Strona 1 z 1

Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 10 wrz 2013, 10:26
autor: lesgo58
Destylacja na kolumnie rektyfikacyjnej metodą Pot-Still'ową.
Od jakieś czasu czytając forum zauważyłem, że wielu kolegów ma trudności z ogarnięciem tematu.
Przyczynę takiej sytuacji upatrywałbym w ogromie informacji rozrzuconych po całym forum.
Nie wszystkim chce się szukać, innym czytać a jeszcze inni mają po prostu problemy z ogarnięciem tego wszystkiego. Temat jest bardzo obszerny i wielowarstwowy.

Dlatego postanowiłem zebrać kilka podstawowych i najważniejszych informacji do kupy i mimo iż sam jestem na drodze poszukiwań swojego najlepszego sposobu destylacji to chcę opisać kilka najpopularniejszych jej sposobów. Sposobów od których można zacząć przygodę np. z popularnym bimbrem czy też z różnego rodzaju owocówkami. Wszystkie te sposoby sam przerabiałem, a więc mam jakieś tam wyrobione zdanie na ich temat.

Zacznę od początku.
Jestem posiadaczem typowej kolumny rektyfikacyjnej z głowicą puszkową. I aby nie popadać w dodatkowe koszty budowania sprzętu dedykowanego do destylacji prostych muszę – tak jak wielu kolegów – w taki sposób zaadoptować sprzęt aby przynajmniej w części spełnił swoje zadanie jako aparat prosty.

Destylacja prosta jest tym typem destylacji, którego nie sposób zamknąć w ścisłe ramy. Wiemy co oczekujemy, ale wynik naszych działań już nie jest taki pewny. I często daleki od oczekiwań. Praktycznie co sprzęt - to sposób destylacji. Powiem więcej co operator - to sposób destylacji. I wcale nie przesadzę twierdząc, że możliwości otrzymywania trunków smakowych jest nieskończenie wiele. I ciągle podlegają ewolucji.

Najprostszą i najłatwiejszą metodą na otrzymanie destylatu prostego jest wykorzystanie naszej kolumny jako zwykłego deflegmatora. Wyłączając całkowicie refluks. Po prostu po zagotowaniu puszczamy wszystko jak leci, bez oglądania się na temperatury i szybkość odbioru. Jedyna rzeczą jaką trzeba zrobić to podzielić odbiór na przedgon, serce i pogon kierując się węchem i smakiem. Pomocne może okazać się regulowanie mocą grzania. Podobnie jak w typowych aparatach prostych. Pomocne acz nie niezbędne mogą być pomiary temp. w zbiorniku.Analiza temperatury pomoże nam oprócz prób organoleptycznych ocenić początek i koniec poszczególnych frakcji. Problemem (ale i dobrodziejstwem oczywiście przy umiejętnym użyciu) w tej metodzie jest wypełnienie, które w nadmiarze może okazać się „zabójczym” dla jakości destylatu, ale z kolei użyty w odpowiedniej ilości będzie działał na naszą korzyść.

W tym momencie jest pole do popisu dla każdego z nas. Są osoby które nic nie robią pozostawiając całe wypełnienie w kolumnie. Są też tacy, którzy pozostawiają tylko część wypełnienia. Nie do przecenienia są wypełnienia miedziane, które poza zbawiennym skutkiem dla naszego destylatu dodatkowo go oczyszcza z siarczków ( aromat zgniłych jaj). Sa też tacy, którzy mając wypełnienie ze zmywaków pozostawiają w rurze tylko kilka zmywaków np. jeden na dole, inny pośrodku i jeszcze jeden u góry. Tworząc w tym momencie prosty deflegmator z pseudo półkami ułatwiający dobrą destylację. Możne tez oczywiście zrezygnować całkowicie z wypełnienia.

Powyższe sugestie dotyczą osób mających kolumnę nie dzieloną. I nie korzystających z głowicy jako źródła refluksu.
Ułatwieniem w odpowiedniej konfiguracji kolumny jest jej podział na dwie części. Jeden odcinek np. 20-30 cm i resztę.

Co nam to daje? Ano daje nam możliwość używania tylko tego krótkiego odcinka do celów, o których w tym temacie. Ten krótki odcinek wypełniamy najlepiej miedzią, ale może też być inny rodzaj wypełnienia – wszystko w ramach możliwości każdego z nas. w/g mnie im mniej wypełnienia tym lepiej.

Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć jedną sprawę. Wypełnienie nie jest obligatoryjne. Można spokojnie destylować na pustej rurze. Ale wtedy musimy się liczyć, że efekty takiego zabiegu mogą być niezbyt zadowalające. Otrzymamy produkt w sporej części zanieczyszczony w takim stopniu, ze wymagać może dodatkowych zabiegów i czasu, aby stał się pijalny. Nie bez znaczenia jest też dość duże doświadczenie operatora w wyborze momentu podziału destylatu na przedgony, serce i ogony.

Pomijam oczywiście fakt że musimy odpowiednio zwiększyć ilość destylacji potrzebnych do jego oczyszczenia ( to już wg upodobań każdego z nas) ale najważniejszym może okazać się czas ( długi czas) i miejsce leżakowania. I to jest jedyny minus (ale też w pewnym sensie plus) korzystania z ekstremalnie uproszczonych destylatorów.
Innym sposobem destylacji prostej na naszych kolumnach jest wykorzystanie do naszych celów głowicy i możliwości włączenia częściowego refluksu. W tym miejscu jest chyba największe pole do popisu. Pomijam opis długości kolumny i jej wypełnienia bo jest taki sam jak w opisie wyżej.

W tym sposobie pędzenia bardzo przydatne są dwa termometry w zbiorniku i w głowicy. Dzięki kontroli temperatur będziemy w stanie ocenić ( oczywiście ciągle oprócz prób organoleptycznych) w jakim momencie destylacji się znajdujemy i co nam kapie.

Skupię się więc na sposobie wykorzystania głowicy. Jest to sposób wypracowany przeze mnie po wielu próbnych destylacjach. Oczywiście podane temperatury i moce są bardzo poglądowe. Ja takie używam i sobie chwalę. Dlatego każdy kto chciałby skorzystać z poniższych przykładów musi wziąc pod uwagę, że końcowy wynik może różnić się od oczekiwań. Tak więc należy do nich podejść z rezerwą. Przykłady podane przeze mnie są sprawdzone i dają świetne wyniki, ale jednocześnie muszą podlegać weryfikacji przez osoby, które chciałyby je skopiować i z nich skorzystać.

A więc do rzeczy.
Ogólnie wiadomo, że moc produktu jest uzależniona od jej temperatury wrzenia. Na przykład, gdy termometr w głowicy pokazuje nam 78,3*C to w tym momencie momencie moc destylatu powinna być w okolicach 96%, i jest najbardziej wyczyszczonym destylatem. Gdy termometr pokazuje nam np. 88*C to destylat kapiący będzie miał moc ok 68%.

I w tym momencie leci już to o czym marzymy. Ma aromat i smak swoisty dla użytego surowca. Czy to będzie śliwowica, czy Whisky czy też coś innego.

Wiadomo też, że najlepszy destylat jaki wylatuje jest w przedziale 75%- 50%. Widełki mogą być szersze albo bardziej zawężone. Zależy co destylujemy, co chcemy uzyskać i doświadczenia operatora.

Aby trochę ułatwić sobie zadanie włączamy do gry naszą głowicę.

Tutaj niestety musimy iść na kompromis i dlatego potrzebne jest dużo samozaparcia, cierpliwości i doświadczenia. Gdyż destylat otrzymany przy współpracy z refluksem, ulega dość dużemu oczyszczeniu, które może pracować na naszą korzyść ale może być też przekleństwem. Im więcej refluksu tym więcej aromatów spirytusowych, im mniej tym destylat bardziej aromatyczny.

Korzyścią z użycia częściowego refluksu jest możliwość takiego oczyszczenia destylatu przy maksymalnym zachowaniu aromatu iż jest on zdatny do konsumpcji już po niedługim czasie. Np. już po miesiącu albo deko dłużej. Co przy destylatach pędzonych tradycyjnymi metodami jest w wielu przypadkach nie do pomyślenia.

A więc jak postępujemy?
Doprowadzamy do zagotowania wsadu. Po kilkunastominutowej „stabilizacji” . Możemy oczywiście „stabilizować' dłużej. Ja np. Gotuję nawet do dwóch godzin zwłaszcza przy wsadach gęstych. W ten sposób doprowadzamy do bardziej równomiernego rozgrzania całego wsadu a przez to do jeszcze lepszego wygotowywania się przedgonów. Po czym odbieram przedgony po kropelce w ilości jaką sobie oczywiście założę. Gdyż jak wiadomo pewna ilość późnych przedgonów może mieć korzystny wpływ na destylat z racji zawartości skoncentrowanych aromatów. W tym momencie dajemy dojść do głosu naszemu doświadczeniu. Mniej doświadczeni mogą sobie pomóc odlewaniem przedgonu do osobnych malutkich buteleczek (np. Po 50ml). I dopiero później zdecydować co z tym przedgonem zrobić. Dolać do serca czy wyrzucić.

Po odbiorze przedgonów regulując zaworkiem odbioru doprowadzamy do podniesienia w głowicy temperatury, którą sobie założyliśmy np. ja doprowadzam obecnie do temp. 89-90*C. I zaczynamy odbiór serca.

Po ustabilizowaniu się temp. w głowicy na poziomie założonym - naszym zadaniem jest utrzymanie Status Quo. Wiadomo, że wraz z ubywaniem etanolu w zbiorniku temp. w głowicy będzie rosła. Dlatego musimy pilnować prędkości odbioru i wprowadzać odpowiednie korekty celem utrzymania założonej temperatury na jednakowym poziomie. Nie przejmujmy się chwilowymi delikatnymi skokami tejże temperatury. Obieramy przecież zwykły destylat a nie spirytus. Ważne, żeby te skoki nie były gwałtowne i nie trwały długi czas. Jeśli będziemy reagować w odpowiednim momencie to nic negatywnego się nie stanie. Destylację w ten sposób możemy prowadzić aż do końca. Jednak na jedno chciałbym chciałbym zwrócić uwagę. Aby pod koniec odbioru serca (u mnie tak w okolicach 94*c w kegu) zmniejszyć moc grzania gdyż przy zbyt mocnym grzaniu, ryzykujemy, że w tym momencie w bojlerze mogą podrywać się pogony, które w wielu przypadkach są niekorzystne dla naszych destylatów. Po osiągnięciu 95,5-96*C przerywam odbiór serca i odbieram resztę już jako spirytus w pełnym reżimie rektyfikacyjnym. Odzyskując całą resztę alkoholu.

Powyższy opis dotyczy drugiego gotowania surówki rozcieńczonej do 18-20%, którą otrzymaliśmy w pierwszym odpędzie. Aby trochę ułatwić sobie całą procedurę destylacyjną można do drugiego gotowania rozcieńczyć wsad np. do 30%. W ten sposób destylacja będzie przebiegać bez naszej ingerencji przez dużo dłuższy czas.

Odpęd wykonuję bez oglądania się na poszczególne frakcje i temperatury w kegu czy głowicy. Moim zadaniem jest odebranie całego etanolu bez możliwych strat aromatów.

Chciałbym też zwrócić uwagę na użytą moc grzania. Pomijam fakt przypalenia, gdy ktoś ma grzałki w środku zbiornika, ale z mojego doświadczenia zauważyłem, że im mniejsza moc grzania tym lepszy destylat. Ja osobiście mimo iż posiadam płaszcz wodny używam mocy ok. 1000-1200W . Tu znowuż wybór mocy jest kompromisem między szybkością odbioru i jakością. Mnie osobiście ta użyta moc zadowala.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: wtorek, 10 wrz 2013, 14:16
autor: jhmm
Dziękuję Lesogo58. Wiedzy na ten temat poszukiwałem na obu forach, zwłaszcza o temperaturze gotowania. Sądzę, że teraz moja śliwowica nabierze zdecydowanego zapachu śliwek.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: środa, 11 wrz 2013, 08:10
autor: maro_1955
:poklon; i to kompendium wiedzy było bardzo potrzebne dla początkujących( bo nigdzie o reżimie temperaturowym nie wyczytałem tylko o zakresie min i max).
Ale nic nie wspomniałeś o szklanym wypełnieniu kolumny.
Jeśli mogę zapytać w tym temacie; czy mam się go pozbyć i zastąpić czymś innym ?
Zdrówka :piwo: .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: środa, 11 wrz 2013, 09:26
autor: lesgo58
maro_1955 pisze:...Ale nic nie wspomniałeś o szklanym wypełnieniu kolumny.
Jeśli mogę zapytać w tym temacie; czy mam się go pozbyć i zastąpić czymś innym ?...
Pisałem o wypełnieniu miedzianym, bo jest najbardziej optymalnym. Ale może być jakiekolwiek. Sadzę, że Twoje wypełnienie szklane, też spełni swoje zadanie. Moim zdaniem warto pamiętać - im więcej w kolumnie wypełnienia tym bardziej ryzykujemy zbytnie wyczyszczenie destylatu. Gdyż zwiększamy powierzchnię do wymiany para-ciecz. Właśnie ta właściwość fizyko-chemiczna odpowiada za oczyszczanie par wędrujących ze zbiornika do góry.
Jak już wspomniałem destylacje proste są przewidywalne tylko do pewnego stopnia. Ty jesteś głównym reżyserem i kreujesz swój trunek. Tak, że jak Ci pasują trunki destylowane na szklanym wypełnieniu to nic nie zmieniaj. Co oczywiście nie zwalnia Ciebie od robienia prób z innym wypełnieniem, jego ilością czy rodzajem... :D
( bo nigdzie o reżimie temperaturowym nie wyczytałem tylko o zakresie min i max)
Ten punkt mojego kompendium nie traktuj zbytnio jako dogmat. Pomysł z temperaturą jakos tak wypłynął po wielu próbach, rozmowach i efektach destylacji. Nie jestem jedyny, który go stosuje. Może jeden z nielicznych, który "zaprzęga" do pracy tak wysokie temp.
Jednak to zdaje egzamin - dlatego ośmieliłem się opisać go na forum.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: środa, 11 wrz 2013, 21:04
autor: maro_1955
...ja jestem tylko aktorem, a raczej statystą :) . Przypomina mi to jazdę autem, w którym jest silnik (do wyboru) diesla lub benzynowy i tylko ja decyduję, na jakim napędzie wolę podróżować i jaka jazda sprawia największą satysfakcję.
Wypełnienia kolumny jeszcze nie zmieniałem i nie wiem jak smakuje psotka na miedzi (czy druciakach) mojej produkcji.
Zabawa temperaturą pozwoliła mi jak dotąd, wycisnąć z kolumny większe ilości destylatu...spirytusu.
Ale dopiero zaczynam :pije: .
Zdrówka :piwo: .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: czwartek, 12 wrz 2013, 06:59
autor: szfagir
Jeśli chcesz się pozbyć bimbrowych zapachów i cieszyć się aromatem owoców/zboża to zainwestuj w miedz. Sam przechodziłem od pierścieni ceramicznych do miedzi i mogę CI kolego powiedzieć, że to przeskok niesamowity. Pamiętam moje pierwsze napoje... W tym momencie nie wróciłbym na stare wypełnienie. Miedz kosztuje, ale wg mnie jest tego warta. Jedno co przy miedzi jest najważniejsze to czyszczenie jej po brykaniu - jak będziesz o nią dbał to będziesz miał naprawdę niesamowicie przyjemne aromaty:)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: czwartek, 12 wrz 2013, 07:57
autor: lesgo58
maro_1955 pisze:...Zabawa temperaturą pozwoliła mi jak dotąd, wycisnąć z kolumny większe ilości destylatu...spirytusu....
Nie bój się puścić mocniej odbioru. Niech temperatura rośnie. Wyobraź sobie zwykły alembik. Jaką kontrolę może mieć operator nad tym urządzeniem? Prawie żadnej. w najlepszym przypadku mocą grzania.
W ten sam sposób trzeba podejść do kolumny. Tylko, że na kolumnie dysponujemy kilkoma bonusami. Mając do dyspozycji trochę wypełnienia i możliwość regulacji odbiorem jesteśmy w stanie odebrać destylat prawie gotowy do picia.
Tak jak napisałeś na razie udało Ci się wycisnąć większe ilości spirytusu. Prawdopodobnie bałeś się puścić trochę cugli i za bardzo operowałeś refluksem i odbiorem.
Alembiki jako aparaty ekstremalnie proste "produkują" trunki które później potrzebują trochę zabiegów aby być zdatne do picia. Wymagają długiego i odpowiedniego leżakowania aby się ułożyły aromaty i smaki.
Oczywiście kolumnę możemy potraktować także jako taki pseudo alembik. Wystarczy wyjąć całe wypełnienie i zapomnieć o zaworku odbioru.
Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.
Sprawa wypełnienia tez jest sprawą otwartą. Dopóki sam się nie przekonasz destylując na różnych wypełnieniach - nigdy się nie dowiesz, który trunek będzie lepszy. :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: czwartek, 12 wrz 2013, 08:19
autor: maro_1955
No tak, ale ja nie mam zaworka odbioru a proces reguluję temperaturą grzania i ilością wody do chłodzenia aparatury. Chcę rozdzielić chłodzenie chłodnicy i zimnych palców kolumny, które w tej chwili jest wspólne.
Staram się jak na razie poznać, opanować ciekawe i dające wiele zadowolenia ustrojstwo.
Zdrówka :piwo: .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: czwartek, 12 wrz 2013, 18:13
autor: gr000by
Opisałem tutaj jak na podobnym sprzęcie uzyskuję alkohole smakowe -> http://alkohole-domowe.com/forum/post78400.html#p78400 a tutaj masz opis na konkretnym przykładzie porzeczkowicy -> http://alkohole-domowe.com/forum/post80213.html#p80213 . Też mam kolumnę CM (3 zimne palce) szeregowo z chłodnicą ze stali KO i bardzo często gonię na niej smakówki. Opis kolumny masz tutaj -> http://alkohole-domowe.com/forum/post78404.html#p78404 .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: czwartek, 12 wrz 2013, 19:12
autor: lesgo58
maro_1955 pisze:No tak, ale ja nie mam zaworka odbioru a proces reguluję temperaturą grzania i ilością wody do chłodzenia aparatury. ...
Przykro mi, że Ci nie pomogę ale tutaj opisałem sposób operowania kolumną rektyfikacyjną.
Kolumna CM tzw. zimne palce, a to inna bajka. :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 10:06
autor: lesgo58
Wychodząc na przeciw wielu zapytaniom , które otrzymuję na PW chciałbym dzisiaj przedstawić mój sposób prowadzenia destylacji w formie tabel z zaznaczonymi najważniejszymi danymi obrazującymi przebieg destylacji.
Przeprowadziłem dzień po dniu dwie destylacje różnych nastawów. Są to destylacje surówek. Odpędu nie będę opisywał, bo zrobiłem to już w pierwszym poście.
Dokumentację z destylacji zapisałem w tabelach. Zrobiłem dwie - jedną z nastawu miodowego i drugą jabłkowego.
Sprzęt to kolumienka 50 cm fi 60 mm wypełniona w ilości 1 litra sprężynkami miedzianymi- co daje ok. 35 cm wypełnienia - reszta jest pusta. U góry głowica puszkowa.

NASTAW 1 Miodowy

Temperatura otoczenia była 10*C. Ciśnienie atmosferyczne 1015 hPa.
Wlałem 7 litrów surówki o mocy 49%. Aby uzyskać stężenie w granicach ok. 20*c dolałem 12 litrów wody ( wyliczyłem sobie z kalkulatora stężeń - tak jak to robię zazwyczaj) gdyż alkoholomierze precyzyjne, które posiadam zaczynają się od 40%. Po zmieszaniu sprawdziłem moc zwykłym alkoholomierzem biowinowskim. Jego dokładność jest jaka jest - każdy to wie. Pokazywał 20%. Chociaż miało być 18% w/g tabeli stężeń. A z kolei termometr w kegu po zagotowaniu wskazywał 90*C. Co dawało by deko mniej niż 18%.
Śledząc tabelę można zaobserwować, że przejście ze stanu stabilizacji kolumienki do pełnego odbioru już od 88*c w głowicy trwało zaledwie 2 minuty. Serce o średniej mocy 69% odebrałem w ilości 3200 ml grzejąc tylko mocą 700 W w czasie 1 godz i 45 minut . Resztę potraktowałem jako pogon. Nazbierało się tego jeszcze 1 litr spirytusu o mocy 95%.

NASTAW 2 Jabłkowy

Następnego dnia przeprowadziłem następną destylację na wsadzie o mocy bliższej 20%
Odpęd przeprowadziłem podobnie jak przy poprzednim nastawie.
Temperatura otoczenia 15*C - ciśnienie atmosferyczne 1020 hPa. jeśli chodzi o wsad to starałem się zrobić go o mocy 20% dla sprawdzenia czy i przy takim stężeniu jestem w stanie osiągnąć temperaturę roboczą w głowicy w okolicach 89*C w takim samym czasie jak poprzednio.
Wsad okazał się mieć moc lekko powyżej 19%. Przejście z temp. stabilizacji do temperatury roboczej zajęło mi tym razem niecałe 3 minuty 48 sekund. Serce zaś o średniej mocy 67% w ilości 5500 ml odebrałem w czasie 2,5 godziny. Reszta jak wcześniej do zmiany naczynia na odbiór pogonów

WNIOSKI:
- aby osiągnąć taki wynik musimy gotować wsad o mocy nie większej jak 20% - im mniejszej mocy tym lepiej,
- destylację można spokojnie przeprowadzić na małej mocy nie tracąc na szybkości, a przede wszystkim w/g mnie zyskując na jakości - zwłaszcza pod koniec odbioru serca,

Jest to jeden ze sposobów destylacji na drodze poszukiwań tych właściwych temperatur i mocy grzania, a także ilosci i rodzaju wypełnienia pozwalających uzyskać jak najbardziej optymalny dla moich gustów trunek. Dlatego daje pod rozwagę tym którzy spróbują destylować tym sposobem iż efekt może ich nie zadowolić. Ale jak już gdzieś wspomniałem destylacja to jest sztuka. I nie ważne jest kto w jaki sposób robi. Ważne aby nam smakowało. A jak będzie smakować jeszcze komuś to możemy powiedzieć, że nam się udało.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 14:49
autor: Emiel Regis
Czytając opis destylacji lesgo58 trzeba przede wszystkim pamiętać, że jego kolumna jest ze stali i jest ocieplona.
Piszę to dlatego, że osoby mające kolumny z miedzi, używające je do destylacji prostych w wersji bez izolacji, jak ma to miejsce u mnie, będą miały skrajnie inne wskazania.

Proszę więc czytając powyższy opis destylacji na kolumnie i próbując ew. naśladownictwa pamiętać o różnicach w budowie swoich aparatur i sprzętu lesgo58, te różnice mogą mieć ogromny wpływ na efekty.

Jedną z takich różnic będzie np. to, że używając podanej mocy na nieocieplonej, miedzianej kolumnie, będziemy czekać nawet kilka godzin na spadek temp. do takiej wartości, jaka pojawia się w tabeli po zaledwie kilku minutach od rozpoczęcia odbioru serca.
Na mojej kolumnie dochodzę do tej wartości po ponad dwóch godzinach pracy z wsadem 48l grzejąc z mocą 1800-1860W a więc ponad dwa razy wyższą.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 15:28
autor: lesgo58
Byłoby lepiej jakbyś założył nowy wątek, bo w ten sposób trochę mieszasz. Jak już nie raz wspomniałem. Ile maszynek, ile operatorów, ile nastawów tyle sposobów prowadzenia destylacji. Ja w tym autorskim temacie opisuję swój sposób. Oczywiście jestem bardzo ciekawy jak prowadzisz swój proces, bo nauki nigdy dość. Ale chętnie poczytałbym o tym w osobnym temacie gdzie moglibyśmy podyskutować o Twoim sposobie.
A tak temat się rozmydla - robi się bałagan i niepotrzebne porównywanie sposobów destylacji, a nie taki był mój cel zakładając ten wątek.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 20:46
autor: Emiel Regis
lesgo58 pisze:Byłoby lepiej jakbyś założył nowy wątek, bo w ten sposób trochę mieszasz. Jak już nie raz wspomniałem. Ile maszynek, ile operatorów, ile nastawów tyle sposobów prowadzenia destylacji. Ja w tym autorskim temacie opisuję swój sposób.
Nie przesadzasz? Ideą forum jest wymiana informacji i ew. porównywanie sposobów operowania aparaturą.
Z tytułu tematu wcale nie wynika że jest on poświęcony tylko Twojej koncepcji wytwarzania destylatów smakowych i że dyskusji się nie przewiduje, inaczej darowałbym sobie mój wpis, mimo że uważam go za przydatny głos, adresowany szczególnie do osób mających inne niż Ty aparaty i mogących czasem zachodzić w głowę co jest nie tak, bo im nie wychodzi a Tobie wyszło.
Mam na myśli np. moc użytą do prowadzenia procesu- gdybym użył takiej jak Ty, przez większość procesu miałbym na odbiorze ponad 90%
lesgo58 pisze: Oczywiście jestem bardzo ciekawy jak prowadzisz swój proces, bo nauki nigdy dość. Ale chętnie poczytałbym o tym w osobnym temacie gdzie moglibyśmy podyskutować o Twoim sposobie.
A tak temat się rozmydla - robi się bałagan i niepotrzebne porównywanie sposobów destylacji, a nie taki był mój cel zakładając ten wątek.
Co powiesz na zmianę tytułu tematu, np. na ''Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58''?
W ten sposób tytuł będzie jasno odzwierciedlał cel, jaki przyświecał założeniu tego wątku, a ja zmodyfikuję swój wcześniejszy wpis ograniczając się jedynie do prostej dyskusji przedstawiającej mój punkt widzenia, bez zarzucania Twojego tematu zbędnymi danymi.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 21:12
autor: lesgo58
Jestem za... :)
Zostawiam Ci "carte blanche". Ja swoja opinię wyraziłem wcześniej i nie mam nic więcej do dodania.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 21:29
autor: Emiel Regis
Tytuł zmieniony, moja wypowiedź okrojona.
Trzy ostatnie posty do śmietnika?

Ps. O co chodzi z tym mieszaniem? Zabrzmiało dwuznacznie..

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 21:53
autor: kokornik
Lesgo,
Pytanie o low wines:
Z twojego oryginalnego postu nie zrozumiałem, czy w pierwszym odpędzie odbierasz przedgony, czy jedziesz jak leci tzn. bez refluxu, pełną mocą i bez dzielenia na frakcje?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 22:10
autor: lesgo58
Nie wdawałem się w szczegóły, bo odpędzam bez oglądania się na temperatury i frakcje. Moim zadaniem jest odzyskanie maksymalnej ilości alkoholu. Powód jest jeden. mam płaszcz i gotując nastawy gęste bez użycia mieszadła występuje tzw. efekt ściankowania. A wiec jakbyśmy się nie starali to na początku nie odetniemy to co chcielibyśmy odciąć ponieważ nastaw rozgrzewa się powoli i stopniowo od zewnątrz do środka.
Jednak myślę, że ktoś kto gotuje nastawy rzadkie/przefiltrowane może z powodzeniem pokusić się o cięcia już przy pierwszym gotowaniu.
P.S. Nastawy owocowe nigdy nie grzeję pełną mocą. Co najwyżej 50% a najczęściej 30%).

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: wtorek, 1 paź 2013, 15:14
autor: lesgo58
Emiel Regis pisze:Czytając opis destylacji lesgo58 trzeba przede wszystkim pamiętać, że jego kolumna jest ze stali i jest ocieplona.
Piszę to dlatego, że osoby mające kolumny z miedzi, używające je do destylacji prostych w wersji bez izolacji, jak ma to miejsce u mnie, będą miały skrajnie inne wskazania...
Czytałem ten fragment kilka razy i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie teges.
Znakiem tego sugerujesz, że ja mam jakąś tajemniczą maszynkę, którą nijak normalnie nie można destylować. a już nie daj Bóg - jeśli ktoś chciałby naśladować. Na podstawie czego to wnioskujesz? Czyżby na podstawie porównań z Twoją? Błąd logiczny.
A już określenie, że destylacja na kolumience ocieplonej i nie ocieplonej będzie zawierać w sobie skrajne wskazania jest co najmniej niefortunne.
Podejrzewam, że destylacja na kolumnach miedzianej i stalowej tez nie będzie niczym się różniła. Warunek - trzeba przyjąć te same parametry pracy.
Ty tego nie zrobiłeś i wyszła kaszana. Pracowałeś na innej kolumnie, używałeś innej mocy, kombinowałeś z ociepleniem. Przecież w ten sposób nie można porównywać, a już tym bardziej oceniać.
Teraz już wiesz dlaczego użyłem zwrotu "...Byłoby lepiej jakbyś założył nowy wątek, bo w ten sposób trochę mieszasz..."
Jednak nie byłbym sobą gdybym nie wykonał dzisiaj ponownie dodatkowej destylacji porównawczej. A nuż masz rację. Tym razem wprowadziłem pewną "modyfikację" - zdjąłem ocieplenie.
Kolumna ciągle ta sama. Do środka wsypane kilka garści sprężynek miedzianych. Moc grzania ciągle na minimum - 600 W. Wsad surówka z czereśni rozcieńczona do 20%. Tak, że jak widać nic rewelacyjnego. Standard. Destylacja przebiegła mimo wszystko identycznie. Wyniki są do obejrzenia w załączonej tabeli.
I myślę - wręcz jestem pewien, że każdy komu przypasuje mój sposób i go wypróbuje musi uzyskać takie same, jak nie lepsze efekty. Oczywiście pracując na podobnym wsadzie i używając podobnej mocy - wielkość czy średnica kolumny raczej jest bez znaczenia. Zasadę grzania którą przyjąłem to było użycie jak najmniejszej mocy.
Po dokonaniu porównań - albo potraktuje ten sposób jako punkt wyjścia do dalszych eksperymentów albo go zarzuci. Taki mi przyświecał cel zakładając ten wątek. Zwłaszcza, że kierowałem go głównie do początkujących.
Konkludując - wiele razy wspomniałem, że ile maszynek i ile operatorów tyle sposobów destylacji. I prowadzenie jakiejkolwiek klasyfikacji porównawczej mija się z celem.
A już używanie zwrotów '... jeśli jeszcze mi powiesz, że po 2 minutach uzyskujesz 70% na ujściu to ja odpadam..." jest poniżej pasa i ma się nijak do merytorycznej dyskusji. No i jak obiecałeś - tak odpadłeś. Zrobiło mi się nawet nieswojo, że ktoś mnie tak potraktował.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: wtorek, 1 paź 2013, 16:21
autor: Emiel Regis
:roll:
Ja już naprawdę nie wiem jak mam pisać, jak 'wygładzać' swoje posty, żebyś mnie znów nie posądził o prowadzenie jakiejś dziwnej misji przeciwko Tobie i przeprowadzania 'ataków' na Twą cześć.
Naprawdę powinieneś wrzucić na luz, to już robi się męczące.
Postawiłeś się w roli jakiegoś guru (na czym zyskują niedoświadczeni) i każdą próbę dyskusji bez jednoczesnego poklasku traktujesz jak stara panna broniąca swojej cnoty i dobrego imienia.
Dyskusje niestety będą, Twoje informacje mogą się sprawdzać w pewnych sytuacjach, w innych będą wprowadzać w błąd i dlatego trzeba je prostować.
Sorry za postawienie sprawy w ten sposób, ale to już któryś z kolei raz sugerujesz że mam wobec Ciebie złe intencje.
lesgo58 pisze:Czytałem ten fragment kilka razy i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie teges.
Znakiem tego sugerujesz, że ja mam jakąś tajemniczą maszynkę, którą nijak normalnie nie można destylować. a już nie daj Bóg - jeśli ktoś chciałby naśladować.Na podstawie czego to wnioskujesz? Czyżby na podstawie porównań z Twoją? Błąd logiczny.
Gdzie napisałem że nie można czegokolwiek na niej robić? To jest właśnie jeden z objawów owej dziwnej paranoi.
Porównywanie jest jak najbardziej na miejscu, w ten sposób ludzie widzą czego mogą się spodziewać dysponując innym sprzętem niż Ty, a nie mogąc dojść z nim do ładu próbując naśladować Twój sposób prowadzenia procesu.
lesgo58 pisze: A już określenie, że destylacja na kolumience ocieplonej i nie ocieplonej będzie zawierać w sobie skrajne wskazania jest co najmniej niefortunne.
Jeśli naprawdę tak myślisz to proponuję wrócić do działu dla początkujących i nadrobić zaległości...
lesgo58 pisze: Podejrzewam, że destylacja na kolumnach miedzianej i stalowej tez nie będzie niczym się różniła. .
... i przypomnieć sobie m.in. o różnicach w przewodzeniu ciepła różnych metali.
lesgo58 pisze:Warunek - trzeba przyjąć te same parametry pracy. Ty tego nie zrobiłeś i wyszła kaszana. Pracowałeś na innej kolumnie, używałeś innej mocy, kombinowałeś z ociepleniem.
Czy Ty dalej nie rozumiesz że pracując na swoim sprzęcie wg. Twoich metod zamiast destylatu dostałbym spirytus??
Po to właśnie były zamieszczone informacje z prowadzenia przeze mnie procesu, w których jasno widać co się dzieje z nieocieploną, miedzianą kolumną w zal. od przyłożonej mocy.
lesgo58 pisze:Teraz już wiesz dlaczego użyłem zwrotu "...Byłoby lepiej jakbyś założył nowy wątek, bo w ten sposób trochę mieszasz..."
Ależ doskonale zdaję sobie sprawę, zauważ że to, co dla Ciebie jest 'mieszaniem' ktoś inny wykorzysta z pożytkiem dla siebie.
Nie wątpię że wcześniejsze informacje, które usunąłem na Twoją prośbę, istotnie trochę Ci namieszały.
lesgo58 pisze: I myślę - wręcz jestem pewien, że każdy komu przypasuje mój sposób i go wypróbuje musi uzyskać takie same, jak nie lepsze efekty. Oczywiście pracując na podobnym wsadzie i używając podobnej mocy - wielkość kolumny raczej jest bez znaczenia.
Używając takiej mocy miałbym odbiór w granicach 2-3 kropel na sekundę, a na destylację 48l nastawu musiałbym poświęcić ...tydzień, jeśli w ogóle udałoby mi się go dokończyć.
To kolejna kolosalna różnica ale nic, już Ci nie mieszam.
lesgo58 pisze:Po dokonaniu porównań - albo potraktuje ten spośób jako punkt wyjścia do dalszych eksperymentów albo go zarzuci. Taki mi przyświecał cel zakładając ten wątek. Zwłaszcza, że kierowałem go głównie do początkujących.
Dlaczego więc reagujesz w taki sposób na próbę merytorycznej dyskusji, która właśnie początkującym się najbardziej przyda?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 1 paź 2013, 17:22
autor: lesgo58
No to się narobiło. Ja o chlebie - Ty o niebie. Czy Ty naprawdę nie umiesz porównać tych trzech tabel. Widać jak na dłoni, że nawet jak prowadziłem destylację wsadów o różnym stężeniu, a także miałem raz kolumnę ocieploną i innym razem nie ocieploną to wyniki są bardzo podobne. A może nie zauważyłeś, że rozmawiamy o destylacji metodą Pot-Still'ową? Nie o rektyfikacji?
No i znowuż powracam do raz zadanego już pytania - czy nie zauważyłeś, że destylujemy zupełnie różnymi sposobami przy narzuconych zgoła innych parametrach. A więc o czy tu dyskutować? Ja mogę odpowiadać na pytania, wyjaśniać, ale nie jestem wstanie przyrównać się do tego jak Ty czy inni pracują. Jest zbyt dużo zmiennych. Zresztą takie porównania są bez sensu. Ty podałeś swój sposób destylacji, ale tym gestem co chciałeś pokazać? Że źle destyluję? Czy też że jest niemożliwym w taki sposób destylować? Czy po prostu chciałeś pokazać, że też umiesz destylować? Nie wiem. Pisałem Ci już załóż nowy wątek i porozmawiamy o Twoim sposobie destylacji. Cóż jeszcze mogę dodać?

Polecam Ci przeczytać jeszcze raz to co napisałeś. I naprawdę zastanowić się nad tym co napisałeś. Bo zaczynasz bić na oślep. A to dobrze nie wróży.

Zresztą nie rozumieliśmy się od początku. Jednak do pewnego czasu udawało nam się utrzymać Status Quo. Potrafiliśmy takie sprawy rozwiązywać na PW. Bo tak naprawdę nikogo nie interesują nasze animozje. Teraz coś się stało, że nastąpiła zmiana. Trudno. Mleko się wylało.

P.S. Dyskusję miedzy nami uważam za skończoną. Możesz uznać to za rejteradę. Mnie to jest obojetne. Proponuję skasować wątek, bo stał się całkowicie nieczytelny. Zgadzam się.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 1 paź 2013, 19:44
autor: lukasz743
Veto! Nie kasować! :lol: jest pole do porównań, ci co mają jedną lub drugą konstrukcje spróbują i dadzą znać jak to u nich wygląda. Jak na start dla początkujących amatorów smaków ten temat to prezent, jest wszystko.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 1 paź 2013, 20:03
autor: Emiel Regis
Spokojnie, temat zostaje :)
Zachęcam każdego, kto miałby coś ciekawego do napisania, do wypowiadania swoich opinii. Sam się wstrzymam, najwyraźniej to, co piszę nie zostało zrozumiane ani nijak nie trafia do adresata.
Nie rozumiem też jak można napisać osiem zdań zakończonych pytajnikiem i jednocześnie oświadczyć że kończy się dyskusję :bezradny:

Ps. Informacje usunięte wcześniej można odnaleźć tutaj; http://alkohole-domowe.com/forum/odp-em ... t9481.html

Edit 24/06/2014
Po prawie roku od napisania powyższych postów sprawa dziwnych wskazań została wyjaśniona. Proszę o ostrożne podchodzenie do informacji na temat użytej mocy, niekoniecznie odpowiadają one rzeczywistości. http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p101866

Emiel

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 00:47
autor: nigra
Lesgo jaka jest różnica w jakości destylatu otrzymanego twoją metodą od destylatu uzyskanego metodą czysto pot still-ową. Ja zrezygnowałem z głowicy N/S na rzecz deflegmatora aby destylować zagęszczoną surówkę bez refluksu a ty proponujesz prowadzić proces jak mini rektyfikację. Co zyskujesz lub czego się pozbywasz, że wolisz sposób gdzie musisz na bieżąco kontrolować moc zamiast spokojnie czekać aż spadnie sama przy metodzie pot stil :?:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 07:46
autor: szfagir
nigra pisze:zagęszczoną surówkę
Rozumiem, że chodzi o gotowanie wsadu bez strippingu? Jeśli tak to czasem tak robię np. przy dżemówce. Gotuję pełną mocą, ale odbieram już na bardzo niskiej ok 700W.
nigra pisze:Co zyskujesz lub czego się pozbywasz, że wolisz sposób gdzie musisz na bieżąco kontrolować moc zamiast spokojnie czekać aż spadnie sama przy metodzie pot stil
Na to pytanie znajdziesz odpowiedz w pierwszym poście.


Na początku robiłem pychotki na zwykłym PS, a obecnie robię na kolumnie 50cm, więc jakieś porównanie mam. Z początku odbieram ślepotkę, stabilizuję i lecę z przedgonami. Po przedgonach jest odbiór destylatu spirytusowego czyli tak do 83/84*C (przyjemny materiał do zadębienie na wódeczkę). Po przekroczeni temperatury 83/84*C zaczynam odbierać destylat smakowy. Z zaworkiem mam możliwość wyznaczenia sobie temperatury granicznej odbioru np.90*C i zbliżając się do tej temperatury na głowicy skręcam zaworek, żeby utrzymywać ją maksymalnie długo. Jak temperatura przekroczy wyznaczony przeze mnie próg to robię szybką chwilową stabilizację - do momentu aż temperatura spadnie poniżej 90*C (maksymalnie do 92) i tak ciągle do pojawienia się w kegu temperatury 95*C. Potem jeszcze odbieram do osobnej flaszy destylat aż w kegu nie pojawi się 96*C - ten produkt smakuje i jeśli nie zalatuje mi czymś niesmacznym to dolewam do serca, a jeśli nie jest smaczny to idzie już do pogonów. Obecnie do pomocy, można powiedzieć z wygody dozbroiłem LMa w EZ. Pogony odbieram do butli z innymi pogonami, aby w odpowiednim czasie wyciągnąć z nich spirytus. Na zwykłym PS nie miałbym możliwości regulowania odbioru procencików. Moc grzania jaką używam do smakówek to max. 1300W.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 07:57
autor: lesgo58
@nigra
Pierwszy odpęd gęstego wykonuję na maksa. Z odkręconym zaworkiem i bez oglądania się na temperatury. Jedyne co - to destyluję na niskiej mocy.
Jeśli chodzi o różnicę w jakości trunku otrzymanego metodą moją a metodą na aparacie prostym to trudno ją ocenić. Produkt uzyskany tak jednym jak i drugim sposobem będzie na pewno dobrym produktem.
Użycie mini refluksu jest pewnym wyborem. Przy destylacji prostej na np. alembiku otrzymamy produkt, który aby stał się pijalny i akceptowalny potrzebuje stosunkowo długiego czasu do ułożenia się. A to z racji tego, że bardzo trudno pozbyć się skrajnych frakcji. I przez to niezbędne jest tzw. starzenie w odpowiednich warunkach, traktowanie odpowiednimi bonifikatorami. Resztę uczyni za nas czas i cierpliwość.
Ja mając do dyspozycji tylko kolumnę i dwa lata różnych prób i eksperymentów wypracowałem taki sposób destylowania. Dodając refluks i skracając wypełnienie ( obecnie 25cm miedzi) starałem się zbliżyć do produktu otrzymanego na aparatach prostych. Refluks ma jeszcze jedno zadanie. Ma pozwolić mi oczyścić produkt końcowy z różnych "nieczystości", tak aby trunek stał się pijalny już w krótkim czasie po destylacji. Wszystko to staram się tak wyważyć aby "strat" aromatycznych było jak najmniej.
Zdaję sobie sprawę, że to jest sztuczne działanie i nie zastąpi czasu i tego cudu jakim jest zamiana niepijalnego trunku otrzymanego w alembiku w np. 10 YO Whisky. Ale też i nie mam takich ambicji z prostego powodu - nie mam tyle czasu. A wypić coś miłego od czasu do czasu się chce.
Jedno mogę potwierdzić - destylując na wsadzie o niskim stężeniu ( poniżej 20%) otrzymuję trunek łagodniejszy i jakby bardziej aromatyczny. Praktycznie zaraz po kilku dniach uwypuklają się aromaty. Coś czego nie zauważałem gdy destylowałem np. wsad o stężeniu 30%. W tym przypadku potrzeba było co najmniej roku aby aromaty zaczęły dominować i trunek stał się łagodniejszy.
Co do ciągłej kontroli. To jest mój wybór z prostego powodu. Szukałem takiego sposobu aby już od samego początku i przez prawie cały czas leciał mi destylat o założonych parametrach. Stąd ta ciągła kontrola. Wbrew pozorem nie jest uciążliwa. Przy typowej destylacji wystarczy 5-6 korekt odbioru.
Eksperymenty są w dalszym toku i nie jest powiedziane, że coś w najbliższym czasie się nie zmieni. Zauważyłem też ( mało się o tym na forum pisze), że w zależności od rodzaju surowca opłaca się ( z racji aromatów tam zawartych) dopuścić do głosu więcej przedgonów, a w innym przypadku przeciągnąć destylację i załapać trochę pogonów.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 09:30
autor: Emiel Regis
szfagir pisze:obecnie robię na kolumnie 50cm, więc jakieś porównanie mam. Z początku odbieram ślepotkę, stabilizuję i lecę z przedgonami. Po przedgonach jest odbiór destylatu spirytusowego czyli tak do 83/84*C
Z jakiego materiału masz kolumnę, jaką przykładasz moc bezpośrednio po odebraniu przedgonów i ile odbierasz destylatu (ilość i moc), nim temp. na głowicy spadnie do 88*C a moc do 70% ?
Czy do momentu osiągnięcia tych 70% jesteś zmuszony kręcić zaworkiem żeby otrzymać wyższe wskazania?
Zastanów się nad odpowiedzią. Moje pytanie pewnie znów zostanie potraktowane jako atak, Twoja odpowiedź też może tak zostać odebrana :)
lesgo58 pisze:Dodając refluks i skracając wypełnienie ( obecnie 25cm miedzi) starałem się zbliżyć do produktu otrzymanego na aparatach prostych
lesgo58 [u]napisał 2013-09-27, 22:55[/u] pisze:[....]
Magas ale ja opisuję kolumnę 50cm wypełniona litrem sprężynek - co daje 40cm wypełnienia.[...]
http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 662#121662
;)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 10:20
autor: lesgo58
A Ty dalej z tą swoją wojenką. Co chcesz przez to udowodnić? Widzę, że zaczyna wcinać ciebie panika. Proponuje się uspokoić i przejść do dyskusji na temat...
A swoją drogą myślę (ale to może być tylko moje subiektywne odczucie) że twoje pisanie już zaczyna zahaczać o trolling...Co na to administracja?
Jednak szybko Ci odpowiadam abyś nie żył w nieświadomości.
Znowuż podałeś link - jak dla mnie stary - z danymi, które obecnie już nie mają miejsca w mojej maszynce. Od tamtego czasu wykonałem już 6 różnych destylacji.
Aktualne dane mojej maszynki:
- rura 63mm 40cm długa,
- wypełnienie sprężynki i naprzemiennie pierścionki miedziane z rurki fi 6mm, ilość 0,8 litra,
- wypełnienie zajmuje w rurze 25cm wysokości.
Bo ja ciągle się rozwijam, uczę i ciągle eksperymentuję...Co oczywiście sygnalizowałem w poprzednim i nie tylko poprzednim poście.
...Eksperymenty są w dalszym toku i nie jest powiedziane, że coś w najbliższym czasie się nie zmieni...
Miałem chyba przeczucie pisząc ten fragment. ;)
P.S. Znowuż zaśmiecasz wątek.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 10:25
autor: nigra
szfagir pisze:
nigra pisze:zagęszczoną surówkę
Rozumiem, że chodzi o gotowanie wsadu bez strippingu?
Chodzi mi o gotowanie surówki o mocy ok. 30%

Ja właśnie aby zbliżyć się do destylacji prostej nie zakładam głowicy tylko skraplacze i destyluję wsad 30%. Skraplaczy używam do przedgonów i wzmocnienia destylatu pod koniec procesu. Rurę mam 54mm i długości 80cm. Wypełnienie to 25cm miedzi i jeden zmywak u góry. Proces destylacji prowadzę podobnie jak @szfagir, bo taki prosty sprzęt mi na to pozwala.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 3 paź 2013, 13:15
autor: szfagir
Emielu mówisz i masz:) Zapytałeś, wieć odpowiedam, a ataku się w tym nie upatruje:)
Kolumna KO 50cm z wypełnieniem Cu. Do zagotowania wsadu lece pełną mocą 4kW. Po zagotowaniu schodze na max 1,3kW - jeśli mam czas i ochotę to nawet do 0,8kW. W tych niższych mocach odbieram ślepotkę, przedgon,destylat spirytusowy i gon. Przy pogonach spowrotem wracam do 4kW aby szybko zakończyć proces.
Mam mały kociołek (30l), więc wsadu mam ok 25l. Ostatnio leciałem dżemówkę 28 BLG. Wiem, że duże BLG, a co za tym idzie procent, ale tak właśnie miało być. W destylacie czuję dżemik wiśniowy:) Tak bardzo restrykcyjnie nie notowałem procesu, gdyż nigdy tego nie potrzebowałem, ale gonu (czyli destylatu powyżej 83/84*C) odebrałem 2,5L o mocy 66% - jeśli Cię to Emielu dokładnie interesuje to następny proces smakowy odbiorę z notatkami:)
Odnośnie kręcenia zaworkiem to przy odbieraniu gonu skręcam go trochę żeby temperatura wolno wzrastała, a resztę zostawiam EZ. Ja tylko pilnuję odpowiedniego momentu żeby nie łapać pogonów - jak wcześniej wspomniałem jest to w przedziale 95/96*C.
Obecnie tak wygląda mój proces. Czy moja odpowiedź była atakiem?? :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 00:24
autor: Emiel Regis
Dzięki za wyjaśnienia:)
Jeśli nie zrobi Ci to problemu to następnym razem nastaw surówkę 20% i podaj dokładniejsze dane.

Chodzi mi w szczególności o to, jak zachowuje się Twoja kolumna po odebraniu przedgonów, jak reaguje na przyłożoną moc 600W i brak regulacji zaworkiem, oraz ile uda Ci się w ten sposób odebrać urobku powyżej 74%
Jeśli rację ma autor tematu, wtedy urobek bezpośrednio po odebraniu przedgonów nie będzie miał więcej niż ok. 73-74% i będzie stopniowo słabszy wraz z upływem czasu.

Tak więc moja prośba- surówka 20%, brak izolacji, moc po odebraniu przedgonów 600W i zostawienie sprzętu bez regulacji do momentu osiągnięcia 70% na odbiorze wraz zanotowaniem bieżącej sytuacji co np. 30min.
Po osiągnięciu tych 70% daj jeszcze maszynce chwilę i nic nie reguluj, zapisując w jakim tempie następuje spadek mocy%

Sam chcę to zrobić podobnie, ciekawy jestem różnic w naszych obserwacjach i analogii do tytułowego sposobu destylacji.
szfagir pisze:Czy moja odpowiedź była atakiem?? :D
Jak dla mnie nie, ale daje podstawy żeby negować pewne założenia, a negowanie ich to już atak w czystej formie :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 07:19
autor: szfagir
Emiel Regis pisze:nastaw surówkę 20%
Jak tylko nazbiera mi się baniak pogonowy to nie ma sprawy, chyba że nastawię Moskvicze i je jakoś doprawię.
Emiel Regis pisze:brak regulacji zaworkiem
Po przedgonach zaworek zostawię otwarty na fulla.
Emiel Regis pisze:brak izolacji
Tego dla Ciebie nie zrobię. Ściąganie i zakładanie pianki z tego odcinka rury jest bardzo wk...jące.
Emiel Regis pisze:moc po odebraniu przedgonów 600W i zostawienie sprzętu bez regulacji do momentu osiągnięcia 70% na odbiorze wraz zanotowaniem bieżącej sytuacji co np. 30min.
Po osiągnięciu tych 70% daj jeszcze maszynce chwilę i nic nie reguluj, zapisując w jakim tempie następuje spadek mocy%
Resztę mogę zrobić.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 08:16
autor: kooalla
Czemu bez izolacji?? Przecież autor wątku powtarza że ma izolację..

Dziś pierwszy raz na próbę pędzę stare winno, i będę robił według kolegi legos,
kolumna 40 cm 10 cm miedź, 30 cm sprężynki 2,7 mm z ko, średnica kolumny 60,3..
Dam znać co i jak ale pamiętajcie że to moja pierwsza próba więc i wynik mało miarodajny będzie :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 09:32
autor: Emiel Regis
szfagir pisze: Jak tylko nazbiera mi się baniak pogonowy to nie ma sprawy, chyba że nastawię Moskvicze i je jakoś doprawię.
Tutaj chodzi o surówkę, czyli coś, co już było wcześniej destylowane. Wzmacniany nastaw może nie zachowywać się podobnie.
Namawiam Ciebie, jak i każdego czytającego i nie próbującego wcześniej, do przeprowadzenia drugiej destylacji z wsadem rozcieńczonym do 20% lub mniej. Widać choćby po tym, co zostaje w kotle po procesie że jeszcze sporo zanieczyszczeń odpada bez szkody dla aromatów, które w całości przechodzą do urobku. Kluczowe jest stężenie wsadu- 20% lub mniej (zauważcie że jest to coś, w czym zgadzam się w 100% z autorem tematu :) ).
Mało się o tym pisze, a jest to bardzo istotny szczegół.
szfagir pisze:Tego dla Ciebie nie zrobię. Ściąganie i zakładanie pianki z tego odcinka rury jest bardzo wk...jące.
Ok. Patrząc na tabelę, którą przedstawił lesgo58, w przypadku kolumny stalowej ma to mniejsze znaczenie, miedziana reaguje znacznie lepiej.
kooalla pisze:Czemu bez izolacji?? Przecież autor wątku powtarza że ma izolację..
Autor powtarza, że to nie ma znaczenia, podobnie jak materiał, z którego wykonana jest kolumna, jak i jej ''wielkość''.
Chodzi mi o porównanie do ostatniej tabeli, gdzie moc przyłożona to 600W, izolacja jest zdjęta.
kooalla pisze: Dam znać co i jak ale pamiętajcie że to moja pierwsza próba więc i wynik mało miarodajny będzie :)
Nie przejmuj się, grunt to dobra zabawa, jeśli przy okazji można się jeszcze czegoś nauczyć, to jest świetnie.
Pamiętajcie żeby notować moc % jak i temp.

Mamy już dokładne dane przedstawione przez autora tematu, będziemy mieć jeszcze od trzech osób. Znając swój sprzęt wiem, że moje będą się sporo różnić, ciekawy jestem jak to będzie u Was.

Ps. Jeśli nie macie pomysłu jak prowadzić notatki to może w ten sposób- http://alkohole-domowe.com/forum/post82740.html#p82740, mielibyśmy je wtedy przedstawione w takiej samej formie.
Zachodu z tym mało, a są wszystkie potrzebne informacje.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 09:56
autor: szfagir
Emiel Regis pisze: Tutaj chodzi o surówkę, czyli coś, co już było wcześniej destylowane.
Czyli pogony się nadadzą:)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 17:16
autor: Zygmunt
A swoją drogą myślę (ale to może być tylko moje subiektywne odczucie) że twoje pisanie już zaczyna zahaczać o trolling...Co na to administracja?
Administracja (a przynajmniej ja) uważa, że normalne odpowiedzi w wątku to nie trolling, w przeciwieństwie do ściany tekstu z którego nic nie wynika, bo w przeważającej większości składa się z "jedni robią tak, ale drudzy inaczej, "można robić tak, ale można też robić tak" oraz "nie jestem ekspertem, ale się wypowiem, a jak ktoś się nie zgodzi to się obrażę".

Panowie, WSZYSTKIE doświadczenia są potrzebne i cenne, ale oczywistym jest, że o ich wynikach się dyskutuje. Jeżeli ktoś nie ma na to ochoty, to niech ich po prostu nie publikuje.
szfagir pisze:
Emiel Regis pisze: Tutaj chodzi o surówkę, czyli coś, co już było wcześniej destylowane.
Czyli pogony się nadadzą:)
Średnio, pogony zawierają znacznie mniej etanolu od surówki i wyniki nie będą takie same.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 17:44
autor: szfagir
Zatem czym sie różnią pogony o mocy 20% od surówki 20% ??

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 17:50
autor: Zygmunt
Surówka zawiera stosunkowo więcej alkoholu etylowego. Pogony natomiast to mieszanina wody, etanolu, ale i mnóstwa innych alkoholi wższych, olei fuzlowych i paru innych substancji. I to, że w takich "pogonach" alkoholomierz wskazuje na 20%, to nie znaczy to, że zawiera to 20% etanolu, tylko że płyn (czyli "pogony") ma gęstość taką jak mieszanina etanol-woda o stężeniu 20%.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 18:49
autor: szfagir
Dziękuję Ci serdecznie za wyjaśnienie. Zatem postanowione, że następna destylację na potrzeby tego doświadczenia przeprowadzę na surówce.
Ale w celu doszkolenia samego siebie i upewnienia się: czy surówka to destylat uzyskany ze strippingu?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 18:51
autor: Zygmunt
Tak.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 19:24
autor: radius
Szanowni interlokutorzy :!:
Już wczoraj chciałem zabrać głos w dyskusji, ale coś mnie powstrzymało. Jeszcze raz i jeszcze raz czytałem ten temat od początku i zacząłem zastanawiać się po co ta cała "afera" :o
Dyskusja powinna zakończyć się na tym poście http://alkohole-domowe.com/forum/post82666.html#p82666 i nie byłoby niepotrzebnych przepychanek słownych i nic nie wnoszących, argumentów za, czy przeciw konkretnej metodzie destylacji.
@Kol. lesgo58, niepotrzebnie się uniosłeś. To, że Emiel poddał w wątpliwość wyniki, które zamieściłeś w tabelkach nie znaczy, że je neguje a priori. Po prostu na swojej miedzianej kolumnie uzyskuje inne parametry i tyle. Nie wystarczyło zaproponować przeprowadzenie destylacji w takich samych warunkach aby porównać wyniki :?: Obyłoby się bez tych niepotrzebnych przegadywań ;)
Ja, mając taką krótką kolumnę miedzianą, miedziane sprężynki jako wypełnienie i miernik mocy, postaram się w najbliższym czasie również przeprowadzić destylację przy parametrach takich jak twoje i wtedy porównamy wyniki temperatur, czasu i mocy destylatu, bo głownie o to toczył się cały spór.
A więc... do zobaczenia i przeczytania za jakiś czas :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 4 paź 2013, 21:06
autor: lesgo58
Panowie macie rację... :oops: i nie pisze tego sarkastycznie.
Jedynie co mogę zapewnić motywem takiego mojego zachowania nie była obawa o konfrontacje wyników, a zupełnie inne powody. Ale to już inna historia.
PRZEPRASZAM.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 5 paź 2013, 08:29
autor: kooalla
Jestem po ..

Jako ze to moja pierwsza przygoda to wyniki mogą być niemiarodajne..

W winie prawie nie było procentów bo przy 88-89 w kegu poleciała temp w głowicy, ustabilizowała się na 83,45 i po 10 min. zacząłem odbierać przy mocy 50V co u mnie daje ok 870 W.
Faktycznie szybko na głowicy uzyskałem zamierzone 88 stopni ale i w kegu 93-94 z racji małej zawartości % wina. Odebrałem tak 50 ml, i potem nakapało 0,5 l utrzymywałem 88 na głowicy przy pomocy zaworka i regulatora zmniejszając do 35-40 V. I miałem dość, ciągłej regulacji i skoków temp na głowicy.
Podniosłem do 100 - 110 V co przekłada się na ok. 1900 W i refluksem utrzymałem stałą 88 stopni przy odbiorze 10 - 15 ml na minutę odebrałem drugie 0,5 l (lepsze od pierwszego).
Zakończyłem z 100 ml pogonu na 98 st w głowicy.
W kegu na koniec miałem 101 st.
Da się tak robić jak pisze kolega legos ale u mnie wtedy prawie nie leci (przy tym winie), następna próba z zastawem jabłek mocy ok. 17 % i to będzie bardziej miarodajne.
Poproszę o sprostowanie jesli gdzieś popełniłem błędy.( nie wiem czy nie za duża temp. w kegu)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 6 paź 2013, 00:59
autor: Emiel Regis
kooalla pisze: Poproszę o sprostowanie jesli gdzieś popełniłem błędy.( nie wiem czy nie za duża temp. w kegu)
W tym wątku chodziło o porównanie przeprowadzone w trakcie destylacji surówki 20% a Ty zdaje się destylowałeś zwykły nastaw, taki zachowuje się zupełnie inaczej podczas procesu.
Zachęcam Cię do rozcieńczenia urobku do 20% i ponownej destylacji, powinieneś być zadowolonym z efektów.
Nie zapomnij o dokładnych notatkach i próbie odwzorowania procesu wg. autora tematu.
Im więcej będziemy mieli porównań, tym lepiej będzie można zaobserwować plusy i minusy tego sposobu w zależności od posiadanego sprzętu.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 14 paź 2013, 10:54
autor: szfagir
Jak obiecałem tak zrobiłem.
Surówka ze strippingu rozcieńczona wg wyliczeń ze strony, ale dopuszczam jakiś drobny błąd procentowy.
Wszystko inne opisane jest w załączniku.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 15 paź 2013, 20:35
autor: gary1966
Szwagir przeprowadził destylację, jest czytelny załącznik.
A koledzy zamilkli?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 15 paź 2013, 20:57
autor: Emiel Regis
A czego nie rozumiesz?
Porównanie będzie można zrobić i wyciągać wnioski po ukazaniu się reszty wyników, będzie wtedy bardziej miarodajne, choć już teraz widać spore różnice.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 23 paź 2013, 09:14
autor: szfagir
Kto w Was koledzy ma obniżony LM?? Jakie wypełnienie byście dali między OLM a głowicą (miedź czy KO)??

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 23 paź 2013, 09:34
autor: lesgo58
KO - tylko i wyłącznie, aż pod samą głowicę. Nawet we wzierniku.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 23 paź 2013, 20:55
autor: gary1966
Rozwinę trochę odpowiedz kolegi Lesgo58, u mnie w członie z OLM-em pod półką OLM-a jest ok 30 cm sprężynek z KO, nad półką 15 cm z KO o tych samych wymiarach, podałem realny zasyp. Półka łapie skroplony spływający destylat, gdy damy nad nią przewiewne wypełnienie CU to tracimy półki teoretyczne a także narażamy się na zalewanie w/w odcinka, co skutkuje destabilizacją pracy kolumny.
W głowicy z powiększonym jeziorkiem w wzierniku nad wyjściem par jest podparcie a na nim sprężynki z Cu (dwie łyżki stołowe), przy wyjściu par na skraplacz jest druciak, z zasady ma to być przewiewne wypełnienie które stanowić ma bufor dla frakcji lekkich zagęszczających się w powiększonym jeziorku.
Gdy przerabiałem wino - pod członem OLM miałem ok 33 cm zasypu CU, zalanie, w czasie stabilizacji (ok 25 min) odebrałem najpierw 50 ml na szybko, potem 2/3 krople na sekundę aż do 100 ml -zakręcenie zworka (głowica), przejście na odbiór z obniżonej półki- pierwsze 50 ml do późniejszego przerobu, odbiór serca z lekkim refluksem lub nie w zależności od smaku, gdy leci poniżej 55- 50% - pełen refluks, a na sam koniec spuszczam z głowicy "dwie sety" zagęszczonej podpałki. Wsadu było ok 20 l. Tym sposobem destyluje raz, jak będę mieć więcej wsadu to spróbuje na dwa razy.
Grzeje gazem, i posiadam jeden, ale wzorcowany termometr, także jeszcze inwestycje mnie czkają :ok: .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 23 paź 2013, 21:18
autor: szfagir
Mnie chodzi po głowie koncepcja lesgo, czyli od OLM w górę samo KO, albo całkowicie odwrotnie, czyli cała kolumna wypełniona miedzią. Zmywak z Lidla jest usadowiony pod OLM na drucianej podkładce. OLM mam mieć do smakówek, więc chcę aby przejście na z temperatur spirytusowych na smakowe nastąpiło szybko.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 15:19
autor: szfagir
Koncepcja KO od OLM w górę przetestowane i nie jestem do niej przekonany.

Pracując z kolumną wypełniona Cu z LM w głowicy odbierając serce przy zwiększonym grzaniu jestem w stanie szybko dojść do temperatur określanych przeze mnie smakowymi, czyli od 82*C/83*C. Oczywiście poleci mi trochę destylatu spirytusowego, ale w finale osiągam daną temperaturę, zmniejszam grzanie i mając już tą temperaturę poruszam się powoli w górę do maksymalnej założonej przeze mnie temperatury smakowej np. 92*C. W momencie osiągnięcia 92*C albo jadę na leniucha i kolumnę stabilizuje mi EZ, albo sam operuję zaworkiem kontrolując reflux (wszystko zależne od mocy grzania).

Wracając do OLM i KO to mam jakieś dziwne przekonanie. Co prawda miałem dość mocny wsad (35% śliwek), ale za pierona nie byłem w stanie bez problemu skoczyć na temperatury smakowe. Operowałem zaworkiem OLM, grzaniem (przypadkowo zalałem kolumnę), w pewnym momencie opróżniłem bufor odkręcając i spuszczając z głowicy 250ml destylatu - to działanie chwilowo poprawiło mój nastrój gdyż czujka OLM wskazała 87,2*C. Po kilku minutach kolumna znowu zaczęła się stabilizować, a temperatura OLM znowu zaczęła spadać. Kończyłem odbiór serca gdy w kegu było 96*C, na OLM 85,6, w głowicy 75,7 i to wszystko przy zmniejszonym już grzaniu na poziomie 1,6kW. Jeśli notatki z procesu będą pomocne to mogę przygotować tabelę.

Może zamiast KO, lepiej do bufora wrzucić Cu?? Sprężynki miedziane są bardziej przewiewne, dzięki czemu powinienem być w stanie przyłożyć większą moc bez zalania kolumny. Z drugiej strony zawsze to będzie bufor i lżejsze frakcje będą układać się na górze kolumny, co może powodować ponownym spychaniem smaczków do kega. Jedynym wyjściem byłoby dołożenie grzania żeby jednak wypychać smaczki przez OLM.

To odnośnie Cu to tylko teoria, którą chciałem z Wami koledzy omówić. Jakieś porady? Sugestie?

P.S. Chyba w złym wątku wypytuje o OLM. Czy moderator może tą rozmowę o OLM przerzucić to tematu lesgo dotyczącego obniżonych odbiorów??

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 16:47
autor: lesgo58
Dojście do temperatur zależy od mocy grzania i stężenia wsadu. A Ty miałeś za mocny wsad.
Jeszcze nigdy w ten sposób nie robiłem owocówek, ale może mieć przyszłość - właśnie ze względu na możliwośc akumulowania przedgonów powyżej odbioru. Sprężynki nie mają tu nic do rzeczy. Ja poszedłbym dalej. Zredukowałbym wypełnienie poniżej OLM do niezbędnego minimum np. 20cm a powyżej dałbym sprężynki KO na całej długości. I moim zdaniem powinno zadziałać.
Już gdzieś czytałem o takiej możliwości odbioru owocówek - ale po Twoim poście widzę, że rzecz warta eksperymentowania.
Brawo @ szfagir :klaszcze:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 17:20
autor: szfagir
Szkoda tylko, że do eksperymentu użyłem śliwek rozdrobnionych, gotowanych na grzałkach, które na dodatek się nie przypaliły. Na szczęście odebrałem gony do różnych pojemników od początku do końca więc jest nadzieja, że po wymieszaniu wszystkiego jeszcze po drugim graniu uzyskam trochę więcej aromatu (serce przy OLM wyszło mi zbyt czyste - kilka litrów o mocy 75%), ale do rzeczy.

Wpychanie podparcia KO w środek modułu 50[cm] gdzie mam wejścia na dwa porty nie będzie należało do najprzyjemniejszych, no ale cóż jeśli będzie trzeba. Nie pasuje mi tylko ta zwiększona liczba KO, gdyż powiększy mi to liczbę półek teoretycznych. Biorąc pod uwagę, że będę miał do zagospodarowania dodatkowo ok 25[cm] to sprężynki (od Plipka o HETP 2[cm]) dadzą mi ok. 12 półek teoretycznych, nie mówiąc o tych co są nad OLM. Teoretycznie, nie widzę zbytnio jakby to miało działać, gdyż podkręcając grzanie doprowadzę do zalania kolumny, Chyba, że specjalnie zalać kolumnę, aby zmniejszyć ilość półek pod OLM i odbierać destylat właśnie z tej małej ilości półek, które są pod OLM. W tym szaleństwie jest metoda - chyba, że źle coś zrozumiałem, miałem nadinterpretację, albo od początku źle przyswoiłem wiedzę o półkach i rozkładaniu się frakcji w kolumnie.

Powyższa myśl jest ciekawa, choć mam nadzieję, że pomożecie mi ją teoretycznie przeanalizować na forum, ale jakoś bardziej skłaniałbym sie ku całemu wypełnieniu miedzianemu...

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 21:11
autor: gary1966
szfagir
Chyba, że specjalnie zalać kolumnę, aby zmniejszyć ilość półek pod OLM i odbierać destylat właśnie z tej małej ilości półek, które są pod OLM. W tym szaleństwie jest metoda
w tym miejscu wstawić czujkę termometru, grzać tak aż zacznie szaleć?
Ale to metoda na dwa gonienia? Ja mam czujkę 15 cm pod półką, lecz z niej jeszcze nie korzystałem, w niedzielę destyluję wino z wiśni -tak jak w poście wyżej, dla rodziny robię to polecę po staremu, boję się eksperymentować w tej sytuacji.
Uzyskanego destylatu bym nie przekreślał, czas będzie pracował na jego korzyść.
Aromat przyjdzie, zostaw próbkę do porównań.
Ja nie mam się do czego przyczepić, wracam z piwnicy, destylat ma aromat jest delikatny a w końcówce bez posmaków sklepowych, bez śladu przedgonu.
Tutaj nie będzie jednej recepty.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 21:55
autor: szfagir
Ja tylko głośno myślę i przeklikuję to na ekran.
Im dłużej myślę o tym zalaniu tym mniej mi sie podoba - przecież jak już doprowadzę do zalania to będzie ono postępować ku głowicy. Jeśli odejmę grzanie i będę jechał pod progiem zalania to słup wrzącego destylatu będzie opadał do kega. Proszę mnie poprawić jeśli sie mylę.
W odcinku dolnym 50[cm] mam możliwość badania temperatury w dwóch miejscach. W OLM mam jeden port i tak samo w głowicy. Z pomiarem temperatury nie ma wiec problemu.
Czasem jak mam wsadu tego samego na 2 fermentatory to gonię dwa, mieszam surówkę i wtedy robię właściwą jazdę przez katalizator dzieląc na frakcje.
Chciałbym aby Ktoś jeszcze jakiś pomysł mi podrzucił. Może tylko dolny moduł zasypać Cu w całości, albo w połowie, moduł OLM zostawić bez wypełnienia i w głowicy zasypać wziernik miedzią aby zrobić mały bufor lekkich frakcji. Może w takiej konfiguracji coś wyjdzie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 22:09
autor: zebas
Zakładając, że chodzi o destylację prostą, spróbowałbym niezbyt mocnego grzania. Pod obniżony LM tradycyjna ilość sprężynek CU, a ponad OLM KO. Pytanie: po prawidłowym, początkowym odebraniu frakcji lekkich ile jeszcze przedgonów należy/można odebrać bez znaczącej utraty walorów smakowo-zapachowych?

Jak dla mnie krytyczna by była ilość zasypu ponad OLM. Przy zbyt grubej warstwie, o ile dobrze gdybam, dość dużo aromatów moglibyśmy wyeksportować do jeziorka w głowicy. Z kolei zbyt mały zasyp, mógłby nie dać w ogóle efektu – spływające najlżejsze frakcje w skroplinach z głowicy, nie zdążyłyby odparować ponownie przed osiągnięciem OLM.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 23:11
autor: Szlumf
A może jednocześnie z OLM kropelkowy odbiór górnych frakcji z LM w głowicy do małych pojemników i kupażowanie po procesie?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 24 paź 2013, 23:19
autor: Emiel Regis
Przecież właśnie o to chodzi w obniżonym odbiorze- na początku odbieramy z obu jednocześnie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 25 paź 2013, 00:00
autor: Szlumf
Miałem na myśli kropelkowy odbiór z głowicy podczas całego procesu by później wybrać co dodać do serca. Przy takim prowadzeniu możemy dać większy nasyp nad OLM.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 25 paź 2013, 05:58
autor: lesgo58
Panowie.
Czytam te posty i odnoszę wrażenie, że podchodzicie do Obniżonego Odbioru w zły sposób. A raczej podchodzicie mentalnie źle.
Przy takim odbiorze obowiązują troszkę inne zasady niż przy normalnym odbiorze z głowicy.
Odbierając urobek z OVM a zwłaszcza z OLM narażamy tę część kolumny na destabilizację w postaci obniżonego ciśnienia. A w konsekwencji na szereg różnych nieprawidłowych zjawisk ( m.in. zalewanie) z których gorsza jakość urobku jest na pierwszym miejscu.
Odbierając za szybko z OLM kolumna jest bardziej narażona na obniżenie ciśnienia. Tym samym następuje wzrost temperatury na termometrze w dole kolumny. Ale to jest objaw naturalny.
Te objawy obserwujemy tak przy rektyfikacji jak i destylacji prostej. Dla rektyfikacji nie jest to zjawisko korzystne.
Dlatego dla obydwu sposobów odbioru proponuję metodą prób i błędów dostosować tak szybkość odbioru aby te zjawiska nie zachodziły.
Przy rektyfikacji po prostu prowadzimy odbiór z prędkością podobną jak z głowicy - zachowując RR i prędkość zgodną z możliwościami sprzętu przy danej mocy grzania.
Przy destylacji prostej jest już gorzej. Dlatego po kilku minutach od osiągnięciach par w głowicy możemy od razu przejść do odbioru właściwego. I tak najgorszy syf osiągnie głowicę i skumuluje się w jeziorku i górnym wypełnieniu. I tutaj jest największa trudnośc aby nie stracić za dużo aromatów. Najlepiej by było aby po początkowej stabilizacji odebrać tylko niezbędną ilośc przedgonów, a resztę zostawić w buforze i jeziorku. odbieranie przez cały czas przedgonu może sprowokować za duży ubytek aromatów. Tutaj niestety trzeba dobrze poznać kolumnę i jej możliwości. A ćwiczenia czynią mistrza.
Taki układ jest błogosławieństwem dla owocówek. Oczywiście dla pewności pierwsze mililitry odbioru właściwego gromadzimy do osobnych buteleczek celem weryfikacji. A dalej to już standard.
Dlaczego pisałem wcześniej o jak najbardziej minimalnym wypełnieniu kolumny nad kegem. Po prostu dlatego żeby zbyt dużym wypełnieniem za bardzo nie oczyszczać destylatu. Gdyż regulując odbiór do możliwości kolumny ( aby nam się nie destabilizowała z powodów opisanych wyżej ) chcąc nie chcąc prowokujemy dość duży powrót flegmy do zbiornika.
I to są pokrótce plusy i minusy użycia Obniżonego Odbioru do destylacji prostej.
Ja po kilku próbach przeszedłem z powrotem na normalną destylację na krótkiej rurze, ale to z racji tego że nie mając jeszcze przećwiczonego tego wariantu nie chciałem utracić ( być może ) urobków poprzez źle przeprowadzoną destylację. Ale w okresie zimowym postanowiłem wrócić do tematu aby zrobić porównania z tradycyjnymi sposobami.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 25 paź 2013, 07:06
autor: szfagir
Przy drugim gonieniu mogę w ogóle nie używać wypełnienia miedzianego, gdyż już raz destylat przez niego przeszedł, a dokładnie przez 50cm. Nie używam miedzi, więc już go tak nie oczyszczam. Mogę zrobić eksperyment i w całość wsadzić KO, albo dolny odcinek pozostawić pusty. Jednakże to już będzie tylko zabawa, gdyż w moim odczuciu przy OLM powinienem być w stanie otrzymać bardzo klasowy destylat smakowy już za pierwszym razem. Idzie odpowiednia pora roku na testy więc wszystko przede mną. Jak Żona rozwodem grozić nie będzie, a czas pozwoli to OLM potestuje na zwykłych cukrówkach.
W najgorszym wypadku owe wcześniej wspomniane śliweczki poświęcę na spirytus.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 25 paź 2013, 07:25
autor: lesgo58
Myślę nawet, że przy odpowiednio prowadzonym odpędzie - ideałem by było mieszadło dla gęstych wsadów - możemy pokusić się przy odpowiednio skonfigurowanej kolumnie nawet o tylko jednokrotne gotowanie i cieszyć się od razu "gotowym" urobkiem bez konieczności powtórnej destylacji.

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 31 sty 2014, 07:00
autor: michal278
Ja tylko raz odpędzam smakówki, resztę za mnie robi refluks, tylko trzeba mieć wyczucie w operowaniu zaworkiem. Tak robią Austriacy na swoich kolumnach 3 półkowych. Pzd

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 22 sie 2014, 22:47
autor: tcilszdqk
lesgo58 pisze: Odbierając urobek z OVM a zwłaszcza z OLM narażamy tę część kolumny na destabilizację w postaci obniżonego ciśnienia. A w konsekwencji na szereg różnych nieprawidłowych zjawisk ( m.in. zalewanie) z których gorsza jakość urobku jest na pierwszym miejscu.
Odbierając za szybko z OLM kolumna jest bardziej narażona na obniżenie ciśnienia. Tym samym następuje wzrost temperatury na termometrze w dole kolumny. Ale to jest objaw naturalny.
Witam.
Teoria rektyfikacji mówi o adiabatycznych warunkach procesu w kolumnie. Zatem obniżenie ciśnienia, zgodnie ze wzorem zaczerpniętym z http://pl.wikipedia.org/wiki/Przemiana_adiabatyczna:
Obrazek
powoduje obniżenie temperatury. Nie zgadza się to z obserwacją. Jak zatem wyjaśnić zjawisko zachodzące w kolumnie?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 23 sie 2014, 11:03
autor: lesgo58
No właśnie - "teoria rektyfikacji", a my tutaj dyskutujemy o destylacji prostej.
Używając kolumnę rektyfikacyjną do destylacji prostej możemy zaobserwować też zjawisko wzrostu temperatury w trakcie odbioru mimo iż odbierając urobek tak naprawdę powodujemy obniżenie ciśnienia w kolumnie.
A to dlatego, że pracując na kolumnie w taki sposób jak na aparacie prostym zachwialiśmy równowagę między produkcją kotła a wielkością odbioru. Kocioł chcąc wyrównać zbyt szybkie straty etanolu spowodowane zbyt szybkim odbiorem "wysyła" też do góry opary wody. Im więcej wody w azeotropie tym temp. wrzenia tej mieszaniny jest większa. Co możemy bezpośrednio zaobserwować na termometrze. Nie tylko na dolnym ale i każdym innym w kolumnie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 23 sie 2014, 23:19
autor: tcilszdqk
Szczerze mówiąc sądziłem, że przyczyną zjawiska jest to, że podczas destylacji prostej nie korzystamy z refluksu, a temperatura w dole kolumny po prostu odzwierciedla stężenie etanolu. Jeśli "zaniżymy" odbiór względem podaży par z kotła, destylacja prosta przestaje być prostą destylacją, gdyż nieodebrane opary po prostu nawilżą nam wypełnienie "uruchamiając" dodatkowe akty destylacji.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 24 sie 2014, 14:20
autor: lesgo58
@tcilszdqk
Lepiej bym tego nie opisał. Po prostu strzał w dziesiątkę. :respect:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 25 sie 2014, 17:22
autor: tcilszdqk
Kocioł nie "wysyła" zatem dodatkowych ilości wody chcąc wyrównać straty etanolu, skład par wydobywających się z kotła w chwili zwiększenia odbioru jest taki sam, jak chwilę wcześniej (z dokładnością do odparowanej części roztworu).
Azeotrop to ściśle określone proporcje wody i etanolu. Takie, dla których skład cieczy i par jest taki sam. Nie można więc mówić:
lesgo58 pisze:Im więcej wody w azeotropie
bo to jak powiedzieć "im więcej wody w jednym litrze".

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 25 sie 2014, 18:00
autor: lesgo58
Czyli niefortunnie użyłem słowo azeotrop?
A trzeba mi było się lepiej przyłożyć do nauki - jak był po temu czas... :oops:

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 08:01
autor: michal278
Czyli nie jest tak że, wraz ze wzrostem temperatury w kotle zmienia się skład par? Oczywiście nie zwiększamy mocy grzania. P dostarczone = constans.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 08:17
autor: gr000by
Skład par jest zależny od składu surówki w kotle, więc zmienia się stopniowo podczas destylacji. Destylat ubożeje w składnik lotniejszy, podobnie jak surówka, która ubożeje szybciej w składnik bardziej lotny. To jak zmienia się skład destylatu (a także surówki w kotle) zależy od równowagi, które przedstawia się na odpowiednich wykresach izobarycznych lub izotermicznych, z których można odczytać, znając kilka zasad, skład poszczególnych frakcji.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Destylacja_prosta

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 08:55
autor: michal278
To wiem. Tylko dlaczego wcześniej kolega pisał iż skład par jest taki sam jak chwilę wcześniej?
Cytuje: skład par wydobywających się z kotła w chwili zwiększenia odbioru jest taki sam, jak chwilę wcześniej.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 09:02
autor: gr000by
Można przyjąć, że jest taki sam, ponieważ nie jesteśmy w stanie w tak krótkim czasie znacząco zmienić składu surówki w kotle. Zmiany są niewyobrażalnie małe (różniczkowe), co przekłada się na prawie taki sam skład.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 10:22
autor: Emiel Regis
lesgo58 pisze: A to dlatego, że pracując na kolumnie w taki sposób jak na aparacie prostym zachwialiśmy równowagę między produkcją kotła a wielkością odbioru. Kocioł chcąc wyrównać zbyt szybkie straty etanolu spowodowane zbyt szybkim odbiorem "wysyła" też do góry opary wody.
Mądry ten kocioł :help:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sie 2014, 12:24
autor: wawaldek11
Małe uszczypliwości :?: :piwo:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 11:05
autor: Emiel Regis
Staram się być grzeczny, choć kiedy pomyślę że młodzież będzie czytać te mądrości i głosić je w świecie podpierając się autorytetem forum...

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 12:19
autor: tcilszdqk
Przecież sprawa już została wyjaśniona kilka postów wstecz. Nie rozumiem zatem tych docinków. Niby dba się z jednej strony o poziom forum (np poprzez akceptację postów), a z drugiej - jakieś docinki... Czy one pomagają młodzieży zrozumieć zagadnienie?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 13:25
autor: lesgo58
Widzisz Sławku - nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności.
Cokolwiek bym tu nie napisał - jest tylko moim poglądem na sprawę, pewnego rodzaju opinią. Sprawia mi przyjemność jeśli komuś mogą się przydać. Jeśli przytrafi mi się napisać coś bzdurnego - to co się dzieje? Świat się zawala - czy co? To jest tylko forum hobbystów i ja jestem jednym z nich.
To nie jest żadne sympozjum naukowców, którzy uzurpują sobie licencję na pisanie samych mądrości i na nieomylność.
Nas jest kilka tysięcy i na pewno znajdzie się ktoś kto jakiekolwiek błędy w odpowiedni sposób wytknie. Jak zrobił to kol. tcilszdqk. Sprawa została szybko zweryfikowana i poprawiona z odpowiednimi adnotacjami. I co spadła komuś korona z głowy? Jakoś nie. Jednak Ty drążysz ten temat w sposób charakterystyczny dla siebie. Poza tym, że nic nie wnoszą do tematu to cały czas się zastanawiam - jaki jest tego cel? Jeśli ma ci przynosić satysfakcję - to przyjmuję to na klatę. I możesz być pewien - dlatego bądź przygotowany - że jeszcze nie raz będziesz miał okazję do satysfakcji.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 13:44
autor: stuf
Przewertowałem cały temat i powiem wam że jeszcze bardziej zgłupiałem niż zaczełem go czytać :odlot:
Zastanawiam się czy przy kolumnie z system OVM i LM + E-Arc (ale tylko z 25 cm wypełnienie CU) jestem w stanie odebrać smakówkę, a konkretnie Calvados, w stanie należytym do spożycia już po pierwszym przebiegu. Przy założeniu o kórym pisał kol. lesgo na głowicy należy utrzymać temp. bliską 88 st.C. I teraz pytanie czy dobrze myślę..
Rozgrzewam, stabiluzuję i odbieram przedgony systemem LM. Po odebranej stosownej ilości (organoleptyczny test) chciałem przejść do odbioru serca systemem OVM. Ustawiam więc reflux na LM w ilości 1 lub 2 krople / 12 sekund, temp. elektrozaworu na 88 / 89 st. , odkręcam zawór kulowy i zaczynam odbiór serca. Czy popełniam błąd w takowej procedurze ?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 21:00
autor: lesgo58
Spróbuj - powinno zadziałać. Tylko, że akurat w jabłkach najwięcej aromatów jest na początku. Tak, że z tym odbiorem przedgonów jaki proponujesz byłbym ostrożny. Zawsze jednak możesz odbierać przedgon małymi porcjami (30-50ml) do osobnych buteleczek. po czym zweryfikować ich przydatność celem kupażowania z właściwym sercem.
Jestem też ciekaw jak zadziała E-arc. Chociaż ciemno to widzę. Będzie się włączał/wyłączał co chwilę. Lepiej prowadzić proces ręcznie. I nie musisz się sztywno trzymać tych temperatur. Nawet jak na chwilę Ci uciekną to się nic nie stanie. Przy korekcji zaworkiem co 15-20 min. powinieneś utrzymać temp. w widełkach 87-91*C. Przy zredukowanej mocy o ok. połowę od nominalnej. Nigdy nie destyluję pełną mocą.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 21:21
autor: Pretender
Przy smakówkach jak najmniej automatyki, a więcej sobie trzeba zawierzyć i kierować się smakiem i zapachem.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sie 2014, 22:21
autor: aronia
Dokładnie tak jak pisze Pretender, automatyka przy smakówkach raczej nie ma racji bytu. Nowe rozwiązania techniczne mogą pomagać uzyskać coś dobrego(sam ostatnio testowałem bufor przy destylacji(prawie) prostej), ale doświadczenia, czasu i oceny organoleptycznej(smakowo-zapachowej) nie da się zastąpić przy smakówkach.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 28 sie 2014, 09:19
autor: stuf
lesgo58 pisze:[...]Przy korekcji zaworkiem co 15-20 min. powinieneś utrzymać temp. w widełkach 87-91*C. Przy zredukowanej mocy o ok. połowę od nominalnej. Nigdy nie destyluję pełną mocą.
Jestem jeszcze świeży, ale mając na myśli tą temperaturę, masz na myśli czujnik w wypełnieniu ? Z drugiej mańki: co w tym złego, że zawór będzie się często otwierał i zamykał ? Czyżby zużycie ?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 28 sie 2014, 09:44
autor: lesgo58
stuf pisze: Jestem jeszcze świeży,
A ja myślałem, że już masz trochę doświadczenia i zamierzasz poeksperymentować.
Widząc, że jest inaczej i popierając rady innych kolegów polecam Ci zacząć robić owocówki ręcznie. Czyli mniej więcej tak jak opisałem w pierwszym poście tego tematu.
mając na myśli tą temperaturę, masz na myśli czujnik w wypełnieniu ?
Tylko i wyłącznie termometr w głowicy.
Z drugiej mańki: co w tym złego, że zawór będzie się często otwierał i zamykał ? Czyżby zużycie ?
Tak. A przede wszystkim upierdliwośc prowadzenia procesu. Jeśli jeszcze nie widziałeś jak działa elektrozawór w trakcie procesu to pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego co piszę. Przy destylacji prostej dynamika procesów zachodzących w kolumnie jest tak duża, że elektrozawór raczej przeszkadzałby niż pomagał.
Elektrozawór bardziej przydatny jest przy rektyfikacji. Chociaż osobiście uważam, że dla purystów jest zbędnym gadżetem. No chyba, że tylko jako swoistego rodzaju bezpiecznik..

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 28 sie 2014, 12:10
autor: stuf
@lesgo doświadczenie jako tako posiadam.. nie lubię o sobie pisać. Psocę już ze 4 lata. Owocówki robiłem na kolumnie 10 cm długości :D. Przyznam się, że jeszcze na oczy nie widziałem swojej nowej kolumny, ale zbieram info za wczasu. Dotychczas grilowałem na CM (2,5 mb + 10 zimnych palców). Coś nie coś wypiekałem, ale czasy się zmieniły jak i technika. Podejrzewam, że i tak z czasem poświecę nieco uwagi na mój pomysł. A nuż coś nowego wypłynie ? :) BTW. Szukam kupca na cały zestaw do grilowania (dosłownie cały), ale nie mogę jeszcze wystawić ogłoszenia na forum :(.
Pzdr. i dzięki za pomocne informacje.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 9 lis 2014, 23:35
autor: arbaletnik
Postanowiłem napisać w tym temacie bo miałem kiedyś problem, który się wyjaśnił i może się przyda innym początkującym. Jakiś czas temu destylowałem nastaw z porzeczki czerwonej, kierując się wskazaniami termometru w głowicy - wskazania nie pokrywały się z wykresem temp - moc. Pytałem na forum - podejrzenia padły na źle skalibrowany termometr, wadliwy areometr, ew. skropliny, które schładzały czujkę. Psociłem kilka dni temu nastaw z winogron i się wyjaśniło: przyczyną był wypływający ciepły destylat o temp. 40 st. , który tak fałszował odczyt na areometrze, że różnice wynosiły do 10%. Po schłodzeniu próbek do temp. 20 stopni - wskazania areometru całkowicie zgodne z temp. na głowicy wg. skali temp.- moc. Używam termometru szpilkowego z Biowinu, oraz areometru 50-100% ze sklepu Stalówka :ok: .
I jeszcze słowo o procesie: chciałem zrobić odpęd na krótkiej kolumnie wypełnionej miedzią i przeprowadzić II destylację na kolumnie po odebraniu przedgonu, bez refluksu przez OVM. Stabilizowałem ok. 10 min, kropelkowo ( 1 kropla/sek) odebrałem zaledwie 50 ml(!) cuchnącego acetonem przedgonu, otworzyłem zaworek na full i zacząłem odpęd - temp. dość stabilna stopniowo rosła, serce o stałej mocy ok. 65% - było bardzo dobre. Więc odpęd przerwałem i zacząłem odbierać pogon przy skrzyżowaniu temp. głowicy i w kegu tj. 96 st.C. Destylat o średniej mocy 55% - jak dla mnie idealny w smaku i zapachu przypominający prawdziwa rakiję. Podobne zdanie mieli domownicy. Odstąpiłem od II destylacji na kolumnie bo zastanawiam się nad jej sensem, czy nie straciłbym za mocno na walorach smakowych. Nastaw był ok. 14% z 15 l. czerwonych winogron + 3 kg. cukru, drożdże winne, aparat poniżej
20140923_140921.jpg
Wypełnieniem były okrągłe miedziane sprężynki z grubego drutu 1mm, w ilości 0,7 l- 40 cm. i nie było ocieplenia na kolumnie. Pozdrawiam.

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 10 lis 2014, 15:28
autor: michal278
Ja bym zdjął otuline z rury.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 10 lis 2014, 15:46
autor: klodek4
@michal258, przecież napisał.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 10 lis 2014, 17:45
autor: lesgo58
arbaletnik pisze:I jeszcze słowo o procesie: chciałem zrobić odpęd na krótkiej kolumnie wypełnionej miedzią i przeprowadzić II destylację na kolumnie po odebraniu przedgonu, bez refluksu przez OVM. Stabilizowałem ok. 10 min, kropelkowo ( 1 kropla/sek) odebrałem zaledwie 50 ml(!) cuchnącego acetonem przedgonu, otworzyłem zaworek na full i zacząłem odpęd - temp. dość stabilna stopniowo rosła, serce o stałej mocy ok. 65% - było bardzo dobre. Więc odpęd przerwałem i zacząłem odbierać pogon przy skrzyżowaniu temp. głowicy i w kegu tj. 96 st.C. Destylat o średniej mocy 55% - jak dla mnie idealny w smaku i zapachu przypominający prawdziwa rakiję. Podobne zdanie mieli domownicy. Odstąpiłem od II destylacji na kolumnie bo zastanawiam się nad jej sensem, czy nie straciłbym za mocno na walorach smakowych.
I tro jest właśnie piękno destylacji prostych. Są nieprzewidywalne, ale w końcu to ma Tobie smakować.
Ja napisałem pierwszy post w temacie, gdyż krążył od jakiegoś czasu pomysł destylacji sposobem jaki przedstawiłem. Był to jeden z wielu sposobów, które w tamtym czasie testowałem. Był niezły, ale coś mu brakowało.
Teraz po wielu następnych próbach jestem przekonany, że odpowiednio ugotowany wsad i uważnie odebrany przedgon (w czym pomocna jest głowica) może w zupełności wystarczyć aby otrzymać niezły destylat już po jednokrotnym gotowaniu. Tak jak opisał kolega arbaletnik.
Zresztą gdzieś wcześniej już sygnalizowałem o tym. Wypełnienie zrobione z pociętej rurki miedzianej fi 6mm w ilości 15cm.
Gdybym dalej używał kolumnę do destylacji prostych to poszedłbym nawet dalej. Destylację zrobiłbym na pustej ale dłuższej kolumnie. Niestety zarzuciłem już ten temat bo destyluję na innym sprzęcie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 11 gru 2014, 12:08
autor: barabasz
Gdzie coś spartoliłem?
Starałem się robić wg instrukcji kolegi lesgo58 z pierwszej strony.
Sprzęt to aabratek, kolumna 50cm wypełniona "kulkami" z drutu miedzianego fi 0,17mm w rurze 60mm na długości około 40cm dość luźno. Grzanie do 50*C w kociołku, zmniejszenie grzania (gaz+ taboret, ale przykręcałem do wyraźnego zmniejszenia płomienia na taborecie). Wsad ok 15l około 12% wino gronowe, wsad drugi - wino z jabłek ok 18% też około 15l. Pierwsza gonitwa odbyła się przy otwartym zaworze. Druga - rozcieńczenie do niecałych 20%, grzanie jak za pierwszym razem, stabilizacja ok 15min., odbiór przedgonu - 2 krople/sek, po jakieś 50-60ml. Potem odbiór właściwy, do około 95*C w kotle. I tu problem. Za cholerę nie mogłem osiągnąć 90*C na głowicy podczas całego procesu. Temp. odbioru od około 81*C do 92*C na głowicy (przy 92 na głowicy miałem 95 w kotle i koniec odbioru), do 90 zbliżałem się w około 3/4 czasu całego procesu. Powrotu również nie mogłem ustawić. Jak dałem powrót minimalny to odbiór spadał mi do kropelkowego. Przy braku powrotu z rurki widać przez wizjer (Wspawany płaskownik i szkło hartowane), że cześć skroplin zasuwała po ściankach w dół, może tyle było wystarczająco. Temp w pomieszczeniu była około 10*C, chłodzenie - obieg zamknięty około 100l, tenp na początku od 10-15*C do końca wzrastała do od 30-35*C. Zapach i smak produktu końcowego jest bardzo obiecujący, czuć winogrona i jabłka moc od 50 do 86 voltów, drożdży nie czuć. Co schrzaniłem?
1. Za mała moc grzania?
2. Zbyt luźne wypełnienie?
3. Czemu nie mogłem ustawić powrotu?

Aha, zapomniałem dodać. Litr odbierałem w jakąś godzinę. Tak się zastanawiam bo był to chrzest maszynki. Może tamka wspawana niedbale z dziurą poniżej rurki refluxu i mimo wszystko powrót był?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 08:01
autor: radius
barabasz pisze:Przy braku powrotu widać przez wizjer (wspawany płaskownik i szkło hartowane), że cześć skroplin zasuwała po ściankach w dół, może tyle było wystarczająco.
Więc jednak jakiś powrót był i chyba sam doszedłeś dlaczego;
barabasz pisze:Tak się zastanawiam bo był to chrzest maszynki. Może tamka wspawana niedbale z dziurą poniżej rurki refluxu i mimo wszystko powrót był?
Przy całkowicie otwartym zaworku nie powinno być żadnego refluksu. Stąd też problem z temperaturą w głowicy. I przy destylacji prostej nie jest problemem ani za mała moc grzania, ani zbyt luźne wypełnienie, bo akurat to wpływa dodatnio na jakość produktu końcowego.
Sprawdź konstrukcję głowicy, bo całkiem możliwe, że tamka jest do poprawki.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 08:54
autor: lesgo58
barabasz pisze:Gdzie coś spartoliłem?
... Za cholerę nie mogłem osiągnąć 90*C na głowicy podczas całego procesu. Temp. odbioru od około 81*C do 92*C na głowicy (przy 92 na głowicy miałem 95 w kotle i koniec odbioru),
Duże prawdopodobieństwo, że miałeś ustawiony refluks. Druga sprawa - na ile dokładnie pokazują termometry?
Bo potrafią przekłamywać nawet o kilka stopni. Z kilku powodów. Wadliwej produkcji albo źle zaizolowanych części metalowych termometru od otoczenia, co potrafi też spowodować zaniżenie temp.
Także zmniejszenie mocy grzania spowoduje zmniejszenie wskazań termometru w głowicy. I to może być następną przyczyną małego wzrostu temp.
Kilka destylacji i będziesz wiedział wszystko na temat temperatur.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 09:25
autor: barabasz
Termometry to jakaś porażka z alle... z 4 czujnikami na ds. Po złożeniu do kupy i kilku dniach pracy na sucho jeden zawyżał o 2*C w porównaniu do pozostałych, potem padł. Pozostałe w miarę trzymały poziom +/- 0,1. Myślałem że procesu nie dojadę do końca bo 2 czujniki najzwyczajniej mi padły. Już nie wysyłam na reklamację bo już raz wysyłałem, wymienili czujnik bo niby ja zepsułem, ale po naprawie dalej zawyżał. Nie chce mi się wysyłać 10 razy, dałem do kumpla elektronika, sprawdzi jak coś wyjdzie to ok, a jak nie to śmietnik.
Czujniki temp siedziały u mnie w miedzianych rurkach, z pastą termo. Rurki miedziane osadzone za pomocą wężyka silikonowego dł. ok 3-4cm w kolumnie. Wszystko szczelnie. Najpierw gotowałem wodę i obadałem wszystkie newralgiczne miejsca. Para znikąd nie leciała.
Wniosek że reflux jednak był. Termometry w miarę dokładne (te które zostały) bo przy 95 z kawałkiem na kotle zaczynał destylat lecieć mętny. Teraz czemu nie mogłem ustawić magicznych 90? Na zapach od 87-90 był to destylat najbardziej aromatyczny. I tego żałuje że nie dałem rady. ale jeszcze kilka razy i może się uda.
A może to wina izolacji? kocioł zaizolowany watą 5cm, kolumna pianką 2cm, część pionowa głowicy oprócz wizjera również pianka do rur 2cm.
pozdr.

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 10:19
autor: comrat
Witam
Panowie czy można destylowac smakowki tym sposobem bez regulacji grzania i bez termometru w głowicy? Mam tylko dwa, w kegu i w okolicy 3/4 kolumny...


Wysyłane z mojego Coolpad 8297W za pomocą Tapatalk 2

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 11:11
autor: radius
Pewnie, że można, ale jednak regulacja mocą grzania jest niezmiernie pomocna. Destylacja owocówek i zbożówek daje lepsze efekty przy niewielkiej mocy grzania :ok:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 11:25
autor: lesgo58
barabasz pisze:Wniosek że reflux jednak był. Termometry w miarę dokładne (te które zostały) bo przy 95 z kawałkiem na kotle zaczynał destylat lecieć mętny. Teraz czemu nie mogłem ustawić magicznych 90? Na zapach od 87-90 był to destylat najbardziej aromatyczny. I tego żałuje że nie dałem rady. ale jeszcze kilka razy i może się uda.
Pozbądź się całkowicie refluksu. Już samo wypełnienie wzmacnia destylat wystarczająco mocno - o redukcji aromatów nie wspomnę. Puszczaj na maksymalnie odkręconym odbiorze i będzie dobrze. Obserwuj co się dzieje. Ja bym zbytnio nie wierzył termometrom.
Dodatkowo możesz co jakiś czas mierzyć procent tego co leci. Około 55% odcinaj pogon i zapisz temp. w głowicy. I będziesz na przyszłość wszystko wiedział. Mocy palnika niestety nie zapamiętasz bo masz gaz. A regulacja zaworem jest raczej na wyczucie niż dokładna.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 14:28
autor: HomoChemicus
A ja jeszcze zapytam, co za zaworek u ciebie siedzi? Czy na pewno jest to zawór igłowy?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 16:22
autor: Szlumf
Koledzy niestety każdy musi sam sprawdzić jaki sposób destylacji mu odpowiada. Inny wyrób otrzymamy z kolumny zredukowanej do potstila z głowicą a inny z kolumny z pełnym wypełnieniem i o "normalnej" wysokości. I jest oczywiście mnóstwo wariantów pośrednich. Jedni chcą pić swój wyrób po 5 latach dojrzewania a inni po tygodniu. Ja przeprowadziłem kilkanaście destylacji w różnych konfiguracjach kolumny i najbardziej mi odpowiadała pełna kolumna o średniej wysokości. Jak to robiłem opisałem miedzy innymi tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p114274.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 12 gru 2014, 19:12
autor: barabasz
HomoChemicus pisze:A ja jeszcze zapytam, co za zaworek u ciebie siedzi? Czy na pewno jest to zawór igłowy?
Na 100% igłowy, z alle... za 100zł z KO. Zawór jest ok. Można precyzyjnie ustawić nawet kroplę na kilka sekund.
lesgo58 pisze:Pozbądź się całkowicie refluksu. Już samo wypełnienie wzmacnia destylat wystarczająco mocno - o redukcji aromatów nie wspomnę. Puszczaj na maksymalnie odkręconym odbiorze i będzie dobrze. Obserwuj co się dzieje. Ja bym zbytnio nie wierzył termometrom.
Dodatkowo możesz co jakiś czas mierzyć procent tego co leci. Około 55% odcinaj pogon i zapisz temp. w głowicy. I będziesz na przyszłość wszystko wiedział. Mocy palnika niestety nie zapamiętasz bo masz gaz. A regulacja zaworem jest raczej na wyczucie niż dokładna.
Wypełnienia u mnie bardzo mało. 1 zmywak i klika kulek z drutu Cu 0,17 "roztegowanych" (zwiniętych w kulkę z kilku drutów jednocześnie i rozczochranych) wielkościowo do rozmiarów cytryny po zgnieceniu zajmowały by tyle co orzech włoski. Dość luźno upakowanych. Dałem za dużo?
Refluxem przez rurkę nic nie wracało, zastawiam się czy gdzieś spaw nieszczelny i mimo wszytko powrót był. Procenty mierzyłem na bieżąco. Na zewnątrz poniżej zera było więc dość szybko stygło i zgrubnie można było ocenić moc. temp notowałem, butelki podpisywałem jaka temp była na koniec każdej. Później jak wszystko miało około 20*C pomierzyłem wszystko jeszcze raz i przeniosłem na papier. Zarówno przy winogronie jak i jabłku 90*C na szczycie kolumnie dało moc 60volt. Schrzaniłem ostatnie jabłko bo odbierałem do 92 na kolumnie, a została mi ostatnia litrowa butelka i nawaliło pogonów tzn mleko poleciało.

Re: Odp: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 13 gru 2014, 10:22
autor: michal278
Mleko to już późne pogony

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 13 gru 2014, 11:10
autor: Szlumf
@ Barabasz.
1. Z wykresu temperatur ("rybki") wynika, że górny termometr zaniża Ci pomiar o minimum 2*C. Jeżeli jest to powtarzalne to zanim dorobisz się lepszego termometru bierz poprawkę na wskazania.
2. Czy kolumnę masz ocieploną?
3. Czy drugą destylację prowadziłeś na max otwartym odbiorze bo z opisu to jasno nie wynika?
4. Jeżeli zaworek odbioru był otwarty na max to jak regulowałeś tempo odbioru?
5. Z max uzyskanego % (86%) wynika, w uproszczeniu oczywiście, że włożone wypełnienie daje Ci ze 2-3 półki rzeczywiste. Nie jest to więc potstil. Poczytaj jak koledzy (np. Gr00by) prowadzą destylację na zbliżonym sprzęcie.
6. Czy tamka jest szczelna możesz przecież łatwo sprawdzić na zdemontowanej rurze bez wypełnienia.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 15 gru 2014, 11:02
autor: barabasz
Szlumf pisze:@ Barabasz.
1. Z wykresu temperatur ("rybki") wynika, że górny termometr zaniża Ci pomiar o minimum 2*C. Jeżeli jest to powtarzalne to zanim dorobisz się lepszego termometru bierz poprawkę na wskazania.
2. Czy kolumnę masz ocieploną?
3. Czy drugą destylację prowadziłeś na max otwartym odbiorze bo z opisu to jasno nie wynika?
4. Jeżeli zaworek odbioru był otwarty na max to jak regulowałeś tempo odbioru?
5. Z max uzyskanego % (86%) wynika, w uproszczeniu oczywiście, że włożone wypełnienie daje Ci ze 2-3 półki rzeczywiste. Nie jest to więc potstil. Poczytaj jak koledzy (np. Gr00by) prowadzą destylację na zbliżonym sprzęcie.
6. Czy tamka jest szczelna możesz przecież łatwo sprawdzić na zdemontowanej rurze bez wypełnienia.
Ad.1. Tak coś czułem że z temp. coś nie tak.
Ad.2. Kolumna ocieplona pianką/izolacją do rur. Grubość izolacji 20mm więc powinno starczyć. Dodatkowo zaizolowałem część pionową głowicy - teraz myślę że niepotrzebnie. Przy początku grzania miało to znaczenie gdyż w pomieszczeniu miałem -3*C, szybko wszystko się skraplało i wracało, potem zapomniałem zdjąć.
Ad.3. Druga destylacja była na lekko odkręconym odbiorze, ale powrotu przez tamkę nie zauważyłem.
Ad.4. j.w. zawór lekko odkręcony, nie na max.
Ad.5. 86 miałem z pierwszych 750ml, potem spadało regularnie. Po odbiorze 1,5 litra w obu przypadkach miałem około 72volt, po kolejnym 1,5l miałem 62volt.
Ad.6. Sprawdzę za tydzień jak będę na wsi.

Co do sposobu destylacji na krótkiej kolumnie możesz podać konkretnego linka? Wydaje mi się że wypełnienia akurat było naprawdę mało. tzn 40cm ale naprawdę bardzo ale to bardzo luźno.

Aha z urobku jestem zadowolony. Winogrono wlałem do jednego baniaka bo każda butelka wg moich odczuć i kolegi nie śmierdziała niepokojąco, czuć było owoc i spiryt i nic więcej. W sumie dało to jakieś 4,7 litra 70% coś co ma sympatyczny zapach. Kolega próbował. Wg. niego jest ok. Ja spróbuje za tydzień jak antybiotyki się skończą. No ale jak da się lepiej to trzeba to osiągnąć.

pozdr.
pozdr.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 15 gru 2014, 14:06
autor: Szlumf
Najlepiej przeczytaj cały ten temat http://alkohole-domowe.com/forum/zloty- ... t9001.html.
Warto też przeczytać o sposobie Gr000bego http://alkohole-domowe.com/forum/smakow ... 11891.html. Ma inną głowicę ale też grzeje gazem.
I szybkiego powrotu do zdrowia bo próby organoleptyczne są bardzo istotne w naszym hobby :D .

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 15 gru 2014, 14:39
autor: barabasz
Podziękował. Lektura w sam raz na grudniowe czytania z racji czasu. Teraz mam go sporo, L4 do końca roku. Żona wymyśla roboty ale już powoli pokończone, dziecko w szkole więc sporo czasu i sporo do poczytania. Jeszcze raz dziękuję.
pozdr.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 18 sty 2015, 21:10
autor: arbaletnik
Odświeżę trochę temat. Wykonałem kilka destylacji smakówek, ostatnio min. nastaw na młócie. Z tytułowej kolumny używam tylko głowicy Aabratek, krótkiej kolumny 50 cm, nieizolowanej, wypełnionej 30 cm sprężynkami miedzianymi samodzielnie skręconymi (może 1-2 póki). Staram się przepuszczać tylko raz, na grzaniu max. 600-700 wat. Efekty bardzo zadowalające. Ale rzecz idzie o pogony. Destyluje przy max.otwartym zaworku, kieruje się termometrem w głowicy i kegu, czasami używam alkoholomierza. Gdy w kegu jest 95% zaczynam zbierać urobek do oddzielnych naczyń co 1 stopień wzrostu temp. na kegu- zmieniam naczynia. W międzyczasie gdy na moc urobku spadała poniżej 45-40%, starałem się uruchomić niewielki refluks coby pociągnąć jeszcze coś z kega i utrzymać moc. I tu się okazało, że to co wychodzi jest jakościowo lekko gorsze od frakcji bez refluksu. Gdzieś po przekroczeniu tych 95-96 st. na kegu, mimo refluksu i tak chyba zaczynają się pogony. Kiedyś stosowałem znacznie więcej wypełnienia, uzyskując większy refluks, ale że nie mogłem wyczaić granicy pogonów, to od tego odszedłem. Teraz używam tylko miedzi jako katalizatora. Czy wy też tak macie z tym refluksem przy smakówkach?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 19 sty 2015, 05:09
autor: lesgo58
arbaletnik pisze: W międzyczasie gdy na moc urobku spadała poniżej 45-40%, starałem się uruchomić niewielki refluks coby pociągnąć jeszcze coś z kega i utrzymać moc. I tu się okazało, że to co wychodzi jest jakościowo lekko gorsze od frakcji bez refluksu. Gdzieś po przekroczeniu tych 95-96 st. na kegu, mimo refluksu i tak chyba zaczynają się pogony.
Oczywiście, że w pewnym momencie zaczynają uwalniać się frakcje, które nas nie interesują. I to czy nam się to podoba, czy nie. Żeby je wyeliminować z serca - to są na to 2 sposoby:
- przerwać w odpowiednim momencie destylację,
- albo włączyć odpowiedni refluks.
Odpowiedni to taki co spowoduje pełne oczyszczenie. Czyli taki jak przy regularnej rektyfikacji.
Przy tak skonfigurowanym sprzęcie jaki użyłeś do destylacji jest trudno oczyścić idealnie destylat, nawet uruchamiając dodatkowy refluks.
Dlatego czujesz pogony.
Ale to nic straconego - później lepiej go oczyścisz na kolumnie rektyfikacyjnej.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 19 sty 2015, 11:16
autor: arbaletnik
Tak zgadza się , dzięki za odpowiedź- wybieram to pierwsze - przerywam destylacje , a skoncentrowane pogony odbieram do 98-99 w kegu i uzbierane przeznaczam do ponownego przetworzenia na długiej kolumnie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:26
autor: lesgo58
Nie pamiętam czy już opisywałem ale z przedgonami i pogonami radzę sobie w następujący sposób.
Po załadowaniu zbiornika podłączam do niego część kolumny - 1m. Przeprowadzam regularna stabilizację i po niej odbieram przedgon. Do momentu kiedy uznam, że wystarczy. Przedgony są o dużej mocy (jak przy normalnej rektyfikacji) i odbieram je malutkimi porcjami (po 50ml). Po kilku dniach (czasami dla pewności tygodniach) decyduję czy którąś buteleczkę nie dolać do serca.
Przerywam grzanie i po 30-40 minutach zamieniam kolumnę na:
- krótka kolumienkę częściowo wypełnioną (to dawniej),
- alembik (to obecnie).
Po ponownym dogrzaniu wsadu odbieram serce. Moment w którym przerywam odbiór serca dyktuje mi wskazanie alkoholomierza. Ok. 55%.
Po ponownej podmianie alembika na kolumnę odbieram resztę alkoholu (jest to spirytus o mocy nie mniejszej jak 96%), który wykorzystuję na wzmocnienie następnego nastawu.
Sposób trochę upierdliwy ale pozwala mi na maksymalne wyeliminowanie przedgonów i odbiór serca bez konieczności ponownego gotowania.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 20 sty 2015, 12:00
autor: arbaletnik
Ciekawy sposób z tym alembikiem. Nigdzie o tym wcześniej nie pisałeś. Czy stosujesz kompletny alembik przelewając do niego całość nastawu po odebraniu przedgonu i w nim gotujesz, czy tylko nakręcasz coś w rodzaju miedzianej głowicy na istniejący zbiornik. Jeżeli tak to czy możesz coś napisać na temat formy tej głowicy, czy to prosta miedziana rura czy może łabędzia szyja o może coś innego?
Jeszcze jedno pytanie. Jakie ilości tak mniej więcej odbierasz skoncentrowanego przedgonu powiedzmy dla przeciętnego nastawu ? U siebie muszę odebrać nawet czasami 200 ml żeby przejść do serca, myślę że tu się kryje duża strata alkoholu.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 20 sty 2015, 18:33
autor: aronia

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 20 sty 2015, 18:47
autor: lesgo58
arbaletnik pisze:... czy tylko nakręcasz coś w rodzaju miedzianej głowicy na istniejący zbiornik.
Właśnie tak. Reszta w linku który podał aronia.
Co do przedgonu - to różnie.
Stosuję jedną zasadę - przedgony odbieram dopóki nie ocenię, że już mi nic nie capi. Dosłownie tak jak przy rektyfikacji. I tak jak pisałem - odbieram małymi porcjami do osobnych buteleczek.
Co do ilości to zazwyczaj pierwsza setka z nastawu ok. 50l idzie w kanał. Reszta przedgonu po wstępnej ocenie jest dzielona na część do utylizacji i część na dolewkę do serca.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 26 sty 2015, 19:44
autor: arbaletnik
Zainspirowany sposobem odbioru przedgonu przez lesgo58 pomyślałem czy nie uprościć tego pod względem czysto praktycznym wykorzystując dodatkowy wlew do kega. Zamierzam zrobić u siebie wlew oparty na złączu sms. Na środek kega montujemy kolumnę stosowaną do rektyfikacji, na złączę sms przykręcamy potstillową chłodnicę, kolumienkę lub alembik z wypełnieniem lub bez wg. gustu.Chłodnicę podpinamy szeregowo z chłodnicą w kolumnie rektyfikacyjnej. Zakręcamy zaworek na potstillu i po zagotowaniu, stabilizacji może nawet zalaniu- odbieramy przedgon na kolumnie, po czym otwieramy zaworek na końcu chłodnicy pot stilla i zaczynamy odbiór serca. Potem postępujemy w odwrotnej kolejności przy odbierze pogonu. Woda na obie chłodnice pozostaje cały czas przyłączona, przy czym zakładam ,że pary z kega po odkręceniu zaworka wybiorą prostszą drogę przez pot- stilla a nie przez wypełnienie kolumny. Zalety rozwiązania:
1. Wykorzystanie istniejącej kolumny,wypełnienia i głowicy do odbioru przedgonu
2. Brak konieczności odkręcania gorącej kolumny i przyłączania ponownego np. alembika
3. Brak konieczności ew. ponownego przyłączania wody do chłodnicy
3. oszczędność czasu i energii
koszty to dodatkowy wlew na złączu rozbieralnym, ustawiony najlepiej w pionie
Tylko jak się zachowają te pary z kega, pewności nie mam. Co koledzy o tym myślą?
kol.jpg

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 26 sty 2015, 20:35
autor: Szlumf
arbaletnik pisze: Tylko jak się zachowają te pary z kega, pewności nie mam. Co koledzy o tym myślą?
Myślę, że musisz przynajmniej na wejściu do potstila dać jakieś odcięcie na czas odbioru przedgonów. Jeżeli chodzi o kolumnę to może się bez tego obejdzie ale to wykaże praktyka bo trudno ocenić jakie opory będą w obu układach.
Tak na marginesie to nie wiem czy trochę nie komplikujesz sprawy ale pokibicuję bo efekty mogą być ciekawe.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 26 sty 2015, 20:57
autor: arbaletnik
Na końcu PS jest mały zaworek kulowy jako odcięcie( np. taki mosiężny od chłodnicy ursusa z 6 zł) , on zablokuje napływ par. Efektem i celem ma być dokładne zagęszczenie przedgonów i oszczędność na sercu w porównaniu z typowym PS albo niedużą kolumną . Dzięki za kibicowanie, jak dorobię odp. wlew do kega to sprawdzę i napiszę coś w temacie. A i tak zamierzałem zbudować sobie miedzianego podstila do smakówek, żaden problem podłączyć go do kega razem z kolumną.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 4 lut 2015, 22:52
autor: 70-MAREK
Bardzo fajny temat

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 5 lut 2015, 18:40
autor: tcilszdqk
@arbaletnik
Moim zdaniem "naładujesz" etanolem kolumnę. Frakcje lekkie "smakowe" również będą się zbierać na górze kolumny (jak w OVM). Podsumowując - będzie kłopot.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 14 lut 2015, 18:06
autor: qwasu
arbaletnik pisze:Na końcu PS jest mały zaworek kulowy jako odcięcie( np. taki mosiężny od chłodnicy ursusa z 6 zł) , on zablokuje napływ par.
Myślę, że raczej na początku PS zaraz za wyjściem z kega należałoby zrobić jakieś odcięcie tak żeby żadne lekkie frakcje nie dostały się w głąb PS.
Coś w stylu szybra http://www.kominki.org.pl/kominki/kominki_2.html
Ale moim skromnym zdaniem było by to za bardzo skomplikowane wyjście.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 16 lut 2015, 11:15
autor: Lootzek
A może następująca modyfikacja: W kolumnie na wybranej wysokości, powiedzmy 50-60 cm od kotła, zamontować zawór (trójdtogowy, ręczny?) który w zależności od ustawienia będzie kierował opary albo prosto w górę na resztę kolumny, albo w bok do odejścia na chłodnicę spiralną?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 22 mar 2015, 12:46
autor: dombo86
Przeczytałem dokładnie całość i czytałem również wątek Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie i mam pewien kłopot. Pracuję na kolumnie aabratek, wywalam długą część rury i zostawiam 20cm miedzi oraz głowicę.
Nie do końca jest mi jasne, czy metodą kropelkową odbieram przez cały proces destylacji (2-3 krople na sek. jak zalecał Juliusz w temacie ŁKZWJ) a tak czyniłem na początku, ale wówczas leciało mi 90-92 % mocy i nie zanosiło się na spadek tej mocy, przez małą prędkość odbioru i zbytnią rektyfikację na odcinku miedzianym podajże. Odebrałem w ten sposób 1200 ml. I spróbowałem odkręcić bardziej zawór. Temperatura skoczyła do 84 C na moim termometrze w głowicy i moc szybko spadła do 65%. Zawór miałem odkręcony prawie całkowicie.
Uzyskałem w sumie:
1200 ml 90.0%
700 ml 65.0%
700 ml 55.0%
700 ml 55.0%
700 ml 55.0%
700 ml 50.0%
700 ml 45.0%
1930 ml 30.0%

Jak widać znikoma ilość dobrego serca (80-60%) i za dużo reszty. Czy nie powinienem kierować się moim termometrem w głowicy, który ewidentnie przekłamuje i kierować się bardziej szybkością odbioru? 2-3 krople / sekundę wydaje mi się w moim przypadku za wolno (zbytnia rektyfikacja) - odkręcenie zawór i skok temperatury na głowicy wg. Lesgo58 powoduje natomiast w moim przypadku zbyt szybki spadek mocy i małą ilość dobrego serca. Czy zatem powinienem po prostu po odebraniu przedgonu ustawić odbiór na ~5 kropel na sekundę? Czy macie może inne zalecenia albo uwagi co do mojego prowadzenia procesu?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 22 mar 2015, 13:08
autor: lesgo58
Wszystko zależy od tego jakiej mocy wsad destylowałeś. Jeśli to było pierwsze gotowanie to nie przejmuj się temperaturami. Po prostu odzyskujesz alkohol z nastawu. Przy drugim gotowaniu rozcieńcz surówkę do np 25-30% i destyluj. Zobaczysz, że destylacja zupełnie inaczej będzie miała przebieg. Na początku możesz odbierać na pełnym otwarciu zaworka - później wraz ze wzrostem temp. w głowicy lub zmniejszaniem się mocy wypływającego destylatu zmniejszaj odbiór i ewentualnie możesz też zmniejszyć moc grzania. Albo tylko zmniejsz grzanie. Opcji jest dużo. Sam musisz wypraktykować co Ci najbardziej będzie pasować. Oczywiście takie manewry możesz robić do pewnego momentu. Gdy nie zaczniesz czuć pogonów. Najlepiej jak cały czas będziesz odbierał urobek do osobnych buteleczek. A to celem weryfikacji jakości poszczególnych partii. Tak się nauczysz jak ciąć frakcje.
Jeśli spróbujesz tak prowadzić proces to powinno Ci poprawić nastrój i przyjemność z prowadzenia destylacji. I otrzymanego destylatu.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 13:54
autor: maniek86
Witam, chciałbym podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Mianowicie zakupiłem zaworek iglicowy ze sklepu "Destylandia" i nie wyrabia on przy owocówkach na kolumnie. Mały eksperyment-wcześniej używałem tej samej kolumny przy destylacji ale zaworka nie było, zwykła rurka 6 mm oddająca urobek. Płyn wypływał można by powiedzieć strumykiem, po zainstalowaniu zaworka strużka jest mniejsza.
Nie chce robić antyreklamy bo nie o to tu chodzi,zaworek sprawdza się znakomicie przy produkcji spirytusu. Ale uczulam że w niektórych przypadkach takie małe szczegóły mogą prowadzić do "spłycania" smaku.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 15:14
autor: radius
maniek86 pisze:zakupiłem zaworek iglicowy ze sklepu "Destylandia" i nie wyrabia on przy owocówkach na kolumnie.
Co znaczy, że "nie wyrabia"? Destylandia sprzedaje zarówno zaworki LowFlow jak i HighFlow, więc jeśli wg ciebie masz za mały przepływ to wystarczy wymienić zaworek na ten o zwiększonym przepływie. Druga sprawa, to zmniejszony przepływ przy destylacji owocówek jest raczej zaletą a nie wadą i wcale nie spłyca smaku a wręcz przeciwnie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 15:48
autor: maniek86
"Nie wyrabia"- mam na myśli ogranicza przepływ destylatu w wyniku czego jeziorko napełnia się i urobek wraca na wypełnienie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 19:39
autor: Lootzek
A ile ml na minutę oddaje zaworek na pełnym otwarciu?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 21:07
autor: arbaletnik
Mam takie dwa zaworki tylko HighFlow. Ewentualnie rozkręć zaworek tj. Wykręć głowicę i sprawdź czy przepływu nie blokuje paproch teflonu lub paproch metalu pozostały po nawierceniu otworów.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 19 wrz 2015, 22:08
autor: gr000by
Zaworki LowFlow z Destylandii mam w głowicy na LMie i na obniżonym OLMie. O ile ten na OLMie służy tylko do pracy zgodnej z RR lub względem stabilnej temperatury na 10tej półce (odbiór ogranicza półka odbiorcza umieszczona w wypełnieniu bez przechwytywania całości orosienia), tak w głowicy bez problemu uzyskuję przepływ ponad 15 litrów cieczy na godzinę...
EDIT: Jednak w głowicy mam zamontowany zaworek HighFlow, przepraszam za nieporozumienie :oops:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 20 wrz 2015, 19:50
autor: marcek10
Zamawiałem LowFlow i z tego co wyczytałem to maksymalnie przepuszcza 8.4 L/h Więc raczej nie powinien nic blokować.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 20 wrz 2015, 23:12
autor: arbaletnik
Jeżeli zaworek jest bez Wady. Możesz mieć wadę w budowie tamki LM. Zauważ że przy destylacji odbierasz co najmniej 1/5 objętości /min tego co odbierasz na kolumnie przy tej samej głowicy.Kolumna produkuje więcej np. Przy 2000 wat produkuje 150 ml.skroplony na minutę. Jaką mocą destylujesz owocówki na kolumnie?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 07:39
autor: radius
@arbaletnik, przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś, bo piszesz głupoty :(
Niby dlaczego przy destylacji ma odbierać minimum 1/5 a nie np. 1/10. A dlaczego nie 2 lub 3 razy więcej niż przy pracy na kolumnie? No i skąd takie wiadomości, że kolumna produkuje więcej ( przy tej samej mocy grzania)?
Hmmm... :pije: :mrgreen:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 12:29
autor: arbaletnik
Faktycznie może coś porypałem pisząc późnym wieczorem, z góry przepraszam za niejasne wnioski. Generalnie chodziło mi o to , że jak kolumna jest wypełniona np. " orosionymi" sprężynkami to produkcja całkowita wg. tabeli np. Akasa to np. 150 ml dla mojej przy grzaniu 2100 wat , przy maksymalnie otwartym zaworku. Natomiast jak destyluje na pustej kolumnie np. 50 cm długości z niewielkim wypełnieniem lub bez, to robię to powoli odbierając np. 20 ml/min. na mniejszym grzaniu . Wiec chodziło mi o to, że jak kolega używał tej samej głowicy z tym samym zaworkiem raz do destylacji a później do kolumny wypełnionej, to na maksymalnie otwartym zaworku może mu odbijało trochę przez tamkę ( bo założyłem że może jest np. źle ustawiona lub za niska) Stąd też moje pytanie z jaka mocą grzał na kolumnie. Tak zrozumiałem jego cały post od początku . Jeżeli moje myślenie jest błędne , to sprostujcie, jak pisze głupoty to @radius proszę o wywalenie tego do kosza. :) wczoraj testowałem świeży urobek , może to mi zaszkodziło :freak:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 18:23
autor: maniek86
Nie jest to paproch w zaworku,nie jest to wina tamy(chyba ze jej wielkość to wtedy sie zgodzę). Poznałem sprzęt na którym pracuję.Różnicę w szybkości odbioru widać gołym okiem, mam na myśli pracę z zaworkiem i bez. Obserwacjami postanowiłem się podzielić na forum. Pisząc o tym spostrzeżeniu miałem na uwadze osoby zaczynające przygodę z destylacją i ratyfikacją.
Owa kolumna w tym tygodniu będzie ocieplona a do owocówek mam już rurę podpatrzoną na forum

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 18:58
autor: eldier
@maniek86
U mnie LowFlow przepuszcza max 60ml/min, a więc trochę słabo... Podejrzewałem, że to jakiś paproch podszedł czy coś, ale może po prostu jest to wadliwa konstrukcja. A że zapomniałem ostatnio wszystko rozkręcić to nie mogę potwierdzić moich przypuszczeń.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:07
autor: arbaletnik
maniek86 pisze:nie jest to wina tamy(chyba ze jej wielkość to wtedy sie zgodzę
maniek86 jak poznałeś swój sprzęt to napisz coś o tej tamce: jaka jest wysokość rurki przelewu, jaką średnica rurki przelewu i jaki kąt głowicy ( albo inaczej bardziej stroma czy bardziej pozioma?)Naprawdę zakładam że zaworek jest OK. a problem jest po stronie budowy głowicy. Chociaż nie zaczynam przygody z destylacją i ratyfikacją to może pomoże to innym ustrzec się błędów. Pozdrawiam.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:26
autor: radius
Szanowni koledzy, używający zaworków Destylandii. Dlaczego uważacie, że przepływ 60 ml/min (3,6 l/h :!: ) to słaby wynik? Przecież one (LowFlow) zaprojektowane są specjalnie na takie przepływy i dość precyzyjną regulację. Testowałem wszystkie trzy ich zaworki (LowFlow, HighFlow i mikrometryczny) i wcześniej miały za duży przepływ oraz mało precyzyjną regulację. Po poprawkach uważam, że teraz regulacja oraz przepływ są optymalne i wystarczające do stosowania w kolumnach, nie mówiąc już o przystępnej cenie.
Do odbioru w trybie pot still przepływ 3,6 litra na godzinę również nie jest za mały chyba, że ktoś destyluje na rurze o średnicy 100 mm :) to wtedy niech sobie zaworek wykręca i odbiera rurką fi 8 :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:47
autor: eldier
@radius ale w tym rzecz, że nie chodzi o odbiór, tylko o to, że nie mogłem sprawdzić wydajności kolumny. Chciałem sobie początkowo chociaż odpowiednio RR ustalić, ale jakoś poszło :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 21 wrz 2015, 20:57
autor: maniek86
arbaletnik pisze:
maniek86 pisze:nie jest to wina tamy(chyba ze jej wielkość to wtedy sie zgodzę
maniek86 jak poznałeś swój sprzęt to napisz coś o tej tamce: jaka jest wysokość rurki przelewu, jaką średnica rurki przelewu i jaki kąt głowicy ( albo inaczej bardziej stroma czy bardziej pozioma?)Naprawdę zakładam że zaworek jest OK. a problem jest po stronie budowy głowicy. Chociaż nie zaczynam przygody z destylacją i ratyfikacją to może pomoże to innym ustrzec się błędów. Pozdrawiam.
Przepraszam powinienem był opisać moją kolumnę- to rura fi 76 mm głowica nie ma kąta bo to bokakob nie ma płytek tylko grzybek. Jeziorko jest zrobione małe bo robiłem to pod spirytus smakowy (jeśli tak to można nazwać) ale dzięki mojej wtopie rozwinęła się ciekawa dyskusja. Wracając do tematu płytkie czy też małe jeziorko, większe fi kolumny i gwarantuje ze zaworek nie wyrobi.
Przy czym nie twierdzę że to zły zaworek dwa dni po owocówce zrobiłem 94 % ;)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 22 wrz 2015, 02:01
autor: arbaletnik
No to zagadka rozwiązana. Jak zawór ma przepływ 8,4 L/h=140 ml/ min, to trzeba zmniejszyć moc grzania żeby osiągnąć przepływ poniżej tej wartości i odbierać bez refluksu na max.otwartym zaworku. Popatrz na to Tabela Akasa up by Trener
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... p?id=11453

Wracając do owocówek, czytając pierwszą stronę tego wątku można przecież wykorzystać refluks do utrzymania odpowiedniej temp. na głowicy, i decydować o tym co leci.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 20 lip 2016, 13:16
autor: patison
Witam,
Posiadam kolumnę dzieloną z katalizatorem miedzianym na którym chciałbym zrobić swoją pierwszą w życiu owocówkę.
Grzałka w kegu 2 kw i 1,5 kw ale nie mam regulatora mocy. I tu jest problem. Nie wiem na której grzałce prowadzić proces.
Czy rozgrzać wsad na dwóch a potem zostawić 1,5 kw albo 2 kw? A może od samego początku grzać tylko jedną grzałką? Jak tak to którą?
Czy w ogóle jest sens robić owocówkę bez regulatora czy lepiej od razu zainwestować w regulator?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 20 lip 2016, 17:47
autor: lesgo58
@patison
Spokojnie przeprowadzisz destylację na grzałce 1400W. Rozgrzewanie oczywiście na obydwu. Pod warunkiem, że grzejesz poprzez płaszcz albo wsad odfiltrowany. Co nie oznacza, że odciągam Cię od zakupu regulatora mocy. Ten zawsze jest pomocny.
P.S.
A tak nawiasem wracając do głównego tematu. Minęło sporo czasu od momentu gdy napisałem pierwszy post w tym temacie. W wyniku wielorakich eksperymentów i porównań sporo się zmieniło u mnie w sposobie prowadzenia destylacji na kolumnie. Ujmując to jednym zdaniem - powróciłem do źródeł i sprawdzonych oraz tradycyjnych metod destylacji. Czyli metody a'la pot-still. Na kolumnie wygląda to tak - wolne grzanie i na odkręconym zaworku kontrolując tylko moc odbieranego destylatu za pomocą alkoholomierza. Jedyny termometr z którego korzystałem przy tej metodzie to ten w kegu. Rura bez wypełnienia. Jedyne na co zwracałem szczególną uwagę to odbiór przedgonu i robiłem to w taki sam sposób jakbym rektyfikował. A to z takiego powodu że zazwyczaj destylowałem tylko na raz.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 21 lip 2016, 07:41
autor: patison
Dzięki za info. Pierwszy nastaw zrobię tak jak mi podpowiedziałeś, a w przyszłości kupię regulator.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 28 maja 2017, 21:36
autor: mirek-swirek
lesgo58 pisze:W wyniku wielorakich eksperymentów i porównań sporo się zmieniło u mnie w sposobie prowadzenia destylacji na kolumnie. Ujmując to jednym zdaniem - powróciłem do źródeł i sprawdzonych oraz tradycyjnych metod destylacji. Czyli metody a'la pot-still. Na kolumnie wygląda to tak - wolne grzanie i na odkręconym zaworku kontrolując tylko moc odbieranego destylatu za pomocą alkoholomierza. Jedyny termometr z którego korzystałem przy tej metodzie to ten w kegu. Rura bez wypełnienia.
Czy dobrze zrozumiałem, że do smakówek tylko wyjmujesz wypełnienie z kolumny, ale używasz jej całej? Nie usuwasz z jej długości żadnego elementu? Czyli miedzy kegiem a chlodnicą masz około 130 cm (czy ile tam masz) kolumny?
Dziękuję za ten temat, bardzo dużo mi wyjaśnił.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 28 maja 2017, 22:04
autor: lesgo58
Już nie używam kolumny wypełnionej do destylacji. Ale jak używałem, to dolną część kolumny opróżniałem. W ten sposób wypełnienie nie ingerowało w aromaty. Nad tą rurą montowałem moduł OLM z wypełnieniem. Moduł ten miał za zadanie eliminację przedgonów, które odbierałem z głowicy. A po stwierdzeniu ich braku przechodziłem do odbioru z OLM. I odbierałem tylko i wyłącznie na wskazania alkoholomierza. W ten sposób poprzestawałem na jednokrotnej destylacji. Dawała bardzo dobre rezultaty.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 28 maja 2017, 22:08
autor: mirek-swirek
Dziękuję. Już mi się wyjaśniło. :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 27 lip 2017, 21:04
autor: dibi
A jeszcze jedno pytanie, jeżeli można: podczas destylacji prostej zostawić bufor s-w, czy go zdemontować? W buforze jest, oczywiście, trochę wypełnienia KO.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 27 lip 2017, 21:08
autor: jozzek666
Ja demontowałem i zamiast bufora wkręcałem 20cm katalizator z wypełnieniem miedzianym a do niego głowicę.


Wysłane z równoległego uniwersum gdzie jestem gwiazdą bluesa :)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 27 lip 2017, 21:22
autor: lesgo58
dibi pisze:A jeszcze jedno pytanie, jeżeli można: podczas destylacji prostej zostawić bufor s-w, czy go zdemontować? W buforze jest, oczywiście, trochę wypełnienia KO.
Możesz zostawić.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 30 wrz 2017, 20:10
autor: sierpien2010
Witam. Chciałbym się wtrącić do tematu bo nie chce nowego zakładać. Wczoraj destylowałem nastaw z jabłek 25l wg Kucyka tylko na drożdżach fruit turbo. Mój sprzet to kolumna z głowicą aabratka: od dołu odcinek 25cm Cu, nastepne 90cm KO. Zacząłem od zagotowania wsadu na mocy 3.5 Kw następnie zmiejszyłem do 1500W i odbierałem przedgon kropelkowo(3 krople/s). Uzbierałem tego 200-250ml i podstawiłem inne naczynie bo już nie śmierdziało acetonem i landrynkami. Grzanie zmniejszyłem do ok. 500-600W i zacząłem odbiór z zaworem na max. Temp. na głowicy 82*C, poniżej 20cm na wypełnieniu 85-86*C a w kotle ok.90*C. Ciągnąłem do 96*C w kotle i alkoholomierz pokazywał 55%. Moje wrażenia są takie, że nie pachnie to za specjalnie. Ale nurtuje mnie inny problem. Z uwagi na to że jestem strachliwy to czy powinienem się obawiać strasznego metanolu w moim urobku? Smak i zapach może się z czasem poprawią a ja mam taki mały dyskomfort myśląc o tym czy mi to nie zaszkodzi. Proszę o jakieś porady, czy wszystko zrobiłem dobrze i ogólne spostrzeżenia. Pozdrawiam

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 1 paź 2017, 09:52
autor: Bimberpołudnie
Odebrałeś przedgon, czyli bardziej lotne frakcje. Metanol jeśli był, został odebrany wraz z nim

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 1 paź 2017, 10:40
autor: lesgo58
sierpien2010 pisze: Moje wrażenia są takie, że nie pachnie to za specjalnie.
Metanolem się nie przejmuj. A, że nie pachnie tak jak sobie to mogłeś wyobrażać to nic strasznego. Na pewno wyszło lepsze jak z cukru.
Na efekt finalny ma wpływ wiele czynników. Dobra fermentacja (odpowiednie drożdże, warunki fermentacji, gatunek owoców itp), dobrze przeprowadzona destylacja i na koniec czas i cierpliwość na ułożenie się trunku. Czyli sposób przechowywania.
Tak, że wszystko przed Tobą. Najgorsze są - jak to mawiają Francuzi - pierwsze 200lat doświadczeń.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 1 paź 2017, 22:00
autor: seneka
Ja jeszcze jedno zdanie. Przy użyciu kolumny pokusiłbym się chociaż o pół godzinną stabilizację.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 1 paź 2017, 23:14
autor: michal278
Ja przy drożdżach fruit otrzymywem mega jabłkowy produkt. Kolumna 50cm w niej 5 zmywaków, stabilizacja nie cała godzina i odbierałem produkt o mocy ok 85%.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 2 paź 2017, 08:11
autor: sierpien2010
Ja stabilizowałem 15 minut. Wypełnienie 270g/l.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 2 paź 2017, 10:26
autor: lesgo58
Powiem Ci tak. Aabratek to jest taka sprytna bestia, że dobrze nią operując możemy wyczarować co tylko chcemy.
Jesli lubisz trunki bardziej hardcorowe to stabilizujesz 15 minut, odbierasz przedgon na szybko i resztę jak na poczciwym pot-stillu.
Jesli lubisz trunki bardziej dopracowane i gotowe do picia prawie od razu do picia bez zbędnych naleciałości to musisz stabilizować trochę dłużej i bardziej rygorystycznie podejść do odbioru przedgonów. Przedgony sprawdzasz rozcierając na zewnetrznej stronie dłoni kilka kapiących kropel. Jesli nie wyczujesz nic podejrzanego do zabierasz się do odbioru gonu.
Moja rada. W czasie kilku najbliższych odbieraj gon do osobnych butelek. Im mniejszych tym lepiej. Na drugi dzień, albo jeszcze lepiej po kilku dniach zweryfikujesz i ocenisz co sie nadaje do picia, a co do ponownego przerobu. W ten sposób nabierasz doświadczenia i praktyki jak operować sprzętem.
I jeszcze jedno. Jeśli chcesz trunki aromatyczne to im mniej wypełnienia tym lepiej.
Musisz wziąć tez pod uwagę, że nie zawsze to co nam teraz kapie beędzie dobre. Bywa, że trunki nabierają zacności dopiero po czasie. Zdaży się też tak, że niektóre trunki dobre do wypicia praktycznie od razu po skończonej destylacji po kilku miesiącach stracą swoje zalety. Jednak bez obawy zacność powróci po następnych kilku miesiącach. Destylatu już tak mają.
W tym hobby cierpliwość to najważniejsza cecha jaką powinniśmy posiadać. Tutaj nie ma nic na skróty.

Chociaż znam jednego gościa co stosuje sposób zwanym w skrócie SNP*. I zawsze wychodzi mu "absolucik". Problemem jest to, że tylko jemu tak wychodzi. Swoją drogą jest to bardzo dobry sposób na otrzymanie szybkich i w łeb pizgających procentów.

* Sie Nie Pierdole

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 2 paź 2017, 11:40
autor: sierpien2010
A może masz chęć podpowiedzieć z własnego doświadczenia, w jaki sposób prowadzić proces na Aabratku? Z jaką mocą stabilizować? Z jaką odbierać kropelkowo przedgon? Z jaką gon aby mieć dobrą prędkość odbioru? Po moim gonieniu zauważyłem, że przy mocy 600-650W prędkość jest niezbyt duża i temp. na głowicy szybko rośnie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 2 paź 2017, 13:43
autor: lesgo58
Zrób w przyszłości destylację na dwa sposoby. Grzanie możesz pozostawić na poziomie 1000W. Możesz oczywiście eksperymentować z innymi mocami.
Pierwszy sposób to
: nic nie zmieniasz w konfiguracji kolumny. Gotujesz. Po zagotowaniu stabilizujesz minimum 30 minut. Odbierasz przedgon kropelkowo tak długo az będzie pachnieć spirytusem. Tego też trzeba się nauczyć. Zwłaszcza aromatów. Ale to przyjdzie z czasem. Po czym odbierasz gon. Czyli odkręcasz zaworek na maksa i zbierasz urobek do osobnych butelek. Co jakiś czas alkoholomierzem mierzysz procenty. Gdy dojdziesz do 55% przerywasz odbiór gonu i resztę odbierasz jako spirytus pogonowy do ponownego przerobu celem odzyskania spirytusu.
Drugi sposób to
: wyjmujesz wypełnienie z tej długiej rury i resztę robisz podobnie jak za pierwszym razem.

Porównaj, oceń i wyciągnij wnioski. Oczywiście opisałem destylację surówki owocowej/zbożowej. Bo aby uzyskać surówkę nie musisz się bawić w tak restrykcyjne cięcie frakcji. Odbierasz po symbolicznym odbiorze przedgonów wszystko aż zacznie lecieć mętne.

To są jedne z wielu sposobów destylacji. Resztę musisz już sam dopasowywać do swoich gustów i możliwości.
W pierwszym poście tego tematu masz np. sposób destylacji z użyciem termometrów. Ile osób tyle sposobów. Miłej zabawy... :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 2 paź 2017, 21:58
autor: michal278
Kolumna rektyfikacyjna ma tą zajęte nad zwykłym Pot Stillem, że.przy odpowiednim użyciu możesz od początku niemal do końca ciągnąć z tym samym założonym %. Od siebie do słów Leszka dodam jedno jeszcze. Zawsze staraj się operować tylko jedną rzeczą. Czyli jak zmniejszasz moc to nie ruszasz już zaworka, jak kręcisz zaworkiem to już nie bawisz się ani wodą.ani mocą grzania. Czym więcej wypełnienia tym czystszy gotowy produkt i tym szybszy do picia, ale bardziej płaski.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 23 wrz 2018, 22:12
autor: lukasz61433
lesgo58 pisze:Zrób w przyszłości destylację na dwa sposoby. Grzanie możesz pozostawić na poziomie 1000W. Możesz oczywiście eksperymentować z innymi mocami.
Pierwszy sposób to
: nic nie zmieniasz w konfiguracji kolumny. Gotujesz. Po zagotowaniu stabilizujesz minimum 30 minut. Odbierasz przedgon kropelkowo tak długo az będzie pachnieć spirytusem. Tego też trzeba się nauczyć. Zwłaszcza aromatów. Ale to przyjdzie z czasem. Po czym odbierasz gon. Czyli odkręcasz zaworek na maksa i zbierasz urobek do osobnych butelek. Co jakiś czas alkoholomierzem mierzysz procenty. Gdy dojdziesz do 55% przerywasz odbiór gonu i resztę odbierasz jako spirytus pogonowy do ponownego przerobu celem odzyskania spirytusu.
Drugi sposób to
: wyjmujesz wypełnienie z tej długiej rury i resztę robisz podobnie jak za pierwszym razem.

Porównaj, oceń i wyciągnij wnioski. Oczywiście opisałem destylację surówki owocowej/zbożowej. Bo aby uzyskać surówkę nie musisz się bawić w tak restrykcyjne cięcie frakcji. Odbierasz po symbolicznym odbiorze przedgonów wszystko aż zacznie lecieć mętne.

To są jedne z wielu sposobów destylacji. Resztę musisz już sam dopasowywać do swoich gustów i możliwości.
W pierwszym poście tego tematu masz np. sposób destylacji z użyciem termometrów. Ile osób tyle sposobów. Miłej zabawy... :D
Witam Kolegów. Ostatnio psociłem śliwowicę na swoim sprzęcie: (aabratek, rura 20cm wypełnienia miedzianengo + ok 40 cm rura wypełnienia pryzmatycznego). Przeprowadziłem 2 procesy na 2 różne sposoby. 1 sposób przeprowadziłem tak jak kolega wyzej napisał, gotowanie, stabilizacja 30 min, odbiór przedgonów a następnie serca, z tym że w tym procesie smak jak i aromat destylatu jest dużo słabszy, i przy ok 60% zaczęła lecieć tzw, kwaśna woda bez aromatu i smaku tak jakby destylat był oczyszczony ze wszelkich aromatów.
Natomiast drugą destylację przeprowadziłem w tej samej konfiguracji lecz kolumna pracowała jako zwykły pot-still, bez stabilizacji tylko odrazu odbiór, odlanie ok 300ml i reszta jako gon właściwy i w tym procesie destylat ma dużo więcej walorów smakowych i aromatycznych. Chciałbym się dowiedzieć czy u was też wystepuję efekt tzw kwaśnej wody i doradzenie co robię źle lub w czym popełniłem bląd. Dodam że to były 2 takie same nastawy o tych samych parametrach (25 kg śliwek+6 kg cukru+ pektopol+ drożdze winne aromatic wine complex pół paczuszki na nastaw i dopełnienie wody do blg startowe 20) Pozdrawiam kolegów ;)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 08:22
autor: lesgo58
lukasz61433 pisze:... przy ok 60% zaczęła lecieć tzw, kwaśna woda bez aromatu i smaku tak jakby destylat był oczyszczony ze wszelkich aromatów.
.
Coś musiałeś pomylić. Czy po odbiorze przedgonów na pewno odkręciłeś zaworek na maksa. Bo jedyną różnicą między kolumną pustą a wypełnioną to jest różnica w intensywności aromatów. Ale na pewno przy 60% nie będzie leciała tylko kwaśna woda.
Następna sprawa przedgony. To bardzo wrażliwa sprawa. Bo w przedgonach jest dużo aromatów. Jednak nie mając doświadczenia można łatwo się pomylić tak w jedną jak i w druga stronę.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 10:24
autor: lukasz61433
Tak, po odbiorze przedgonów zaworek na maksa otwarty. Przedgonow odebralem ok 300ml. Poczatkowa moc to bylo wlasnie ok75%. ta kwaśna woda zaczęła się od mocy właśnie ok 60% i tak odbierałem do woltazu o mocy 45% do osobnych butelek.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 24 paź 2018, 13:52
autor: 9kaczor6
Witam. Wczoraj testowałem ten sposób na swojej kolumnie. Kolumna terra LM miedziana, zasypana sprężynkami. Wsad ze śliwek. Stabilizacja 35 minut i kropelkowy odbiór przedgonu 250ml - grzanie 2kW przez cały proces.

Moje wnioski :
- po odkręceniu zaworu na maksa musiałem zlać około 1.5 litra zanim temperatura na wysokości 10 półki wyskoczyła na 80 stopni. Także pierwsze serce bardziej spirytusowe. Choć z wyczuwalną nutka :) termometru w głowicy nie posiadam.

- w trakcie dalszego odbioru temperatura nieznacznie rosła, a ja co i już delikatnie przykręcałem zaworek. Ogólnie przyjąłem sobie próg 84 stopnie na 10 półce. W ten sposób odebrałem kolejne 2 litry destylatu.

- następne 1.5 litra odbierałem w temperaturze 85/88 ponieważ poprzednie 2 litry nadal miały wyczuwalną spirytusową woń. Bałem się że przez częściowy reflux i katalizator zgubię smak śliwki. Przed odbiorem ostatniego litra temp. W kegu była już powyżej 97 stopni z tego co pamiętam. Ostatnia pół litra miało moc 40 %. Także tego już nie brałem.

- nie pamiętam dokładnie która butelka z kolei jaki miała dokładnie procent bo nie zapisywałem ale po wymieszaniu tych 4.5 litra że sobą wyszło mi w całości 65%. :)

Rzadko robię bimber ale jestem bardzo zadowolony z tej metody. Jest ona dużo lepsza od otwarcia zaworu za maksa i brania wszystkiego jak leci. W ten sposób można odzyskać zdecydowanie więcej serca moim zdaniem. Polecam. :)

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 24 paź 2018, 15:01
autor: Airacobrator
Kolega chciał uzyskać śliwowicę czy czysty spirytus? Bo czytając opis wydaje mi się, że wyszło ani to - ani to. Jeśli kolumna ma iść jako Pot-still to po co stabilizacja i reflux? Trzeba było regulować mocą grzania przy odkręconym na maxa odbiorze.

Re: RE: Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 24 paź 2018, 18:06
autor: 9kaczor6
Może i nie wyszło ani to ani tamto ale tego dotyczy ten temat... Moim zdaniem częściowy reflux to dobra sprawa. Na pewno jestem bardziej zadowolony niż jak po odkręceniu zaworu na Maxa i brania wszystkiego.
Dziś robiłem drugi raz i nadal jestem zadowolony.
- 1 litr 78%
- 1 litr 68% - najlepszy aromat
- 1 litr 55%
- 0.5 litra 48% i reszta poniżej ale to poszło już w pogon.

Przy otwarciu zaworu na maksa zapewne byłoby mniej serca, reszta poszłaby w powtórne gotowanie. Jak będę miał już regulator napięcia to pokombinuje jeszcze z grzaniem.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 21 gru 2018, 10:47
autor: PiotrusPan
Hej. Właśnie jestem po pierwszej prostej destylacji na kolumnie. Może doświadczeni koledzy doradzą co robię dobrze a co źle. Nastaw cukrowy 28 l z 6 kg cukru z dodatkiem owoców z wina wiśniowo malinowego ok . 8 kg. Pięknie sklarowany, blg -5. Sprzęt kolumna miedziana z wypełnieniem stalowym + sprężynki. Grzanie początkowo do zalania 4 kW następnie przez regulator ok 1700W. Kroplowy odbiór przedgonów 250 ml ok. 20 minut, następnie zawór otwarty na max. Temperatura na 10 półce ok. 73C na szczycie 71C. Odebrałem 15 buteleczek po 300 ml., oraz 1 l pogonów. Zaraz po destylacji zapach ok., nie wali niczym nieprzyjemnym, nie ma też ostrego zapachu jak w przypadku spirytusu.Dwie ostatnie buteleczki lekki zapach bimbru. Odbierałem do momentu, aż temperatura wzrosła do 86 c na 10 półce. Dalej pogony do 98,7C w kotle. Moc : tu się oszukałem, ponieważ mierzyłem ciepły urobek i odbierałem od 80% do 55% ostatnia butelka, po ostudzeniu ponowny pomiar pokazał od 72 do 50. Trochę nisko. Myślicie, że potrzebna jest druga destylacja urobku? Czy rozcieńczyć zaprawić i czekać. Proszę o cenne rady i mądrą krytykę, ponieważ niedługo sklaruję 55 l nastawu na melasie i cukrze trzcinowym, a tego towaru nie mogę schrzanić.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 21 gru 2018, 11:52
autor: lesgo58
Robiłeś wszystko dobrze. Może nie idealnie, ale to w tej chwili nieważne.
Jeśli ten urobek Ci podchodzi i nie odrzuca to zostaw go tak jak jest. Nie ma konieczności drugiego odpędu. Możesz zawsze go czymś zaprawić. Wachlarz jest wielki. Jeśli na razie nie masz czym to zrób zaprawkę w/g Cieślaka tzw przepalankę. Jest to bardzo uniwersalna zaprawka.
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=4029

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 21 gru 2018, 12:18
autor: PiotrusPan
Dzięki za słowa otuchy. Cały proces mam spisany, więc przy rumie postąpię tak samo.
W poście tytułowym Lesgo58 pisze: Ogólnie wiadomo, że moc produktu jest uzależniona od jej temperatury wrzenia. Na przykład, gdy termometr w głowicy pokazuje nam 78,3*C to w tym momencie momencie moc destylatu powinna być w okolicach 96%, i jest najbardziej wyczyszczonym destylatem. Gdy termometr pokazuje nam np. 88*C to destylat kapiący będzie miał moc ok 68%. Pytanie moje: jak wy tą temperaturę osiągacie? Mi podczas stabilizacji pokazuje 71 w głowicy, a gdy otworzę zaworek na max, to do osiągnięcia tej temp. spuszczę już ok 2 l. urobku, a moc w moim przypadku po scaleniu serca (wybrałem 2.5l) wyniosła 60%. Przepalanka nastawiona do maceracji, zastanawiam się czy nie dodać kilku ziaren kawy, ale czy żółtodziobowi wypada poprawiać Cieślaka...Koledzy wrzućcie mi jakiś link do dobrego rumu na kolumnie, chodzi mi o sposób destylacji.

Mod.
Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj".

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 14 lut 2020, 11:14
autor: Skir
witam, czytam, czytam i czytam. i dochodzę do wniosku, że co produkt, co sprzęt, co operator to inna technika :). Jak zresztą Leszek napisał już na wstępie. Ja grzałem początkowo (30cm z miedzią, głowica aabratek) na dwie grzałki, potem poł godz stabilizacji, odbiór przedgonów kropelkowy, a potem zawór na max i wyczekanie temp na głowicy 89 st i regulowałem grzaniem (na ok 900kW) aby utrzymać temp na głowicy w granicach 88-94. Od niedawna mam OLM i nie wiem czy (i jak) go wykorzystać w tym sposobie destylacji. A przy okazji pytanie do doświadczonych kolegów: czy nastaw na cukrze trzcinowym (z dodatkiem kg słodu jęczmiennego wędzonego torfem do zapachu, nie miałem melasy) potraktować PS czy na pełnej kolumnie na 96? Po prostu: czy osiągnę jakieś walory smakowe, czy nie warto sobie tym głowy zawracać, bo jest to zwykła cukrówka?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 14 lut 2020, 14:59
autor: johnex
Nastaw z cukru trzcinowego i słodu przerobiłbym w trybie PS. Zobaczysz co z tego wyjdzie. Jak określisz, że nic z tego dobrego nie wynikło to potraktuj to jak surówkę do rektyfikacji.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 14 lut 2020, 16:07
autor: czytam
Zależy to od surowca, ale dla takiego, który nie traci na długotrwałym gotowaniu zmodyfikowałem twój sposób:
... potem poł godz stabilizacji, odbiór z głowicy przedgonów kropelkowy, a potem zawór na max i wyczekanie spadku mocu na OLM do 67% i regulowałem grzaniem (na ok 900W) aby utrzymać moc na OLM w granicach 55-70%.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 14 lut 2020, 21:11
autor: Skir
Dzięki . Przygotowałem surówkę, ale brak zapach, smaku. Trzcinowy chyba jest zbyt wypłukany ze smaków. Raczej puszczę to 96. Ale wskazówki wykorzystam przy owocówkach.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: sobota, 15 lut 2020, 07:09
autor: czytam
Modyfikacja polegała tylko na zamianie temperatur procentami (można skorzystać z rybki). Kilka innych patentów poniżej.
Przedgony można odbierać kropelkowo z głowicy przez cały czas procesu. Na odbiorze z OLM korzystnie jest dołożyć małą chłodniczkę aby nie utrudniać papudze i operatorowi oceny produktu. W końcowej fazie (początek zanieczyszczania pogonami) są do wyboru opcje:
- odbiór pogonów z przeznaczeniem do następnego procesu (np. łyski)
- odbiór pogonów, a po zgromadzeniu odpowiedniej ilości rektyfikacja na standardowej kolumnie
- przejście na odbiór z głowicy i wyciśnięcie resztek alkoholu sposobami stosowanymi w standardowym procesie rektyfikacji (zwiększanie mocy grzania, zmniejszanie odbioru, pompowanie...)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 22 sty 2021, 09:43
autor: Marian_jl
Przymierzam się do przejścia z cukrówek na Aabratku na zacieranie enzymami zboża ( pszenica , jęczmień qqrydza) i robienia wódeczki .
Miałem spory mętlik odnośnie konfiguracji kolumny jak i sposobu prowadzenia samego procesu. Sporo czytam na ten temat na różnych forach ale dopiero wpisy w tym wątku rozwiały moje wątpliwości i naprowadziły mnie na właściwe tory, tak przynajmniej na ten czas to odbieram. Panowie dobra robota , czytając ze zrozumieniem nawet laik może zaczaić o co w tej zabawie chodzi .
Jedno pytanko
Ja zamierzam robić wódkę metodą Pot Still na 2 razy ale sporo czytając na ten temat natknąłem się na posty jednego z bardziej aktywnych gości który robi ze zbożówek spirytus a wódkę metodą rozcieńczenia . Jakie są wasze doświadczenia w tym względzie?

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 22 sty 2021, 13:14
autor: wawaldek11
Musisz sam spróbować co Ci lepiej smakuje. Destylaty "nieczyste" nadają się do starzenia i wtedy nabierają ogłady. Na czystą wódeczkę wg mnie lepszy jest zbożowy spirytus. Jeśli uznasz, że za mało smaków i aromatów surowca, to możesz dosmaczać destylatem z prostego sprzętu.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 24 sty 2021, 18:16
autor: michal278
Słuchaj Waldka. Taki Absolut jest tak robiony,, że do mega czystego spirytusu dodaje się trochę nieoczyszczonego destylatu dla smaku.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 24 sty 2021, 22:09
autor: radius
Kolejna z "urban legends" :o

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 25 sty 2021, 22:03
autor: MASaKrA_Domingo
michal278 pisze:Słuchaj Waldka. Taki Absolut jest tak robiony,, że do mega czystego spirytusu dodaje się trochę nieoczyszczonego destylatu dla smaku.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Absolutnie nie chce mi się wierzyć.
Polecam chociażby oprowadzanie po Polmosie Toruńskim. Jest na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=dUHeq0UG8F0
Tam fachowiec wprost wspomina, że mają osobne rury na destylat i na surówkę i one nigdzie się nie łączą. Sam wspomniał, jaką tragedią by było, gdyby do destylatu dostała się surówka.
Swoją drogą - polecam obejrzeć film, aby dowiedzieć się, ile półek mają w swojej kolumnie.
Nie będę zdradzać - warto obejrzeć.

ps - podejrzewam, że po i 10krotnej rektyfikacji i tak czułbyś smak surowca.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 09:07
autor: rastro
MASaKrA_Domingo pisze: Polecam chociażby oprowadzanie po Polmosie Toruńskim. Jest na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=dUHeq0UG8F0
Tam fachowiec wprost wspomina, że mają osobne rury na destylat i na surówkę i one nigdzie się nie łączą. Sam wspomniał, jaką tragedią by było, gdyby do destylatu dostała się surówka.
O ile nie wierzę w mieszanie rektyfikatu z surówką (jak ktoś wcześniej sugerował) to ten film jest nie jest tego potwierdzeniem... bo fachowiec jest magazynierem ;) i to się nie może pomieszać bo była by tragedia celno-skarbowa.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 11:57
autor: wawaldek11
Nie wiem czy wielcy wytwórcy trunków wzbogacają w ten sposób swoje produkty, ale ja czasem dodaję trochę surówki czy aromatycznego destylatu do czystej wódeczki. Tylko, że ja jestem zwolennikiem destylatów "nieczystych". Taki trunek po dłuższym leżakowaniu z np. czipsami dębowymi czy szczapkami czereśniowymi ma ciekawy smak.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 16:30
autor: michal278
Radius jakieś dwa lata temu był tutaj wklejony artykuł. Jeśli coś zaprzeczasz wpierw sprawdź!! Ale Ty wiesz lepiej. Chodziło o wódkę Absolut. Rozmowa była Finlandia kontra Absolut. Jeśli o czymś pisze to to sprawdzam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 17:12
autor: radius
michal278 pisze:Jeśli coś zaprzeczasz wpierw sprawdź!!
No więc, zadałem sobie "trud" i przejrzałem wszystkie posty, gdzie cokolwiek było pisane o Finladii czy Absolucie i nigdzie nie znalazłem ani słowa o "rewelacjach" podanych przez ciebie :scratch:
Jedynie w tym cytacie jest co nieco o tych wódkach;
Nie wiem jak można porównywać Smirnoff'a, Wyborową, Absolut'a, Stolicznaję, Danzką czy Finlandię, jak każda z nich jest inna i do tego się różni diametralnie, poza tym Smirnoff opiera się na końcowej destylacji w miedzianym alembiku, Absolut i Finlandia, to woda, Stolicznaja to dosłodzenie, a Danzka to spirytus.
W przypadku wódek, mamy np. tę Finlandię, jest tam destylacja 200-krotna, spirytus wychodzi o mocy ponad 90% i początkowo był rozcieńczany wodą 1:1, potem zeszli na 40%. Posmak Finlandii nie płynie jednak z destylacji jęczmienia, ale z wody, która poza tym że jest polodowcowa to przechodzi przez różne cuda czyli nie ma tam ingerencji człowieka (dejonizacja, osmoza itd) tylko taka jaka płynie, taka jest. Równie ciekawą wodę mają w Szwecji i dają do Absolut'a.
To po pierwsze, a po drugie, to zadałem sobie "trud" po raz drugi i przejrzałem zagraniczne strony o technologii produkcji Absolut'a i nigdzie takich bzdur nie wyczytałem :shock:
Jeśli ty masz takie a nie inne informacje, to podziel się linkiem gdzie to wyczytałeś. Napisałeś;
michal278 pisze: Jeśli o czymś pisze to to sprawdzam.
więc czekam :nuda:
Aaa, znalazłem post @czajkusa z 2012 roku, w którym to napisał, więc wychodzi na to, że to właśnie cała twoja wiedza w tym temacie 8-)

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 22:26
autor: michal278
A jednak znalazłeś.. Tekst o tym był akurat z gazety. Musialbym przekopać swoje zasoby. To było z iluślecia Absoluta. Interesowałem się tą wódką, temu pisze o tym. Wyobraź sobie jak będzie jałowy spirytus po przebiegu na 3-4 kolumnach?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 26 sty 2021, 23:47
autor: akanim

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 06:46
autor: radius
No i gdzie w tym artykule jest choćby słowo o dolewaniu zanieczyszczonego destylatu, czy surówki :x
Oto tłumaczenie;
"Absolut Vodka wykorzystuje specjalną metodę destylacji, która zachowuje gładki charakter ziarna i jest wyjątkowo uboga w niepożądane produkty uboczne.
Dbałość o jakość od samego początku procesu produkcyjnego minimalizuje te zanieczyszczenia - używając tylko ziarna wysokiej jakości, przygotowując ziarno, zabezpieczając je przed bakteriami i dokładnie kontrolując proces fermentacji. Praktycznie wszystkie pozostałe zanieczyszczenia są usuwane podczas destylacji i rektyfikacji.
Technologia destylacji i rektyfikacji posunęła się tak daleko w kierunku produkcji wódki absolutnie czystej, że udało jej się również usunąć pierwiastki śladowe, które nadają wódce charakter surowca, z którego jest wytwarzana . Absolut Vodka rozwiązała ten dylemat poprzez, równolegle do głównej destylacji, produkcję spirytusu, którego celem jest zachowanie dobrego charakteru ziarna. Końcowy spirytus złożony, produkowany z zawartością alkoholu 95% lub wyższą (190 stopni), ma ten wyjątkowy gładki i delikatny charakter. Dokładnie jak to się robi, jest dobrze strzeżoną tajemnicą."

Więc kolego @michał278, zanim napiszesz kolejną bzdurę, zastanów się dwa razy czy warto klepać po klawiaturze :czytaj:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 06:57
autor: akanim
Radius
Trzeba czytać między wierszami
"Absolut Vodka rozwiązała ten dylemat poprzez, równolegle do głównej destylacji, produkcję spirytusu, którego celem jest zachowanie dobrego charakteru ziarna."
Blendują rektyfikowany z takim.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 07:30
autor: radius
akanim pisze:Blendują rektyfikowany z takim.
Jeśli nawet, to nie ma tam zanieczyszczeń. Trzeba czytać ze zrozumieniem :czytaj:
Proces jest ciągły i dlatego równolegle z główną destylacją, prowadzona jest rektyfikacja a już tajemnicą firmy jest to w jaki sposób, że zachowany jest charakter surowca a mimo to, jest to jedna z najczystszych wódek na rynku.
Całe nieporozumienie wynika chyba z naszego rozumienia określeń "destylacja" i "rektyfikacja" oraz "spirytus surowy". Jeszcze jeden fragment z artykułu;
"Absolut Vodka jest destylowana drugą metodą, czyli destylacją ciągłą. Ten rodzaj destylacji opiera się na tych samych prawach fizyki, co destylacja okresowa. Zasadnicza różnica polega na tym, że spirytus jest cyklicznie obracany w tę i z powrotem, dając bardzo czysty produkt końcowy.
Ostatnim krokiem jest rektyfikacja, czyli metoda usuwania niechcianych produktów ubocznych wprowadzona ponad sto lat temu przez mężczyznę na medalionie butelki - Larsa Olssona Smitha. Surowy spirytus przechodzi przez kilka kolumn, z których każda ma na celu usunięcie innego zestawu zanieczyszczeń. Jedna kolumna ekstrahuje związki rozpuszczalnika o nieprzyjemnym smaku; inny usuwa olej fuzlowy; trzeci metanol; czwarty koncentruje spirytus - 96% objętościowo czystego alkoholu i wyjątkowo mało zanieczyszczeń."

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 08:36
autor: rastro
No właśnie... a to:
Absolut Vodka has solved this dilemma by, parallel to the main distillation, producing a spirit where the goal is to retain the fine character of the grain. The final composite spirit, produced at or above 95% alcohol by volume (190 proof), has that unique smooth and fine character. Exactly how this is done is a well-kept secret.
może oznaczać że równolegle w trakcie procesu odbierają jakąś część produktu z poszczególnych kolumn, z innej półki na ostatniej kolumnie, albo mają osobną instalację do rektyfikacji działającą na mniejszą skalę z mniejszą ilością kolumn/półek... albo że budują wokół tego legendę.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 08:46
autor: michal278
Ja akurat nie dotarłem jeszcze do gorzelni Absoluta ale mam w planach. Zato byłem w kilku w Polsce i gorzelni produkującej rum. W Polsce w Polmosie Białystok i wg rozmów z pracownikiem to z niższej półki cześć jest zawracana na ostatnią. Kwestia tylko do czego była ta kolumna. Miałem też okazję widzieć kolumnę do produkcji rumu. Miała aż 30 półek. Próbowałem też czystego destylatu którego używają do produkcji likierów. Miał smak, a raczej nie miał smaku. Oczywiście piłem rum z tej samej kolumny. Na koniec jako ciekawostka ponad 90% obecnie używanego przez producentów wódek spirytusu pochodzi z Brazylii. Jest tam po prostu najtańszy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 08:49
autor: lesgo58
Czyli albo my kopiujemy od nich, albo oni od nas (metoda 2.5... i jej późniejsze modyfikacje) . :D

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 08:52
autor: michal278
Dokładnie. Raczej My Leszku od nich. Klasyczna gorzelnia to trzy kolumny, czyli 3 przebiegi. Tylko często oni już mają spirytus rolniczy. Akurat mam po sąsiedztwu taką gorzelnie rolniczą.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 11:41
autor: rozrywek
rastro pisze: może oznaczać że równolegle w trakcie procesu odbierają jakąś część produktu z poszczególnych kolumn, z innej półki na ostatniej kolumnie, albo mają osobną instalację do rektyfikacji działającą na mniejszą skalę z mniejszą ilością kolumn/półek... albo że budują wokół tego legendę.
Rastro twoja koncepcja jest jak najbardziej prawdopodobna.

Ja sugeruję że to przedgon. To co my traktujemy jako jeden przedgon oni zapewne potrafią tak wyfrakcjonować wyciągając z przedgonu tylko ten jeden malutki gryzący smrodzik.
A reszta, którą my wylewamy...to właśnie ta łagodność, smak surowca i pychota.

No i sam surowiec. Szczepy grzybków użyte. Czas fermentacji. Wszystko ma znaczenie. Nie tylko sama kolumna na której się koncentrujecie.

Zrobić spirytus to umiejętność, a smaczną łagodną wódkę to sztuka.

Reasumując w naszych procesach namy pogony przedgony i spiryt błądzący cały czas. U nich nie. Ponieważ robią to od dołu. Odbierają najcięższe frakcjie. Potem wyżej i wyżej.
Nie mamy takich możliwości finansowych ani laboratoriów na bierząco.

Ps: Ujęcie wody którą używają jest pewnie lepiej strzeżone niż dom jarka.
A woda ma znaczenie. Oj ma.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 27 sty 2021, 23:12
autor: michal278
Zboże też ma. Ciekawe że używają ozimego, kiedy z rozmów z pędzącymi ducha puszczy najlepsze jest jare.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 28 sty 2021, 05:18
autor: akanim
michal278
Taki mamy klimat :) i historię. W Szwecji jara pszenica nie miała sensu. Za krótki sezon wegetacyjny.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 28 sty 2021, 09:28
autor: michal278
Nawet nie pomyślałem o tym. Faktycznie. Jak byłem w Skane to widziałem dużo żyta. Na pszenicę raczej za zimno mają. Mi się wydaje że przy takiej ilości produkcji to importują.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 29 sty 2021, 15:49
autor: MASaKrA_Domingo
Wg opisu najpewniej sugeruje to to, że Absolut jest robiony poprzez blend ( jakie proporcje, ha? ) spirytusu rektyfikowanego i jakiejś formy wyrobu z alembika i zapewne środkowo-późnego serca, jako najczystszego.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: niedziela, 31 sty 2021, 22:37
autor: akanim
MASaKrA_Domingo pisze:( jakie proporcje, ha? )
To akurat jest proste. Wystarczy mieć podzielone frakcje (o tym piszą), zanalizowane na chromatografie gazowym. A potem to matematyka. Tyle tej, tyle tamtej i do spirytusu. Spirytus oczywiście też po analizie. Excel wystarczy aby zrobić odpowiednią recepturę blendowania.
A profil zanieczyszczeń dających smak na pewno mają ustalony od lat. I tylko się go trzymają z niewielkimi odchyleniami.
To nie wino, że zmienność surowca determinuje lepszy gorszy rocznik. Tutaj musi być tak samo za każdym razem.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 1 lut 2021, 08:25
autor: MASaKrA_Domingo
To, że oni sobie z tym radzą, to ja wiem. Pytanie, jak stworzyć swojego absoluta.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 29 cze 2021, 18:37
autor: Belcik_
Witam szanowne grono chciałem się podzielić moim sposobem na destylację prosta. Kolumna aabratek, bufor (w środku miedź), odcinek 30 wypełniony ko. Zagotowuje przy pomocy grzałek o mocy 2,4 kw, zawór w głowicy otwarty od samego początku, bez stabilizacji od razu leci przedgon, odbiór ok. 400 ml. Później gon bez regulowania odbioru, odbieram serce do 96 stopni w kotle. Mi ta metodą pasuje, chciałem się podzielić doświadczeniami, może ktoś ma jakieś obiekcje chętnie podyskutuję.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych.

: poniedziałek, 9 sty 2023, 11:09
autor: marekxx
jhmm pisze:Dziękuję Lesogo58. Wiedzy na ten temat poszukiwałem na obu forach, zwłaszcza o temperaturze gotowania. Sądzę, że teraz moja śliwowica nabierze zdecydowanego zapachu śliwek.
I się zaczęło im więcej czytam i wiem tym uświadamiam sobie że nic nie wiem. I jako świeżak będę popełniam nieświadomie dużo błędów przez długi czas.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: środa, 11 sty 2023, 22:10
autor: .Gacek
Nie Ty pierwszy i nie ostatni. Wszyscy się uczymy cały czas. Chcesz mieć dobry destylat to odbieraj powoli i bądź trzeźwy. Kontroluj na zapach odbiór ewentualnie na łyżeczkę od herbaty pół na pół z wodą... Dziel na małe pojemniki, nie lej od razu do dam. Środek również dziel do butelek 0,5 a końcówkę do butelek 0,2 lub jeszcze lepiej 0,1. Po wietrzeniu po jednym dniu lub dwóch zacznij łączyć destylat. Wypij kawę 10 minut wcześniej a kupaż będzie okej.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 26 cze 2023, 09:12
autor: Psotnik84
Siemka. Czy wy w ogóle puszczacie wodę na chłodnice? Bo ja grzejąc dopiero mocą 3000W mogę zbliżyć się do temperatury w głowicy w granicach 84. Żeby osiągnąć 88 na głowicy to zajmie to dużo czasu i zleci sporo alkoholu, grzejąc dalej tą mocą. Jak wy osiągacie temperaturę tak wysoką w głowicy w tak krótkim czasie i przy tak małej mocy grzania???

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: poniedziałek, 26 cze 2023, 21:22
autor: czytam
A jaką masz temperaturę w kotle? Przy ocieplonej kolumnie niewiele niższa będzie w głowicy, Mowa oczywiście o destylacji prostej, bez refluksu i spływania zimnych skroplin na termometr w głowicy.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: wtorek, 27 cze 2023, 10:22
autor: Psotnik84
W zbiorniku temperatura 88,5 a w głowicy 84 przy otwartym zaworku na max i ocieplonej kolumnie. I dalej już temperatura rośnie w głowicy bardzo powoli, wraz z ubywaniem alkoholu w zbiorniku. Czyli chcesz mi powiedzieć że moja zamierzona temp. 88 w głowicy, którą chciałbym utrzymywać, osiągnę dopiero przy 92,5 w zbiorniku? Zaraz znowu sprawdzę sondy termometru na wrzącej wodzie. Jaką masz temperaturę wody wypływającej przy stabilizacji? I czy potem zmieniasz przepływ wody, czy nie ruszasz go do końca procesu?

Edit. Termometry sprawdzone, pokazują dobrze.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: czwartek, 29 cze 2023, 20:09
autor: czytam
No to musi być jakiś refluks (nie wszystko wylatuje z głowicy przez zaworek. Zawsze możesz wyrzucić wypełnienie.

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 30 cze 2023, 01:29
autor: Psotnik84
Dziękuję żeś jako jedyny próbował mi pomóc, naprawdę to doceniam :respect:. Ale już zdążyłem przerobić to co miałem, po staremu na katalizatorze odbierając na%. Gdy będę miał jakąś turę do przerobienia, to znów spróbuję zrobić szlachecki trunek metodą której nie rozumiem :bezradny:. Nowi w razie wątpliwości śmiało pisać na priv. Z chęcią podzielę się tym co wiem :piwo:

Re: Sposób użycia kolumny do destylacji prostych wg. lesgo58

: piątek, 30 cze 2023, 08:54
autor: .Gacek
Prawdopodobnie zaworek nie przepuszcza wszystkiego na 100 % i część wraca na kolumnę. Ja sobie poradziłem wykręcając całkowicie zaworek i na nypel zakładając szeroki wężyk silikonowy.