głowice CU LM/VM do oceny

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
pawroz
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 6 mar 2024, 13:25
Podziękował: 4 razy

Post autor: pawroz »

Dobry wieczór,

Popełniłem w ostatnim czasie takie oto sprzęty Jeden dla siebie drugi (oczywiście) dla zajawionego szwagra :D
-Obie kolumny to 130cm (podparcie zmywak, 20cm pryzmatyczne spręzynki CU znów zmywak i reszta nierdzewne zkończone zmywakiem)
glowice.jpg
moja
glow2.jpg
glow3.jpg
szwagrowa
glow22.jpg
glow21.jpg




Na małej głowicy (odstęp półek to ok 25mm) robiłem już dwa razy robotę (duża została jedynie przeczyszczona octem i kwaskiem przez VM:
Jakość destylatu cukrowego jest wzorowa - 97% serca z lekkim odejściem jakby cytrusowym (maślan etylu?) i już po pierwszejdestylacji rozrobiony do ok 50% smakuje jak królowa wódek. Generalnie szczene zbieram bo nie spodziewałem się aż takich doznań.

Jedyne co mnie martwi to dwie sprawy:

1. To czy takie luty (cyna Sn97Cu3) maja wpływ na cokolwiek co może być niebezpieczne dla zdrowia?
2. Czym można by ew. usunąć nadmiar lutu w tak niedostepnych miejscach?


By nie było tak pięknie to miałem przy okazji trochę problemów z lutowaniem nierdzewnych kołnierzy triclamp i sms i nie polecam tego nikomu kto myśli że polutuje to miękkim lutem - wg mnie to bardziej łatanie niż klejenie lutem.. Bardzo niewdzięczne zresztą. I nawet topnik TS-81 niewiele tutaj wnosi bo nagrzany jara się na węgiel i utrudnia klejenie cyny..

Półki w tej większej głowicy sa robione mniej więcej na wymiar z szablonu krążącego na forum (IMO malutka ta przerwa między nimi i jestem ciekaw czy bedzie miało to wpływ a jakość)

Czy ktoś mógłby się podzielić wrażeniami z podobnie popełnionego sprzętu i czy zauważył coś złego w destylacie? (dawał do badania).

Dzięki!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kwik44
1250
Posty: 1268
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: kwik44 »

Do KO jest specjalny lut ze srebrem. Drogi ale dobry. Sn97Cu3 - widzisz to gdzieś jakiś metal szkodliwy dla zdrowia? Cyna była od wieków używana przy żywności, miedź też. Gdybyś używał lutu z ołowiem to można by ewentualnie gdybać.

wawaldek11
2500
Posty: 2936
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 160 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: wawaldek11 »

Pawroz - lutowałeś palnikiem czy elektryczną?
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
pawroz
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 6 mar 2024, 13:25
Podziękował: 4 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: pawroz »

wawaldek11 pisze: niedziela, 21 kwie 2024, 21:02 Pawroz - lutowałeś palnikiem czy elektryczną?
Lutowałem palnikiem propan-butan i jak będzie okazja zrobić coś kolejnego to na pewno lepiej się do tego przygotuje (albo tig albo lut twardy palnikiem propan-tlen).

Pozdrawiam

czytam
700
Posty: 742
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 111 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: czytam »

Stal nierdzewną lutuje się dobrze. Najpierw oczyścić mechanicznie. Topnik to kwas fosforowy, Sn97Cu3 ale lutownica elektryczna - oczywiście odpowiednia do gabarytu elementu. Najpierw pobielić lutowane miejsca a potem już z górki. Trzeba tylko pamiętać o niewielkiej wytrzymałości mechanicznej takiego połączenia. Parafrazując cyna najlepiej trzyma jak jej ni ma. Można sobie poradzić stosując kryzy, przetłoczenia, nitowanie, ciasne pasowanie, podkładki...
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 225
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: kleryk88 »

nigdy nie używaj octu do miedzi ;)

Autor tematu
pawroz
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 6 mar 2024, 13:25
Podziękował: 4 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: pawroz »

kleryk88 pisze: poniedziałek, 22 kwie 2024, 00:50 nigdy nie używaj octu do miedzi ;)
Sugerowałem się filmikami z yt jako pierwsze przepalenie sprzętu bez chłodzenia ale nie podoba mi się nalot po takim zabiegu - dwie ostatnie fotki.. Może racja że wystarczy przegonic na dużej ilosci kwasku cytrynowego.

czytam
700
Posty: 742
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 111 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: czytam »

Kwas cytrynowy nie jest lotny z wodą a ocet tak. Stąd używany był do oczyszczania elementów miedzianych metodą odparowania na gorąco. Sądząc po postach użytkownicy nadal żyją. Kwas cytrynowy to tylko zanurzeniowo.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 225
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: głowice CU LM/VM do oceny

Post autor: kleryk88 »

teraz to porządne mycie kwaskiem cytrynowym i z perhydrolem (woda utleniona)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”