Strona 1 z 1

Pierwszy destylator

: sobota, 19 sty 2013, 10:58
autor: wolas
Fotki mojego pierwszego destylatora. Jak macie cenne wskazówki, co zmienić, co jest nie tak, to chętnie przyjmę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Pierwszy destylator

: sobota, 19 sty 2013, 12:59
autor: manowar
Przydałby się termometr - można wykorzystać za port 2 szybko złączkę. Termometr bardzo ułatwia psocenie na potstilu.

Re: Pierwszy destylator

: sobota, 19 sty 2013, 13:52
autor: wolas
Zastanawiam się w którym miejscu i jak zamontować termometr.

Re: Pierwszy destylator

: sobota, 19 sty 2013, 20:02
autor: manowar
manowar pisze:można wykorzystać za port 2 szybko złączkę.
Jak ją odkręcisz wystarczy wyjąć sprężynkę. Nakładasz na złączkę silikonowy korek i termometr i tyle

Re: Pierwszy destylator

: sobota, 19 sty 2013, 20:28
autor: Durik
A po co ten termometr??

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 01:04
autor: manowar
Żeby było łatwiej ... można i bez, ale moim zdaniem łatwiej z termometrem - i to najlepiej umieszczonym między deflegmatorem a chłodnicą.

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 08:05
autor: Durik
Ciekawe z tym termometrem. Mam podobny sprzęt, więc proszę Cię wytłumacz dokładniej co i jak z tym termometrem, gdzie powinien być, jaki powinien być, i jak z niego korzystać?

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 09:34
autor: zigi696
Termometr przy tego typu destylacji jest bez sensu.
W czym ma ułatwiać zadanie?

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 09:53
autor: Durik
Też tak myślałem. Ale może dowiem się czegoś nowego. Wszak człowiek całe życie się uczy....

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 10:05
autor: major
Podczas destylacji prostej termometr można instalować tylko informacyjnie - i tak temperatura będzie zmieniała się po swojemu.

Moim zdaniem, przydatniejszy jest pomiar w kotle - daje pojęcie o jego zawartości. Wraz z ubytkiem etanolu z kotła temperatura wrzenia będzie dążyć do 100oC.
Pomiar przed chłodnicą da informację o zawartości etanolu w skraplanych parach.

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 10:11
autor: radius
major pisze:Pomiar przed chłodnicą da informację o zawartości etanolu w skraplanych parach.
, która przy destylacji pot stillowej będzie taka sama jak w kotle, a termometr w kotle łatwiej jest zamontować.
zigi696 pisze:Termometr przy tego typu destylacji jest bez sensu.
No, nie do końca. Poczytaj ten temat http://alkohole-domowe.com/forum/termom ... przyjaciel

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 16:39
autor: zigi696
Przeczytałem wcześniej temat o zależności temperatury cieczy i ilości % w cieczy i parach i zgodzę się.
Ma to sens gdy z kotła paty idą od razu do chłodnicy.
Jeśli pojawia się po drodze coś co temperaturę zbija np. szklany deflegmator to stężenie alkoholu na wylocie chłodnicy będzie już inne i termometr używany w kotle nie powiem nam co kapie. Termometr natomiast przyda się aby wyciągnąć do 0% zawartość kotła.

Re: Pierwszy destylator

: niedziela, 20 sty 2013, 16:59
autor: lesgo58
@zigi696
I masz rację i nie masz. Wszystko zależy od tego jak podchodzisz do procesu destylacji.
Ja używam przy destylacji P-S dwóch termometrów i uważam, że to jest niezbędne jak chce się prowadzić proces pod kontrolą i w sposób powtarzalny, a nie na czuja.
W moim przypadku termometr za deflegmatorem informuje mnie o mocy uzyskanego destylatu i jednocześnie pozwala regulować tak procesem, że mogę uzyskiwać jednakową moc przez zwiększą część procesu. Ja mam głowicę - przez to jest mi łatwiej, a kolega @wolas niestety nie, ale myślę, że chociaż w części może regulować procesem używając odpowiedniej mocy. No i obserwując termometr i konfrontując jego wskazania z odpowiednim wykresem może w miarę dokładnie wiedzieć ile procent będzie mu kapać i kiedy zaczną się pogony.
A termometr w kegu informuje mnie w którym momencie zaczynają się pogony, i podpierając się próbami organoleptycznymi jestem w stanie dokładnie je odciąć bez strat dla jakości serca. Jednocześni informuje mnie ile etanolu jeszcze zalega w zbiorniku.

Re: Pierwszy destylator

: piątek, 8 lut 2013, 12:02
autor: wolas
Orientuje się ktoś z Was jaki jest rozmiar gwintu w miejscu przykręcenia szybkozłączki??