Strona 1 z 1

Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 18:35
autor: bartosh
Witam,

Moje sprężynki miedziane są już dość mocno zczerniałe i kwasek + ocet lekko tylko poprawiły ich stan. Zdecydowanie potrzebują czegoś mocniejszego, tylko pytanie czego?

Pozdrawiam,
Bartek

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 20:15
autor: olo 69
Dodaj do sprężynek gorącej wody i tak na około 0,5 litra wody dodaj łyżeczkę kwasku i łyżeczkę perhydrolu 30%. Odczekaj, zacznie się jakby gotować a woda zmieni kolor na niebiesko zielony. Uważaj bo może wykipieć.
Następnie dobrze wypłucz. Dodaj ponownie gorącej wody i dodaj już sam kwasek.
Powinno to załatwić sprawę.
Zamiast kwasku ja stosuję odrdzewiacz firmy Dragon.
Perhydrol to inaczej nadtlenek wodoru. Dostaniesz go na allegro, u znajomego fryzjera, w hurtowni fryzjerskiej oraz w sklepie chemicznym.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 20:22
autor: bartosh
Super - dzięki za rady, sprawdzę perhydrol :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 21:17
autor: Pretender
Sam kwasek powinien pomóc. Ocet odpuść, dlaczego - poczytaj.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 22:48
autor: olo 69
Po owocówkach i cukrówkach sam kwasek raczej pomaga. Po destylacji zbożówek sam kwasek nie ma szans oczyścić miedź i należy zastosować procedurę którą opisałem powyżej.
Poza tym perhydrol jest silnym utleniaczem i świetnie utlenia ze sprężynek miedzianych brzydkie zapachy.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 26 mar 2013, 22:52
autor: Andrzej77
A ja z kolei płuczę w roztworze octu i soli. Skutecznie - dodam.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 01:07
autor: Pretender
olo 69 pisze:Po owocówkach i cukrówkach sam kwasek raczej pomaga. Po destylacji zbożówek sam kwasek nie ma szans oczyścić miedź i należy zastosować procedurę którą opisałem powyżej.
Poza tym perhydrol jest silnym utleniaczem i świetnie utlenia ze sprężynek miedzianych brzydkie zapachy.
Dzięki, będę pamiętał przy zbożówkach. Muszę również spróbować z perhydrolem, drogi nie jest.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 08:51
autor: bartosh
Po owocówkach i cukrówkach sam kwasek raczej pomaga.
To ja może pokażę - to jest słoik ze sprężynkami - te na dole były wypłukane w kwasku po 1 pędzeniu, te na górze po 3 pędzeniach i stoją tak w tym słoiku z kwaskiem już kilka ładnych dni. Dodam, że te u góry były tak zasyfione, że musiałem 2 razy zmieniać kwasek cytrynowy, bo był już mocno turkusowy. Teraz jednak już kwasek nie pomaga, trzeba coś mocniejszego.

Obrazek

Dodam, że na żywo te u góry wyglądają zdecydowanie gorzej niż na zdjęciu, choć i tu widać różnicę.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 08:51
autor: wiking
Andrzej77 pisze:A ja z kolei płuczę w roztworze octu i soli. Skutecznie - dodam.
Nigdy nie stosuj octu kolega wyżej już napisał.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 09:16
autor: Marcin.U
Czy to, że woda ma być gorąca robi jakąś różnicę w skuteczności? Pytam o sytuację z użyciem samego kwasku.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 09:32
autor: bartosh
Wg moich obserwacji lepiej z gorącą, szybciej schodzi.

Poza tym w gorącej lepiej się kwasek rozpuszcza.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 09:33
autor: Zygmunt
Od czasów Arrheniusa wiadomo, że temperatura zwiększa szybkość każdej reakcji chemicznej :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 09:57
autor: Durik
O co chodzi z tym octem??

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 09:58
autor: Zygmunt
Słowo-klucz: grynszpan.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 15:42
autor: majonesse
Temperatura jest ważna, przyśpiesza reakcję.
Ja osobiście będę czyścił wypełnienie miedziane w szybkowarze temp. ok. 120 stopni.

[MOD: Piszemy z ogonkami!]

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 27 mar 2013, 20:45
autor: Zbynek80
Możesz zastosować Trójchlorek Żelaza , lub Nadsiarczan Sodu tylko uważaj aby ci sprężynki nie zniknęły :o

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 6 kwie 2013, 22:14
autor: bartosh
Spróbowałem perhydrolu z kwaskiem - rewelacja, to właśnie tego powinni w szkole na chemii uczyć!

Piękna, widowiskowa reakcja chemiczna, no i efekt o który mi chodziło.

Wielkie dzięki za pomoc :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 6 kwie 2013, 23:03
autor: Pretender
Jaka kolejność?
Próbował ktoś czyścić Cu w myjce ultradźwiękowej?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 6 kwie 2013, 23:59
autor: bartosh
Najpierw zalałem sprężynki gorącą wodą, tak, aby je delikatnie przykrywała w słoiku. Następnie wsypałem łyżeczkę kwasku cytrynowego, a potem łyżeczkę perhydrolu 30%.

Mimo, że sprężynek było sporo, a kwasek był posypany tylko na wierzchu (bez mieszania), po kilkunastu sekundach wszystko zaczęło buzować i reakcja objęła wszystkie sprężynki, nawet te z dna. Po kilkunastu minutach woda była już mega zielona, a reakcja wygasła.

Przepłukałem wszystko wodą i ponieważ jeszcze miałem wrażenie, że niektóre sprężynki są lekko poczerniałe - powtórzyłem proces. Teraz są idealne.

Jeszcze ważna sprawa - słoik powinien być dużo większy niż czyszczone sprężynki - reakcja może przebiegać burzliwie i całość może "wykipieć" - za pierwszym razem dodałem więcej niż 1 łyżeczkę kwasku i perhydrolu (jakoś nie wierzyłem, że zadziała :D ) i tylko dzięki temu, że miałem słoik z IKEI, który ma ze 30cm wysokości - nie miałem zielonej podłogi :)))))

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 7 kwie 2013, 08:16
autor: radius
bartosh pisze:za pierwszym razem dodałem więcej niż 1 łyżeczkę kwasku i perhydrolu (jakoś nie wierzyłem, że zadziała :D )
A trzeba wierzyć, jak doświadczeni destylerzy piszą o czymś, co sami przerabiali :mrgreen:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 7 kwie 2013, 13:07
autor: bartosh
"Błogosławieni co nie widzieli a uwierzyli", ja lekko sceptyczny byłem, dobrze, że bez konsekwencji :)))

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 8 kwie 2013, 18:31
autor: Ysgith
Do czyszczenia wsadu miedzianego świetnie sprawdza się kwasek cytrynowy z wodą utlenioną (2 opakowania kwasku na 1 buteleczkę wody i jakieś 0,7 l wody). Miedź czysta już po 15-20 min.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 8 kwie 2013, 20:42
autor: bartosh
Woda utleniona to 3%-3,5% roztwór nadtlenku wodoru
Perhydrol to 30%-35% roztwór nadtlenku wodoru

Więc de facto perhydrol to dzięsięć razy mocniejsza woda utleniona.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 15 kwie 2013, 21:51
autor: MARK-1959
Ja czyściłem wypełnienie miedziane ciepłą wodą 2 L + rozpuszczonym w wodzie kwaskiem cytrynowym 20 gram i perhydrolem 30%( nadtlenek wodoru ) dolewając 2 łyżki stołowe i zamieszałem, wszystko zrobiło się na niebiesko - zielony kolor i zaczęło się gotować, po kilku minutach ustało. Wylałem ten niebiesko - zielony płyn wypłukałem wypełnienie miedziane ciepło i zimno wodą i rewelacja, całe wypełnienie miedziane aż prawie białe! Bo próbowałem samym kwaskiem, to trochę wytrawiło, ale nie całkiem. Perhydrol 1L kupiłem w sklepie z art. fryzjerskimi. To jest bardzo dobry sposób na wytrawianie mocno zabrudzonej miedzi i będę to stosował. Polecam te odczynniki, sprawdziły się!

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 27 wrz 2013, 22:07
autor: domeel
Polecam wodę utlenioną. Buteleczka na 0,5 litra wody i się czyści jak ta lala.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 8 paź 2013, 17:48
autor: lesgo58
Jako, ze potrzebowałem codziennie czystej miedzi ( a dlaczego to opisze innym razem - ku uciesze modów :D ) postanowiłem użyc do mycia /czyszczenia miedzi myjki ultradźwiekowej. Mam ją od 2 lat i używałem do innych celów. Aż tu nagle mnie oświeciło żeby użyć do miedzi. O ja przymulony - dlaczego prędzej tego nie wymyśliłem ? Jestem ciekaw czy ktoś też już uskutecznia te metodę konserwacji wypełnienia miedzianego.
Na zdjęciach przykład miedzi po 2 przebiegach i ta sama miedź po 30 minutach w "kąpieli" ultradźwiekowej. Wody wlewałem tylko tyle żeby miedź była przykryta i dosypywałem 2 łyżeczki kwasku cytrynowego.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 8 paź 2013, 18:16
autor: Pretender
Czyli działa. Ale czy to bardziej "ekonomne"? Do czyszczenia sprężynek używam łyżeczkę kwasku u kieliszek perhydrolu. Reakcja trwa ok 3 min i miedź jest "luksio pewexio". Zero prądu, i w dodatku szybciej.

Ps
To jest minimalny czas po jakim miedź była oczyszczona?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 09:21
autor: ta_moko
30 min. to długo, ale pracuje myjka, a nie my. Z perhydrolem też trochę schodzi sama reakcja, płukanie, czasem drugi raz cała akcja ... Na pewno myjka jest wygodna przy codziennym czyszczeniu wypełnienia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 11:27
autor: Pretender
Z drugiej strony, myjka nie "trawi" miedzin, na dłużej nam wystarczy.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 11:35
autor: wawaldek11
Akurat tego nie byłbym pewien.
Kwasek w roztworze jest...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 12:12
autor: Pretender
Lesgo
Próbowałeś może czyścić bez kwasku?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 14:49
autor: lesgo58
Myjka którą używam nie jest jakaś profesjonalna. Stąd może te czasy i jej taka a nie inna efektywność. Podałem to jako ciekawostkę. Prądu zużywa tylko 50W. A kwasku używam ponieważ do bardziej efektywnego działania potrzebny jest jakiś dodatkowy środek czyszczący. W samej wodzie to raczej efekt jest mizerny.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 20:27
autor: olo 69
A próbowałeś po zbożówce czyścić samym kwaskiem i myjką? Jestem ciekawy efektów.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 20:52
autor: lesgo58
Nie - zbożówek jeszcze nie robiłem. Na razie bawię się owocówkami. Na zbożówki przyjdzie czas po nowym roku.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 21:07
autor: olo 69
Pytałem bo po destylacji zacieru, sam kwasek z wodą nie działa w ogóle na wypełnienie miedziane. Trzeba dolać perhydrolu, odczekać, wylać, wypłukać i napełnić wypełnienie dopiero wodą z samym kwaskiem.
Jakby w myjce dało się tylko wodą i kwaskiem, to było by dużo prościej. Mam taką samą myjkę, to sprawdzę po destylacji zbożówki ją wkrótce.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 9 paź 2013, 21:25
autor: lesgo58
Ja dopiero trzeci dzień testuję. Po jabłkach i śliwkach dało radę samym kwaskiem. W tym roku zresztą nie wiem co siedzi w tych owocach ale już po jednym przebiegu miedż jest cała brudna. Co widać na zdjęciach.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 11:27
autor: Myman
Koledzy, mam dodatkowe pytanie w temacie czyszczenia miedzi.
Po kilku graniach (5-6) owocówek i zbożówek moje sprężynki miedziane zrobiły się prawie czarne. Wyczyściłem je kwaskiem z wodą utlenioną i miedziany kolor powrócił. Sprężynki stały całą noc i się suszyły. Rano widzę, że są znów ciemne (szaro-brązowe). Czy ta zmiana koloru to normalna reakcja, czy coś źle zrobiłem. Dodam że na 1 litr sprężynek dałem ok. 2 l gorącej wody, 150 g kwasku i 200 ml wody utlenionej.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 12:26
autor: Pretender
Po pierwsze primo ultimo ;D kup perhydrol, moim zdaniem woda utleniona jest za słaba. Po drugie, jak wyczyścisz sprężynki to nie susz je, tylko zosyaw np w słoiku z wodą (ja tak robię) lub ze słabym roztworem kwasku. W takim otoczeniu sprężynki niech czekają na następny koncert, nie ściemnieją. Co do Twojej pracy to nic złego nie zrobiłeś, mied już tak ma, że na powietrzu ciemnieje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 12:51
autor: soltys
Kiedyś pytałem o to na forum chemików. Uzyskałem odpowiedź taką, że sam kwasek nie czepi się miedzi bez obecności utleniacza którym może być perhydrol czy też woda utleniona. Podobnie zadziała swobodny dostęp tlenu atmosferycznego. Ja osobiście perhydrolu nie używam bo nie widzę różnicy poza efektownym buzowaniem roztworu. Sprężynki wsypuję do wrzącej wody z kwaskiem i nic więcej. Pół godziny i po robocie.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 13:53
autor: Myman
@Pretender
Już namierzyłem 2 sklepy z perhydrolem. Woda utleniona działa ale jest niestety dużo droższa w eksploatacji.

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, bo szczerze powiedziawszy trochę się zdziwiłem. W jednym sklepie za 1l perhydrolu 30% chcą 39 zł a w drugim 16 zł, przy czym o tym tańszym dowiedziałem się, że jest techniczny. Czy jest perhydrol "nietechniczny"? W tym bym upatrywał różnicy w cenie, chyba że sprzedawca szuka jelenia na drogi towar. Czy taki "techniczny" nadaje się do naszych celów? Dodam że obydwa sklepy są z art. chemicznymi.

@sołtys
Już próbowałem gotowania w samym kwasku. Trochę zeszło ale niewiele.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 15:38
autor: Pretender
Bierz ten tańszy, litr wystarczy na długo. Ja na litrowy słoik, wypełniony w połowie sprężynkami daję łyżeczkę kwasku i 25ml perhydrolu.

Sołtys
Perhydrol to nie tylko efektowne buzowanie, nieraz kwasek nie daje rady. Przy gotowaniu "czystych" nastawów, być może sam kwasek wystarczy, ale to być może. U mnie sam kwasek nie daje rady, ale z perhydrolem już tak.

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 lip 2014, 15:43
autor: michal278
Perhydrol z kwasem solnym używa się do trawienia płytek drukowanych.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 7 lip 2014, 20:59
autor: Emiel Regis
Pretender pisze:mied już tak ma, że na powietrzu ciemnieje.
Niekoniecznie;
http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p101561

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 7 lip 2014, 23:42
autor: Pretender
Jakie jest wytłumaczenie? Miedź raczej nie "pokrywa" się żadną substancją.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 8 lip 2014, 07:15
autor: rastro
Utleniania się i pokrywa tlenkiem miedzi. Dodatkowo wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami powietrza (tlenki siarki i azotu).

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 20 lip 2014, 19:38
autor: Pretender
To wiem i o tym pisałem. Wytłumacz lepiej link Emiela.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 21 lip 2014, 08:02
autor: lesgo58
@Pretender
rastro pisze:Utleniania się i pokrywa tlenkiem miedzi. Dodatkowo wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami powietrza (tlenki siarki i azotu).
I to jest cała prawda o miedzi. @Emiel pokazał tylko sposób na dokładne czyszczenie miedzi po procesach. I wynikające z tego konsekwencje.
Miedź bardzo dobrze "wyczyszczona" pokrywa się ponownie nalotem w sposób dużo wolniejszy. Ale się mimo wszystko pokrywa. I od tego się nie ucieknie. No chyba, że stworzy się jej idealne warunki przechowania po czyszczeniu - czyli próżnię.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 21 lip 2014, 08:06
autor: rastro
Nad tym trzeba by było się pochylić. Jeżeli chodzi o odcienie zieleni to pewnie zależy od tego czym miedz się zanieczysciła. Inny kolor ma siarczan i np. cytrynian czy octan miedzi. W naszym hobby zapewne w pierwszej fazie mamy do czynienia z siarczan powstałym w wyniku utleniania siarki z osadzonych siarczków w trakcie procesu. W miarę postępu czyszczenia zostaje juz tylko cytrynian miedzi powstały w wyniku utleniania jej prze perhydrol i rozpuszczeniu w kwasu cytrynowym. Ale to tylko takie gdybanie trzeba by było sprawdzić.

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 21 lip 2014, 08:41
autor: Pretender
lesgo58 pisze:@Pretender
rastro pisze:Utleniania się i pokrywa tlenkiem miedzi. Dodatkowo wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami powietrza (tlenki siarki i azotu).
I to jest cała prawda o miedzi. @Emiel pokazał tylko sposób na dokładne czyszczenie miedzi po procesach. I wynikające z tego konsekwencje.
Miedź bardzo dobrze "wyczyszczona" pokrywa się ponownie nalotem w sposób dużo wolniejszy. Ale się mimo wszystko pokrywa. I od tego się nie ucieknie. No chyba, że stworzy się jej idealne warunki przechowania po czyszczeniu - czyli próżnię.
Wiem, o tym właśnie pisałem. Jednak jak widać są wyjątki (post Emiela). Dlatego po wyszyszczeniu miedzi trzymam ją w wodzie.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 21 lip 2014, 17:37
autor: Emiel Regis
Dziś wyjąłem sprężynki, które były czyszczone ponad pół roku temu. Kolor jak nowe, choć nie świecą się jak wyjęte przed kilkoma sek. z roztworu kwasku.
Kilka (na kilkaset) z dziwnym metalicznym nalotem, były na samym dnie i miały kontakt z wodą po płukaniu, której zostały tam min. ilości.
Nie wiem co, jak i z czym, nie jestem chemikiem. Jak ktoś nie wierzy, niech próbuje, dużo roboty z tym nie ma.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 26 lip 2014, 10:08
autor: wujo
Zamówiłem u znajomej fryzjerki litrową butelkę wody utlenionej 12%, zobaczymy jak to się sprawdzi.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 26 lip 2014, 10:41
autor: Lojtek
wujo pisze:Zamówiłem u znajomej fryzjerki litrową butelkę wody utlenionej 12%, zobaczymy jak to się sprawdzi.
Daj sobie spokój z 12% roztworem jest do niczego, poza tym to bedzie pewnie w kremie, źle się rozprowadza, przerabiałem to. Niezastąpiony 30% perhydrol. Sam byłem zdziwiony jaka realcja zachodzi po wlaniu perhydrolu do wody z kwaskiem i sprężynkami :shock:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 26 lip 2014, 11:04
autor: gr000by
Nie chodzi o stężenie, chodzi o ilość. 30% roztworu musisz wlać około 1/3 tego co byś wlał jako roztwór 12%. Perhydrol/wodę utlenioną i tak mieszasz z roztworem czyszczącym, żeby miał równe stężenie H2O2 w całej objętości.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 26 lip 2014, 23:31
autor: mcybass
A czy nie przedostają się do destylatu żadne trujące/szkodliwe substancje powstałe w wyniku reakcji kwasku i perhydrolu z miedzią ? Jak płukacie sprężynki po czyszczeniu? Tylko 2-3 razy standardowo, czy moczycie dłużej, w zimnej czy wrzącej wodzie ?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 27 lip 2014, 05:12
autor: Pretender
Coś kolega słabo szukał ;P
Sprężynki płuczę, aż zniknie niebiesko-zielone zabarwienie.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 27 lip 2014, 09:46
autor: radius
mcybass pisze:A czy nie przedostają się do destylatu żadne trujące/szkodliwe substancje powstałe w wyniku reakcji kwasku i perhydrolu z miedzią ?
Pretender pisze:Coś kolega słabo szukał ;P
Kurna Olek, już chyba -dziesiąty raz napiszę;
nawet jak coś pozostanie na sprężynkach, to w procesie destylacji wszystko pozostanie w wodzie odwarowej :!:
Następne pytania zadane z lenistwa "czytaniowego" wywalę :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 18 sie 2014, 20:37
autor: stuf
Witam.
Po dogłębnym przeczytaniu w.w tematu postanowiłem wykonać próbę z mieszanką Perhydrol 30% (stabilizowany nadtlenek wodoru) + kwasek cytrynowy. Do 1 litra wody 80 st. C wrzuciłem 2 łyżeczki kwasku oraz 2 łyżeczki Perhydrolu. Oczekując zgodnie z opisem na burzliwą reakcję zauważyłem jedynie po 5 minutach kilka bąbelków. Po kolejnych 20 minutach, po przepłukaniu, nie zauważyłem znacznej zmiany wyglądu. Czy popełniłem gdzieś błąd w proporcjach, temperaturze wody? Czy im bardziej zabrudzona miedź, tym burzliwsza reakcja?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 14 wrz 2014, 17:59
autor: Duch Wina
Ja dziś przesadziłem z ilością perhydrolu i kwasku no i łapkę trzeba było popryskać Pantenolem. To jest na prawdę gwałtowna reakcja z oddaniem dużej ilości energii. Uważajcie bo może być ciepło a i piękne błękitno zielone kolorki mogą pojawić się na ścianach.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 28 lis 2014, 18:26
autor: wawaldek11
Po czyszczeniu sprężynek zostawiłem je w słabym roztworze kwasku, w odkrytym naczyniu i zapomniałem o tym. Trochę wody odparowało i te suche spręzynki pokryły się nalotem, którego nie mogę się pozbyć przez klasyczne wytrawianie w kwasku i perhydrolu. Nie chcę w nieskończoność powtarzać trawienia, bo sprężynki się skończą ;)
Macie sposób na pozbycie się tej "patyny"?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 28 lis 2014, 21:03
autor: radius
Spróbuj zalać je ciepłym dundrem - http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p111173 :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 28 lis 2014, 21:10
autor: lukaszzawadzki84
soda kaustyczna + wrzątek...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 14:53
autor: Pretender
Macie. Po czyszczeniu zalej je czystą wodą, najlepiej w słoiku i zakręć. Sprawdzone ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 19:13
autor: wawaldek11
lukaszzawadzki84 pisze:soda kaustyczna + wrzątek...
Sprawdzone?
A później co?
Pretender pisze:Macie. Po czyszczeniu zalej je czystą wodą, najlepiej w słoiku i zakręć. Sprawdzone ;)
Tak robiłem - po wyschnięciu wybrane dalej były zielone :(

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 19:18
autor: Pretender
W zakręconym słoiku woda Ci wyparowała? Hmmmm a o jakim czasie mówimy znaczy piszemy?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 19:39
autor: wawaldek11
wawaldek11 pisze:Po czyszczeniu sprężynek zostawiłem je w słabym roztworze kwasku, w odkrytym naczyniu i zapomniałem o tym. Trochę wody odparowało i te suche spręzynki pokryły się nalotem, którego nie mogę się pozbyć przez klasyczne wytrawianie w kwasku i perhydrolu.
Minął jakiś miesiąc...
Po czyszczeniu te czyste są jeszcze czystsze, a zielone sa dalej zielone :cry2:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 19:50
autor: Pretender
A może to nie jest czysta miedź? A próbowałeś wyczyścić tylko te zielonkawe? Zmieniając ilości perhydrolu i kwasku?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 20:18
autor: wawaldek11
Używam te sprężynki kilka lat i do momentu kiedy odparowujący roztwór kwasku nie odkrył sprężynek wszystko było o.k.
Wg mnie pojawił się grynszpan - czym go usunąć?
Na razie goracego dundru nie mam - idą śliwki :mrgreen:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 21:12
autor: henik
Ja używam kwasu mlekowego 80%, 5ml na 100ml gorącej wody. Następnie płukanie raz wystarczy i krótkie gotowanie, suszymy i gotowe. Szczerze polecam, bezpiecznie i bez fajerwerków.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 22:35
autor: wiking
Ale się uśmiałem czytając cały temat :hahaha: Co powiecie na, to? Sprężynki trawione 4 razy kwasek+perhydrol i po miesiącu przebywania w wodzie z mikroskopijnym dodatkiem kwasku wyglądają tak

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 22:39
autor: ramzol
@wawaldek11 No, ślady blasku to dawno minęły. Nie są to sprężynki pryzmatyczne i jak widać na siebie zarobiły. Nie myślałeś żeby chociaż część wymienić (te z patyną). Jeżeli kwas, zasada i inne mieszanki nie pomagają to chyba po ptokach. Więcej wydasz na chemię niż na nowe sprężynki. Ja czyszczę/wytrawiam Kwasem Cytrynowym i Sodą oczyszczoną, mocny roztwór KC zasypuje SO i po robocie. Uwaga bo strasznię się pieniWszystkie takie sprężynki inne niż koloru miedzi (rdzawe, brunatne itp) wymieniam na nowe.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 22:48
autor: wiking
Moje sprężynki zaraz po trawieniu są idealne, tylko przechować ich w tym stanie nie sposób.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 23:00
autor: kolpaw
Ja do czyszczenia sprężynek używam na litr roztworu 1-2 łyżek kwasku z dodatkiem 50ml wody utlenionej - oczyszcza mi całosć w 10minut na błysk.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 23:31
autor: wiking
@kolpaw, jak czyścić, to większość wie, moje też są na błysk, tylko jak ten błysk zachować?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 30 lis 2014, 23:53
autor: olo 69
A u mnie doczyścić, żeby się błyszczały, nie daję rady. Po kwasie, perhydrolu, znowu kwasie są czyste, ale raczej matowe.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 1 gru 2014, 12:29
autor: lesgo58
Zaciekawiły mnie problemy kol. Wawaldek. Powiem szczerze - zdażyło mi się już raz "doprowadzić" sprężynki do podobnego stanu, ale później nie miałem problemu z ich wyczyszczeniem.
Po przeczytaniu w/w postów poszedłem do laboratorium obejrzeć w jakim stanie obecnie sa moje sprężynki, które od dłuższego czasu pozostawiłem bez "opieki". A to z takiego powodu, ze ich już nie używam. Przynajmniej na razie. Oto co się ukazało moim oczom:
DSC_9839.JPG
Nie powiem - zdziwił mnie ten widok. W ciągu kilku miesięcy sprężynki zaraz po wyjęciu z kolumny przeleżały w zapomnieniu.
Postanowiłem więc - dla eksperymentu potraktować je starym sposobem. Tzn. zalać gorącą wodą z łyżką kwasku i 2 łyżkami perhydrolu. Oto rezultaty:
Przed traktowaniem:
DSC_9840.JPG
Po 10 minutach:
DSC_9841.JPG
Po następnych 10 minutach:
DSC_9842.JPG
A tak wyglądają pierścionki zaledwie po 10 minutach:
DSC_9845.JPG
Dlatego dziwi mnie fakt niemożności doczyszczenia sprężynek przez kolegów.
Może powodem jest wywietrzały perhydrol? Najlepiej byłoby gdyby wypowiedział się w tej sprawie ktoś bardziej kumaty w materii. Nie wierzę, żeby nie było żadnego chemika wśród nas. I żeby tego zjawiska jakie występuje u Wawaldka nie dało się wytłumaczyć.
olo 69 pisze:A u mnie doczyścić, żeby się błyszczały, nie daję rady. Po kwasie, perhydrolu, znowu kwasie są czyste, ale raczej matowe.
Potwierdzam. Myślę, że takie mają być. Jeśli będą się świecić to jest coś nie teges. W końcu sprężynki ulegają trawieniu, więc trudno, żeby były "gładkie" i świecące. Ale może się mylę, więc następny problem do wyjaśnienia przez kogoś bardziej kumatego w materii.
wiking pisze:Ale się uśmiałem czytając cały temat :hahaha: Co powiecie na, to? Sprężynki trawione 4 razy kwasek+perhydrol i po miesiącu przebywania w wodzie z mikroskopijnym dodatkiem kwasku wyglądają tak
Myślę, że nie ma się co śmiać. Powód jest prosty - masz niezbyt dokładne wyczyszczone sprężynki. Jak je dokładnie czyscic patrz post:
http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p101561
Raz wyczyszczone w ten sposób sprężynki zanurzone w wodzie z delikatnym dodatkiem kwasku (ja daję na litr wody kwasku na czubku łyżeczki) pozostają czyste do następnego użycia. Dla pewności zalecam obserwować co jakiś czas czy się nic nie dzieje. Wystarczy reagować w momencie zauważenie niepokojących objawów w postaci zielonkawej wody. Po prostu trzeba wylać zazielenioną wodę i wlać nową.
Ale to tylko w przypadku niedokładnego ich wyczyszczenia na początku. Przy dokładnie wyczyszczonych sprężynkach takie zjawisko raczej nie zachodzi. Co potwierdza w swoim poście Emiel Regis.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 1 gru 2014, 13:30
autor: wawaldek11
Jeszcze raz podam, że zazieleniły się tylko te sprężynki, które były na granicy roztwór/powietrze. Poziom roztworu w miarę parowania obniżał się więc tych zazielenionych trochę się narobiło.
Myślę, że sprężynki lekko wilgotne reagowały z czymś z powietrza. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale w odlegości ok. 40cm stał zakręcony pojemniczek z Antoxem czy jakąś inną pastą do trawienia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 1 gru 2014, 15:36
autor: lesgo58
Też miałem tak kiedyś ( te same objawy co u Ciebie) gdy wyparowało trochę wody, a nawet część tych co była pod wodą też się zazieleniła, ale jak wspomniałem czyszczenie dało rady. Od tamtego czasu - jednak - starałem się pilnować aby sprężynki były zawsze pod wodą i woda była czysta.
Myślę, że bez chemika się nie obędzie. Sam jestem ciekaw co mogło być przyczyną powstania tych trudnych przebarwień u Ciebie. I czy te przebarwienie, które są u Ciebie są innej natury niż te co zazwyczaj i z którymi radzi sobie znakomicie kwasek i perhydrol.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 1 gru 2014, 21:42
autor: Emiel Regis
Znalazłem kilka dni temu sprężynki miedziane pomieszane z drutem miedzianym czyszczone w sposób, jaki wcześniej opisałem. Przeleżały ponad rok, bo od tego czasu już nie używam tej mieszanki, są dalej czyste i co ciekawe, błyszczące.
Przechowywałem je na sucho po kilkukrotnym czyszczeniu i przepłukaniu słabym roztworem kwasku cytrynowego.
Fotki wrzucę, kiedy aparat wróci do domu.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 2 gru 2014, 11:07
autor: staski
Mnie osobiście po paru próbach ,ta metoda nie odpowiada ,efekty jednym słowem były różne(raz lepsze-raz gorsze) , dlatego przeprowadziłem eksperyment z kwasem azotowym rozcieńczonym wodą do ok.10%. Teraz nie stosuję niczego innego , bo po pierwsze proces trwa 10 sek. , a po drugie efekt jest zawsze idealny.No ale każdy ma wybór.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 2 gru 2014, 18:20
autor: wawaldek11
A jak z trwałością wypełnienia miedzianego po kąpieli w rozcieńczonym kwasie? Jakie masz wypełnienie?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 2 gru 2014, 21:01
autor: Pretender
Nigdy mnie nie zawiódł kwasek i perhydrol. Chociaż.... ostatnio tak jakby słabo przebiegała reakcja. Kwasek świeżo otwarty, ale perhydrol stary.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 3 gru 2014, 05:36
autor: radius
U mnie dzieje się podobnie. Dopóki perhydrol był świeży, to miałem gejzery i oczyszczanie miedzi przebiegało błyskawicznie. Z czasem reakcja przebiega prawie "bezobjawowo" i znacznie dłużej :(

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 3 gru 2014, 08:03
autor: Pretender
Dobrze, że już się skończył ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 3 gru 2014, 09:16
autor: staski
Ja mam sprężynki pryzmatyczne ,a co do trwałości wypełnienia miedzianego po kąpieli w rozcieńczonym kwasie , to po paru (4) razach takiej kąpieli nie obserwuję żadnych zmian , ale fakt jest taki ,że proces przebiega błyskawicznie tzn.wlanie wody do sprężynek -wlanie nakrętki kwasu (5-10sek)-wlanie wody do płukania-koniec. Jednak operację radzę przeprowadzać na zewnątrz , bo jest to zabawa z kwasem i w dodatku bardzo gwałtowna.Przy następnym czyszczeniu postaram się zrobić dokumentację zdjęciową z bardzo dokładnym opisem ,o ile to kogoś interesuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 1 sty 2015, 22:42
autor: Emiel Regis
Emiel Regis pisze:Poniedziałek, 1 Gru 2014
[....] Przeleżały ponad rok, bo od tego czasu już nie używam tej mieszanki, są dalej czyste i co ciekawe, błyszczące.
Przechowywałem je na sucho po kilkukrotnym czyszczeniu i przepłukaniu słabym roztworem kwasku cytrynowego.
Fotki wrzucę, kiedy aparat wróci do domu.
Obiecane fotki;

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 sty 2015, 08:18
autor: jurek1978
Ja czyściłem kwaskiem cytrynowym + woda utleniona, a później i oxy ale wyniki raczej niezadowalające.
Niektórzy sprzedawcy piszą żeby czyścić rozcieńczonym kwasem siarkowym.
Tylko tu jest ciężka sprawa bo w takim małym miasteczku to raczej nie do zdobycia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 sty 2015, 08:32
autor: wojs40
Moje sprężynki po paru gotowaniach nie wyglądały zadowalająco, tak się złożyło że miałem dłuższą przerwą więc wsypałem je do słoika, zalałem wodą z kwaskiem i wodą utlenioną. Obecnie wyglądają jak nowo zakupione. Może czas zrobił swoje, spróbuj je zalać i zostawić w kąpieli na dwa, trzy tygodnie.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 sty 2015, 08:54
autor: jurek1978
Dzięki za radę.
Powiem Ci ze jutro gotowanie planowane więc niestety.
Ja mam swoich aż za dużo bo mam 1 litr miedzi.
Dokupię chyba 0,5 i będę na raz sypał 0,75 L.
Będę więc miał 2 x 0,75 L miedzi jedna będzie w czyszczeniu druga w użyciu i tak na zmianę co jakiś czas.

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 sty 2015, 20:33
autor: michal278
Do trawienia miedzi w elektronice stosuję się siarczek żelazawy ( stare nazewnicto) lub mieszanina perhydrolu i kwasu solnego.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 sty 2015, 20:50
autor: jurek1978
Potraktowałem dziś sprężynki Elektrolitem czyli kwasem siarkowym o mocy 37 % bodajże i wyczyścił dosyć ładnie.
Tak na 5 z minusem :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 3 sty 2015, 08:54
autor: gr000by
Do trawienia miedzi w elektronice jak już to stosuje się siarczan(VI) żelaza(III) Fe2(SO4)3, czyli siarczan żelazowy, posiadający łagodne właściwości utleniające, przez co w kwaśnym środowisku działa roztwarzająco na miedź. Siarczek żelazawy FeS, czyli siarczek żelaza(II), nie ma właściwości potrzebnych do trawienia miedzi.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 3 sty 2015, 16:31
autor: Lootzek
Za to jak ładnie wygląda jako minerał ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 3 sty 2015, 18:05
autor: gr000by
Chodzi ci o nadsiarczek żelaza(II), disiarczek żelaza(II), (FeS2), czyli piryt lub złoto głupców ;). Siarczek żelaza(II) już nie jest taki widowiskowy.

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 00:30
autor: michal278
Przepraszam kolegów, dawno się nim nie bawiłem. Fakt nie jest to złoto głupców..

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 04:04
autor: boxer1981228
Ostatnio kolega z forum podpowiedział mi aby do czyszczenia używać kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej . Zrobiłem następująco do 1 l wody prosto z czajnika wsypałem 1,5 łyżeczki kwasku, wymieszałem, wsypałem sprężynki i do tego łyżeczka sody oczyszczonej. Sprężynki momentalnie nabrały pierwotnego koloru. Tylko uwaga bo się bardzo pieni po dodaniu sody .

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 08:47
autor: jurek1978
Będę musiał spróbować ten sposób bo ja ostatnio czyściłem pierw kwaskiem samym i wodą utlenioną , później oxy. A później elektrolitem czyli rozcieńczonym kwasem siarkowym i niby wyczyszczone ale ideał to nie jest.
Zobaczę więc tą sodę i kwasek cytrynowy ostatnio bo jeśli to działa to kwasek i soda to tanie produkty więc tani sposób czyszczenia :)

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 12:11
autor: michal278
Dodanie sody NaOH do jakiegokolwiek kwasu neutralizuje go.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 12:25
autor: radius
A czy kolega napisał, że użył NaOH :?: Wydaje mi się, że pisał o NaHCO₃ :mrgreen:

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 12:33
autor: michal278
To było do kilku postów wyżej, przy sodzie, jako że kwas cytrynowy jest silniejszy od węglowego zabierze mu sód. Tutaj wystąpi kilka po drodze związków kompleksowych. Ale niech jakiś chemik się wypowie.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 12:34
autor: gr000by
Soda oczyszczona (NaHCO3) również neutralizuje kwasy, identycznie jak soda kaustyczna (NaOH) :mrgreen:. Soda kalcynowana (Na2CO3) jest jeszcze skuteczniejsza, bo 1 cząsteczka zobojętnia 2 cząsteczki kwasu jednoprotonowego (np. HCl), czyli działa jak 2 cząsteczki sody kaustycznej. W tym przypadku wzmocnienie zdolności oczyszczania powierzchni miedzi można tłumaczyć poprawą właściwości kompleksotwórczych roztworu z cytrynianami sodu, przez co łatwiej roztwarzane są zanieczyszczenia z powierzchni miedzi.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 4 sty 2015, 12:41
autor: radius
gr000by pisze:Soda oczyszczona (NaHCO3) również neutralizuje kwasy, identycznie jak soda kaustyczna (NaOH) .
Ja o tym wiem :D Tylko kol. michal278, czasami pisze posta (tak, jak w tym wypadku) odnoszącego się do dużo wcześniejszej wypowiedzi i wtedy wygląda to tak, "ni przypiął, ni przyłatał" :mrgreen:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 07:32
autor: Lootzek
gr000by pisze:Chodzi ci o nadsiarczek żelaza(II), disiarczek żelaza(II), (FeS2), czyli piryt lub złoto głupców ;). Siarczek żelaza(II) już nie jest taki widowiskowy.
Chodziło o pirotyn - aż musiałem zadzwonić do kolegi (maniacko zbiera kamienie) i upewnić się czy nie opisał źle eksponatu w swojej kolekcji.. Sorki za OT ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 07:43
autor: gr000by
Pirotyn to faktycznie siarczek żelaza(II), ale jest nieco mniej widowiskowy od pirytu :).

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 10:42
autor: ramzol
Kwasek cytrynowy sypany z paczki do pojemnika z wodą i Cu do tego dosypuje sodę oczyszczoną z paczki. Następuje widowiskowa reakcja (pieni się) i po chwili Cu jest czyściutka. Robię tak od zawsze i działa.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 10:47
autor: jurek1978
No to upewniłeś mnie kolego.
Tani sposób i sprawdzony. Dzięki !

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 14:09
autor: zefirek
Szukałem na forum , ale nie znalazłem odpowiedzi. Możecie określić jakie jest zużycie miedzi (na ile starcza, albo o ile się zmniejsza po kilkukrotnym czyszczeniu)?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 16:18
autor: lesgo58
Używam od 3 lat sprężynek i to dosyć często. Czyszczę regularnie i nie zauważyłem oznak ich wytrawienia/zużycia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 5 sty 2015, 22:35
autor: olo 69
U mnie w rurze 60,3 mm rocznie 1 cm ubywa.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 6 sty 2015, 11:36
autor: wawaldek11
Myślę, że miarodajnym parametrem zużycia sprężynek będzie ubytek ich wagi. Pod warunkiem, że nie pogubimy ich trochę przy manewrach ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 6 sty 2015, 12:29
autor: lesgo58
Tys prawda. Ale pomijając potrzebę dokładności pomiarów można powiedzieć, że nie ma się co obawiać o ich szybki i znaczący ubytek.
Tak naprawdę - jak na nasze warunki - to sprężynki są wieczne. No chyba, że ktoś używa je do ciągłej i hurtowej produkcji.
Ale tu chyba nie ma takich? :D

Re: Odp: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 6 sty 2015, 18:44
autor: michal278
Dzięki za wyjaśnienie Grooby.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 18:40
autor: wawaldek11
Zachęcony udaną próbą Wikinga - http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... c&start=45 - wziąłem się za czyszczenie sprężynek.
Ale zacząłem na małej ilości tych najbardziej zielonych. Zalałem je gorącym roztworem sody i czekając na efekty zalałem resztę sprężynek roztworem kwasku - bez perhydrolu. Te w sodzie ściemniały, ale kolor się ujednolicił.
A te w kwasku po 30 minutach pięknie pojaśniały - wszystkie! Czyżby czas tak zadziałał na związki miedzi, że poddały się słabemu kwasowi? Wcześniej w silnych roztworach kwasku i perhydrolu zielone nie zmieniały koloru, a czyste były czyściejsze ;) Może perhydrol konserwował zielony nalot :bezradny:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 19:10
autor: aronia
wawaldek11 kiedyś przy czyszczeniu wypełnienia miedzianego pierwsze dodałem wodę utlenioną i sprężynki zamiast się wyczyścić jeszcze bardziej pociemniały.
H2O2(w dowolnej formie(woda utleniona lub perhydrol) jest utleniaczem, a kwasek według wiki (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_cytry ... stosowanie) przeciwutleniaczem czyli jeżeli dałeś odpowiadające sobie stechiometrycznie ilości to doszło do wzajemnej neutralizacji i nie miało co reagować(jeżeli przesadziłeś z perhydrolem mogłyby nawet pociemnieć).
Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
Odnośnie próby wiking-a: wodorotlenek jest silnym utleniaczem i po dodaniu jego związki, które wcześniej nie chciały reagować z zamieniły się inną formę(zostały utlenione), która z kolei łatwiej zareagowała z kwaskiem cytrynowym.
Dodatkowo wysoka temperatura przyśpieszyła wszystkie reakcje - u siebie stosuje zwykle tylko kwasek i ciepłą(gorącą) wodę, a jeżeli kilkukrotna(długotrwała) taka kąpiel nie pomaga rozglądam się za utleniaczem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 19:30
autor: lesgo58
Ostatnio w związku z tym iż używam alembik, który objętościowo jest dużym "garnkiem" to zastanawiałem się jak go wyczyścić. Kąpiel nie wchodziła w grę gdyż musiałbym użyć ok 40 litów roztworu. Niewygodne to i nie wiem jakie prporcje musiałbym użyć aby ta kąpiel zadziałała. Niewiele się namyślając ruszyłem na poszukiwanie sposobów u Włochów, Hiszpan i Francuzów.
Najczęściej spotykałem się z następującym sposobem. W soku z cytryny rozpuszczano sól aż do uzyskania papki. Papką tą wystarczało przetrzeć ścianki alembika.
Ja trochę to zmodyfikowałem. W szklance wody rozpuściłem torebkę kwasku cytrynowego i łyżkę soli. I gąbką zamoczoną w tym roztworze przetarłem ścianki. Reakcja była natychmiastowa. Miedź odzyskała swój koloryt. A była naprawdę bardzo ciemna. Po czym dokładnie wypłukałem i wytarłem do sucha. Minęły już 3 dni i alembik jest ciągle czyściutki.
Myślę, że to też może być dobra alternatywa przy czyszczeniu sprężynek.
Może ktoś to wyjaśnić dlaczego jest to takie skuteczne?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 20:01
autor: Emiel Regis
wawaldek11 pisze:Wcześniej w silnych roztworach kwasku i perhydrolu zielone nie zmieniały koloru
Najpierw kwasek, dobrze wymieszać, a po co najmniej kilkudziesięciu sekundach odrobina perhydrolu. Następne kilkanaście/kilkadziesiąt sekund i całość zaczyna wrzeć. Ni ma bata we wsi, musi puścić :P
Kilka takich cykli i wypłukane, suche sprężynki można przechowywać latami, nie ciemnieją.

Ps. Piszę o reakcjach w wysokiej temp.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 20:33
autor: Drupi
A jakie są oznaki, że już trzeba oczyszczać wypełnienie miedziane? A czy Wy próbowaliście czyścić takie wypełnienie wodą z octem i zagotować to w 100o C?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 21:02
autor: arbaletnik
Wypełnienie po każdym procesie robi się ciemno szare lub nawet czarne- to jedyny znak. Na drugie pytanie chyba nikt ci nie odpowie bo nie przeczytałeś całego wątku od początku. Zachęcam do lektury.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 2 lut 2015, 22:48
autor: Lootzek
Cytując wypowiedź Zygmunta z tego wątku: Słowo-klucz: grynszpan. ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 08:10
autor: gr000by
aronia pisze:wawaldek11 kiedyś przy czyszczeniu wypełnienia miedzianego pierwsze dodałem wodę utlenioną i sprężynki zamiast się wyczyścić jeszcze bardziej pociemniały.
H2O2(w dowolnej formie(woda utleniona lub perhydrol) jest utleniaczem, a kwasek według wiki przeciwutleniaczem czyli jeżeli dałeś odpowiadające sobie stechiometrycznie ilości to doszło do wzajemnej neutralizacji i nie miało co reagować(jeżeli przesadziłeś z perhydrolem mogłyby nawet pociemnieć).
Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
Odnośnie próby wiking-a: wodorotlenek jest silnym utleniaczem i po dodaniu jego związki, które wcześniej nie chciały reagować z zamieniły się inną formę(zostały utlenione), która z kolei łatwiej zareagowała z kwaskiem cytrynowym.
Dodatkowo wysoka temperatura przyśpieszyła wszystkie reakcje - u siebie stosuje zwykle tylko kwasek i ciepłą(gorącą) wodę, a jeżeli kilkukrotna(długotrwała) taka kąpiel nie pomaga rozglądam się za utleniaczem.
Co oni ci do herbaty dolali? Zawarty w perhydrolu nadtlenek wodoru faktycznie jest utleniaczem. W przypadku czyszczenia miedzi z katalizatora pomaga on utlenić nierozpuszczalne siarczki miedzi, przez co przechodzą w związki łatworozpuszczalne. Kwas cytrynowy za to nie jest przeciwutleniaczem (w przeciwieństwie do witaminy C, która jest bardzo mocnym przeciwutleniaczem, czyli reduktorem), jest za to jednym z najsilniejszych kwasów organicznych i posiada właściwości kompleksujące jony metali (jedna grupa hydroksylowa -OH i trzy grupy kwasowe -COOH w formie kwasowej lub zobojętnionej -COO(-) w soli) i w przypadku czyszczenia miedzi tworzy on środowisko kwaśne, w którym siarczki miedzi łatwo się roztwarzają pod wpływem środka utleniającego. Wodorotlenek sodu nijak nie jest utleniaczem, ani reduktorem - po prostu dodatek wodorotlenku lub wodorowęglanu sodu do roztworu kwasu cytrynowego (który jest w nadmiarze względem NaOH lub NaHCO3) powoduje tworzenie cytrynianów, które mają silniejsze właściwości kompleksotwórcze niż kwas cytrynowy, przez co łatwiej zachodzi roztwarzanie warstwy zanieczyszczeń na miedzi. Podobny efekt daje spory dodatek soli kuchennej w kwaśnym środowisku, ponieważ przy dużym stężeniu chlorków w roztworze powstaje trwały kompleks, przez co szybciej zachodzi roztwarzanie. A co do temperatury, to podniesienie temperatury o 10*C przyspiesza reakcję 2-4 razy (Reguła van't Hoffa) - dlatego można czyścić kilka dni na zimno lub kilka/kilkanaście minut na gorąco.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 11:00
autor: aronia
gr000by pisze:Zawarty w perhydrolu nadtlenek wodoru faktycznie jest utleniaczem. W przypadku czyszczenia miedzi z katalizatora pomaga on utlenić nierozpuszczalne siarczki miedzi, przez co przechodzą w związki łatworozpuszczalne.
- nie rozwodząc się nad reakcjami napisałem to tutaj(odnosi się to też do innych używanych związków):
aronia pisze:Aby usunąć związek siarki w formie związanej z miedzią(ciało stałe) należy zamienić ten związek w sól o dobrej rozpuszczalności w wodzie(przy czyszczeniu roztwór z czasem nabiera barwy) lub w formę gazową(H2S, SO2 itp).
gr000by pisze:Kwas cytrynowy za to nie jest przeciwutleniaczem
- dodałem jedno ze źródeł takiej informacji(E330) - aczkolwiek według tej strony: http://www.food-info.net/pl/e/e330.htm też mogłem się mylić
gr000by pisze:Wodorotlenek sodu nijak nie jest utleniaczem
- przyznaje mój błąd

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 11:05
autor: jurek1978
Czyli reasumując czy w ciepłej lub gorącej wodzie i samym kwasku idzie wyczyścić porządnie sprężynki miedziane ?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 11:26
autor: aronia
Jeżeli tylko kwasek poradzi sobie z wszystkimi związkami siarki to tak. Aczkolwiek koledzy robiący zbożówki pisali coś trudnych do wyczyszczenia nalotach - nie robiłem więc się nie wypowiem. Bardziej skłaniał bym się do bardzo ciepłej wody.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 13:40
autor: Lootzek
Potwierdzam, o wiele trudniej mi dopucować sprężynki po kukurydziankach niż po cukrówce czy owocówce ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 15:36
autor: olo 69
Przy zbożówkach po dodaniu kwasku sprężynki nawet minimalnie się nie czyszczą. Po destylacji zbożówek sprężynki nie dość, że są mocno czarne, to jeszcze jakby tłuste. Ja po destylacji dodaję kwasek plus perhydrol, płuczę, znowu kwasek plus perhydrol, płuczę i dopiero sam kwasek. Wtedy czyszczą się dobrze, aczkolwiek moje sprężynki są raczej matowe niż błyszczące.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 17:05
autor: Lootzek
Olo, nie jakby tłuste, tylko po prostu tłuste. :)
Znalazłem informację że kukurydza zawiera ok. 4% tłuszczu, jęczmień ok. 2% tłuszczu. Grzejąc nastaw, szczególnie z gęstym, coś z tego po prostu musi odparować i osiąść na wypełnieniu. Może więc warto po gonieniu zbożówek przed czyszczeniem w kwasku wymoczyć miedź np. w przedgonach? :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 18:54
autor: wawaldek11
Dobrze prawicie - przy destylacji zacierów na dolnej części wypełnienia osadza się tłusta emulsja. Przy rumie z melasy też.
I dobrze jest to wypełnienie przed trawieniem odtłuścić - benzyna, aceton, a nawet gorący roztwór NaOH. Jak się spisują przedgony - :bezradny:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 22:11
autor: kingsize2
Dla wszystkich , którzy mają dostęp do palnika propan-butan oraz kwasu siarkowego, lub ortofosforowego , lub najsłabszego ale też skutecznego kwasku cytrynowego.
Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Po wszystkim płuczemy w wodzie i mamy nowe sprężynki ze 100 % miedzi na powierzchni.

Pozdrawiam Piotr

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 22:39
autor: Lootzek
Trochę strzelanie z armaty do muchy, ale co kogo kręci.. :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 3 lut 2015, 23:33
autor: olo 69
kingsize2 pisze:Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Niebezpieczna to zabawa. Trzeba uważać na oczy oraz opary kwasu.
Lepiej tego nie praktykować :stop:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 4 lut 2015, 18:10
autor: Felek
Spotkał się ktoś z Was z problemem czarnych zacieków na lutowanych elementach. Problem się pojawił po czyszczeniu miedzi kwaskiem. Cyna stała się matowa i brudzi na czarno. Lutowałem cyną bez ołowiu taką do kontaktu z wodą pitną.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 4 lut 2015, 18:17
autor: radius
Te zacieki to efekt użycia zbyt dużej ilości topnika (pasty lutowniczej). Zacieki i same luty przetrzyj czyścikiem do rur lub szorstką stroną gąbki - myjki i będzie dobrze :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 5 lut 2015, 21:43
autor: kingsize2
olo 69 pisze:
kingsize2 pisze:Sprężynki rozgrzewamy palnikiem , po czym wrzucamy do kwasu i gotujemy kwas doprowadzając do wrzenia.
Niebezpieczna to zabawa. Trzeba uważać na oczy oraz opary kwasu.
Lepiej tego nie praktykować :stop:
Nie ma w tym nic niebezpiecznego. Dodam tylko, że kwas powinien być rozcieńczony w stosunku 1/10.
Robię to codziennie w pracy i jakoś żyję już 45 lat,mam oczy i cała reszta ciała też jest w dobrym stanie.
Oczywiście należy zachować ostrożność, tak jak przy stosowaniu każdej chemii.
Pozdrawiam fachowców chemików. :klaszcze:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 5 lut 2015, 22:11
autor: olo 69
kingsize2 pisze:Dodam tylko, że kwas powinien być rozcieńczony w stosunku 1/10.
Tak pewnie można. Wcześniej pisałeś , ze gotujemy w kwasie. O rozcieńczeniu kwasu nic nie pisałeś. Dlatego napisałem, że tego nie polecam. Teraz już wiemy o co Ci chodziło ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 5 lut 2015, 23:13
autor: łmarko
Ja czyszczę moje kawałki pierścieni Cu roztworem Anoxem 71 extra, tz. smaruję pierścienie pędzlem i póżniej rozrabiam roztwór pół na pół z wodą i zostawiam na kilka godzin , potem płókam w ciepłej wodzie i są czyste. Wygląd mają jak miedż odpuszczona.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 3 cze 2015, 22:47
autor: Zbynek80
Do tej pory czyściłem sprężynki miedziane samym kwaskiem cytrynowym z całkiem dobrym skutkiem ale sypałem go kilka kilka dużych łyżek na ok 300ml wrzącej wody i tym zalewałem sprężynki. Obecnie dostałem od znajomego trochę perhydrolu i chciałbym również go użyć. Czytałem powyżej, że nie zawsze dawało to pożądany efekt, ale różnie też osoby stosowały. Z tego co zrozumiałem do ciepłej wody ok 0,5l najpierw dajemy kwasek ok łyżeczkę potem perhydrol łyżeczkę, sypiemy sprężynki. Czy może zwiększyć jakoś proporcje lub inaczej stosować ? Po wszystkim przepłukać w sodzie oczyszczonej ?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 3 cze 2015, 23:20
autor: Dave
Ja wrzucam sprężynki do garnka z gotującą się wodą i na litr wody daję ok 100g kwasku cytrynowego i na koniec dodaję kropelkowo nadtlenek wodoru 60% czyli stężenie 2 razy mocniejsze od perhydrolu, 15 - 20ml powoduje gotowanie się wody ze sprężynkami przez 10 minut, po tym czasie wylewam wodę, która jest zielono - niebieska a spreżynki zalewam wrzątkiem z kwaskiem i zostawiam do ostygnięcia
Spreżynki z nadtlenkiem czyszczę tylko co jakiś czas kiedy sam kwasek nie wystarcza

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 4 cze 2015, 03:29
autor: boxer1981228
A ja nigdy nic nie mierzę przy czyszczeniu SP miedzianych ale proces robię dwa razy. Wlewam wrzątek do pojemnika dodaję, zależy od tego jak na oko sprawdzę ile wody mi się wlało kwasku zamieszam wsypuję sprężynki i na to łyżeczka sody oczyszczonej. Reakcja błyskawiczna, uwaga bo się bardzo pieni, potem sito płukanie znowu wrzątek, kwasek, woda utleniona i kąpiel z 30-40 minut po tym sito i suszenie( ja robię suszarką do włosów) Wyglądają jak nowe :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 4 cze 2015, 15:06
autor: Zbynek80
Ciekawi mnie jak to jest z tą sodą przecież ona chyba neutralizuje kwas chyba, że jakaś dziwna reakcja się wtedy wytwarza. No ale Zrobiłem jak pisałem na litr wody 2 łyżki kwasku, 2 łyżki perhydrolu i są całkiem czyste, może jeszcze wykąpie je w samym kwasku wypłuczę i w rure. Nie widzę potrzeby suszenia, czyszczę przed procesem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 5 cze 2015, 21:11
autor: Aquila
boxer1981228 pisze:... Wlewam wrzątek do pojemnika dodaję, zależy od tego jak na oko sprawdzę ile wody mi się wlało kwasku zamieszam wsypuję sprężynki i na to łyżeczka sody oczyszczonej. Reakcja błyskawiczna, uwaga bo się bardzo pieni
W jakim celu dosypujesz sodę? Czy czyszczenie z dodaną sodą jest efektywniejsze niż przy użyciu tylko kwasku i perhydrolu rozpuszczonych w bardzo gorącej wodzie? Drugie podejście robisz już bez sody?

Pozdrowienia

Aquila

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 5 cze 2015, 21:22
autor: gr000by
Cofnij się trochę w tym temacie i będziesz miał odpowiedź http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117647.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 12:16
autor: Jumbarilla
Czytam i czytam, czyszczę i czyszczę, a sprężynki jak ciemniały tak ciemnieją.

Płuczę sprężynki w gorącej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Sprężynki ładnie jaśnieją. Jeżeli dodam trochę wody utlenionej to wszystko dodatkowo zaczyna bulgotać.

W efekcie mam czyściutkie sprężynki. Wylewam zieloną wodę, płuczę sprężynki w wodzie z kranu i odstawiam.

Po pewnym czasie zaglądam do sprężynek i zastaję taki widok.

Co robię nie tak?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 21:56
autor: radius
Jeżeli nie używasz sprężynek od razu i chcesz przetrzymać dłużej, to zalej sprężynki po czyszczeniu wodą destylowaną tak, aby nie miały kontaktu z powietrzem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 22:13
autor: krzysztof ebe
db.JPG
U mnie to samo... Sprężynki miedziane miałem już w zestawie z destylatorem (aabratek od franzmastera) wiec nie znam ich konkretnego pochodzenia. Gotowałem na nich łącznie około 10 razy, po każdym gotowaniu płukanie pod bieżącą wodą i odstawienie żeby wyschły, po 5 gotowaniu mycie w kwasku cytrynowym łącznie dwie takie kąpiele przeprowadziłem. Gotuję tylko owocówki i każdy destylat od początku do teraz śmierdział i był ostry w smaku, aż wyrzuciłem wypełnienie i po problemie... A ten śmierdzący rozrobiłem i dałem jeszcze raz na rurki i jest ok
Całkowicie straciłem zaufanie do miedzi i jej nie używam ale nadal nie wiem co było nie tak :bezradny:
Ostatni raz wyczyściłem w kwasku, przepłukałem wodą, wysuszyłem i następnego dnia próba ale po jednym razie wygląda tak ...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 22:24
autor: olo 69
Jumbarilla pisze:Co robię nie tak?
Wszystko robisz dobrze, ale po tym wszystkim zalej sprężynki wodą z niedużym dodatkiem kwasku, powiedzmy płaska łyżeczka kwasku na 2 litry wody i tak przechowuj do następnego gotowania.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 23:02
autor: Zbynek80
Nie potrzebnie czyścicie wcześniej, ja trzymam zanieczyszczone a czyszczę przed samym wsadzeniem i destylacją.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 21 paź 2015, 23:15
autor: krzysztof ebe
Zbynek80 pisze:Nie potrzebnie czyścicie wcześniej, ja trzymam zanieczyszczone a czyszczę przed samym wsadzeniem i destylacją.
Wyczyściłem przed gotowaniem i tak samo...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 22 paź 2015, 07:26
autor: piotricz
Ja zalewam wodą z jedną łyżeczką stołową kwasku cytrynowego sprężynki od razu po zakończonym psoceniu. A wyciągam je tuż przed samym psoceniem i nigdy nie miałem z nimi problemu.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 22 paź 2015, 21:16
autor: łmarko
Miedź czernieje dlatego , że My ją przed użyciem tak można powiedzieć trawimy, czyli tą warstwę ochronną usuwamy.Dlatego ja robię tak jak koledzy piszą , czyszczę przed użyciem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 25 paź 2015, 14:11
autor: Drupi
Są 2 rodzaje Perhydrolu : do czyszczenia urządzeń spożywczych sporo droższy, i ten Perhydrol techniczny, tańszy. Którym Wy czyścicie, czy ten techniczny szkodzi zdrowiu?
Po ilu destylacjach czyścicie sprężynki, bo ja po jakieś 8 destylacjach cukrówki i 1 owocówki jakoś nie bardzo widze żeby były zielone?
Pytam bo widze powyższe wpisy, że jak raz wyczyszcze wypełnienie miedziane mogą pojawić się problemy z dziwnym kolorem wypełnienia. U mnie to są pocięte miedziane rurki i nie było nigdy w spirytusie zapachu siarkowodoru. :roll:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 25 paź 2015, 15:06
autor: arbaletnik
Czy szkodzi zdrowiu ? Hmm. Ja np. czyszczę takim. Poza sprężynkami miedzianymi, rozcieńczam i czyszczę jamę ustną :)
0_0_productGfx_f1f617dc828c842f72b3d99edbf3dec0.jpg
Swoje 1 litr sprężynek czyszczę po każdej destylacji ( do rektyfikacji nie stosuję), dodając płaską łyżeczkę kwasku cytrynowego, zalewając gorąca wodą i łyżeczkę H2O2 za 2,99 zł. Dla lepszego efektu wstrząsam, czasami proceder powtarzam.
Perhydrol działa silnie bakteriobójczo.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 25 paź 2015, 15:12
autor: boxer1981228
Wystarczy sprężynki zalać wrzątkiem z płaską łyżeczką kwasku i zostawić w słoiku z takim roztworem do następnego użycia. Oczywiście sprężynki muszą być zanurzone całe i wystarczy je przepłukać wodą zaraz przed użyciem i ot cała filozofia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 25 paź 2015, 16:01
autor: arbaletnik
Prawda można i tak. Ja przechowuję w stanie zanieczyszczonym, czyszczę przed użyciem, perhydrol daje żeby przyspieszyć reakcję .

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 25 paź 2015, 17:20
autor: waldi48
Panowie już tyle było pisane na temat czyszczenia sprężynek miedzianych, to nie powinno stanowić już problemu, kolejny raz odgrzewany jest ten stary kotlet, reasumując to już powyżej napisano - jeżeli nie pomaga kwasek dodać perhydrolu, a przechowywać w słoiku z łyżeczką kwasu i po Jakubku. Proponuję autorowi postu częstsze używania wyszukiwarki. Proponuję moderatorowi zamknąć temat, jest wyczerpany do bólu możliwości.

KU PRZESTRODZE

: niedziela, 29 lis 2015, 17:19
autor: wojtass72
W zasadzie do napisania tego postu zmusiła mnie sytuacja osobista ponieważ poparzyłem dość poważnie sobie dłonie (pomimo przeczytania tego wątku). Więc piszę po to, żeby kolejne osoby nie doświadczyły tego samego. Sprężynki czyściłem kwaskiem cytrynowym, lecz był zbyt słaby (długo nie czyściłem sprężynek).
Postanowiłem dodać perhydrol. Skutek znakomity ale:
1. Reakcja przebiega BARDZO GWAŁTOWNIE.
2. Garnek musi być DUŻO WIĘKSZY NIŻ ILOŚĆ WODY KTÓRĄ WLEWAMY.
3. Ja proponuję zrobić to w ten sposób(sprawdzone ):
- gotujemy sprężynki z kwaskiem cytrynowym,
- garnek z gorącą wodą i kwaskiem wstawiamy do zlewu,
- dolewamy perhydrol (reakcja się zaczyna samoistnie i przebiega baaardzo burzliwie, ale bezpiecznie w zlewie - nie poparzymy się próbując ratować kuchnię.
4. Perhydrol możemy kupić w sklepie z chemią, lub myśliwskim

Pozdrawiam

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 6 sty 2016, 00:32
autor: piomat64
Byłem dziś w aptece po wodę utlenioną i znajoma farmaceutka poleciła mi do czyszczenia miedzi elektrolit do akumulatorów (kwas siarkowy).
Akurat miałem w domu litr więc zrobiłem próbę której wynikiem jestem zadowolony musiałem tylko kilka razy porządnie wypłukać.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 6 sty 2016, 08:35
autor: radius
Elektrolit to 38% kwas siarkowy, więc najlepiej wypłukać miedź w wodzie z mydłem, które jest zasadowe, aby zneutralizować jego resztki a potem jeszcze czystą aby pozbyć się mydła :)
A tak w ogóle, to po co kombinować z dość agresywnym elektrolitem, skoro wystarczy zwykły kwasek cytrynowy i woda utleniona ;) ?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 6 sty 2016, 13:23
autor: Bubo-bubo
Ja gdy nie miałem pod ręką perhydrolu to używałem nadwęglanu sody. Jest to biały proszek tzw. aktywny tlen, OXI. Robi to samo co perhydrol, ale jest jednorazowy bo cały czas po dodaniu wody wytwarza tlen do momentu aż się skończy oczywiście. Cena przystępna, ja kupowałem po 9zł za kg i wystarczał mi na bardzo długo.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 lut 2017, 21:22
autor: jurek1978
5l litrów perhydrolu czyli w stężeniu 35 % za 30 zł to dobra cena ? Do tego widzę że kwasek cytrynowy za 1 kg jest po 9 zł. Do tego dochodzą koszta wysyłki ale chyba ceny dobre ?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 lut 2017, 21:44
autor: rastro
Cena jest dobra tyle że będzie tak jak w dowcipie o pumperniklu "Połowa panu stwardnieje", perhydrol H2O2 nie jest to zbyt trwały związek... lubi się z upływem czasu rozkładać. Ja bym zastanowił się raczej nad nadwęglanem sodu zamiast perhydrolu.
wikipedia pisze:Ze względu na to, że łatwo reaguje on z wieloma metalami, a także ulega rozkładowi w kontakcie ze szkłem, należy go przechowywać w ciśnieniowych butelkach z grubościennego polietylenu lub aluminium i nie wystawiać na działanie światła dziennego oraz źródeł ciepła. Jego kompleks z węglanem sodu typu hydratu (Na2CO3·1,5H2O2, tak zwany nadwęglan sodu) jest natomiast względnie trwały i bezpieczny w użyciu
tyle że pewnie trzeba więcej kwasku użyć... bo Na2CO3 będzie go neutralizował.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 lut 2017, 22:07
autor: jurek1978
Kupuje na spółkę perhydrol z kolegą. Ale jak piszesz lepsze by były butelki 1.5 litrowe. Dzięki za radę.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 lut 2017, 22:31
autor: janik
Bubo-bubo pisze:Ja gdy nie miałem pod ręką perhydrolu to używałem nadwęglanu sody. Jest to biały proszek tzw. aktywny tlen, OXI. Robi to samo co perhydrol, ale jest jednorazowy bo cały czas po dodaniu wody wytwarza tlen do momentu aż się skończy oczywiście. Cena przystępna, ja kupowałem po 9zł za kg i wystarczał mi na bardzo długo.
Właśnie trzeba szukać najprostszych rozwiązań i najniższych kosztów. :idea:
OXI zrobi za perhydrol a cena dużo przystępniejsza. :ok:
Nie ma potrzeby gotowania wody z kwaskiem cytr.,wystarczy ciepła woda z rozpuszczonym kwaskiem i do tego miarka OXI,reakcja natychmiastowa :o .
Taką czynność najlepiej przeprowadzić nie w odległym czasie przed destylacją. :czytaj:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 06:18
autor: jurek1978
Oxi nie jest wcale tańsze. Perhydrol kosztuje 30 zł za 5 litrów czyli 6 zł za litr. A Perhydrol jest bardzo mocny czyli 100 ml na jedno czyszczenie liczę. Oxi kiedyś używałem pieni się itp coś tam daje ale szału nie ma. Zresztą mówię tylko teoretycznie. Porównam wszystko przed weekendem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 07:47
autor: radius
Nie ma sensu kupowanie 5 litrowych opakowań perhydrolu z myślą, że wychodzi taniej i wystarczy na dłużej ;) No chyba, że mamy tyle miedzi do czyszczenia, że nam się w garażu nie mieści 8-)
Perhydrol niestety jest związkiem nietrwałym i łatwo ulega rozkładowi z wydzielaniem gazowego tlenu. Lepiej więc kupować mniejsze opakowania i zużyć w ciągu kilku miesięcy. Z własnego doświadczenia wiem, bo chciałem użyć perhydrolu po roku od otwarcia butelki i niestety nie zadziałał tak jak świeży, był duuużo słabszy i musiałem zrobić roztwór z większą jego ilością.
A tak dla informacji - woda utleniona dostępna w aptece jest stabilizowana, dlatego można ją przechowywać dłuższy czas bez utraty właściwości :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 14:22
autor: Lis098
Ostatnio czyściłem miedziuchę i po dwóch psoceniach wyglądała jak przed czyszczeniem. Normalne to? 3 Bo nie wiem...

:D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 17:38
autor: jurek1978
radius pisze:Nie ma sensu kupowanie 5 litrowych opakowań perhydrolu z myślą, że wychodzi taniej i wystarczy na dłużej ;)
No ja kupuje 5 L na spółkę z kolegą. Wychodzi po 15 zł plus wysyłka za 2,5 litra na głowę. Z tego co patrzyłem na allegro to 1 litrowe są drożej niż ja zapłacę za 2,5 litra. Na rok nawet jak będę miał spokój to myślę że git.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 18:23
autor: radius
jurek1978 pisze:Perhydrol jest bardzo mocny czyli 100 ml na jedno czyszczenie liczę.
No, jeżeli używasz takich ilości... :D Używałem perhydrolu i uważam, że 10 ml na 1 litr wody to w zupełności wystarczająca ilość. Jeżeli chcesz użyć 100 ml, to radzę roztwór i trawienie robić na wolnym powietrzu. Zapewniam cię, że mocno się zdziwisz widząc gejzer jaki się wtedy wytworzy :mrgreen:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 18:26
autor: jurek1978
No tak ale gdzie i za ile kupiłeś Perhydrol ? Tylko nie polecaj rady w stylu : "idź do fryzjera i poproś o odrobinkę."
To nie w moim stylu. A co do ilości to cenna rada zacznę od 10 ml i ewentualnie będę zwiększał ilość.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 18:33
autor: Doody
Wystarczy dodać 50-100g wody utlenionej, a to tylko 3% roztwór H2O2. Perhydrol zazwyczaj jest roztworem 30%, czyli tak jak pisze Radius spokojnie 10ml wystarczy.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 18:40
autor: radius
jurek1978 pisze:No tak ale gdzie i za ile kupiłeś Perhydrol ? Tylko nie polecaj rady w stylu : "idź do fryzjera i poproś o odrobinkę."
He, he, akurat mam pod nosem sklep z zaopatrzeniem dla fryzjerni i gabinetów kosmetycznych ale ostatnio kupowałem tutaj - http://www.envolab.pl/sklep/nadtlenek-w ... perhydrol/

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 18:46
autor: jurek1978
Cena rozsądna jeśli masz na miejscu i nie płacisz za wysyłkę. Za 15 zł ja będę miał 2,5 litra. Ale jak pisałeś to mało trwały środek niestety.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 19:49
autor: rastro
Albo kup nadwęglan, to jest znacząco bardziej trwałe, a działanie to samo, zamiast 10ml dajesz jedną czy dwie łyżeczki. Opakowania po 5kg na portalu aukcyjnym chodzą po 35-40zł. Ja to dodatkowo opycham jako wybielacz, żonka łyżeczkę do prania dokłada... zamiast jakiegoś oxy ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 19:54
autor: Doody
Była plama nie ma bluzki bowiem proszek był od Ruskich.... :hahaha:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 lut 2017, 20:05
autor: rastro
Oj tam oj tam... trzeba tylko żonce powiedzieć że 1/3 dawki oxi (czy tam innego vanisha) bo one o ile pamiętam zawierają tylko 30% nadwęglanu w swoim składzie. Swoją drogą specyfiki do prania straciły ze swojego składu kilka składników, żeby sprzedawać OXI, calgon itp... ale lecimy w offtop i zaraz jakiś moderator nas naprostuje :P

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 5 maja 2017, 17:16
autor: guru114
A ja sprężynki zalewam najtańszą coca colą z marketu potem wrzucam do gorącej wody żeby wypłukać resztę coli i sa czyste.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 5 maja 2017, 18:49
autor: radius
"Ruskie" robią podobnie z tym, że do coca coli dodają jeszcze kwasek cytrynowy :)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 8 maja 2017, 19:59
autor: rastro
Cola to drogo wychodzi... pewnie spokojnie można ją zastąpić jakimś odrdzewiaczem na bazie kwasu fosforowego, oczywiście po rozcieńczeniu, bo odrdzewiacze mają go ze 20-30% w składzie a cola pewnie mniej niż 1% więc dodawanie do tego kwasku ma sens - cola pełni rolę placebo. Cena za pół litra takiego specyfiku w markecie budowlanym to niecałe 8 złociszy, to wyjdzie i tak taniej niż najtańsza cola z marketu (oczywiście po rozcieńczeniu).

A na portalu aukcyjnym można kupić za 22 złocisze z przesyłką kilogram 85% kwasu fosforowego co daje lepszą cenę niż odrdzewiacz, który dodatkowo ma w sobie chyba tylko detergent.

W stosunku co coli widzą dodatkową zaletę - odrdzewiacz i kwas są przezroczyste w związku z czym łatwiej ocenić postępy czyszczenia.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 8 maja 2017, 23:46
autor: robert4you
Wystarczy przekaźnik SSR bezpośrednio sterowany z Arduino ( PWM z częstotliwością 5Hz).

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 9 maja 2017, 00:03
autor: rastro
Oj panie... nie trafiłeś we właściwy temat :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 maja 2017, 13:48
autor: sargas
Ma ktoś namiar na perohydrol w dobrej cenie ? I jeszcze pytanie kupować zwykły czy dedykowany dla spożywki ? Znalazłem w wersji 30% i 60%. Cel wyczyszczenie alembika.

Re: RE: Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 maja 2017, 13:56
autor: rastro
60% to raczej jest ściema... powyżej 35% to ustrojstwo jest niestabilne. Chyba że ktoś handluje paliwem rakietowym. Jest jeszcze coś co można znaleźć pod nazwą nadwęglan sodu, w postaci krystalicznej i względnie trwałe.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 maja 2017, 17:01
autor: Doody
30% to i tak bardzo dużo. Stosowałem wodę utlenioną 3% i z kwaskiem aż się gotowało w garnku. Ja kupiłem perhydrol 30% w litrowej plastikowej butelce ale niestety nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Jak znajdę to dam znać

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 maja 2017, 17:05
autor: aronia

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 maja 2017, 17:20
autor: Slodziaksos
Ten niema problemu z wysyłką . W przeciwieństwie do linku wyżej :P

http://uradka.pl/szukaj/?q=perhydrol&x=0&y=0

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 11 maja 2017, 16:57
autor: sargas
Dzięki za linki znalazłem taniej ale wysyłka wszędzie droga. Dlatego zaopatrzyłem się w 12% w hurtowni fryzjerskiej bez wysyłki max 15 zł 1L. Jak ktoś będzie szukał to polecam szukać właśnie w hurtowaniach fryzjerskich.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 11 cze 2017, 22:01
autor: psotamt
Jeśli ktoś szuka wody utlenionej w wysokim stężeniu i większej ilości, to ta aukcja jest dla niego:
http://allegro.pl/woda-utleniona-hydrop ... 52258.html

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 6 sty 2018, 12:41
autor: Cressi
Zamiast trudno dostępnego perhydrolu z powodzeniem używam nadwęglanu sodu (główny składnik popularnego OXI) i kwasu fosforowego.
Do nabycia na popularnym portalu w cenie kilkunastu zł. za kilogram

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 6 sty 2018, 15:35
autor: freek
Witam, ciekawi mnie czy zamiast kwasu fosforowego mógłbym zmieszać nadweglan sodu z kwaskiem cytrynowym?
Kolego Cressi ile tego specyfiku dajesz na 1 litr wody do czyszczenia sprężynek lub też całej lufy miedzianej?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 7 sty 2018, 14:48
autor: blade1231
Dokładnie tak możesz zmieszać. Reakcja burzliwa i szybka a miedź idealnie czysta

https://youtu.be/JsNjPZ0jtgw

Wysłane z mojego SM-G901F przy użyciu Tapatalka

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 8 sty 2018, 19:39
autor: Cressi
Nadwęglanu daje tak "na oko". Powiedzmy czubatą łyżkę o zupy na jakieś 1,5 litra wody. Tylko wsypywac trzeba powoli bo to silny utleniacz i płyn strasznie się pieni.
I potwierdzam, kwasek może być jak najbardziej użyty, Powiedziałbym, ze mialem nawet lepsze efekty z kwaskiem, tyle ze mam parę litrów kwasu fosforowego stad jego zastosowanie,

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 9 sty 2018, 00:15
autor: freek
Dzięki panowie :poklon; , o to mi chodziło gdyż wiele lepiej jest przechować wiaderko kilogramowe z proszkiem, niż butelkę litrową z otworkiem w zakretce, a przy tym jest to tańsza opcja.
Pozdrawiam, freek

Re: RE: Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 20:13
autor: rosjan
rastro pisze:60% to raczej jest ściema... powyżej 35% to ustrojstwo jest niestabilne.
Może nie taka ściema... Mam u siebie jeszcze z pół litra H2O2 o mocy 50 % - kupiłem kiedyś do zdjęć :)
Zajeb....e mocne ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 20:21
autor: radius
Oczywiście, ze to nie żadna ściema - https://envolab.pl/sklep/nadtlenek-wodoru-60-1l/ :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 20:42
autor: rastro
Ta... tylko jest z tym jeden problem, taki że bez NIP'u raczej będzie trudno kupić, jeżeli ktoś to opycha na allegrogo, to robi to raczej mało legalnie. Jest taka dyrektywa unijna czy nawet rozporządzenie.
Przeciętni użytkownicy nie powinni zatem mieć możliwości nabywania, wprowadzenia, posiadania ani użycia tych prekursorów materiałów wybuchowych w stężeniach powyżej stężeń granicznych. Jednak właściwe jest umożliwienie przeciętnemu użytkownikowi nabywania, wprowadzania lub posiadania takich prekursorów materiałów wybuchowych, do legalnych zastosowań, o ile posiadaja stosowne pozwolenie.
Tak że, albo jest to ściema, albo możesz kupić jak masz firmę i ktoś może chcieć sprawdzić po co to komu, albo legalność sprzedaży jest taka sobie ;). Ale w tamtym sklepie karta charakterystyki jest datowana jeszcze przed wejściem w życie Rozporządzenia PE i nie obejmuje tego zapisu.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 21:00
autor: rosjan
Nawet o tym nie pomyślałem ... że sprzedaż może być ograniczona :?
Poszedłem do specjalistycznego magazynu chemicznego i za parę dni sprowadzili. A że zdjęć już prawie nie robię, wiec stoi to już tak od paru lat :)
Fotografia i bimber mają zatem coś wspólnego :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 21:03
autor: rastro
No parę lat temu to możliwe... bo to tak od 2014 roku, a i po paru latach jak otwarty pojemnik, to po tych 60% zostało tylko wspomnienie...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 21:21
autor: rosjan
Nie, nie, pojemnik był dobrze zakręcony. Kupiłem to w 2007-8 roku. Odnalazłem go parę dni temu i wypróbowałem przy czyszczeniu sprężynek. Rewelacja :ok: :punk: !!!

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 sty 2018, 21:32
autor: rastro
No wciąż będzie mocny, ale to żaden dowód że się nie rozłożył w dużej części. Po tych paru latach być może ma 40 a być może 20%. Plastikowe naczynia nie są takie szczelne jak by się wydawało, szczególnie że dla H2O2 pojemniki muszą być z PEHD (Polietylen wysokiej gęstości) no ponoć jeszcze z KO 316L, tak wynika z karty charakterystyki. Niestety PE nie jest zupełnie nieprzepuszczalny dla gazów więc taki tlen po paru latach mógł sobie wyjść z pojemnika - po trochu ale jednak.

Ale z drugiej strony ponoć do czyszczenie wystarczy woda utleniona z apteki, więc taki nawet 10-20% perhydrol nadal jest znacznie lepszy.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 29 sty 2018, 08:51
autor: Eksper
rastro pisze:Ale z drugiej strony ponoć do czyszczenie wystarczy woda utleniona z apteki, więc taki nawet 10-20% perhydrol nadal jest znacznie lepszy.
Bez wątpienia woda utleniona do czyszczenia wystarczy, a do trawienia to mocniejszy perhydrol będzie lepszy..... Co kto lubi.....

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 00:18
autor: zenonowsianka
Aplikuję kwasek, zagotowuję, dodaję sodę oczyszczoną. Czyści bardzo dobrze.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 03:01
autor: masterpaw2
Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?
Mocniejszego? Może i tak, ale czy skuteczniejszego i dokładniejszego? Dodatek utlemiaczy w postaci woda utleniona/perhydrol z pewnością przyspiesza proces trawienia miedzi, ale czy go usprawnia i powoduje bardziej skutecznym......, w/g mnie NIE. Przygotowuję właśnie ciut wypełnienia Cu do kolumny półkowej. Do dyspozycji miałem około 0,3l SP Cu, były niemalże czarne, trawiłem je w wodzie z kwaskiem, z dodatkiem perhydrolu, owszem zdecydowana cześć zabrudzeń ustąpiła, jadnak "głębsze" przebarwienia pozostały, nawet pomimo gotowania w w/w roztworze. Rozwiązaniem jest długa kąpiel w dość silnym roztworze wodnym samego kwasku(3/4 łyżeczki na około 300 ml wody), wysoka temperatura i czas.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 09:54
autor: Pretender
Kwasek + perhydrol, 3-5 minut, sprężynki czyściutkie. Po czym miałeś miedź?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 11:28
autor: masterpaw2
Sprężynki spoczywały sobie w miedzianej rurze, (deflegmatorze od radius'owego saksofonu) dobrych kilka miesięcy, a ostatni kontakt miały z winem z ciemnych winogron. Klasyczne trawienie, kwasek + perhydrol nie było w stanie mi ich doczyścić, zostawał (szczególnie w zagłębieniach) ciemny nalot. Dopiero, zasypane kilkoma łyżeczkami kwasku, zalane wrzątkiem i pozostawione na ładnych parę godzin, a następnie pogotowane przez kilkanaście minut w w/w roztworze dało porządany efekt.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 12:47
autor: Pretender
Próbowałeś zalewać sprężynki wrzątkiem, kwasek i perhydrol? W tej kolejności?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 13:34
autor: henik
Dobre efekty daje, wrzątek z płynem do naczyń i kwasem cytrynowym. Ja czyszczę w pudełku po lodach, jak płyn przestygnie zamykam i energiczni nimi potrząsam przez chwilę. Zlewam brudy kilkakrotnie płuczę, dodaję kilka ml wody utlenionej i znów energicznie potrząsam po kilkakrotnym popłukaniu gotowe, suszenie.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 2 lut 2018, 13:51
autor: masterpaw2
Pretender pisze:Próbowałeś zalewać sprężynki wrzątkiem, kwasek i perhydrol? W tej kolejności?
Ależ oczywiście, że tak, nawet gotowałem w wodzie z kwaskiem i dopiero wtedy perhydrol. Z reguły nie było problemu, ale tym razem się uparły :scratch:, być może za długo leżały. Tak jak napisałem wcześniej pomogła długa (kilkugodzinna) kąpiel w gorącym dość mocnym roztworze wody z kwaskiem, bez żadnych utleniaczy, czas zrobił swoje.
Wniosek :
Utleniacze przyspieszają proces trawienia miedzi, co nie znaczy, że go poprawiają.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 9 lut 2018, 12:38
autor: Miniek_nrw
Bardzo ważne by NIGDY nie wytrawiać miedzi w occie! Powstają w czasie takiej reakcji bardzo trujące związki które łatwo mogą się przedostać do alkoholu mianowicie hydroksyoctan miedzi(II) tzw. grynszpan.
Jest to trucizna po dziś dzień używana do tępienia szkodników.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 9 lut 2018, 15:14
autor: rosjan
No chyba, że ma się teściową-szkodnika :hahaha:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 30 kwie 2018, 13:57
autor: Tomek1984
Wiem że temat dosyć stary, lecz mam pytanie. Zaznaczę iż nie znalazłem odpowiedzi przez szukajkę. Co ile czyścicie wypełnienie miedziane przy destylacji tylko cukrówek? Ostatnio musiałem zalać nie do końca odklarowany towar i efekt końcowy ---> zapach zgniłego jaja. Za wszelkie info dziękuję i pozdrawiam.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 maja 2018, 08:21
autor: Kamal
Co 5-6 procesów, u mnie idzie do czyszczenia.
K.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 maja 2018, 09:54
autor: lesgo58
Tomek1984 pisze: Za wszelkie info dziękuję i pozdrawiam.
Zerknij tutaj:
post75073.html#p75073
Moze jakieś wnioski dla siebie wyciągniesz.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 maja 2018, 10:36
autor: Pretender
Tomek1984 pisze:Wiem że temat dosyć stary, lecz mam pytanie. Zaznaczę iż nie znalazłem odpowiedzi przez szukajkę. Co ile czyścicie wypełnienie miedziane przy destylacji tylko cukrówek? Ostatnio musiałem zalać nie do końca odklarowany towar i efekt końcowy ---> zapach zgniłego jaja. Za wszelkie info dziękuję i pozdrawiam.
Nie ma złotego środka. Musisz kontrolować cu. Jeśli jest już konieczność to trzeba czyścić. To tak jakbyś pytał, ile przedgonu odebrać. 100ml czy 125ml.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 1 maja 2018, 15:07
autor: rosjan
Nie robię cukrówek, ale czyszczę sprężynki Cu po każdym gotowaniu - za każdym razem są czarne. Na Twoim miejscu sugerowałbym się ich kolorem ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 2 maja 2018, 07:24
autor: Tomek1984
No i super. Wszystko jasne. Dzięki Panowie. Gdyby nie to forum to człowiek by do dziś siedział przed kolumną i patrzył jak na UFO hehe. Pozdrawiam.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 19 lip 2018, 13:28
autor: gudek117
Cześć wszystkim, ostatnio nabyłem perhydrol i powiem że jestem w szoku jak poradził sobie ze sprężynkami. Lecz mam pytanie odnośnie czyszczenia druciaków tych z lidla. W jaki sposób je czyścić?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 10 paź 2018, 22:56
autor: Veritate
Kwas askorbinowy (Vit. C) vs. kwasek cytrynowy
Czyli C6H8O6 vs. C6H8O7

Nie mam kwasku cytrynowego, ale mam dużo vitaminy C w proszku. Czy mamy jakiegoś chemika, który odpowie, czy można zastąpić kwas cytrynowy kwasem askorbinowym (Vit. C) i do takiego roztworu z vit. c dodać perhydrol?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: czwartek, 11 paź 2018, 19:12
autor: kmarian
Kwas jest kwas ale nie każdy się nada. Ja sprężynki trawiłem kwasem siarkowym, takim do akumulatora rozcieńczonym 50/50 z wodą. Bardzo ładnie wytrawiło, kwas siarkowy podgryza jednak metal, czyli miedź. Stosuję ostatnio z powodzeniem kwasek cytrynowy ale tylko po odtłuszczeniu, nie wiem skąd się bierze jakiś smalec na sprężynkach ale coś tłustego tam jest - może z gotowanych robali ze śliwek.
Masz dużo kwasu askorbinowego to go wykorzystaj i napisz na forum jaki był skutek. Noże akurat będzie dobry. Jest jednak droższy od cytrynowego.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: piątek, 12 paź 2018, 23:11
autor: rastro
kwas askorbinowy będzie do kitu, bo to słaby kwas, pewnie miedzi nawet nie tknie, a jak dodasz perhydrolu to będzie jeszcze bardziej do kitu - bo kwas askorbinowy to stosunkowo silny przeciwutleniacz więc jedno drugiemu będzie tyko szkodzić.

A i pomimo że wzory sumaryczne wyglądają dość podobnie to jednak budowa strukturalna obu tych specyfików jest znacząco różna.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 13 paź 2018, 10:04
autor: radius
Cholera, najbardziej irytują mnie wpisy; "nie wiem, ale się wypowiem" :scratch:
Nie będę się rozwodził o reakcjach chemicznych, bo nie o to tu chodzi, pokażę tylko jak działa kwas askorbinowy na miedź i to z dodatkiem wody utlenionej :shock:
Oto miedź przed kąpielą
Obrazek
po 5 minutowej kąpieli
Obrazek
i po 10 minutowej kąpieli w roztworze kwasu askorbinowego z dodatkiem wody utlenionej
Obrazek
Pozostawiam to bez komentarza :silent:
P.S.
A żebyście nie mieli powodów do przyczepienia się o różną jakość zdjęć, to dodatkowo jeszcze jedno porównawcze zdjęcie
Obrazek

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 13 paź 2018, 16:49
autor: rastro
Chętnie zobaczył bym też jak taka mieszanka poradzi sobie z miedzią pokrytą grubą warstwą siarczków (taką jaka zwykle jest na czyszczonych sprężynkach) a nie rurką pokrytą cienką warstewką tlenku miedzi. Chętnie też poznam reakcje jakie zachodzą w mieszaninie H2O2, kwasu askorbinowego i związków miedzi (szczególnie H2S i jej tlenków, aczkolwiek to drugie jest z technicznego punktu widzenia jakby mniej interesujące).

Bo... na tą chwilę mamy dowód na to że kwas askorbinowy jest niezłym reduktorem. A na sam koniec będziemy mogli pogadać na poziomie "nie wiem, ale się wypowiem".

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 13 paź 2018, 20:50
autor: radius
rastro pisze:Chętnie zobaczył bym też jak taka mieszanka poradzi sobie z miedzią pokrytą grubą warstwą siarczków...
No, to do dzieła :)
Kilogram kwasu askorbinowego nie kosztuje tak wiele - https://allegro.pl/witamina-c-lewoskret ... 51342.html
woda utleniona jeszcze mniej, więc co stoi na przeszkodzie żebyś to sprawdził? ;)

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: sobota, 13 paź 2018, 20:58
autor: rastro
Prawdę mówiąc liczyłem na mały wykład z chemii, ale cóż...

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 25 lut 2019, 02:41
autor: użytkownik usunięty
jurek1978 pisze:Ja czyściłem kwaskiem cytrynowym + woda utleniona, a później i oxy ale wyniki raczej niezadowalające.
Niektórzy sprzedawcy piszą żeby czyścić rozcieńczonym kwasem siarkowym.
Tylko tu jest ciężka sprawa bo w takim małym miasteczku to raczej nie do zdobycia.
Wiem, że archeologia, ale może się komuś przyda na przyszłość.
Kwas siarkowy kupimy w każdym mieście, na wsi, a nawet na zadupiu.
Kupimy go w każdym sklepie motoryzacyjnym, markecie i stacji paliw pod nazwą elektrolit do akumulatorów. Jest to nic innego jak roztwór kwasu siarkowego przeważnie o stężeniu 34-36%.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 9 mar 2021, 10:45
autor: lesgo58
Dawno nie czyściłem miedzi. Bo tak naprawdę nie używam jej wcale. Jednak jak zobaczyłem starą miedź w słoiku w stanie jak na zdjęciu to mi się zrobiło jej żal. Postanowiłem ją potraktować - tym razem tylko kwaskiem. Nigdzie mi się nie śpieszyło.
Wsypałem więc tę miedź do słoika, dodałem tylko 2 łyżeczki kwasu ascorbinowego (bez perhydrolu), zalałem ciepłą wodą i odstawiłem na bok. Po 8 godzinach i zlaniu płynu zadałem następną łyżeczke kwasku i zalałem wodą. Rezultaty poniżej.
Na zdjęciach miedź: brudna, po 8 godzinach działania kwasku i całkiem czysta po następnych 4 godzinach.
Miedź brudna (Kopiowanie).jpg
Miedz po 8 godz. (Kopiowanie).jpg
Miedź po 12 godz (Kopiowanie).jpg

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 9 mar 2021, 11:19
autor: psotamt
Ładnie zeszło to czarne. Moje rurki z miedzi po czyszczeniu kwaskiem i wodą utlenioną nie chcą doczyścić się idealnie. Zawsze gdzieś jakaś plamka zostanie. Chyba pójdę Twoim śladem i zatopię je w kwasku.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 23 mar 2021, 16:17
autor: zenonowsianka
Miedź zagotować w garnku z kwaskiem, wyłączyć, ostrożnie sypnąć sodą oczyszczoną - jak się uspokoi, można zamieszać. Przykryć pokrywką na 5-10 minut. Pięknie czyści.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 23 mar 2021, 16:29
autor: emil.ka
U mnie rewelacyjie działa łyżka kwasku plus 3 łyzki perhydrolu 30% kupionego w necie za około 30 pln za litr. 10 sekund i miedź się swieci ( po wrzuceniu kwasku i perhydrolu do gotującej wody )
Emka

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: niedziela, 28 mar 2021, 08:04
autor: użytkownik usunięty
Serwus
psotamt pisze:Ładnie zeszło to czarne. Moje rurki z miedzi po czyszczeniu kwaskiem i wodą utlenioną nie chcą doczyścić się idealnie.
Moim zdaniem, to normalne.

Czyszcząc miedzianą kolumnę z nalotów, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby wyglądała jak świeżo po zakupie. Sypiąc nawet 120g kwasku na litr gorącej wody, również nieznaczne zaciemnienia metalu, widoczne były pod światło. Zaślepiałem rurę z jednej strony silikonowym korkiem a roztwór lałem od góry, pozostawiając ją w pozycji pionowej do ostygnięcia. Następnie zlewałem płyn, grzałem go w swoim "dyżurnym" garnku i zalewałem w podobny sposób, drugą część Basic'a. Potem, to już tylko soda.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 13:09
autor: Izzo
Złotej szufelki nie dostanę raczej, ale po ile teraz kupujecie kwasek cytrynowy?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 16:26
autor: Twonk
lesgo58 pisze: Wsypałem więc tę miedź do słoika, dodałem tylko 2 łyżeczki kwasu ascorbinowego (bez perhydrolu), zalałem ciepłą wodą i odstawiłem na bok.
Dałeś 2 łyżeczki witaminy C (C6 H8 O6)? Czy jednak kwasku cytrynowego (C₆H₈O₇)? Może w tym tkwi różnica? Kwasu askorbinowego nie próbowałem.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 21:03
autor: kondon
@Izzo Właśnie zdrożał ostatnio...

Zaproponuje ktoś tańszą i w miarę bezpieczną alternatywę?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 22:14
autor: seneka
Panowie nie przesadzajcie. Kwasek cytrynowy to nie majątek.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 23:03
autor: Izzo
Ja tylko zapytałem, po ile kupujecie :D
30-40 zł za kg?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: poniedziałek, 13 gru 2021, 23:39
autor: freek
Faktycznie podrożał więcej niż o 100% !!
W tamtym roku kupowałem 1 kg po ok 13-14 zł/kg.
Paranoja jakaś.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 12:22
autor: patrzal
W sklepie B&K https://chemik.aip.pl/?q=Kwas%20cytrynowy%20&page=1 mają spożywczy po 12 za kilo. Sklep dobry, choć czasem im się zdarzy obsuwa z wysyłką.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 15:57
autor: radius
A tutaj z przesyłką niecałe 25 zł - https://pupeczkowo.pl/glowna/2599-stanl ... -1-kg.html :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 19:08
autor: Izzo
Nie mają na stanie magazynowym.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 20:27
autor: radius
Widocznie kupiłem ostatni kilogram :mrgreen:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 22:00
autor: seneka
Na kiego wuja Wam tyle kwasku ? :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 22:06
autor: Góral bagienny
Też się nad tym zastanawiam :scratch: :scratch: :scratch:
Mam sprężynki w półkowej i czapę od alembika do czyszczenia i kupuję w opakowaniach po 40gr. :?

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 22:30
autor: jakis1234
A chociażby do zakwaszania wina. Niektóre wymagają sporo kwasku, zresztą kwasek w wielu zastosowaniach się przydaje, nie tylko do czyszczenia miedzi.

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: wtorek, 14 gru 2021, 22:49
autor: Izzo
Odkamienia też dobrze i łapy z brudu odmywa :D

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 15 gru 2021, 07:25
autor: radius
...pranie wybiela, naczynia w zmywarce nabłyszcza, owoce przed zepsuciem zabezpiecza... :ok:

Re: Czyszczenie wypełnienia miedzianego - coś mocniejszego niż kwasek?

: środa, 15 gru 2021, 10:15
autor: Kòpôcz
Moja święta trójca gospodarstwa domowego to: kwas cytrynowy, wodorotlenek sodu i nadwęglan sodu. Wszystkie OXI, krety i inne sracze są 3 razy droższe, a zawierają średnio 30% w/w substancji czynnych. No dobra - do tej trójcy jeszcze mam w spryskiwaczu ocet z wymacerowanymi skórkami cytrusów.