Kolumna LM/OVM do oceny

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Autor tematu
krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: krzysiek1404 »

Witajcie, właśnie skończyłem dłubać swoją pierwszą kolumnę z miedzi wg. projektu Radiusa, któremu bardzo dziękuję za podpowiedzi i cierpliwość.
Kolumna z rury miedzianej o średnicy 42 mm.
Obrazek
Obrazek

Kolumna na kegu 30 litrów z wspawaną tuleją 5/4 pod grzałkę. Grzałka 2kw + 1,5 kw. Będzie na 1,5 kw regulator. Leży kupiony od kolegi Radiusa ale jeszcze nie zamontowany. Wspawany nypel 1/2 cala na spust.

Obrazek

Długość rury na wypełnienie 135 cm. Na wysokoście 40 cm port pod termometr, kawałek rurki fi 8 mm, sonda termometry na taśmę teflonową.

Obrazek

20 cm pod głowicą OVM czyli chłodnica Liebiga w srodku rurka 15mm, zewnętrzna 28 mm o długości 50 cm, wlutowane kawałki rurki 8 mm do dolotowej przylutowany korek mosiężny i nakręcona złączka pod wąż dolotu ogrodowy 1/2 cala. Odejscie par wlutowaną rurką 15 mm potem zawór 1/2 cala i śrubunek.

Obrazek

Obrazek


Głowica z zaworkiem precyzyjnym,

Obrazek

Obrazek

Skraplacz nawinięte 18 zwojów rurki fi 8 na rurkę o średnicy 15 mm. odejście chłodziwa złączka na wąż ogrodowy 1/2 cala chłodnicę liebiga połączę ze skraplaczem wężykiem gumowym 8 mm i opaski.

Obrazek

Całość się niezbyt świeci bo po moczeniu w kwasku cytrynowym jakoś zmatowiało. Brakuje jeszcze termometru w kegu ale to mam zamiar przykleić od zewnątrz tasmą na kega sondę termometru i tez pokaże. Muszę jeszcze zmajstrować ocieplenie kolumny. Wszelkie uwagi mile widziane.
alembiki
Awatar użytkownika

9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: 9kaczor6 »

Gratulacje. Ja się nie odważyłem robić samemu i kupiłem gotowa kolumnę miedziana od kolegi z forum.
Jedynie co mi się nie podoba to rurki skraplacza.. Za długie i jakiś taki kwiatek powstał hehe. Poza tym polerka i będzie super.

Spust cieczy z kega załóż większy. Ten będzie sikał, chyba że zakładasz tam wąż to co innego.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: zzibii »

Fajny sprzęt. Gratulacje za samodzielne wykonanie. Ja mam podobną kolumnę miedzianą 42, zasyp 125 cm sprężynek KO od plipek1, też wg projektu kolegi Radiusa - jeśli to przeczyta to chciałem mu podziękować za pomysł.
Co do uwag to u mnie były przecieki w miejscu gdzie termometr wchodził do kolumny (wlutowana rurka fi 8). Uszczelnienie z taśmy teflonowej przepuszczało. Na szybko uszczelniłem domowym sposobem (ciasto z mąki). Problem rozwiązał silikon wysokotemp.
Jedyny minus to szybkość odbioru ( czas), ale to hobby i mnie "zabawa" z kegiem 30l zajmuje zawsze ponad 12godz. Obecnie jestem na etapie kompletowania większego kalibru: keg 50 i aabratek na rurze 60,3. W planach OLM i bufor.
Ostatnio zmieniony środa, 17 paź 2018, 23:16 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.

arkdom
50
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 17 paź 2015, 18:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: arkdom »

A ten półcalowy OVM będzie działał poprawnie?

Autor tematu
krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: krzysiek1404 »

No to jestem w trakcie pierwszej roboty, idzie pięknie temperatura się ustabilizowała po odebraniu 50 ml dla BP i 300 ml przedgonu na 78,1 i tak cały czas, pierwsze 2 litry poszły proces trwa, trochę wolno idzie, bo ok 40 - 50 minut 0,5 litra. Ciężko się struje tym zaworem kulowym 1/2 cala. Chyba będę musiał coś tam wykombinować, może na początek długą wajchę, no i jest problem bo przelotka chłodzenia z chłodnicy leibiga do skraplacza jest zrobiona z rurki 8 mm ściśniętej na opaski i niestety cieknie, mam lipne opaski, albo kroki będę wlutowywał albo coś z tymi opaskami trzeba wykombinować.

Kolumnę ociepliłem a keg nie, proces prowadzę na grzałce 1,5 kw bez regulatora. Woda na wyjściu 62 stopnie. Dość wolno, ale nie mierzyłem bo musiałbym stoperem mierzyć ile leci a nie chce mi się :-))

Jeszcze raz podziękowania dla Radiusa, idzie wszystko wg. jego opisu.

PS
O 17,40 temperatura skoczyła o 0,2 i zaczęła powoli ale systematycznie rosnąć. Podmieniłem pojemnik a po chwili zacząłem zbierać z LM pogony.
Serca zebrane 3 litry pogony zebrałem tak z 0.4 litra i przestałem bo temp. na termometrze z kolumny skoczyła do 98 stopni. Nie zależy mi na wyciskaniu ostatnich soków.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 paź 2018, 18:03 przez krzysiek1404, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: .Gacek »

Witaj.
Bardzo fajnie, że podjąłeś się budowy kolumny samodzielnie. Radość z tego, że jest to Twoje dzieło jest wręcz bezcenna. Znasz budowę każdego elementu i w każej chwili będziesz mógł sobie coś przerobić gdy zajdzie taka potrzeba. Teraz tylko będziesz szlifował swoje umiejętności.
Co do estetyki to gdy znajdziesz wolną chwilę przejedź kolumnę papierkiem ściernym 800 na mokro i będzie się świecić jak psu jajca. Później wystarczy przejechać szmatką z kremem bambino i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha. Z upływem czasu będzie matowieć ale przynajmniej równomiernie.
A co do zaworu od OVM-a to na pewno już wiesz że się nagrzewa. Wystarczy przedłużyć ramię nawet kawałkiem plastikowej rurki. W paluchy nie poparzy a i regulacja będzie dokładniejsza.
Życzę Ci wiele pięknych koncertów na tym saksofonie.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: krzysiek1404 »

Już ma za sobą pierwsze trzy koncerty, że tak się wyrażę. Nasuwa mi się takie pytanie. Po stabilizacji i odebraniu przedgonów, temperatura się stabilizuje i trzyma się na jednym poziomie chyba że trochę za bardzo odkręcę zawór OVMa. Wtedy potrafi podnieść się o 0.1 czy 0.2 stopnia, przymknięcie powoduje powrót.
Pytanie jest takie o ile może się podnieść temp. żeby serce było dobre ?? Mierzę temp. 40 cm nad kotłem i na tym, termometrze prowadzę proces. Poza tym mam jeszcze termometr w kegu, a właściwie na kegu. Mam multimetr z pomiarem temperatury i sondę z multimetru przyklejam taśmą klejącą do gołego kega i na wierzch ocieplenie. Ale coś mam wrażenie że ten termometr bardzo przekłamuje pomimo że testowany na wrzątku pokazuje ok.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: PETER29 »

0,2 st. C jest jeszcze ok. Powyżej należy lekko przekręcić zaworem, bynajmniej ja Tak robię i jest mi z tym dobrze.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: krzysiek1404 »

Dzięki za opinię, ja starałem się trzymać w zakresie wahań o 0.1, ale wolno leci. Z drugiej strony, mi pasuje jak na razie z pierwszego pędzenia. Za kilka dni mam koncert w planie to spróbuje z tolerancją do 0.2.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 lis 2018, 18:34 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna LM/OVM do oceny

Post autor: kleryk88 »

Żadne zdjęcia nie działają
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”