Strona 1 z 1

Chłodnica lodowa

: wtorek, 29 gru 2009, 15:27
autor: kolak11
Witam

Wpadłem na pomysł jak zrobić chłodnice do której nie trzeba doprowadzać i odprowadzać wody :D .Otóż wlewamy do pojemnika ze spiralą wodę (nie do spirali), zatykamy otwory i wkładamy do zamrażarki.Jak woda zamarznie to wyjąć i zacząć destylacje.Chociaż przy większych ilościach trzeba zrobić parę takich chłodnic na wypadek gdy lód się roztopi , a aparaturę zrobić tak, żeby chłodnicę dało się szybko zamienić.Jak myślicie, dało by się tak zrobić, czy odłożyć to między bajki?

PS:Można to przyrównać do metody garnkowej.

Re: Chłodnica lodowa

: wtorek, 29 gru 2009, 16:15
autor: Maciej_K
Do przełączania można zastosować zawór trójdrożny i szybkozłączki.
Mógłbyś też podpiąć chłodnicę do układu lodówki i chłodzić spiralę freonem:).

Pozytywnie zakręcone pomysły ma kolega, jak widzę. Wyobraźnia jest ważna, ale trzeba pamiętać, żeby nie przekombinować.

Re: Chłodnica lodowa

: wtorek, 29 gru 2009, 18:39
autor: jouu
A nie lepiej do kubełka z spiralą wrzucać kostki lodu + jakiś wężyk do odprowadzania roztopionego nadmiaru wody ?

Re: Chłodnica lodowa

: wtorek, 29 gru 2009, 18:58
autor: kolak11
Może zamiast kostek lodu to śnieg wpychać 8-)

Re: Chłodnica lodowa

: czwartek, 31 gru 2009, 14:56
autor: dominikcochal
ja dalem lekko zwilrzony i bylo ok

Re: Chłodnica lodowa

: piątek, 1 sty 2010, 10:49
autor: Zygmunt
Przecież tak potraktowana szklana chłodnica pęknie w zamrażalniku... Pomysł jest bez sensu- pary wlatujące do chłodnicy mają nawet po 80, 90 stopni, a lód ma powiedzmy -5. W ciągu kilku minut temperatury się wyrównają.
Rozsądniejsze byłoby używanie do chłodzenia np. wody z solą, wcześniej schłodzonej do niewiele ujemnej temperatury. Pozostaje tylko pytanie "po co"? Przecież do efektywnego chłodzenia woda wcale nie musi być zimna na wylocie...

Re: Chłodnica lodowa

: sobota, 2 sty 2010, 17:41
autor: zenonkosa
Zygmunt jest trochę dziwny, przecież wyżej pisze, że do pojemnika wlewamy i zamrażamy wodę, nie pisze że ma być szklany. W mojej chłodnicy lód się sprawdza, jest ona z 5 litrowej aluminiowej puszki po piwie, a w środku ma miedziana spiralkę, szkło może pod wpływem różnicy temperatur pęknąć, lub przy zamrażaniu wody. Ja osobiście wrzucam kostki lodu do środka. Jest o tyle dobre, że dopóki lód nie stopi się całkowicie chłodziwo ma 0 stopni. To wiadomo z lekcji fizyki. :D

Re: Chłodnica lodowa

: niedziela, 3 sty 2010, 18:10
autor: hbrys
Pomysł może i dobry, ale moim zdaniem w tym przypadku całkowity brak regulacji, więc na kolumnie raczej się nie nada. No i problem z wymienianiem chłodnicy. Zimna woda z wodociągu jest ok, można płynnie regulować przepływ, A o zimnych palcach nie wspomnę.

Re: Chłodnica lodowa

: niedziela, 17 sty 2010, 18:15
autor: amon
Wtam.

Kol. Kolak Twój pomysł jest bardzo dobry, nie musisz go wkładać między bajki.
Od dawna w przemyśle spożywczym mają zastosowanie urządzenia do wody lodowej.
Te urządzonka pracują w obiegu zamkniętym. Twój pomysł jest bardzo realny do zrealizowania. Myślę że na tym forum nie ma osób które było by stać na takie cudo, no i pomieszczenie do psocenia też powinno być dość duże. W naszych domowych warunkach jest to zabawa w miniaturyzację.

Re: Chłodnica lodowa

: niedziela, 17 sty 2010, 18:37
autor: Kucyk
Kolego Amon, tutaj Koledze Kolak'owi chodziło o chłodnicę "akumulatorową" którą "ładuje" się w dzień w zamrażarce, a nocą oddaje Tobie, co kryje w sobie...
Byłaby to alternatywa dla psotników, którzy nie mają w bimbroforownii dostępu do bieżącej wody. Tak na marginesie, to sam stosuję qwazi-chłodnicę właśnie tego pomysłu, gdyż w sprzęcie opisanym w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post13025.html#p13025 wiaderko wystawiam na noc na dwór aby zamarzło. Wszak wtedy więcej "zimna" zmagazynuję w tej samej objętości wody...

Natomiast próby produkcji wody lodowej były omawiane tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post5268.html#p5268

Re: Chłodnica lodowa

: niedziela, 17 sty 2010, 19:13
autor: Zygmunt
Skoro jesteśmy w Eurece, to klimat mi się udzielił- przytargam z roboty termos suchego lodu- zobaczę jak tym będzie się chłodzić :) Oby tylko wódeczka nie zamarzła :lol:

Re: Chłodnica lodowa

: niedziela, 17 sty 2010, 19:47
autor: arturo278
Przy obecnej zimie nie ma potrzeby mrozić wody wystarczy odpowiednio dobrana chłodnica wystawiona na zewnątrz ;).Jakoż księżycówka jest robiona wiadomą porą to i w oczy by się nie rzucało przedsięwzięcie :D