Strona 1 z 1

Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 15 paź 2011, 10:18
autor: mossini
Witam Panowie.
Nareście ukończona została budowa moje kolumny z kwasówki.
Kolumna nie była jeszcze używana bo potrzebuje tylko jedna redukcje, kilka złączek do chłodzenia i troche pracy kosmetycznej.
keg: 30l
ogrzewanie: grzałka UU 2000W + regulator max 3.5kw
kolumna: 120cm ko
średnica:60mm
wypełnienie: miedź 30cm(narazie brak)+ 110cm zmywaki(narazie brak)
głowica: 30cm ko + spirala12 zwojów fi 8 ko

Szukam jeszcze zaworka do lm-a, siatki miedzianej. pasty ANTOX, uszczelek silikonowych

Głowica wymaga jeszcze wytrawienia
głowica1.jpg
Prośba do fachowców. Jak oceniacie robote mojego spawacza?
Spawy półek miały przebarwienia które znikneły po przetarciu tym filcem pokazanym na zdjęciu.

Na głowice przygotowana jest już dennica ze spiralą (12 wojów fi8)
głow2.jpg
Do wygiecia jest jeszcze języczek i trochę pracy przy usunięciu wycieków od spawania
Półki nawet prostopadle zostały przyspawane. Nachodzą na siebie 6 mm.


edit 2.
Rura od kolumny jest nadspawana na fitting od kega i posiada przewęrzenie 35mm.
Dodatkowo zamierzam umieścić 2 zwęrzenia w kolumnie wykonane z wywyjki.
Bufory wykonam z drutu.
W tle dennica od głowicy.
wywijka.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 15 paź 2011, 13:44
autor: Wald
Szkoda że nie została zabezpieczona od środka. Spawy mocno poprzepalane. Do takiej średnicy powinno się podawać gaz formujący lub ochronny ok. 15 litrów. Do środka, oprócz palnika. Teraz zostaje Ci szlifowanie tam gdzie jest dojście. Całość wygląda dobrze :ok:

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 15 paź 2011, 16:44
autor: wiking
Spawy są nie najlepszej jakości widziałem dużo lepsze, ale na dobrego spawacza ciężko trafić.Co do grzałki to mam pewne zastrzeżenia, jeżeli masz taką rurę to z tą mocą nie zalejesz kolumny i wyniki też będą marne.Proponował bym 4000w i regulator do 5kv

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 17 paź 2011, 14:18
autor: sverige2
@Mossini.
Jedna grzałka o mocy 2000w. nie pozwoli
na prowadzenie procesu na pograniczu zalania.
Przy kolumnie o tej średnicy, potrzebna jest,
znacznie większa moc grzałek,
tak jak podaje Wiking. Zalanie kolumny o takiej średnicy,
w stanie startowym suchym, potrzebuje moc ok 3,5-3,7kw.
a następnie po doprowadzeniu do progu zalania,
trzeba będzie zmniejszyć moc do ok. 2.7kw.
Margines mocy, pomiędzy zalaniem, a pograniczem
zalania jest bardzo mały i wynosi tylko ok.10w.
Konieczne jest zainstalowanie
jeszcze jednej grzałki, niestety.

Pozdrawiam

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 17 paź 2011, 18:49
autor: szczurek.g
Możecie mi powiedzieć do czego służą te 3 zaznaczone miejsca ?
1 - odbiór ?
2 - termometr ?
3 - ?

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 17 paź 2011, 20:46
autor: tonic21
1 odbiór LM
2 termometr
3 odbiór VM
Za zaworem powinna być chłodnica prosta .

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 14 lis 2011, 17:49
autor: mossini
Nareszcie przetestowałem kolumnę. Troszkę błędów popełniłem i nie doróbki się zdarzyły.
Urobek mierzyłem na alkoholomierzu z biowinu i pokazywał mi 97+(nie testowałem go jeszcze na polmoskim!)
Cały proces trwał 40min+6.5h(rozgrzewanie+psocenie)
Urobek 4l.
Przez godzinę miałem temp. na głowicy 78.4 reszta to 78.5
Już zakupiłem jeszcze jeden termometr do zamontowania w kolumnie, bo nic nie widać na jednym co się dzieje w kolumnie.

Do ocieplenia jest jeszcze kolumna i keg. Cały czas grzanie działało na maxa. Przy 27 zmywakach i na grzałkach 2000 +1500 nie mogłem zalać kolumny.

Następnym razem będzie lepiej. :D

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 14 lis 2011, 20:46
autor: masato
Według mnie nacięcie płytki dolnej w taki sposób jaki Ty masz prowadzą do podciekania i ściankowania. Najlepiej, jak w płytce nacinamy czymś bardzo cienkim. W moim przypadku, jak robiłem testy, była to blacha miedziana 0,6mm i naciąłem ją nożyczkami. Ściankowania i podciekania nie było, a już Ci co mieli wyjapane rowy wkoło języczka, narzekali na podciekanie.

W mojej kolumnie poszedłem po rozum do głowy i zastosowałem rurkę powrotu dla refluksu fi 8. Obniżyłem/zmniejszyłem tym samym poziom jeziorka do minimum, a podciekania nie będzie na 100%.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 14 lis 2011, 20:58
autor: Brzydal
Zmywaki potrzebują większą moc do zalania, ale może się uda po ociepleniu. Przydało by się te 500W więcej. Zalać można też inaczej, przez chłodnice wlać pół litra spirytusu tylko na chwilowo wyłączonych grzałkach tylko ostrożnie by się nie poparzyć bo lubi odbić.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 14 lis 2011, 21:42
autor: mossini
Sądziłem ze szybciej mi pójdzie.. 4l w 6 h... troche słabo.
Dodam jeszcze ze używany był zawór vm otwarty na maxa.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 24 lis 2011, 23:16
autor: mossini
2 tygodnie temu testowałem kolumne. Dzisiaj zauważyłem że na wężyku który łączył zawór VM z chłodnica tam gdzie miał kontakt z oparami silikon się zabarwił na biało.
To nie jest osad lecz silikon zmienił właściwości
wezyk silikonowy.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 24 lis 2011, 23:47
autor: Wald
mossini pisze:To nie jest osad lecz silikon zmienił właściwości
To nie silikon zmienił właściwości, ale wężyk.
Gdyby był z silikonu na pewno nie zmieniłby niczego. Ani wyglądu, ani właściwości.
W ten sposób reaguje igielit. Prawda jest okrutna, ale sorry, ktoś Cię oszukał wmawiając ze kupujesz silikon.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: piątek, 25 lis 2011, 00:04
autor: Zygmunt
Igielitowo-silikonowy, stawiam na euro-win :P

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: piątek, 25 lis 2011, 07:05
autor: mossini
No to fajnie. Mam jeszcze jeden wężyk od Bimberhobby.pl. Ten na pewno jest silikonowy.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: piątek, 25 lis 2011, 15:21
autor: Roberts
@mossini
jak chcesz sprawdzić czy to silikon to podpal zapalniczka wężyk. Jak się będzie źle palił i będzie przechodził w biało szary popiół to silikon.
Pozdrawiam.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: piątek, 25 lis 2011, 15:29
autor: Zygmunt
Z BH sa silikonowe na 100%. Ten ze zdjęcia nie- silikon się tak nie odkształci nigdy.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 09:10
autor: mossini
Umieściłem drugi termometr 30cm od góry wypełnienia. (kolumna 120cm, 27zmywaki).
Zastanawiam się czy nie za wysoko.?
Przy jakiej różnicy temp. na tych termometrach trzeba odbierać pogony?
Dzisiaj zamierzam umieścić w kolumnie 2 pierścienie zwężające.
Zamierzam umieścić je co 40 cm.
Dobrze zrobię jak pierścień będzie 10cm nad termometrem
Jakie macie propozycje rozmieszczenia tych pierścieni?

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 13:19
autor: Roberts
@mossini
Pierścienie zwężające nie będą miały żadnego efektu jak używasz zmywaki. Termometr daj 40cm od dołu a nie od góry.
Pozdrawiam.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 13:30
autor: radius
@ Roberts ,a na jakiej podstawie tak twierdzisz :?:
Robiłeś jakieś próby, bo ja tak :?: :!:
Przeczytaj ten post http://alkohole-domowe.com/forum/post37426.html#p37426
A potem odpowiedz dlaczego zamontowanie w mojej kolumnie pierścienia, przy wypełnieniu zmywakowym, dało takie a nie inne efekty.
Pozdrawiam

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 13:58
autor: Roberts
@radius
Post o pierścieniach czytałem na bieżąco i z ciekawości też spróbowałem ze zmywakami ale nic to mi nie dało. Ja mam wąską kolumnę (wew 39mm) i upychanie miało bardzo duży wpływ na destylacje. Teraz używam pociętych zmywaków muszę spróbować jeszcze raz może efekt będzie bardziej wyraźny.
Pozdrawiam.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 17:02
autor: Zygmunt
Roberts pisze:@Termometr daj 40cm od dołu a nie od góry.
Za nisko. Na tej wysokości przy źle ułożonych zmywakach temperatura będzie się jeszcze wahała.
Przynajmniej 50cm, dla bezpieczeństwa nawet 55-60. I tak zapas czasu na reakcje będzie duży.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 26 lis 2011, 20:43
autor: mossini
Przed chwilą wykonałem bufory do pierścienia zwężającego z drutu 4mm.
Jakość trochę marna, ale muszą działać.
buf.jpg
Nie używajcie drutu 4mm, jest za twardy, sama męczarnia przy wyginaniu.

Edit.1.Używałem imadła i młotka ale nieraz nie ma jak podejść bo imadło masywne.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: niedziela, 27 lis 2011, 06:49
autor: użytkownik usunięty
drut 4 mm bardzo dobrze się wygina z młotkiem i imadłem

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: niedziela, 27 lis 2011, 12:52
autor: Brzydal
Roberts pisze:@mossini
Pierścienie zwężające nie będą miały żadnego efektu jak używasz zmywaki. Termometr daj 40cm od dołu a nie od góry.
Pozdrawiam.
Kolego nie dokońca masz racje, dlatego, ze pierścienie zostały opisane także w fachowej literaturze łącznie z doświadczalnie wyliczonymi zyskami. Także nie są to jakieś zwidy po przedawkowaniu ;) tego czy innego kolegi. I szczególnie efekt powinien być widoczny w zmywakach, które maja prawie dwukrotnie słabszy HEPT. Tu jest temat który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości łącznie z podaniem stosownej literatury. http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... sc&start=0 Termometr zaś powinien być umieszczony powyżej 8 półki by wskazywana temperatura była taka sama dla porównania jak na głowicy, a w którym dokładnie miejscu to już zależy od smaku destylatora i co chce osiągnąć.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 10 gru 2011, 15:41
autor: mossini
Niedawno przeprowadziłem destylacje z użyciem moich pseudo-pierścieni. Pierścienie nie są do końca dopracowane, mają luz ok 0.5mm i dlatego nie są szczelne.
Ułożyłem co 40cm na samych zmywakach. Miedzi jeszcze nie mam.
Drugi termometr przestawiony z 30cm (od góry) na 50 cm i pokazywał mi przez cały proces temp. 78.3
Zmieniła mi się temp stabilizacji. Wcześniej miałem 78.4, 78.1 a teraz miałem 77.6 na głowicy.
IMG_0001.jpg
IMG_0003.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 10 gru 2011, 16:29
autor: sverige2
Termometr sterujący procesem, powinien być zamontowany (umieszczony) na 2/3 wysokości wypełnienia. Dopiero na tej wysokości jest stabilna temperatura, pozwalająca na prowadzenie procesu przy pomocy E/ARC lub ręcznie. Na wysokości 40 cm. od dołu, temperatura zmienia się cały czas w raz z ubywaniem alkoholu w nastawie, co wyklucza całkowicie prawidłowe prowadzenie procesu.

Pozdrawiam

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 12 gru 2011, 16:29
autor: mossini
50cm od góry, to wychodzi na wysokości 70cm.
Wychodzi więc nawet niżej niż zalecasz ale dla mnie to nawet lepiej.
Sam Zygmunt polecił mi nawet niżej go umieścić.

Ubiłem zmywaki i udało mi się w końcu zalać kolumne.
Zauważyłem że przy mniejszym chłodzeniu spirali zwiększa się odbiór na chłodnicy.
Okazało się też ze muszę jednak zalepić miejsca gdzie wychodzą krućce od spirali bo nie mam ich uszczelnionych i para ucieka przez wzrost ciścienia.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: piątek, 13 sty 2012, 18:27
autor: mossini
Przedstawiam w całej okazałości mój sprzęt.
Kolumna wyposażona już jest w sprężynki od kolegi plipek1.
a1.jpg
a2.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: środa, 25 sty 2012, 18:51
autor: mossini
Do następnego procesu możliwe że będę miał zamontowany wziernik.
Na razie nie mogę dopasować odpowiedniego szkiełka na wizjer.
Fi 55 otworu.
Jutro będę miał okrągła szybkę ze zwykłego szła o grubosci 8mm. fi 100
Wytrzyma??
wziernik.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: środa, 25 sty 2012, 22:33
autor: mlew124
Musisz mieć hartowaną szybkę. Nie hartowana wytrzymała mi jedną destylację, a przy drugiej pękła. Pozdrawiam.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: środa, 25 sty 2012, 22:42
autor: pokrec
Tak sobie myslę, z termometrem w wypełnieniu na wysokości 2/3 to nie jest do końca chyba tak.
Dlaczego?
Ano, dlatego, że temperatura będzie stała na poziomie, na którym już mamy azeotrop i powyżej tego poziomu nie ma zatężania w wypełnieniu. Ja mam kolumnę 140 cm i termometr pierwszy na wys. jakichś 95 cm a drugi - 135 cm (oprócz oczywiście tych na wlocie nad kegiem i w głowicy).
Na tych dwóch termometrach w wypełnieniu w czasie odbioru serducha mam temperatury identyczne (czasem jest wahnięcie o 0,1 stopnia). Oznacza to, że ostatnie 45 cm wypełnienia praktycznie nie "pracuje" przy używanej przeze mnie mocy (ok. 3 - 4 kW). Dopiero pod koniec, jak mi zaczyna się różnica na tych dwóch termometrach pojawiać (na tym 95 cm zaczyna rosnąć), to zmieniam flaszkę odbiorczą i kontroluję cały czas nosem, co sie dzieje. W ten sposób może jeszcze ze setkę odbiorę i potem idą pogony. Ale jest czas, żeby spokojnie przygotować się do oddzielenia pogonów.
Jeśli mamy kolumnę typu 100 cm, to termometr "środkowy" powinien być na wys. raczej 80 cm niż 60, bo na 60-ciu to będzie za duży wpływ kotła.
Ale oczywiście: kto budując juz kolumnę nie zrobi jej co najmniej na 120 cm a w praktyce - tak wysoką, jak na to sufit pozwala?
Ja bym mógł wstawić jeszcze z 20 cm rury i zastanawiam się nad wziernikiem , ale jak patrzę na ceny tej biżuterii...

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 26 sty 2012, 11:10
autor: mossini
Termometr jest teraz na 70cm-trach. (120 całość)
Nie chce żeby pokazywał mi taka sama temperaturę na głowicy.
Wtedy nic nie widać co się dzieje niżej. A może grzeje za mocno i temperatura wspina się,a na takim co jest na 2/3 wysokości tego nie widać.
Oczywiście do momentu bo i tak by zareagował, ale wtedy można powiedzieć jest za późno i psuje się stabilizacja, "i po ptokach".
Wole aby cyferki się zmieniały na bieżąco.
Miej więcej określam jaka ma być temperatura na min w procesie stabilizacji i tego się trzymam.
Jak będzie okazja i będzie mnie to już męczyło do dam jeszcze niżej, tak na 50cm od dołu.
A 1/3 wysokości to trochę za nisko.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: środa, 8 lut 2012, 21:39
autor: mossini
Ale się dzisiaj nadenerwowałem.
Tak koszmarnego procesu jeszcze nie prowadziłem.
Nazbierało mi się 11l spirytusu po poprawnych retryfikacjach. Same serca.
rozcieńczone kranówą do 25l. I jazda.
W kolumnie: zmywak, 50cm sprężynek, zmywak, pierścień centrujący, zmywak, 50 cm sprężynek, zmywak.
Nie chciało się w ogóle stabilizować .
Różnica ok 2 ,3st miedzy głowicą a czujnikiem na 70 cm. tj, (80 st. głowica)(82.1 st.)
Zalewanie po ok 5min na mocy 1400w. Nawet na mniejszej mocy zalewało.
Z tego wyszło że cała destylacja wypadła jako post-still.
W połowie zmierzyłem na alkoholomierzu to wyszło 80%

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: środa, 8 lut 2012, 22:55
autor: lesgo58
Czy zostawiłeś bufor między wypełnieniem a pierścieniami - tak z góry jak i z dołu.
Miałem podobną sytuację jak położyłem pierścień bezpośrednio na wypełnieniu i póżniej na pierścieniu od razu wypełnienie.Po zmianie przestało zalewać.
Chciałbym też wtrącić jeśli można swoje pięć groszy w sprawie umiejscowienia termometru w dolnej części kolumny.
Ja umiejscowiłem na 40 cm nad kegem i okazało się to strzałem w dziesiątkę.Przy wypełnieniu sprężynkami jest to ok 14 półka.Nad tym mam jeszcze 90 cm wypełnienia.Temperatura na tym termometrze nie zmienia się prawie prze cały proces destylacji.Pierwsze drgnięcie o 0,1 stopnia obserwuję gdy w kegu mam już 99 stopni.
Zaobserwowałem ,że utrzymywanie stałej temperatury na wypełnieniu w tym miejscu daje mi w efekcie stabilny pod względem jakościowym destylat.
Ułatwia też w b.dobrym odcięciu tak przed- jak i szczególnie pogonów.A nawet końcówka pogonów nie capi jak pogony otrzymywane tylko przy termometrze umiejscowionym w górnej części kolumny.
Pozdrawiam

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 9 lut 2012, 08:11
autor: szybki999
pokrec pisze:Tak sobie myslę, z termometrem w wypełnieniu na wysokości 2/3 to nie jest do końca chyba tak.
Dlaczego?
Termometr powinien znajdować się na 7-10 półce teoretycznej czyli około 40cm licząc od dołu w zależności od wypełnienia oczywiście.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 9 lut 2012, 15:05
autor: lesgo58
@szybki999
Spójrz post wyżej od Twojego.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 9 lut 2012, 16:47
autor: mossini
Bufory jak na zdjęciu. Ok 25mm.
pierscien.jpg

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: czwartek, 9 lut 2012, 17:43
autor: lesgo58
A to spryciarz - wymyśliłeś bufory bez spawania... :klaszcze:

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 11 lut 2012, 14:24
autor: mossini
chłodnica.jpg
Chciałbym zwiększyć wydajność tej chłodnicy.
W czasie procesu kolumna nagrzewa się do samego szczytu i dodatkowo para ucieka mi przy króćcach.
Mam pomysł żeby miedzy zwoje powciskać blaszki miedziane w kształcie półksiężyca.
Zadziała taki patent??
Na razie mam włożony kawałek rurki, ale to się nie sprawdza.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 11 lut 2012, 15:34
autor: radius
Niemożliwe żeby tyle zwojów nie skropliło wszystkich par. Może rozciągnij trochę te zwoje, będą miały pary większą powierzchnię styku z chłodnicą. Ja mam 12 zwojów rurki fi 8 i przy minimalnym przepływie wody efektywnie pracuje ok. 2/3 spirali.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 11 lut 2012, 18:27
autor: gobo
lesgo58 pisze:Ja umiejscowiłem na 40 cm nad kegem i okazało się to strzałem w dziesiątkę.Przy wypełnieniu sprężynkami jest to ok 14 półka.Nad tym mam jeszcze 90 cm wypełnienia.Temperatura na tym termometrze nie zmienia się prawie prze cały proces destylacji.Pierwsze drgnięcie o 0,1 stopnia obserwuję gdy w kegu mam już 99 stopni.
Niemożliwe!

Sprawdził bym na Twoim miejscu termometry: zwłaszcza ten w kegu i na 40 cm od dołu.
Przy 99 st.C w kotle masz zaledwie 1% alkoholu. Termometr na 40 cm od dołu musi "drgnąć" o wiele wcześniej, zanim osiągniesz temperaturę w kegu 99 st.C! Nie neguję, że umieszczenie termometru na 40 cm wypełnienia od dołu jest dobrym rozwiązaniem.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 11 lut 2012, 18:50
autor: mossini
Posiadając już wziernik, formie testu przy ostatniej pracy na kolumnie skupiłem się na pracy przy progu zalania.
Wsad 45%.
Podczas procesy mierze napięcie na grzałce 1,5kW( druga 2kW grzeje na maxa).
Początek procesu: zalanie udało mi się utrzymać przy 155V (3010W) i w takim stanie przeprowadziłem 3/4 stabilizacji. (ok 40 min)
Podczas włączenia odbioru zalewanie ustało wiec podkręciłem regulator do 170V(3108W) i utrzymywałem odbiór ok 25ml/min (+-5) równocześnie utrzymując zaworkiem LM moment początku zalewania .
Po ok godzinie okazało się że muszę jeszcze podkręcać o ok 5 V co pół godziny ze by utrzymać moment zalewania i dany miej więcej odbiór.
Na końcu odbierałem już ok 16ml/min a na voltomierzu było już 205V (3330W)

Przez cały proces miałem na głowicy temp 78.5 a 55 cm niżej 78.8.

Czy dobrze rozumie i przeprowadziłem proces przy progu zalania.?
W tym właśnie jest sens tego procesu?

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: sobota, 11 lut 2012, 18:56
autor: lesgo58
@gobo
cytat ..."...Osiągnięcie na miarę 3 L/h rektyfikatu o mocy 96,5% przy mocy grzania 1,2kW!..".

Chyba mnie z kimś pomyliłeś.Ja prowadzę proces grzejąc mocą ok 1800 w.I nigdy nie twierdziłem ,że otrzymuję destylat z szybkością 3l/h.
To nie ja powiedziałem.

W tym temacie kilka postów wyżej opisałem tylko miejsce gdzie znajduje się czujnik temp (dokładność 0,01 stpnia C) w dolnej części kolumny.
Co do cytatu,który przytoczyłeś wszystko się zgadza.Pracuję przy pomocy regulatora mocy PRD 3 firmy Pamel(można znależć na Allegro)z czterema czujkami,Które są b,dobrze skalibrowane.Czujka w kegu umiejscowiona jest w cieczy .
Zdjęcie kolumny w załączniku.
Moc tak wysoką prawie do samego końca uzyskuję przy ręcznym prowadzeniu procesu podpierając się tzw. Tabelą Akas'a.(załącznik)korygując czterokrotnie RR w oparciu o odczyt temperatury w kegu.
Oczywiście mimo iż moc destylatu jest taka wysoka to odbiór jego po osiągnięciu w kegu ok 95-96 stopni C przeprowadzam do osobnego naczynia,gdyż zaczyna mieć lekki różniący się od serca zapaszek.Mam bardzo wyczulone receptory węchowe.
Fakt prędkość kapania przy końcu jest b.minimalna, ale właśnie dzięki temu otrzymyję taką moc do końca.
Ktoś powie czy to jest opłacalne ekonomicznie?
Po co tracić czas .
Ale mnie nigdzie sie nie śpieszy.To jest hobby.
I w końcu po zebraniu pogonów z kilku procesów (a są to pogony - uwieżcie mi o znikomym zapaszku)przerabiam jeszcze dwa razy otrzymując akceptowalny spirytus.
Cały czas rozmawiam oo spirytusie otrzymywanym przeze mnie li tylko i wyłącznie za pomocą gotowań destylatów o różnym stężeniu bez podpierania się chemią, czy też filtrami.
Dlatego prowadzę destylacje w sposób , który opisałem wyżej...

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 13 lut 2012, 10:01
autor: gobo
Poniżej na załączonych zdjęciach panel z termometrami mojego aparatu przedstawiający temperatury:

1-sze- zdjęcie: temperatury podczas odbioru gonu głównego od 90,5 do 96 st.C w kotle. Nastaw (cukrówka) o stężeniu około 15% alk.

2-gie zdjęcie: temperatury zakończenia procesu rektyfikacji. Temperatura cieczy w kotle równa temperaturze czujnika na 45 cm wypełnienia od dołu. Temperatura na czujniku umieszczonym 30 cm poniżej górnego poziomu wypełnienia podniosła się o 0,1 st.C (wykonano 3 stabilizacje) co jest ostatecznym sygnałem do zakończenia procesu.

Dodam, że wysokość wypełnienia wynosi 155cm, sprężynki KO + miedź.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: poniedziałek, 13 lut 2012, 13:17
autor: lesgo58
Jeśli masz dobrze skalibrowany termometr w kegu( i to jest realna temp), to ja przy temp.98stopni prowadzę odbiór z szybkością ok.4-5 ml/min.Jest to b.wolno oczywiście - ale wyciągam praktycznie wszystko.Jedynie sama końcówka po skoku temp na termometrze w dolnej części kolumny - tzn to wszystko co już jest tylko w kolumnie (ok.200 ml) pozostawiam bo to już trochę intensywniej pachnie a pary które byłyby potrzebne do przepchniecia tej reszty etanolu jeszcze bardziej zasmrodziłyby mi kolumnę, to zostawiam w środku i pozbywam się tego w trakcie płukania kolumny.Robię tak bo zauważyłem że jak starałem się wyciągnąć wszystko to kolumna i chłodnica wręcz cuchnęły i było trudniej się pozbyć tych zapachów.
Cały proces prowadzę bez potrzeby stabilizacji - wprowadzam tylko poprawki na odbiorze i po przekroczeniu temp 97stopni w kegu dodaję trochę mocy aby keg produkował trochę więcej etanolu.

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

: wtorek, 14 lut 2012, 14:56
autor: mossini
Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat mojego tekstu z 4 posty wyżej.??