Strona 1 z 1

Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 28 lut 2017, 23:37
autor: lucjan23
Witam,

Jako świeży w tych progach, a chcący "gonić" króliczka postanowiłem podzielić się z wami moimi wypocinami.

Ostatnio uległ uszkodzeniu szybkowar w domu (dokładnie zawór ciśnienia, zalany w plastiku nie do odratowania, a za nowy liczą sobie 50€ :angry: to dostałem w spadku) no i się zaczęło. Nastaw z hibiskusa stoi w szafie od 3 lat - średnio pijalny, a wiadomo, że nawet 20l nastawu dobrze odfermentowanego na "dobroć" się nada.

Do sedna. Postanowiłem zrobić pot still'a z możliwością dorzucenia deflegmatora.

Projekt następujący:
1. W pokrywie zamontowany nypel 1' na 22
2. Do niego kawałek rurki 22 i redukcja na 28 (największa średnica dostępna od ręki)
3. Dalej lecimy na miedzi 28 - wysokość do kolanka 100cm
4. na tej długości planowane wstawienie śrubunku i dołożenie deflegmatora
5. odejście i redukcja z 28 na 15 do chłodnicy
6. Chłodnica złożona z rurki 15 zamkniętej w rurze 28, trójniki do podłączenia chłodzenia - długość samej chłodnicy 95cm
7. Zarobiony króciec do odbioru na "igłe" - ładnie wygląda

W poniższym linku kilka zdjęć: http://pokazywarka.pl/5kz94p/

Czekam z niecierpliwością na opierdziel, propozycje i sugestie :)

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 1 mar 2017, 07:27
autor: kmarian
Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają części jeszcze nie polutowane w całość i na nich nie widzę deflegmatora. Wygląda na to, że zdjęcie zmontowanej kolumny (ta na deskach podłogi) przedstawia inną kolumnę. W tekście, o deflegmatorze jest tylko wspomnienie (plan na przyszłość), nie ma też wzmianki na temat wypełnienia.
Myślę, że deflegmator to dobry pomysł, w przeciwnym racie będzie to jedynie wysoki PS.
Moim zdaniem, jak na razie to można ocenić jedynie Twój zapał.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 1 mar 2017, 08:47
autor: lucjan23
Tak, dokładnie na chwile obecną okolo 00:00. Wczoraj skończyłem docinanie miedzi i montaż wylotu w pokrywie.

Ta na deskach to tylko poglądowo, jak będzie wyglądało po złożeniu. Jak chodzi o zasadę działania to na chwile obecną będzie to PS. Deflegmator jest w planie, i dlatego śrubunek. Co do wypełnienia są 2 opcję - albo szklane rurki, albo sprężynki KO. Na pierwszy strzał pójdą zmywaki z Lidla :)

Bardziej chodzi mi o kwestie technicznych założeń - jak sądzicie jak to będzie "latało"? Przekroje i chłodnica będą wystarczające? Narazie niemam koncepcji na deflegmator.
Druga sprawa to zasilanie chłodnicy od góry czy od dołu?

M.- Stawiaj przecinki! :krzycze:

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 1 mar 2017, 09:08
autor: Zygmunt
Zawsze od dołu, w przeciwprądzie. Przy tej wadze całości sprawdź, czy nie będziesz musiał podtrzymywać tej konstrukcji, po napełnieniu wodą pokrywka może Ci się rozszczelnić.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 1 mar 2017, 10:07
autor: lucjan23
Własnie o tym też myślałem i mam już pewien pomysł, ale zobaczymy pod obciążeniem.

Mam pewien pomysł na deflegmator. Alle nie wiem czy ideowo będzie ok? Na szczycie kolumny rura PCV fi 60 z zasilaniem wody, i ujściem + 2 korki. Jedyne co osiągne w tym momencie to ochłodzenie szczytu kolumny, tylko pytanie czy to wystarczy do rektyfikacji? Coś na podobieństwo załączonej na zdjęciu.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 1 mar 2017, 11:59
autor: Zygmunt
Rektyfikacją w pełnym tego znaczeniu na pewno nie, tym niemniej efekt na pewno będzie lepszy. Osiągniesz większy procent produktu, ale kosztem aromatów- a pot-stille są bo to, by go wydobywać.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 08:16
autor: lucjan23
Witam ponownie

Wczoraj poskładałem wszystko "na sucho" i wyszło mi z tego takie cudo jak na załączonych zdjęciach - http://pokazywarka.pl/xc8mrn/
Dodatkowo popełniłem "deflegmator" - zastanawiam się czy warto dorzucić odstojnik, w sumie proste do złożenia, ale czy potrzebne przy takiej budowie całości??

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 10:20
autor: Doody
Widzę, że masz sprzęt do produkcji Lecha :)

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 12:09
autor: marcek10
Wydaje mi się, że chłodnica mogła by być krótsza. Do samego skroplenia par wystarczy spokojnie połowa długości. Ale Jak Tobie taka pasi to spoko ;)
Fajnie się czyta jak ktoś zaczyna zabawę i wie "gdzie dzwony biją" a nie pcha się w jakieś "wieszaki z tysiącem odstojników" :lol:

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 12:25
autor: lucjan23
Miał byc na początku wieszak :odlot: :scratch: , ale jednak postanowiłem dołożyć pieniążka i zrobić to jak trzeba....
Doody pisze:Widzę, że masz sprzęt do produkcji Lecha :)
- a to tak w napływie tęsknoty i na rozluźnienie
marcek10 pisze:Wydaje mi się, że chłodnica mogła by być krótsza...
- no to widocznie się trochę przeliczyłem, najwyżej chłodenie będę regulował zmniejszając przepływ... albo ja podetne :oops:

A co myślicie nad wlutowaniem odstojnika?? Bo tak :read: i :readmore: i opinie są podzielone - jedni mówią montować, drudzy, że to zbędne, a ja już zwariowałem...

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 13:05
autor: Zygmunt
Kto mówi, żeby montować? Zbędna, niepotrzebne i jak najdalej od tego.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 13:07
autor: Kamal
@Zygmunt ktoś pisał kiedyś, że odstojnik przy zbożach jest dobry. :-) Ale to było jakiś czas temu. I dlatego pewnie kolega, mówi, że zdania podzielone.
K.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 13:08
autor: Zygmunt
Osadnik, nie odstojnik. Między deflegmatorem, a kotłem (a nie na szczycie) i nie w domowej instalacji tylko w gorzelni. Zapobiega zapienianiu półek.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 13:15
autor: Kamal
Calyx pisał o odstojniku. http://alkohole-domowe.com/forum/odstoj ... t9099.html, że przy zbożach dobry. :-) Ale dla mnie zbędny. Nie warto montować. Przy zbożach wystarczy wolniej grzać, i się nie pieni. Nie ma efektu zabrudzenia destylatu. :-)
K.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 2 mar 2017, 13:35
autor: lucjan23
No to panowie gitara :punk: składam dzisiaj całość do kupy, spróbuje jutro zalać wodą gar i chłodnicę, żeby sprawdzić wyważenie całości, bo coś mi się wydaje, że będą z tym problemy - ale na to tez mam już pewien patent...

Wrócę do was moi mili po weekendzie z :dupa: albo z :respect:

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 7 mar 2017, 09:57
autor: lucjan23
WITAM Panowie po weekendzie.

Od razu przepraszam, że post pod postem, ale tak czytelniej...
Przechodząc do sedna, pierwsza destylacja udana. z 18l ohydnego wińska wyszło 2,5l destylatu - niestety mocy nieznanej, bo nie mam alkoholomierza - już zamówiłem.

Czysty, klarowny - lekki zapach jabłka i śliwki (wino było z kwiatu hibiskusa). Niestety deflegmator z rury PVC nie zdał egzaminu - przecieka na połączeniach klejonych.
Pytanie z mojej strony - może ktoś ma zbędny kawałek rurki miedzianej fi 32 lub więcej? 30cm wystarczy - info prosiłbym na PRIV.
A może ktoś ma inny lepszy pomysł na ten problem?

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 7 mar 2017, 14:50
autor: Szlumf
lucjan23 pisze: ....A może ktoś ma inny lepszy pomysł na ten problem?
Nie wiem czy to lepszy pomysł ale ja bym spróbował. Skróć o 1/4-1/3 obecną chłodnicę. Z króciaka zrób chłodnicę i zamontuj na szczycie rury deflegmatora. Tylko na zasilaniu wodą daj w miarę precyzyjny zaworek.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 7 mar 2017, 16:56
autor: Kawo
Również nie wiem czy lepszy, ale budżetowy.
Wężyk owinięty wokół tej rury i puszczona przez niego woda, jak masz może być miękka rurka miedziana. A to zawinięte na zewnątrz jakimś ociepleniem. To tak na szybko, bo wiadomo, że przekazywanie ciepła będzie gorsze niż bezpośrednio z wody. Można też na śmiesznie, kawałek dętki motocyklowej i dwa zaworki takie wkręcane w dętkę jak do ciągnikowych. Zajrzyj na złom, tam rurek różnych pełno.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 7 mar 2017, 18:55
autor: masterpaw2
Tu masz kolego link do filmiku z deflegmatorem, zrobionym z wężyka:
https://youtu.be/SBxHEfiokoA
Osobiście jednak polecałbym przestudiować temat kolegi radius'a -
miedziany destylator do zbożówek. Popełniłem takie ustrojstwo i działa znakomicie.
PicsArt_03-06-05.17.30.jpg

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 8 mar 2017, 09:45
autor: lucjan23
Wczoraj zakupiłem zmywaki z nierdzewki - kolejne psocenie na wypełnieniu - ostatnie poszło bez
Zakupiłem wczoraj w bimberhobby.pl alkoholomierz, nowe drożdże, płatki i kostki dębowe... Będzie się działo w najbliższym okresie letnio-jesiennym :)

Co do deflegmatora to jednak chciałbym zastosować miedź w dalszym ciągu i poszukuje rury fi35 - jak chodzi o nawinięcie miedzi wokół kolumny to raczej niska sprawność, a koszt stosunkowo wysoki, to samo tyczy się do rozwiązania z silikonem...

Spróbuje jeszcze raz a) skrócić aktualny deflegmator b) skleić silikonem czerwonym - wysokotemperaturowy

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 9 mar 2017, 10:26
autor: masterpaw2
Tu masz link do rury fi 35
http://allegro.pl/rura-rurka-miedziana- ... 17776.html
do tego dwie mufy redukcyjne 35x28 i deflegmator masz gotowy. Długość 25cm w zupełności powinno Ci wystarczyć.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 9 mar 2017, 12:48
autor: lucjan23
Sam na to wpadłem już jakiś czas temu, ale:
1. 45PLN za 0,5m rury 35
2. 35PLN za 2 mufy redukcyjne
3. kilka kawałków miękkiej miedzi na zasilanie i powrót

jak nic z zaworem wyjdzie 100PLN albo lepiej.... Nadal oczekuje propozycji, może ma ktoś jakieś szczątki do odsprzedania?

Mod.
Nie cytuj postów poprzedzających!

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 9 mar 2017, 15:42
autor: masterpaw2
Próbuj, szukaj, ja rurę miedzianą fi 42 wyrwałem na olx'ie. Za 1,75m zapłaciłem 90PLN łącznie z przesyłką. A co do kosztów, to niestety na początku zawsze trza coś włożyć, żeby nakapało :). Powodzenia w poszukiwaniach.

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 15 mar 2017, 10:48
autor: lucjan23
No i panowie wyczarowałem "reflux". 2x mufa 28/22 - 30cm rury 22 i całość ładnie polutowana. Króćce polutowane z rurki 15 zakończone złączami gwintowanymi 1/2"

Całość wyszła nawet zgrabnie - jedynie do poprawienia kilka detali. Wieczorem podrzuce jakieś fotki. Z powodu posiadania kilku chwil wolnego - żona i córka na wyjeździe - postanowiłem zrobić papugę.

Kawałek rurki 28 przecięta wzdłuż na pół i wyklepana na płasko - dolutowana do tego rurka 22 okolo 25cm - góra zakończona mufą redukcyjną 22/28 całość połączona miękką miedzią 6 lub 8 - "wlot" zrobiony z korka 22. Całość nawet ładnie wyszła - zdjęcia też podrzuce...

Na weekend próba... Zobaczymy ile % uzyskamy na tym sprzęcie. A i zapomniałbym - wypełnienie 2 zmywaki z Lidla :)

Ktoś jakieś sugestie co do powyższego?

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: środa, 15 mar 2017, 11:27
autor: golec269
Około 83%?

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 16 mar 2017, 08:12
autor: lucjan23
Obiecałem zdjęcia to dorzucam.

http://pokazywarka.pl/8hkt3e/

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: wtorek, 21 mar 2017, 09:08
autor: lucjan23
Panowie, po weekendzie....

Efekt 4l destylatu 40% na przepalance :D :respect:
golec269: Około 83%?
- prawie trafiłeś. Efekt to 93%, czasami nawet 95%...

Musze dopracować połączenia wody i sterowanie jej przepływem, bo ciężko było utrzymać stabilność całości, ale ogólnie jestem zadowolony z efektu i raczej nie będę już więcej jej przerabiał. Jedynie większy zbiornik około 20l poszukuje, tak, aby nastaw 18l wszedł na raz...

Pozdrawiam i życzę udanych ....

.... psot??

Re: Prośba o ocenę sprzętu

: czwartek, 27 lip 2017, 14:25
autor: lucjan23
Witam panowie po dłuższej przerwie, destylator został rozbudowany, w dalszym ciągu jest to miedz w całości na fi 28 - szkic poglądowy w pliku, deflegmator z rury fi 22 na redukcjach 28/22

http://pokazywarka.pl/b6cs4d/ - poprawiony szkic

Całość po lutowaniu wygląda następująco http://pokazywarka.pl/hrndjg/ - na zdjęciu jeszcze stare zawory grzejnikowe, teraz są iglicowe jak z tego linku http://tnij.org/zawor

Aktualnie składam sterowanie grzałki, ale w najbliższym czasie odpalam aparaturę ponownie...

Prosiłbym o jakieś uwagi, krytyke, propozycje przebudowy...