Strona 1 z 1

Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: wtorek, 13 sie 2013, 20:08
autor: szfagir
Serwus!

Czy istotne jest położenie elektrozaworu? Chodzi mi dokładnie czy EZ przy systemie VM może być zamontowany w pozycji poziomej? Posiadam EZ taki jak na zdjęciu prezentowanym przez kolegę wikinga: Obrazek

Re: Położenie elektrozaworu

: wtorek, 13 sie 2013, 22:17
autor: wiking
Moje zdjęcie jest odwrotnie, czyli góra jest na dole pisałem o tym, a co do twojego pytania to musi być pionowo.

Re: Położenie elektrozaworu

: środa, 14 sie 2013, 07:24
autor: szfagir
Zdjęcie zamieściłem poglądowe, natomiast chodziło mi głównie o pion i poziom.
Dzięki za odpowiedź:)

Re: Położenie elektrozaworu

: środa, 14 sie 2013, 08:06
autor: drgranatt
Najlepiej byłoby gdyby był pionowo ale nieduże odchylenia nie spowodują żadnych ujemnych skutków. Nawet odchylenie 45 stopni może być OK. Moim zdaniem poziom nie jest wskazany.

Re: Położenie elektrozaworu

: środa, 14 sie 2013, 08:09
autor: szfagir
@drgranatt lekkie odchylenie sprawdziłem już po Twojej wcześniejszej informacji na e-mail:) natomiast nie jest ono dla mnie w pełni zadowalające, więc muszę coś wymyślić innego - najlepiej usadowienie go w pionie:)

Zrobiłem mały EDIT tematu.

Czy pary wydostające sie z kolumny mogą być transportowane wężykiem silikonowym za zaworkiem czy muszę wszystko ze sobą połączyć gwintami, mufami, nierdzewką??

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 09:50
autor: Kula
Może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego elektrozawór nie może pracować w poziomie??
Jak dla mnie pionowa chłodnica Liebiga, kolanko 90 stopni + elektrozawór w poziomie będzie pracował poprawnie.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 10:42
autor: szfagir
Ja u siebie chciałem połączyć idąc od kolumny: zaworek kulowy, elektrozawór w poziomie, kolanko 90 stopni i chłodnica Liebiga, ale czytając wyższe wypowiedzi zaniechałem tego pomysłu. Nie chciałbym na starcie uszkodzić EZ:)

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 11:46
autor: drgranatt
Tu nie chodzi o uszkodzenie zaworu tylko o swobodny przepływ cieczy. Możesz sprawdzić i tak i tak. Zobaczysz czy położenie w poziomie będzie tak samo dobre jak w pionie.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 12:27
autor: szfagir
Tylko ja chcę jeszcze przed przepływem cieczy ustawić EZ. Dopiero po nim jest kolanko do chłodnicy, więc teoretycznie wszystko powinno być ok.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 12:57
autor: ta_moko
Nie wiem czy w tym miejscu spełni swoje zadanie - otwarcie zaworu za chłodnicą powoduje ruch cieczy i zassanie par z kolumny. Przed chłodnica, obok kulowego, do czego ma służyć?

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 12:58
autor: drgranatt
No nie wiem czy to będzie szczęśliwe rozwiązanie. Zawsze możesz na krótko połączyć wężykami i zobaczysz która opcja jest lepsza.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 13:37
autor: szfagir
Czytałem wątek o e-ARC, ale niektóre sprawy nie zostały tam wyjaśnione (przynajmniej jak dla mnie, albo czytam bez zrozumienia)
ta_moko pisze:Nie wiem czy w tym miejscu spełni swoje zadanie - otwarcie zaworu za chłodnicą powoduje ruch cieczy i zassanie par z kolumny. Przed chłodnica, obok kulowego, do czego ma służyć?
Wyjaśniłeś mi dlaczego EZ powinien być za chłodnicą.
Nigdzie nie spotkałem się, że takie podłączenie o które pytam jest niezgodne ze sztuką. Elektrozawór za kulowym traktuję po prostu jako przedłużenie ramienia, dzięki czemu mogę zamontować dłuższą chłodnicę równolegle do kolumny, nie muszę kombinować z kątami nachylenia chłodnicy.
Biorąc pod uwagę, że normalnie obniżony VM ma tylko zawór kulowy, a opary dobroci tak czy inaczej się do niego pchają, żeby przedostać się przez chłodnicę gdzie się skraplają to zamontowanie EZ tuż za kulowym nie powinno być jakimś wielkim błędem w sztuce. Jeśli się mylę to mnie poprawcie proszę.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 13:57
autor: drgranatt
Moim zdaniem zamontowanie tego zaworu tuż za zaworem kulowym nie spełni Twoim oczekiwań ze względu na zbyt małą średnicę przelotu (może tłumić przepływ par). Ten zawór powinno montować się tuż za chłodnicą.

Re: Położenie elektrozaworu - doprowadzenie par

: środa, 14 sie 2013, 14:12
autor: szfagir
Nie wziąłem pod uwagę średnicy przelotu... chyba rzeczywiście gra nie warta świeczki.
Dziękuje koledzy za pomoc w ogarnięciu tematu.