Strona 1 z 1

nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 09:22
autor: popcorner
Za namową Kolegi manowar i ze względu na problemy z zaopatrzenie się w surowce z tego wątku postanowiłem spróbować zrobić nastaw z rodzynek.

Kupiłem 20 kg irańskich, drobnych, ciemnych (co raczej wyklucza ich siarkowanie). Wg tabelki na opakowaniu mają one 67g węglowodanów w 100g, z czego jedynie 2g to błonnik. Wygląda więc na to że 65% wsadu to strawne dla drożdży cukry.

Przejrzałem archiwum pod kątem takich nastawów. Wszyscy zalecają dodawanie kwasku cytrynowego... Sprawdziłem pH mojego nastawu (rodzynki i cukier): 3,6. Po jakiego diabła miałbym go jeszcze bardziej zakwaszać?! Czy możecie mi to wyjaśnić?

Jeszcze w temacie rodzynek - czy macie jakieś doświadczenia które są lepsze/gorsze, na co zwracać uwagę? Czy ktoś próbował zmielić je przed uwodnieniem i fermentacją? Ja porozrywałem je jedynie w stanie uwodnionym mieszadłem na wiertarce. Boję się jednak że kawałki są nadal zbyt duże i będę miał problemy, by potem przeszły mi przez rurę spustową zbiornika w płaszczu.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 09:55
autor: pokrec
No to nie zakwaszaj. Faktycznie nie ma sensu. Nastawów owocowych z reguły się nie zakwasza.
A wszystko Ci przejdzie przez rurę spustową, jak przed psoceniem odciśniesz rodzynki na sicie. Wiem, co radzę...

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 10:07
autor: popcorner
Dlaczego odcisnąć je przed destylacją? Obawy przed zatkaniem się czegoś czy chodzi o walory smakowe? Rozwiń proszę temat.
Szkoda mi by było je nie wygotować bo jednak sporo smaku i alkoholu w nich się zmarnuje.

Uzupełniam o zdjęcia surowca:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 11:53
autor: JanOkowita
Zalej je wrzątkiem albo daj 5 g pirosiarczynu potasu, aby zabić dzikie drożdże. W rodzynkach jest ich dużo i mogą powstać mutanty z drożdżami szlachetnymi. Jakie drożdże dodasz ?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 13:04
autor: popcorner
Już fermentują kilka dób, więc płukać nie ma już jak. Niemniej:
1. Nim zapodałem drożdże podgrzałem nastaw do około 50-60 stopni C by sprawniej się rodzynki nawodniły. Myślę, że jeśli były tam jakieś dzikusy to tego nie przetrzymały.
2. Kontroluję ich fermentację i smak - wszystko jest w porządku. Zaczyna już smakować jak winko, choć jeszcze wciąż słodkie, nie wytrawne.

Co do drożdży: do dwóch pojemników dałem - dla testu - Fermiol, do dwóch Bayanus IOC. Jak narazie nie widzę specjalnie różnicy w smaku czy prędkości fermentacji.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 13:14
autor: Durik
Za ile można dostać takie rodzynki??

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 13:22
autor: popcorner
Płaciłem 7,02 zł (brutto) za kg w hurtowni bakalii.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 14:43
autor: Durik
Powaznie?? :o W tej cenie to tylko brać!!!

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 15:31
autor: manowar
Daj namiar - 7 zacna cena :D

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 16:28
autor: popcorner
Wygląda na to że to szczęście debiutanta :) Nawet nie wiedziałem że w dobrej cenie kupiłem.

P.P.H. MAKAR Import Bakalii, Słonecznika, Popcornu ul. Krakowska 74
43-391 Katowice
tel.: 32 256 81 01
fax: 32 256 91 98

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 20:08
autor: Durik
Może by tak zrobił u nich zakupy grupowe to może by wysępił przesyłkę gratis??

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 20:20
autor: wiking
Jak ja wam zazdroszczę tych cen ja robię teraz coś w tym stylu tylko cena rodzynek mnie tutaj powala, ale jak hobby to hobby prawda? :punk:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 21:29
autor: JanOkowita
Powala, bo tanio ! Mam koleżankę w Norwegii, więc coś kumam :hmm:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 25 lis 2012, 23:35
autor: pokrec
Odcisnąć, oznacza wycisnąć z nich wszystko, co się da, np. w prasie, worku filtracyjnym albo w tetrowej pieluszce. Ja bym to robił w obawie przed zatkaniem aparatury kipiącymi fusami. Raz mi się to zdarzyło i staram się ludzi ostrzegać. Ale każdy i tak sam odpowiada za siebie.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 1 gru 2012, 17:39
autor: popcorner
Koledzy, puściłem dziś na surówkę jeden z czterech nastawów które zrobiłem z tych 20kg rodzynek. Jestem mile zaskoczony.

Na każdy fermentator (33l) dałem:
-5 kg rodzynek irańskich (wg producenta 65% cukrów), co powinno dać: 3,25 kg cukrów z owoców
-1,6 kg glukozy
łącznie: 4,85 kg cukrów

Puściłem dziś ten jeden fermentator w zbiorniku w płaszczu, na kolumnie 50cm bez wypełnienia, na surówkę. Wbrew ostrzeżeniom Kolegi pokrec nie odcedzałem rodzynek. Nawet spróbowałem (a jak...), ale pomimo starań pierwsza porcja wytłoków nadal miała w sobie sporo cieczy. Wlałem to więc wszytko tak, jak fermentowało, z tym że pozostawiłem jakieś 5cm na dnie gdzie zaczynały się obumarłe drożdże.

Otrzymałem 7,5 litra surówki o mocy 40%!

Obrazek

To o jakieś 1,5 litra więcej surówki niż standardowo otrzymywałem z fermentatora z zatartym enzymami żytem.

Zaskoczyła mnie ta ilość. Szczególnie że użyłem glukozy, która z tego co tu pisano jest mniej wydajna od cukru buraczanego.

Teraz sprawa smaku i zapachu: tu mam pewne wątpliwości. Surówka ładnie pachnie, niemniej nie jest to zapach wina/winogron a idealnie tych rodzynek, które fermentowałem. Jest to dokładnie ten sam zapach który miały, gdy je zalałem gorącą wodą.

Czy faktycznie będzie to alternatywa dla brandy z winogron?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 1 gru 2012, 19:17
autor: wiking
Dlaczego to takie białe, chyba pojechałeś za mocno.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 1 gru 2012, 19:50
autor: popcorner
Standardowo, do 98,5 oC na szczycie. Jak już pisałem, to surówka, tak więc wyciągam ile się da (w granicach rozsądku). Mętne zaczęło się gdzieś przy 97,5.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 00:49
autor: Emiel Regis
popcorner pisze:nie jest to zapach wina/winogron a idealnie tych rodzynek, które fermentowałem. Jest to dokładnie ten sam zapach który miały, gdy je zalałem gorącą wodą.
Czy faktycznie będzie to alternatywa dla brandy z winogron?
Nie minęło nawet 10 dni od momentu, kiedy założyłeś nastaw i chciałbyś mieć winny aromat?
Polecam winne drożdże i fermentację w niskiej temp. Następny nastaw gotuj bez rodzynek, to też powinno zmienić smak.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 08:48
autor: popcorner
Emiel, ja dwa fermentatory mam na winnych i one też skończyły. Temperatura pracy była około 20-21 oC. Jasne że mogę to gotować bez rodzynek, choć to technologicznie uciążliwe, ale czy faktycznie to coś zmieni?

Może całość wymaga sklarowania do czystego "wina"? Może tu jest problem. Teraz nastaw wygląda mętnie i bardziej przypomina bigos niż wino.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 10:36
autor: manowar
Po pierwsze - czemu destylat ma pachnieć winem? Wino pachnie winem destylat powinien pachnieć surowcem a rodzynki jednak pachną inaczej niż świeże winogrona.

Po drugie jak pachnie rodzynkami to moim zdaniem sukces - z rodzynek robiłeś rodzynkami pachnie. Grecka rakija, którą piłem na Krecie, też pachniała rodzynkami - i nie byłem z tego powodu zmartwiony.

Po trzecie pociągnąłeś do głębokich pogonów to nic dziwnego, że zapach nie jest właściwy. Puść drugi raz z dzieleniem - na pewno zapach się zmieni.

Po czwarte daj mu najmarniej rok by dojrzał. Ja swoją pogonówkę (pogony po podstilowej destylacji + owoce z nalewek) odstawiłem na jakieś 9 miesięcy z myślą o użyciu ich do ratafii. Na początku pachniał ostro i nijako - nawet jak już zacząłem do ratafii go lać - ale ostatnie dolewania to piękny zapach pigwy (która wybiła się bo sporo jej po nalewce było).

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 12:09
autor: popcorner
manowar pisze: Wino pachnie winem destylat powinien pachnieć surowcem a rodzynki jednak pachną inaczej niż świeże winogrona.
I tak dokładnie jest. Jest to bardzo przyjemny zapach, niemniej spodziewałem się winogron (liczyłem na winogrona).

Co do oceny i pogonów: oceniałem przez cały proces, stąd te wrażenia zapachowo/smakowe nie dotyczą gotowego urobku (który śmierdzi i jest mętny) ale tego co leciało z rury w trakcie. Jestem przekonany, że gdy z tej surówki zrobię właściwy destylat to będzie pyszny i aromatyczny.

Co do dojrzewania: krytyczną sprawą jest w miarę nieuciążliwa technologia. Stąd pominąłem odciskanie winogron i puszczam te testowe nastawy z rodzynkami. Liczę też na to, że wzbogaci to smak i aromat (i jest bogaty, tyle że rodzynkowy).
Nie wyobrażam sobie przerobić 100 kg rodzynek (a taki mam plan) i to ręcznie w worku odciskać. To byłaby jakaś masakra. Wrzuciłem tu nawet film w temacie nastawów owocowych (tam na filmie był calvados). Widać tam, że produkcja z małego zakładu polega na zrobieniu pulpy owocowej z całych jabłek, przesypanie jej drożdżami przy załadunku w beczki, przefermentowanie, zassanie wszystkiego z beczki pompą do destylatora i wio! Nikt nic ręcznie nie odciska, nic nie klaruje.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 13:31
autor: manowar
Nie bardzo rozumiem fragmentu o dojrzewaniu. Uważam, że dobrze robisz destylując z rodzynkami. Dojrzewanie gotowego produktu to inna inszość - ale raczej niekłopotliwa. Ot, przelać w szkło (w dąb lepiej), zanieść w ciemne chłodne miejsce i uzbroić się w cierpliwość - tak wiem - to ostatnie jest kłopotliwe :D :piwo:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 13:33
autor: Wald
To co zrobiłeś, nie może, i nie będzie pachniało winnym gronem. Nie da się. Są wina robione z bardzo mocno dojrzałych winogron, do tego stopnia, że przy zbiorze mają pomarszczoną skórkę i lekko zmieniony kolor. Te już smakują rodzynkami. Jak dla mnie jesteś na dobrej drodze do metaxy. Poszukaj własnych smaków, doprawek, sposobu na dojrzewanie. To może być doskonały trunek.
popcorner pisze:Nikt nic ręcznie nie odciska, nic nie klaruje.
Nie ma jedynej, słusznej, najlepszej, tradycyjnej receptury palenia wina. Zaryzykuję tu i napiszę, że zasadą jest nieodciskanie niczego przy wyrobie trunków typu grappa lub śliwowica. Jednak każdy z wytwórców, od małych domowych, poprzez niewielkie zakłady gospodarskie, średnie gorzelnie regionalne, do wielkich molochów państwowych, ma inny, własny przepis którego dokładnie przestrzega. Inaczej jest w drugą stronę, tzn. użyciem konkretnej nazwy. Receptura wytwarzania calvadosu (podobnie jak innych trunków, szynki parmeńskiej, czy pata negra) jest ściśle określona w najdrobniejszych szczegółach.
na filmie był calvados
To co prezentuje ten film, nie można nazwać i nikt nie nazywa (poza Tobą) calvadosem.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 14:55
autor: popcorner
Dziękuję za wypowiedzi!

Co do dojrzewania: przyjąłem już dobrze pracujący dla mnie system, z tym że wymaga beczki przynajmniej 100l - tutaj jest więcej o tym przy okazji produkcji Starki. Kłopotliwość procesu ma więc dla mnie znaczenie.

Przepaliłem drugi fermentator, tym razem na Bayanus IOC. Przypomnę: fermentowały testowo 4 pojemniki. We wszystkich było to samo, poza drożdżami. W dwóch były Bayanus IOC, w dwóch Fermiol (gorzelnicze).

I teraz najciekawsze: surówka na drożdżach gorzelniczych wyszła dużo bardziej wyrazista niż na winnych! Smak rodzynek w destylacie jest zdecydowanie bardziej wyraźny, także ich zapach. Zupełnie się tego nie spodziewałem. Procentowo, powiedziałbym że w destylacie fermentującym na Fermiolach było czuć z 50% wyraźniej wszystko co dobre. Na Bayanus IOC też wyraźnie czuć rodzynki, ale jakoś tak "wodniście". Zapach też zdecydowanie mniej wyraźny i taki mniej pełny. Tego się chyba nikt nie spodziewał :)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 15:09
autor: Emiel Regis
Zostaw sobie jeden nastaw na bayanusach i dalej rób jak z winem- zlej rodzynki, daj mu sklarować, zostaw po tym jeszcze na miesiąc i następnie powoli destyluj.
Napisz co wyszło.
Może szybkością nie powala ale efekty docenisz.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 15:16
autor: manowar
A nie jest tak, że nastaw na destylat powinno się pędzić jak najszybciej po zakończeniu fermentacji? Gdzieś czytałem, że proces dojrzewania wina poprawia smak wina, natomiast przy destylatach działa niekorzystnie.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 15:28
autor: Emiel Regis
Różnie z tym bywa, niektórym wystarczy zakończenie fermentacji burzliwej.
Dla mnie należycie dopieszczony nastaw, który nie jest jeszcze winem w prawdziwej postaci, ale też nie kilkudniową 'breją' jest podstawą do uzyskania dobrych osiągów.
Wiadomo że zdania i gusta są podzielone, podałem koledze jedno z rozwiązań, on sam wybierze które mu będzie najbardziej odpowiadać.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 16:41
autor: popcorner
Dzięki Emiel, z całą pewnością spróbuję tą metodą, bo cienię Twoje rady, a także z ciekawości jak wyjdzie. Na chwilę obecną jest to jednak - wybacz analogię - argument młodej dziewczyny w kierunku prawiczka, by jeszcze poczekał... Ja mogę czekać, jak moja piwniczka jest pełna pysznych destylatów, a na zimę mam to, co lubię, czyli rozgrzewający koniaczek!
Wtedy syty i zaspokojony mogę sobie czekać na klarowania i dojrzewania :)

(Starka jest wychładzająca i pasują do niej bardziej ogórki kiszone i smalec niż ciasto i czekolada. Ja chciałbym mieć coś na grypę i do słodkiego!)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 2 gru 2012, 18:29
autor: Emiel Regis
Haha, dobre.
No więc zaspokajaj swe żądze, a jak przyjdzie Ci ochota na małe eksperymenty to pierwszą pozycję już masz :smiech:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 28 sie 2013, 15:21
autor: Emiel Regis
Dostałem od kol. popcorner kilka próbek do spróbowania. Opisałem je na sąsiednim forum w dziale, gdzie są opisywane wrażenia z degustacji takich trunków; http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 510#120510
Jeśli jednak ktoś nie zagląda do sąsiadów to przedstawiam fragment dotyczący nastawu opisywanego w tym temacie:
[....]
Trunki zostały wlane do beczek dębowych w lutym i marcu tego roku. Nie notowałem cech kolorystycznych, degustowałem w miejscu gdzie nie miałem możliwości rzetelnej obserwacji tych cech.
Moc oscyluje w granicach 50-60% (cask strength) i tak te trunki pachną i smakują najlepiej.


Brandy rodzynkowe, beczka 50l;
Zapach- rodzynki, białe mocne i ciężkie wino gronowe typu Sauternes, lekki dąb, wanilia, cynamon, lekki przedgon (nie przeszkadza)
Zapachy w kolejności- od mocnych po dyskretne, tak samo zanotuję w poniższych opisach.
Smak- alkohol, dąb, lekkie pogony- do przyjęcia, z pewnością z czasem przerodzą się w coś interesującego.
Dobry destylat do starzenia, choć nie jestem pewien czy trzymałbym go dłużej w beczce dębowej.

Brandy rodzynkowe, beczka 30l (wsad identyczny jak powyżej)
Zapach- bardziej intensywny, alkohol, rodzynki, vanilia, lekki dąb. Zdecydowanie bardziej 'daje po nosie' niż ta sama wersja z dużej beczki. Po chwili nuty zapachowe palonej kawy.
Smak- dąb, taniny
Moim zdaniem trunek zbytnio zdominowany przez beczkę, zostawiłbym go na jakiś czas w szkle lub bardziej neutralnym drewnie.
Kolega, który próbował ze mną woli tę wersję, choć jest to zdecydowanie mocne uderzenie, może jednak spokojnie rywalizować z tańszymi sklepowymi whisky/brandy. [.....]

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 16:53
autor: szfagir
Czy przy nastawie na rodzynkach trzeba je codziennie zatapiać czy mogę im pozwolić spokojnie pływać na powierzchni?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 17:22
autor: gr000by
Z rodzynkami jest ciężko, bo nie chcą tonąć na początku, pod koniec jest już nieco lepiej. Część zawsze będzie na powierzchni. Jak jesteś w stanie, to zatapiaj je co 1-2 dni.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 17:54
autor: wawaldek11
A może poprzecinać je na pół? Nie napompują się CO2 i szybciej oddadzą walory ;)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 18:34
autor: szfagir
Myślałem o tym aby je posiekać, ale już za późno bo pływają w nastawach. W najgorszym wypadku będę potrząsał butlami, aby je tam trochę zwilżyć.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 19:58
autor: gr000by
Możesz jeszcze je wydobyć i potraktować blenderem, malakserem, mieszadłem w wiertarce lub innym narzędziem zagłady albo rozgnieść w dłoniach, bo będą namoknięte. W takiej postaci (w całości) zyskasz jedno - łatwiejsze klarowanie nastawu z resztek rodzynek, lecz całe swoje dobro oddadzą dopiero po 3-6 tygodniach kąpieli w nastawie.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 20:06
autor: szfagir
gr000by expercie Ty chyba czytasz w moich myślach bo właśnie miałem o to pytać :). Zatem przelewam nastaw, a rodzynki rozpierdzielę w blenderze :). Nastaw będzie długo pracował bo na drożdżach winnych (Estelle), a nie TF jak zwykle :).

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 8 sty 2014, 20:16
autor: gr000by
Tylko nie przesadź z rozdrabnianiem, bo wyjdzie ci błoto rodzynkowe ;), paskudne do klarowania i filtrowania.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 9 sty 2014, 10:25
autor: szfagir
Rodzynki potraktowane blenderem:D :twisted: :D
Wyszło błotko, ale mam nadzieję, że jakoś sobie z filtrowaniem poradzę, a potem na rurki:)
Obecne fotki w załączniku. Czy tą pianę też mam jakoś zatapiać, czy ją już traktować jak typową pianę która powstaje przy winkach i niech sobie już nastawik w spokoju pyrka?:)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 9 sty 2014, 12:51
autor: gr000by
Dość zwięzłe to błotko :ok:. Mimo wszystko zatapiaj je co jakiś czas, w końcu to swojego rodzaju nastaw owocowy na suszonych owocach :D.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 9 sty 2014, 13:27
autor: Pretender
W zupełności wystarczyło by pociachanie nożem, blender niepotrzebny. Robiłem w zeszłym roku z dobrych gatunkowo rodzynek i glukozy. Wydajność na założonym poziomie, i tylko niewielki procent ciachany był.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 9 sty 2014, 13:49
autor: szfagir
Mnie jakoś nie dawały spokoju unoszące się na powierzchni rodzynki teraz, to wygląda jak normalna piana przy produkcji winka:) Najważniejsze, żeby teraz to wszystko spokojnie sobie bulkało:) Może uzyskam z tego coś ciekawego:)

Nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 4 kwie 2014, 20:29
autor: forbik
Witam.
Mam okazję nabyć rodzynki w cenie 30 zł za 8 kg, to też się pobawię i zobaczę jak smakuje ta dobroć.
Planuję zakupić 2 kartoniki po 8 kg. Za kilo wychodzi jakieś 3.7 zł.
Pewnie jesteście ciekawi skąd tak tanio te rodzynki. Ano znajomej brat pracuje w MAKRO i mają tam promocję. Tylko trza brać minimum 8 kg, bo tyle jest w jednym kartonie.
Pozdrawiam.

Re: Odp: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 5 kwie 2014, 10:27
autor: michal278
Chyba też odwiedzę makro. Dziekuje za info. Pzdr

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 9 kwie 2014, 21:15
autor: szfagir
Mam pytanko do amatorów rodzynek. Czy taki biały nalot na rodzynkach to pleśń? Nie robię z tego koniaku, a tylko chciałem dodać ich trochę do smaczku do cukrówki. Nie wyglądało mi to na pleśń, bo kolor jest biały a nie zielony. Teraz nie wiem czy lecieć to na PS, kolumnie czy w ogóle to puszczać.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 5 wrz 2014, 18:23
autor: ras13
To nie reklama, ale wątek dla mnie interesujący więc wrzucam.
http://olx.pl/oferta/rodzynki-z-indii-C ... 63aab33475

Jesienią lub zimą jak będę miał więcej czasu na rodzynki stawiam z 20kg nastaw.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 20 cze 2023, 18:40
autor: psotamt
Znalazłem srebrną łopatę i dokopałem się do tematu. Srebrną, bo złotymi wykopywano starsze tematy.
Otóż mam rodzynki z tego miejsca:
https://www.olx.pl/d/oferta/rodzynka-br ... UNB55.html
Wrzucałem do okazji zakupowych. Z rodzynek wychodzi cukier, pachną ładnie, słodkie z lekką nutą kwasowości. Chcę zrobić z tego nastaw i destylować w kotle z grzałkami ULWD i na kolumnie półkowej, potem do szkła z wiórkami. Beczki nie będę zalewał. Destylacja, podobnie jak zboża czy mąki jednorazowa dla części serca, powtórna dla dłuższych przed i pogonów.
O ile pomysł na destylację mam, może dobry, może nie bardzo, o tyle nie mam sprawdzonego pomysłu na nastaw, drożdże, pożywkę, pektoenzym. Widzę to tak:
- zagrzać wodę do 80 *C i zalać nią rodzynki,
- dać pektoenzym i rozbić ile się da mieszadłem,
- po spadku temperatury do właściwej podać drożdże,
- fermentacja w temperaturze otoczenia.
Są gotowe preparaty z drożdżami, pożywką i pektoenzymem, ale jestem zwolennikiem dawania wszystkiego oddzielnie, choćby z tego tytułu, że pekto pójdzie do gorącego nastawu, a drożdże później.
Nastaw to 16 kg rodzynek i 42 l wody, tak mi wychodzi z zawartości teoretycznej cukru w rodzynkach.
Pytanie dotyczy wyboru drożdży, nie zależy mi na krótkim czasie fermentacji. Jak również doboru pożywki. Nie mam z tym żadnego doświadczenia, a sądząc po dacie postów w temacie, od tego czasu koledzy mogli zyskać większe doświadczenie i mogą być nowsze produkty do fermentacji na rynku.
Co radzicie?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 20 cze 2023, 20:08
autor: marian.naworski
@psotamt to ile twoim zdaniem jest tego cukru w 16 kilogramach rodzynek ?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 20 cze 2023, 20:48
autor: psotamt
10 - 12 kg cukru.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 20 cze 2023, 22:16
autor: Twonk_2
Jak na brandy to ja bym zapodał Safspiryt CO-16. Wyciągają fajne aromaty.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 20 cze 2023, 22:21
autor: Kamal
Przyjmuj 50-60% wartości, że to cukier ;)
Więc w 16kg masz jakieś ~9kg cukru.
K.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 21 cze 2023, 06:21
autor: Szlumf
Koledzy dajcie znać jak te rodzynki pracują z drożdżami. Przy tej cenie mogą być konkurencją dla cukru.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 21 cze 2023, 06:52
autor: radius
psotamt pisze: wtorek, 20 cze 2023, 18:40 Widzę to tak:
- zagrzać wodę do 80 *C i zalać nią rodzynki,
- dać pektoenzym i rozbić ile się da mieszadłem,
- po spadku temperatury do właściwej podać drożdże,
- fermentacja w temperaturze otoczenia.
Zrób ciut inaczej.
- zalej rodzyny wodą o temp. 80ºC
- poczekaj z godzinkę aż zmiękną i rozbij mieszadłem
- gdy temperatura spadnie do ok. 40ºC i dodaj pektoenzym
- ponownie użyj mieszadła i po spadku temperatury poniżej 30ºC, dodaj drożdże i pożywkę
Ja, również polecam drożdże CO-16. Co do pożywki, to dodał bym Multiwitaminę.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 21 cze 2023, 12:16
autor: wawaldek11
Macie jakieś wrażenia smakowe z destylatem z rodzynek? Przypomina choć trochę destylat ze świeżych winogron? Jakieś nuty grappy są?
@radius - drożdże nie radzą sobie z całymi rodzynkami?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 29 cze 2023, 21:09
autor: bart412
@postman i jak tam nastaw z tych rodzynek?
ja zrobiłem nastaw z tych samych rodzynek z tym że chcę zrobić czysty spirytusik. Dałem 10kg rodzynek zalałem gorącą wodą potraktowałem mieszadłem przy 40'C dałem enzym i znowu mieszadło. W sumie na 10kg rodzynek dałem 22l wody (założyłem 5,5 kg cukru w tych 10kg rodzynek) jak ostygło dałem Drożdże Owocowe Turbo AD (nie zależało mi w tym wypadku na aromatach).
Blg to właściwie nie było jak zmierzyć w tym błocie :lol:. Teraz po 6 dniach BLG wynosi 2 od 48h ale w ciul w płynie zawiesiny więc wynik zawyżony. Pytanie czy u Ciebie podobnie to wygląda?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 05:52
autor: psotamt
Ja jeszcze nie zacząłem zabawy z rodzynkami, planuję za jakieś 2 miesiące. Za to mój sąsiad wczoraj zaczął zabawę i jeszcze nie wiem jakie są efekty. W każdym razie fermentacja ruszyła późnym popołudniem. Z jakim efektem to okaże się pewnie w następny weekend.
Proporcje to 16,6 kg na 40 l wody, drożdże SafSpirit CO-16. Nastawy z przeznaczeniem do starzenia w beczce 50 l.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 11:17
autor: wawaldek11
Z lenistwa, które jest u mnie motorem postępu :mrgreen: zapytam: czy sąsiad miksował rodzynki? Cały czas zastanawiam się czy jest to potrzebne? Czy drożdże nie zrobią roboty z całymi?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 12:57
autor: psotamt
Woda 80 *C i razem z rodzynkami do beczki, potem mieszadło do betonu i tak parę razy w trakcie studzenia i opijania się wodą przez rodzynki. Lepsze byłoby z poziomo osadzonymi nożami, bo po tym sporo całych rodzynek zostaje. Zdecydowana jednak większość jest pokaleczona.
Co zrobią drożdże to jeszcze nie wiadomo, bo nawet 24 godzin jeszcze nie pracują. Obserwuję postępy sąsiada, by samemu iść już "na pewniaka" gdy przyjdzie pora na moje :D Gotowanie będzie w kotle z grzałkami ULWD.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 16:48
autor: wawaldek11
Kol Spawacz wykonał mi taki turborozp.....lator - download/file.php?id=30583 - ostrza z profesjonalnej krajalnicy do warzyw. Robi robotę, ale trzeba ostrożnie. Możliwość uszkodzenia pojemnika jest najmniejszym zagrożeniem.
A to reszta moich sprzętów do miksowania download/file.php?id=34969
W przyszłym tygodniu powinienem już mieć rodzyny i popróbuję na różne sposoby.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 18:44
autor: Krychu35
Gdzie można kupic rodzynki, ale w mniejszej ilości?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 19:09
autor: wawaldek11
A jaka to mniejsza ilość?
Jak przetrę szlak, to napiszę.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 19:54
autor: bart412
wawaldek11 pisze: piątek, 30 cze 2023, 11:17 (...) Czy drożdże nie zrobią roboty z całymi?
u mnie po działaniach mieszadłem zostało nadal całych rodzynek sporo. Aktualnie te które były całe rozpadają się praktycznie same więc możliwe że bez kombinowania będzie dobrze ;)

Krychu35 pisze: piątek, 30 cze 2023, 18:44 Gdzie można kupic rodzynki, ale w mniejszej ilości?
Tu kolega @psotamt podał linka:
psotamt pisze: wtorek, 20 cze 2023, 18:40 Otóż mam rodzynki z tego miejsca:
W ofercie napisane jest że minimalne zamówienie to cała paleta 850kg, jednak kiedy napisałem że chciałbym na próbę małą ilość (30kg) nie było żadnego problemu. Kontaktowałem się na numer telefonu podany w ofercie. Minus taki że z przesyłkę wyszło mnie drugie tyle co za rodzynki :odlot:, ale lepiej tak niż zostać z cała paletą jak by coś było nie tak.

A swoją drogą myślałem że fermentacja stanęła przy tych 2 BLG a dziś jak zmierzyłem to jest około 1.5 BLG więc coś się jeszcze dzieje. Oczywiście odczyt zawyżony z uwagi na sporą ilość drobinek zawieszonych w płynie.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 30 cze 2023, 20:29
autor: Krychu35
wawaldek11 pisze: piątek, 30 cze 2023, 19:09 A jaka to mniejsza ilość?
Napewno mniejsza niż 850 kg. ;)
Powiedzmy 20-50 kg :ok:
Minus taki że z przesyłkę wyszło mnie drugie tyle co za rodzynki
Może wyszło by mniej jakbyś zamówił do 20kg :scratch:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 12 lip 2023, 00:36
autor: wawaldek11
Odebrałem dzisiaj rodzynki - koszt 30 kg z przesyłką niecałe 70 zł. Na furgonetce zamówiłem DPD, bo tylko oni wożą paczki do 31 kg. Nie chciałem ryzykować kary za przekroczenia limitu wagi.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 12 lip 2023, 14:21
autor: Krychu35
@wawaldek11 zamawiałeś taką ilość z tego linku podanego wyżej?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 12 lip 2023, 15:29
autor: wawaldek11
Tak, niby paletowo, ale bez problemu spakował 5 paczek. Opłaciłem przesyłki na furgonetce i przesłałem na maila sprzedawcy listy przewozowe. Wydrukował, nakleił i doszły. Zrobiłem też przedpłatę, bo nie lubię kurierowi płacić ;)
Rodzyny są w kartonach po 10 kg, więc skleja po trzy. Trochę waży paka, albo ja nie w formie :mrgreen:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 14 lip 2023, 11:09
autor: AAmatorek
A pulpę trzeba zamaczać codziennie czy wszystko na dnie jest?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 14 lip 2023, 14:31
autor: bart412
U mnie wszystko na wierzchu pływało, zarówno te które rozpaćkałem podczas mieszania jaki i te które zostały całe.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 18 lip 2023, 12:16
autor: Gigooo
Wyszło wam coś ciekawego z tych rodzynek? Zastanawiam się czy warto tracić czas na nie. Jaka wydajność alkoholu z 1 kg?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 18 lip 2023, 13:02
autor: bart412
U mnie wyszło z nastawu 10kg rodzynek, 22l wody i drożdże owocowe turbo AD 170ml przedgonu, pierwsze 170ml do zlewek na powtórną gonitwę, 340 ml pogonu, no i najważniejsze 2,15l spirytusu >96.5%.
Ze spirytusu wyszła dobra wódeczka :twisted:
Dziś mam zamiar popełnić nastaw z bayanusami na coś smakowego z tych samych rodzynek.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 18 lip 2023, 14:49
autor: wawaldek11
Czyli można przyjąć średnią wydajność 2,5l spirytusu brutto z 10kg rodzynek. Myślałem, że będzie mniej, bo czasem sobie przegryzam i nie są za słodkie. A zapachem przypominają mi trochę melasę ;) Planuję nastawić na winiak i do beczki.
A może już ktoś próbował destylatu?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 22 lip 2023, 12:45
autor: psotamt
wawaldek11 pisze: wtorek, 18 lip 2023, 14:49A może już ktoś próbował destylatu?
Tak, ja. Dziś, przed chwilą :D
Sąsiad robi dziś pierwszą destylację rodzynek z nastawu 16,5 kg w 42 l wody. Potem pewnie policzy wydajność, ale zważywszy, że kolumna zalała się przy 89,8 *C, destylatu będzie sporo. Destylacja na kolumnie kołpakowej z kotłem 60 l i grzałkami OLWD. Do tego moduł OLM zasypany sprężynkami z kwasówki.
Procedura to zalanie, godzinna stabilizacja z 3-krotnym zrzutem przedgonów z głowicy, potem odbiór kropelkowy do czasu aż będzie pachnąco. Odbiór z OLM po uprzednim odebraniu 0,3 l jako użytkowy przedgon. Odbiór serca z taką prędkością, by nie przekroczyć 80 *C na OLM, więc w dość wysokim procencie. Na razie dalej kapie :)
No cóż, nakapaliśmy sobie z wężyka do menzurki i rozcieńczyliśmy do 38 - 40% i degustacja. Paru rzeczy już w ten sposób próbowałem z mniejszym lub większym wykrzywieniem pyska, ale rodzynki wywołały moje najszczersze zdumienie. TO JUŻ NADAJE SIĘ DO PICIA!!! Taki alkohol na świeżo jest już dobry. Gdybym nie wiedział co pije, pochwaliłbym producenta, że zrobił świetną wódkę owocową.
Oczywiście teraz pite nie będzie, w perspektywie beczka lub szkło i leżakowanie w zależności od potrzeb i alkoholu i właściciela. Sam zakup i surowiec zdecydowanie pozytywny, powinien być wyśmienity trunek.


Aktualizacja!

Po zsumowaniu wszystkich frakcji poza przedgonami nakapało 5,4 l przeliczeniowego spirytusu w 7 l destylatu.
Wydajność w przeliczeniu na czysty spirytus 96% to 0,33 l/1 kg rodzynek.
Kolejne destylaty mogą dać nieco wyższą wydajność, bo następne nastawy zostały zrobione z pominięciem początkowych błędów.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 22 lip 2023, 21:41
autor: Mrooq
Ja dziś przelotem wpadłem na działkę z rodzynkami, postanowiłem zrobić test i na szybko zagrzałem wodę w kegu. Do wiadra wrzuciłem 10kg rodzynek i zalałem prawie wrzątkiem. Tak żeby tylko pokryło rodzynki. Wiertara i mieszadlo w ruch, za jakieś 15 min znów że dwa litry gorącej wody i powtórka z mieszadła i tak jeszcze ze dwa razy. Zrobiło się z tego ok 18 litrów breji rodzynkowej.
Przerzuciłem do beczki dodałem kilka kropel anty piany, jako że nie miałem pekto dałem w ramach eksperymentu dodałem enzymu upłynniającego i dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Znalazłem jeszcze dwa kg cukru z przed pandemii chyba po 2,79 za kg jak dobrze pamiętam. Poszedł do beczki i dolałem zimnej wody żeby zbic temperaturę bo czas nie pozwalał na czekanie aż samo wystygnie. Wyszło tego w sumie ok 40l i refraktometr pokazał 18 brix. Z drożdży miałem jakieś wiekowe fermiole i moskwę, jako że musiałem znikać z działki nie ryzykowałem jakichś dzikusów z feemiolami i dałem moskwę.
Jutro może wpadnę na chwilę zobaczyć czy ruszyły, chyba że nie dam rady to zobaczę dopiero we wtorek

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 23 lip 2023, 00:40
autor: HeniekStarr
Aby nie wyważać otwartych drzwi- jakich błędów unikać przy robieniu nastawu z tych rodzynek?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 23 lip 2023, 06:47
autor: psotamt
Na razie zauważone 2 błędy w przygotowaniu nastawu:
1. Za dużo wody wlane na samym początku, bo całość potrzebna dla nastawu. Lepiej dać początkowo znacznie mniej, bo wtedy łatwiej w gęstwinie posiekać rodzynki. Potem, w miarę zagęszczania się nastawu, dodawać kolejne porcje wody i dalej robić gęstą pulpę. Aż do uzyskania zakładanych proporcji. W pierwszej beczce było dużo całych rodzynek.
2. Za wcześnie, bo w temperaturze ok. 60 *C podany był pektoenzym. Przy kolejnej beczce dany był poniżej 40 *C i mam wrażenie, że znacznie lepiej zadziałał.
To tyle. Do samego procesu destylacji nie mam uwag.
Ponadto raczej nie ma ryzyka startu dzikusów. Nastawy stygły długo w sposób naturalny i do chwili podania matki drożdżowej nic nie działo się w beczkach.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 24 lip 2023, 22:29
autor: wawaldek11
Zastanawiam się nad dodawaniem pekto, bo go nie mam ;) . Jak on działa na suszone owoce? warto? Za parę dni dopiero nastaw, to zdążę kupić.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 25 lip 2023, 06:34
autor: psotamt
Na suszone zapewne nie działa wcale lub słabo. Ale na namoczone rodzynki i opite solidnie wodą już tak. Kolejne dwa nastawy gdzie pekto podany był poniżej temperatury 40 *C zadział, bo nastaw jest znacznie rzadszy.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 26 lip 2023, 15:33
autor: kamilasta
A jaki doradzacie stosunek rodzynek do wody?
@psotamt wyżej napisał: 16,5 kg w 42 l wody - ale to wsad do kotła 60 litrów.
A na wsad do 50 litrowego kociołka może być 15 kg rodzynek na 30 litrów wody? Czy za dużo rodzynek? :scratch:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 26 lip 2023, 15:47
autor: kwik44
Rodzynki mają standardowo 60% cukru... Szklanka to ponoć 140g co by dawało gęstość rzędu 0,56 kg/dm^3 więc finalnie protamt ma jakieś 20BLG. Zmniejszając proporcjonalnie to 30l wody na 15kg daje trochę za mało wody. Po co stresować drożdże...

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 13:59
autor: drgranatt
Od 26 lipca upłynęło prawie miesiąc! Skoro taka cisza to domniemam, że wszyscy zajmują się teraz degustacją?

Właśnie nabyłem te rodzynki więc i ja niedługo zajmę się tematem. Destylat pójdzie do beczki.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 14:04
autor: Carl
Zapewne tak jest
Napiszcie mi proszę jak oceniacie możliwość przechowania tych rodzynek przez kilka miesięcy? Na przykład do zimy. Temat ciekawy, ale czasu brak... żniwa, kopanie i takie tam inne prace polowe

Wystukane z Tapatalka


Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 14:30
autor: wawaldek11
Część zakupionych rodzynek chyba poczeka do następnego lata na przerób. I raczej nie martwię się o przechowanie. Jak nie dostaną wilgoci, to nie powinno się z nimi nic złego wydarzyć. Może otworzę kartony, aby jeszcze doschły.
Ogólnie, to nie podoba mi się ich zapach i nastawu też - mało owocowy, jakby chemiczny, trochę przypalony jak melasa :mrgreen: Ale zauważyłem, że moja kichawa nie odbiera wszystkich zapachowych bodźców liniowo tylko wybiórczo.
A trunek powstanie dopiero za kilka tygodni. Chciałbym uzyskać choć trochę aromatów grappy, ale to będzie raczej trudne, bo ani pestek, ani szypułek :bezradny: Spróbuję do drugiego gotowania dodać liści i gałązek winorośli, ale to na małej próbce.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 14:40
autor: Carl
wawaldek, dzięki za info.
Co do zbliżenia się do grappy, to zauważ, że zbliża się termin zbioru winogron, więc może aby osiągnąć zamierzony efekt warto byłoby dodać trochę wytłoków do rodzynek?

Wystukane z Tapatalka


Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 14:48
autor: drgranatt
wawaldek11 pisze: środa, 23 sie 2023, 14:30...
Ogólnie, to nie podoba mi się ich zapach i nastawu też - mało owocowy, jakby chemiczny, trochę przypalony jak melasa :mrgreen: ...
Też mam takie odczucia.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 15:53
autor: Mrooq
I ja potwierdzę że zapach rodzynek jakiś taki chemiczny, nastaw podobny a nawet bardziej intensywny. Ale surówka bez zastrzeżeń, ładny owocowy zapach, sądzę że wyjdzie z nich jakaś brandy i nie będzie trzeba na spiryt przerabiac

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 16:17
autor: Góral bagienny
:witam: Przerobiłem 20kg żadnego obcego zapachu nie czułem ;)
Surówka ładnie pachnie rodzynkami :D
Mam nadzieje że wyjdzie coś dobrego :scratch:
Rodzynki były od @manowar

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 17:10
autor: psotamt
Przerobiłem właśnie 50 kg rodzynek. W moim odczuciu to będzie dobry alkohol, może nie tak aromatyczny jak niektórzy z nas oczekują, ale dobry. Wydajność to prawie 14 l w przeliczeniu na czysty spirytus, więc nieźle.
Nawet taki świeży, prosto z półek da się wypić po rozcieńczeniu bez obrzydzenia :D

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 19:20
autor: kwik44
Hmm to smuteczek, wygląda na to, że za mało wziąłem...

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 23 sie 2023, 19:42
autor: psotamt
Jeszcze są :D
Dziś miałem dostawę. Cena 1,2 zł/kg + koszt transportu.

P.S. Dla jasności, tylko niewielką część przerobię sam.
Zdecydowana większość ma już innych właścicieli, to coś w rodzaju akcji jak ta z melasą.
photo_2023-08-23_19-40-21.jpg

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 1 wrz 2023, 14:45
autor: geoorge
Może jest ktoś z Podkarpackiego kto zamawia lub chce zamówić rodzynki?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 2 wrz 2023, 19:12
autor: Mrooq
Mrooq pisze: środa, 23 sie 2023, 15:53 I ja potwierdzę że zapach rodzynek jakiś taki chemiczny, nastaw podobny a nawet bardziej intensywny
Dziś nastawiłem kolejne 30 kg i tu jest zupełnie inaczej, zapach nastawu całkiem przyjemny. Te dziwne aromaty "chemii" w porównaniu do poprzedniego nastawu sa dużo mniej wyczuwalne.
Pierwsza paczka 10kg która poszła na testowy nastaw była w środku słabo zawinięta i jeszcze gorzej zaklejona, możliwe że powietrze miało większy dostęp.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 21 wrz 2023, 22:40
autor: manowar
I ja powiem bo przerabiam. Zapachy różnią się między poszczególnymi pudełkami wyróżniam 3:
- ciężki stęchły piwniczny - niestety te pudełka musiały złapać gdzieś wilgoć. Zdarza się, że te paczki mają też pleśń
- ciężki melasowy, muscavado - mocno scukrzone rodzynki. Niektóre puszczają lepką słodką ciesz
- najlżejszy typowo rodzynkowy - rodzynki najlepszej jakości - mało albo prawie niescukrzone, mocno wysuszone
Na palecie u mnie były wszystkie typy - loteria - niestety były też z pleśnią. To co dobre trafiło z sokiem jabłkowym i robi... Dam znać

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 25 wrz 2023, 17:17
autor: rykowyryk
Dotarły rodzynki i do mnie. Tak jak wspomniał kolega powyżej, rodzynki są różne jedne bardziej wysuszone inne wilgotne, pleśni na razie nie zauważyłem.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 26 wrz 2023, 16:36
autor: drgranatt
Trochę czasu minęło więc chwalcie się co Wam wyszło z rodzynek. ;)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 26 wrz 2023, 17:34
autor: wawaldek11
Surówka :) Uszlachetniać będę zimową porą.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 26 wrz 2023, 18:42
autor: Góral bagienny
:witam: U mnie kaszana :angry:
Zrobiłem drinka i wylałem, jak na razie nie nadaje się to do picia.
Robione 2 razy na czapie od alembika.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 26 wrz 2023, 20:22
autor: psotamt
Przerobiłem wszystkie jakie miałem. Część rozcieńczone do 60% i w gąsiorkach z dębem francuskim i USA mocno palonymi, trochę czystego też dojrzewa. Druga patia rozcieńczona do 43% i to tylko z rodzynkami, 100 gramów na 5 litrów. Trochę też i bez niczego.
W moim odczuciu to najbardziej pijalna surówka jaką kiedykolwiek miałem. Stąd też mam nadzieję na niezły alkohol po dojrzeniu. Robiłem na raz na 4 półkach z katalizatorem i OLM mocno tnąc z przodu i z tyłu. Te ogony potem wlewałem do kolejnego gotowania i tak w kółko :D

W żadnym z kartonów nie było pleśni. Rodzynki były też różne; różna barwa, jedne klejące, drugie suche, jedne mocno scukrzone, inne prawie wcale. Drożdżom pasowały wszystkie :mrgreen:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 27 wrz 2023, 12:30
autor: Czach
Opadają wam rodzynki na dno po fermentacji? U mnie jakoś nie chcą, czapa jest pomimo zatapiania od 3 tygodni.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 27 wrz 2023, 13:24
autor: psotamt
To nie rodzynki mają opaść, a resztki rodzynek, skórki. U mnie enzym rozwalał je bardzo skutecznie i czapa była do końca fermentacji. Po jej zakończeniu opadała, nie było nic na wierzchu. Zawartość każdej beczki raz na dobę mieszałem.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 27 wrz 2023, 18:57
autor: bart412
Pierwsze 10kg zrobiłem na drożdżach AD Turbo Fruit i przeprowadziłem rektyfikację. Chciałem otrzymać czysty alkohol i go rozwodnić ale ku mojemu zaskoczeniu po rozcieńczeniu wyszedł trunek o fajnym rodzynkowym smaku i zapachu. Trochę było tu przypadku, ale trunek wyszedł przedni. Część nadal stoi w szkle i dojrzewa.

Drugie podejście miało zaowocować rodzynkowym destylatem, i tak do beczki poszło 20kg rodzynek i bayanusy. Najpierw przeprowadziłem odpęd na kolumnie (jeden zmywak + 3 garście sprężynek) bez dzielenia frakcji - jedynie odlałem pierwsze 50ml. Otrzymaną surówkę rozcieńczyłem do 20% i solidnie dzieliłem frakcje. Podczas drugiego procesu w pomieszczeniu zamiast rodzynkowego zapachu czuć było bardziej jak by ktoś gotował zupę grzybową :scratch:, i ten sam zapach było czuć w gotowym destylacie, jednak wymieszany z czymś owocowym. Po tygodniu zapach grzybów zginą i pozostał owocowy zapach, jednak żeby stwierdzić że to rodzynka nie sposób.

Efekty wyszły w obu przypadkach inne niż zamiary, no chyba że ten drugi destylat ujawni swoje walory po jakimś czasie. W każdym bądź razie, pierwsza próba wyszła bardzo pijalna i zostało już niewiele trunku schowanego głęboko w piwnicy. Z drugą wersją na ten moment zastanawiam się co uczynić, ale chyba zapomnę o niej na dłuższy czas i się okaże.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 28 wrz 2023, 11:00
autor: MalyJack
Góral bagienny pisze: wtorek, 26 wrz 2023, 18:42 :witam: U mnie kaszana :angry:
Zrobiłem drinka i wylałem, jak na razie nie nadaje się to do picia.
Robione 2 razy na czapie od alembika.
Góralu, a co z nim nie teges? Chemiczny? Qrcze wstawiłem rodzynki (żródło pewnie to samo). Właśnie przestały chodzić i będę działał. A, że u Ciebie technologia podobna tom ciekaw co to za wytwór końcowy?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 28 wrz 2023, 16:31
autor: Góral bagienny
:witam: Trochu chemii trochu przypalenizny i trochu rodzynek :shock:
Ogólnie na smak i zapach do :dupa:
Ale z winogronami też tak mam że długo się układają.
Więc destylat w kąt i czekamy z pół roku co wyjdzie :scratch:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 28 wrz 2023, 16:36
autor: Czach
psotamt pisze: środa, 27 wrz 2023, 13:24 Po jej zakończeniu opadała, nie było nic na wierzchu.
Dzięki

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 11 paź 2023, 00:17
autor: manowar
Ja rodzynki zalewałem sokiem jabłkowym (kto bogatemu zabroni, ale był za koszt transportu i jeszcze mam go sporo). Na 10kg 36l soku. Destylacja z pewną ilością rodzynek, ale znaczna większość poszła out. Z dwóch nastawów (+3l pogonu po ekstrakcie słodowym) wyszło mi ok 15l surówki ok 60% - ciągnięte do 98 na kegu. Przód odebrany bardzo wolno na 500-600W - destylacja w okolicach 800-900W na mojej pseudo alembiku... taki duży miedziany dzban przerobiony. Zapach bardzo obiecujący, gdybym nie ciągnął tak głęboko poszło by od razu do beczki, ale człowiek jest pazerny i czeka go druga destylacja. Myślę, że po leżakowaniu to będzie udany produkt.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 15 lis 2023, 20:03
autor: drgranatt
Dopiero dziś gotowalem rodzynki. 8-)
Nastawiłem nierozdrobnione na drożdżach CO-16. Strasznie to gęste. :(
Wyszło mi 11 litrów surówki o mocy 50% z 15kg. Dobry to wynik czy mieliście lepsze?
Po drugiej destylacji towar pójdzie do beczki.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 15 lis 2023, 20:57
autor: psotamt
drgranatt pisze: środa, 15 lis 2023, 20:03 Wyszło mi 11 litrów surówki o mocy 50% z 15kg. Dobry to wynik czy mieliście lepsze?
Wynik bardzo dobry.
Gratulacje :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 16 lis 2023, 09:21
autor: Carl

drgranatt pisze:Strasznie to gęste. :(
A ile wody dałeś na te 15 kg?



Wystukane z Tapatalka


Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 16 lis 2023, 17:13
autor: drgranatt
Wody nie mierzyłem ale razem wyszło mi 50 litrów.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 13:37
autor: drgranatt
Takie pytanko.
Jeśli już ktoś przerobił rodzynki to czy destylat wlewaliście do beczki? Jeśli tak to o jakiej mocy?
Tak samo jak przy whisky i może mniej?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 15:45
autor: fils1
Przerobiłem 30kg rodzynek ( stripping na głowicy alembikowej własnej produkcji + odpęd na tym samym urządzenie z mocnym cięciem ). 19 września wlałem do beczki 9,7l o mocy 63%. Beczka 10l trzyletnia, dobrze wyługowana. W tej chwili destylat ma kolor jasno słomkowy i próbka po rozcieńczeniu do 40% zaczyna przypominać brandy.
pozdrawiam
Piotr

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 16:33
autor: wawaldek11
Beczki nie mam wolnej i wlałem do kamionki ok. 75%. Na świeżo delikatnie mówiąc średni. Większość poszło na spiryt, a wódeczka z niego zasmakowała kolegom.
Wolę destylaty z winogron :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 16:39
autor: drgranatt
wawaldek11 pisze: poniedziałek, 4 gru 2023, 16:33 Wolę destylaty z winogron :ok:
Jak to mówią: Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.
Najbardziej interesuje mnie moc destylatu wlewanego do beczki. Słyszałem takie opinie, że powinien mieć 40% ale czy to prawda? :scratch:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 16:43
autor: radius
wawaldek11 pisze: poniedziałek, 4 gru 2023, 16:33 Wolę destylaty z winogron
No, to polecam ci spróbować takiego destylatu od Górala bagiennego. Pierwsza klasa :poklon; 50% a pije się jak sok winogronowy :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 17:11
autor: drgranatt
W tzw między czasie znalazłem coś takiego: https://www.milerpije.pl/brandy-shustoff.html
Chyba uzyskałem odpowiedź na moje pytanie co do mocy destylatu wlewanego do beczki.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 20:18
autor: Doody
Brandy nie powinna być słabsza niż 40%, a tym samym musisz wlać do beczki destylat o mocy wyższej. Jeżeli chcesz trzymać w wilgotnej piwnicy przez 3 lata to destylat powinien mieć 60%. Jeżeli 2 lata to 50-52. Jeżeli tylko rok to wystarczy 45%.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 21:17
autor: rozrywek
drgranatt pisze: poniedziałek, 4 gru 2023, 13:37 Takie pytanko.
Jeśli już ktoś przerobił rodzynki to czy destylat wlewaliście do beczki? Jeśli tak to o jakiej mocy?
Tak samo jak przy whisky i może mniej?
To wszystko zależy od wilgotności pomieszczenia.
Anioły swoje wezmą.
Powyżej 60 procent wlewaj.
Poniżej to ci na koniec lura wyjdzie.
Wlewaj ok 65- do 70 procent max.
Gotowca potem rozcieńczysz.

Ale jak wspominam zależy dużo od wilgotności pomieszczenia.
Albo ci wypije wodę, albo zabierze alko.
To ważne.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 4 gru 2023, 22:12
autor: jakis1234
Adam proszę, ja już mam dosyć. Wchodzę na AD i na 6 nowych postów, 4 to Rozrywek. Tęsknię już za czasami, kiedy się nie odzywałeś.
Nie znasz się na wszystkim, a piszesz jakbyś miał doświadczenie w każdej dziedzinie.
Widzę, że większość ludzi, którzy Ciebie znają, już sobie odpuściła komentowanie.
Ja mam nadzieję, że ze względu na naszą znajomość jakoś do Ciebie dotrę, ale coraz bardziej skłaniam się do zablokowania wyświetlania Twoich postów.
Ostatni raz proszę :poklon; - zbastuj i pisz trzy razy mniej, w sprawach w których masz jakąś wiedzę, a nie powtarzaj informacji, którzy wszyscy znają i nie wnoszą nic nowego.
"Mowa jest srebrem a milczenie zlotem"

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 5 gru 2023, 02:41
autor: rozrywek
Ciebie posłucham jakisiu1234.
Ale to nie moja wina że mam sporo wiedzy.
Wylogowuję się zatem. Jak sobie życzysz.
Ps: Grzesiu. Mam sporo wiedzy i doświadczeń.. To źle że chcę tym się podzielić?
Mam stylistykę jaką mam..
Ą ę bułkę przez bibułkę? To nie ja.

Wracając do rodzynek..
Ja ostatnio jak robiłem nastaw z rodzynek...To je zmieliłem maszynką do mięsa. Na najgrubszych oczkach.
Łatwo się zmieliło, szybko poszło.
Nastaw ładnie ruszył od razu i świetnie pracował.
Całe rodzynki to napuchną, a takie już nie.
I grzybki mają doskonały dostęp do cukrów prostych.
Trzeba ułatwiać, nie utrudniać.
A fermentacja nie była burzliwa.
To był sztorm. 10 w skali Beauforta.
Od razu doradzam: Nie nastawiaj 3/4 fermentora. Nastaw 1/2. Bo wyskoczą.

Także tego ten.
Już wiecie jak postępować z rodzynkami.
Zawsze wrócą do pierwotnego kształtu. Muszą się rozprężyć.
Susz to susz..
Zgadza się panie @jakis1234
? Zgadza się?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 5 gru 2023, 07:54
autor: drgranatt
Doody pisze: poniedziałek, 4 gru 2023, 20:18 Brandy nie powinna być słabsza niż 40%, a tym samym musisz wlać do beczki destylat o mocy wyższej. Jeżeli chcesz trzymać w wilgotnej piwnicy przez 3 lata to destylat powinien mieć 60%. Jeżeli 2 lata to 50-52. Jeżeli tylko rok to wystarczy 45%.
No właśnie. Tu jest cały problem, że moja piwnica jest sucha i ciepła więc ubywa sporo. W beczce niby %% przybywa i ubywa wody ale anioły też mają swoją działkę.
Ale chyba już wiem co zrobię bo warunków w piwnicy nie zmienię.

Wszystko zależy czy wezmę beczkę świeżą czy już wyługowaną a % dopasuję do wielkości beczki aby była zalana pod korek i na dolewkę starczyło.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 5 gru 2023, 08:11
autor: Doody
Jeżeli % rośnie to lepiej wlać do beczki nie mocniejsze jak 45%. Ja kiedyś w suchym garażu (ale chłodnym) zrobiłem taki patent, że beczkę nakryłem dużym kartonem (takim od lodówki) i razem z beczką pod kartonem umieściłem 2 wiadra pełne wody, Co 2-3 tygodnie odkrywałem i dolewałem wody do wiader. Pod kartonem powietrze musiało być wilgotniejsze niż w reszcie garażu. Idealnie nie było ale procent spadł po roku o 2 punkty ;) a ubytek, choć duży, był akceptowalny.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 5 gru 2023, 08:15
autor: radius
rozrywek pisze: wtorek, 5 gru 2023, 02:41 Ale to nie moja wina że mam sporo wiedzy.
Niestety, większość tej wiedzy, to wiedza teoretyczna. Zasłyszana i gdzieś "zaczytana". Twoja chęć brylowania na forum zaczyna być męcząca, więc spasuj trochę, jeśli nie chcesz aby większość z nas cię "znielubiła" ;)

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 21 gru 2023, 14:35
autor: drgranatt
Jedną porcję zrobiłem już na gotowo.
Jestem więcej niż zadowolony. Aromat i smak zajefajny :ok: Teraz jeszcze druga porcja i do beczki. Myślę, że efekt końcowy może być petardina.
Zaleję do świeżo wyszczonej i wypalonej beki.

@Góral bagienny to co rozrobiłem to nawet Tobie by podeszło :pije:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 10:40
autor: zwirek
Witam wszystkich posiadam ok 35l surówki z rodzynek o mocy ok 40% i czeka mnie teraz destylacja na gotowo tylko mam zagwozdkę, :scratch: użyć pustej metrowej rury czy też zrobić na kolumnie procup 6 półek. Podpowiedzcie proszę.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 11:15
autor: Kula
Półka jak najbardziej ale 6 półek to ciut za wiele jak na mój gust.
Nie możesz skrócić do 3-4?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 12:27
autor: drgranatt
zwirek pisze: czwartek, 18 sty 2024, 10:40 Witam wszystkich posiadam ok 35l surówki z rodzynek o mocy ok 40%...
Ja surówkę z rodzynek gotowałem na długiej rurze z wypełnieniem i odbierałem przez OVM. Wyszedł zajebisty aromat mimo, że ma to 96%. Po rozcieńczeniu do 60% pójdzie do beczki.
Po rozcieńczeniu próbki do 40% destylat nic nie stracił na smaku i aromacie.
Co z tego wyjdzie przekonam się za rok.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 20:39
autor: zwirek
Kula pisze: czwartek, 18 sty 2024, 11:15 Półka jak najbardziej ale 6 półek to ciut za wiele jak na mój gust.
Nie możesz skrócić do 3-4?
Skrócić raczej się nie da ale nie jestem konstruktorem więc pewności nie mam.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 21:19
autor: zask
drgranatt pisze: czwartek, 18 sty 2024, 12:27 Ja surówkę z rodzynek gotowałem na długiej rurze z wypełnieniem i odbierałem przez OVM. Wyszedł zajebisty aromat mimo, że ma to 96%.
Muszę się upewnić ;) Na drugi raz surówkę z rodzynek puściłeś tak samo jak byś robił normalnie spirytus?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 18 sty 2024, 21:22
autor: drgranatt
@zask , dokładnie tak.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 19 sty 2024, 11:52
autor: rozrywek
:D Jakie proporcje stosujecie?.
Ja się przymierzam do 3kg rodzynek na 10L wody.
Wiem że to dużo.
Zmielone w zwykłej ręcznej maszynce do mięsa.
W fermentor i jazda. Oczywiście bez dodatku cukru.

Niestety nie mamy dostępu do winogron.
Dowalić więcej? Czy 3kg wystarczy?
Ostatnio jak robiłem to wyszło cienkusz.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 19 sty 2024, 14:24
autor: drgranatt
Ja z 15kg rodzynek robiłem 50l nastaw.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 19 sty 2024, 14:32
autor: stuf
@drgranatt i jakie blg na starcie miałeś?

Nabazgrane w Tapatalk.


Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 19 sty 2024, 15:28
autor: drgranatt
@stuf , tak dokładnie to już nie pamiętam ale chyba wyszło 22 Blg.

EDIT

Z 60kg otrzymałem na czysto 15l 96%.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 20 sty 2024, 07:58
autor: psotamt
Sprawdzone proporcje. Dlaczego akurat 16,6 kg rodzynek? To 50 kg na 3 beczki :D

Nastaw dla kotła 60 l.
16,6 kg rodzynek
40 l wody
pektoenzym
drożdże
pożywka

Wodę zagrzać do 60 *C, wlać do beczki i wrzucić rodzynki.
Poniżej 35 *C w beczce dodać pektoenzym, pożywkę i matkę drożdżową. Mieszadłem dobrze zamieszać.
Podczas fermentacji, raz na dobę porządnie zamieszać w pojemniku. Sprawdza się mieszadło.

Matka drożdżowa
100 ml wody na miskę i rozsypać drożdże na 20 minut.
Potem zamieszać i dodać 100 ml soku z beczki.
Po 10 minutach przelać do beczki i wymieszać.


BLG nie mierzyłem nigdy.
Dokładnie tak samo mam zamiar postąpić w tym roku z suszonymi daktylami.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 18 mar 2024, 15:19
autor: kamilasta
Tak mi wpadło do głowy, żeby potraktować rodzynki dundrem z melasy... :scratch:
Próbował ktoś takiego wynalazku?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 18 mar 2024, 17:03
autor: Krychu35
@kamilasta według mnie szkoda smaku rodzynek na taki mix. :scratch:
Ja zrobiłem cukrówkę na takim dundrze i to tylko aby zobaczyć co z tego wyjdzie. ;) Może duch buraka trochu zniknie :mrgreen:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 18 mar 2024, 17:12
autor: kamilasta
Ja robiłam QQ z dodatkiem takiego dundru. Całkiem fajne wyszło tylko układało się długo.
Rodzynek mam jeszcze 40 kg, więc jest z czym eksperymentować.
Takie rumowe brandy na PS-ie i do beczki na 2 lata... :scratch:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 18 mar 2024, 18:19
autor: Doody
Kamila,
Moim zdaniem nastaw tak jak opisał @psotamt. Dwa razy na PS-e i będzie fajne brandy :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 18 mar 2024, 20:34
autor: psotamt
kamilasta pisze: poniedziałek, 18 mar 2024, 15:19 Tak mi wpadło do głowy, żeby potraktować rodzynki dundrem z melasy... :scratch:
Mogą być rodzynki, któż Ci zabroni :D Choć w moim odczuciu trochę żal by mi było rodzynek. Jednak z takiej mieszanki nie ma prawa wyjść zły trunek.
Dundrem z melasy traktowałem kilka razy skrobię ziemniaczaną z pozytywnym efektem.
Pojedyncza rektyfikacja takiego miksa dawała znacznie smaczniejszą wódkę, niźli sama skrobia.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 20 mar 2024, 18:08
autor: kamilasta
psotamt pisze: poniedziałek, 18 mar 2024, 20:34 Pojedyncza rektyfikacja takiego miksa dawała znacznie smaczniejszą wódkę, niźli sama skrobia.
Zawsze zastanawiała mnie ta pojedyncza rektyfikacja.
Czy taki alkohol nie jest zbyt mocno zanieczyszczony?
Długo się układała twoja skrobia?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 20 mar 2024, 18:52
autor: drgranatt
Jest zanieczyszczony. Jak taki Ci odpowiada to wszystko ok :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 20 mar 2024, 19:23
autor: psotamt
kamilasta pisze: środa, 20 mar 2024, 18:08Długo się układała twoja skrobia?
Co najmniej 3 miesiące. Ale zwykle daję jej więcej czasu.
Zanieczyszczony? Destylat zbożowy z półek jest zanieczyszczony wielokrotnie bardziej, a jak smakuje po leżakowaniu? :D
Robiłem dwukrotnie rektyfikację skrobi i jednak zostanę przy jednej.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 22 mar 2024, 10:10
autor: geoorge
Jak przybliżony czas fermentacji na CO-16?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 22 mar 2024, 10:11
autor: drgranatt
Max do 14 dni w zależnosci od temperatury.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 2 kwie 2024, 14:07
autor: geoorge
Podpowie ktoś jak na kolumnie półokowej prowadzić proces.
Nie mam doświadczenia niestety, do dyspozycji ma do 5 półek (sita) i OLM.
Głównie chodzi mi jak % odbierać serce np. 70-80%? 4 półki?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 2 kwie 2024, 14:36
autor: kwik44
A skąd my mamy wiedzieć co tobie smakuje? W jaki destylat celujesz? Od odpowiedzi na to pytanie zależy co doradzić. Jeden lubi bardziej oczyszczony do "szybszego" spożycia, drugi zanieczyszczony do długiego dojrzewania. Dla mnie standardem jest ~60%...

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 2 kwie 2024, 17:37
autor: geoorge
Dzięki, raczej krótkie starzenie (może 6 - 12 miesięcy), nie w beczce. W szkle z ewentualnym dodatkiem dębu lub rodzynek (albo jedno i drugie).

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 3 kwie 2024, 08:09
autor: kwik44
W szkle, w takim czasie to może się co najwyżej zabarwić dębem. Coś tam się poprawi, ale bardzo słabo. Kamionka. Widzę, że smaki a'la metaxa chodzą po głowie ;) Zrób odpęd do końca, porządny, a potem destyluj na te 60-70% i nie schodź głęboko w pogon. I powinno być. Słodycz z rodzynek powinna dodatkowo wygładzić smak. Nalew na rodzynkach zrobiłbym osobno i później domieszał. Przedgon i pogon oczywiście do kolejnych destylacji jak masz więcej nastawu.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 3 kwie 2024, 09:27
autor: geoorge
A gdzie nabyć kamionki w rozsądnej cenie?
Podwójny odpęd daje faktycznie dobry efekt, przypomniało mi się że dawno temu robiłem tak śliwowicę :), tylko nie pamiętam nawet ile półek miałem przy drugim odpędzie.
Wolałbym za jednym razem załatwić sprawę, ale zobaczymy.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: środa, 3 kwie 2024, 10:03
autor: jakis1234
geoorge pisze: środa, 3 kwie 2024, 09:27 A gdzie nabyć kamionki w rozsądnej cenie?
Zobacz tutaj:https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 62#p181201
i tutaj:https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 22#p147438

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 4 kwie 2024, 21:54
autor: geoorge
Nie wiedziałem że takie oddychające kamionki można kupić :). Myślałem że są tylko szkliwione i dlatego nie brałem tego wcześniej pod uwagę.
Gonić z OLM czy wywalić i odbiór z głowicy?
Przez OLM dużo stracę przy rodzynkach?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: czwartek, 4 kwie 2024, 22:03
autor: jakis1234
geoorge pisze: czwartek, 4 kwie 2024, 21:54 Gonić z OLM czy wywalić i odbiór z głowicy?
Przez OLM dużo stracę przy rodzynkach?
Według mnie:
OLM
Nie

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 5 kwie 2024, 13:32
autor: drgranatt
geoorge pisze: czwartek, 4 kwie 2024, 21:54 Gonić z OLM czy wywalić i odbiór z głowicy?
Ja goniłem przez OVM i aromatów jest wystarczająco dużo.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: piątek, 5 kwie 2024, 14:08
autor: Mrooq
Ja właśnie robię odpęd rodzynek, które czekały w beczkach od września/października. Ciekawe co wyjdzie co to wyjdzie po "półrocznej" fermentacji

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 6 kwie 2024, 15:18
autor: geoorge
Rodzinki po 7 dniach fermentacji (całe, nie rozdrobnione) w temp. nastawy 20-25°C mają około 9 Birx. Szkodę że nie sprawdziłem na starcie ( ale pewnie i tak dużo cukru było uwięzione w rodzynkach).

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 6 kwie 2024, 16:01
autor: drgranatt
@geoorge, jak dodawałeś pektoenzym to poradził sobie z cukrem wewnątrz owoców.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: sobota, 6 kwie 2024, 17:19
autor: geoorge
Niby dodałem pekto, tylko ilości ciężkie do odwarzenia.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 8 kwie 2024, 15:54
autor: rozrywek
geoorge pisze: wtorek, 2 kwie 2024, 17:37 Dzięki, raczej krótkie starzenie (może 6 - 12 miesięcy)
A dlaczego aż tak krótkie starzenie?.
Zrób następny nastaw.
I działaj sukcesywnie.
Potem następny I następny.
Najstarsze do kieliszka a reszta niech sobie dojrzewa.
Ustal metodę jak to rozdrobnić.
Ja przekręcałem przez głupią maszynkę do mięsa.
Poważnie. Na sitku o najgrubszych oczkach.
Działa. A jak nie to pektoenzym. Wiertarka i mieszadło.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 10:05
autor: geoorge
Mam dziwą sytuację (a może normalną?), po 15 dniach pomiar refraktometrem daje znowu wynik 9 Birx. Tym razem widać koniec fermentacji, poprzednio nastaw pracował. Tak duża korekta?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 10:20
autor: rastro
O ile pamiętam całe rodzynki, do mierzenia postępów fermentacji czegoś takiego refraktometr się nie nadaje, żeby mógł być wskaźnikiem postępów fermentacji musimy zmierzyć początkowe blg, przy założeniu że praktyczne cały cukier jest w cieczy, wtedy można obliczyć korektę wedle wzoru, który można znaleźć być może u nas, a na 100% na piwo.org

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 11:23
autor: jakis1234
https://kalkulatorpiwowara.pl/refractometer
https://piwko.com.pl/kalkulator/korekta ... raktometru

Pomiar refraktometrem bez przeliczenia nie ma sensu.
@geoorge, nie napisałeś, czy te 9 Brix to po przeliczeniu.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 11:26
autor: drgranatt
geoorge pisze: poniedziałek, 15 kwie 2024, 10:05 Mam dziwą sytuację (a może normalną?), po 15 dniach pomiar refraktometrem daje znowu wynik 9 Birx. Tym razem widać koniec fermentacji, poprzednio nastaw pracował. Tak duża korekta?
Weź trochę płynu na język i organoleptycznie. Jak kwaśne to wszystko zjedzone.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 11:40
autor: geoorge
Na starcie było chyba 19 Birx, ale pewnie sporo cukru było uwięzione wewnątrz rodzynek.
Tak że wszystkie pomiary niewiele wnoszą :(. Jedno jest pewne po 14 dniach ewidentny koniec fermentacji :)
Wytrawne to było już po 7 dniach :)
Współczynnik korekcji jaki przyjąć?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 11:58
autor: wawaldek11
Rodzynki opadły?

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 12:03
autor: geoorge
Tak opadły.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 12:46
autor: wawaldek11
To na rury :ok:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 15 kwie 2024, 12:59
autor: jakis1234
geoorge pisze: poniedziałek, 15 kwie 2024, 11:40 Współczynnik korekcji jaki przyjąć?
Wysłałem linki do dwóch kalkulatorów, masz automatyczne przeliczanie i podany współczynnik korekcji.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: wtorek, 23 kwie 2024, 10:23
autor: geoorge
Wydajność w przeliczeniu na czysty wychodzi 3 l z 10 kg. rodzynek. Czyli całkiem dobrze, coś tam odpadnie na przedgony i pogony oczywiście.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: niedziela, 5 maja 2024, 13:53
autor: geoorge
Odważyłem się skosztować po około 2 tygodniach. Pogony cięte dość szybko, serce około 80 %. Niestety nieciekawie obecnie to smakuje, gdzieś tam czuć rodzynki, ale prócz tego sporo nieciekawych smaków :(. Myślałem że rodzynki będą dominować jak przy śliwce czy gruszce.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 6 maja 2024, 09:26
autor: drgranatt
Nie wiem jaką metodą robiłeś ale u mnie rodzynka dominuje i to bardzo. Koledzy z forum próbowali i mówili, że zajebiste jest. Chyba mi nie słodzili! :lol:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 6 maja 2024, 10:05
autor: Kòpôcz
Nie słodzili - nie tylko Twoje rodzynki są prima sort ;). Ale... Z tego, co kojarzę, to robisz odpęd i rektę na OVM. Towar do spożycia od razu. Próbowałem niedawno te same rodzynki, ale z PS, bodaj 4-5 miesięczne. Uwierz, że trudno było zachować dobrą minę, a produkt był ze środka serca.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 6 maja 2024, 11:36
autor: drgranatt
Kòpôcz pisze: poniedziałek, 6 maja 2024, 10:05 Nie słodzili - nie tylko Twoje rodzynki są prima sort .
Lejesz Waść miód na serce me :oops: :odlot:
Zgadza się, robię odpęd na krótkim potstilu wypełnionym miedzią a później rekta na kolumnie i odbieram na OVM. :punk:

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 6 maja 2024, 11:50
autor: geoorge
Ja robiłem szybki odpęd (gotowane z rodzynkami), a potem 3 półki i OLM jednak zapadła decyzja. Konstrukcja OLM ma wymuszony refluks około 50%, stąd też wyższy procent otrzymałem. Następny eksperyment zrobię czystą z buforem + 5 półek i OLM. Rodzynki przy około 22 °C fermentują dokładnie 14 dni.

Re: nastaw z rodzynek na brandy / koniak

: poniedziałek, 6 maja 2024, 12:01
autor: drgranatt
geoorge pisze: poniedziałek, 6 maja 2024, 11:50 Konstrukcja OLM ma wymuszony refluks około 50%, stąd też wyższy procent otrzymałem.
Ja otrzymuję jeszcze wyższy bo 96,5% więc nie ma to aż tak dużego znaczenia. Dlatego ja tak robię ponieważ interesuje mnie wycięcie wszystkich "smrodów" - jak by to zwać - nawet kosztem utraty pewnej części aromatów.