Strona 1 z 1

Parnik 100 l by Kujus

: wtorek, 10 maja 2011, 23:01
autor: Kujus
Witam chciałem pokazać swój sprzęt produkcyjny , nie ukrywam że Bimbrofor Kucyka był ogromną inspiracją i rozwiązania konstrukcyjne są w większości z niego zapożyczone. Jest to konstrukcja na bazie 100 l parnika węglowego z czarnej 2 mm blachy ( ocynk i tak by zlazł ) W kotle zamontowałem zawór spustowy 1'' przydatny przy spuszczaniu gorącego wywaru bez przechylania kotła , zawór serwisowy 3/4' , kurek probierczy ( wmontowany żeby wskazywał 80 l w baniaku , przydatna sprawa do obliczeń ) Oraz termometr
Obrazek
Obrazek
Podłączenie chłodnicy jest poprzez wąż i szybkozłączkę 1'
Obrazek
Chłodzenie postanowiłem zrobić typu para-powietrze do tego celu posłużyła mi miedziana chłodnica samochodowa od Uaza ( wytrawiona i oczyszczona ) odpowiednio zmodyfikowana , z zamontowanym wentylatorem od Ascony do chłodnicy jest podłączony manometr cieczowy w zakresie do +/-0,07 atm Tak wygląda całość wraz z prostownikiem zasilającym chłodzenie
Obrazek
Co do wydajności to jest bardzo fajna :D nawet bardzo bardzo fajna , rozgrzanie trwa około 1,5h i destylacja około 2-3 h ( zależy od sposobu palenia i wkładu ) . Jak wam się podoba takie urządzenie ?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: wtorek, 10 maja 2011, 23:39
autor: Zygmunt
No cóż... Chłodnica samochodowa- ciąłeś kiedyś taką? Mi się zdarzyło ciąć taką, która była myta najpierw ropką, potem cilitem, kagerem, mocną zasadą i na końcu kwasem. Płukane myjka ciśnieniową. Po kilki godzinach wymyliśmy ja tak, że woda za każdym razem wypływała czysta- a na końcu i tak musieliśmy ja przeciąć, żeby ja skrócić. I wiesz co? W środku dalej był syf! Ja bym z tego wódki się nie napił, zwłaszcza, że pary do chłodnicy masz Kolego poprowadzone wężem z PCV...
Zawór na wyjściu z chłodnicy pomijam, bo tu o BHP i tak mowy być nie może. Na zdrowie...

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 11 maja 2011, 00:02
autor: Kujus
Na złom porąbałem nie jedną chłodnicę , ta była z wiadomego auta które nie widziało glikolu i innych nie zamarzających syfów jeździła tylko na wodzie i czyszczenie jej oparło się tylko na odtłuszczeniu jej nitrem 5 krotnie potem wrzątek z NaOH ludwik i 2x woda i para i leci z niej jak kryształ , wąż plastik jest tymczasowy bo silikon rozlazł się ze starości , co do zaworu na końcu to nieoceniona pomoc przy pobieraniu próbek czy zmienianiu naczynia normalnie jest zawsze otwarty 8-) Nawet jak jakiś syf sie przedstanie przez cały zestaw to i tak odpadnie na 2 i 3 destylacji na aparaturze z KO

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 11 maja 2011, 08:42
autor: radius
Oglądając te zdjęcia aż mi żołądkiem drgawki wstrząsnęły :o
HUJ*, ewentualnie CIP** miałby tu dużo roboty :D

*HUJ - Higieniczny Urząd Jakościowy
**CIP - Centralny Instytut Pędnictwa
:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Re: Parnik 100 l by Kujus

: wtorek, 14 sty 2014, 23:01
autor: fabis
Gratki za kreatywność;) Co do reszty Ja z tego pił nie będe...

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 08:10
autor: Kamal
Hehe, to co ludzi chcesz czeęstować? Moim zdaniem jak coś robić, to porządnie. I nie z byle czego.
Pozdrawiam Kamal ;-)

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 08:25
autor: BartekBartek1
Chłodnica powinna być z rurki. Najlepiej miedziana. Koszty zamkną się w stówie i wywal ten wąż pcv. Połączenia zrób też z miedzi.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 08:29
autor: lesgo58
Panowie spójrzcie na datę , kiedy zdjęcie tego parnika zostało wystawione.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 12:02
autor: jhmm
Swoje pierwsze doświadczenie z gotowaniem nabywałem na podobnym parniku. To dobre i tanie urządzenie do pędzenia i dające spore możliwości. Mój ojciec ze swoim szwagrem mieli parnik, który łączyli z chłodnicą umieszczoną w beczce tzw. " śledziówce" za pomocą 1,5 m rury 1/2 lub 3/4 /nie pamiętam/, zagiętej po obu stronach. Chłodnica była zrobiona z takiej samej zwiniętej rurki o średnicy trochę mniejszej niż średnica beczki. Wszystko było uszczelnione na ciasto z mąki żytniej. Był to prosty i tani zestaw. Wychodził z niego typowy bimber robiony na drożdżach piekarniczych. Wujek jako główny operator, odbierał bimber do czasu aż się palił. Gdy przestawał jeszcze przez jakiś czas odbierał, wąchając i próbując decydowali z ojcem czy dolewać do całości czy też nie. Moja rola, kiedy już zostałem dopuszczony do procesu, to było pilnowanie temperatury wody w beczce. Przez cały proces czyli 3-4 godziny, nastaw był nie mniejszy jak 80 l, wybierałem kubkiem litrowym wodę ciepła i wlewałem zimną. Nie mieliśmy żadnego termometru. Wszystko było na wyczucie ale poparte wieloletnią praktyką. Odpęd był jednokrotny z zachowaniem jak największej ostrożności. Na drugi przebieg nie decydowano się z obawy przed sąsiadami, którzy interesowali się " dlaczego Józek do ciebie tak często przychodzi " i tyle przesiaduje. Pędzenie odbywało się dwa razy w roku przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Ech! to były czasy!
Teraz, po latach zamierzam podobny parnik połączyć rurką miedzianą z chłodnicą, też miedzianą, zanurzoną oczywiście w beczce i wykorzystywać do gotowania gęstych nastawów ze śliwek i jabłek.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 15:10
autor: BartekBartek1
Oj kolego, jeśli zrobisz do tego płaszcz to będzie super. Ale jak chcesz destylować śliwki i jabłka to się przypali i będzie walić spalenizną. Bardzo dobry pomysł z miedzianą chłodnicą. W sobotę zrobiłem taką za 15zł. Dostałem 4,5m rury miedzianej o średnicy 12mm. Do tego miałem już rurę na obudowę o średnicy 160mm i kształtki oraz silikon. Kupiłem tylko zaślepkę do rury. Rurę miedzianą wygiąłem na rurze pcv 110mm i włożyłem w tubę z pcv. Na początku chciałem włożyć to do beczki, ale stwierdziłem, że lepiej jest zastosować dłuższą a węższą tubę, bo woda nagrzewa się od góry i 30cm rury będzie ciepłe a reszta zimna. Chłodnica ma pojemność 30l i będzie bardzo wydajna i jeszcze bardziej ekonomiczna.
Obrazek
Obrazek

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 15:16
autor: Emiel Regis
Takie parniki, ale z miedzianym wkładem znane są już od ponad 100 lat. Temu z pierwszego postu faktycznie warto by poświęcić jeszcze trochę uwagi.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 15:32
autor: BartekBartek1
Moim zdaniem najważniejsza jest pokrywa i to co dalej. Miedź lepiej przewodzi ciepło, a za razem lepiej chłodzi, więc pokrywa miedziana pełni rolę deflegmatora. Moim marzeniem jest taki miedziany parnik, ale muszę się zadowolić z miedzianym kotłem :P

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 17:18
autor: grzesieksz7
Miedź? A co myślicie o kotle z stali nierdzewnej, a same rurki z miedzi?
I jedno pytanie - spirala ( chłodnica ) lepsza by była tak jak kilka zdjęć wyżej, w wysokiej rurze pcv, czy też rurka tej samej długości, lecz w szerokiej, niskiej beczce 200l ? Oczywiście zakładając, że woda będzie wymieniana cały czas.
I pytanie drugie, jaka średnica "fajki" od parnika do spirali i też samej spirali byłaby zalecana?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:23
autor: BartekBartek1
Miedź jest droga. Kilka razy droższa od stali nierdzewnej. O wiele lepiej przewodzi ciepło, ale nie sądzę, że zbiornik z miedzi jakoś znacząco wpłynie na destylat. Natomiast miedziana pokrywa z czapą wpłynie, ponieważ skroplą się na niej frakcje lekkie i destylat będzie o nie czyściejszy.
Mniej wody będziesz po pierwsze potrzebował. Po drugie będzie lepsza wymiana wody. A w takiej 200l beczce będzie się mieszać moim zdaniem. Mniejsza chłodnica będzie bardziej poręczna.
Może być taka sama, ale ja będę robił z rury miedzianej o średnicy 22mm.
Chcesz zmienić parnik na zbiornik ze stali nierdzewnej czy tak tylko z ciekawości?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:29
autor: grzesieksz7
Z ciekawości czystej. Ale dla jasności to właśnie chodziło mi o parnik z nierdzewki, a nie zbiornik.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:39
autor: BartekBartek1
Ale chciałbyś samemu spawać czy kupić gotowy? Ostatnio na allegro był ale za 1200zł. Lepiej samemu zrobić lub zlecić budowę, ponieważ wyjdzie taniej, a można zrobić płaszcz wodny. To moim zdaniem podstawa, bo destylujesz wszystko i nic się nie przypala.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:43
autor: grzesieksz7
Płaszcz wodny czyli drugie dno? U nas stosuje się taki stożkowaty wkład z dziurkami i owocówki się nie przypalą, a jeśli chodzi o zbożówki, to silniczek i się miesza.
Znajomy kowal spawa 130l nierdzewki za 700zł, z pokrywą itd, tylko palenisko trzeba kupić. A rurki to nie problem.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:48
autor: BartekBartek1
W sensie na chłodnicę? A teraz masz też miedziane? Spytaj się go ile chciałby za zbiornik z płaszczem wodnym. Palenisko można zrobić z 200l beczki stalowej.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 18:52
autor: grzesieksz7
Tak, rurki na chłodnicę widziałem jedynie miedziane.
Ponawiam pytanie o to, czy lepsza chłodnica wąska a wysoka, czy niska a szeroka ;)

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 19:05
autor: BartekBartek1
Wąska a wysoka. Średnica maksymalna 200mm.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 19:07
autor: mirek109
grzesieksz7 pisze: Ponawiam pytanie o to, czy lepsza chłodnica wąska a wysoka, czy niska a szeroka ;)
Moim zdaniem przerwa pomiędzy rurkami powinna być równa lub bliska średnicy rurki.
Średnica osłony chłodnicy powiększona o 20 mm w stosunku do średnicy spirali.
Tak uważam. Sprawdzone - chłodzi znakomicie i przy odbiorze kropelkowym przepływ wody zamknięty :)

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 19:11
autor: BartekBartek1
Moim zdaniem lepiej jak są odstępy, ponieważ na na jeden zwój przypada więcej wody do chłodzenia.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 sty 2014, 22:07
autor: szatajoh
Koledzy Kujus i BartekBartek1 posyłam wam link do czeskiego producenta "Parnikow".
http://www.kovodel.cz/destilacni-zarize ... ove-kotle/
Podglądajcie i wyciągajcie wnioski. :punk:

Re: Parnik 100 l by Kujus

: czwartek, 16 sty 2014, 15:15
autor: BartekBartek1
Przeglądałem tą stronę i teraz nie wiem czy płaszcz wykonać z gotowego parnika czy robić samemu z nierdzewki. Do tego nie wiem gdzie można znaleźć zawór bezpieczeństwa 0,4Bar.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: czwartek, 16 sty 2014, 20:18
autor: Kamal
@szatajoh a ten producent, produkuje też destylatory? Nie jestem pewien, ale jest chyba tam kolumna półkowa, i wiele innych bajeranckich destylatorów. ;-)

Re: Parnik 100 l by Kujus

: czwartek, 16 sty 2014, 21:52
autor: szatajoh
Firma robi tez destylatory z miedzi takie tradycyjne . Parniki róźnych wersji i wymiarow na całą zjednaczoną europe.Warto ich odwiedzic, sa bardzo nastawieni na klienta zrobia to co chcesz i z tego co chcesz.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: niedziela, 19 sty 2014, 13:08
autor: BartekBartek1
Czy malować w środku płaszcz wodny wykonany ze zwykłej stalowej blachy? Jeśli tak to jaką farbą? Dodam, że zbiornik będzie ogrzewany drewnem.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 20 sty 2014, 21:20
autor: grzesieksz7
Ja bym się tam farbami nie bawił, ale ekspertem nie jestem.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 20 sty 2014, 22:36
autor: BartekBartek1
Dlaczego nie? Jak zabezpieczyć inaczej blachę przed korozją? Ty tylko wewnątrz płaszcza, żeby po kilku latach nie było dziur. To co byście polecili?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: wtorek, 21 sty 2014, 03:06
autor: grzesieksz7
Ja jednak chcąc inwestować w takie rzeczy wolałbym dołożyć i zrobić z nierdzewki.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: sobota, 25 sty 2014, 15:36
autor: BartekBartek1
Czy zawór 1 1/2" wystarczy jako zawór spustowy czy się zatka?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: niedziela, 1 lis 2015, 13:54
autor: fabis
Co do malowania parnika w srodku to bardzo dziwny pomysł;( Ogien,woda,temperatura... Nic nie jest wieczne, nowy prarnik kosztował tego lata na targowisku 280 pln krajowa produkcja :)

Re: Parnik 100 l by Kujus

: niedziela, 1 lis 2015, 14:15
autor: boxer1981228
@fabis zerknij na datę ostatniego posta ;) Uważaj bo dostaniesz nagrodę złotego szpadla :hahaha:

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 8 lut 2021, 14:59
autor: FRUTTI
Witam kamraci, temat dawno nie poruszany ale może ktoś się odezwie, czy wie ktoś czy gęste zaciery zbożowe będą się przypalać takim parniku ?

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 8 lut 2021, 17:11
autor: ZiemniakPyrka
Mam podobny miedziany kocioł o pojemności 130L i co prawda jedynie w nim zacieram, ale mogę potwierdzić na 100%, że konieczne jest mieszadło. Najbardziej problematyczne jest zacieranie mąki.

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 8 lut 2021, 18:17
autor: Kujus
Tak będą się przypalać , dlatego grzeje bełkotką a parnik po 10 latach dokonał żywota .

Re: Parnik 100 l by Kujus

: środa, 15 mar 2023, 14:02
autor: takipan
Ktoś korzysta z takiego parnika jako działającą, czynną maszynę?
Opala ktoś w ogóle drewnem?

Pozdro

Re: Parnik 100 l by Kujus

: poniedziałek, 20 mar 2023, 20:08
autor: Kujus
Do opalania drewnem polecam zrobić dostawkę do paleniska coś podobnego jak tutaj
Obrazek
I jeszcze przerobić kanał (podwyższyć ścianki ) który ma kierować spaliny na boki a nie na wprost do komina i będziesz zadowolony :D A i jak zastanawiasz się jaki kupić to jak największy żebyś w razie czego beczkę wrzucił do środka i w płaszczu gotował.