Strona 1 z 1

Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 14:11
autor: pawellkox
Witam
Niedawno kupiłem myślę ze dość tanio 400 zł kolumnę wraz z kegiem i grzałkami jako bazę pod późniejsze przeróbki. Kolumna ma średnice około 50 cm i około 170 cm wysokości. Już w momencie kupna rzuciły się w oczy błędy konstrukcyjne ale mimo wszystko kupiłem licząc ze do momentu kolumna chociaż prowizorycznie będzie działać. Próbowałem rektyfikowac i niestety kiepsko to idzie. W kolumnie nie pasowało mi :
- sprzedający nie był w stanie określić czy to LM czy CM – wstępnie po pracy kolumny wydaje mi się ze to CM ale bez zimnych palców.
- jedyny zawór to ten będący na końcu chłodnicy, co powoduje brak możliwości regulacji powrotu. Jedyna regulacja to zmiana grzania i chłodzenia.
- chłodnica destylatu jak i wężownica są podłączone do jednego zasilania w wodę.
- termometr wg mnie jest za nisko tj. 40 cm poniżej wylotu destylatu – temperaturę mierzyłem na oko przykładając sondę typu K w okolicach wylotu destylatu. Gdy na termometrze zamontowany na kolumnie jest 95.1 to w okolicach wylotu destylatu mniej więcej 78 ( ale niestety mierzone przez ściankę na zewnątrz kolumny) .
- kolumna jest bardzo niestabilna
- w dolnej części zamiast wypełnienia z miedzi osoba która wykonała kolumna zastosował węgiel aktywny co jest kompletnie bez sensu.
- w górnej części kolumny znajduje się otwór – jest to pewnie w zamyśle autora zawór bezpieczeństwa.
Co proponujecie w tym sprzęcie zmienić?
Mi się narzuca :
- regulacja grzałek
- zamontować wyżej termometr- tylko ze nie wiem gdzie kończy się spirala.
- czy dobrym pomysłem byłoby ucięcie kolumny powyżej ujścia destylatu., wykonanie złącza kołnierzowego i montaż głowicy np. aabratek albo innej lm?

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 16:37
autor: Zygmunt
Ciesz się, że przeżyłeś, a nie wylądowałeś w wiadomościach o 19.30. Mówiąc czysto poważnie, za sprzedawanie takiego czegoś jest kryminał.

Odpowiadając na pytania- to jest CM ze spiralą zamiast palców. Możesz to próbować ratować, ale raczej się nie opłaca. Tu żaden element nie jest zainstalowany poprawnie. Zostaw sobie kocioł, dorzuć regulator mocy i albo wykorzystaj rurę i dospawaj głowicę, albo zrób z tego destylator prosty. Popatrz tez na ten temat:
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 17:11
autor: radius
Zygmunt pisze:Odpowiadając na pytania- to jest CM ze spiralą zamiast palców
Mi to bardziej wygląda na VM-a tylko, że z zaworem na końcu chłodnicy a nie na wylocie z kolumny :?
Konstruktor tego aparatu gdzieś coś usłyszał, gdzieś coś przeczytał o szwedzkich konstrukcjach i wyskrobał takie "cuś" :( Na konstrukcję tego typu wskazuje także otworek na szczycie jako odpowietrzenie.
Możesz to być może uratować montując przed chłodnicą zawór kulowy do regulacji przepływu par i dokupując regulator do sterowania mocą grzałek.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 19:04
autor: pawellkox
Generalnie chciałbym uratować rurę. Ma średnicę 50.3mm, w środku jako wypełnienie są sprężynki - szkoda tego wyrzucać. Skłaniam się do tego że utnę ja dokładnie poniżej spirali. W to miejsce zrobi się jakieś złącze kołnierzowe i dam normalna głowicę. Myślicie ze jeżeli chodzi o ekonomię to wyjdzie najtaniej?

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 19:17
autor: Zygmunt
Mi to bardziej wygląda na VM-a tylko, że z zaworem na końcu chłodnicy a nie na wylocie z kolumny
Masz rację :shock: Niektórzy zadziwią pomysłami:)
w środku jako wypełnienie są sprężynki
Możesz zrobić fotkę kilku z nich? Zobaczymy, czy istotnie ich szkoda.
Masz orientacyjne wymiary skraplacza? Być może najtaniej będzie to rzeczywiście wykorzystywać jako VM, potrzebowałbyś wtedy tylko niewielkiej korekty w głowicy.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 20:14
autor: pulse86
pawellkox pisze: - w dolnej części zamiast wypełnienia z miedzi osoba która wykonała kolumna zastosował węgiel aktywny co jest kompletnie bez sensu.
Czasami ludzie nie mają wyobraźni. Na Twoim miejscu zwrócił bym to coś, a nie bawił się w żadne przeróbki. Na forum jest kilku porządnych konstruktorów, którzy wykonają bądź doradzą przy budowie.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 18 sie 2015, 22:47
autor: pawellkox
Niestety nie mam możliwości zwrotu. Nie mam już kontaktu z ta osoba. Zresztą zawsze mam kega z grzalkami. Co do wymiarów skraplacza od szczytu kolumny do wylotu destylatu jest około 27 cm. Destylat ma ujście rurka 12mm.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 08:39
autor: Lootzek
pawellkox pisze:Skłaniam się do tego że utnę ja dokładnie poniżej spirali. W to miejsce zrobi się jakieś złącze kołnierzowe i dam normalna głowicę. Myślicie ze jeżeli chodzi o ekonomię to wyjdzie najtaniej?
możesz odesłać całą górną część do wybranego konstruktora by odciął nieco poniżej skraplacza, dospawał łącza jak piszesz (polecam jednak SMS - ciut drożej ale szybko docenisz wygodę i łatwość obsługi) i albo dorobi skośne półki plus zaworek - będziesz miał bokakoba, albo rozetnie pod kątem, wspawa tamkę, doda zaworek i będzie aabratek. Warto by tylko sprawdzić czy skraplacz jest wystarczająco wydajny by ogarnąć całość par przy mocy roboczej (na tej rurze ~2 kW). No i porty termometrów we właściwych miejscach.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 11:33
autor: pawellkox
Może jakiś kolega z forum jest z kujawsko-pomorskiego zajmuje się tym i byłby mi w stanie pomóc?

Mod.
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości!

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 11:35
autor: pawellkox
Zamieszczam jeszcze kilka zdjęć
kol 1.jpg
kol 2.jpg
kol 3.jpg

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 13:44
autor: pawellkox
Analizuje to co napisaliście i ciekawa wydaje się opcja VM. Generalnie chciałbym w związku z tym zapytać o kilka rzeczy.
-Czy będę musiał zwiększyć wylot par destylatu ? Gdzieś wyczytałem że przy średnicy kolumny musi to być ¾ cala. Czy to prawda?
-Czy istotna jest odległość od ujścia par do zaworu kulowego
- Czy port termometru może być w rurce wyjściowej par destylatu czy lepiej zrobić go wyżej pod skraplaczem?
- Jaka musi być odległość od skraplacza do ujścia par destylatu
- Czy konieczna będzie półka z blachy KO ( na rysunkach często jest nad portem termometru) . Czy istotny jest jej nachylenie? Czy ta półka ma powodować że ciężkie nasycone pary mają trafiać do ujścia par ale blokowany jest ich ruch do góry?
- Czy chłodnica Libiga która już mam i skraplacz w głowicy mogą być zasilane z tego samego źródła.
Z góry przepraszam za powielanie pytań bo pewnie wiele razy było to poruszane na forum.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 15:44
autor: HomoChemicus
1) Średnica odejścia jaką masz w zupełności starczy.
2) Co za różnica, czy będzie to 2 czy 4cm. Byle nie np. 20cm.
3) Port termometru musi byś na 10 półce.
4) 20-30cm poniżej górnej krawędzi wypełnienia pod LM.
5) Poplątanie z pomyleniem. Nawet nie wiem o co chciałeś się zapytać. Najlepiej "to" narysuj, bo coś czuję, że się pogubiłeś.
6) Tak.

P.S. Widzę, że nie wiesz jak powinna być zbudowana kolumna, ani jak działa. Przeczytaj koniecznie to:
http://alkohole-domowe.com/forum/topic9284.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic8997.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic12683.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic2945.html
Jeżeli je przeczytasz, to się dowiesz jak wszystko powinno wyglądać.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 16:12
autor: pawellkox
Wszystko czytałem - chodzi mi tylko o szczegóły. Co do półki chodzi mi element nr 32 pod linkiem:
http://alkohole-domowe.com/forum/glowic ... t5580.html . Fakt jestem początkujący bo cała moja wiedza o rektyfikacji to 2 zajęcia na laboratorium inżynierii chemicznej na studiach. Co ciekawe używaliśmy o wiele prostszych kolumn. Obiecuję się douczyć.
Mod.
Nie cytuj całego postu, zwłaszcza poprzedzającego twoją odpowiedź!

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 18:08
autor: Lootzek
Element nr 32 to półka która kieruje skropliny ze skraplacza na półkę odbiorczo-zwrotną. To co podlinkowałeś to schemat głowicy bokakob, takiej jaką Ci proponowałem do realizacji. Część (mniejszą) skroplin odbierasz zaworkiem poza kolumnę, resztę za pomocą rurki na dolnej półce kierujesz z powrotem na wypełnienie. Przy okazji, daj zdjęcie sprężynek, jak prosił Zygmunt - wypełnienie to jeden z najistotniejszych elementów kolumny, bezpośrednio odpowiedzialny za jakość urobku :)

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 19 sie 2015, 18:10
autor: scorpio33
Kolego pawelkox, to co jest na rysunku z linku co podałeś to głowica LM a nie VM. A ta półka to nie ma być nad termometrem, to jest część systemu odbioru w tej głowicy a termometr choć znajduje się pod nią to wcale tam nie musi być. Ale w zamyśle jest, po to by wskazywał temperaturę par, a nie spływającego ze skraplacza alkoholu.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: czwartek, 20 sie 2015, 09:32
autor: pawellkox
Dziękuje teraz już wszystko jasne:)

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: czwartek, 20 sie 2015, 09:35
autor: pawellkox
Co do zdjęcia sprężynek będę mógł je zrobić dopiero jak przetnę kolumnę w tym momencie jest nierozbieralna. Wtedy dopiero zobaczę jakie mają wymiary i sprawdzę gdzie u mnie wypada 10 półka teoretyczna.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: czwartek, 20 sie 2015, 16:14
autor: Lootzek
Jak to nierozbieralna? :O
Na zdjęciu widzę keg, na nim "katalizator" i wyżej kolumnę mocowaną na sms, więc powinien być łatwy dostęp do wypełnienia od dołu..

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: piątek, 21 sie 2015, 08:48
autor: pawellkox
Jest kratka... wspawana na stałe, ciężko cokolwiek zobaczyć.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: piątek, 21 sie 2015, 10:52
autor: radius
Wyp..dol kratkę. Do niczego nie jest potrzebna i tylko przeszkadza :x

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: piątek, 21 sie 2015, 20:07
autor: HomoChemicus
Rżnij ją aż wióry polecą ;-)

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: wtorek, 8 wrz 2015, 14:39
autor: pawellkox
Witajcie
Mam już inną kolumnę z prawdziwego zdarzenia dzięki uprzejmości kolegi AN-KA. Ze starej biorę sprężynki i to w zasadzie wszystko. Jest nią jednak zainteresowany mój znajomy. Chce coś bardzo taniego.
Czy jeżeli:
- przerobi się ja na system otwarty ( po prostu wytnie u góry dekielek)
- da się zawór kulowy między wylot par a chłodnice
- wywali się węgiel z filtra wyczyści i zamieni na miedź
- termometr umieści na „10 półce”
Będzie to miało prawo zadziałać jak VM ? Oczywiście jeżeli spirala okaże się za mało wydajna to wymieni ją na inna. Koszt powinien wyjść bardzo mały.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 9 wrz 2015, 07:29
autor: radius
Jeżeli na górze jest otwór odpowietrzający, to nie trzeba wycinać całego dekla. Chyba, że skraplacz nie wyrabiał i będzie do wymiany. Między wylot par a chłodnicę Liebiga wstaw zawór 1/2 cala i... to w zasadzie wszystkie przeróbki, jakie potrzebuje ten aparat. Pozostałe sugestie również są OK.

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 9 wrz 2015, 08:48
autor: aronia
Rozumiem pawellkox, że chcesz odzyskać zainwestowane środki, ale czy na pewno chcesz "uszczęśliwić" tym swojego znajomego? Po tych przeróbkach to nie wiem czy to będzie tak tani sprzęt...

Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

: środa, 9 wrz 2015, 08:57
autor: pawellkox
On tą kolumnę dostanie za przysłowiową flaszkę, na szczęście ze starej udało się odzyskać wypełnienie więc już około 100 zł odzyskałem, keg i grzałki są również ok. Co do przeróbek on to zrobi sam we własnym zakresie - więc całkowity koszt dla niego to zmywaki, zawór 1/2 cala.