Zbyt dużo cukru na rozpoczęcie fermentacji

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
goracy_kubek
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 14 paź 2012, 16:11
Podziękował: 1 raz

Post autor: goracy_kubek »

Szanowni Forumowiczowie,

wczoraj przygotowałem swój ostatni nastaw z ciemnych winogron. Łączyłem moszcz gronowy z dwóch miejsc. Lwią część stanowił moszcz z winogron kwaśniejszych. Po połączeniu cukromierz wskazał 14 blg na kg nastawu. Po skorygowaniu o 3/20 tj. około 1,33 wyciśnięty sok miał około 120,5 g/kg.
Staram się robić wina półwytrawne, 17-18%, startuję z 22-24 blg, a cukier rozkładam na dwie tury.

Ostatni nastaw robiłem z "pomocnikiem", który przygotował syrop cukrowy. A, że sok wydał mu się kwaśny to zamiast kilograma doładował dwa kilo cukru. W efekcie po zmieszaniu i wystudzeniu nastaw ma około 38 blg (wyliczone, bo przekraczało skalę cukromierza).

Miałem przygotowaną MD (1,5 dnia) z suchych drożdży szlachetnych wysokoalkoholizujących Burgund (firmy Zampol). Po dodaniu do matki pół filiżanki przesłodzonego moszczu w ciągu godziny zaczęła jeszcze piękniej pracować. Byłem ciekawy czy fermentacja w ogóle ruszy i dodałem matkę do mojego przesłodzonego nastawu. Burzliwa fermentacja rozpoczęła się po około 5 godzinach. Pracuje pięknie.

:arrow:Teoretycznie dla uzyskania moich 17-18% suma cukru z dwóch tur jaką dodawałem normalnie to około 35 blg. Czy jeżeli mam już na starcie 38 blg to jest szansa, że drożdże rzeczywiście wypracują te 18% i padną od stężenia alkoholu i zostanie mi półsłodkie dobre wino?
:arrow:Czy taka ilość cukru już na starcie może spowodować jakieś wady przyszłego wina?
Miał ktoś może już doświadczenie z takim przesłodzonym nastawem?

Z góry dziękuję za rady!
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Zbyt dużo cukru na rozpoczęcie fermentacji

Post autor: szfagir »

Za dużo cukru na początek. Najlepiej zaczynać od małej ilości, żeby drożdżaki nabrały pełni sil a dopiero potem doładować im cukier. Na sam początek daję 2 kg cukru, a na następny dzień jak już nastaw pracuje dodaje pozostałą ilość cukru.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zbyt dużo cukru na rozpoczęcie fermentacji

Post autor: siwy1121 »

Ja raz przesłodziłem nastaw, zamulił się i nie chciał pracować tak jak powinien, ale skoro narazie pracuje OK to wierzę, że będzie dobrze i w najgorszym wypadku wino wyjdzie trochę słodsze niż oczekujesz. Jeśli chcesz mieć wino 18% najlepiej robić je na bayanusach, burgund dobija przeważnie do 14%
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Zbyt dużo cukru na rozpoczęcie fermentacji

Post autor: gr000by »

Jak chcesz dobić do 18% to użyj Bayanusów G995 z pełnymi dawkami pożywek, bo inaczej koło 15-16% fermentacja będzie przebiegała w żółwim tempie. Z 38 BLG zejdą ci do około 15 bez pożywek, w wariancie dobicia do 18% spadną do BLG 10-12. Półsłodkiego wina z tego już nie będzie, jak już to bardzo mocne i słodkie. Żeby uzyskać półwytrawne wino to musiałbyś rozcieńczyć przesłodzony moszcz świeżym, niesłodzonym moszczem. I to tak naprawdę jest jedyna opcja, by uratować jakościowo nastaw na wino.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zbyt dużo cukru na rozpoczęcie fermentacji

Post autor: siwy1121 »

Ewentualnie dodaj kupnego soku winogronowego np HORTEX, blg spadnie i jeszcze trochę przerobi.

PS: gr000by podoba mi się twoje motto "Fermentować, destylować, zalegalizować!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”