Strona 1 z 1

Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 31 gru 2016, 20:01
autor: sero
Witam. Pomysł na kolumnę półkową chodził za mną już dawno, lecz nie było na nią czasu. Impulsem do działania była prośba kolegi o wykonanie czegoś takiego właśnie. Mam mały warsztat ślusarski więc się zgodziłem. Przedstawił mi swój projekt, ja miałem swój w głowie, lecz mu o nim nie mówiłem. Postanowiłem nauczyć się na cudzych błędach. I tak oto się zaczęło w sylwestrowy dzień. Fotki z budowy.
Cięcie materiału na procapy i to co z tego wyszło.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 sty 2017, 07:13
autor: arbaletnik
Gratulacje, dobra robota. :respect: Rośnie konkurencja dla StillDragona ;) . Będą blaszki rozprowadzające flegmę na boki?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 sty 2017, 08:42
autor: lesgo58
Gratuluję cierpliwości i samozaparcia. Zazdroszczę możliwości. Robiłem półki z miedzi i wiem ile to roboty. Ze stali trzeba się narobić nieporównywalnie więcej. Ale warto!!!

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 sty 2017, 09:54
autor: sero
Dziękuję za miłe słowo.
arbaletnik pisze:Gratulacje, dobra robota. :respect: Rośnie konkurencja dla StillDragona ;) .
Raczej grono wiernych naśladowców.
arbaletnik pisze:Będą blaszki rozprowadzające flegmę na boki?
Tak, myślę je zrobić.
lesgo58 pisze: Ze stali trzeba się narobić nieporównywalnie więcej. Ale warto!!!
Miałem do wyboru miedź i nierdzewkę. Wybrałem KO bo pospawam to i wyszlifuję i będzie git. Mam kupiony materiał na grzybki z miedzi, chcę go pospawać a nie lutować i nie mam czasu spróbować. Nigdy wcześniej nie spawałem miedzi, podobno da się. Widziałem Twoje grzybki, ja wybrałem procap bo mniej ich trzeba na półkę. Do nacięć "ząbków" mam przyrząd więc idzie dobrze, gorzej z oknami. Muszę je pilnikiem rozpiłować na prostokątne. Jutro spróbuję wyciąć plazmą może będzie OK.
Jeszcze fotka z budowy kociołka. Jeszcze nie pospawany. :pije:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 sty 2017, 10:47
autor: lesgo58
Co do kociołka - powiem tak. Nie "opatulaj" go płaszczem na całej bocznej powierzchni. Pospawaj maksymalnie do 2/3 wysokości. Ja zrobiłem na całej wysokości i to chyba jest błąd. Zauważyłem, że powyżej poziomu cieczy na ściankach karmelizują się resztki cukrów i być może innych związków. Nie wiem jeszcze ile ten efekt wnosi do urobku bo dopiero robię nowy zbiornik do owocówek. Już z obniżonym płaszczem. Po pierwszych destylacjach będę miał porównanie.
I jeszcze jedno. Przestrzeń między zbiornikami zrób maksymalnie 12mm. Nie wiem czy można zmniejszyć jeszcze bardziej. Ja mam 12mm i funkcjonuje bez zarzutu.Zmniejszy Ci to objętość czynnika medium, a tym samym skróci czas rozgrzewania i zmniejszy bezwładność układu. U mnie reakcja na zmiany mocy jest na tyle szybka, że nie zauważam dyskomfortu oczekiwania na efekt.
Aha - grzałki nie dawaj za blisko dna głównego zbiornika. Ewentualnie zrób z blachy swego rodzaju "parasol" między grzałką a zbiornikiem. Unikniesz miejscowego "przypalania" wsadu. Nie jest to ewidentny efekt przypalania, ale zawsze jakiś efekt mikrokarmelizacji występuje. A słyszałem, że i potrafiło się przypalić. Ale to myślę, że raczej był to efekt złego umiejscowienia grzałki. Być może dotykała samego zbiornika.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 sty 2017, 11:04
autor: sero
Płaszcz będzie między żółtym pasem a przetłoczeniem. Keg ma odcięty dolny kołnierz dlatego jest niski. Podniosę go bo grzałek nie zamontuję. Średnica płaszcza jest taka jak keg DIN po obwodzie przetłoczenia. Teraz to nie wie czy nie za dużo, ze 20 mm tam jest, a już pospawane.
lesgo58 pisze: Aha - grzałki nie dawaj za blisko dna głównego zbiornika. Ewentualnie zrób z blachy swego rodzaju "parasol" między grzałką a zbiornikiem. Unikniesz miejscowego "przypalania" wsadu.
Czytałem o tym, ale dzięki za przypomnienie :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 16:48
autor: sero
Dziś udało mi się skończyć grzybki, jeszcze nie wytrawione i wypolerowane, ale już wyszlifowane. Tak się rozpędziłem że wypaliłem pięć sztuk więcej. Dojechały szkiełka 3" pięć sztuk, każde innej średnicy od 89-92 mm, ach ci Azjaci. Po zmierzeniu wziąłem się za wypalanie półek i talerzy pod tri clamp.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 17:38
autor: arbaletnik
Uwielbiam oglądać takie obrazki :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 20:46
autor: Imbir
Sero zastanawia mnie fakt jak połączysz te szklane cylindry... jeden na drugim rozdzielone płytką i uszczelkami, a całość skręcisz długimi szpilkami... ?
Też się nakręciłem na półkowce i zamierzam jednego zrobić z rury setki którą już mam i między czasie drugą szklaną z czterech cylindrów 100mm. Zastanawia mnie jedno, czy jak ułożę cztery cylindry 120 lub 150 wysokie jeden na drugim, uszczelki itd, skręcę to 4-5 szpilkami w dystansach to czy nie pierdyknie taka wieża... będzie się to stabilnie trzymało ? A na tym jeszcze będzie shotgun, deflegmator i ostatnia chłodnica. Mój plan to dokładnie coś takiego http://stilldragon.com/media/catalog/pr ... blecap.jpg

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 21:41
autor: sero
Właśnie wróciłem, kryzy, talerze i półki przetoczone. Ale się namachałem dzisiaj.
Imbir pisze:jeden na drugim rozdzielone płytką i uszczelkami, a całość skręcisz długimi szpilkami... ?
Imbir dokładnie tak jak napisałeś. Dwie nakrętki na każdy koniec, jedna dociąga, druga kontruje. Na tej kolumnie będzie głowica aabratek, ale konfiguracja może być dowolna. Jutro zobaczę, spróbuję to poskładać i jakieś foto pstryknę.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 22:54
autor: Imbir
Można by tak zrobić https://www.youtube.com/watch?v=N2xa6PTNxbw ale to znacznie podwyższa koszty grubych kryz :-(

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 4 sty 2017, 23:52
autor: radius
Imbir pisze:Zastanawia mnie jedno, czy jak ułożę cztery cylindry 120 lub 150 wysokie jeden na drugim, uszczelki itd, skręcę to 4-5 szpilkami w dystansach to czy nie pierdyknie taka wieża... będzie się to stabilnie trzymało ?
Będzie :ok: Zobacz jak wygląda taki a'la stil dragon w moim wykonaniu :)
półkowa2.jpg
I trzyma się to wszystko tylko na 4 szpilkach :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 5 sty 2017, 08:05
autor: sero
Można zrobić jedną półkę większą, średnicy kryzy i zamontować w połowie wysokości. Jak kolumna nie będzie sztywne to tak zrobię.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 5 sty 2017, 17:26
autor: sero
Jest widoczny koniec prac nad kolumną. Dziś przetoczyłem wypalone kryzy i talerze pod tri clamp. Pospawałem ze sobą i stało się. Nie mogłem się oprzeć pokusie złożenia całości do "kupy". Łapy mi drżały z podjarki jak młodemu, na szczęście nic nie rozwaliłem i moim oczom ukazał się taki widok.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 02:14
autor: Doody
Prezentuje się bardzo apetycznie ;) Trochę zazdroszczę :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 08:51
autor: sero
Tak oto skończyła się moja pierwsza przygoda z kolumną półkową. Podsumuję trochę koszt i czas jaki włożyłem w budowę. Koszt to około 500-550 zł, a czas to około 30 h. Kolumna wczoraj została przekazana właścicielowi. Zostałem zaproszony na pierwsze uruchomienie. Zastanawiam się czy flegma wracająca mimo listków rozprowadzających ją na boki, nie będzie spływać centralnie w przelew. Wlałem tam wodę i dużo spłynęło centralnie w dół. No chyba że tak ma być? Pytam bardziej doświadczonych kolegów. A to już ostatnia fotka. Czas teraz o sobie pomyśleć. zachęcam wszystkich do działania, jak widać da się zrobić po kosztach.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 09:11
autor: lesgo58
sero pisze:Zastanawiam się czy flegma wracająca mimo listków rozprowadzających ją na boki, nie będzie spływać centralnie w przelew. Wlałem tam wodę i dużo spłynęło centralnie w dół.
Bo to woda była. Alkohol ma inna gęstość. I będzie spływać po blaszkach tak gdzie będziemy chcieli.
Prosty przykład - co się dzieje ze spirytusem gdy przelewamy go z jednego naczynia do drugiego? A co się dzieje s wodą gdy robimy ten sam manewr?
Brawo za wykonawstwo. :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 09:38
autor: sero
lesgo58 pisze: Bo to woda była. Alkohol ma inna gęstość. I będzie spływać po blaszkach tak gdzie będziemy chcieli.
Spływa po blaszkach ale czasem kapało prosto w przelew. Trochę mnie uspokoiłeś. Znalazłem filmik, tam też tak jest, widocznie tak ma być. Dzięki Leszku.
https://www.youtube.com/watch?v=ty6eY9VUIgI

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 10:13
autor: lesgo58
Dodatkowo aby wyeliminować efekt przypadkowego kapania prosto w otwór powrotu na półce poniżej wystarczy przekręcić półkę względem osi tak aby procap'y na sąsiadujących półkach nie były bezpośrednio jedne nad drugimi.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 10:25
autor: sero
Przy większej ilości na półce nie jest to problem, ale jak jest jeden centralnie. Jeśli tego zjawiska nie powinno być to coś się wymyśli. Może jakiś mini parasol, który będzie odrzucał flegmę poza otwór.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 11:12
autor: lesgo58
Faktycznie masz na półce tylko jeden procap. Nie otwierałem wcześniej pliku z Twoim ostatnim zdjeciem. :oops:
Jeśli flegma mimo wszystko będzie miała tendencje do spływania obok blaszki wprost do dziury ponizej - to może dołożenie drugiej (a może i jeszcze dodatkowo trzeciej) poprawi sytuację.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 11:16
autor: Szlumf
W jakiejś rosyjskiej kolumnie widziałem zamiast języczka krążek z blachy (parasol). Miał dodatkową zaletę, że sięgał prawie do ścianki kolumny. Tym samym droga flegmy była dłuższa.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 12:05
autor: Saccharomyces
Tu na filmiku widać jak do jednego procapa jest kilka blaszek : https://www.youtube.com/watch?v=UqnPpjGcRHE

Zastanawiam się jaka jest wydajność takiej kolumny z półkami po jednym procapie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 sty 2017, 14:01
autor: sero
Jestem po oględzinach pracy, cudo, jest moc i diabli wiedzą co jeszcze. Jestem pod wrażeniem choć dużo wcześniej się na oglądałem YT. Problem z centralnie spływającą flegmą został rozwiązany. Odkręciliśmy języczek, zakręciliśmy nakrętkę, następnie języczek i druga nakrętka. Powstało przewężenie pod dnem i półeczka z blaszki. Teraz kopie kropla na 5-7 sekund. Przed zmianą grzaliśmy 3,2 kW zalewało najwyższą półkę. Przy 3 kW było dobrze, regulator mocy pamel, taką wartość podawał. 1,6 l/h 92% do samego końca, później gwałtowny spadek mocy 98,6 w kotle. Po zmianie cala flegma trafiała na półkę i przy 3 kW zaczęło zalewać dolną półkę, Przy 2,8 kW jest dobrze. Nie wiem jaka prędkość odbioru, zadzwonię to się zapytam i dam znać. Nie wiem czy wszystko dobrze robiliśmy bo pierwszy raz coś takiego obsługiwał kolo.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 7 sty 2017, 11:45
autor: sero
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, gość odbierał 2,5 l/h o mocy 85% przy mocy 2,8 kW. Jest to możliwe?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 7 sty 2017, 17:44
autor: arbaletnik
A w czasie odbioru w takim tempie wszystkie półki były cały czas zalene?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 00:03
autor: Szlumf
Przy kolumnie 58/55mm z jednym kołpakiem na półce średnie tempo odbioru od momentu ściągnięcia przedgonów do końca miałem na poziomie 2,2-2,5l/h. Zaczynałem od około 60ml/min. Kończyłem pompowaniem by wydobyć wszystko z kotła. Bez pompowania średnia by wyszła pewnie na poziomie 3l/h. Regulacja na początku mocą, później refluksem.
Zaczynałem zwykle od 1200-1500W a kończyłem regulację mocą w zależności od wsadu od 2000W do 4000W.
W pierwszej fazie - przy dużym odbiorze - zdarzało się, że wydmuchało mi syfony. Kilka razy wszystkie jednocześnie co robi duże wrażenie bo utrzymuję wysoki poziom na półkach. Po czymś takim ponownie zalewałem półki i dalej destylowałem. Teraz tylko jak się zagapię to dochodzi do takich niespodzianek.
Obecnie działam na 80/75mm z 2 kołpakami i mam bardzo zbliżone wydajności pomimo większej średnicy. Przy półkowych kołpakowych wydajność jest chyba bardziej ograniczona mocą grzania niż średnicą.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 08:33
autor: sero
Czyli żadna rewelacja, nawet można szybciej. Wszystkie półki były zalane na wysokość 2 cm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 08:54
autor: arbaletnik
Moc grzania i średnica współgrają ze sobą. W kolumnach półkowych grzejąc ta sama mocą np. 3,5 kw w przypadku kolumny 3 calowej i kolumny 4 calowej, szybciej przedmuchy downcomera pojawią się w kolumnie 3 calowej- kolumna ulegnie szybciej zalaniu niż 4 calowa. Dlatego , że prędkość pary przy tej samej mocy jest większa w kolumnie o mniejszej średnicy. To wynika z praw fizyki. Większa średnica - prędkość maleje, mniejsza średnica prędkość wzrasta zachowując ten sam przepływ. Prękośc pary ma tu decydujące znaczenie. Podobnie jest w kolumnach z wypełnieniem, analogicznie tam próg zalania dla danego wypełnienia określa się jako np. 115 wat/cm 2. Cm2 mówi oczywiście o średnicy kolumny. W kolumnach półkowych maksymalna mocą pracy jest próg zalania tak jak w kolumnach z wypełnieniem. Trudno odbierać z zalanej kolumny. Tutaj prędkość odbioru można zwiększyć przy maksymalnej mocy ( pod progiem zalania) jedynie zmniejszając maksymalnie refluks, czyli zwiększając odbiór. Np. stosując 1:1. I to mnie interesuje. @Szlumf czy próbowałeś u siebie wyliczać ten stosunek, ciekawi mnie czy przy takim refluksie półki nie ulegną wysuszeniu, ewentualnie kiedy tak się dzieje? Jaki jest najmniejszy refluks , przy którym można jeszcze odbierać nie zamieniając kolumny w pot - stilla?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 10:15
autor: Szlumf
arbaletnik pisze:...................................To wynika z praw fizyki. Większa średnica - prędkość maleje, mniejsza średnica prędkość wzrasta zachowując ten sam przepływ................................ W kolumnach półkowych maksymalna mocą pracy jest próg zalania tak jak w kolumnach z wypełnieniem. .............................................. @Szlumf czy próbowałeś u siebie wyliczać ten stosunek, ciekawi mnie czy przy takim refluksie półki nie ulegną wysuszeniu, ewentualnie kiedy tak się dzieje? Jaki jest najmniejszy refluks , przy którym można jeszcze odbierać nie zamieniając kolumny w pot - stilla?
Nie do końca masz rację z tymi prędkościami w zależności od średnicy kolumny. Przy półkowej kołpakowej moim zdaniem na prędkość wpływa głównie powierzchnia przepływu par na półce (wlot do kołpaka). Pewnie ma tu też jakieś znaczenie stosunek powierzchni rury do powierzchni wlotu do kołpaka.
Nie rozumiem pojęcia "próg zalania" w stosunku do kolumny półkowej. Czy to moment gdy cała objętość półki jest w pianie? U mnie maksymalna moc jest określona trzema czynnikami konstrukcyjnymi - wysokością półki, średnicą spływu i jego wysokością. Dla przykładu przy pracy bez odbioru (pełen refluks), półce wysokiej na 20cm, spływie 18mm i poziomie 6cm max moc to 3600-4000W w zależności od % wsadu. Ale z taką mocą raczej nie pracuję bo wydaje mi się, że lepsze trunki wychodzą ma mniejszej mocy.
R/R nie wyliczałem bo każdy wsad mam zwykle z innej beczki i różnie pracują. Opieram się na tym co widzę w syfonach (mam szklane). Staram się prowadzić proces z minimalnym możliwym refluksem. Przy małej mocy i pełnym odbiorze dość długo wystarczy refluks z orosienia kolumny.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 11:43
autor: wladka
U mnie jest podobnie ,mam kolumnę z pięcioma półkami i grzybki te starszego typu po pięć plus przelew na półkę 4'',deflegmator 4''chłodnica 2'',grzałki 4Kw .90%leci przez prawie cały proces z wydajnością 100ml / 3m10s przy mocy 63% z 4Kw ,zalanie pólek do wysokości 2,5cm przy otwarciu chłodzenia do 1/4 na zaworku iglicowym . Próbowałem obniżać grzanie i zszedłem do 1,8Kw i półek nie wysuszyło , % został na stałym poziomie ,ale szybkość odbioru spadła o połowę. :roll: .Tak samo jest przy trzech i czterech półkach :D
Obrazek
Obrazek

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 sty 2017, 18:46
autor: arbaletnik
Ok. Nie mam jeszcze kołpaków, więc rozważania są czysto teoretyczne.Szacunek dla Szlumfa i Wladka bo widzicie to na własne oczy. Przez próg zalania w półkowej rozumiem moc przy której, przedmóch downcomera jest tak duży, że blokuje spływ na ogół z najwyższej półki - najwyższa półka lub kilka ulega masywnemu zalaniu, tak że nic nie spływa na półkę poniżej. Szlumf to co u ciebie powodowało przedmuchiwanie downcomerów i zalanie półek to był wg. mnie początek zalania operacyjnego.To tzw operacyjne zalanie. Poziom płynu jest wysoki i narasta w stosunku do niższych półek. Odpowiada to celowemu zalaniu w kolumnie z wypełnieniem, pojawia się przy bardzo dużej mocy grzania, gdzie prędkość pary jest tak duża, że blokuje spływ z downcomera. Po drugie jest tak, że prędkość pary przy przejściu przez kołpaki i płyn to jedno a prędkość pary powyżej to inna rzecz. Para przechodząc przez otwory risera, potem przez szczeliny kołpaka przyspiesza z powodu zawężenia przepływu(równanie Bernulliego). Następnie przechodząc przez plyn powoduje powstanie pęcherzy i w ten sposób traci energię kinetyczną, i traci swoje ciśnienie. Po przejściu z fazy płynnej powyżej do przestrzeni między półkami prędkość pary spada ponownie ale jest na tyle duża by spowodować perturbacje na wyższej półce. Na każdej półce wyżej jest strata ciśnienia w porównaniu z wejściem z kotła ponieważ para traci swoją energię przy przejściu przez kołpaki i płyn na półce. Ale w kolumnie o mniejszej średnicy prędkość pary będzie wyższa niż w kolumnie o większej średnicy przy tej samej mocy grzania. To tak jakby puścić wodę przez wąż o średnicy 10 cm. I wąż o średnicy 5 cm, przy tym samym przepływie prędkość w 5 cm. Będzie większa. Jest zależność między sumą otworów risera a powierzchnią przekroju kolumny. Im więcej kołpaków przypada na całkowitą powierzchnię półki, tym straty ciśnienia są mniejsze. Chwała, że przy małym refluksie półki nie uległy osuszeniu, dając przez większość czasu jednakowy procent. Tzn. że przez ten czas sprawność była na tyle duża by zachować stały procent, ale na tyle mała by umożliwić transfer smaku. W kolumnie z wypełnieniem rownoległa sytuacja to taka, kiedy temperatura na 10 półce rośnie a mimo to odbieramy jeszcze stały procent, tylko urobek już zaczyna pachnieć bimberkiem. To co nam przeszkadza w kolumnie z wypełnieniem, interesuje nas w kolumnie półkowej, więc tak jak pisał Harry, refluks 1:1 +/- jest powszechnym rygorem przy tego typu operacji. Jak zrobię kołpaki to spróbuję obliczyć wydajność kolumny, nie zważając naprocent wsadu ( podobny dla zacierów np.zbożowych przy zachowaniu tych samych proporcji), następnie przy maksymalnej mocy grzania nie powodujacej zalania, zastosuje do odbióru refluks 1:1, to będzie maksymalna prędkość odbioru.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 11 sty 2017, 16:40
autor: sero
Przymierzam się do zbudowania deflegmatora i chłodnicy. Jak taka konfiguracja wpływa na smak i moc urobku. Czy będzie więcej aromatu? Jest sens budować? Kolumna wcześniej pracowała z OLM, bufor nad OLM około 30 cm i głowicą aabratek. Jeśli ktoś pracował na obu systemach proszę o opinię.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 11 sty 2017, 17:47
autor: Szlumf
Zrób skraplacz z możliwością odbioru i za nim chłodnicę końcową. Sam będziesz mógł wybrać konfigurację która Ci najlepiej odpowie. Przy odbiorze z chłodnicy dokładasz w pewnym sensie jeszcze jedną półkę w postaci skraplacza. Po zeszłorocznych doświadczeniach skłaniam się do robienia jabłek na 3 półkach z odbiorem ze skraplacza a śliwek też na 3 z odbiorem z chłodnicy. Ale i tak wiele zależy od zestawienia serca z urobkiem z początku i końca.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 sty 2017, 22:28
autor: sero
Wykonałem dziś deflegmator z rury fi 89 mm wys. 400 mm, pięć rur w środku fi 16 mm. Zajęło mi to pięć godzin, ale robiłem wszystko od zera, łącznie z wypaleniem plazmą kołnierzy pod tri clampa. Chłodnica zaadoptowana ze starego pot stilla. Bufor trafił na kolumnę którą zrobiłem wcześniej. Kilka fotek z budowy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 sty 2017, 22:40
autor: Doody
Mam pytanie odnośnie deflegmatora. Gdyby na kolumnie półkowej umieścić głowicę aabratka czy nie był by to jednocześnie deflegmator z regulacją odbiory gotowego produktu (mam na myśli odbiór LM) ? Czy takie rozwiązanie jest możliwe i korzystne za razem?
Pytam bo chciałbym wykonać kolumnę półkową dostosowaną do istniejącego kega i głowicy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 sty 2017, 22:47
autor: sero
Pierwsze odpalenie było właśnie z głowicą aabratek, pisałem o tym. Chcemy sprawdzić jak smakuje z klasycznej półkowej.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 25 sty 2017, 22:11
autor: sero
Ruszyły prace nad zbiornikiem z płaszczem, częściowo już pospawany. Zamówione simeringi do mieszadła. Nie miałem aparatu pod ręką i nic nie fociłem. Może jutro kilkafotek zrobię.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 26 sty 2017, 20:37
autor: sero
Kupiłem potrzebne części do budowy chłodnicy i kociołka. Zdjęcia przedstawiają częściowo pospawany (szczepiony) baniak. Na drugiej fotce jeden DIN to będzie wziernik, drugi wejście pod mieszadło. Dwa porty temperatury, w płaszczu i w kegu. Użyję dwóch grzałek mniejszej mocy 2 x 3,5 kW (1500 + 2000). Spust 2".

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 26 sty 2017, 21:16
autor: arbaletnik
Nie robisz szerokiego wlewu?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 26 sty 2017, 21:32
autor: Doody
Sero, zapowiada się piękny sprzęt :ok:
Nie zrobisz śrubowych nóżek do poziomowania zbiornika i kolumny? byłoby fajnie ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 27 sty 2017, 15:39
autor: sero
arbaletnik pisze:Nie robisz szerokiego wlewu?
No właśnie proponowałem szeroki wlew, ale klient twierdzi że wlewał do tego kega gęste zaciery przez lejek i nie sprawiało mu to kłopotu. Jakie są jeszcze plusy szerokiego wlewu? Prócz mycia i napełniania.
Doody pisze:Sero, zapowiada się piękny sprzęt :ok:
Nie zrobisz śrubowych nóżek do poziomowania zbiornika i kolumny? byłoby fajnie ;)
Będą, wspawam na końcu, nakrętki w profil.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 27 sty 2017, 20:37
autor: arbaletnik
Szeroki wlew daje moźliwość zacierania enzymami w zbiorniku, tym bardziej że będzie mieszadło - wykorzystane w 100 %. W jednym zbiorniku zacieranie, fermentacja, odpęd. Bez przelewania, na koniec porządne mycie z ręką w środku i zmywakiem. Zaciery potrafią przystać do ścian powyżej płaszcza.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 28 sty 2017, 09:26
autor: sero
arbaletnik pisze:Szeroki wlew daje moźliwość zacierania enzymami w zbiorniku, tym bardziej że będzie mieszadło - wykorzystane w 100 %. W jednym zbiorniku zacieranie, fermentacja, odpęd. Bez przelewania, na koniec porządne mycie z ręką w środku i zmywakiem. Zaciery potrafią przystać do ścian powyżej płaszcza.
Dzięki. Faktycznie to bardzo dobry pomysł z tym zacieraniem, muszę go przedstawić gościowi. Jakie fi 150-160, trzeba będzie zrobić na kołnierzach bo tri clamp to majątek będzie kosztował. Mnie przerażają śruby do skręcania kołnierza w tej ilości.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 28 sty 2017, 11:22
autor: Przemo0331
Sero, w moim zbiorniku zrobiłem na początek 100mm tri clamp jako wlew i było ok ale dobre umycie zbiornika to było piekło. Teraz mam 6"tri clampa i myje kilka minut do idealnej czystości. Dodatkowo na takim dużym wlewie z powodzeniem zrobisz mieszadło 150mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 28 sty 2017, 12:34
autor: arbaletnik
Koniecznie przedstaw gościowi, zbiornik z płaszczem bez szerokiego wlewu to jak żołnierz bez karabinu, duży potencjał ale brak możliwości działania, każda szerokość dobra, aby wsypać śrutę, potem wyczyścić. Ja mam 20 cm. Może być 15 cm, można zredukować wyjście na mieszadło do 25 lub 32 mm. Wziernik podglądu można zrobić w ramach wlewu, ale uważam że jest zbędny.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 28 sty 2017, 13:04
autor: sero
Będzie szeroki wlew, ale nie tak szeroki jak planowałem. Tri Clamp 4", zawsze to więcej niż 50 czy 60 mm, trzeba ciąć koszty bo i tak są spore :shock:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 28 sty 2017, 13:30
autor: arbaletnik
Koszty na początku spore, potem wszyscy zapomną, a wygoda i funkcjonalność zostanie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 29 sty 2017, 00:38
autor: sero
No i zrobiłem. Nowy wlew, przejściówkę i otwory pod wziernik i mieszadło.
https://youtu.be/lxH7Wad05ik

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 29 sty 2017, 08:32
autor: lesgo58
sero pisze:Będzie szeroki wlew, ale nie tak szeroki jak planowałem. Tri Clamp 4", zawsze to więcej niż 50 czy 60 mm, trzeba ciąć koszty bo i tak są spore :shock:
Nie musisz robić tak szerokiego wlewu jak średnica kolumny. Bo masz rację, że zjedzą Ciebie koszty. Spokojnie można zrobić przejściówkę:
http://alkohole-domowe.com/forum/post13 ... ml#p138456
Lepiej "zrujnować" się na szeroki dekiel, który robisz z dwóch wywijek (koszt ok. 135zł). W oryginale nie trafisz na wywijkę o identycznej średnicy co keg, ale zaledwie kilkanaście milimetrów mniejszy. Dokładnego wymiaru nie pamiętam. To dopiero będzie wygoda.
Nie wiem czy wziąłeś pod uwagę mój post w którym pisałem o robieniu płaszcza w taki sposób aby tylko sięgał maksymalnie do 2/3 zbiornika głównego. A nawet niżej. Nie stracisz na efektywności grzania, a zyskasz na "czystości" pędzenia.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 29 sty 2017, 10:14
autor: sero
lesgo58 pisze:Nie musisz robić tak szerokiego wlewu jak średnica kolumny.
Wlew już pospawany Tri Clamp 4", kolumna jest węższa 3,5".
lesgo58 pisze:Nie wiem czy wziąłeś pod uwagę mój post w którym pisałem o robieniu płaszcza w taki sposób aby tylko sięgał maksymalnie do 2/3 zbiornika głównego. A nawet niżej. Nie stracisz na efektywności grzania, a zyskasz na "czystości" pędzenia.
Tak wziąłem, 3/4 kega jest w płaszczu. Nie chciałem docinać formatki z blachy, bo była ładnie na laserze cięta i już zwinięta. Zawsze można mniej medium użyć.
https://youtu.be/8gABQadnt30

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 30 sty 2017, 21:22
autor: Karwi
Pięknie. Marzy mi się taki zbiornik. Mam już keg. Trzeba kompletowac resztę

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 30 sty 2017, 21:30
autor: Lis098
Szczerze to najlepszy tutorial na tym forum. Brawo. Szacun i Respekt.

:D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 31 sty 2017, 20:52
autor: sero
Dzięki chłopaki, trochę się :oops: po Waszych "słowach". Jutro wrzucę fotkę gotowego kociołka. Następnym zadaniem jest chłodnica i przejściówka z deflegmatora na chłodnicę z kolanem 180°.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 1 lut 2017, 21:40
autor: sero
Moja praca z kociołkiem dobiegła końca. Wszystkie części skręcone na próbę, grzałki tylko do sprawdzenia szczelności, bo takie tylko miałem. Pozostało jeszcze wytrawić spawy i oddać sprzęt. Ale to nie koniec zadań. Mam jeszcze zrobić chłodnicę o której pisałem i mieszadło pod które jest wypalony otwór i na razie zaślepiony, widać na fotce. Ostatnie zdjęcie to części na końcową część kolumny.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 1 lut 2017, 21:46
autor: Doody
Piękna rzecz :ok:
Zazdraszczam trochę ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 4 lut 2017, 22:32
autor: sero
Oto co można zrobić w wolną sobotę. Wszystko czeka na trawienie i poler. Pozostało jeszcze dorobić papugę. A tak to leciało.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 00:11
autor: guru114
Dobra robota. Warsztat też pochwalić... tokarka, piła taśmowa... Brawo czekam na pierwsze testy maszyny z tym zbiornikiem. :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 08:06
autor: wladka
Fajne zabawki tylko pozazdrościć :poklon; z tych co widziałem to tylko młotek z żółtym trzonkiem posiadam :D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 08:40
autor: sero
guru114 pisze:Brawo czekam na pierwsze testy maszyny z tym zbiornikiem. :ok:
Niestety nie będzie mi pisane bawić się tą zabawką :cry: , ale fotki całości może uda mi się zrobić. Następna to już na pewno będzie moja. Udało mi się jeszcze wczoraj, tak na szybko dorobić papugę. Później wrzucę fotki.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 11:46
autor: arbaletnik
Sero, co to jest ten element po lewej obok rury chłodnicy produktu na pierwszym zdjęciu ? Wnętrze chłodnicy? z czego to jest zrobione? Pozdrawiam.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 12:13
autor: sero
Chodzi Ci o ten stożek z otworami, to coś w rodzaju odpowietrznika, rozprężenia par przed papugą.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 13:18
autor: Optoelektron
arbaletnik pisze:Sero, co to jest ten element po lewej obok rury chłodnicy...
Myślę że kolega pytał się o podłużną rurkę z przewężeniami obok rurki na chłodnicę. Przewężenia Robiłeś praską hydrauliczną?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 14:05
autor: sero
Nie wiedziałem o które które zdjęcie chodzi. Tak, to rurka ściskana na prasie, tak z nudów to wyszło. Jeszcze kilka fotek z soboty.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 14:19
autor: arbaletnik
Tak. Chodziło mi o tę rurkę z przewężeniami do wnętrza chłodnicy. Teraz już wiem, robione praską hydrauliczną. Fajny sposób. :ok: Można by rzec Mała Manufaktura by Sero. :klaszcze: :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lut 2017, 15:19
autor: sero
arbaletnik pisze:Można by rzec Mała Manufaktura by Sero. :klaszcze: :)
:ok: a urobek SerWodka.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 6 lut 2017, 22:53
autor: sero
Popracowałem dziś po pracy nad mieszadłem, no może nad samym wałkiem przeniesienia napędu. Z mieszadłem już nie będzie problemu, wystarczy rurkę fi 16 nasunąć na wałek i włożyć zawleczkę. Ale to kolejnym razem. Kilka fotek z przebiegu prac.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 6 lut 2017, 23:50
autor: Przemo0331
@Sero dobra robota z tym mieszadłem :ok: ja bardzo podobnie robię. Jak rozwiązałeś mocowanie miksera do mieszadła ?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 09:52
autor: Doody
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Piękne mieszadełko gratulacje! :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 15:10
autor: sero
Przemo0331 pisze:Jak rozwiązałeś mocowanie miksera do mieszadła ?
To że tak powiem małe piwko, jak będzie napęd to się dorobi do niego przejściówkę, tuleję cokolwiek. Wszystko można łatwo zdemontować i przerabiać, ważne że jest do czego się "doczepić".

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 15:33
autor: gary1966
Serwus,
od strony wewnętrznej (pary), masz uszczelniacz do spożywki, jak rozwiązałeś ten problem?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 15:42
autor: sero
Tak, simering EPDM. Na 4 fotce widać jak to jest poskładane a na 7 jest głębsze podtoczenie pod łoż. i simering. Nie sprawdzałem jeszcze szczelności to prototyp, ale powinno trzymać.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 15:44
autor: gary1966
Dzięki, fajna robota :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 20:54
autor: Doody
Szanowni koledzy,
Ponieważ również zapragnąłem wejść w posiadanie (wykonać samodzielnie) kolumny półkowej, chciałbym zapytać się o grubość blachy nierdzewnej do wykonania półki sitowej. Czytałem już o rozmieszczeniu otworów i ich średnicy (bodajże 1,5 mm było optimum), jednak nie doczytałem nigdzie o grubości zastosowanej blachy. Myślałem o blasze 1 - 1,5mm ze stali 1.4301. Czy będzie to odpowiednia grubość?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 22:41
autor: herbata666
Spokojnie może być 1mm, musisz tylko uwzględnić spawanie przelewów (uwaga podczas spawania, blaszka 1mm potrafi się powyginać).

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 7 lut 2017, 23:45
autor: Doody
Dzięki herbata666. Tak właśnie myślałem , że sztywność blachy nierdzewnej grubości 1mm i to zamocowanej po obwodzie będzie wystarczająca.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 00:23
autor: Szlumf
Przelewy nie muszą być spawane. Można je wcisnąć w silikonowy przepust i będzie łatwa regulacja poziomu na półce.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 06:18
autor: arbaletnik
Doody, od razu umawiaj się z Panem od lasera, bo wywiercenie 180 X 1,5 mm. w tej blasze to jak zdobycie księżyca za pomocą motyki. ;) Wiem bo sam próbowałem :( Pozdrawiam.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 09:37
autor: kwik44
Tylko przy wycinaniu, trzeba takiego machera uczulić, żeby nie powyginał laserem półki. Trzeba po prostu wycinać na raty, żeby blacha się nie wyginała od wysokiej temperatury. Ja wierciłem otwory ręcznie w miedzi (~750 w sumie) przez 3 dni...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 09:53
autor: Doody
Będę wycinał na laserze. Średnica zewnętrzna krążka to 110mm. Ma ktoś może sprawdzony rozkład otworów i umiejscowienie rurki spustowej do takiej średnicy kolumny? Mam oczywiście kilka rysunków ale od przybytku głowa nie boli ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 09:59
autor: herbata666
Ja wycinałem krążki pod sitówkę 60mm to z tego co pamietam cena oscylowała między 35-40zł za jedną półkę.
Poproś o wycenę najpierw żeby później nie było szoku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 10:14
autor: kwik44
Nie poratuję cię, bo rysowałem sam w programie, ale mniejszą. Ogólnie chyba nie ma znaczenia "wzór". Widziałem otwory umieszczone na siatce koncentrycznej, kwadratowej, sześciokąta i ośmiokąta foremnego ;) Zasada, o której czytałem, to 8-12% powierzchni powinny zajmować otwory. Ja radzę 8% co powinno dać rozstaw otworów 1,5mm co ok 5mm. Takie sita najczęściej spotykałem na forach zagramanicznych ;) Powroty zwykle umieszcza się bliżej krawędzi zewnętrznej. Na rysunkach w sieci zwykle jest przynajmniej jeden otwór sita za powrotem. Wtedy przy naprzemiennym ułożeniu półek destylat z wyższej półki nie wpada bezpośrednio do kotła ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 10:16
autor: Doody
Mam możliwość wykonania takiej usługi w formie "fuchy", tak że mam nadzieję, że za przysłowiowego "litra" uda mi się to wykonać ;)

Kwik - Dzięki! ;)

Narysowałem na szybko coś takiego:
PP0POL-1.JPG
Średnica zewnętrzna fi 110mm, otwory fi 1,5mm, rozstaw co około 5mm. otwór odpływowy fi 15mm.
Z obliczeń wynika, że (uwzględniając otwór odpływowy) że powierzchnia otworów to 9,3%.
Chyba ok?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 11:31
autor: kwik44
Doody - jest OK. Ja mam ok 12% i też przyzwyczaiłem się na tym pracować. Ale na początku było ciężko Powrót 15mm jest wystarczający. Zwykle przy destylacji na 2,2kW ja mam 2-3 krople na sekundę ;) Jedna uwaga - nie wiem jak będziesz miał rozwiązaną kolumnę. Jeśli będziesz wkładał półkę w rurę to OK. Do skręcanej dodaj kołnierz/pióra z otworami dla prętów.
półka.png

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 11:39
autor: arbaletnik
Jedna rzecz , na która trzeba zwrócić uwagę. Ważne żeby wokół przelewu była przestrzeń bez otworów powiedzmy jakieś min. 5 mm po obwodzie. Więc te otwory najbliższe rurki trzeba pominąć. Chodzi o to żeby przed wpadnięciem do opadu flegma /piana miała czas się odgazować. Tak przynajmniej podaje teoria.
Ja mam np. tak:
DSC_0457.JPG

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 12:14
autor: Doody
Dzięki za pomoc. Uwzględnię uwagi i postaram się pokazać projekt kolumny. ;)

Projekt wstępny:
PA-STILL-3-01.jpg
PA-STILL-2-01.jpg
PA-STILL-1.JPG
Średnica szkła 110mm, wysokość segmentu szklanego 130mm, góra i dół złącze SMS 63,5mm.
Na górę będę zakładał głowicę aabratka.
Edit
Jeszcze zgodnie z sugestią kolegów poprawione sito:
PP0POL-2.JPG

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 17:43
autor: arbaletnik
Powinno być ok. Na rysunkach nie widać blokady opadów?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 17:54
autor: kwik44
Jak zrobi na tyle długie powroty, żeby były zanurzone w cieczy to będzie działać. Kula robił testy ;) Tych nakrętek na półki radzę ci nie dawać. Co najwyżej na pierwszą i ostatnią półkę. Raz taki błąd zrobiłem... Można się pociąć nakręcając je ręcznie na 50cm gwintu. Pytanie z ciekawości - gdzie kupujesz uszczelki i jakie? EPDM czy silikon?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 19:03
autor: arbaletnik
Długie powroty zanurzone w cieczy działają bardzo dobrze :ok: Tylko muszą być nad obszarem płyty pozbawionej perforacji. Na rysunkach kolega Doody tego nie przewidział, dlatego pytałem o kapsle :) No cóż może uchyli rąbka tajemnicy co planuje.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 20:10
autor: Doody
Dzięki za trafne spostrzeżenia. Choć stary ze mnie chłop to w kwestii kolumn półkowych dopiero raczkuję ;)
Na ile powinien być długi spływ aby było wszystko ok? Powinien kończyć się poniżej górnej krawędzi rurki spływowej znajdującej się w niższej półce?
Oczywiście pozbędę się otworowania bezpośrednio pod spływem.
Co do uszczelek to mają byś silikonowe, kolega, z którym razem dzielimy projekt miał się zająć dostawą ww uszczelek. Nie wiem czy nie wspominał czegoś o Destylandii.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 21:17
autor: sero
Dziś zakończyłem prace nad kolumną, no nie do końca muszę jeszcze pospawać samo mieszadło ale sprzęt został już oddany właścicielowi. Mogę powiedzieć że sam byłem mile zaskoczony całością. Niech to będzie zachęta dla wahających się.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 21:34
autor: Doody
Sero, piękna rzecz.
Tak sobie patrzę i porównuję z moimi planami... Dołożyć jeszcze jedną półkę czy 4 wystarczą? Jak to się ma do smakówek?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 21:41
autor: arbaletnik
Sero. Gratulacje, piękna kolumna. :respect: Jest moźliwość zamontowania kranika u dołu papugi? Ułatwia odbiór przedgonów bez zanieczyszczenia całej papugi.
Doody, można zostawić otwory pod opadami. Nic nie zmieniaj, obejrzyj to, może ci podpowie rozwiązanie :
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... p?id=19626
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... p?id=19625

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 21:46
autor: sero
Właśnie teraz tak sobie na to patrzę i się zrobi, tylko nie wiem jaki jest najmniejszy zawór kulowy 1/4 przydałby się mniejszy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:00
autor: arbaletnik
Nie musi być mały, kropelkowy odbiór przedgonów regulujesz/ustawiasz CM -em, a nie zaworem. Zawór to tylko spust, otwarcie, 1/4 będzie proporcjonalny do całości.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:06
autor: sero
...chodziło mi o proporcje właśni, a papuga to taka wątła właśnie jest.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:13
autor: arbaletnik
Powiem Ci, że ja np.mam tam badziewiasty, mosiężny z chłodnicy wody Ursusa, ale u Ciebie pasowałby jakiś kulowy nierdzewny...,na fotkach widziałem nawet duże 1/2 na Tri-clampie też dobrze wyglądały, ale koszty...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:17
autor: Szlumf
Sero. Wrzucę kamyczek do Twojego ogródka ale to naprawdę z życzliwości i chęci by Twoje dzieło nie tylko dobrze wyglądało ale i dobrze działało.
Koniecznie dorób "parasole" pod syfonami tak by skropliny spływały jak najbliżej krawędzi półki. Syfony też mogły by być trochę dłuższe.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:42
autor: radius
@sero, sprzęt wygląda zarąbiście :ok: Jezeli tak samo będzie działał jak wygląda to :klaszcze:
A jeżeli chcesz mały zaworek nierdzewny, to akurat mam dwa 1/4 na zbyciu ;) Więcej na PW.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 8 lut 2017, 22:52
autor: sero
Szlumf pisze:Sero. Wrzucę kamyczek do Twojego ogródka ale to naprawdę z życzliwości i chęci by Twoje dzieło nie tylko dobrze wyglądało ale i dobrze działało.
Koniecznie dorób "parasole" pod syfonami tak by skropliny spływały jak najbliżej krawędzi półki. Syfony też mogły by być trochę dłuższe.
Tak jak piszesz miałem problem z flegmą na początku wątku ale to rozwiązałem. Na filmiku SD kapie więcej.
sero pisze:Problem z centralnie spływającą flegmą został rozwiązany. Odkręciliśmy języczek, zakręciliśmy nakrętkę, następnie języczek i druga nakrętka. Powstało przewężenie pod dnem i półeczka z blaszki. Teraz kopie kropla na 5-7 sekund. Po zmianie cala flegma trafiała na półkę.
Szlumf pisze:Syfony też mogły by być trochę dłuższe.
One tak tylko wyglądają a w rzeczywistości to są chyba dłuższe od tych orginalnych.
radius pisze:@sero, sprzęt wygląda zarąbiście :ok: Jezeli tak samo będzie działał jak wygląda to :klaszcze:
A jeżeli chcesz mały zaworek nierdzewny, to akurat mam dwa 1/4 na zbyciu ;) Więcej na PW.
Zdam relację oczywiście. Jeśli masz fotkę to wrzuć jak możesz.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 9 lut 2017, 00:12
autor: herbata666
Polecam Koledze dorzucić jeszcze rurki dystansowe na gwinty powinny dość dobrze trzymać uszczelki na półkach oraz mniej się skręca kolumna (pręt m8, dajemy rurkę 10mm ścianka 1 mm). A tak w ogóle to gratulacje bo piękna kolumna :D.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 11 lut 2017, 14:02
autor: ImadloKrzys
Piękna maszynka :)
Gdzie kupowałeś rury szklane?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 11 lut 2017, 18:35
autor: sero
Na alledrogo wziernik 76 mm.

Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 11 lut 2017, 18:58
autor: Pretender
Zapytaj w firmie kapilar pod Łodzią, dotną na wymiar.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 12 lut 2017, 14:01
autor: 70-MAREK

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 12 lut 2017, 14:31
autor: ImadloKrzys
Panowie dzięki za szybką odpowiedź :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 12 lut 2017, 15:37
autor: sero
Mieszadło pospawane, muszę jeszcze wytrawić i przetestować.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 28 lut 2017, 11:26
autor: sirBartek
Witaj,
fajny kociołek, gratulacje!

Też bym taki chciał :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 28 lut 2017, 14:47
autor: sero
Popracowałem ostatnio z miedzią. Znajomy poprosił mnie o zrobienie papugi. Wszystkie połączenia spawane bez lutu.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 5 kwie 2017, 21:41
autor: sero
Kilka fotek z ostatniej budowy. Brakuje jeszcze języczków.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 5 kwie 2017, 22:10
autor: Doody
Ładna rzecz :ok: Gratulacje
Już nie mogę się doczekać swojej...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 23 kwie 2017, 00:27
autor: Raknor
arbaletnik pisze:Długie powroty zanurzone w cieczy działają bardzo dobrze :ok: Tylko muszą być nad obszarem płyty pozbawionej perforacji. Na rysunkach kolega Doody tego nie przewidział, dlatego pytałem o kapsle :) No cóż może uchyli rąbka tajemnicy co planuje.
Inne rozwiązanie powrotów z homedestillers, tak by powrót "wpadał" w pierścień na dolnej półce

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 23 kwie 2017, 06:35
autor: arbaletnik
Tak. Gość się namęczył ,zrobił najpierw otwory w całej płycie a potem je zakleił kapslem, zamiast np zostawić wolne pole pod rurką odpływu. :scratch: ??? Blokada nad wolnym polem działa dobrze dopóki półka jest wystarczająco zalana ,powyżej dolnej krawędzi rurki odpływu, a jak wiadomo przy sitach różnie bywa. W zależności od % wsadu i etapu procesu zalanie półki może być mniejsze i blokada hydrauliczna zanika. Dlatego blokada kapslem wydaje się być lepszym rozwiązaniem , a umieszczony ponad płytą zapewnia stałą obserwaę refluksu flegmy. Jak do tego wszystko będzie w szklanych tubach , to Panie akwarium z rybkami wysiada ;)
P.s. sita preferowane są w przymyśle ze względu na niskie koszty produkcji, dodatkowo pracują efektywnie w stałych warunkach co zapewnia destylacja ciągła.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 10:07
autor: halk88
Witam, kolumna naszego kolegi sprawuje mi się rewelacyjnie. Moim najlepszym rozwiązaniem jest praca na czterech półkach, mam wtedy najlepszy aromat. Moc robocza 1800 kw https://www.youtube.com/watch?v=SuS0xzf ... e=youtu.be

Mam cztery próbki destylatu po 100ml z tej kolumny, 2 z winogrona ciemnego i 2 z jabłek modę wysłać chętnym próbkę. W zamian przygarnę coś na spróbowanie..

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 13:43
autor: Kula
Fajna robota, brawo.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 14:50
autor: Saccharomyces
Może ktoś ma w ofercie rodzimej produkcji takie zestawy na sprzedaż czterech , pięciu półek ze szkłem ?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 14:51
autor: Pretender
Wbijaj do Herbaty.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 15:03
autor: Imbir
@Sero jakiej grubości dawałeś blachę na półki ? Ja mam zamiar półki wyciąć z 2mm... nie będzie za gruba, chyba nie będzie to wpływać negatywnie na działanie kolumny ?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 15:21
autor: sero
Nie pamiętam, chyba 1,5 mm. Wieczorem sprawdzę bo mam jedną na warsztacie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 20:39
autor: Pretender
Za gruba nie będzie, wręcz przeciwnie, nie powyginana się podczas wypalania. Śmiało bierz 2mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 21:38
autor: Doody
Moim zdaniem spokojnie wystarczy 1.5mm. Nierdzewka jest sztywna.

Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 22:09
autor: Pretender
To napiszę inaczej. Wszystko zależy o wycinającego. Jeśli będzie to robione wolniej to nic półka nie powinna się powyginać.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 13 lip 2017, 22:53
autor: sero
Jest 1,5 mm półki były toczone bo paliłem plazmą. Kołpaki na wcisk, nie były spawane do półki.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 14 lip 2017, 08:28
autor: herbata666
My palimy na wysokiej klasy laserze to nie ma nawet problemu z blachami 1 mm, paliliśmy sita z blachy 1 mm o średnicy 60 mm które miały 280 otworów to były płaskie jak stół po wypaleniu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 14 lip 2017, 10:48
autor: sero
Jak zamawiam większe ilości to też z lasera, ale jak potrzebuję na już kilka detali to sam palę.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 sie 2017, 12:59
autor: sero
Dawno nic tu nie wrzuciłem, więc trzeba to nadrobić. Oto kilka fotek zbiornika z płaszczem (keg w kegu) dla kolegi z forum. Wlew 4" tri clamp, spust 2", spust z płaszcza i wyjście pod zawór bezpieczeństwa 1/2". Zbiornik jeszcze nie trawiony.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 sie 2017, 13:13
autor: Doody
Bardzo fajny kociołek :klaszcze: gratulacje!

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 09:52
autor: wladka
Ja też się pochwalę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze nie wszystko dokończone ,ale już niedłógo :D
Pozdrawiam :piwo:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 09:58
autor: mardok
Brawo[SMILING FACE WITH SMILING EYES] najlepsza jest bila [SMILING FACE WITH SMILING EYES] a tak naprawdę to pozazdrościć [SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego SM-J120FN przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 10:04
autor: Kula
Przerabiałeś zbiornik na mleko??

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 11:18
autor: wladka
Keg 50 l ,owinięty blachą 1,5mm :D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 12:26
autor: Doody
Tylko jedna uwaga.. Dlaczego bila "połówka"? :hahaha: :hahaha:
Świetna robota :ok: :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 13:36
autor: wladka
Połówka za to z szatańską dziewiątką :D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 26 sie 2017, 20:05
autor: KS2507
Kawał dobrej roboty a najlepsze jest 9 :D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 18 lis 2017, 14:22
autor: ludwinkb
Panowie oba sprzęty cieszą oko, nic tylko pozazdrościć. :shock: Jestem pod sporym wrażeniem. :poklon;
Naczytałem i się o kolumnach półkowych i też postanowiłem sobie takową sprawić. Jestem na etapie zakupów podzespołów.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 21 gru 2017, 22:21
autor: rosjan
Witam wszystkich
Pozwalam sobie podpiąć się pod ten temat z zapytaniem: co to takiego, co się dzieje?
Otóż, gotowałem dzisiaj nastaw z soku jabłkowego i gdy temp. w kotle osiągnęła jakieś 96 st. pojawił się na najniższej półce mętny alkohol, który stopniowo przechodził na wyższe półki. Jakieś 15-30 min wcześniej temp. nad OLM zaczęła rosnąć i % na papudze spadać - pogony.
Czy to matowe to alkohol amylowy?
Krótki film: https://youtu.be/PLowV37nO4k

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 24 mar 2018, 22:02
autor: sero
Kolejna sobota miło spędzona w garażu. A tak wygląda owoc pracy, taki mały "krasnal" dla kolegi. Trzy półki pod głowicę aabratek na sms. Nie zdążyłem jej "wykąpać" i wypolerować. Musi poczekać z tym do poniedziałku.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 24 mar 2018, 22:54
autor: masterpaw2
@sero, tylko dystanse na pręty daj, z rurek, albo z nakrętek. Tym bardziej, że aabratek na tym ma stanąć.
Ładna robota :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 25 mar 2018, 18:55
autor: Doody
Fajnie się prezentuje :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 26 mar 2018, 23:08
autor: sero
Po trawieniu i polerce wygląda znacznie lepiej.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 00:47
autor: herbata666
Kawał dobrej roboty, jedną rzecz bym tylko zmienił, powiększył bym okapniki (tak żeby było po 10mm przelotu na bokach, zwiększy się wtedy ich sprawność) nad grzybkami.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 13:14
autor: Pretender
Dlaczego powiększenie okapników ma zwiększyć sprawność? W jaki sposób?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 13:30
autor: herbata666
W naszym przypadku zwiększało sprawność. Testowaliśmy z Andrzejem różne kształty i wielkości okapników, wygięty kapelusik o średnicy po wyprasowaniu około 82mm dał najlepszy rezultat na sprawność układu. Wyszło to z testów więc dlatego, doradzam Koledze żeby sam spróbował zrobić podobny test i ewentualnie podzielił się spostrzeżeniami. Analizując inne konstrukcje kolumn półkowy można zauważyć że, czym bardziej wydłużymy drogę powrotu flegmy z poprzedniej półki to sprawność takiego układu wzrasta. Idąc tym tokiem rozumowania zwiększenie średnicy okapnika powoduje zwiększenie właśnie tej drogi, gdzie przelew znajduje się po środku grzybka.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 13:38
autor: Pretender
Nie miałem możliwości sprawdzenia, dlatego pytam. W SD nie ma w ogóle okapników, ale nie wiadomo komu nich z wydajnością. A co do wysokości risero/downcomerów, to nie chodzi o to aby tworzył się syfon? I żeby para miała na tyle „ciężko” aby leciała do góry najkrótsza drogą?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 15:21
autor: herbata666
W procampie SD są języki kierujące które działają średnio (testowaliśmy).
W tych zdań nie rozumiem o co Koledze chodzi :
A co do wysokości risero/downcomerów, to nie chodzi o to aby tworzył się syfon? I żeby para miała na tyle „ciężko” aby leciała do góry najkrótsza drogą?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 15:28
autor: sero
Brawo Piotrze za spostrzegawczość :ok: Takie miałem pod ręką więc wziąłem do fotki żeby nie było że brakuje okapów. A tu masz babo placek.
Przy pojedynczych procapach ma to sens, ponieważ przy ich braku flegma wracałaby bezpośrednio w kanał przelewu kolejnego i tak praktycznie do samego dołu. Okap minimalnie większej średnicy od średnicy grzybka, powoduje powrót flegmy na półkę. Nie wiem czy ma sens robienia okapów gdy grzybki nie są umieszczone bezpośrednio jeden pod drugim (kilka na półce).

Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 15:51
autor: Pretender
Napisałeś ... wydłużenie drogi flegmy ... Ja zrozumiałem to jako większy czyli „dłuższy” syfon. Na tyle aby pary nie przedmuchały flegmy.
Niestety, ale w takich połączeniach, diabeł tkwi w szczegółach.
Przy konstrukcji masterpaw2, siostrzanej, która i ja posiadam, niewielki otworek ułatwiający spływ cieczy z półki, ewidentnie zakłócał prace kołpaka. Dlaczego? Jeszcze tego nie wiemy, być może zbyt mały syfon? Albo jego brak?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 16:15
autor: herbata666
U nas syfon ma jakieś 10mm zasyfonowania (spokojnie starcza w mocach 1,2-5 kW a nawet więcej). My posiadamy otworek 1,5mm umiejscowiony z boku rurki która jest przelotem dla par (od razu na półką). A co do wydłużenia drogi flegmy, słusznie zauważył to Kolega Sero, chodzi o to aby ociek z wyższej półki miał jak najdłuższą drogę do przelewu na półce poniżej. A co do półek z kilkoma grzybkami w formie hybrydowej się nie wypowiadam ponieważ ich nie testowaliśmy.


PS.
Ja zrozumiałem to jako większy czyli „dłuższy” syfon. Na tyle aby pary nie przedmuchały flegmy

Testowaliśmy to przy kolumnach sitowych i zasfonowanie syfonu na 10mm spokojnie starcza, ważniejsza jest dość długa rurka syfonu która znajduję się pod półką.

Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 16:48
autor: Pretender
Dokładnie, z tym że teraz zaczynam się zastanawiać, czy ilość i fi otworów w przelewie nie powoduje osuszenia syfonu. Muszę to przegadać z masterem . A przy pustym syfonie pary lecą najmniej”trudną” drogą ...

Ps
Jeśli chodzi o porównanie półki sitowe i kołpakowe to nie możemy ich porównywać, jeśli chodzi o przepływ par i flegmy, tak mi się przynajmniej wydaje.

Ps
Tym bardziej chętnie wysłucham porad, gdyż destylat uzyskiwany z kolpakowej nie jest zadowalający, w porównaniu z krótką rurą.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 20:15
autor: herbata666
Podrzuć zdjęcia, wymiary i ewentualnie jak masz filmy z pracy na różnych mocach to może dojdziemy co jest nie tak. Nasze kołpaki do obecnej formy ewaluowały kilkukrotnie a zmieniało się w nich prawie wszystko, więc jakiś podgląd na sprawę mamy, jak coś to śmiało możesz zadzwonić jak będę wiedział to na pewno doradzę 501-050-098.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 mar 2018, 22:17
autor: Pretender
To fakt, zrobić coś co będzie działało idealnie od samego początku jest raczej niemożliwe, projekt musi ewoluować. Spoko, ogarnę się z filmikami to wrzucę. Wiele procesów nie było, ale coś tam nagrałem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 19 maja 2018, 11:41
autor: Krajczek
Witam!! Wygląda bardzo imponująco. Też planuję zbudować sobie taki sprzęt tylko niestety nie znam wymiarów i zasady działania tych grzybków zamocowanych na półkach. Teraz mam pytanie czy jest ktoś w stanie z szanownych forumowiczów dodać nawet odręczna dokumentacje techniczną? Byłbym wdzięczny. W zamian mogę zaoferować pomoc w wykonaniu tych detali gdyż posiadam możliwość wykonania wszystkich detali na cnc

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 19 maja 2018, 22:04
autor: kwik44
Masz wszystko w innych tematach o półkowej.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 06:16
autor: masterpaw2
Pretender pisze:Przy konstrukcji masterpaw2, siostrzanej, która i ja posiadam, niewielki otworek ułatwiający spływ cieczy z półki, ewidentnie zakłócał prace kołpaka. Dlaczego? Jeszcze tego nie wiemy, być może zbyt mały syfon? Albo jego brak?
Żem dopiero teraz kolegi posta namierzył, i już z wyjaśnieniem problemu spieszę, bo on dawno rozwiązany a Pretender jak zwykle zapomniał :D.
Otóż, pracę półki zakłócał nie ów otworek o którym kolega wspomina, tylko moja nadgorliwość :oops:
PicsArt_05-20-03.28.06.jpg
To maleństwo, szczególnie przy niższych mocach powodowało opróżnianie syfonu i anomalia pracy półek. Po drobnej korekcie lutem i palnikiem, problem znikł :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 11:43
autor: kwik44
No bo niepotrzebnie tam cokolwiek wierciłeś ;) Jeśli myślałeś o opóźnianiu syfonów to przecież same się opróżnią pod śrubą skręcającą ;) Aż tak szczelnie tam nie jest ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 13:35
autor: masterpaw2
No bo niepotrzebnie tam cokolwiek wierciłeś ;) Jeśli myślałeś o opóźnianiu syfonów
Dlatego napisałem o nadgorliwości, właśnie tak myślałem, a teraz sam się z siebie :hahaha:, no cóż nikt nie jest doskonały.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 14:07
autor: lesgo58
masterpaw2 pisze:...no cóż nikt nie jest doskonały.
Ja jestem doskonały. :punk:
Ostatnio to co mi najdoskonalej wychodzi to ... starzenie. Poznaje po ilości wapna, które mi się sypie z uszu... :scratch: :D

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 21:03
autor: kwik44
Leszku, nie jesteś jedyny, ja też próchnieję ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 21:12
autor: radius
Wy próchniejecie a ja pleśnieję :mrgreen:
Obrazek

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 maja 2018, 21:36
autor: psotamt
Same wapniaki na tym forumnie. Jo tyż :mrgreen:
W końcu życie prowadzi do starości i podobno... do mądrości. Tylko ta ostatnia zależność nie zawsze się sprawdza ;)
Będzie mod miał co przestawiać, ale w końcu po coś go mamy :mrgreen:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 sie 2018, 09:45
autor: sero
Nic tu ciekawego ostatnio się nie działo, więc pora to zmienić. Rozpoczynam budowę kolumny półkowej, z trzema kołpakami na półce o średnicy wew. szkła 100 mm prawie 4". Nie wiem ile mi to zajmie czasu, bo bardzo zajęty ostatnio jestem. Postaram się w miarę możliwości coś pstryknąć. Na początek kilka fotek.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 sie 2018, 13:27
autor: Pretender
Trzymam kciuki za szybką realizacje i czekam na zdjęcia

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 17 wrz 2018, 08:08
autor: Max2010
Jak tam Kolego Sero postępy w budowie kolumny 4".

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 17 wrz 2018, 13:44
autor: sero
Narazie powoli, bo dużo roboty na warsztacie. Zbieram materiały; keg 100 l już jest, szkoło jest, redukcje i rury mam, motoreduktor jest, w sumie to wszystko mam. Teraz to powstawać, zrobić płaszcz.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 26 wrz 2018, 21:57
autor: sero
Miałem dziś troszkę czasu na zabawę z półkową i zrobiłem małą fotorelację z pracy. Planuję zrobić zbiornik z kega 100 l z płaszczem i mieszadłem. Wlew 4", spust 2" wziernik DN 65. Dwie grzałki w sumie 10 kW. Chłodnica 52 mm, w środku trzy rurki karbowane DN 12. Wszystkie połączenia TC. Narazie przygotowuję pod spawanie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 27 wrz 2018, 06:34
autor: Jozinek
No Kolego zacny sprzęt tworzysz. Miło podziwiać takie dzieło sztuki, chyba będę na bieżąco śledził Twoje dzieło :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: .
Polak jednak potrafi.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 27 wrz 2018, 08:09
autor: MalyJack
Też, będę pilnym obserwatorem.
Z niecierpliwością oczekuję następnych fotorelacji.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 27 wrz 2018, 08:39
autor: Doody
Zapowiada się piękny sprzęt.
Powodzenia :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 27 wrz 2018, 21:35
autor: sero
Jozinek pisze:No Kolego zacny sprzęt tworzysz. Miło podziwiać takie dzieło sztuki, chyba będę na bieżąco śledził Twoje dzieło :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: .
Polak jednak potrafi.
Staram się by było jak najlepiej a i tak niektórzy powiedzą że to z aliexpress :smiech:
Dziś zrobiłem chłodnicę i płaszcz. Miała być karbowana lecz jak się okazało to brakło mi rurki i zrobiłem ze zwykłej 16 mm. Jutro pewnie "kocioł" pójdzie na warsztat.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 4 paź 2018, 07:19
autor: sero
Kilka fotek z "zaślubin kociołka z płaszczem".

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 4 paź 2018, 20:26
autor: masterpaw2
No, no, no, zapowiada się bardzo trwały, wręcz nierozerwalny, i wyjątkowo płodny związek....... :ok: :klaszcze: Ty

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 20 paź 2018, 16:33
autor: sero
No i udało się skończyć baniak. Już prawie zwarty i gotowy, jeszcze mieszadło i izolacja, no i do rototy. Kolumna w najbliższym czasie wolnym. Tak to wygląda.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 20 paź 2018, 18:52
autor: .Gacek
Jak to mówi moja babcia... CZŁOWIEKU TY TO MASZ ZŁOTE RĘCE ! Nic dodać nic ująć ☺ Od razu widać, że tworzy to człowiek z pasją.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 20 paź 2018, 19:38
autor: sero
Dzięki Gacek. Mój dziadek mówił, że jak się za coś bierzesz, to zrób to tak, żeby nie trzeba było tego poprawiać. I ja się tego trzymam :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 25 paź 2018, 17:13
autor: ludwinkb
Dawno nie odwiedzałem na forum Twojego wątku. Muszę to nadrobić, bo robisz coraz lepsze sprzęty. :poklon;
Półki od Ciebie są jak z fabryki, wielki szacun :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 10:52
autor: sero
Fajnie że u Ciebie wszystko OK. Pochwal się swoją pólką.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 11:18
autor: dynio
Miło patrzeć na twoją pracę Już nie mogę sie doczekać zamówionej półkowej
Tomek

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 15:28
autor: ludwinkb
Czy wstawiasz w chłodnicę i deflegmator przegrody? Czytałem gdzieś na forum, że powinny być i jest bardziej efektywne chłodzenie.
Poniżej fotki.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 21:30
autor: sero
Nie, nie robiłem czegoś takiego. Tylko rurkę w chłodnicy mam taką jak na fotce. Trzeba by zrobić testy, ile takie rozwiązanie wpłynie na oszczędność wody.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 21:50
autor: masterpaw2
Przegrody o których wspomniał @ludwinkb, pełnią swojego rodzaju funkcję niewielkiego radiatora, ale nie sądzę aby miały znaczący wpływ ma wydajność chłodzenia. Lepiej sprawdziłyby się wewnętrzne rurki z Cu.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 22:19
autor: ludwinkb
Tu nie chodzi o radiator, ani oszczędność wody tyko o jej jak najlepszy przepływ przez deflegmator i dzielą go na kilka komór (u mnie 4). Znalazłem informacje o tym na zagranicznych forach i zrobiłem tak jak opisywali. W chłodnicy nie musiałem ale dałem. :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 26 paź 2018, 23:48
autor: sero
Tak podejrzewałem, że nie wiele wniesie do poprawienia sprawności układu chłodzenia. Oto fotka 4" półki. Powoli rośnie w siłę.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 27 paź 2018, 23:30
autor: .Gacek
@sero... mam takie pytanie z dupy jak to mówią. Bardzo podoba mi się Twój keg z osprzętem... na jaką kwotę byś go wycenił? Ale tak na prawdę bez targu czyli potrzebuję taki na następny sezon śliwkowy, wpłacam połowę i masz dużoooo czasu na realizację na następny rok powiedzmy sierpień...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 28 paź 2018, 08:52
autor: sero
Ten ze zdjęcia troszeczkę ponad trzy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 8 lis 2018, 17:45
autor: tazy
Koledzy, gdzie najlepiej zamówić blache walcowaną, która będzie cięta pod wymiar?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 8 lis 2018, 22:25
autor: sero
tazy pisze:Koledzy, gdzie najlepiej zamówić blache walcowaną, która będzie cięta pod wymiar?
Maszyna czeka... do remontu :hammer:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 9 lis 2018, 00:48
autor: masterpaw2
No to bierz się do roboty, a klientela się z pewnością znajdzie.
Ps. Wiem łatwo się mówi......... - czas :bezradny:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 12 lis 2018, 08:58
autor: sero
masterpaw2 pisze:No to bierz się do roboty
No i wziąłem się.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 00:48
autor: sero
... no i nastał koniec. Koniec prac nad 4"połką. Polerowanie i skladanie. Jeszcze kilka fotek mam ale to następnym razem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 11:01
autor: Jozinek
Ożesz, Panie Kolego Sero aż szkoda tego używać, postawić i podziwiać :klaszcze: :klaszcze: .
Coś pięknego wykonałeś :poklon; :poklon; .

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 12:14
autor: Doody
Piękny klasyk :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 12:42
autor: Imbir
@sero Powiedz mi skąd zamawiałeś zaworki do sterowania przepływem wody, widzę u Ciebie zaworki kątowe i śmiem twierdzić że są źle wkręcone (powinny być odwrotnie, w ten sposób nie będą dławić przepływu wody, u mnie tak było), druga sprawa to u mnie cięgle te zaworki przeciekają, jak nie na gwincie, to w miejscu wtyku wężyka...już mnie doprowadzają mnie do szału :bardzo_zly Generalnie to te zaworki są przeznaczone do powietrza i musi być zachowany kierunek przepływu, macie jakieś sprawdzone dobrej jakości bo ja już nie mam cierpliwości do przeciekających zaworków :bardzo_zly:
zaworekauto10.jpg
adler-zawor-powietrza-auto-nse-katowe-38-z-10-mm-zmniejszajka_pl.jpg

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 14:31
autor: sero
Dziękuję chłopaki, bardzo mi miło.
Imbir, teraz zaworki kupowałem w Rzeszowie, nie wiem gdzie dokładnie bo to mi sąsiad przywiózł. Ale wcześniej pytał w którą stronę mają dławić, więc pewnie są takie i takie. Te dławią od gwintu, sprawdzałem na sprężonym powietrzu. Powiem Ci że lepiej by było gdyby dławiły odwrotnie, bo teraz będzie wysoko do regulacji. Będę musiał kupić dławiące w drugą strone. Jak to dla Ciebie ważne to zapytam o firmę. Nie wiem jak jest ze szczelnością, nikt mi się nie skarżył.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 17:22
autor: Imbir
A to nie wiedziałem że jest możliwość wybrania kierunku dławienia, moje wkręcone w chłodnice dokładnie jak u Ciebie nie dławiły w ogóle. Co do przecieków u mnie występują na gwincie śruby dławiącej. Pokuszę się teraz o zaworki firmy Festo, przemysłowa marka, może będą lepszej jakości.
PS. Piękny sprzęcik :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 18 lis 2018, 18:55
autor: sero
Ja też kupowałem różne, nawet 65 zł za zaworek płaciłem i pewnie przepłacilem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 24 lis 2018, 18:28
autor: MIRAS62
Hej.
Czy koledzy od kolumny półkowej mogą podać przybliżone parametry deflegmatora? Jestem w trakcie planowania i nie chciałbym zbudować za małego ale również zbyt dużego. Wymiary rury to fi 76mm miedź. Jaka wysokość?

Do Admina. Ta wypowiedź jest skierowana do osób bezpośrednio powiązanych z budową kolumny półkowej, deflegmator jest częścią kolumny półkowej a więc jak najbardziej jest w temacie i nie ma nic do tego, że ja te pytanie umieściłem w swoim poście. Tu jest pytanie bezpośrednio do autora wątku i innych osób które posiadają już kolumnę. Kto pyta ten nie błądzi a admin nie powinien utrudniać a pomagać. Proszę o udostępnienie postu. Pozdrawiam Mirek ( niepotrzebne skreślić to )

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 24 lis 2018, 20:39
autor: szatajoh

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 24 lis 2018, 20:42
autor: sero
Ja pod jednego grzyba robię 200-250 mm wysokości, rura 88,9mm pięć rurek fi 16 mm, ostatni miał 300 mm, taka sama średnica rury. Dziewięć rurek fi 16 mm, 4 grzyby na półkę, moc robocza 6,5 kW(poszło by więcej) odbiór 6,4 l/h 85%.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 26 lis 2018, 12:27
autor: ludwinkb
sero pisze:Tak podejrzewałem, że nie wiele wniesie do poprawienia sprawności układu chłodzenia. Oto fotka 4" półki. Powoli rośnie w siłę.
Nie zgodzę się z tobą, tu jest wszystko opisane dlaczego stosują komory w deflegmatorze; https://www.stilldragon.org/discussion/ ... ild-issues

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 26 lis 2018, 21:07
autor: sero
Wolałbym założyć głowicę rektyfikacyjną żeby uzyskać 100% refluks. Dużo roboty przy takiej chłodnicy. Wrzucam resztę fotek z budowy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 26 lis 2018, 21:30
autor: .Gacek
@sero
Zawsze gdy wrzucasz jakieś fotki to od razu wrzucam na pełny ekran i podziwiam Twoje cuda. Wiadomo, że czasem jedno zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów. Bardzo podoba mi się wykonanie, precyzja i starannie przemyślane detale, których nie widać na pierwszy rzut oka. Chciałem zwrócić Ci uwagę, że papuga będzie dławić się urobkiem ale w porę zauważyłem otwory odpowietrzające na stożku... super pomysł. Jedyne co mógłbym podpowiedzieć to założyć wypolerowane rurki nawet alu na szpilki gwintowane.
Jeszcze raz gratuluję pięknego wykonania :poklon;

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 27 lis 2018, 14:32
autor: sero
.Gacek pisze:Jedyne co mógłbym podpowiedzieć to założyć wypolerowane rurki nawet alu na szpilki gwintowane.
Celowo tego nie robię, bo nie ma możliwości ujmowania półek. To znaczny jest ale i tak trzeba je zdjąć. Szpilka 10 mm, mogłem użyć pręta i go nagwintować na końcach. Może tak zrobię.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 20 gru 2018, 18:10
autor: dynio
I nadszedł ten upragniony dzień w którym odebrałem od kolegi @sero moją półkową
(taki sobie prezent sam zakupiłem na święta :love:
Wykonanie I-klasa, wielki :poklon; dla wykonawcy.
Po świętach pierwsze granie na calvadosie, postaram się opisać wrażenia jak najszybciej.
TomekObrazek

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 20 gru 2018, 20:14
autor: .Gacek
Czy to jest 2,5 cala? Coś a'la Cristall Baby Dragon z ProCup36? Opisz nam wszystkim swoją piękność... zapewne nie jedna osoba ugościłaby to cacko u siebie w domu ☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 20 gru 2018, 22:33
autor: niebieski-n2
Czy na pewno dobrze podłączona jest woda nad kolumną? Nie powinno być odwrotnie?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 21 gru 2018, 13:23
autor: dynio
To nie zimne palce które podpina sie od góry.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 21 gru 2018, 14:39
autor: sero
.Gacek pisze:Czy to jest 2,5 cala?
Nie to jest 3,5".

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 21 gru 2018, 15:16
autor: jatylkonachwile
Może nie zimne palce ale przeciwprąd to przeciwprąd.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 21 gru 2018, 15:43
autor: masterpaw2
@jatylkonachwile, przeciwprąd, przeciwprądem, ale fizyki nie oszukamy....., dostarczając wodę od góry przy niezdławionym odpływie na dole, nie napełnimy nawet shotguna, grawitacja zrobi swoje.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 28 gru 2018, 17:09
autor: Max2010
Czekamy na relacje z przeprowadzonego psocenia Kolego Dynio. Nie mam doświadczenia z prowadzeniem procesu na tego typu kolumnie, czym regulujesz a które parametry mają być stale. Rozumiem że na spodzie kolumny umieściłeś filtr z miedzią.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 29 gru 2018, 22:13
autor: sero
Max2010 pisze:Rozumiem że na spodzie kolumny umieściłeś filtr z miedzią.
Ja odpowiem, 20 cm od keg jest katalizatorem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 12 sty 2019, 09:19
autor: dynio
Jestem już po kilku "gonitwach" i mogę jedynie stwierdzić: rewelacja!
Jak to kiedyś napisał kolega @lesgo nie spodziewałem się aż takiego efektu (zapachu i smaku) w destylacie o stężeniu 92%. Wszystkie dotychczasowe owocówki i zboża w porównaniu do tych robionych na półkowej nadają sie na długie lata do beczki, a te które robiłem "na już" do picia mają zaledwie procentowy aromat do tego z półkowej.
Zrobilem kilkanaście prób (specjalnie zakupiłem 200L swieżo tłoczonego soku z jabłek) : 3 półki, 4 półki, gotowanie na raz, gotowanie na 2x (pierwszy odpęd na krotkim PS, drugi na półkowej: 3 lub 4 półki) i wg mnie najlepszy efekt dało gotowanie na 2x (PS + 4 półki).
Co do pracy sprzętu. (opisze tylko 2 gotowanie z wsadem ok. 30% 27L) Rozgrzanie 2x2kW, zalanie półek i stabilizacja na 2kW ok 30min. Odbiór przedgonów 3x200ml z czego później tylko pierwsze poszło do kanału. Praca ciągła na 2kW i odbior 2L/h 90:92vol. Do 96°C w kegu nie musiałem regulować refluksem na shotgun'ie (i tu też b.miła niespodzianka: sumaryczne zużycie wody na shotgun'ie i chłodnicy 32L/h).
Dopiero po przekroczeniu 96°C musiałem delikatnie zwiększyć refluks żeby utrzymać % i tak aż do 98°c w kegu. Wyszło 0,2 przedgonu, 8.2L serca, reszta ok. 800ml to pogon.
Teraz w kolejce czeka słód mocny torfowy od Castle Malting 30:45ppm

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 13 sty 2019, 00:30
autor: jatylkonachwile
dynio pisze: zużycie wody na shotgun'ie i chłodnicy 32L/h).
Jakie temperatury wody na wejściu i wyjściu? Jakieś parametry shotguna?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
autor: dynio
Temp. wej z sieci 14°c, wyj nie jestem w stanie podać bo mam trojnikiem połączone. Shotgun: h=20cm, fi 89mm, 5 rurek fi 16mm

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 14 sty 2019, 21:47
autor: ludwinkb
[quote="dynio"]Jestem już po kilku "gonitwach" i mogę jedynie stwierdzić: rewelacja!
Jak to kiedyś napisał kolega @lesgo nie spodziewałem się aż takiego efektu (zapachu i smaku) w destylacie o stężeniu 92%. .........................
.................................................................
Co do pracy sprzętu. (opisze tylko 2 gotowanie z wsadem ok. 30% 27L) Rozgrzanie 2x2kW, zalanie półek i stabilizacja na 2kW ok 30min. Odbiór przedgonów 3x200ml z czego później tylko pierwsze poszło do kanału. Praca ciągła na 2kW i odbior 2L/h 90:92vol. Do 96°C w kegu nie musiałem regulować refluksem na shotgun'ie (i tu też b.miła niespodzianka: sumaryczne zużycie wody na shotgun'ie i chłodnicy 32L/h).
Dopiero po przekroczeniu 96°C musiałem delikatnie zwiększyć refluks żeby utrzymać % i tak aż do 98°c

Mam pytanie o moc grzania 2kW - do końca?Nic nie regulowałeś, a tylko wodą na shotgun'ie. Mam identyczną 3,5'' tylko całą z KO i pojedynczego "ProCup" (od kolegi "Sero"). Dopiero testuje sprzęt i wole dopytać.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 07:42
autor: dynio
Tak do końca jechałem na 2kW, wydajność SG jest tak duża że trzeba bardzo delikatnie operować zaworkiem wody. Po kilkunastu gotowaniach już go opanowałem i tylko nim reguluje prace.
Dlaczego tylko na 2kW? Można przy tej wydajności SG i 3kW ale mam w kegu dwie grzałki jedna nad drugą i nie zawsze ta wyższa bedzie zalana dlatego jadę tylko na jednej grzałce.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 15:28
autor: .Gacek
Cały czas czekam, aż ktoś wrzuci tu nowe zdjęcia... kurde blaszka nie mogę się już doczekać ☺☺☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 16:33
autor: sero
Buforek może być.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 16:38
autor: .Gacek
Jacku to dołóż bufor... do mojego zestawu... ☺
Tylko żeby obydwa wzierniki były takie same... komplet ☺
To Ty jesteś artystą w tym spektaklu...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 16:49
autor: sero
Podnosisz poprzeczkę :odlot:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 17:04
autor: .Gacek
A co mi tam... RAZ SIĘ ŻYJE ☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 15 sty 2019, 17:20
autor: sero
:ok: I niech tak zostanie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 14:02
autor: zarazek4
Jaki przekrój przewodów zasilających do wody w chłodnicy jest optymalny ,chodzi mi o przewody pneumatyczne.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 14:28
autor: sero
Zakładam fi 8-10 mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 14:52
autor: zarazek4
Dzięki ,ja myślałem o 12/10

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 15:55
autor: zarazek4
@sero węże pneumatyczne mają fi 10/6,5 mm , czy ten będzie dobry.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 16:39
autor: sero
Tak, ja stosuje 8x5,5 mm albo 10x6,5 mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 18:05
autor: ludwinkb
[quote="dynio"]Tak do końca jechałem na 2kW, wydajność SG jest tak duża że trzeba bardzo delikatnie operować zaworkiem wody. Po kilkunastu gotowaniach już go opanowałem i tylko nim reguluje prace.
Dlaczego tylko na 2kW? Można przy tej wydajności SG i 3kW ale mam w kegu dwie grzałki jedna nad drugą i nie zawsze ta wyższa będzie zalana dlatego jadę tylko na jednej grzałce.

Chodziło mi tylko czy stała moc, ja sprawdzałem na 2,4kW.
Obiecałem Ci "Sero" fotki swojego sprzętu.

Sprzet 7.jpg
ProCup twojej produkcji;
Sprzet 3.jpg
Sprzet 6.jpg
"Sero" zaworek precyzyjny dawałeś jeden tylko na wyjściu z SG.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 19:46
autor: sero
No pięknie :ok:
Tak, bo takie mam. One dławią na wyjściu.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 21:06
autor: Havoc
Witam.
To może i ja się pochwalę. Półek w sumie jest 8, ale planuję używać do 5 reszta to taki zapas jakbym chciał pobawić się w testy z różną ich ilością. Zrobiłem też shotguna, ale podejrzewam, że przez moją radosną twórczość przesadziłem i grubo przewymiarowałem. Jeszcze nie testowałem, ale pożyczyłem na testy koledze i był bardzo zadowolony.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 21:17
autor: sero
No proszę półki wyskakują jak grzyby po deszczu :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 16 sty 2019, 23:39
autor: masterpaw2
Hmmm, no trzeba przyznać, że jest wysyp, a co będzie na jesień :scratch:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 09:41
autor: .Gacek
Czytając Wasze posty oraz oglądając zdjęcia zbudowanych kolumn wcale się nie dziwię, że coraz więcej osób kupuje/buduje kolumnę półkową. Sam mam takie aspiracje :smiech:
Edit:
Im dłużej o tym czytam tym bardziej mam wrażenie, że głupszy jestem... na szczęście powoli widzę światło w tunelu.

Szukając filmów na YT znalazłem piękną Panią co prezentuje
https://youtu.be/bvYKRiZS1LA

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 13:00
autor: Doody
Gacku,zrób sobie szklaną kolumnę sitową. Sam taka zrobiłem bez większych problemów. Oczywiście znalazłem kogoś do spawania elementów, sita wypaliłem na laserze itd. Teraz nie wyobrażam już sobie zabawy w owocówki i zbożówki bez kolumny półkowej.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 13:18
autor: .Gacek
Witaj Darku.
Studiowałem trochę forum i mam pewne spostrzeżenia co do sit i kołpaków.
Zacząłem budować taką malutką kolumienkę ale chwilowo zaprzestałem prac. Sita wydają się być łatwiejsze w budowie, podobno najlepsze efekty dają otwory 1,5 mm i powierzchni tacy 8-10%.
Ale jednak teraz przekonują mnie zintegrowane kołpaki. Podobno wybaczają więcej błędów operatora, możemy użyć tylko jednego kołpaka na półkę i co najważniejsze to bardzo szeroka moc robocza na kołpakach.
Master też mnie namawia na szkło, kurde blaszka tak pięknie się prezentują kolumny półkowe, mógłbym sobie nawet w salonie postawić. Pożyjemy zobaczymy, na razie zbiornik z płaszczem i pierwsze próby z zacieraniem. Teraz już wiem, że to pasja na całe życie☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 13:42
autor: Doody
Zatem powodzenia :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 13:56
autor: redhot
.Gacek pisze: Ale jednak teraz przekonują mnie zintegrowane kołpaki. Podobno wybaczają więcej błędów operatora, możemy użyć tylko jednego kołpaka na półkę i co najważniejsze to bardzo szeroka moc robocza na kołpakach.
Trochę to przypomina samochodowe grupy facebookowe. Ilu z nas pracowało na sitach i kołpakach? Ilu może wprost powiedzieć o trudno definiowanej łatwości? Zachodzę w głowę jakie błędy można popełnić przy procesie na półkowej i żadnych nie znajduję, trochę czarowanie z łatwością i błędami. Rób to, co zrobisz łatwiej, bo obsługa półkowej to żadna magia. Kumpel miał do niedawna stilldragona z kołpakiem i jeśli chodzi o proces, to jest zupełnie identycznie jak na moich sitach.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 14:14
autor: .Gacek
@redhot
Niestety a może i stety nie mam konta na facebooku i nie wiem jak to tam jest w tych grupach... ☺ W moim poście tam wyżej są tylko moje skromne przemyślenia po przeczytaniu dwóch jakby "równoległych" tematów. Muszę się dobrze przygotować merytorycznie do budowy kolumny a takiego stricte porównania sito vs kołpak nie było. Ale dzięki takim wpisom jak Twój człowiek mniej się boi sita :ok: dzięki!

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 14:28
autor: maniek86
Pracowałem na sitach i kołpakach gdybym miał znów robić półki padło by na sita. Myśle ze ludzie patrzą na stilldragona a tam kołapaczki wygladaja :freak:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 18:25
autor: 70-MAREK
"Szukając filmów na YT znalazłem piękną Panią co prezentuje
https://youtu.be/bvYKRiZS1LA[/quote]"


Kurna Gacek, co to ma być Grodzka w amerykańskim wydaniu ? ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 18:40
autor: .Gacek
Marek ni nie gadaj... rurę na zajebistą ☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 19:29
autor: wladka
Jestem po spożyciu :D ale ta pani to chyba jest transwestytą ,słuchając jej głosu ;)
A sprzęt jest super :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 20:33
autor: orzeszek87
O matko i córko, żałuje że nacisnąłem link do tego filmu z YT, chooj z tą kolumną i tą panio-panem, odechciało mi się wszystkiego i :womit:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 21:10
autor: Max2010
Kolego Dynio.Dzieki za opis z przebiegu psocenia. Czy używałeś w katalizatorze wypełnienia z miedzi, czy był pusty? . No i dlaczego ciągnąłeś urobek wlaśnie o mocy 90-92 , domyślam się że dla konkretnego wsadu to stężenie było o odpowiednim aromacie. Mieszłeś poszczególne frakcje dla uzyskanie odpowiedniego aromatu . Dzięki za wskazówki

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 21:27
autor: zarazek4
:D Ale pompkę ma zajebistą.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 21:29
autor: dynio
@max2010 dzisiaj Ci nie odpowiem, bo próbuję alkoholem zapić wspomnienie tego czegoś z powyższego filmu ;-(

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 17 sty 2019, 21:37
autor: .Gacek
Przepraszam Was nie mogłem się powstrzymać :hahaha:
Nie oglądajcie reszty filmów, a w szczególności tego gdzie leci ZZ TOP

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 18 sty 2019, 14:47
autor: sero
.Gacek pisze:Nie oglądajcie reszty filmów, a w szczególności tego gdzie leci ZZ TOP
O matko! Stało się, obejrzałem. Coś Ty Gacek tam szukał, no chyba nie jak wygląda bufor?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 18 sty 2019, 19:59
autor: herbata666
Sita jako wersja budżetowa taniej domowej kolumny jak najbardziej tak, ale jak chcemy mieć stabilność i możliwość pracy na różnych mocach to tylko kołpaki. Z Akasem (głównie Andrzej) testowaliśmy kilka rodzajów półek kołpakowych i jeszcze więcej półek sitowych i śmiało możemy stwierdzić że pod każdym względem kołpaki są lepsze jest ich tylko jeden minus, czyli cena która jest kilkukrotnie droższa od sit. Pewnie w przeciągu 2-3 dni usiądziemy z Andrzejem i napiszemy plusy za i przeciw dla obu typów budowy kolumn półkowych. Broń boże nie dyskwalifikuje sit bo sam na nich pracuje (może też wprowadzimy ciekawe sito do oferty), ale stabilność pracy na nich do stabilności na kołpakach nie ma porównania.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 19 sty 2019, 08:30
autor: czytam
Poprawnie zaprojektowane i wykonane sito pracuje w zakresie mocy 5:1. Na przykład dla średnicy wewnętrznej 60mm od 750W do 4kW.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 19 sty 2019, 10:02
autor: Szlumf
czytam pisze:Poprawnie zaprojektowane i wykonane sito pracuje w zakresie mocy 5:1. ...............
Planuję zrobienie kilku półek sitowych do eksperymentów. Czy mógłbyś podać podstawowe parametry takiego poprawnego sita? Interesuje mnie średnica otworów, % powierzchni z otworami, wysokość spływu i jego średnica, sposób zasyfonowania z wymiarami, wysokość jednego segmentu. Czy w podanym przez Ciebie zakresie mocy 750-4000W każda z 5 półek pracuje poprawnie? Jeżeli nie masz 5 półek to na ilu pracujesz?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 19 sty 2019, 10:25
autor: Doody
U mnie (kolumna 4 cale) podczas stabilizacji pracują wszystkie półki bezpiecznie do 1000 W. Gdy odbieram z refluksem np. 4:1, mogę spokojnie odbierać destylat, przy stabilnej pracy wszystkich półek, do mocy 1200-1300W. Półki wysychają przy całkowicie otwartym zaworku po pewnym czasie. Gdy wprowadzam ponownie minimalny refluks, pojawia się barbotaż po kolei na pierwszej od góry, następnie na drugiej. Gdy refluks rośnie podejmuje pracę 3 półka. Do końca pracuję na 3 pracujących półkach. Czwarta odpoczywa ;)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 23 sty 2019, 21:43
autor: sero
Wrzucam kilka fotek z budowy zbiornika (50 l) z plaszczem. Co prawda to nie kolumna półkowa ale będzie jej częścią. Pierwsze zwijanie po remoncie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 27 sty 2019, 12:09
autor: Max2010
Kolego Dynio. Odnośnie opisu pracy Twojej kolumny od kolegi Sero. Chodzi mi o stabilizację przy mocy 2 KW. Rozumiem że taki rzeplyw wody ustawiasz zaworkiem żeby wszystko w głowicy się skropliło czyli pełen refluks, po czym zmniejszasz przepływ aby zaczęło już coś kąpać do papugi, no i tu osiągasz max 92 procent. Przy utrzymaniu mocy 2kw moc urobku trzymasz też na stałym poziomie regulując przepływ wody. Pytam bo ja mam kolumnę z glowica NS z ARC refluks wewnętrzny i tu za swą wygląda troszkę inaczej. Poza tym na takim sprzęcie wychodzi bezwonny spirytus, a smakówki robi się ciężko( dużo czasu z przygotowaniem kolumny). Postanowiłem zaopatrzyć się w taką kolumnę od Sero, ale po głowie chodzi mi czy by nie posadzić na niej głowicy NS by lepiej ciąć pogodny i przedgony, ale czy jest sens? Dziękuję za odpowiedź.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 27 sty 2019, 16:00
autor: ludwinkb
Nie wiem co kolega Dynio Ci odpowie, ja prowadziłem proces podobnie. Wsad to cukrówka z dodatkiem anyżu 30l, oraz 8-10l wino owocowe, do tego 5 pólek (kolumna jak Dynia tylko z KO). Proces prowadzony identycznie 2,1kW, regulacja zaworkiem na SG. I tu zaskoczenie na papudze 95' zapach spirytusu, ale z delikatną nutką słodkości smak podobnie. Całkiem inny niż z Potstill-a mniej palący, przy odbieraniu trzeciej 1,75 zapach i smak anyżu się nasilił, moc niewiele spadła 90' i na koniec niespodzianka ostatnie 4 setki owoce wyszły moc około 85'. Dopiero testuje sprzęt a już :odlot: . Co do długiego czasu składania, mając taki urobek myślisz potem o nim? :?: W kwestii posadzenia czegoś innego zamiast SG nie pomogę ja zostaje przy SG, może kiedyś z nudów.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych konstruktorów, chcę zastosować coś takiego jako poziomowskaz i czy to zda egzamin (zakres pracy do 250'C)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 27 sty 2019, 17:44
autor: sero
Ja zrobiłem coś podobnego z wężyka silikonowego fi 16, baniak jeat u znajomego 5 lat i działa. Nie wiem jak z gestym i samo mycie, powenie większe fi było by praktyczniejsze.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 27 sty 2019, 18:15
autor: ludwinkb
Oczywiście złączki i wężyk pneumatyk fi 10 (jest sztywniejszy), a gęstych nie przewiduje gotować w tym kociołku. Do mycia można rozebrać, lub wymienić na nowy. Jeszcze pytanie o zbiornik co polecacie do zboże, kukurydza keg 80l czy 100l oczywiście w płaszczu.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzająceg
o.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 31 sty 2019, 08:06
autor: sero
ludwinkb pisze:Jeszcze pytanie o zbiornik co polecacie do zboże, kukurydza keg 80l czy 100l
Rób 100 l.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 31 sty 2019, 16:03
autor: ludwinkb
Dzięki to robię z setki :piwo: . Sprzedawca też polecał 100L, 80 strasznie zniszczone :scratch:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 4 lut 2019, 23:22
autor: ludwinkb
Dzięki Sero za radę, zamontowałem w zbiorniku i od raz przetestowałem. 15 min na wrzątku - szczelne.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 11 lut 2019, 22:04
autor: sero
Oto kilka fotek z budowy kolumny półkowej z modułem OLM. Jutro postaram się przedstawić efekt końcowy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 12 lut 2019, 21:29
autor: sero
Koniec pracy.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 12 lut 2019, 21:56
autor: niebieski-n2
Piękna rzecz, zdradzisz ile taka kolumna jest warta (bez OLM)? Chociaż na PW.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 12 lut 2019, 23:23
autor: sero
Dzięki, wysłałem Ci odpowiedź na pw.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 11:28
autor: panmufinek
To i ja sie zaptam o cene samego odcinka z pókami, jesli mozna to na PW.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 11:48
autor: .Gacek
No Jacku teraz to zamówienia będziesz miał do końca roku... ☺

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 13:34
autor: niebieski-n2
Zapytam jeszcze czy robiąc komuś taką kolumnę, masz to - jakby to ująć - znormalizowane, tzn. gdyby przyszło robić kolejną, to robiłbyś taką samą i kolejną też?
Czy ta powtarzalność nie ma znaczenia z punktu widzenia producenta i nie ma znaczenia jakie nazwijmy to wymiary klient sobie wymyśli?
A tak w ogóle to jakiej średnicy jest ta powyższa?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 15:32
autor: sero
.Gacek pisze:No Jacku teraz to zamówienia będziesz miał do końca roku... ☺
Chciałbym, na razie to tak dorywczo jak mam troszkę czasu na hobby.
niebieski-n2 pisze:Zapytam jeszcze czy robiąc komuś taką kolumnę, masz to - jakby to ująć - znormalizowane, tzn. gdyby przyszło robić kolejną, to robiłbyś taką samą i kolejną też?
Grzyby, półki, szkło i połączenie jest znormalizowane. Reszta w sumie też: kolana, redukcje. Jeśli jest taka potrzeba mogę wykonać kilka takich samych.
niebieski-n2 pisze:Czy ta powtarzalność nie ma znaczenia z punktu widzenia producenta i nie ma znaczenia jakie nazwijmy to wymiary klient sobie wymyśli?
Dla mnie nie ma znaczenia, przeważnie robię na wymiar. Choć większą ilość, krótkie serie, lepiej jest wykonać.
niebieski-n2 pisze:A tak w ogóle to jakiej średnicy jest ta powyższa?
Szkło ma 3,5" podłączenie sms 63,5 mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 16:15
autor: arTii
Coraz bardziej mnie to zaciekawia :)
Ale mam pytanie: Moja kolumna składa się z 2 odcinków po 50cm na buforze. Powyżej jest odcinek z OLM i głowica.
I teraz gdybym jeden z tych odcinków zastąpił półkami - ma to sens? Będzie lepsze? A kiedyś mógłbym np. drugi odcinek zastąpić półkami?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:14
autor: .Gacek
Wypowiem się jako teoretyk☺
@arTii wydaje mi się, że półkowa to bardziej do destylatów owocowych i zbożowych... tam gdzie oprócz alkoholu liczy się aromat.
Cukier chyba najlepiej wychodzi na kolumnie zasypowej, choć tutaj półka to półka; nie rozciąga się tak jak w zasypowej na końcówce procesu.
Tutaj masz link do filmu naszego forumowego kolegi i podejrzewam, że wsad to właśnie cukrówka:

https://youtu.be/XFwxuPbbdA8

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:28
autor: arTii
No to właśnie wiem, że półkowa do smakowych. Ostatnio destylowałem na mojej jabola - i jak dla mnie tragedia :(
Ale wleję to do beczki (niestety z KO) i zobaczę za pół roku.
A w moim pytaniu chodziło mi bardziej o to, czy jest sens, żeby kupić półki na np. 50cm a później rozbudować to jak będzie kasa...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:35
autor: chprzemo
@arTii tez Ci odpowiem teoretycznie- jest sens zakładając, ze odłączysz obydwa odcinki z wypełnieniem i założysz pólki nawet jeśli będzie ich tylko kilka. Taka konfiguracja do smakówek, później możesz dokładać półek ale nadal z nastawieniem na smakowe trunki...

Jabola destylowałeś na wypełnionej kolumnie? Czemu określasz go jako tragiczny?

A tak na marginesie- ‚50 cm’ to słaba jednostka miary dla kolumny półkowej- raczej posługuj się ilością półek nie wysokością :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:43
autor: arTii
Ale ja nie mam pojęcia jaka jest wysokość jednej półki przy mojej średnicy :D
Dlaczego tragiczny destylat z jabola? Bo całkiem nie mój smak. Nie znosiłem nigdy "bimbru" a to co mi wyszło jest po prostu nieoczyszczone w akceptowalnym przeze mnie stopniu. Destylowałem na wypełnionej, ale skróconej kolumnie, z minimalnym refluxem. Po prostu na regulatorze skręciłem moc i jechał z całkowicie otwartym zaworkiem odbioru.
Na początku odebrałem ponad 0,5l czegoś co było całkowicie nieakceptowalne, później do butelek 2l do oceny na przyszłość, a później już reszta do 55%.
Poniżej 55% znowu do oddzielnego pojemnika - około 5l - zapewne doleję do jakiejś cukrówki przy destylacji.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:49
autor: Szlumf
Półek do smakówek wcale nie musi być dużo. Wręcz przeciwnie, im więcej półek tym bardziej wyczyszczony destylat. Na forum najczęściej spotykane zestawy zawierają od 3 do 5 półek. Ile ich ma być to zależy od konstrukcji półki, surowca i osobistych preferencji. Na przykład z moich samoróbek przy 2 półkach otrzymuję destylat do starzenia w beczce czy kamionce, przy 3-4 półkach do praktycznie natychmiastowego spożycia a 5 półek stosuję do bardzo opornych i "brudnych" nastawów.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 18:51
autor: .Gacek
Ja destylowałem kiedyś jabola TAJFUN. Straszne to było, nawet kilka procesów po czułem wiśnie i brzoskwinie z syntetycznych aromatów...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 19:34
autor: sero
arTii pisze:Ale ja nie mam pojęcia jaka jest wysokość jednej półki przy mojej średnicy.
Jedna półka to około 105 mm czy to 3,5" czy 4" plus dolna i górna redukcja i połączenie sms lub tc po 40-80 mm . Całość około 650-750 mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 20:36
autor: niebieski-n2
A jaka jest minimalna średnica takiej kolumny?
Czy im ona jest mniejsza tym mniejszą moc możemy przyłożyć, aby prawidłowo pracowała? Domyślam się, że oczywiście odbiór jest wtedy wolniejszy.
Dotychczas pracuję na rurze zasypowej 50mm i aabratku, tak się zastanawiam, czy wydajność chłodnicy byłaby wystarczająca, jeśli by zapodać taką rurę 4 cale?
Większa średnica, większa moc, większy odbiór, ale też i większe chłodzenie konieczne.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 20:39
autor: masterpaw2
@sero, a jak jest z powrotem flegmy z OLMa, ewentualnie z głowicy, nie leci bezpośrednio w przelew kołpaka? Pytam bo nie zauważyłem żadnego rozproszenia nad najwyższym kołpakiem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 20:54
autor: sero
@masterpaw2, nie powinna bo rurka powrotu jest lekko przegięta i 10-12 cm nad grzybkiem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 21:13
autor: masterpaw2
Sero, nie żebym się czepiał, ale jeśli ktoś weźmie od Ciebie samą półkową i postawi na niej głowicę z centralnie zrobionym powrotem flegmy, to jak drut w dziurkę będzie lecieć. Może warto o jakimś "okapie" w redukcji między kryzą a złączem pomyśleć?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 21:20
autor: sero
A to o to Ci chodziło. Ja myślałem o olm że leci bezpośrednio na grzyba. To kwestia do dogadania nie ma problemu wspawać dennicę :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 13 lut 2019, 21:55
autor: masterpaw2
Dokładnie :ok:, chodziło mi o to, żeby powracającą flegmę rozproszyć i uniemożliwić jej lecieć centralnie w przelew kołpaka.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 28 lut 2019, 21:25
autor: .Gacek
Ostatnio cisza w temacie... czyżby jakieś większe zamówienie? A może niedługo po zajrzeniu do tematu oko zbieleje? :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 1 mar 2019, 14:50
autor: sero
Nie prowokuj, Bartek. Nie prowokuj. Jeszcze trochę czasu potrzebuję.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 4 mar 2019, 21:35
autor: .Gacek
herbata666 pisze:...Z Akasem (głównie Andrzej) testowaliśmy kilka rodzajów półek kołpakowych i jeszcze więcej półek sitowych i śmiało możemy stwierdzić że pod każdym względem kołpaki są lepsze jest ich tylko jeden minus, czyli cena która jest kilkukrotnie droższa od sit.
Pewnie w przeciągu 2-3 dni usiądziemy z Andrzejem i napiszemy plusy za i przeciw dla obu typów budowy kolumn półkowych...
Witaj Piotrze.
Nie chciałbym aby zabrzmiało to arogancko lub w tonie mocno żądającym odpowiedzi...
Ale szczerze mówiąc to cały czas czekam na takie kompedium wiedzy na temat kolumn półkowych sitowych oraz kołpakowych.
U "nas" (już się tutaj zadomowiłem) na forum jeżeli chodzi o KP jest taka trochę pustka... mam nadzieję, że rozumiesz co chciałbym powiedzieć. Do brzegu...
Zapraszam tak zwanych półkowników do stworzenia Kompedium Wiedzy na temat budowy oraz pracy na kolumnach półkowych. Bardzo byłbym wdzięczny aby oprócz Ciebie czy Andrzeja wypowiedzieli się inni producenci jak radius, masterpaw2 czy sero a także użytkownicy, którzy mają nie małe doświadczenie podczas pracy na tego typu kolumnach głównie Doody, psotamt, arbaletnik, lesgo58, kwik44, Szlumf czy szatajoh...
Pisać wiadomość do każdego z nich to bezsens mając do dyspozycji forum.
Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich, ale moim celem tak troszkę było wywołanie do tablicy ☺ mam nadzieję że temat będzie mocno rozwojowy a ja jako amator pretendent do KP jak i wielu innych będzie się mogło od Was uczyć.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 mar 2019, 11:08
autor: herbata666
Cześć, ostatnio nawał pracy strasznie przytłacza, codziennie po 16h i człowiekowi się wszystkiego odechciewa, zaczęliśmy pisać z Andrzejem instrukcje pracy na kołpakach i sitach w dodatku chcemy napisać w/w porównanie ale nie wiem kiedy się ukaż jedno i drugie ponieważ, czas jest naszym głównym przeciwnikiem (jego brak). Mamy cichą nadzieję że w kwietniu będzie mniej pracy i coś uda się na spokojnie napisać.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 mar 2019, 11:11
autor: Doody
Piotrku,
Trzymam kciuki za takie opracowanie :ok:
Już się nie mogę doczekać, zwłaszcza tych instrukcji ;)
Powodzenia :punk:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 30 mar 2019, 10:32
autor: .Gacek
Doczekałem się swojej nowej zabawki i czym prędzej śpieszę się pochwalić!!! Jako że nie mogę zaprezentować maszyny w domu to przedstawiam Wam tutaj, w temacie wykonawcy - kolegi @sero.
Kociołek 50 litrów w płaszczu, z buforem ok 2,8 litra na 4'ro calowym clampie zamiennym z centralnym mieszadłem na motoreduktorze 49 wat 35 obrotów/min.
Fota strzelona na szybko, jak złapię wszystko porządnie na teflon to wrzucę kilka fotek w lepszej jakości.
Gorące pozdrowienia dla Jacka za fachową pomoc, doradztwo oraz wspaniały kontakt i długie rozmowy ☺ a przede wszystkim za drobiazgowość i dbanie o najmniejsze detale. Dziękuję.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 30 mar 2019, 11:06
autor: Doody
Ładna rzecz. Gratulacje :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 17 wrz 2019, 19:14
autor: sero
masterpaw2 pisze:Sero, nie żebym się czepiał, ale jeśli ktoś weźmie od Ciebie samą półkową i postawi na niej głowicę z centralnie zrobionym powrotem flegmy, to jak drut w dziurkę będzie lecieć.
Robię z okapnikiem.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 paź 2019, 19:57
autor: sero
Takie małe uzupełnienie kolumny połkowej. Bufor z trzema podgrzewaczami, olm szklany, katalizator i głowica fi 76 mm.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 20 paź 2019, 20:41
autor: .Gacek
:respect: Komplementy :respect:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 23 sty 2020, 22:05
autor: sero
Witajcie. Takie tam małe zdarzenie miało u mnie miejsce. Znalazłem coś takiego w rowie przy drodze, jeszcze się ruszyło. Ani się dwa razy nie zastanawiałem, urwałem łeb temu. Z wyglądu, przeraźliwe, ale uśmiechnięte cały czas. Oczy wyczeszczone, patrzyły na mnie przeraźliwie. Wziąłem na warsztat, skręciłem ten łeb śrubą, do "kupy". I tak sobie pomyślałem, że wiem co z tego będzie, bo już kiedyś widziałem u innych, takie tam, takie to. Pewnie też u nich byli. Dobra, tyle, trochę mnie poniosło :pije:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 23 sty 2020, 22:22
autor: orcio666
Na 1 fotce wygląda jak by miała zęby

Wysłane z mojego DRA-L01 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 24 sty 2020, 09:16
autor: chprzemo
:klaszcze: :klaszcze:

Piękna robota! Tylko zastanawiam się co to za fajka między przyłączami :scratch: ?

Podobają mi się te nyple- sam je toczyłeś takie fajne fikuśne jak redukcja czy kupowałeś? Trochę ‚przewinąłem’ stron z armaturą KO ale nigdzie czegoś takiego nie widziałem...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 24 sty 2020, 13:16
autor: sero
Rurka w środku będzie do mycia, muszę dorobić mini turbinę. Sam robiłem. Mufa na pół i dospawałem pręt fi 25 mm. Stożek, otwór na tokarce później dospawałem kolana.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 24 sty 2020, 16:50
autor: .Gacek
Jacku a nie lepszym rozwiązaniem by było aby króćce przyłączeniowe od wody były na dole albo z boku? Takie rozwiązanie pozwoliłoby wykorzystać w pełni potencjał tak niskiej głowicy...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 24 sty 2020, 19:48
autor: sero
Myślałem żeby wyjść z chłodzeniem na wysokości góry chłodnicy i da się, ale tak jest dziwnie śmiesznie. Nie walczę z wysokością, a samą głowicę da się zrobić na 110 mm. Dół jest cały wykorzystany na duże jeziorko 400 ml, sprawdzane na wodzie. Nie jest mi takie potrzebne, a sprawdzałem ile da się wyciągnąć. Będę robił płynną regulację stanu.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 24 sty 2020, 19:58
autor: Szlumf
sero pisze:................ Nie jest mi takie potrzebne, a sprawdzałem ile da się wyciągnąć. Będę robił płynną regulację stanu.
Wykorzystaj do zalewania kolumny przy rektyfikacji. 400ml powinno wystarczyć.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 25 sty 2020, 01:51
autor: użytkownik usunięty
Urwałeś łeb Monisi od Kulfona

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 2 lut 2020, 15:09
autor: Grzesius88
Witam całe grono konstruktorów i użytkowników kolumn półkowych. Też mam zamiar wykonać dla siebie kolumnę półkową sitową. W związku z tym mam parę pytań. Zbiornik mam 140l. w tym tygodniu będę dorabiał płaszcz,myślałem o grzałkach 6kw i sterownik. Kolumnę chcę zrobić 4" ze szkła. Rurki na odpływy śr. 15-18mm. Jakiej długości? Deflegmator zrobię typu shotgun. Od deflegmatora jaką dać rurę? Mam fi 30 i 50. Później chłodnica końcowa. Największy mam problem z sitami. Myślałem o otworach 1,5mm, tylko ile ich zrobić. Wiem że powierzchnia powinna być 8-12%, niechce żebym walnął jakiś błąd w obliczeniach. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 3 lut 2020, 08:13
autor: Doody
Podeślij e-maila na priv to Ci wyślę rysunek sita w dxf-ie. To format czytany przez laser.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 5 mar 2020, 21:07
autor: Grzesius88
Jako że moja kolumna półkowa jest na ukończeniu ( sitowa 5 lub 3 półki, wymiary wys 100mm, śr zew 110, śr.100) i zbieram informacje odnośnie prowadzenia proces pisze tutaj, bo nie ma tematu jej prowadzić proces,wszystko jest porozrzucane w różnych tematach . Interesuje mnie prowadzenie procesu na kolumnie z shotgun. Coś już tam wyczytałem,ale poprosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o bardziej szczegółowe informacje. Pierwszy odpęd mam zamiar prowadzić ps. Jaki % surówki na półkową, mniej więcej jaką moc na stabilizację i na odbiór? Owoce myślałem na 3 półkach a zboża na 5. Bardziej chodzi mi o owoce , bo ze zbożem mogę poeksperymentować. Surowiec jest przez cały rok dostępny.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 mar 2020, 08:06
autor: kwik44
Narzekasz, ale jeszcze bardziej zwiększasz entropię prosząc o uwagi tutaj...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 mar 2020, 09:21
autor: dynio
I takim właśnie sposobem w wyszukiwarce google zapytanie "entropia" wzrosło o 1000%
A na poważnie poszukaj na forum, jest pare tematów o prowadzeniu procesu na półkowej. Każda kolumna jest inna i nie ma złotego środka, ja swojej nauczyłem się robiąc na niej kilka pierwszych odpędów cukrówki. Tak jest bezpiecznie (nie zmarnujesz cennego materiału).

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 6 mar 2020, 19:11
autor: kwik44
E no bez przesady. Wszyscy którzy mieli kawałek fizyki, nawet w szkole podstawowej, powinni być z terminem mniej lub bardziej zaznajomieni. A nawet gdyby nie, to wzrośnie świadomość tej wielkości fizycznej w narodzie ;P
A odnośnie jak destylować - założyć temat i coś będziemy pisać. U mnie strategia zależy od warunków. A to co pisałem kiedyś też ewoluowało...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 8 mar 2020, 12:32
autor: sero
Grzesius88 pisze: Interesuje mnie prowadzenie procesu na kolumnie z shotgun.
Napisze jak ja to "widzę". Grzeję całą dostępną mocą, do momentu pójścia par na szkło. W tym samym momencie redukuję moc do do 2/3 mocy roboczej.
Otwieram wodę na shotgun i chłodnicę liebiga. Półka się stabilizuje, po pewnym czasie redukuję przepływ wody na shotgun, tak aby temperatura na kolanie kolumny była niższa 76-78 °C i tak odbieram przedgon. Ile, to już każdy sobie rzepkę skrobie, na nos, smak. Później podnoszę moc do pełnej roboczej i reguluję przepływ wody patrząc na temp. Na kolanku głowicy i papugę. Utrzymuje ją w określonych widełkach, w zależności do czego ma być urobek.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 09:21
autor: sero
Taka mała szklana 4". Troszkę na roboczo, góra w innym terminie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 11:13
autor: Mrzon
sero pisze:Taka mała szklana 4". Troszkę na roboczo, góra w innym terminie.
Na żywo wygląda jeszcze lepiej Super :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 18:30
autor: niebieski-n2
Jaka to jest różnica czy w półce jest jeden kołpak czy dwa czy trzy. Co to zmienia, co to daje, o co z tym chodzi?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 18:34
autor: .Gacek
Chodzi o prędkość odbioru destylatu. Przez trzy kołpaki przeleci więcej pary niż przez jeden. Tak samo się ma średnica kolumny zasypowej, im większa średnica rury tym z większą mocą roboczą możesz pracować.

Re: RE: Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 18:37
autor: dynio
sero pisze:Taka mała szklana 4". Troszkę na roboczo, góra w innym terminie.
Jak zwykle miło patrzeć na twoją robotę.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 18:44
autor: niebieski-n2
Dzięki, czyli jak mam słabe przyłącze elektryczne, to lepiej sobie kapać na półkach z jednym kołpakiem, za to dłużej.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 19:20
autor: Szlumf
@.Gacek .
Jeden duży kołpak spokojnie da przelot par taki jak 3 małe. Pole przekroju rośnie w kwadracie do wzrostu średnicy przelotu. Ponadto na maksymalna możliwą moc roboczą wpływa nie tylko średnica rury i pole przekroju przelotów par. Dodatkowe ograniczenia to wysokość półki, wysokość przelewu i wielkość syfonów.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 19:39
autor: .Gacek
@Szlumf.
Wszystko się zgadza. Bardziej mi chodzi o to, że nasz forumowy kolega @sero robi tylko jeden rodzaj kołpaka, tak ma wszystko zwymiarowane i tak poustawiane frezy na maszynie. Jest to wierna kopia procup36 ze still dragona. Rozmawiałem z Jackiem aby mi zrobił 8 takich kołpaków jak mają koledzy @masterpaw2 oraz @Feti ale zaproponował mi takie rozwiązanie jak powyżej.
Prawdopodobnie kołpaki do czterocalowej będę robił sam z rury miedzianej fi 64mm idąc za przykładem kołpaków ww kolegów.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 14 mar 2020, 21:30
autor: sero
Tak jest jak pisze Bartek. Mam serię i dostosowując ją do średnicy dokładam kołpaki. Moje nie są wierną kopią, mam trochę inną średnicę, ale są wzorowane. Nie testowałem dużych, wie się nie wypowiem. To pewnie jak z napędem 2x i 4x

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 00:35
autor: sero
Po kilku tygodniach pracy z przerwami chcę się pochwalić głowicą ufo ze zmiennym stanem jeziorka (płynnym 0-600 ml). Maksymalny możliwym stan to 800 ml. Chcę tu podziękować kolegą @chprzemo za pomysł :idea: , który trochę rozwinąłem i @gacek za nacisk i motywację :krzycze: . Olm zrobiłem w szkle tak jak robi @Akasa (szacun dla mentora) :poklon; bo wyszło to taniej jak dwa wzierniki i kawałek rury. To tak na szybko dziś złożone.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 07:59
autor: Pablito
@sero, jak regulujesz pojemność jeziorka?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 09:26
autor: sero
To tajemnica i nie mogę powiedzieć. Nie, to akurat żart.
Tamka jest wykonana z nypla i mufy. Dlatego pod głowicą widać prowadzenie właśnie z mufy. Kręcąc pokrętłem u góry głowicy wykręcam nypel.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 17:28
autor: halls
sero pisze:Po kilku tygodniach pracy z przerwami chcę się pochwalić głowicą ufo ze zmiennym stanem jeziorka (płynnym 0-600 ml). Maksymalny możliwym stan to 800 ml...
O kurtka na wacie! TO MOJE MARZENIE!
Sam tego nie wymyślę...
Podziel się projetem PROSZĘ!
Mogą być odręczne szkice...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 20:21
autor: sero
Mam tylko takie zdjęcia, jak Cię to poratuje.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 3 maja 2020, 20:48
autor: akczak
Zajefajna robota! Ja też chcę taką!

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:44
autor: slaw369
Pomysł świetny, brawo. A jak ze szczelnością takiego jeziorka, czy to nie ma znaczenia?
I jeszcze pytanko, jak kolega rozwiązał mocowanie szkła do głowicy UFO?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 09:18
autor: sero
slaw369 pisze:A jak ze szczelnością takiego jeziorka, czy to nie ma znaczenia?
Sprawdzałem na wodzie, przeciekało około 80ml/min. Podczas pracy pewnie będzie mniej bo części metalowe będą gorące.
slaw369 pisze:jak kolega rozwiązał mocowanie szkła do głowicy UFO?
Zrobiłem taką "kotwę" wkręcaną w mufę i szpilka.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 10:11
autor: halls
To znaczy że szpilka przechodzi przez całe szkiełko aż do OLM...
Jak dużą masz pojemność jeziorka OLM?
Jaką masz średnicę dennic?
Wrzuć proszę fotkę z wężownicą.
Jaką masz wielkość rury karbowanej i jak ją zakończyłeś? Spawana czy na złączki?
Moja nadzieja na własne UFO odżyła dzięki Tobie!

Dzięki za info!
Jaka długa rurka wężownicy ? Fotkę z drugiej strony please...

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 14:33
autor: sero
halls pisze:To znaczy że szpilka przechodzi przez całe szkiełko aż do OLM...
Tak, przez całe.
halls pisze:Jak dużą masz pojemność jeziorka OLM?
Około 100 ml.
halls pisze:Jaką masz średnicę dennic?
254 mm
halls pisze:Jaķą masz wielkość rury karbowanej
DN 16
halls pisze:Spawana czy na złączki?
Spawana
halls pisze:Moja nadzieja na własne UFO odżyła dzięki Tobie!
:ok: Wszystko jest przygotowyne pod sterowanie z e-arc
halls pisze:Wrzuć proszę fotke z wężownicą.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 15:21
autor: aakk
Świetna robota, nasuwa mi się kilka pytań. Ile metrów rury weszło w takie dennice? Ile przyłożonej mocy jest w stanie skroplić taka chłodnica? Jakie przynosi korzyści względem zwykłej głowicy aabratek?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 15:48
autor: TeMeR
KO to 304 czy 316 ?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 5 maja 2020, 16:40
autor: sero
aakk pisze:Ile metrów rury weszło w takie dennice?
Około 6 metrów.
aakk pisze:Ile przyłożonej mocy jest w stanie skroplić taka chłodnica?
Nie testowałem, mam nadzieję że 6,5 kW to lekko bo tyle mi potrzeba
aakk pisze:Jakie przynosi korzyści względem zwykłej głowicy aabratek?
W aabratku nie ma tyle miejsca na tak duże jeziorka(600 ml). Długa stabilizacja-zrzut-stabilizacja-odbiór, łatwiej to komuś wytłumaczyć. Aabratek jest najbardziej budżetową głowicą ale już mi się przejadł.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 11 maja 2020, 14:49
autor: halls
@sero jak rozwiązałeś połączenie wężownicy z króćcami w górnej dennicy?
Będę wdzięczny za fotografie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: poniedziałek, 11 maja 2020, 22:30
autor: sero
halls pisze:@sero jak rozwiązałeś połączenie wężownicy z króćcami w górnej dennicy?
Połączenie jest spawane. Przetoczyłem rurkę do średnicy rurki karbowanej, tak żeby weszła w środek, zrobiłem taki próg. Dwa zwoje rurki zaklepałem i to pospawałem. Nie mam zdjęć więc nie pokażę.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 31 maja 2020, 11:18
autor: sero
W końcu udało mi się skompletować kolumnę. Jest klasyczny zestaw i zestaw ufo z olm i buforem 6,3 l.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 2 cze 2020, 08:14
autor: aakk
@sero skręcając skraplacz do ufo zwijasz całość i później ściągasz drucikami czy jedną warstwę, drucik, kolejna itd.? Rura karbowana 304 czy 316? Jakieś wskazówki dla osoby która pierwszy raz będzie próbowała zrobić ufo?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 2 cze 2020, 15:30
autor: użytkownik usunięty
Ponoć KO 304 łatwiej/lepiej się zwija.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 2 cze 2020, 15:36
autor: sero
Skrecam i wiążę każdy zwój co 90°, później góra z dołem. KO 304 mniej sprężysta. Łatwiej się układa w dwie osoby.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 02:05
autor: sero
Dzisiaj, tzn. wczoraj zabrałem się za kolumnę z sześcioma półkami. Leżała na regale ładnych parę miesięcy. Będzie to moduł do kolumny z pięcioma półkami, olm, buforem i głowicą ufo. Chcę się przekonać na własnej skórze, jaka jest różnica między półkową a zasypową. Fotki robione na szybko, rano zrobię zdjęcie całości.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 07:44
autor: użytkownik usunięty
No to jeszcze kociołek Twojego autorstwa :)

Obrazek

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 09:24
autor: aakk
@sero gdzie można nabyć taki duży wlew i w jakim budżecie?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 12:02
autor: sero
Błażej, kurcze nie mogę patrzeć obojętnie na ten wlew. Z zazdrości też sobie taki zamówiłem.
aakk pisze:@sero gdzie można nabyć taki duży wlew i w jakim budżecie?
TC 6" kupiłem w sklepie z ko, kosztował sporo coś koło 500 zł.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 19:17
autor: orcio666
Jacku ile to ma wysokości bez kotła?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 19:44
autor: chprzemo
Jak testy tej półkowej? Opisz proszę produkt jaki uzyskasz z cukrówki...

Bardzo jestem ciekaw bo u mnie też 11 półek czeka na dokończenie- może po raz kolejny mnie zmotywujesz do działania :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 20:02
autor: .Gacek
To teraz będziesz musiał do tego sprzętu wymurować "bimbrofornię" :mrgreen: najlepiej wpuszczoną ze dwa metry w grunt z przejściem do piwniczki na trunki, a ja postaram Ci się załatwić od kurdupelka taką małą sprytną drabinkę co byś mógł do głowicy sięgnąć :hahaha:

Re: RE: Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 20:28
autor: Carl
Feti pisze:No to jeszcze kociołek Twojego autorstwa :)
Mam dwa pytania w kwestii tego kociołka.
1. W jakim celu na rurze do opróżniania kotła zamontowany jest z boku mały zaworek?
2. W jakim celu w płaszczu jest otwór nad rurą do opróżniania kotła? Czy tam jest jakiś wziernik?

Wystukane z Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 21:11
autor: sero
orcio666 pisze:Jacku ile to ma wysokości bez kotła?
Ze 2,4-2,5 m, tyle mam pod dach.
chprzemo pisze:Jak testy tej półkowej? Opisz proszę produkt jaki uzyskasz z cukrówki...
Jeszcze nie robiłem, ale jak będę testował to na jęcznieniu nie słodowanym na czystą.
chprzemo pisze:Bardzo jestem ciekaw bo u mnie też 11 półek czeka na dokończenie- może po raz kolejny mnie zmotywujesz do działania :)
:klaszcze:
.Gacek pisze:To teraz będziesz musiał do tego sprzętu wymurować "bimbrofornię" :mrgreen: najlepiej wpuszczoną ze dwa metry w grunt
Już mam dwa metry w ziemi wykorzystane, ale jak tak dalej będzie szło to trzeba będzie kopać. No i drabina będzie potrzebna :smiech:

Re: RE: Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 22:25
autor: .Gacek
Carl pisze: 1. W jakim celu na rurze do opróżniania kotła zamontowany jest z boku mały zaworek?
2. W jakim celu w płaszczu jest otwór nad rurą do opróżniania kotła? Czy tam jest jakiś wziernik?
Widzę, że chłopaki ostro zajęci zacieraniem to może ja Ci odpowiem.
1. Dodatkowy zawór za klapą to patent Jacka@sero aby przy spuszczaniu wsadu i natrafieniu na zator w postaci np pestek od śliwek, lub gęstego młóta można podłączyć sprężone powietrze lub wodę w celu udrożnienia odpływu lub rozbicia gęstwy.
2. Oczko w płaszczu, które widzisz to jest odizolowany port termometru wsadu od płaszcza. W poprzednich wersjach tego kotła, gilza termometru przechodziła przez płaszcz (o temperaturze wyższej) i fałszowała pomiar temperatury wsadu.

Jacuś coś pominąłem? :mrgreen:

Re: RE: Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 19 cze 2020, 22:55
autor: sero
.Gacek pisze:Jacuś coś pominąłem? :mrgreen:
Wszystko wyjaśnileś :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: sobota, 20 cze 2020, 22:06
autor: Carl
Podziękował :poklon;
Fajne patenty :klaszcze:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 23 cze 2020, 21:52
autor: MASaKrA_Domingo
Witam,
Zakupiłem od Sero wziernik typu latarka. Naprawdę gorąco mogę polecić tego użytkownika. Wykonany jest absolutnie poprawnie i do tego po prostu ładnie.
Kontakt z kolegą bardzo łatwy, po wpłacie kasy wysyłka do wskazanego przeze mnie paczkomatu. W mniej niż tydzień wszystko załatwione.

Sprężynki i podparcie to akurat mój zakup, ale już drut podtrzymujący był w komplecie. Dobry patent - łatwo się go łapie i wyjmuje, a jednocześnie nie ma opcji, aby wypadł.
Ode mnie:
Jakość 9,5/10 ( co by zawsze się starać bardziej ;) )
Cena 5/5
Termin 5/5
Kontakt 5/5
https://alkohole-domowe.com/forum/downl ... w&id=29388

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 23 cze 2020, 22:17
autor: aakk
Fajny patencik na zabezpieczenie podparcia. Jakiś rowek zrobiony na tokarce?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 24 cze 2020, 10:33
autor: sero
aakk pisze:Jakiś rowek zrobiony na tokarce?
Tak, zrobiony na tokarce.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 5 lip 2020, 18:07
autor: sero
chprzemo pisze: Opisz proszę produkt jaki uzyskasz z cukrówki...
Nie przerabiał cukrówki na półkowej. Powstała do czegoś bardziej szlachetnego :D
chprzemo pisze:Jak testy tej półkowej?
Tak, jestem po testach.
Materiałem do obróbki była surówka z jęczmienia niesłodowanego, drożdże Safspirit Grain Gr-2 . Gotowana w płaszczu na PS. Odbierana z góry na dół bez cięcia do 10 %, mierzona na lekko ciepłym.
Surówka obrabiana na dwóch różnych kolumnach. Pierwsza porcja na 11 półkach, głowica ufo, olm 55 cm, i bufor 6l.
Druga to zasypowa, 2x po 60 zasypu, sprężynki od plika, olm, bufor, ufo.
Odebrałem przedgony w obu przypadkach po 450 ml, zrzut jeziorka 100 ml i kropelkowo 250 ml reszta to płukanie olm 100 ml. Serca złapałem po 5 l, bo resztę zlałem do jednego dużego naczynia do ponownego czyszczenia na czysty spirytus.
Moc w z półkowe 96%, z zasypowej 96,5 % na gomarowskim alkoholomierzu.
Spirytus z półkowej stał dwa tygodnie przed rozrobieniem. Z zasypowej poszedł jeszcze "ciepły". Rozrobiłem do 40% i do zamrażarki. Po zmrożeniu rozlałem do kieliszków i odoczekałem aż złapie temp. pokojową. No i próba.
Z obu kolumn jest bardzo dobry, z zasypowej trochę bardziej ale minimalnie piekący, może przez to że świeży. Z półkowej lekki, bardzo subtelny posmak zboża. Różnicę wyczuł nawet sąsiad. Podsumowanie, czy warto? Nie wiem. Jeśli miałbym kupić 11 półek żeby mieć spirytus to musiałbym się długo zastanowić, no chyba że miałbym dużo €. Ale jeśli ktoś zbuduje sam taki sprzęt to tak. Wartosię bawić w konfigurację.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 21 lip 2020, 11:02
autor: sero
Minęło trochę czasu i coś się zmieniło. Moja opinia też. Jest różnica po tych dwóch tygodniach i to znaczna na korzyść półkowej. Delikatny i aromatyczny smak jęczmienia. Więc chyba warto iść, szukać smaków w tym kierunku.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: środa, 14 paź 2020, 22:44
autor: sero
Oto kilka fotek z ostatniej roboty.
IMG_20201014_224754.jpg
kolejny kosmita

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 06:11
autor: MastaMari
@sero jakiej rury karbowanej robiłem chłodnice do UFO ? i jaki rozmiar dennic ?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 11:33
autor: chprzemo
A napiszesz coś więcej o kociołku? Jaka pojemność? Jakiej mocy motoreduktor? Jak dobierałeś moc Do pojemności?

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 15:45
autor: sero
MastaMari pisze:@sero jakiej rury karbowanej robiłem chłodnice do UFO ? i jaki rozmiar dennic ?
Stronę wcześniej masz wszystko.
chprzemo pisze:A napiszesz coś więcej o kociołku? Jaka pojemność? Jakiej mocy motoreduktor? Jak dobierałeś moc Do pojemności?
Pojemność 105 l, płaszcz 70 cm, kocioł 65 cm. Wysokość z buforem 83 cm. Bufor 6,5 l. Motoreduktor 60W i 34 obroty. Moc będzie prawdopodobnie 12 kW na dwóch grzałkach 3x2 kW.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 17:24
autor: chprzemo
Dzięki, wychodzi na to, ze motoreduktor nie musi być w kW, a może być coś mniejszego... Ciekawe, napewno ‚będę Cię męczył jeszcze w tej kwestii’.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 17:58
autor: Carl
@sero, podoba mi się pomysł wspawania króćca do opróżniania bufora nad samym dnem. Niestety nie wszystkim chce się tak robić

Pytanie mam takie - czy dobrze widzę, że na płaszczu masz zawór zwrotny? Płaszcz, domniemuję, że ciśnieniowy. Jaki jest cel montażu tego zaworu?

Wystukane z Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 19:09
autor: .Gacek
Carl pisze: Pytanie mam takie - czy dobrze widzę, że na płaszczu masz zawór zwrotny? Płaszcz, domniemuję, że ciśnieniowy. Jaki jest cel montażu tego zaworu?
Przy płaszczu wodnym podczas grzania czasami nawet 105-110*C ciśnienie wewnątrz wzrasta do nawet 1,5 bara. Gdy woda stygnie tworzy się dość duże podciśnienie w układzie. Aby zapobiec tzw "implozji" zakłada się zawór zwrotny w układzie wstecznym.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 20:18
autor: użytkownik usunięty
chprzemo pisze:Dzięki, wychodzi na to, ze motoreduktor nie musi być w kW, a może być coś mniejszego...
Zdecydowanie :) Używam silnika od wycieraczek i spokojnie daje radę mimo, że mieszadło, które zrobił dla mnie Jacek jest już dość konkretne ;) I to przy tak gęstym wsadzie jak ziemniaki.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 21:11
autor: sero
Znów Bartek wszystko wyjaśnił :ok:

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 21:55
autor: Carl
Bo Ty za dużo w warsztacie siedzisz, a za mało na forum

Dzięki .Gacek za wyjaśnienie

Wystukane z Tapatalka

Re: Kolumna półkowa - DIY

: czwartek, 15 paź 2020, 22:22
autor: sero
:klaszcze: Coś w tym prawdy jest.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 lis 2020, 17:38
autor: Moskit81
Dzięki temu że tyle tam siedzi takie cacka powstają.
Zbiornik na oleju będzie chodził, Orlen Iterm 6mb. Płaszcz pojemność 55l. Grzałki 12kW 2szt 3x2kW 230V. 6kW na osobnym zasilaniu, 6kW pod SKNem. Na szczycie ufo będzie się świetnie prezentowało. Do zestawu dołączona zaślepka z kołnierzem pod kolumnę gdy bedzie leciało bez bufora.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 1 lis 2020, 18:29
autor: sero
No to do kompletu dorzucę.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: niedziela, 17 sty 2021, 03:36
autor: sero
Dziś, to znaczy w sobotę postanowiłem się zrelaksować i zrobić coś dla siebie( skończyć to co kiedyś zacząłem). Mam kilka warek za sobą. Wiem ile to czasu kosztuje żeby sobie piwko zrobić. Kiedyś tam postanowiłem życie sobie ułatwić i tak zacząłem budowę kadzi zacierno-warzelnej. Oto moje wypociny.
https://youtu.be/DUizmnbro8w
https://youtu.be/OdY_ih9u9F8
https://youtu.be/sb0ouxY4uhc

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 6 lip 2021, 20:15
autor: sero
Kilka dni temu dostałem zamówiony sterownik. Jeszcze go nie do końca przetestowałem ale już się chcę nim pochwalić. Nie mam jeszcze zdjęć z kolumną ale wrzucę w niedługim czasie.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 13 lip 2021, 10:01
autor: MASaKrA_Domingo
Czy masz pełny automat, czy też destylator bez zaworów z siłownikiem? Ciekawi mnie, czy pozwala np sterować zdalnie zaworami.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 13 lip 2021, 12:46
autor: sero
Mogę regulować prędkość odbioru na zaworach. Po ustawieniu pracuje sama.

Re: Kolumna półkowa - DIY

: wtorek, 13 lip 2021, 17:37
autor: wolan
Zaworki cykają z różną częstotliwością, przez co dość precyzyjnie idzie ustawić prędkość :)

Re: Kolumna półkowa - DIY

: piątek, 16 lip 2021, 12:32
autor: Vrux
W tym modelu zastosowano układ który pozwala na prace EZ w 3 trybach. Pierwszy tryb pozwala na prace ON/OFF z redukcją mocy, elektrozawór nie czerpie niepotrzebnie energii i dodatkowo się nie nagrzewa( nagrzany EZ może mieć problem z przepustowością cieczy). Drugi tryb z regulacją prędkości, cykliczne zamykanie i otwieranie zaworu w interwale 1 sekundy. Trzeci tryb pozwala na płynną regulacje mocy poprzez wprowadzenie odpowiednich częstotliwości.