Strona 1 z 1

Pierwsza aparatura ocena

: czwartek, 5 lis 2015, 14:35
autor: Kinats
Witam Szanowne Grono wiem że temat jakich wiele ale nie mniej chciałbym zaprezentować sprzęt, który zamierzam popełnić, licząc na konstruktywną krytykę. Planuje zabawę z owocówkami i zbożówkami, pierwsze pędzenie będzie na winie jabłkowym które wyszło tak wytrawnie że szok:)
Planuje kociołek fi 340x300mm z blachy 2mm stal KO304 pojemność ok 27l, rura KO DN50(60,3) 0,5m, dzielona na 150mm miedź 350mm na razie puste. W razie co bez problemowa możliwoć przedłużenia i przerobienia na kolumnę, odejście na górze przechodzi w miedź 3/8" lub 1/2" i następnie chłodnica długości 3m. i właśnie odnośnie chłodnicy najważniejsze pytanie czy 3 m starczą? oraz jaką średnicę rurki najlepiej zastosować. grzać będę na kuchence gazowej na palniku typu woku(3,3kW) na początek chłodzenie wodą bieżącą później może jakiś obieg zamknięty

Re: Pierwsza aparatura ocena

: czwartek, 5 lis 2015, 19:49
autor: Lootzek
Witaj.
Spokojnie 3 metry rurki w roli chłodnicy dadzą radę. Średnica to moim zdaniem minimum 8 mm.

Re: Pierwsza aparatura ocena

: czwartek, 5 lis 2015, 19:57
autor: Kinats
Myślę o 9,52 lub 12,7 ewentualnie 15,88 ale obawiam się że wyginanie może być dość ciężkie

Re: Pierwsza aparatura ocena

: czwartek, 5 lis 2015, 23:31
autor: El Adam
Miedź wygrzej najpierw palnikiem, a potem dopiero wyginaj ( jak ostygnie oczywiście), tak rozhartowana jest łatwiejsza do formowania. Jak ja miałbym wybierać to do k.o. fi 60,3 lepsza będzie 15,88.

Re: Pierwsza aparatura ocena

: piątek, 6 lis 2015, 08:13
autor: Kinats
Jeszcze jedna kwestia odnośnie miedzi to 12,7 ma ściniankę 0,8mm a 15,88 już 1,0mm napewno nastąpi spadek przewodzenia ciepła z uwagi na to z drugiej strony większa średnica zwiększy powierzchnie czynną

Re: Pierwsza aparatura ocena

: piątek, 6 lis 2015, 12:22
autor: radius
Kinats pisze: 12,7 ma ściniankę 0,8mm a 15,88 już 1,0mm napewno nastąpi spadek przewodzenia ciepła
Obrazek

Re: Pierwsza aparatura ocena

: sobota, 7 lis 2015, 11:38
autor: Kinats
Cieszę się że dostarczyłem Koledze jakże cennego śmiechu:)

Re: Pierwsza aparatura ocena

: poniedziałek, 9 lis 2015, 11:43
autor: Kinats
zastanawiam się czy nie lepiej rurkę odprowadzającą pary do chłodnicy poprowadzić pod kątem w górę oraz gdzie umieścić termometr (czerwone okręgi)czy na szczycie deflegmatora czy na ujściu par do chłodnicy? Mógłby ktoś poradzić?

Re: Pierwsza aparatura ocena

: poniedziałek, 9 lis 2015, 12:57
autor: panmufinek
Kolego szukasz rady?
To Ci poradzę - zamiast doprowadzać Kolegów do śmiechu poczytaj forum bo na Twe pytania odpowiedzi są , tylko trzeba trochę chęci by je poszukać. A przy okazji szukając pogłębisz swoją wiedzę.
I na koniec cennych rad - nie wyważaj otwartych drzwi.

Re: Pierwsza aparatura ocena

: poniedziałek, 9 lis 2015, 13:17
autor: Szlumf
Ja dałbym pod katem w górę (dodatkowe skroplenie) i termometr przed chłodnicą.
A jeżeli chodzi o chłodnicę miedziana to mam spiralę z niecałych 3m fi 6mm zewnętrzne i spokojnie skrapla przeciętny nastaw przy 4000W a jest łatwa w formowaniu.
I jeszcze jedna uwaga - podgrzanie miedzi może podobno pogorszyć jej plastyczność więc najpierw zrób próbę.

Re: Pierwsza aparatura ocena

: niedziela, 7 lut 2016, 15:32
autor: Kinats
Witam sporo czasu minęło i niestety z powodu nawału pracy ciężko było projekt dokończyć. W między czasie zmieniła się koncepcja z chłodnicy spiralnej na typu Liebiga. Na szczęście powoli wszystko zmierza ku końcowi: kociołek spawa się u kolegi natomiast ja wziąłem się za chłodnicę i papugę (jeszcze nieskończona:)). Poniżej efekt mych prac, pozostaje mi jeszcze zeszlifować nadlane luty i ogólnie zadbać o wygląd.