Przeróbka pot stilla z allegro

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

No to poproszę jeszcze parametry wytłoczyn z tej armatki :D. Jak na samoróbkę całkiem całkiem.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
promocja
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: Pretender »

Prosto, bo i po co komplikwać. Bravo!

Ps zdejmij ocieplenie z deflegmatora, niepotrzebne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Właśnie skończyłem destylacje wody. W efekcie otrzymałem wodę strasznie pachnącą metalem i strasznie dużo opiłków. Zakręciłem chłodzenie i puściłem samą parę. Nie destylowałem nigdy samej wody więc nie wiem czy to normalne. Leciała strasznie nie równo. |Takimi partiami zupełnie inaczej niż psota. Ocieplenie oczywiście zdejmę za radą Pretender'a. Zrobiłem to ponieważ znajomy powiedział, że mniejsza strata ciepła. Parametry psoty oczywiście podam ale po niedzieli ponieważ zacier jeszcze robi :D. Boję się teraz, że psota będzie miała metaliczny zapach. Zmywaki były wygotowane, miedź także. Może wyjąć wszystko i wypłukać raz jeszcze? Stal rury ma symbol 304 facet zapewniał, że się nadaje.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: gr000by »

Pierwszy raz puść niewielką ilość (4-5 litrów) nastawu na alkohol techniczny. Nawet 2-3 razy. Tego etapu nie przeskoczysz. Później dopiero ładuj właściwy wsad na alkohol użytkowy.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Mam 3 litry przegonów i różnych pozostałości po poprzednich psoceniach. Rozcieńczę wszystko wodą demi i jutro puszcze niech leci zobaczymy jaki efekt. Czy jak spawacz nie trawił spawów tylko szlifował to będzie miało wpływ na zapach?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: Pretender »

Przepuść ten sam alkohol kilka razy, oszczędzisz dobry towar na prawidłowe psocenie :smile:
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: ta_moko »

Młotkowanie (ewentualnie po nim szlifowanie) powinno mieć miejsce na spaawach. Jeżeli na tym spawacz zakończył, a na metalu coś pozostało, to będzie z czasem korodować. Także przebarwienia w strukturze metalu (takie przechodzące od żółtego do fioletowego) są bardziej podatne na korozję, ale raczej nie mają wpływu na smak i zapach. Wytrawienie i pasywacja są tam bardzo pożądane. Tu masz garść informacji na ten temat: http://www.stalenierdzewne.pl/porady-ek ... o-spawaniu
Do pozbycia się metalicznego smaku i zapach z nowej aparatury Twoje 3l odpadowego alko jest w sam raz; rozcieńcz to tylko i - jak piszą wcześniej Koledzy - przegoń 3-4 razy.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Zrobiłem jak radziliście. Po gotowaniu wszystkich zlewek otrzymałem 1,5 litra 85% fajnej psoty :D . Nie czuć metalami. Zapaszek też bardzo przyjemny dużo lepszy niż z poprzedniego sprzętu. Wydajność także znacznie wzrosła. Po odlaniu pierwszych 200ml psota miała 92%. Wydaje mi się, że to dobry wynik jak na pot still'a (o ile alkometr się nie myli). Warto było podjąć wyzwanie i zabrać się za przeróbkę. Jednak bez dostępu do wycinarki laserowej nie byłoby o tym mowy. Dziękuję całej braci psotników za pomoc. Teraz chodzi mi po głowie zaadoptowanie kega 30l. Jeden facet pod Zgierzem chce 350zł za kega już przygotowanego z termometrem i spustem. Powiedział, że w tej cenie zrobi mocowanie na mojego Psotnikusa 2000 ale chyba poszukam gdzieś kega i spróbuje sam to zrobić. Jak już poradziłem sobie z jednym to i z kegiem dam radę. Dzięki jeszcze raz bez waszych rad nie dał bym rady. :punk:
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: Pretender »

Tego gościa spod Zgierza odpuść sobie, domyślam się o kogo chodzi. Kupuj, załatwiaj kega i rób samemu. Jakbyś potrzebował jakiś elementów konstrukcyjnych to pisz, jak będę wiedział to podpowiem gdzie kupić na miejscu ;-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Panowie
Czy takie gwinty mogę zmieszać ze sprężynkami jako katalizator?
20131028_092130_resized.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: ta_moko »

Gwinty nie za bardzo. Poza tym to na pewno miedź? Nie jest to przypadkiem miedziowana stal?
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: Pretender »

Napisz do czego służy ten element. Mam te same obawy co kolega, bo do czego może służyć "śrubka" z miedzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Co myslicie żeby dorzucić do Psotnikusa 2000 zimne palce? Myślę o 4 sztukach. Czy przy wysokości kolumny 1m sprawdzi się ten system?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: gr000by »

System sprawdzić się sprawdzi, ale tylko przy smakówkach - spirytusu na tym nie uzyskasz tak łatwo. Kolega Calyx pisze (http://alkohole-domowe.com/forum/odstoj ... t9099.html) o przynajmniej 6, a najlepiej 8 zimnych palcach do kolumny CM jeżeli ma to mieć jakikolwiek sens przy produkcji spirytusu. Jednocześnie chwali system CM do owocówek i zbożówek - to samo polecam ja. Ale do spirytusu toto się nie nadaje (szczególnie do spirytusu na czystą wódkę), więc decyzja należy do ciebie. Możesz zrobić ZP tak, żeby dało się odciąć przepływ wody w nich i przez to pracować w trybie potstill.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

Mieliście rację to była stal. Magazynier mnie oszukał :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
nife4
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 5 paź 2013, 22:23
Podziękował: 4 razy
Re: Przeróbka pot stilla z allegro

Post autor: nife4 »

To jak dorzuce ZP to muszę zainstalować termometr na szczycie? Wtedy trzeba będzie prowadzić tak proces żeby na szczycie było 78°C?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”