Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

Jack1921
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 7 lut 2022, 09:05
Podziękował: 3 razy

Post autor: Jack1921 »

jarokar pisze: czwartek, 9 lis 2023, 12:07 ...Wlew jest mi oczywiście potrzebny bo planuje \9chciałbym) pracować metodą 2.5

Do metody 2.5 wlew nie jest potrzebny ;) Jak masz zawór spustowy (a na pewno go masz) to nim wlejesz wodę by rozcieńczyć do 20%. Układ naczyń połączonych taka wskazówka :)


Pozdrawiam
J.
promocja
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: AAmatorek »

:witam:

Chciałbym wam zostawić pewne info.

Jeżeli ktoś (raczej z nowych) będzie miał kiedyś problem ze stabilnością 10p, a będzie posiadał w swojej konfiguracji bufor to należy zwrócić uwagę na wysokość umieszczania portu termometru.
20 cm od bufora jest zdecydowanie zbyt nisko. Przy tak nisko umieszczonym porcie skok 30W na lini jest odrazu wyczuwalny. Jeżeli mamy katalizator 20 cm i dodamy do tego nasze 20 cm od dołu kolumny na termometr to stabilność 10p jest nie zmienna przez praktycznie cały proces.

Czyli aby bylo stabilnie, to 40 cm od bufora na "10p" to idealna wysokość.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Pako23 »

20 cm nie jest za nisko, wystarczy tylko wiedzieć co pokazują termometry i jak reagować bądź nie reagować wszystko zależy co się dzieje i w którym momencie . Niestety w ostatnio w mojej sprzeczce z lesgo okazało okazało się , że mało kto wie co pokazują termometry .
Oczywiście termometr nie musi być umiejscowiony 20 cm nad buforem to ,że ktoś go tam ma to oznacza tylko tyle , że szybciej termometr pokaże destabilizując się kolumnę pod koniec procesu .
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: AAmatorek »

Rozumiem, ale problem jest tego typu ze np termometr od Roberta szaleje przez cały proces od początku do końca nawet na stabilizacji jak jest umiejscowiony tak nisko. Wystarczy skok do góry o 30W i on juz to widzi, to samo jak spadnie o 30W.

40 cm od bufora jest cały czas stabilnie, pod koniec procesu idzie liniowo do góry.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Pako23 »

30 watów raczej nie zmieni Ci ciśnienia w kolumnie , nawet jak Ci skoczy o 100 watów, to raczej Ci czujka Ds nic nie pokaże , nie wiem jaki masz termometr? Chyba, że już pójdzie zalanie, to coś skoczy, ale np. mikro zalania Ci nie pokaże i możesz w takim stanie pracować przez większą część procesu bądź cały proces, co podejrzewa , że dużo ludzi nieświadomie tak pracuje, szczególnie Ci co grzeją duża mocą bądź pod progiem zalania .
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 lut 2024, 22:03 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”