Z jakiej rurki miedzianej chłodnicę?

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
matek87
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 02:51
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: matek87 »

Witam i pozdrawiam.
Obadałem cały temat chłodnic i mam pytanie. Mianowicie posiadam 2 rodzaje rurki miedzianej 10mm i 6mm i stąd moje pytanie z jakiej zrobić chłodnicę??Rurek mam tak po ok 5 m. Moja aparatura ma średnicę wewnętrzną 69mm i chciałem nawinąć spiralę podwójną tylko nie wiem czy z tej 10 mm dam rade?. I teraz zrobić podwójną z 6mm, czy pojedyńczą z tej 10mm? A może z tej 10mm dam radę zrobić podwójną jak myślicie. Chodzi mi o to co będzie wydajniejsze i lepsze? Dzięki wszystkim za odp.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Z jakiej rurki miedzianej chłodnicę?

Post autor: mtx »

Witaj.
Z 10mm nie zwiniesz podwójnej tzn. zwiniesz, ale nie zmieścisz jej do rury (sama rurka wyjdzie 4cm
+ 3cm rurka na której ją zwiniesz, a gdzie jeszcze jakiś luz... - nie da rady...) Ale piszesz, że posiadasz
5metrów tej 10mm więc spokojnie nawiń pojedyńczą przy takiej długości powinna w zupełności
wystarczyć i będzie działać :ok:

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Z jakiej rurki miedzianej chłodnicę?

Post autor: radius »

Jeżeli zrobisz podwójną z 6-ki, będziesz miał większą powierzchnię chłodzenia i dużo krótszą chłodnicę przy tej samej sprawności. Wybór należy do ciebie :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
matek87
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 02:51
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Z jakiej rurki miedzianej chłodnicę?

Post autor: matek87 »

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Jestem bardziej skłonny do słów kolegi radiusa ze względu na to, że będzie ona krótsza no i łatwiej ją giąć:). Myślałem tylko, że może mniejszy przekrój rurki, mniej wody itp. to będzie gorzej a jak nie to git:) robię z 6mm, a i na chłodnicę mam 30 cm miejsca. Pozdro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”