Strona 1 z 1

DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: środa, 14 mar 2012, 15:05
autor: radius
Koledzy psotnicy :!:
Jedno konkretne pytanie. Czy spotkał się któryś z Was z drożdżami dedykowanymi do nastawów melasowych na rum :?: Np. takimi
rum2.jpg
lub innymi. A może ktoś wie gdzie kupić takie drożdże :?: :o

Re: DROŻDŻE TURBO RUM

: środa, 14 mar 2012, 15:11
autor: Zygmunt
A masz odjście do melasy? Z homedistiller mam info, że świetnie radzą sobie drożdże piekarnicze (w sumie żadna niespodzianka- one wzrastają przecież na melasie) i piwowarskie. Poleciłbym jakiś drożdże do Ale, bo głęboko odfermentowują.

Re: DROŻDŻE TURBO RUM

: środa, 14 mar 2012, 15:32
autor: radius
Wolałbym te konkretne do rumu, ale jak nie zdobędę, to które z piwowarskich byś mógł polecić :lol:

Re: DROŻDŻE TURBO RUM

: środa, 14 mar 2012, 17:29
autor: Zygmunt
Jakieś w miarę uniwersalne suche- Safale S-33, Brewfermy TOP, płynnych na jeden nastaw bym nie polecał, zupełnie się nie opłacają w ten sposób.

Ciekawy wątek: http://homedistiller.org/forum/viewtopi ... =11&t=7678

Re: DROŻDŻE TURBO RUM

: środa, 14 mar 2012, 18:58
autor: radius
Poczytałem i piekarnicze padły przy teście zapachowo-smakowym. Korcą mnie te Wyeast 1968 London ESB Ale, tylko cena ho, ho :!: :D
A co powiesz o Brewferm Lager, czym różnią się od Brewferm Top :?:

Re: DROŻDŻE TURBO RUM

: środa, 14 mar 2012, 20:41
autor: Zygmunt
Lager to drożdże dolnej fermentacji, możesz zapewnić im stała temperaturę w okolicach 10-15C? TOP to z kolei uniwersalne drożdże górnej fermentacji, pracują tez w temp. pokojowej.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 17 mar 2012, 10:45
autor: radius
Yes, yes, yes, jak zawołał pewien "polityk" nie znający języka Shakespear,a :D
Znalazłem i zamówiłem drożdże dedykowane do rumu. Firma Gert Strand.
rum turbo.jpg
Jeszcze tylko melasa i brązowy cukier i zaczynam przygodę z rumem :ok:
Efekty nie omieszkam opisać :czytaj:

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 17 mar 2012, 11:24
autor: Zygmunt
Tylko postaraj się o melasę trzcinową, a nie buraczaną:)

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 17 mar 2012, 11:34
autor: radius

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 22 mar 2012, 11:26
autor: radius
Gdyby ktoś był zainteresowany, to drożdże do rumu można kupić tutaj http://surplusage.biz/presta/product.php?id_product=74

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: wtorek, 2 kwie 2013, 00:45
autor: Koni
Ja też zająłem się w ostatnim czasie eksperymentowaniem z rumem. Początek jest średni, ale liczę, że nowy nastaw z dundrem będzie lepszy. Do rzeczy:

do pierwszego nastawu użyłem drożdży cobry do rumu, zastanawiam się teraz czy to na pewno był dobry wybór. Czy może te podane tutaj są lepsze? Ktoś porównywał? Co sądzicie o cobra rum?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: wtorek, 2 kwie 2013, 17:50
autor: wawaldek11
Dlaczego początek jest średni?
Napisz więcej, to Cię pocieszymy :mrgreen:
Ostatnio użyłem Rum Turbo, ale produkt czeka na drugie gotowanie. Po pierwszym jest podobny jak na innych drożdżach.
Kilka pierwszych nastawów zrobiłem na Bayanusach G995 i było nieźle. Bayanusy trochę z konieczności ze względu na niską temperaturę bimbroforni. Teraz znów nastawię na G995.
I wiem na pewno, że jakość produktu finalnego bardzo zależy od użytych surowców.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: środa, 7 sie 2013, 02:14
autor: wawaldek11
Pociągnę dalej na temat jakości surowców używanych do produkcji rumu.
Cukier cały czas ten sam, ale melasy sprawdzałem dwie: sucha z bogutymłyn i płynną z mikroorganizmów.
Wg mnie sucha jest lepsza, daje lepszy aromat. Już przy destylacji w pomieszczeniu czuć róznicę. Pokusiłem się o spróbowanie obu melas. I ta z mikroorganizmów wydaje mi się bardziej słona i mniej słodka. Destylat po pierwszym razie przemawia też za suchą. Do drugiego gotowania połączę destylaty i zobaczę co wyjdzie.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 lis 2013, 07:05
autor: pitz
Koledzy a ta z mikroorganizmów na pewno jest spożywcza?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 lis 2013, 23:33
autor: Kamal
Czy jest spożywcza ? Tego to nie jestem pewien, ale do nastawów na rum spokojnie można używać.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: niedziela, 1 gru 2013, 11:55
autor: radius
pitz pisze:Koledzy a ta z mikroorganizmów na pewno jest spożywcza?
To jedna z najlepszych melas dostępnych na naszym rynku i na pewno "spożywcza" 8-)
Kilku moich znajomych wpierdziela ją już od roku i żyją :mrgreen: Zresztą ja też jej próbowałem. Piłem rozpuszczoną z wodą z dodatkiem soku cytrynowego - istna kopalnia mikroelementów :ok:
http://www.suga-lik.com/molasses/composition.html

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: środa, 11 gru 2013, 20:50
autor: pitz
Ja tam co do spożywczości tej melasy nie jestem pewien szukałem na stronie producenta i w sklepie internetowym i nigdzie niema jej w zakładce "dla ludzi" tylko zawsze w "inne". Pisałem zapytanie do producenta niestety odpowiedzi nie otrzymałem.
W sumie melase zamówiłem suchą ze "smakosza"
Jeszcze pytanie czy receptury z cobra rum trzeba się trzymać ostro? Bo ja planowałem zrobić na większej ilości melasy z cukrem trzcinowym a nie z glukozą jak każe naklejka na opakowaniu.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 12 gru 2013, 01:24
autor: wawaldek11
Wszelkie wariacje na temat rumu są dozwolone ;) Na pewno z trzcinowym cukrem będzie lepiej niż z glukozą.
Ważne żebyś nie przesadził z Blg. A jeśli masz warunki i czas, to użyj wolniejszych drożdży.
Po ile kupujesz suchą w smakoszu? I co to ten smakosz?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 12 gru 2013, 12:40
autor: Kamal
Receptury cobry, nie musisz trzymać się ostro. Spokojnie te drożdże ruszą 100 litrów nastawu. Tylko czas fermentacji, trochę się wydłuży.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 26 gru 2013, 13:31
autor: gr000by
Ja zastanawiam się nad kupieniem paczuszki drożdży Coobry do rumu i później pracowanie na ich gęstwie. Skończyły mi się Bayanus G995, a w sklepie stacjonarnym mogę kupić oprócz Coobra Rum Yeast jeszcze Enovini, Fermvin, Fermvin PDM, Fermicru VR5 lub Fermicru LS2, a myślałem o użyciu Fermvin PDM lub Enovini, gdyby rumowe były niewarte zachodu. Wszędzie widzę obietnice przekazania wyników porównawczych, ale nikt nie kwapił się do szerszych opisów ;) - więc pewnie spróbuję sam.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 26 gru 2013, 14:37
autor: wawaldek11
Od pewnego czasu stosuję tylko bayanysy G995 - tanie, skuteczne i szerokie spektrum temperaturowe. Na czasie za bardzo mi nie zależy. Robiłem też na dedykowanych turbo do rumu - nie zauważyłem różnicy - zlałem wszystkie mutacje do powtórnego gotowania. Szczególowych notatek nie prowadzę - lubię improwizować ;) Chociaż mam w czeluściach bimbroforni próbki po jednej destylacji z różnych okresów i receptur. Nie wszystkie są opisane, ale dobry nos pomoże w identyfikacji :mrgreen:
Jako, że okres Świąt jest dobry na prezenty, Grooby daj na PW adres abym mógł wysłać Ci paczuszkę ;)

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: czwartek, 26 gru 2013, 21:24
autor: Kamal
Nastaw na gęstwie Coobry, pracuje dobrze i szybko się uwija. Sam pracuje na tych drożdżach, i zapewne będę używał ich dalej.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 17:18
autor: pitz
Kolego wawaldek11 malasa smakosz http://www.ceneo.pl/17297753
Ktoś napisał na forum że sypka melasa daje intensywniejszy aromat niż ta z mikroorganizmów. Mam nadzieję że do końca lutego będę w stanie opisać jakoś wynik chociaż nie mam specjalnego porównania

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 20:09
autor: wawaldek11
Po ile ta melasa, bo już nie ma w linkowanej ofercie - chyba wykupiłeś cały zapas :mrgreen:
Nastawiłeś już? Jeśli tak, to na ile Blg? Z samej melasy czy z dodatkiem cukru/glukozy/trzcinowego?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 20:53
autor: pitz
http://visvitalis.com.pl/pl/searchquery ... url=melasa
Tylko radzę przypilnować sobie tego zakupu żeby wszystko pasowało ;).
Mam zamiar nastawić z cukrem trzcinowym i chyba dodam też zwykłego, bo glukozy niestety nie mam. Proporcje coś tak może po dwa kilo z każdego. Drożdże Coobra rum, a drugie wiadro: stare drożdże plus kilkudniowy dunder 4l jeśli nie ruszy to mam w zanadrzu drugą paczkę Coobry.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 21:09
autor: gr000by
Uważaj na ilość cukru i nastawu przy Coobrach dedykowanych do rumu - ta paczka spokojnie wystarczy ci na dwa nastawy po podzieleniu na pół, a najlepiej na jeszcze więcej http://alkohole-domowe.com/forum/post92057.html#p92057.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 21:53
autor: Kamal
Coobra ruszy spokojnie, 3, 4 razy większy nastaw niż na opakowaniu. Wiem bo sam używam coobry, i spokojnie by mi ta paczka na 100l nastawu starczyła.

Szkoda, że ta melasa w visvitalis nie ma zniżki, przy większym zakupie. Jak to było za dobrych czasów w bogutynmłyn. :shock:

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 13 sty 2014, 22:00
autor: pitz
Czyli mam drożdży na 8 fermentacji, a melasy tylko 4kg, cukru trzcinowego tylko 3kg i 2kg diamantu brązowego, który miał być trzcinowy, a jest qfa z karmelem.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: wtorek, 14 sty 2014, 00:40
autor: wawaldek11
Nie paprałbym trzcinowego nastawu burakiem. Zrób jeden nastaw z samej trzciny. Jak będzie bardzo esencjonalny, to możesz go dla prób rozcieńczyć dobrym rektyfikatem z buraka.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: wtorek, 14 sty 2014, 07:55
autor: Kamal
Ja brałem diamant, i był trzcinowy. Patrz dokładnie przy zakupie, na pudełko. :-)

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: niedziela, 19 sty 2014, 21:05
autor: pitz
Wystartowałem: 2kg melasy sypkiej "smakosz"(smak przyjemny, wyraźnie słodka) + 3kg demerara z Sante + 1kg cukru białego + paczka płynnego węgla + kropla antypiany. Blg = 20, temp<30, pół paczki Cobra rum. Krótka kolumna do smakówek czeka na pospawanie mam dwie opcje 40 albo 80cm na sprężynkach miedzianych(20cm) i zmywakach żeby mi niebyło przykro je wyrzucić jak się zasyfią.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: niedziela, 19 sty 2014, 23:57
autor: Kamal
pitz pisze: 2kg melasy sypkiej "smakosz"(smak przyjemny, wyraźnie słodka) + 3kg demerara z Sante + 1kg cukru białego + paczka płynnego węgla + kropla antypiany.
Węgiel aktywny do nastawu na rum! :o Może i destylat, wyjdzie łagodniejszy, ale będzie mieć mniej posmaku rumowego.
Nastaw na rum, się nie pieni tak bardzo, żeby używać antypiany.
pitz pisze:Krótka kolumna do smakówek czeka na pospawanie mam dwie opcje 40 albo 80cm na sprężynkach miedzianych(20cm) i zmywakach żeby mi niebyło przykro je wyrzucić jak się zasyfią.
Najlepszy sprzęt, do destylacji nastawu na rum, jest zwykły post-til. Po prostu kocioł i chłodnica.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 20 sty 2014, 07:47
autor: pitz
Węgiel jest w pierwszym przepisie Radiusa na rum domowy akurat miałem to dałem.
Po przykrych doświadczeniach z nastawem z ekstraktu słodowego zaopatrzyłem się w antypianę no ale 1 kropelka chyba nie zaszkodzi?
Abraatek bez wypełnienia pewnie dalej nie będzie pot-stilem? Ewentualnie jaką przybliżoną mocą grzać dla kega 30 i rury fi60 o dł. 400mm? Destylacja prosta to dla mnie czarna magia, nigdy nie miałem styczności.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 20 sty 2014, 09:29
autor: Kamal
1 kropelka antypiany, nie zaszkodzi. Destyluj na krótkiej kolumnie, bez wypełnienia. Pisałeś, że możesz mieć 40cm kolumnę. Więc jej nie wypełniaj, i możesz gotować. ;-)

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: poniedziałek, 20 sty 2014, 10:59
autor: wawaldek11
Jeśli możesz, to zostaw trochę miedzi.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 20:48
autor: rosjan
Cześć,
Rozmieszałem 22 l melasy z 40 l wody. Po tej czynności zdałem sobie sprawę, że nie mam już drożdży na rum. Mam natomiast bayanusy 995, bayanusy AOC, C3 i Black Bull Turbo. Co, według Was, byłoby najlepsze do tego nastawu?
A może lepiej poczekać tydzień na drożdże rumowe?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 20:56
autor: gary1966
Bayanusy 995.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 21:51
autor: rosjan
@gary1966, dzięki.
Czy w takim układzie dodać jakiś owoc, np. rodzynki, czy też bez niczego?

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 22:01
autor: gary1966
Pożywkę bym dał, no i rodzynki jak dobrej jakości.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 22:24
autor: rosjan
:poklon; :poklon;

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: sobota, 30 cze 2018, 23:32
autor: sargas
Ponieważ do zacierów zbożowych z powodzeniem stosuje drożdże firmy alcotec do rumu postanowiłem użyć turbo drożdże tej samej firmy. Na chwilę obecną drożdże robią 6 dzień jeszcze trochę roboty im zostało. Po zakończeniu fermentacji i destylacji będę mógł się podzielić wynikami i spostrzeżeniami. Liczę jednak że nie zawiodę się tak jak w serii do zacierów zbożowych.

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: niedziela, 1 lip 2018, 00:32
autor: rosjan
@sargas, ja dopiero zaczynam... a pamietam Twoją żytnią

Re: DROŻDŻE TURBO DO RUMU

: niedziela, 1 lip 2018, 09:38
autor: sargas
@rosjan to mój pierwszy nastaw na rum a że destylować będę swoim alembikiem to licze że wyjdzie coś pysznego. Jak dobrze pójdzie to rum w wersji surowej i po mecerowaniu przywioze na zlot pomimo że czasu nie wiele zostało. Żytnią też przywiozę.