Strona 1 z 1

chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 14:32
autor: romek997
No właśnie jaką odmianę chmielu i ile dodać do miodu podczas sycenia? (ilość planowanego miodu to 5l w proporcji 1,7l miodu i 3,3l wody)

Odmiany (do wyboru):
- Lubelski T-90 (zawartość alfa kwasów - 3,8%), aromatyczny;
- Perle T-90 (zawartość alfa kwasów - 5,8%), aromatyczny;
- Tradition / Tradycjon T-90 (zawartość alfa kwasów - 5,4%), aromatyczny;
- Sybilla T-90 (zawartość alfa kwasów - 6,5%), aromatyczny;

- Magnum T-90 (zawartość alfa kwasów - 12,5%), goryczkowy;
- Marynka T-90 (zawartość alfa kwasów - 9,1%), goryczkowy;
- Junga / Iunga T-90 (zawartość alfa kwasów - 11,5%), goryczkowy.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:D.

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 15:27
autor: gr000by
Tutaj masz nieco o chmielniaku - http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=17973 . Specem nie jestem, ale chmiel do miodu pitnego nie jest najlepszym dodatkiem. O ile dobrze pamiętam Cieślak pisze, że dodatek chmielu do miodu pitnego jest bardzo opcjonalny i jak już, to stosuje się małe ilości chmielu, bo goryczka chmielu ze słodkością miodu nie zawsze ze sobą pasują.

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 18:24
autor: romek997
To co w zamian za chmiel można dodać aby otrzymać coś innego od klasycznego trójniaka?

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 20:59
autor: tata1959
Wiśnie.
Wiśniak zawsze wychodzi i jest smaczny.
Wiśnie mrożone w marketach są dostępne i nawet są wydrylowane co jest dobrą informacją dla leniwych ;) .

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 21:28
autor: romek997
W jakich proporcjach na te moje 5l, a np sok z malin można dodać (taki babciny z cukrem)?

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 21:29
autor: gr000by
Wiśnie, czarne porzeczki, jabłka. Na te ostatnie jest sezon, jabłczak wychodzi bardzo delikatny i smaczny. Kup dojrzałe, winne jabłka i zrób sok z nich (najlepiej z sokowirówki), zastąpisz nim część wody dodawanej do miodu.
A jak nie owoce to mały dodatek przypraw korzennych też dobrze zrobi miodkowi, wyjdzie nieco bardziej charakterny :).

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 22:10
autor: tata1959
Chcesz zrobić 5 l miodu.
Jak dodasz do niego sok z cukrem, a malinowy sok zwykle jest mocno słodki, to może zrezygnuj z miodu.
Ponadto w 5-tce nie zmieścisz 5 litrów tylko mniej (pienienie się nastwu podczas fermentacji wymaga miejsca). No dobrze, dolejesz wody z miodem później do tych 5 l, ale nastaw trzeba będzie zlewać kilka razy czy też próbować w tzw. międzyczasie.
Zostanie do zabutelkowania 1 czy 2 butelki?
Założę się, że on nie doczeka butelkowania.
Może rozważ chociaż 10 litrowy nastaw.

Re: chmiel do miodu

: niedziela, 22 wrz 2013, 23:20
autor: romek997
Ponieważ jest to mój pierwszy raz z miodem to chce wypróbować z czym to się je i po prostu 10 litrów to koszt dwa razy większy, a jak coś pójdzie nie tak to większe straty...
Ja wyjdzie to myślę ze 10l to będzie mało:D

Re: chmiel do miodu

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 11:30
autor: pith
Chmieliłem miód w zeszłym roku. Podczas każdego zlewania przeklinałem tą chwilę.
Dwa tygodnie temu była degustacja.
Dla mnie absolutna pomyłka, ale jak kto lubi.

Re: chmiel do miodu

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 03:26
autor: Wald
pith pisze:Chmieliłem miód w zeszłym roku.
Dla mnie absolutna pomyłka, ale jak kto lubi.
To zależy wszystko od surowca. Miód jest i powinien zostać słodki, więc chmiele goryczkowe odrzucam, pasują dodatki aromatyczne (chmiel i zioła). Robię już 4 miód chmielony i jeszcze nie napotkałem na zniesmaczonego. Tu masz http://alkohole-domowe.com/forum/trojni ... t6555.html i korzenny w/g tego samego autora.

Re: chmiel do miodu

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 08:40
autor: pith
Może i masz rację.
Ja dodawałem szyszki chmielowe kupione w sklepie ziołowym.
Nie napisałem też, że miód jest od nich gorzki, tylko że mi nie smakuje ponieważ za bardzo czuć chmiel, ale ja w ogóle nie lubię piwa. Jeśli już kupuję to lekkie, mało chmielone, np. pszeniczne.
Podobno zbyt długie gotowanie szyszek też może dać sporą goryczkę.

Jeśli już to bernardyński na pewno będzie smakował dużo lepiej niż czysty chmielony.

Re: chmiel do miodu

: środa, 2 paź 2013, 13:52
autor: Wald
Dobór odpowiedniego chmielu nie jest taki prosty. Na rynku jest kilkadziesiąt gatunków. Są aromatyczne i goryczkowe. Do tego sposób chmielenia nie jest bez znaczenia. Podczas gotowania dużo aromatów ucieka, a zostają smaki. Moim zdaniem lepsze efekty daje moczenie chmielu w nastawie, nawet po fermentacji burzliwej. Łatwiej kontrolować stan nachmielenia. Prościej jest użyć granulatu, ale trzeba znać dokładne dawki.

Re: chmiel do miodu

: środa, 2 paź 2013, 14:42
autor: Zygmunt
Poczytajcie o chmieleniu na zimno- daje sam aromat i nie wpływa na goryczkę.

Re: chmiel do miodu

: środa, 20 lis 2013, 17:18
autor: sztender
Mam zapytanie, chyba do Zygmunta. Przejrzałem i z "grubsza" wiem co to chmielenie na zimno/gorąco. Ale nie znalazłem jeszcze pewnej rzeczy.

Miód korzenny
wyrabiał się z brzeczki półtoraka, dwójniaka i trzeciaka, a dodawano do niego w czasie warzenia na 100 litrów płynu, kwiatu muszkatułowego 10 grm., imbiru 10 grm., gwoździków 5 grm., cynamonu 10 grm., kilka ziarnek pieprzu i chmielu 100 grm. Niektórzy miód ten wysoko cenili, a stosunek korzeni niekiedy znacznie podwyższano.
[...], że ktoby sobie życzył może dodatek chmielu w nich zupełnie opuścić, podwyższyć zaś dawki chmielu, nad 200 gr., na każde 100 litrów nie radzę nikomu. Przepisy, zawierające wyższe dawki chmielu, są złe i niezawodnie nigdy podług nich miodu syconego nie robiono, miód bowiem z wyższą dawką chmielu zrobiony ma smak wprost wstrętny.

Ciesielski używał raczej szyszek, nie wiem czy miał podział na chmiel aromatyczny i goryczkowy (raczej nie). A ja nabyłem granulat (aromatyczny 4,4% alfa kwasów) i w związku z tym pytanie, czy i o ile inaczej granulat będzie oddawał zapachy w porównaniu do szyszek? Rozsądnym wydaje się założyć jakieś 50% dawki szyszek? :help:

Re: chmiel do miodu

: środa, 20 lis 2013, 18:15
autor: Zygmunt
W piwowarstwie przyjmuje się, że szyszek daje się 10% więcej, niż granulatu. "Górnego" limitu chmielenia nie ma, ale dawki rzędu 400 i więcej g/100l brzeczki dają efekty znośne tylko dla hopheadów, czyli ludzi, którzy lubią mocno chmielone piwa. Zwłaszcza, jeżeli ów chmiel zawiera 8-12% ak (vide większość amerykańskich odmian, które są używane w IPAch i IIPAch).

Chmiel o zawartości niecałych 5% ak nawet w dawce 300 i więcej g/100l na pewno nie da wstrętnego smaku, będzie to jednak dość wyczuwalna goryczka. Od gustu miodostytnika zależy, czy taka dominacja goryczy w napoju, który z natury jest raczej słodkawy będzie akceptowalna. Krótko mówiąc- musisz spróbować.

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 12:19
autor: KaSyX
romek997 pisze:...jaką odmianę chmielu i ile dodać do miodu podczas sycenia?

No to w takim razie która odmiana chmielu byłaby najlepsza?

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 15:09
autor: gr000by
Cieślak wspomina, że mocna goryczka chmielowa i słodki miód pitny średnio ze sobą pasują. Na twoim miejscu bym kombinował z chmielem goryczkowym o przyjemnej goryczce (wg. mnie Iunga ma przyjemną goryczkę, nieco lepszą niż Marynka) i z chmielem aromatycznym na koniec (da aromat chmielowy, tutaj masz multum odmian do wyboru), ale też raczej nie za dużo. 10g chmielu goryczkowego (na 60 minut gotowania) i 10-20g aromatycznego (na 5-10 minut gotowania) na 5l brzeczki trójniaka to byłoby maksimum tego, co bym dał.

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 15:43
autor: sztender
Ja nie widzę specjalnie sensu w chmieleniu miodu na gorąco celem uzyskania goryczki. Co innego na zimno, na aromat. Chmieliłem na zimno korzenny dałem tylko 5g/10l, bo był to mój pierwszy kontakt z chmielem i zwyczajnie się bałem. Śmierdział niemiłosiernie. Ciesielski zwraca uwagę, że nie wszystkim chmiel w miodzie pasuje. Zamiast zwiększać "przepisowe" dawki 10g/10l raczej dopuszcza pominięcie go w przepisach. Moim zdaniem odmiany z jak najmniejszą ilością alfa kwasów.
Tu masz odpowiedź "klasyka"
sztender pisze:[...], że ktoby sobie życzył może dodatek chmielu w nich zupełnie opuścić, podwyższyć zaś dawki chmielu, nad 200 gr., na każde 100 litrów nie radzę nikomu. Przepisy, zawierające wyższe dawki chmielu, są złe i niezawodnie nigdy podług nich miodu syconego nie robiono, miód bowiem z wyższą dawką chmielu zrobiony ma smak wprost wstrętny.

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 15:54
autor: Zygmunt
Mozna spróbować chmielić East Kent Goldings albo Saazem, one po dłuższym leżakowaniu dają aromat miodowy, więc jakoś by ze wszytskim współgrały. Tylko trzeba pamiętać, że taki chmielony miód nie nadaje się do bardzo długiego starzenia- aromat może zacząć przypominać mokry karton (zwłaszcza Saaz).

Ja bym kombinował w stronę jakiegos miodu- nazwijmy to- "fusion": chmielenie mocnymi amerykańcami z nutami cytrynowymi (Citra, Mosaic), do sycenia kolendra indyjska (nie marokańska!), skórki cytrusów, może curacao- i byłby mocno cyrtusowy, letni miodek.

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 16:02
autor: sztender
No powiem, że przemawia to do mnie :respect: szczególnie przy smaku i rześkości mojej "panieńskiej akacji" i czerwonej porzeczki. Jeszcze tylko pytanie, jak duże to są nuty czy już raczej aromaty? I czy chmielenie na gorąco? A trawa cytrynowa?

Re: chmiel do miodu

: środa, 9 lip 2014, 16:25
autor: Zygmunt
Podzieliłbym pół na gorąco (goryczka 50-60 minut, aromat 5-10'), a pół na zimno (3 dni). Ilości zależą od osobistych preferencji, Citra ma sporą zawartośc alfakwasów, więc na 20l miodu w sumie dałbym 80-150g.

UPDATE: pisząc "na gorąco" chodziło mi o miody sycone.

Re: chmiel do miodu

: czwartek, 10 lip 2014, 00:47
autor: brzydak
Witam,

Miód bernardyński jest właśnie chmielony, ale trzeba naprawdę uważać z tym chmieleniem, ja mocno zaniżam ilość chmielu oraz czas chmielenie, ponieważ już po roku miód zaczyna przechodzić ze słodyczy w bardziej wytrawne smaki. Bardziej wyczuwalne stają się wszelakie dodatki jakie zostały dodane w trakcie gotowania.
Dla mnie ten chmielony bardzo odpowiada.

Pozdrawiam.