Strona 1 z 1

Jakie najstarsze wino piliście ?

: środa, 29 lip 2015, 22:56
autor: Anubis
Prawdopodobnie posiądę butelkę wina z lat 20-30... , 20 wieku :)
Wino prawdopodobnie Polskie znalezione gdzieś w podłogach piwnicznych kamienic...
Myślicie że takie wino ma szanse być nie zepsute ?
A wy jakie najstarsze wino piliście ? ja piłem 30 letnie z Włoskiej Winnicy, można je nadal kupić za ok 17-20 Euro ( starsze roczniki są droższe i jakościowo lepsze).

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 30 lip 2015, 00:23
autor: Lootzek
Najstarsze jakie piłem to domowe winko które dostałem od kolegi. Wykopał je (dosłownie) z zawalonej ziemianki na działce po dziadku szwagra. Około 25-letnie, trudno zidentyfikować z czego. Na dnie nieco osadu, ale ogólnie pijalne. Butelki eleganckie, po jabolu :D zamknięte korkiem korkowym i grubo zalakowane za pomocą świecy :)

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 30 lip 2015, 02:11
autor: boxer1981228
Najstarsze wino jakie kosztowałem nie było wypite a zjedzone łyżeczką. Kiedyś znajoma mamy była księgową lub coś w tym stylu w klasztorze Palotynów w Cz-we. Zostaliśmy zaproszeni na zwiedzanie klasztoru i potem zaproszeni na poczęstunek. Nie wiem jak stare wino było i smaku też już nie pamiętam ale podano nam je na talerzykach (galaretka). Wtedy oni mówili że wina mają bardzo stare i większość już jest właśnie w postaci galaretki.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 30 lip 2015, 09:11
autor: Kamal
Czyli to wino było bardzo stare. Wujo mi opowiadał jak pił 50 letnie chyba wino i ono już było gęste podchodziło pod postać galaretki.
Ja najstarsze chyba piłem 7 albo 8 letnie domowe wino z bzu. :-)
K.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 30 lip 2015, 18:20
autor: osmaro
3 lata temu mój dziadek znalazłem wino swojej teściowej a mojej prababci w zakątku piwnicy w dymionie. Balon wraz z zawartością pojechał na wies i przez kolejny rok lerzakował. Wreszcie była chwila czasu by się temu przyjrzeć, po zdaniu z nas osadu ukazała się ciemno brozowo-złota Barwa przepysznego wina śliwkowego. Wino to było przepyszne o słodkawym posmaku. A miało ono 30 lat.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 30 lip 2015, 22:09
autor: panmufinek
osmaro pisze:3 lata temu mój dziadek znalazłem wino swojej teściowej a mojej prababci w zakątku piwnicy w dymionie. Balon wraz z zawartością pojechał na wies i przez kolejny rok lerzakował. Wreszcie była chwila czasu by się temu przyjrzeć, po zdaniu z nas osadu ukazała się ciemno brozowo-złota Barwa przepysznego wina śliwkowego. Wino to było przepyszne o słodkawym posmaku. A miało ono 30 lat.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Kolego zmień tego SZAJSUNGA na coś normalnego bo tego co piszesz nie da się czytać.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: środa, 5 sie 2015, 06:26
autor: osmaro
O ile się orientuje to nie chodzi tu o uwagi na temat telefonów, jak chcesz to zmień forum a takie uwagi zachowaj dla siebie.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: środa, 5 sie 2015, 09:22
autor: panmufinek
Ale chodzi też, o czystość języka którym się posługujemy.
Jest to FORUM i nie piszesz Kolego dla siebie ,a tak pisząc wystawiasz sobie laurkę.
Piszmy po POLSKU.

Do Moda- jak odbiegłem zbytnio od tematu proszę o podczyszczenie - ale trafia mnie jak czytam takie coś co aspiruje do ojczystego języka i zaniża jakość tego Forum.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: środa, 5 sie 2015, 11:01
autor: ramzol
osmaro pisze:3 lata temu mój dziadek znalazłem wino swojej teściowej a mojej prababci w zakątku piwnicy w dymionie. Balon wraz z zawartością pojechał na wies i przez kolejny rok lerzakował. Wreszcie była chwila czasu by się temu przyjrzeć, po zdaniu z nas osadu ukazała się ciemno brozowo-złota Barwa przepysznego wina śliwkowego. Wino to było przepyszne o słodkawym posmaku. A miało ono 30 lat.
Mnie tam telefon nie przeszkadza, sam robię błędy i przeinaczam słowa ale zwrócenie uwagi na błędy w pisowni to nie jest powód do kłótni. Masz kolego opcje edytuj wiec popraw żeby było po polskiemu, a nie unosisz sie dumą ;)
Moderatorzy maja dość roboty. Pamiętajmy o tym.

Co do tematu, w Belgi wynajmowaliśmy stary dom, (niektórzy nawet twierdzili ze tam straszy w nocy) znalazłem w piwnicy kilka butelek wina z bardzo starym korkiem, wysypał się jak otwieraliśmy :). Wino było wytrawne i klarowne. Nie mam pojęcia jak stare było ale na pewno było najstarsze jakie piłem.
W domu mam wino marki wino ;) z 2001 roku i jeszcze postoi :lol:

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: środa, 5 sie 2015, 20:22
autor: rozrywek
Ja piłem wino 36-io letnie. Pamiętam bo wtedy miałem właśnie tyle lat.
Z archiwum winiarni, nie pamiętam jakim cudem się tam znalazłem. W każdym razie wino było bardzo smaczne, ale miało konsystencję rzadkiego kisielu.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 6 sie 2015, 22:57
autor: Anubis
Wino otworzę za tydzień na razie przebywa w lodówce, przez ciemną bursztynową butelkę widać że jest raczej jasne, widać sporo zbitego osadu na ściankach tam gdzie wino leżało. Korek jakiś dziwny jak z drzewa i szyjka ma otwór jak by nie równomierny, wgięty po obu stronach do środka ale może to tylko złudzenie, góra zalakowana, lak z jednej połowy skruszony, sypie się przy mocniejszym dotknięciu. Nawet jeśli wino będzie nie do wypicia to i tak będę mieć frajdę...
Butelka przebywała z trunkami z lat 20 i 30... zobaczymy :)

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 6 sie 2015, 23:08
autor: Kamal
Opisz później wrażenia smakowe :mrgreen:
K.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: czwartek, 6 sie 2015, 23:59
autor: Anubis
Jak się nie zatruję... wino nie znanego pochodzenia powinno się badać, szkopy podobno czasem zatruwali wina, raz się żyje.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 7 sie 2015, 00:05
autor: euphorbia1
Mój znajomy ma kontakty w winnicach Austrii i od niego dostałem ok 25 letnie białe wino półsłodkie. Nie gustuję w takich ale ten jego prezent był znakomity. Korek był tak pokruszony, że korkociągu nie można było wykorzystać. Mój nauczyciel /od wina i winnicy/ twierdzi że mało jest pijalnych win starszych niż 4-6 letnie ale chyba nie ma racji

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 7 sie 2015, 01:50
autor: Lootzek
Eh, no patrz a ja poluję w kraju na austriackie winko i trudno o nie, a ponoć, mimo niekoniecznie sprzyjającego klimatu, robią świetne białe wina :)

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 7 sie 2015, 14:14
autor: JanOkowita
Przy pewnej wielkiej rodzinnej okazji piłem wino Bussia Barolo DOCG z 2001 roku. Ale wiadomo, nie za często da się to czynić ze względu na cenę (!).
Jestem teraz w trakcie lektury książki "Nowe kroniki wina" autorstwa Marka Bieńczyka. W rozdziale poświęconym wyborze wina na długoletnie przechowanie (np. w dniu urodzin potomka jako prezent na 18-te urodziny) autor pisze, że jedynie wielkie bordeaux. barolo, burgundy lub niektóre riojy nadadzą się do tego. Natomiast ciekawostką jest, że we francuskiej Jurze przy granicy szwajcarskiej w apelacjach cotes-du-jura i chateau-chalon wytwarza się wino ...żółte ! Dojrzewa w beczkach przez 6 lat i na jego powierzchni podobnie jak przy produkcji sherry tworzy się kożuszek drożdżowy. Tym samym powstaje nieprawdopodobny bukiet orzechów, migdałów, szafranu, curry i jabłek.
Autor nadmienia, że takie wino może być przekazywane z pokolenia na pokolenie jak np. rodowy sygnet i 50 lat to dla takiego wina to pestka !

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 7 sie 2015, 14:44
autor: jakub2001
20 lat temu uczyłem się pić wina. Bardzo tanie w tamtym czasie w Niemczech były białe wina reńskie. Kupowałem różne, tanie po około 1DM za sztukę. Ponoć nie nadają się do leżakowania. Mam dziś ich dużo z roczników '96, '97, '98.... Każdego lata sprawiają lekko schłodzone dużo radości. Są jeszcze bardziej owocowe, nadal lekko słodkie (nie wszystkie) i jedyne czego mogę się czepiać, to po otwarciu nieraz czuć korek. Leżą sobie w piwnicy między 15 i 18 stopni przez cały rok. No może przy obecnych upałach 19. Więc wbrew obiegowym opiniom nieraz warto spróbować.
Pozdrawiam.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 7 sie 2015, 15:15
autor: wawaldek11
Ja najstarsze piłem z 1968r. Ale wtedy chodziłem do podstawówki :mrgreen:
A teraz przymierzam się do degustacji wina z 1988 - prezent od forumowych kolegów :poklon;

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 14 sie 2015, 21:02
autor: Anubis
Wino przez 2 tygodnie chłodziło się w lodówce, dziś zauważyłem że przeciekło i połowa butelki przelała się na dno lodówki :( dziwne bo w tej pozycji przeleżało 70-85 lat ;\
A teraz najciekawsze.... spróbowałem...
Smakuje jak.... wino domowe.....
Czuć osad, duża słodkość na moje oko blg 4-5 , czuć winogrora i śliwki.... jest bardzo dobre :) aż nie chce się wierzyć że te wino ma tyle lat, smakuje jak stare ale nie aż tyle... :)

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 14 sie 2015, 21:12
autor: Anubis
Czuć lekko piwnicą tak poza tym bardzo dobre :)

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 14 sie 2015, 21:37
autor: Kamal
Ale po tylu latach, myślę, że niepowinno uciekać przez korek. Wkońcu im wino starsze tym bardziej gęste. :-)
K.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: piątek, 14 sie 2015, 21:40
autor: Anubis
Korek troszkę dziwny jak by w połowie zwężony, może być tak, że to to wino domowe...
generalnie zamówiłem kolejne .. ale frajda jest !

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: sobota, 15 sie 2015, 20:32
autor: drgranatt
Nie można powiedzieć, że piłem ale na pewno będę pić. Mam w piwniczce 2 butelki. Jedna ma na pewno 15 lat a druga około 25. Na razie nie przewiduję konsumpcji bo nie ma takiej okazji aby to uczynić.

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: sobota, 15 sie 2015, 22:14
autor: manowar
28 letnia cava - mocno piwniczna - nic nie urywało ani w trakcie picia ani następnego dnia
30 letni trójniak - poezja :D

Re: Jakie najstarsze wino piliście ?

: wtorek, 25 sie 2015, 21:27
autor: Anubis
Wpadła mi jeszcze butelka czegoś co przypominało Porto lub Madeira :) całkiem pijalne, brak posmaku piwnicy, bardzo słodkie tylko sporo osadu i kolor whisky z kawą.