Strona 1 z 1

Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 17:51
autor: Doody
Witam szanownych kolegów.
Prezentowałem już pierwsze szkice projektu mojej pierwszej kolumny półkowej w wątku kolegi Sero, ale nie chcąc zaśmiecać, nota bene świetnego tematu, postanowiłam założyć swój wątek z prezentacją projektu a wkrótce mam nadzieję relacją z budowy kolumny.
Kolumna półkowa, sitowa, szklana, o średnicy rury szklanej 110mm, Długość modułu szklanego 120mm. Sita i odpływy, a także wszystkie inne elementy stalowe, wykonane ze stali nierdzewnej 1.4301. Uszczelki silikonowe.
RYS-9-9.jpg
RYS-1-1.jpg
RYS-2-2.jpg
RYS-3-3.jpg
RYS-4-4.jpg
RYS-8-8.jpg
Spływy maja być wykonane z rurki fi 18 x 1, a capy z rurki fi 25 x1,5
RYS-5-5.jpg
Ostatni odpływ z dolnego sita z łukiem pełnym
RYS-7-7.jpg
Sito z blachy gr. 1mm i otworami fi 1,5mm
RYS-6-6.jpg
Prosiłbym o wszelkie sugestie i konstruktywną krytykę, gdzie postępuje niewłaściwie, co można ulepszyć, co zmienić zwłaszcza ze strony kolegów posiadających i użytkujących podobne urządzenia.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 20:38
autor: akas
Taka ilość otworów pozwoli Ci pracować do maksymalnie 4 kW, więc przelewy nie muszą być z rurki 18 .
Wystarczy 16 x1,5 ( będzie lepiej się spawać).
Jak wypuścisz je na 2 cm ponad półkę też będzie dobrze.

Pozdrawiam, Andrzej

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 22:32
autor: arbaletnik
Wszystko raczej dobrze. Będzie problem z pospawaniem odpływu z półką -jak pisał kolega Herbata 666, może się odkrztałcić. Zostaje ew.lutowanie nierdzewki, lub prościej jak radził kol. Szlumf mocowanie opadów w uszczelnieniu sylikonowym. Można jeszcze inaczej, wytoczyć tulejki o grubej ściance dopasowane do rurki opadu, przyłapane punktowym spawem od dołu półki. Ja tak zrobiłem, przy okazji reguluję wysokość odpływu. Jutro wrzucę fotkę.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 22:41
autor: Doody
Dzięki arbaletnik
Na rysunku , który dostałem od Ciebie odpływy schodziły aż do półki poniżej, ale chyba tak nie musi być?
Bardzo chciałbym zastosować uszczelki silikonowe i odpływy przepuścić przez nie. Po pierwsze zero spawania, po drugie regulacja wysokości odpływu.
Tylko skąd takie uszczelki wziąć?
Jeżeli ktoś ma namiar na konkretnego sprzedawce to poprosiłbym o takowy.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 23:04
autor: Szlumf
Jeżeli nie kupisz to taki przepust zrobisz samodzielnie. Wystarczy wężyk silikonowy wciśnięty w otwór do którego już na półce dokleisz dwa blokujące silikonowe pierścienie od góry i dołu półki. W wężyk na wcisk wetkniesz spływ.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 23:45
autor: Doody
Dzięki Szlumf, każda rada cenna ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 13 lut 2017, 23:52
autor: Doody
akas pisze:Taka ilość otworów pozwoli Ci pracować do maksymalnie 4 kW, więc przelewy nie muszą być z rurki 18 .
Wystarczy 16 x1,5 ( będzie lepiej się spawać).
Jak wypuścisz je na 2 cm ponad półkę też będzie dobrze.
Wielkie dzięki Andrzeju za cenne wskazówki. Pytanie czy lepiej zrobić regulowaną wysokość spływów czy wspawać je na stałe.
W kegu mam zainstalowane grzałki o mocy 3,5kW (1,5 + 2) więc to moja "moc maksymalna" ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 00:58
autor: akas
Tak jak koledzy piszą nie można obwodowo spawać rurki przelewu do sita o gr. 1 mm ponieważ pofaluje.
Ale można wykonać 3 spawy punktowe.
Pytasz czy robić regulowane ?
Można poprzez nakładane rurki.
Jak nisko opuszczać syfony ?
Powiem Ci tylko tyle, że opuszczone na 5 cm dobrze działają.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 01:14
autor: Szlumf
Przy wymiarach kolumny z pierwszego rysunku dałbym regulowany spływ o całkowitej długości 120mm z syfonem 70mm.
Nie wiem też jak zachowuje się piana na półce sitowej. Może warto dać jakąś osłonę przed bryzgami przy spływie. Obejrzyj jakiś filmik z pracy lub zapytaj kolegów pracujących na takiej kolumnie.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 09:17
autor: akas
Piana w niczym nie przeszkadza syfonom.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 10:56
autor: Doody
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie uwagi ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 10:58
autor: arbaletnik
Wrzucam fotkę, jak powiedziałem, tej tulejki. Jestem zadowolony, bo jest regulacja i wyszło dość estetycznie. Co prawda blacha ma 1,5 mm, i obręcz - więc nie uległa odkształceniu. Spawane było małym prądem na styku otworu z tulejką od środka otworu, otwór w płycie był o 1 mm mniejszy , więc dał naddatek materiału do stopienia w łuku, więc spaw powstał bez drutu. Ale można oczywiście punktowo .
DSC_0532.JPG
DSC_0534.JPG

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 12:36
autor: Szlumf
Akas.
Według Ziołkowskiego ("Destylacja i rektyfikacja w przemyśle chemicznym") piana na półce sitowej ma gęstość 30-50% gęstości cieczy. Moim zdaniem jeżeli dostanie się do rurki spływu to może dojść do przedmuchu syfonu.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 13:13
autor: Doody
Arbaletnik,
Bardzo ciekawe rozwiązanie, warte przemyślenia ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 13:19
autor: akas
Przyglądałem się syfonom gdy poziom piany zaczynał je obejmować i podnosił się powyżej. Nie doprowadzało to wrzenia w wewnątrz kubków.
Nie miałem też specjalnie dużego zatopienia rurek w kubkach, zagłębiały się na 10 mm, zaś kubki miały głębokość 15 mm.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 14:40
autor: Doody
akas,
Czy potrzebne są nacięcia na kubkach, czy można wykonać je w formie walca z jednej strony zaślepionego?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 14:46
autor: akas
Takie nacięcia to kłopot techniczny. Kilka egzemplarzy można zrobić ręcznie. Ja patrze na to też przez pryzmat komercyjny, więc skoro działa bez nacięć to po co robić sobie utrudnienia.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 16:09
autor: Doody
Wielkie dzięki! :poklon;

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 19:25
autor: jurek1978
Piękna koncepcja. Rysunki itp. Zamierzasz to samemu wykonać czy komuś to zlecić ?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 14 lut 2017, 19:32
autor: Doody
Zamierzam wykonać samodzielnie. Szkło i uszczelki już do mnie jadą. Spawanie chce przeprowadzić u kolegi w warsztacie, który dysponuje TIGiem. Będę w miarę możliwości pokazywał postępy prac. Muszę oczywiście jako dyletant w tej dziedzinie wyjaśnić kilka szczegółów, ale czuję, że jestem coraz bliżej ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 16 lut 2017, 19:15
autor: jurek1978
No to trzymam kciuki. Oby się udało.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 10 mar 2017, 18:51
autor: Doody
Witam,
Powoli spływają materiały do budowy.
Mam już w zasadzie wszystko, część materiałów poroznosiłem po warsztatach celem dopasowania (podtoczenia, obcięcia redukcji stożkowych itp.)
Jestem bardzo mile zaskoczony jakością wykonania sit na laserze.
sito1-1.jpg
Bardzo fajnie wypaliły się również kapsle, bo rzeźbić te wycięcia ręcznie to koszmar ;)
Kapsel-1-1.jpg
Kapsel-2-1.jpg
Złożyłem sobie kilka segmentów tak na próbę zaczyna coś przypominać ;)
zestaw-1-1.jpg
zestaw-2-1.jpg
Jak dotrą wszystkie elementy będę kontynuował relację.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 10 mar 2017, 20:30
autor: Imbir
Doody pisze:Szkło i uszczelki już do mnie jadą
Doody możesz dać namiar na producenta takich uszczelek, wnioskuje że to muszą być dwie uszczelki na jedno połączenie w kształcie litery "u" i pomiędzy nimi sito ?
Poza tym to piękna robota :respect: Też zamierzam zrobić taką kolumnę, mam ponad metr rury ko fi ok.120 ale chyba w szkle będzie ładniej i taniej w wykonaniu :freak:

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 10 mar 2017, 20:39
autor: Doody
Uszczelki pochodzą od firmy znajdującej się pod adresem: www.uszczelki.biz.pl. Trzeba zadzwonić i dogadać się co do wymiarów ilości i ceny. Moje szkło ma wymiary fi 110x5mm i pod takie szkło na pewno uszczelki są. Uszczelka ma kształt litery "L" i potrzeba dwóch na każde połączenie rur szklanych.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:07
autor: Doody
I wreszcie po długich bojach i staraniach jest!!!
Dzisiaj ja zmontowałem i od razu pytanie do użytkowników/producentów takich szklanych kolumn..Jak mocno można to skręcić?
Pewnie najlepiej tak, żeby szkło nie pękło a było szczelne ;), ale tak w praktyce: ledwo co, średnio, można dowalić? ;)
kol-1-1.jpg
kol-2-2.jpg

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:17
autor: kwik44
Skręć do wyczuwalnego oporu. Jeśli masz uszczelki silikonowe to przy zbyt dużym skręceniu zobaczysz, że są deformowane. Ja mam uszczelki teflonowe, tam opór jest wyraźny. Ogólnie - skręć tak, żeby nie ciekło ;) Ja czasem dokręcam delikatnie jeśli widzę mały wyciek w trakcie destylacji.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:23
autor: Doody
I o taką odpowiedź mi chodziło dzięki ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:24
autor: Pretender
Doody
Powroty wspawałeś?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 15:23
autor: Doody
Tak. Ponieważ rurka była pasowana na ciasno wykonałem tylko 3 punktowe spoiny o długości około 5mm. Sito wykonałem ostatecznie w blachy 1,5mm.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 19:41
autor: użytkownik usunięty
Piękna - Podasz namiar na "szklarza"? Jak z obsługą? to , że jest trudniejsza od kołpakowej tzn,że jest to uciążliwe jakkolwiek? Jaką wydajność osiągasz przy 4 kW?

Pozdrawiam

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 19:50
autor: Doody
Lucent, dopiero ją skręciłem, na wyniki prac trzeba będzie chwile poczekać ;) W kegu mam zainstalowane 3,5kW ale z tego co pisali koledzy na takiej kolumnie pracuje się z mocą 2,4 do 2,8kW. Szkło polecam kupić w firmie "Kapilar" (wyguglujesz sobie). Bardzo rzetelna i miła obsługa. Pomimo wady produkcyjnej jednego kawałka szkła oraz jednej stłuczki w transporcie, wymieniono segmenty na nowe bez dopłaty także chapeau bas przed pracownikami firmy.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 20:03
autor: użytkownik usunięty
Rozumiem! ;) a Nad kolumną co zastosowałeś? zdradzisz sekret? Jakbyś miał gotowy rysunek półek pod laser możesz podrzucić - będzie mi łatwiej. No nic więc zaczynam. Po ilości półek stwierdzam, że zboże głownie.... Ciekawi mnie czy przy tej mlcy poleci 2-3l/h

Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:41
autor: Pretender
Doody
Jeszcze jedno. Uszczelki, gdzie kupowałeś? Potrzebuje na "początek" i "koniec". Resztę mam od woxy'ego. Półki wypalone wg Twojego projektu - Thx.

Obrazek

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:00
autor: Doody
Pretender
Na "koniec" idzie taka sama uszczelka "L". Na "początek" musiałem skalpelem obciąć wystającą część i pozostawiłem tylko płaska uszczelkę.
Lucent36
Wyślę Ci dxf-a z rysunkiem sita, tylko daj mi czas do jutra aż znajdę ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:03
autor: Pretender
Ok, gdzie kupowałeś?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:12
autor: Doody
http://www.uszczelki.biz.pl .A propos wiesz jak fajnie te uszy w sitach stabilizują kolumnę? Żałuj ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:15
autor: Pretender
Się wytnie. Ale u mnie uszczelki trzymają całość. Pomiędzy szkiełkami mam tylko jedną uszczelkę. Tak jak SD.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:17
autor: użytkownik usunięty
Super o ile pamiętam Catia ogarnie ten format. Jak to dla Ciebie nie tajemnica - Podsyłaj co masz , Wysłał e-mail do szklarza- dzieko Twojemu postowi nie zamówiłem dzisiaj wielkiej rury z CU !

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 12:19
autor: użytkownik usunięty
I wydaje mi się, źe tym bardziej dla głowicy Aabratka trzeba skontrować te kapturki nakrętkami aby ciężar głowicy został przeniesiony przez pręty bo jak dla mnie teraz będzie naciskać tylko na szkło. A Aabratek nie jest symetryczny.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 14:09
autor: kwik44
Ja kołnierze zewnętrzne mam zablokowane nakrętkami z dwóch stron. Ale nawet jak te wewnętrzne nakrętki są popuszczone nie ma problemu z wyciekiem itp. Sama chłodnica destylatu swoje waży, głowica jakoś bardziej ciężka nie będzie. A uszczelki są na tyle grube, że te drobne zniekształcenia spokojnie zniosą.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 16:21
autor: Doody
I działa! Dla mnie to magia! ;)
kol-3-1.jpg
Tak wygląda stabilizacja przy 2800W. Pięknie się pieni i nic nie cieknie ;)
Idę się delektować dalej :D

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:33
autor: użytkownik usunięty
Gratuluję! Piękny widok.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:39
autor: Pretender
Dawaj ten filmik

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:42
autor: Doody
Jak go wrzucić i gdzie??? :bezradny:

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:46
autor: Pretender
W chmurę możesz, a linka w post.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:47
autor: Doody
Kiedy u mnie bezchmurne niebo :D Mógłbyś jaśniej?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:49
autor: Pretender
Gdrive, Dropbox ...

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:51
autor: użytkownik usunięty
Albo poprostu na Yb.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:55
autor: Pretender
Jeśli masz konto na Google to masz też google drive. Dasz radę, że smartfona jeszcze łatwiej.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:05
autor: Doody
https://drive.google.com/file/d/0BwRulv ... sp=sharing
Trochę spadła jakość ale widać ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:08
autor: Pretender
No i gitarrra, dolecialo.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:26
autor: radius
:klaszcze: Gratuluję sprzęciku :poklon;

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:44
autor: Doody
A dziękuję ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 19:35
autor: lesgo58
Brawo. :klaszcze: :punk:

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:26
autor: Doody
Odbiór przedgonów przy zastosowaniu aabratka, jest dosyć łatwy bo nie różni się wiele od odbioru tychże na kolumnie zwykłej (zasypowej). Ale co z pogonami. W tradycyjnym procesie termometr na 10 półce ostrzega nas o konieczności redukcji odbioru lub zakończeniu odbioru serca. Oczywiście można odbierać do 93 stopni na kolumnie czyli około 55%. Ale co gdy np. w kotle temperatura wynosi 96-97 stopni , stosujemy mały refluks, który umożliwia nam utrzymanie temperatury na głowicy w okolicach 90-91 stopni. Czy istnieje wtedy ryzyko odebrania pogonu? Od kiedy powinniśmy odbierać urobek do innego naczynia niż ten z sercem? Jaka temp. w kotle jest jeszcze "bezpieczna" ? Czy należy ograniczyć drastycznie moc grzania w końcowym etapie procesu?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:08
autor: herbata666
Najlepszym rozwiązaniem na początek jest łapanie wszystkiego w butelki 0,5-0,7l i ciągłą degustacja przy każdej zmianie butelki, Smak Wszystko Ci Powie :D. Ja osobiście, średnio co 0,5L próbuję oraz kieruję się wskazaniami papugi ( jeżeli procent spada przykręcam refluks).

PS.
Po kilkunastu destylacjach mogę stwierdzić, że dla mnie są najważniejsze dwie kwestie moc na papudze oraz temperatura na zbiorniku, to w zupełności by mi wystarczyło żeby prawidłowo poprowadzić proces destylacji urobku który mnie interesuje, wiadomo gusta bywają różne i niektórzy Koledzy z forum prowadzą destylację kierując się temperaturą w miejscu odbioru urobku, ale mi jakoś to nie odpowiadało i opracowałem sobie swój sposób, jak wiadomo ilu operatorów tyle technik prowadzenia procesu. Najważniejsza jest frajda podczas pracy i późniejsza degustacja dobroci.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:38
autor: użytkownik usunięty
@Doody a jaki wsad grzałeś?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:01
autor: kwik44
Doody - pogon idzie na półkowej późno. To daje fizyczna separacja półek. Jak masz termometr w kotle to wszystko do 97 stopni to na pewno serce. Ja zwykle kończę odbiór serca 98/98,5. Ale przy pięciu półkach spokojnie pewnie dociągniesz i do 99... Tyle, że te ostatnie stopnie trzeba uważać. Dojdziesz do wprawy po 1-2 przebiegach. Najlepiej zrób tak jak pisze herbata. Powyżej 97 w butelki 100ml.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:03
autor: Doody
Masz rację Piotrku, najważniejsza jest zabawa ;)
Lucent,
Dzisiaj wlałem pogony po poprzednich procesach, tak aby wyczyścić nowy , dziewiczy sprzęt. Pierwszy urobek zazwyczaj posiada metaliczny posmak od kontaktu z niedoczyszczoną nierdzewką. Przeznaczę otrzymany spirytus (około 5l) do celów technicznych (mycie sprzętu itp). Dopiero od następnego razu będę robił "coś do picia". W planie brandy jabłkowe i oczywiście whiskacz ze słodu jęczmiennego.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:06
autor: Doody
Dzięki kwik, tak mi się właśnie wydawało, że dopóki na półkach drga jakiś płyn a temp. w kotle była poniżej 98 stopni nie czułem zapachu pogonów w urobku. To dobra wiadomość ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:13
autor: herbata666
Ja pracując z buforem dojechałem do 100C w kegu, półki pracowały do samego końca, do 99C pogonów nie było (muszę przy weekendzie posprawdzać buteleczki z końca procesu).

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 23:03
autor: kerajx
Mam pytanie do filmu z poprzedniej strony. Mam półki kołpakowe. Czy poziom płynu powinien być tak wysoki na Polkach przy destylacji?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 07:25
autor: Doody
Filmik pokazuje poziom piany podczas stabilizacji (pełnego refluksu) przy mocy 2800W. Podczas prowadzonego odbioru, poziom na półkach się obniża. Przy mocno odkręconym zaworku, ciecz jedynie zwilża sita i "drga" na nich. Lesgo wspominał, że można nawet przy całkowitym otwarciu zaworka wysuszyć półki a otrzymany produkt będzie ok. Trzeba utrzymywać jakiś poziom cieczy pod koniec procesu aby separować pogony.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 08:26
autor: Szlumf
Moim zdaniem dobrym sposobem na pogony jest termometr na dolnej półce. Przy 96C zamykam odbiór i z odbiorem czekam na spadek temperatury. Oczywiście łapię do mniejszych naczyń i oceniam po dniu czy dwóch.
Otwór na sondę można zrobić samodzielnie co jest nieco czasochłonne. Można też w Kapilarze zamówić szkło z otworem. Mi zrobili otwory gratis.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 30 lip 2017, 15:27
autor: Doody
Witam,
Jestem właśnie świeżo po dwóch procesach na mojej kolumnie. Musze powiedzieć, że jestem zadowolony. Połączenie kolumny półkowej i aabratka wydaje się być bardzo fajnym rozwiązaniem. Łatwość stabilizacji i odebrania przedgonów przez LM, bardzo dobre panowanie nad temperaturą odbioru, poprzez korektę odbioru i jednocześnie korektę mocy, czyni z aabratka doskonały deflegmator połączony z głowicą do odbioru, zwłaszcza dla początkujących "pÓłkowników" ;) . Utrzymanie zadanej sobie temperatury w widełkach "plus minus" 1 stopień nie stanowi żadnego problemu a i mniejszy przedział (np. "plus minus pół stopnia) też nie stanowi problemu. Pamiętam, że pytał mnie ktoś o minimalną moc z jaka może pracować kolumna. Pokusiłem się o kilka zdjęć pokazujących prace kolumny przy różnych mocach.
Stabilizacja 2400W
kol-2400-1-1.jpg
1400W
kol-1400-1-1.jpg
1000W
kol-1000-1-1.jpg
800W
kol-800-1-1.jpg
700W
kol-700-1-1.jpg
590W
kol-590-1-1.jpg
W zasadzie nawet przy mocy 700W 3 półki pracowały z pełnym barbotażem, a jedynie dwie z drgającą cieczą (ale suche nie były). Dopiero moc 590W zaczęła osuszać górną półkę (dwie jeszcze pracowały).
Po pierwszym procesie zdecydowałem się wyjąć jedno sito i poprowadzić drugi proces na czterech. Chyba będzie to mój sposób na tą kolumnę ;)
Cztery pracujące półki
kol-4-polki-1-1.jpg


Destylat bardzo fajny, zobaczymy za kilka dni bo jeszcze ciepły. Pogony przyszły późno. Odbierałem sensowny destylat do 97,9 stopnia w zbiorniku. Dopiero gdy temperatura przekroczyła 98 stopni dało się wyczuć nuty pogonowe, które można by było tolerować do 98,3 st. (gdyby destylat szedł do beczki na długi czas).
Także zbożówkę opanowałem, teraz czas na jakąś owocówkę. ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 30 lip 2017, 16:51
autor: Kula
Ja bym powiedział, że minimalna moc dla Twojej kolumny to powyżej 1000W. Poniżej półki nie pracują optymalnie.
Ogólnie dobra robota.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 30 lip 2017, 19:54
autor: Doody
Dzięki Kula.
To był oczywiście tylko pokaz. I tak pracuję na kolumnie w przedziale mocy 2200 - 2800W.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 31 lip 2017, 22:45
autor: użytkownik usunięty
Super relacja. Mógłbyś napisać jaka była wydajność?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 1 sie 2017, 07:08
autor: Doody
Nie mierzyłem prędkości odbioru, bo go regulowałem tak, aby utrzymać temperaturę odbioru w widełkach 88 - 91 stopni. Ale sądzę, (oceniając czas destylacji), że prędkość oscylowała pomiędzy 40 a 50ml/min na początku procesu (może nawet więcej) a potem stopniowo malała. Pod koniec procesu, aby utrzymać temperaturę odbioru zredukowałem tak że destylat bardzo szybko kapał ale już się nie "siurcył" ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 1 sie 2017, 22:46
autor: użytkownik usunięty
Ok A powòd pozbycia się jednej półki? Jak oceniasz destylat z półkowej w stosunku do zasypowej? Możesz już coś powiedzieć?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 1 sie 2017, 22:56
autor: Doody
Destylat ma 2 dni, został zadębiony i "zakamionkowany" do magasowej kamionki :D Umieszczony w wilgotnej piwnicy. Trzeba bedzie trochę poczekać ale.... Organoleptyczne próby destylatu sugerują, że już po pierwszej destylacji na "półce" destylat jest lepiej ułożony niż po dwóch destylacjach na kolumnie w opcji "pot still" Cztery półki wydają się być dobrym rozwiązaniem na dylemat "aromat do czystości". Muszę jeszcze puścić jakąś owocówkę, żeby rozeznać temat "globalnie" ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 08:47
autor: redhot
Wrażenie że świeży destylat z półek jest lepszy jest potwierdzane przez innych, przejdź się z próbkami po rodzinie :) Ja mam teraz patent na żyto taki, że destyluję na dwóch półkach wstepnie a potem na 5.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 20:10
autor: maniek86
Na zdjęciach praca półek wygląda fajnie na filmie w zwolnionym tempie hipnotyzuje- może sam skuszę się na rurę szklaną.
Doody masz w planach rozbudowę- OLM albo OVM?
U mnie na pięciu półkach i 30 cm wypełnienia (bez OO) z zacieru ryżowego popłynął spirytus- tak dobry że drugi raz nie będę gotował. Natomiast korci mnie aby zrobić obniżony odbiór.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 20:31
autor: Doody
Odpowiem tak. Nie widzę sensu wykonywania obniżonego odbioru...(to oczywiście moje zdanie). Mogę zrobić dobrą stabilizację, mogę odebrać kropelkowo przedgon, aż do momentu, że to co kapie mnie satysfakcjonuje. Byś może z OLM-em mógłbym sobie pozwolić na mniejszą ilość przedgonów, ale ja mam czas ;) Mi się nie spieszy. Natomiast jeszcze w tym roku wykonam sobie najprawdopodobniej samą "przystawkę" OLM czyli dól i góra SMS 35 cm rury. Na dole OLM i będę to wkręcał między kolumnę a aabratka przy rektyfikacji. Będzie to uniwersalna "przystawka" do OO. Może kiedyś wykorzystam to również w smakówkach.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 21:21
autor: lesgo58
Doody pisze:Odpowiem tak. Nie widzę sensu wykonywania obniżonego odbioru...(to oczywiście moje zdanie).
Szanuję Twój wybór... :respect:
Ale Doody - proszę Cię - zastanów się. Oraz zaklinam Cię - nie idź tą drogą... :scratch:

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 21:48
autor: Doody
Leszku, wiesz że liczę się bardzo z Twoją opinią i mam pytanie, czy uważasz, że przy zastosowaniu kolumny półkowej OO dają lepszy destylat? Oczywiście nie mam na myśli rektyfikacji (bo tu sprawa jest oczywista), chodzi tylko o smakówki na kolumnie półkowej.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 22:21
autor: lesgo58
Doody pisze:...chodzi tylko o smakówki na kolumnie półkowej.
:oops: ups strzeliłem babola. Dopiero teraz zauważyłem w jakim temacie odpisywałem. :scratch:
Wracając do tematu. Jeśli chodzi o zastosowanie modułu OLM czy też po prostu jednej z półek do odbioru destylatu to nie rozpatrywałbym tego w kategoriach czy otrzymamy lepszy czy gorszy destylat . Po prostu użycie OLM daje nam nowe szersze możliwości.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 22:43
autor: Szlumf
Wtrącę swoje 3 grosze. Stosowałem i OLM i bufor w przeróżnych konfiguracjach z półkami i wypełnieniem zasypowym. Teraz do owocówek (zbożówek jeszcze nie robiłem) stosuję jednak tylko półki z głowicą typu LM i chłodnicą pomocniczą podłączoną do odpowietrzenia głowicy. Uważam, ze odpowiednie separowanie urobku do osobnych naczyń pozwala na wyłapanie wielu ciekawych niuansów które często giną w przedgonach przy stosowani OLM lub pogonach przy buforze. Jak chcę coś dodatkowo separować to wykorzystuję chłodnicę podłączoną do odpowietrzenia głowicy. Dokładam w ten sposób jedną półkę ze skraplacza do układu i w każdej chwili podczas procesu mogę z niej zrezygnować. Zarówno bufor jak i OLM wykorzystuję tylko do bardzo trudnych nastawów przy których w normalnej destylacji serce ginie w smrodkach.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 23:18
autor: Doody
Fajnie by było zrobić sobie możliwość odbierania z każdej półki indywidualnie. Czy to w ogóle możliwe na półkach sitowych? Przy zastosowaniu kolumny metalowej (obojętnie czy KO czy miedź) z półkami "tradycyjnymi" (procampy) pewnie można by się było pokusić o takie rozwiązanie. W profesjonalnych półkach to już standard...

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 2 sie 2017, 23:28
autor: Zygmunt
Da się (i robi się) odpływy dla każdej z półek osobno. Jutro mogę pokazać na fotkach, coś chyba też jest na naszym facebooku. Odbiór nie musi być nawet regulowany jakoś super-dokładnie, wystarczą zaworki kulowe.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 3 sie 2017, 05:26
autor: lesgo58
Doody pisze:Fajnie by było zrobić sobie możliwość odbierania z każdej półki indywidualnie.
Mam takie rozwiązanie u siebie. Skorzystałem z tych przygotowanych ujść tak do mierzenia temp. na półkach jak i odbioru flegmy. Chcąc się jeszcze bardziej pobawić można połączyć za pomocą tych ujść półki między sobą i systemem zaworów zawracać flegmę na wybrane półki itd.
Oczywiście to nie mój wymysł ale podpatrzone u profesjonalistów.

EDIT.
Kol. @Doody zapomniałem załączyć link do tematu ukazującego moje rozwiązanie. Oto on.
http://alkohole-domowe.com/forum/post13 ... ml#p138456

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 3 sie 2017, 07:03
autor: Doody
Piękna sprawa. Trudna do wykonania w wersji szklanej ale wykonalna.

: czwartek, 8 mar 2018, 12:51
autor: zimus78
Gdzie można kupić takie sita?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 8 mar 2018, 19:34
autor: rosjan
Ponoć kołpaki są stabilniejsze i nieco prostrze w obsłudze niż sita. Osobiście używam kolumny kołpakowej i jestem b. zadowolony. Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Jest kilku rzetelnych producentów - znajdziesz ich na forum: herbata, akas, ZK ... i zapewne kilku innych :) :) :)
Powodzenia

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 9 mar 2018, 11:10
autor: zimus78
Jaka srednica szkla na półkowa kolumne mam fi 80 i fi 100

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 9 mar 2018, 13:17
autor: Szlumf
A jaki kocioł masz?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 9 mar 2018, 14:26
autor: masterpaw2
Fi 80, z tym, że kołpaki zamiast sit, sprawdzone z dobrym rezultatem na kotle 50 i 100l.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 10 mar 2018, 07:16
autor: zimus78
Jaki koszt zrobienia takiej półki kolpakowej

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 11 mar 2018, 10:35
autor: Doody
Kolumna sitowa jest łatwiejsza do wykonania, o ile uda się nam wypalić sita w rozsądnej cenie. Rzeczywiście trudniej jest utrzymać barbotaż na sitach niż na kołpakach i łatwiej sita osuszyć. Ale jak nauczy się człowiek swojej kolumny to bym się nie zamienił ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 11 mar 2018, 13:42
autor: kwik44
2 płytki miedziane 10x20x0,15 cm to koszt z 40-50zł. Z tego masz 4 półki. Do całości trzeba 4 kapy 22 (10zł) i 20cm rurki miedzianej 15mm. Pozostałe rzeczy to praca własna (wiercenie/lutowanie). Koszt palenia sita z ko to z 30-50 zł za sztukę. Zintegrowany kołpak to koszt z 20-30zł. Różnica w cenie materiału na półkę kołpakową/sitową wyjdzie pewnie z 15zł więcej na kołpakową. Ino tylko chęci do zabawy trzeba ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 11 mar 2018, 15:29
autor: Kula
Kwik44, zdradzisz gdzie wypalają sita za 30zł/sztuka??

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 11 mar 2018, 16:46
autor: kwik44
Rok i pół temu za tyle mnie palili w Niepołomicach, nazwy firmy nie pamiętam, muszę emaile przeszukać. Robiłem testowo jedno sito, i na paragon, żeby nie było. Dlatego wziąłem 20 zł poprawki. Pod Krakowem w firmie Amstal wypalałem 2 lata temu różne drobiazgi do bufora, talerzyki do clampa DN150 - też w przyzwoitych pieniądzach. Ktoś tu kiedyś na forum oferował się z takimi pracami, ale ta jego oferta była prawie 2x droższa niż to co do tej pory płaciłem. Tyle tylko, że sam robię rysunek i targam do wypalenia.

Ale fakt faktem, kiedyś jeden z kolegów tu z forum spawał mi chłodnicę do półkowej. Też mu krzyknęli 50 zeta za dekiel. W tej firmie w Niepołomicach sito do wysładzania wypalili mi za coś w okolicy 150zł. 42cm średnicy. To samo sito wyceniono mi na 800 netto w innej firmie. Więc zależy jak trafisz...

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 11 mar 2018, 21:38
autor: zimus78
Czy dwie kapy na półce wystarczą szklo fi 80

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 12 mar 2018, 08:13
autor: kwik44
Masz na myśli kołpaki? Wystarczy jedna duża. StillDragon robi swoje zintegrowane procupy z kapy 35. Taka wystarczy tylko trzeba by dostać rurkę miedzianą 25mm do kompletu. Rurka 28 jest trochę za gruba. Najlepiej kup kapę 42, mufę 28 i polutuj jak pokazywał masterpaw miesiąc czy 2 temu. Do sitowej wystarczy ci jedna, 22, na dół powrotu. Przejrzyj sobie tematy o półkowych. Masz tam wszystko, począwszy od ogólnych informacji po schematy i zdjęcia.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 15 mar 2018, 18:20
autor: zimus78
Kolumna półkowa z trójnika 76,1×2 czy szklo fi 80 co lepsze bo nie wiem z czego zrobić

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 19 mar 2018, 16:20
autor: zimus78
Ile sito powino mieć otworów na szklo fi86

Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 19 mar 2018, 20:07
autor: Pretender
Ok 8,5%, o ile się nie mylę, plus minus. Przelewu nie bierzesz pod uwagę.

Co lepsze ... jedno i drugie jest dobre. Zależy co bardziej Ci się podoba, tak bym do tego podszedł.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 19 mar 2018, 20:32
autor: akas
Sita działają dobrze od 5 do 16 % przelotu powierzchni . Sprawdziłem to doświadczalnie. Podejrzewam że i większe zakresy też by sensownie funkcjonowały. Ale nie to jest zasadniczym parametrem dobrego działania. Ważne są średnice otworów i ich rozstaw. Można też stosować szpary w postaci rusztu. Są tańsze w paleniu. Na sitach zachodzą zjawiska zawirowań które mają bardzo duży wpływ na sąsiednie otwory. Przy pechowych rozstawach szpar czy otworów sita mogą być trzy razy mniej wydajne niż przy optymalnych. To trzeba dobierać doświadczalnie. Jest dużo zmiennych.

Pozdrawiam, Andrzej

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: poniedziałek, 19 mar 2018, 21:41
autor: kwik44
A masz może jakieś namiary na opis takich zachowań sit? Z ciekawości pytam :)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 21 mar 2018, 18:26
autor: akas
Niestety nieznam opisów. Być może jest to gdzieś w literaturze, ale się nie spotkałem.
Wypaliłem kilka rodzajów sit. Szukałem optymalnych parametrów dla moich potrzeb i natknąłem się na ten problem.
Np. Sito o śr. 60 mm posiadające 240 otworów fi 1,5 mm - działa doskonale w zakresie 1,5 kW - 3,5 kW
To samo sito z zaślepionymi po przekątnej 160 otworami - działa bardzo dobrze od 1 kW do 3 kW

Czyli sito posiadające 80 otworów fi 1,5 - jest wystarczające i może pracować z niską mocą 1 kW.
Wypaliłem więc sito o śr. 60 mm posiadające - 80 otworów fi 1,5, ale z równomiernym rozmieszczeniem.
Takie sito zalewa przy 1,3 kW i nie pomagało nic, nawet trzy krotna modyfikacja syfonów.
Praca takiego sita daje bardzo silny barbotaż. Wygląda jak spieniony szampon który nie mieści się swoją objętością pomiędzy pólkami.

Dla mnie jedynym sensownym wyjaśnieniem jest to :
Że każdy otwór wywołuje zawirowania. Jeżeli otwory są blisko siebie zawirowania nie dławią sąsiednich otworów, a wręcz je wspomagają. Zwiększa się wówczas przepustowość i możliwość przyłożenia dużej mocy.
Jeżeli otwory są oddalone od siebie kilka milimetrów, zawirowania nakładają się na siebie i blokują przepływ.

Skoro zachodzą takie zjawiska to rodzi się pytanie po co wypalać małą ilość otworów ?
Są dwa powody:
- co najmniej dwukrotnie niższy koszt sit.
- możliwość pracy na niskich mocach przy zachowaniu niewiele mniejszej mocy maksymalnej. Czyli poszerza się nam zakres mocy użytecznych.

Pozdrawiam, Andrzej

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 12:48
autor: kwik44
Dzięki Andrzeju. Tak w sumie jest chyba jak piszesz dość logicznie. Ja wizualizuję sobie przechodzenie pary przez otwór trochę jak pocisk przechodzący przez ciecz. Na początku mamy gładki tunel, który "rozszerza" się im dalej jesteśmy od miejsca wejścia, czyli otworu na sicie. Przy gęstych sitach tory "pocisków" pary zachodzą na siebie bardzo szybko. Przy rzadkich - siłą rzeczy mniej. Co więcej duże prędkości par powodują, że "ścianki" torów par są "sztywniejsze" ;) Kurcze, terminologii brakuje. To powoduje wzrost ciśnienia dołem na tyle, że grawitacyjnie ciecz nie jest w stanie spaść na półkę niżej. I zalewa.

Pisałeś, że robiłeś modyfikacje powrotów. Badałeś może również wpływ ich wielkości (pola powierzchni de facto)? Mam jakiś stary artykuł, gdzie autor pisał, że do 3" kolumny powroty zajmujące 3% powierzchni dawały lepsze osiągi półkom. Szczegóły tutaj: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ie50566a033

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 18:29
autor: zimus78
Do półkowej lepsza glowica aabratek czy moze defllegmator shot gun która bedzie latwiejsza w obsludze podczas procesu

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 18:45
autor: Kula
Łatwiejsza w obsłudze jest głowica.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 19:19
autor: kwik44
Czy ja wiem? Kwestia tego co rozumiesz przez słowo "łatwiejsza". Ja mam chłodnicę shotgun i kluczem do jej wygodnej obsługi jest zaworek precyzyjny. Z kulowym była męka. Z drugiej strony jak weźmiesz głowicę aabratek i olm może być łatwiej odebrać przedgon. Powiedziałbym finalnie co kto lubi i/lub szybciej opanuje...

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 19:24
autor: Kula
Łatwiej jest wyregulować zaworek precyzyjny w głowicy niż zaworek precyzyjny na przepływie wody shotguna. Mniejsza bezwładność i od razu widać efekt.
Analogicznie jest w kolumnie typu aabratek itp i kolumnie typu zimne palce. Nie powiesz chyba, że łatwiej operować zimnymi palcami??

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 21:23
autor: kwik44
Szczerze? Patrząc na moje doświadczenie powiedziałbym, że z punktu widzenia operatora jest podobnie ze wskazaniem na shotgun. Z shotgunem jest mi o tyle łatwiej trafić w temperaturę, że nie ma jeziorka. Natomiast kluczowe jest w nim nagrzanie wody, tak aby ustabilizować temperaturę. Wtedy zmiany są stabilne i korzystasz z tej opisanej przez ciebie bezwładności do uzyskania odpowiedniej temperatury w zadanym czasie i zakresie. Kwestia wprawy. Tak samo pewnie można z jeziorkiem, ale jakoś nie opanowałem dobrze tej sztuki :( Więc dla mnie tak, lepiej jest operować regulacją temperatury przez shotgun niż przez jeziorko. Ale każdemu według jego umiejętności ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 24 mar 2018, 21:32
autor: Kula
Powiedz to szerokiej rzeszy zadowolonych operatorów zimnych palców ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 mar 2018, 08:02
autor: kwik44
Czepiasz się. Mówimy o półkowej, a nie spirytusie. Tu nawet 3-4 zimne palce w zupełności wystarczą. Zresztą sprzęt to tylko mały czynnik na drodze do dobrego trunku. Gdyby było inaczej cała rzesza producentów już dawno zarzuciłaby pot stile. Jak napisałem wyżej: każdemu wygodniej według jego umiejętności.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: niedziela, 25 mar 2018, 18:47
autor: Doody
Ja też uważam, że regulacja odbiorem za pomocą zaworka precyzyjnego daje nam największą kontrole nad temperaturą. Jak by mi sie chciało stać przy zaworku to utrzymam stałą temp. w zakresie plus minus 0,2 stopnia.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 15 maja 2018, 08:53
autor: geoorge
Może ktoś zaproponować jakieś sita dla mocy około 4 kW?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 15 maja 2018, 13:07
autor: woxy
Tak przy okazji zapytam. Pracuje na deflegmatorze shotgun. Mam zwykłe kulowe zawory do wody i rzeczywiście, jest trochę problematyczne w ustawieniu (najwięcej mi schodzi czasu gdy rzadko pracuję). Natomiast w porównaniu z głowicami UFO czy AAbratek to w shotgunie można ustawić temperaturę deflegmatora (z tego co czytałem gorętsza flegma mniej destabilizuje kolumnę). Czy w innych głowicach też się reguluje temperaturę skroplin czy tak jak mi wiadomo woda idzie sobie, a regulacja idzie odbiorem?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 16 maja 2018, 18:12
autor: kwik44
george, tzn co masz na myśli? Żeby moc robocza była na poziomie 4kW? To tak lekką ręką liczyć niecałe 5", wychodząc z założenia, że dla 4" moc robocza to 2,8kW
woxy - załóż igłowe. Dużo przyjemniej się pracuje. Odnośnie głowicy to się nie wypowiem, bo nie używam do półkowej.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 17 maja 2018, 13:35
autor: woxy
@kwik44
Nie używasz do półkowej w sensie jak?
Tylko chłodnica końcowa czy może masz normalnie deflegmator a nie masz głowicy?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 17 maja 2018, 15:37
autor: Doody
W klasycznej półce jest shotgun czyli deflegmator oraz chłodnica końcowa po wygięciu rury na 180 stopni. Głowicę stosujemy w tedy gdy chcemy te dwie rzeczy zastąpić.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 17 maja 2018, 17:19
autor: kwik44
Ja mam do półkowej zestaw CM: chłodnicę typu shotgun i chłodnicę destylatu. Ale wracam do korzeni ;) W tym roku łysa klasycznie na mojej głowicy a'la alembik.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 07:33
autor: woxy
Doody pisze:W klasycznej półce jest shotgun czyli deflegmator oraz chłodnica końcowa po wygięciu rury na 180 stopni. Głowicę stosujemy w tedy gdy chcemy te dwie rzeczy zastąpić.
To wiem, bo tak mam u siebie.
A jak się ma sprawa temperatury skroplin przy głowicy - czy tak samo się zachowa jak deflegmator shotgun?
Bo przez shotguna opary muszą przejść dalej, a przy głowicy nie mogą - bo przecież nie jest przelotowa.

@kwik44 - a no to pochwal się rozwiązaniem, czyli klasycznie poka poka :)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 10:15
autor: lesgo58
woxy pisze: A jak się ma sprawa temperatury skroplin przy głowicy - czy tak samo się zachowa jak deflegmator shotgun?
Bo przez shotguna opary muszą przejść dalej, a przy głowicy nie mogą - bo przecież nie jest przelotowa.
Właśnie sam sobie odpowiedziałeś.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 11:01
autor: woxy
Czyli tak jak myślałem, przy głowicy skropliny refluksu będą zimniejsze.
Natomiast jak to się ma do pracy półkowej shotgun vs głowica?
Jak ta różnia temperatury wpływa na działanie kolumny?
Czy różnica znaczna i w czym, czy pomijalna - i dla łatwości odbioru można np. użyć głowicy?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 11:27
autor: Szlumf
Nic nie stoi na przeszkodzie by pracować z głowica jak z shotgunem. Wystarczy połączyć odpowietrzenie głowicy z byłe jaką chłodnicą i odbierać z tej chłodnicy. Ponadto przy pracy z samą głowicą ważne jest umieszczenie termometru. Powinien być w strumieniu par idących na spiralę chłodzącą ale jest to dość trudne bo zmiana położenia o 1cm może już skutkować znaczącą zmianą temperatury. No i na koniec wskazana papuga z chłodniczką destylatu do dokładnego odbioru pożądanego zakresu % i korekty wskazań termometru. Co prawda shotgun można traktować jako dodatkową półkę biorącą udział w separowaniu frakcji ale w sumie jeżeli nie masz stałego ciśnienia wody i precyzyjnego zaworka do jej regulacji to daruj sobie shotguna bo osiwiejesz przy regulacji.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 12:37
autor: masterpaw2
woxy pisze:Czyli tak jak myślałem, przy głowicy skropliny refluksu będą zimniejsze.
Dlaczego mają być zmniejsze? Temperatura wracającej flegmy jest zależna od temperatury wody na wylocie ze skraplacza, u siebie utrzymuje ją na poziomie 55/65°, podobnie jak w przypadku kolumny zasypowej.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 12:58
autor: Doody
masterpaw2 pisze: Dlaczego mają być zmniejsze?
Ana dlatego, że przechodzące przez shotguna pary mają wyższą temperaturę, ze względu na to, że chłodząca woda nie skrapla wszystkiego a jedynie część par.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 13:55
autor: masterpaw2
Dooduś mówimy o parach, czy powracającej flegmie? Ja miałem to drugie na myśli.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 14:32
autor: Doody
Jeżeli woda przepływająca przez chłodnicę nie jest w stanie skroplić wszystkich par to oznacza, że powracająca flegma jest dużo cieplejsza niż flegma powracająca z głowicy gdzie woda skropliła całość par i wypływająca z chłodnicy ma np. 55 stopni.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 18 maja 2018, 16:16
autor: masterpaw2
Tys prowda :ok:
Poza tym sama konstrukcja shotguna, jego umiejscowienie centralnie w strumieniu par i sposób powrotu flegmy (rozproszony kropelkowy, głowica jednolity strumień) powodują, iż jest ona cieplejsza...........
Cóż, trzeba było to sobie w głowie rozrysować :scratch: ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 17 paź 2018, 13:46
autor: sierpien2010
Witam. Mam problem. Robie kolumnę sitową z rury fi 76mm. Chciałbym się dowiedzieć jakiej wysokości zrobić półki, w jaki sposób wykonać przelewy(czy rurka fi 15mm na powrót a 23mm na capy będzie ok), jak wysoko nad sitkiem i pod sitkiem je wystawić. Kolumna będzie skrecana na złączach. Mam złącza fi70mm i chce je roztłoczyć. Czy takie przewężenie w miejscu skręcenia będzie przeszkadzało? Pozdrawiam

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 17 paź 2018, 20:10
autor: kwik44
Ja mam 10cm i działa. Rurki na przelewy będą. Ja proponuje 15-20mm nad sitkiem. Pod - tak żeby było 5-6 cm na ciecz. Przewężenie - tu nie powiem wiele bez rysunku/zdjęcia.
Sitka z 5-8% otworów.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 18 paź 2018, 07:31
autor: sierpien2010
Dzięki za odpowiedź. Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc 5-6cm na ciecz.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: czwartek, 18 paź 2018, 07:40
autor: kwik44
Powinienem napisać na pianę, bo to nie to samo co ciecz. Na półce masz barbotaż. Jeśli masz dużo frakcji lekkich/mocno grzejesz tworzy się dużo piany. I chodzi o to, żeby ta piana nie pchała się powrotami na wyższą półkę. Można też powroty zrobić długie, wręcz do półki niżej i zanurzyć je w cieczy tej półki. Też będzie działać. Takie rozwiązanie zrobił np. Kula. Przejrzyj wszystkie tematy o półkowych - masz tam i zdjęcia i wymiary. Dywagowaliśmy o tym nie raz i nie dwa ;)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 11 sty 2019, 17:38
autor: sierpien2010
Witam. Zrobiłem sita do kolumny fi 76mm. Sito ma średnicę 72mm,otwory w sicie 1.5mm(148 otworów). Teraz chcę zrobić powroty z rurki 15mm. Odejdzie mi 12 otworów. Czy taka powierzchnia otworów wystarczy? Nie wiem jak się liczy te powierzchnie i ile ma być otworów? Może trzeba dowiercić albo zmniejszyć średnicę powrotu?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 11 sty 2019, 18:55
autor: sero
Witaj. Powierzchnia otworów między 8 a 12 % powierzchni półki jeśli dobrze pamiętam. Tak pisali "sitowcy" :lol:

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 11 sty 2019, 22:12
autor: sierpien2010
Tylko ja nie wiem - czy po wycięciu powrotów, powierzchnia pozostałych otworów sita ma mieścić się w tym przedziale procentowym powierzchni całego sita?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 11 sty 2019, 22:16
autor: masterpaw2
@sierpien2010, czytałeś w ogóle ten temat w całości i posty w nim zawarte?
kolumna-polkowa-sitowa-t15337-80.html#p179146
kolumna-polkowa-sitowa-t15337-80.html#p179262
Te %, to nic innego jak stosunek powierzchni otworów (sumaryczny) do powierzchni całkowitej półki. W Twoim przypadku będzie to ~ 6%, o ile się nie mylę, więc śmiało możesz tak zostawić.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 12 sty 2019, 07:28
autor: Doody
Powierzchni powrotów nie liczymy. Liczymy pole powierzchni wszystkich otworów i dzielimy przez pole powierzchni sita. Optymalna średnica otworów to 1,5 do 2mm.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 10 kwie 2019, 17:28
autor: sierpien2010
Panowie, czy wysokość półki w kolumnie sitowej 20cm, przy średnicy wewnętrznej 66mm to będzie przesada? Mówię tu o kolumnie ze stali KO. Pytam bo taka wysokość minimalna wychodzi mi z trójników.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: środa, 10 kwie 2019, 18:30
autor: Doody
Wysokość półki przy tej średnicy spokojnie może wynosić 200mm. Lepiej za dużo niż za mało. Wystarczyło by pewnie 80-100mm, ale skoro coś Cię ogranicza nie stanowi to problemu.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 9 lip 2019, 15:45
autor: tazy
Panowie, podeśle ktoś plik CAD sitka pod kolumne 4”?

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: wtorek, 9 lip 2019, 17:46
autor: Doody
Wyślę Ci jutro jeżeli się nie pali ;)
Wrzuć na priv email.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 4 paź 2019, 13:49
autor: audilhr
Pomóżcie mi mam szkła średnicy wewnętrznej 70mil. To ile mam mieć tych otworów fi 1.5mil

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 4 paź 2019, 14:08
autor: chprzemo
W milach to ciężko Ci będzie zbudować kolumnę:)

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 4 paź 2019, 14:41
autor: .Gacek
audilhr pisze:To ile mam mieć tych otworów fi 1.5mil
8-10% powierzchni półki nie wliczając przelewu.

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 4 paź 2019, 15:48
autor: Doody
Powinieneś mieć okolice 195 otworów o średnicy 1,5mm (9% powierzchni sita).

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: piątek, 4 paź 2019, 17:15
autor: audilhr
Dzięki A jeszcze mam jedno pytanie bo mogę mieć szkła po znajomości o średnicy wewnętrznej fi 60 czy to za mało bedzie na 5 półek .

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 5 paź 2019, 10:42
autor: .Gacek
Półek możesz mieć nawet 10. To wydajność jest zależna od średnicy kolumny. Im szerszą masz kolumnę tym szybciej możesz odbierać. 60mm to około 2,5 cala. Poszukaj na internetach Cristal Baby Dragon, tylko że tam jest kołpak zintegrowany :D

Re: Kolumna półkowa - sitowa

: sobota, 5 paź 2019, 12:09
autor: kwik44
5-8% półki. Otwory średnicy 1,5-1,6mm. Można oczywiście więcej, ja mam gdzieś 11-12% ale wtedy trzeba grzać mocniej. Wszystko zależy jaki profil destylatu cię interesuje i jak długo chcesz dojrzewać.