IV - ALKOHOL JAKO POTENCJALNY PROBLEM

Spożywanie w nadmiarze jakiegokolwiek alkoholu prowadzi do choroby alkoholowej zwanej alkoholizmem! Na tym forum nie unikamy tego trudnego tematu. Dowiecie się tutaj wiele ciekawych informacji, jak uniknąć uzależnienia oraz jak sobie z nim radzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

Zależność alkoholowa i związane z nią poważne następstwa stały się bolesnym i kosztownym problemem w wielu obszarach świata ‘uprzemysłowionego’ (rozwiniętego). Ironicznie, im bardziej rozwinięty jest dany kraj/społeczeństwo, tym bardziej podatne jest on(ono) na (bezpośrednio i pośrednio) niszczące działanie zależności alkoholowej.

Aby dopełnić swego rozwoju/postępu, osoba i społeczeństwo, powinny dziś posiadać specyficzny rodzaj uczulenia „alkoholowego” aby być w pełni rozwiniętym i aby być świadomym niebezpieczeństw, zniszczeń a często fatalnych konsekwencji spowodowanych uzależnieniem alkoholowym lub jego nadużywaniem i tym konsekwencjom zapobiegać; czyli nie po to aby wiedzieć lecz po to aby uniknąć lub ostrzec.

Należy nadmienić, że zależność alkoholowa i nadużywanie alkoholu nie są tym samym. Nadużywanie alkoholu, w przeciwieństwie do uzależnienia, nie objawia się utratą kontroli picia, zależnością fizjologiczną ani silną chęcią napicia się.
Nadużywanie objawia się ‘modelem picia’ – jednym lub wieloma -, które wystąpiły w okresie 12 miesięcy i mogły spowodować lub spowodowały np.
 • · Zranienie, śmierć (własną lub osób trzecich) - prowadzenie pojazdu, operowanie maszynami, kontrolowanie urządzeniami wymagającymi specjalnego stopnia koncentracji i bezpieczeństwa (elektrownie, kotły itp);
  · Konflikt z prawem, aresztowanie za prowadzenie pojazdu, zniszczenie cudzej własności, wyrządzenie krzywdy osobie trzeciej pod wpływem alkoholu (bójki, burdy);
  · Zignorowanie wykonania ważnych obowiązków (praca, szkoła, dom, rodzina)
  · Kontynuacja picia pomimo ciągłych problemów rodzinnych, które są powodowane piciem;
Nadużywanie, uzależnienie, przyzwyczajenie alkoholowe są bardzo skomplikowanym zjawiskiem. Powodowane jest ono wieloma czynnikami i osobliwościami życia, które często są czynnikami unikalnymi dla danej osoby i jej środowiska. Niektóre z nich to:
 • · Skłonności naturalne (genetyczne);
  · Wzory z dzieciństwa i młodości, tradycje;
  · Patologiczny stres, depresja (mogą ja powodować: np. żałoba, rozwód, problem w pracy, inne przykre zdarzenia);
  · Schizofrenia, kompleksy - ukryte problemy osobowości, problemy z zaburzeniami psychicznymi;
  · Problemy ‘połowy życia’…
  · … i dziesiątki a może setki innych.
Ze względu na kompleksowość zjawisko/choroba ta jest ciągle niemożliwa do leczenia medycznego metodami tradycyjnymi (tabletki, fizykoterapia).
Najniebezpieczniejszym aspektem problemu alkoholowego jest jego ukryte, (niezauważalne powstawanie) nie istnieją wyraźne znaki, symptomy; nie istnieje wyraźny moment, nie istnieje element/indykator wskazujący punkt w czasie, w którym można SUBIEKTYWNIE (samemu i prawdziwie) stwierdzić, że pojawił się problem alkoholowy.

(Sugestie i korekta - Zygmunt)
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
alembiki
Zablokowany

Wróć do „Alkoholizm - Choroba Alkoholowa”