Strona 1 z 1

Bimbrosław - spiral still

: niedziela, 5 wrz 2010, 14:12
autor: wAGLIK
Witam wszystkich.
Chce wam zaprezentować moje ostatnie dzieło - spiral still. Konstrukcja jest szalenie prosta: 2 trzymetrowe kawałki rurki 10mm (plus jeden kilkucentymetrowy na sondę termometru), trójniczek żeby to wszystko połączyć i to w zasadzie tyle. Obie spirale są mniej więcej tez samej długości (chłodnica trochę krótsza bo mi się koniec rurki zagiął). Wszystko to podłączam do 10l garnka. Właśnie wykapał mi pierwszy litr - moc około 92%. Destylat jest czyściutki, bez żadnych smrodów itp. Według mnie jak na tak prosta konstrukcje jest to wynik rewelacyjny. Chłodzenie oczywiście powietrzem - kolejny plus. Grzeję gazem - bez problemu udaje mi się ostawić palnik w ten sposób, że termometr (mierzy temp. par pomiędzy spiralami) pokazuje 77,8 stopnia. Wadą jest to, że proces przebiega dosyć wolno, ale z drugiej strony po ustabilizowaniu temperatury nie musimy nic już przy nim robić, samopęd taki :). Proszę o uwagi, ewentualnie sugestie co by można było zmienić;)
Pozdrawiam Wąglik.

Re: Bimbrosław - spiral still

: niedziela, 5 wrz 2010, 23:27
autor: kamil_ek_skc
Ja również posiada spiral stilla i psoce bez termometru i również uzyskuję 90% lub nawet trochę ponad 90% i też myślałem nad termometrem w tym miejscu , ale widziałem , że nie który mają termometr w kotle i nasuwa mi się pytanie gdzie powinien być termometr?

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 09:10
autor: janeckih
kamil_ek_skc pisze:Ja również posiada spiral stilla i psoce bez termometru i również uzyskuję 90% lub nawet trochę ponad 90% i też myślałem nad termometrem w tym miejscu , ale widziałem , że nie który mają termometr w kotle i nasuwa mi się pytanie gdzie powinien być termometr?
termometr powinien być umieszczony w górnej części kolumny
patrz załączony rysunek
pozdrawiam
Was psotnie i przewrotnie

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 13:55
autor: marvet
wAGLIK pisze:Właśnie wykapał mi pierwszy litr - moc około 92%. Destylat jest czyściutki, bez żadnych smrodów itp.

na pierwszej fotce, jednak widać, że nie jest taki czyściutki,
według mnie to nawet bardzo mlekowaty...

ale może to tylko efekt słabej jakości zdjęcia...

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 14:38
autor: Zygmunt
Być może to zasługa widocznej na fotce rurki PCV...

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 17:03
autor: wAGLIK
Tak jak pisałem wcześniej destylat jest czyściutki - na pierwszym zdjęciu może się wydawać "mlekowaty" dlatego, że rurka testowa jest z plastiku, a co wężyka z pcv to służy tylko do odbioru. Alkohol kapie zimny więc wydaje mi się, że pcv w tym miejscu ujdzie.

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 21:36
autor: mario_
Dobra, przekonałeś mnie :poklon; . Zbierałem się, zbierałem i zbuduję też taki sprzęt. :)
Czy nabijałeś rurki piaskiem aby je ładnie zagiąć?
Jak długo trwa destylacja?

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 21:56
autor: jajek12
wAGLIK. To nic, że alkohol leci zimny. Z racji swojej mocy może wypłukiwać jakieś świństwa z tego wężyka. Uwierz na słowo zanim się sam przekonasz. Zainwestuj w wężyk silikonowy.
Pozdro. jajek12

P.S. Kilka porad i zdjęć, co prawda po angielsku, ale.... http://distillers.tastylime.net/library ... ral_still/

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 22:30
autor: wAGLIK
Rurkę zaginałem bez wypełniania - nawijałem ją na duża 2 litrową butelkę - po prostu toczyłem ją podłodze a rurka się nawijała. Najciężej na początku, ale jak już załapiesz pierwszy zwój idzie leciutko. Destylacja trwa dosyć długo - żeby wykapał 1 L potrzeba około 4 h. Co do wężyka to powinienem mieć gdzieś silikonowy w spadku po moim starym pot stilu :)
Mam jeszcze jedno pytanie - jeżeli osiągam te 90 kilka procent w pierwszym pędzeniu to czy muszę robić to drugi raz? Próbowałem tego z pierwszego "tłoczenia" i smakowało bardzo fajnie - lepiej niż po dwukrotnym jechaniu na pot-stilu.

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 6 wrz 2010, 22:45
autor: rozrywek
wAGLIK pisze:Tak jak pisałem wcześniej destylat jest czyściutki - na pierwszym zdjęciu może się wydawać "mlekowaty" dlatego, że rurka testowa jest z plastiku, a co wężyka z pcv to służy tylko do odbioru. Alkohol kapie zimny więc wydaje mi się, że pcv w tym miejscu ujdzie.
Ja też podłączyłem wężyk takowy do odbioru, ale to tymczasowe rozwiązanie do przetestowania sprzętu, oczywiście wężyk silikonowy ma być, tobie też doradzam.

Re: Bimbrosław - spiral still

: środa, 12 lis 2014, 12:58
autor: fisch
Bimbrosławie jetem zachwycony Twoją konstrukcją. Z jakiej rurki nawinąć spirale. Znalazłem coś takiego.
http://allegro.pl/rurka-miedziana-fi-8- ... 76325.html
Ale czytałem że 12 mm będzie lepsza.

Re: Bimbrosław - spiral still

: niedziela, 16 lis 2014, 11:59
autor: witax
http://allegro.pl/rurka-miedziana-uklad ... 72399.html tu masz lepsza i w tej samej cenie. 6mm przelotu to trochę mało według mnie. Druga rzecz to taka ze nie wiemy ile litrów ma mieć kociołek.

Re: Bimbrosław - spiral still

: niedziela, 16 lis 2014, 23:40
autor: fisch
Dzięki za link. :poklon;
Czy poprzednie zastosowanie tej rurki (zasilanie olejem pieca) nie będzie miało negatywnego wpływu ?
Kociołkiem będzie turecki szybkowar o pojemności 15 litrów.

Re: Bimbrosław - spiral still

: poniedziałek, 17 lis 2014, 06:52
autor: Lootzek
Przepłucz ją dobrze najpierw detergentem, potem słabym roztworem "Kreta", znów detergentem, dobrze wodą, może z odrobiną kwasku cytrynowego, a pierwszy nastaw zrób cukrowy i przeznacz na urobek techniczny. To co ukapie, puść jeszcze z raz czy dwa przez tę rurkę i będziesz miał układ wyczyszczony :). A przy okazji opanujesz instrument i koncertowanie na nim.