Strona 1 z 1

jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 14:52
autor: jedrus1
Mam spore zapasy słodu jęczmiennego i chciałbym go przerobić , głównym moim problemem jest to że w chwili obecnej nie mam śrutownika . Jak mogę go przerobić bez śrutowania ?

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 15:20
autor: radius
Maszynka do mięsa ;)

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 15:47
autor: jedrus1
Serdecznie dziękuję , zabieram się do roboty.

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 17:57
autor: Doody
Tylko powoli z wyczuciem i nie spal kobiecie silnika ;)

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 18:12
autor: Zbynek80
Oj Dody czemu od razu kobiecie ? No i skąd przekonanie, że używa elektrycznej

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 18:22
autor: Doody
Fakt, zapomniałem, że używa się jeszcze ręcznych :-) Próbowałem w takiej przemielić kukurydzę... Bez szans ;)

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: poniedziałek, 13 lut 2017, 18:26
autor: radius
Kukurydza w stosunku do słodu to tak, jak landrynki w stosunku do rodzynek w czekoladzie :D

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: wtorek, 14 lut 2017, 10:46
autor: Fiflak
Ważne, nawet kluczowe, jest tempo wsypywania słodu do maszynki. Zbyt szybko wrzuci ziarno, pojawi się byczy opór a mielenie będzie drobne. Wsypywanie zbyt wolne da efekt przeciwny. Przemiał gruby, czasami całe ziarenko bez uszkodzeń przez maszynkę przeleci. Raz próbowałem takiego kryzysowego śrutowania i więcej robić tego nie zamierzam. Koszmar po prostu, bo bardzo trudno utrzymać optymalną prędkość podawania słodu. Jakby się ktoś pytał o szczegóły. Zatarłem tą maszynkową śrutę, wydajność niezła, lecz nieco gorsza, w porównaniu z śrutowaniem z klasycznego młyna typu bijak. Ten z kolei rozbił słód na mąkę, więc tam wydajność była maksymalna. Podsumowując;
Można mielić ręczną maszynką do mięsa, ale to krańcowa opcja, klasyczne wyzwanie ekstremalne.

Re: jak wykorzystać stary słód jęczmienny

: wtorek, 14 lut 2017, 12:50
autor: klepa
Co to, Jędrusiu, znaczy "stary" i co to znaczy "spore", bo może dałoby się uwolnić cię od problemu ;)
Jeśli twoja maszynka to jakiś "zemler", to nie przesilaj, tylko puść 2 razy. To samo tyczy się ręcznego śrutownika. Niechże sobie wypada całe ziarenko. Ono jest już podgniecione lekko i przy następnym przemiale się rozleci. Jesli jednak twoja maszynka jest do mięsa, to wracam do pytania, co to znaczy "spore"? :)