Strona 1 z 1

Beczki dębowe - producenci

: sobota, 21 lis 2009, 16:40
autor: Kucyk
Wysłałem dziś zamówienie do firmy http://www.bednarstwo.eu/

Niniejszym zamawiam beczkę dębową o pojemności 30L w wykonaniu standardowym, w cenie 370zł + 18zł koszt transportu. Wpłaty przelewem na Wasze konto dokonam w poniedziałek 23 listopada. Beczka przeznaczona będzie do kilkuletniego (2-4 lata) starzenia destylatu śliwkowego o mocy 55-60%, co proszę uwzględnić w przygotowaniu wnętrza (uważam, że celowe będzie mocne wypalenie). Ponadto proszę o dostawę beczki w stanie do natychmiastowego napełnienia destylatem.
Z uwagi na konieczność przerobienia surowca w jak najbliższym czasie, proszę o potraktowanie zamówienia jako pilnego.

Zwracam się również z prośbą o wysłanie mejla potwierdzającego przyjęcie zamówienia do realizacji wraz z określeniem możliwego terminu dostawy, co będzie bardzo pomocne w planowaniu procesu technologicznego w mojej wytwórni nektarów.

Mając nadzieję na rozwinięcie współpracy pozostaję z poważaniem.

Kuc


Zobaczymy jak się ta firma postara... 8-)

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: poniedziałek, 30 lis 2009, 12:21
autor: Kucyk
Jest!
Beczka.jpg
Czekałem tydzień i jedną godzinę od chwili dokonania przelewu i mam ją!
Kurcze, cieszę się jak dzieciak który dostał nową zabawkę. Beczka jest piękna. Właśnie napełniłem ją gorącą wodą i czekam aż się uszczelni,bo miejscami na złączach klepek kropelki występują. Ale to normalny stan w nowej, suchej beczce. Martwi mnie trochę ten kranik, bo będzie prowokował do degustacji, ale cóż, silną wolę trzeba ćwiczyć.

Podoba mi się fragment instrukcji: "MAMY NADZIEJĘ ŻE OSIĄGNĄ PAŃSTWO WIELE SATYSFAKCJI Z NASZYCH BECZEK DEGUSTUJĄC STARKI, NALEWKI, WINA, KONIAKI ZROBIONE W DOMOWYCH WARUNKACH." :twisted:
Instrukcja.jpg

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: poniedziałek, 30 lis 2009, 15:48
autor: Winiarek5
Joj!
:ok:

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: wtorek, 1 gru 2009, 20:24
autor: dmatys
Zaglądałeś do środka (kurcze jak tam zajrzeć :hmm: ) - wypalona mocno jest??

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: wtorek, 1 gru 2009, 21:07
autor: Kucyk
Zaglądał!
Rzeczywiście nic nie widać! ;P
Ale paluchem dłubał, to nadwęglony dąb jest!

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: piątek, 4 gru 2009, 14:40
autor: dominik77
witam Kolego Kucyk
Mam pytanie ,ile taką beczkę trzeba moczyć żeby się uszczelniła .
i czemu jest tak ważne mocne wypalenie,słyszałem że bednarze wypalają klepki tylko dla tego żeby je wygiąć i dopasować do metalowych obręczy.Czy aby ma to na celu poprawienia zapachu i koloru :) pozd dominik77

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: piątek, 4 gru 2009, 18:27
autor: Kucyk
Instrukcja (na zdjęciu kilka postów wyżej) mówi o namaczaniu przez 24h. Po tym czasie beczka ma być w 100% szczelna. Zaś opalenie mocne wnętrza sugerował mi jeden z moich kolegów - spec od whisky. Później w rozmowach z producentami beczek, każdy z nich również twardo stał przy konieczności nadwęglenia klepek skoro starzeniu ma ulegać destylat. Na koniec powodem zlecenia mocnego opalenia wewnątrz były moje udane eksperymenty z dębem o których możesz przeczytać np. tu http://alkohole-domowe.com/forum/post847.html#p847

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: piątek, 4 gru 2009, 22:09
autor: Maciej_K
i czemu jest tak ważne mocne wypalenie,słyszałem że bednarze wypalają klepki tylko dla tego żeby je wygiąć i dopasować do metalowych obręczy.Czy aby ma to na celu poprawienia zapachu i koloru
Wypalenie beczki ma znaczenie dla jej szczelności, odporności na działanie przechowywanego w niej medium i ograniczenia kontaktu surowego drewna z zawartością beczki.
Wyginanie i dopasowywanie jest prowadzone przed wypaleniem (wypalenie jest jednym z ostatnich etapów produkcji) - w celu zmiękczenia drewna wykorzystuje się gorącą parę wodną.
Pozdrawiam:)

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: czwartek, 10 gru 2009, 13:25
autor: dominik77
Hejka ;)
dzięki za objaśnienia na ten temat, jak jeszcze byś mógł poradzić co do zacieru odpowiedniego do wytworzenia
wspominanego whisky :) znaczy się przepis :lol: pozd.dominik77

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: czwartek, 10 gru 2009, 14:11
autor: Kucyk
Niestety wspomniany Kolega jest specem od sprzedaży i promocji markowych trunków. Zna on technologie wytwarzania ale nie w stopniu umożliwiającym własną produkcję. ;P

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: piątek, 5 lut 2010, 15:25
autor: hbrys
Witam

Zastanawiam się na zakupem ciut mniejszej, ale też dębowej - oczywiście nie na wodę. ;) Pytanie jak się spisuje beczka i jak smaczek?? Planuję wlać tam wyrób ze śliwek ew. wiśni. Pozdr.

Re: Beczki dębowe - bednarstwo.eu

: piątek, 5 lut 2010, 20:53
autor: Kucyk
O, Kolega Hbrys przypomniał mi, że coś tam w kącie stoi. Idę zerknąć na zawartość...
:pije:
Wspaniały smak, lekko słodkawy, zaś po minucie wyraźny akcent surowego dębu. Aromat... mmm... boski. Ja nie żałuję tych 370zł. Beka jest I klasa!

Tylko taka uwaga: jak się do niej jakąś charę drożdżową wleje, to nie należy się spodziewać, że burgund z kranika popłynie. To jednak nie jest magiczna beczka.

Ile produkujemy? Dyskusja o skali wybryków.

: sobota, 27 lut 2010, 16:21
autor: Coorp.pl
Kucyk w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post16787.html#p16787 pisze:...Co do inwestycji w hobby to zeszły sezon pochłonął ponad 2 tyś. PLN włożone w zakup sprzętu: beczek plastikowych, nowych aparatów szklanych, beczki dębowej, szkła laboratoryjnego... Na poprzednie sezony też parę ładnych banknotów z Władysławem Jagiełłą poszło.
Co do beczek, to polecam pana Eugeniusza Okrutę, bednarza z Krzeszowa, w trójkącie między Wadowicami, Suchą Beskidzka, a Bielsko-Białą. Kilka już od niego poszło do psoty na Mazowszu. Bardzo dobre, wypalone, polecamy. Do tej pory zamówiliśmy dla kilku 2x100 l, 3x30 l i 5x15 l.

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 27 lut 2010, 19:45
autor: mateusz0177
Witam.
Chciałbym podzielic się moim doswiadczeniem beczka+sliwowica.

Przed piętnastoma miesiącami zakupiłem moją pierwszą beczkę 10 l o srednio mocnym wypaleniu. Zrobiłem sliwowicę o mocy 75% a następnie nalałem na suszone skórki sliwek. Nalew wyszedł przedni o wzmocnionym aromacie i lekko zabarwiony w kolorze karmelu. Napełniłem beczkę do pełna(około 11,5 litra) i zostawiłem w pokoju stołowym jako dekorację. Po prawie 1,3 roku postanowiłem sprawdzić co się dzieje. Byłem ogromnie zdziwiony. Trunku znacznie mniej bo około 8 litrów(ubyta częsć to tzw działka aniołów) czytałem że z pierwszym rokiem ubywa 4 % u mnie zniknęło chyba troszke więcej (moje anioły były bardziej zachłanne:). Ale mówię wam smak i aromat boski. Sliwowica zmieniła się prawie nie do poznania w kolorze ciemnym tak jakbym zabarwił ją karmelem. Cieszyłem się jak dziecko, że sam zrobiłem cos czego nigdy i nigdzie nie powstydziłbym sie podać nawet na królewski stół. Smak beczki+ sliwka.... to jest to.....

polecam wszystkim zwolennikom sliwowicy
pozdrawiam

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 25 mar 2010, 15:49
autor: Maro.
Siema koledzy ;)

Myślałem nad kupnem beczki debowej lecz nie jest to tanie a ja jeszcze sie ucze wiec nie pracuje.
Ostatnio w środe przechodziłem obok trgowiska w Żywcu,miałem troche czasu wiec wstapiłem bo nie bylem już dawno na targowisku.
Spotkałem tam kolesia który handlował beczkami no i tak z nim zaczołem romawiać na temat beczek i on sam je wykonuje w rozmiarach od 1.5L do nawet 100L.
On lakieruje tylko te 1.5L i wiekszych juz na ogół to nie,ale mysle ze dało by sie dogadac.
Ja pytałem o cene 15L to mi poiwedział że 200zł z kranikiem i kraniki to do wyboru są drewniane i takie z gumowa zatyczka oraz metalowe.Mnie jak na razie nie stać na taki bajer.Pomyślałem sobie o forum i od razu go pytałem czy wysyła bo wydało mi sie to nie za drogo wiec on mówi ze jak trzeba to wyśle.
Więc koledzy może ktoś z was ma ochote na taka beczke,beczki sa oczywiście wypalane ze środka.Koleś wydaje sie w pożądku wiec myśle ze wszystko da sie z nim ustalic,mam tylko jego nazwisko i nr. tel.
Ćwiekała 693-826-954
On jest z okolic Sucha Beskidzka.

Pozdrawiam Maro ;)

Beczka na Śliwowicę

: wtorek, 19 paź 2010, 11:35
autor: pawlos445
Witam

Mam zamiar kupić beczkę dębową na śliwowicę. Producent "Pawłowianka" z Rejowca.
Czytałem, że Kucyk ma beczkę od tego gościa, a może ktoś jeszcze?
Dla pewności mam parę pytań: jak jest, z jakością tych beczek, czy kranik "trzyma",
czy wypalenie ma być mocne itp. ?

Z góry dziękuje
Paweł

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 19 paź 2010, 22:27
autor: Kucyk
Po prawie roku przetrzymywania w omawianej baryłce śliwowicy (na dzień dzisiejszy z 27 litrów pozostało jakieś marne 3 :cry: ) mogę stwierdzić z całą odpowiedzialnością, że beczka z owej wytwórni jest bez zarzutu. Nie przecieka, nie rozpada się, nie zmienia barwy, jest cały czas estetyczna, słowem: chujowizną nie pachnie.
Kurek, nazwany przez Kolegę Pawlosa kranikiem, działa jak trzeba i problemów nie przysparza. No może poza jednym, że zbyt kusi do spuszczania specjału.
Beczka była mocno wypalona, ale nie stopień wypalenia beki, moim zdaniem, decyduje o walorach trunku. Bo tak naprawdę zwęglona, przypieczona warstwa jest cieniutka. A za nią działa już surowy dąb. I to on nadaje szlachetność. Proponuję w zamówieniu napisać do czego owa beczka służyć by miała, a fachowcy już ją tam odpowiednio osmolą...

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 20 paź 2010, 15:31
autor: pawlos445
No dobra, kupiłem.

Pojechałem dzisiaj do Rejowca ( mam blisko 40 km ) i kupiłem beczułkę 15l .
Jest bardzo fajna. Rozmawiałem z właścicielem firmy i... ??? Powiedział że, w beczułce tej wielkości należy trzymać trunek max. rok, bo w tym czasie potrafi wyparować znaczna jego ilość :cry: , a im dłużej tym więcej.
Kilka postów wyżej kolega Mateusz napisał, że Mu sporo ubyło w takim czasie.
Ciekawi mnie, jak to jest u innych?

A oto mój zakup

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 20 paź 2010, 20:51
autor: mario_
Może głupie pytanie - ile razy praktycznie można napełniać taką beczkę?
Wiemy przecież że Amerykanie do bourbonów używają tylko nowych, Szkoci - przeciwnie. No ale nie uśmiecha mi się wydać 3xx PLN i użyć jej tylko raz ;/

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 20 paź 2010, 21:19
autor: Zygmunt
Pawlos, ta beczka jest z zewnątrz lakierowana?!

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 21 paź 2010, 07:01
autor: pawlos445
Zygmunt, beczka nie jest lakierowana. Jest natomiast lekko opalona, ma to zapobiegać powstawaniu pleśni, czy innych grzybów.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 11 lis 2010, 18:43
autor: Zygmunt
Przypadkiem natknąłem się na fajnego posta jednego z userów sąsiedniego forum, rzecz dotyczy beczek:
http://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic ... 9617#59617

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 11 lis 2010, 20:14
autor: Kucyk
Wykład wspaniały, jednakże z jedną tezą się nie zgodzę:
O ile wino dojrzewa (smak staje się coraz bardziej harmonijny) nawet przechowywane w szklanych balonach, o tyle czyste destylaty, poza początkową fazą kilku dni, nie zmieniają się jeśli stoją w szkle bez dodatku dębu. Z resztą zasady dotyczące nazewnictwa trunków (V.S., ****, V.S.O.P, X.O., etc.) odnoszą się do czasu leżakowania w beczkach dębowych. Po przelaniu do szkła V.S. nie stanie się V.S.O.P. choćby za 100 lat.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 10 gru 2010, 19:22
autor: Tomik
Wykład niezły ...ale raczej dla winiarzy.
Mam 2 beczki jedną 10L i jedną 30L. Nigdy ich nie traktowałem żadnymi paskudztwami z siarką, po kilkukrotnym wypłukaniu wodą i zalaniu 60% towarem raczej żadna bakteria nie rozmnoży się ;)
Nie wiem jak u Was ale u mnie nie zauważyłem nic na gorsze, a trunek już 12 miesiącach jest...no cóż z innej planety, tej lepszej planety :P . Moje nie są wypalane, robił mi je taki dziadek po 80-ce, w swojej drewutni u siebie na wsi. Codziennie wypijam za jego zdrowie setkę, żeby żył jak najdłużej :respect:
Mam zamiar teraz kupić dychę wypalaną i zalać czymś "białym" zobacze jak bedzie różnica między nie wypalanymi a wypalanymi.
Lecz to napewno jeszcze potrwa zanim będę mógł się podzielić doświadczeniami wzrokowymi a głównie smakowymi :pije:
aHa i jeszcze ten link:
http://www.swiat-alkoholi.pl/site/?item=58
Pozdrawiam ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 19 sty 2011, 23:57
autor: mario_
Słuchajcie, trochę odgrzeję temat.
Jak taka beczka zachowa się na mrozie? Mam możliwość składowania w nieogrzewanym garażu, przy -15 (i mniej) na zewnątrz w środku
zapewne też będzie ujemnie. I teraz dylemat bo chcę kupić beczkę na przyszły sezon ale jedynie miejsce gdzie mogę
to trzymać/leżakować to ten garaż. Czy taka beczka się nie rozszczelnia?
Może odrobina wilogci w desce zamarznie? No nie wiem. Wybaczcie lamerskie pytanie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 00:01
autor: Zygmunt
A zakopać nie da rady?

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 00:10
autor: rozrywek
Na zewnątrz w srodku.... jezykowo powala.
Dobry ma Zygmunt pomysł.
Zakopać, Jest strefa przemarzania gruntu, teoretycznie 130cm.
Przy 2m wykopanej dziurki masz pewność że temperatura będzie stała ok 10 stopni, czyli idealna dla twojego wyrobu.
Garaż odpada, skoki temperatury, rozmrażanie i zamrażanie rozwalą ci beczkę w drobny mak.
Bierz łopate i kop dołek.
Drugi dla teściowej hihihihihih. przyda się.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 11:22
autor: radius
Kup paczkę wełny mineralnej gr. 15cm (niewielki koszt), opatul dokładnie bekę, owiń starym kocem albo kawałkiem folii i masz pewność, że nie przemarznie. A kopanie dziury sobie daruj. Jeszcze teściowa zobaczy, uprzedzi twoje zamiary i zamiast beczki to ty wylądujesz w tej dziurze :mrgreen:

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 11:54
autor: mario_
radius pisze:Kup paczkę wełny mineralnej gr. 15cm (niewielki koszt), opatul dokładnie bekę, owiń starym kocem albo kawałkiem folii i masz pewność, że nie przemarznie. A kopanie dziury sobie daruj. Jeszcze teściowa zobaczy, uprzedzi twoje zamiary i zamiast beczki to ty wylądujesz w tej dziurze :mrgreen:
Dzięki za radę. Kopanie raczej odpada bo nie jestem u siebie. Ciężko ich jest przekonać.
rozrywek pisze:Na zewnątrz w srodku.... jezykowo powala.
Czekałem kiedy językowi puryści będą się czepiać o brak przecinków, słusznie trzeba dbać o polszczyznę.
rozrywek pisze: Dobry ma Zygmunt pomysł.
Zakopać, Jest strefa przemarzania gruntu, teoretycznie 130cm.
Przy 2m wykopanej dziurki masz pewność że temperatura będzie stała ok 10 stopni, czyli idealna dla twojego wyrobu.
Garaż odpada, skoki temperatury, rozmrażanie i zamrażanie rozwalą ci beczkę w drobny mak.
Bierz łopate i kop dołek.
To nie jest takie proste, wykopać dołek na nie swojej posiadłości :-). Wiadomo, że każdy chciałby mnieć taką piwniczkę. Dzięki za informacje, beczka na mrozie odpada. Albo wymyślę inną lokalizację albo zastosuję ocieplenie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 14:32
autor: Zygmunt
Wiesz, zakopać możesz niekoniecznie u siebie, tylko np. w jakimś lasku nieopodal :)

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 14:47
autor: radius
Tylko napisz gdzie, żebyśmy ze Zygmuntem mogli "sprawdzić" czy wszystko zrobiłeś prawidłowo :smiech: :smiech: :smiech:

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 20 sty 2011, 14:51
autor: rozrywek
I nie zapomnij dodać tabliczki z napisem:

"Broń boże nie odkopywać teściowej"

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 28 sty 2011, 20:47
autor: bimber100
Witam wszystkich ;)
właśnie zlałem 180l winka z winogron...chcę teraz to wszystko wlać do drewnianych beczek!dzwoniłem do jednego producenta z Rejowca F. i chciałem zamówić 5 beczek dębowych (2*50l,2*30l,1*20l) a On mi na to,że do białego wina beczki z akacji...
kazał mi się wstrzymać kilka dni,bo właśnie zaczyna produkcję beczek z akacji.

czy ktoś z forumowiczów może mi coś więcej napisać o beczkach z akacji?
i czy białe winko można jednak trzymać w dębie?

szkoda by było zmarnować tyle szlachetnego trunku ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 28 sty 2011, 21:20
autor: Kerry
Ciekawe czy chodzi rzeczywiście o akację czy o robinię... :evil:

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 30 sty 2011, 22:07
autor: bimber100
Wczoraj miałem wolną sobotę i postanowiłem wybrać się do tego Rejowca osobiście...blisko nie miałem jakieś 190 km, ale powiem wszystkim, że warto było! Pomieszczenie 50m i same beczki... są normalnie piękne! ;)
Zostawiłem 2500zł, kupiłem 4 beczki z akacji i 3 z dęb. Gość daje gwarancje na rok, problem jakiś z beczką i przysyła kuriera na własny koszt!
Naprawdę jestem pod wrażeniem tej firmy, teraz zobaczymy jak wpłynie to na moje trunki i
jak zachowują się ich beczki...
Właściciel pokazywał mi swoja piwniczkę ze swoim trunkiem i swoimi beczkami...coś pięknego!120 beczek w piwniczce pod ziemia, ma nawet 50 litrów starki! Ja nie chce nikogo promować, ale warto tam pojechać i zobaczyć to na własne oczy...

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 30 sty 2011, 22:28
autor: Agneskate
bimber100 daj fotki tych zakupionych beczek. :)

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: środa, 9 lut 2011, 19:47
autor: Partyzant
Dąb można dodać wszędzie, tylko ze potrzebuje czasu maceracji... Kiedyś wino, piwo i inne trunki trzymali w rożnych bekach... Ja ostatnio wrzucam do wszystkiego, według mnie i moich eksperymentów dodaje naturalny dąb bez pieczenia, wychodzi posmak bardzo dobry. Trzeba odczekać i nie przesadzić z wiórami ( dodaje kosteczki )

Na dodatek wyjdzie taniej niż kupić beczkę... Beczka po paru przechowań czegokolwiek np. Wina już się nie nadaje bo cały smak drzewa został wyciągnięty...

Osobiście znam winiarzy którzy dodają dąb w rożnych postaciach i macerują w bekach nierdzewnych lub glinianych...

Ps. Ale dobre wino z dębowej :haha: beczki...

Ps.2 Taka dębowa beczka po użyciu jest sprzedawana za parę zloty przykładowo, na dekoracje... itd .

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: środa, 9 lut 2011, 20:25
autor: macius
Po parę zlotych? Gdzie to można dostać? Poproszę dwie :mrgreen:

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: czwartek, 10 lut 2011, 14:28
autor: Partyzant
Francja lub Hiszpania od 30 euro za beczkę... 200l ostatnio kosztowała 60 euro, a nowe kosztują od 500 euro. Mówimy o bekach dębowych. Przykładowo robione z kasztana (nowe) kosztują za 50l powiedzmy do 50 euro, tej ostatniej ceny nie pamiętam dokładnie.

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: wtorek, 5 kwie 2011, 15:03
autor: Partyzant
Powracam do Beczek. Potwierdzenie cen.

Parę dni temu rozmawiałem z winiarzem i ma do sprzedania beczki dębowe 225l. Za 60 Euro używane (3-letnie) , a za nowe 600. W Hiszpanii.

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: wtorek, 5 kwie 2011, 23:37
autor: Zygmunt
No ok, a jak wygląda spraw transportu takiej beczki? 60e za 225l beczkę to świetna cena...

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: środa, 6 kwie 2011, 23:31
autor: Partyzant
Pewnie że super sprawa, następnym razem kiedy będę w okolicach to kupie, mam zamiar kupić parę ale w furgonetkę to mi wejdzie tylko jedna no z bólem może i dwie ( Seat Inca)
A transport do Polski to by trzeba było podumać... W Madrycie co niedziele zbierają się Polacy którzy wożą Polaków do polski i vice versa furgonami a'la Ford Transit, gdyby jechał do kraju i nie byłby kompletu to może by zabrał beczkę, po prostu trzeba by się dowiedzieć, bo paczki do Polski wożą i to za dobrą cenę... Druga opcja to jeśli znasz jakiegoś TIR-owca to mógłby zabrać za niewielką opłatą. Bo słać przez firmę to mi się wydaje że się nie opłaca "skórka za wyprawkę" Choć nigdy nic nie wiadomo.

Jeśli wejdziesz w Google Earth to w wyszukiwarce napisz Toro, jest to mała miejscowość, która zajmuje się winem (muszę powiedzieć że bardzo dobrym) i tam są beczki.

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: czwartek, 7 kwie 2011, 09:03
autor: Zygmunt
Ile może ważyć taka beczka? Wejdzie na jedna europaletę?

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: czwartek, 7 kwie 2011, 14:15
autor: Partyzant
Spróbuje się skontaktować z gościem to zapytam ile waży, Na euro paletę wchodzi bez problemu, bo je widziałem i maja koło metra wysokości.

Rozmawiałem, ale nikt się nie orientuje ile to waży, z początku mówili że 60kg, później gościu poprawił z 35-40kg. Na moje oko to nie dochodzi do 40kg... za chiny ludowe... obstawiam na 30-parę. Będę tam w czerwcu aby zakupić dwie sztuki, jedna dla moich wyskoków a druga na dekoracje. Jak zważę, podam dane. ( Te na dekoracje chodzą po 30e, tak mi powiedzieli dzisiaj z rana )

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: środa, 13 lip 2011, 23:18
autor: Partyzant
Partyzant pisze:Spróbuje się skontaktować z gościem to zapytam ile waży, Na euro paletę wchodzi bez problemu, bo je widziałem i maja koło metra wysokości.

Rozmawiałem, ale nikt się nie orientuje ile to waży, z początku mówili że 60kg, później gościu poprawił z 35-40kg. Na moje oko to nie dochodzi do 40kg... za chiny ludowe... obstawiam na 30-parę. Będę tam w czerwcu aby zakupić dwie sztuki, jedna dla moich wyskoków a druga na dekoracje. Jak zważę, podam dane. ( Te na dekoracje chodzą po 30e, tak mi powiedzieli dzisiaj z rana )

A oto beczka 220l.

Waga: -/+ 63kg.
Wysokość: 95cm.
Szerokość: 70cm. ( w najszerszym miejscu )
-/- 56,7cm ( w najwęższym miejscu )
Objętość, diametr: 214cm na środku
-/- -/- 180cm ( w najwęższym miejscu )
Szerokość obręczy: 4cm.
Odległość między obręczami: Od góry. 3,5cm / 14,2cm / 27cm
-/- -/- Nitami: 5,5cm
Grubość obręczy: 2mm.
-/- klepek 2,5cm. ( Dąb )
Wielkość otworu do wlewu: 4,5cm na zewnątrz i 4cm w środku.
Na deklu napisane: Victoria Alta Toneleria ( Baski )
I jeszcze coś takiego: AO-TM
A - X
G - F

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: czwartek, 14 lip 2011, 05:46
autor: radius
No to kiedy przywozisz te beki do Polski i za ile :lol: :?:

Re: Metoda 1410 czyli produkcja najprostszych "cukrówek"

: czwartek, 14 lip 2011, 14:00
autor: Partyzant
Radius, ja się tym nie zajmuje, jeśli ktoś by chciał to można by podumać. A w Polsce będę za 2 lata :bezradny:

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:53
autor: odyrektor
Od dwóch lat mam 8 litrową beczkę dębową, którą sukcesywnie zalewam produkowanym trunkiem. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn trzy klepki z beczki rozszczepiły się w poprzek na całej szerokości do zewnętrznej strony. O uszkodzeniu mechanicznym nie ma mowy. Antałek leży na stojaku i co również niezrozumiałe są to klepki boczne.... Może ma ktoś jaką teorie co do przyczyny? Ktoś się z czymś takim spotkał???

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 26 gru 2011, 17:05
autor: JanOkowita
Nie jestem jakimś specjalistą bednarzem, ale sprzedaję w swoim sklepiku beczki dębowe. Moim zdaniem powinieneś wylać trunek z tej beczki i zalać ją ciepłą wodą (60 st.C), gdyż prawdopodobnie drewno ma za mało wody. Zalewanie alkoholem powoduje "wysysanie" wilgoci z drewna (osmoza) i stąd wynikają pęknięcia zewnętrzne. Tak więc raz na jakiś czas po prostu beczkę trzeba nawodnić.

Aha, i jeszcze jedno. Czy beczka była zaimpregnowana z zewnątrz ? Najlepsi bednarze impregnują beczki woskiem pszczelim, a inni bejcą (kupiłem kiedyś taką 3-litrową z firmy Pawłowianka - musiałem ją wietrzyć przez miesiąc, a pomimo tego smród chemii przeszedł do trunku).

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 26 gru 2011, 17:12
autor: odyrektor
Dziękuję za szybką odpowiedź. Rzeczywiście beczkę napełniałem do pełna a później sukcesywnie ją opróżniałem i tak w kółko. Uszkodzenia klepek zauważyłem przy kolejnym napełnianiu. Tak czy inaczej muszę gdzieś wymienić rozszczepiane klepki... :cry:

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 31 gru 2011, 12:02
autor: bimber100
No, ja kolego posiadam kilkanaście beczek i muszę powiedzieć, że nie mam z nimi żadnych problemów. Wymiana klepeczki chyba nie jest prostą sprawą, myślę że sam tego nie zrobisz. Jeżeli gorąca woda nie pomoże próbuj jeszcze wosk pszczeli na gorąco..podobno jest najlepszy do uszczelniania beczek...kiedyś szeroko stosowany w uszczelnianiu drewnianych beczek w browarach.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 12 sty 2012, 02:12
autor: Coorp.pl
Witam po bardzo długiej przerwie. Chciałbym odpowiedzieć na kilka kwestii. Alkohole leżakują w beczkach nieraz kilkadziesiąt lat, no, może raczej leżakowały. Mam na myśli rodzime „starki”. Ale i tak np. 8 lat jak w przypadku choćby niektórych koniaków, to nie jest krótko. Podczas długiego leżakowania ma prawo wyparować przez drewno nawet do 30% alkoholu. Wyparować proszę Państwa, bo spotkałem się z teoria, ze tylko pierwsze zalanie ubywa, gdyż dąb „pije” wódkę. Nieprawda. Cześć jest faktycznie „wypijana”, natomiast reszta normalnie w świecie paruje, przechodząc powoli przez drewno ku wierzchowi, a wydostawszy się, w atmosferę.
Starki były właśnie zakopywane w ziemi i to na kilkanaście lat i więcej, więc można. Robiono to w stodołach, więc ziemia tam raczej nie przemarzała głęboko, ale różnica temperatur…
Mój Przyjaciel Pat trzyma 2 beczki dębowe, każda po 100 l w garażu i nic się nie rozszczelnia, ani właściciel nie narzeka na zawartość, a zawartość jest ;-)
Nie pomnę już gatunku whisky, ale przy produkcji którejś, chyba Jack’a Daniel'sa beczki leżakują w pomieszczeniach nieogrzewanych i całym rokiem wentylowanych. I właśnie dzienne i roczne wahania temperatur są jedna z przyczyn jej oryginalnego smaku, zaś do butelkowania niemieszanych exkluzywów Single Barrel są używane beczki z samej góry stosu beczek, czyli z tego miejsca, gdzie wahania temperatur są najwyższe.
Nie wiem, kiedy tu znowu zajrzę, więc Owocnego Roku!

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 19 sty 2013, 18:40
autor: Emiel Regis
Podrzucam namiary na beczki dębowe, z kasztanowca, z morwy, akacji i z wiśni.
Można też nabyć płatki, listewki, pył i czipsy ciekawych drzew, są też aromatyzowane, fajna oferta, gorzej z cenami,są raczej kosmiczne.
http://www.tonneaux-boutique.fr/ - strona główna
http://www.tonneaux-boutique.fr/tonneaux.html - beczki
http://www.tonneaux-boutique.fr/copeaux ... taves.html - czipsy, płatki, pył itp..

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 19 sty 2013, 22:46
autor: kalispera
JanOkowita pisze: Czy beczka była zaimpregnowana z zewnątrz ? Najlepsi bednarze impregnują beczki woskiem pszczelim, a inni bejcą (kupiłem kiedyś taką 3-litrową z firmy Pawłowianka - musiałem ją wietrzyć przez miesiąc, a pomimo tego smród chemii przeszedł do trunku).
Czy kupował kolega bezpośrednio z Pawłowianki ? Trzeba było napisać do Rzepeckiego. to przysłał by nową beczkę i jakiś gratis na wyrównanie strat. Muszę mu o tym powiedzieć, ciekawe co powie, kurde myślałem, że o beczkach to on wie wszystko, bo kto jak nie on.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 20 sty 2013, 17:08
autor: liyo78
Witam

Ja osobiście jestem posiadaczem kilku beczek -pierwszą kupiłem od 'pseudo-bednarza' przez alledrogo. Miałem z nią sporo problemów i estetyka wykonania pozostawiała wiele do życzenia.
Następną kupiłem z Pawłowianki, ale niestety nieświadom dostałem lakierowaną. Wykonanie beczki bez zarzutów.
Następne kupuję już tylko od p. Okruty (http://www.beczkidebowe.pl), który od razu uprzedził, że lakierowanych nie sprzedaje -chyba, że na wyraźne życzenie.
Wg. mnie beczki Pawłowianki i p. Okruty są porównywalne jakościowo do siebie, tylko Pawłowianka powinna uprzedzać że jak się chce przechowywać alkohol to tylko nielakierowane beczki -teraz to wiem i uprzedzam sprzedawcę co chcę kupić.

Pozdrawiam

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 4 lut 2014, 09:10
autor: olo 69
Miesiąc temu kupiłem beczkę 30 litrów z tej firmy:
BOŻENA SASIŃSKA PRACOWNIA BEDNARSKA "BECZKA DĘBOWA"
Zabierzów Bocheński 14, 32-007 Zabierzów Bocheński

Beczka dobrze wykonana, niczym nie lakierowana, wypalona w środku, obręcze nabijane a nie na stałe mocowane do klepek, cena konkurencyjna.

Ciekaw jestem, czy ktoś użytkuje beczkę od tego producenta dłużej i jakie jest jego zdanie na temat tej beczki?

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 15 paź 2014, 22:55
autor: novak
Witam,
kupiłem w 2011 beczkę od p.Bożeny Sosińskiej.
Beczka wraz z zawartością była prezentem ślubnym. Miała wygrawerowane gołąbki, obrączki etc)
Po raz ostatni beczkę widziałem w dniu ślubu, dlatego na jej temat zbyt wiele powiedzieć nie mogę ponad to, że uszczelniła się w około tydzień i przez kilka miesięcy aż do wesela nie uroniła kropelki.
Dała za to wyborny trunek na wiejskim stole..
Mam też pytanie a'propos producentów, czy ktoś może zarekomendować tę firmę?

http://www.beczkibeskidzkie.pl/index.html

Ewentualnie proszę mnie do powyższego wytwórcy zniechęcić ;)
Zamierzam się na skromną beczułkę o pojemności 30 litrów, właśnie od tego wytwórcy, tym razem w prezencie dla.. samego siebie ;)
Czy ktoś z bywalców-użytkowników beczek dębowych widzi różnicę między beczką z dębiny z lasów pod Wrocławiem, a dębem francuskim?
Ja w tę różnicę chciałbym przynajmniej wierzyć jeśli chodzi o leżakowanie alkoholi wysokoprocentowych.
A może jestem w błędzie i ta różnica jest znacząca?

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 16 paź 2014, 21:18
autor: Emiel Regis
Nie znam tych beczek, ale pod wskazanym linkiem niezłych głupot można się naczytać.
Poproś go o kilka zdjęć, szczególnie dekli od czoła tak, żeby można zobaczyć sposób ułożenia słoi w klepkach, to podstawowy parametr określający jakość beczki.
Czy ktoś z bywalców-użytkowników beczek dębowych widzi różnicę między beczką z dębiny z lasów pod Wrocławiem, a dębem francuskim?
Polskie beczki są tanie i to jest ich główna zaleta.
Próbowałem trunki z kilku beczek krajowych i jak dla mnie nuty klepki parkietowej zawsze są mniej lub bardziej wyczuwalne.
Kiedyś dałem koledze szczapki ze swojej beczki kupionej we Francji, a ten po jakimś czasie podesłał trunek do oceny na forum i spotkał się z opinią że tenże trunek był ..leżakowany w beczce.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 16 paź 2014, 21:36
autor: olo 69
Na sąsiednim białym forum magas37 załatwia bardzo dobre beczki z dębu francuskiego. Trunek z takich beczek mocno wypalanych, w porównaniu z trunkiem z beczki polskiej to niebo a ziemia.
Osoby które kupiły jedna beczkę, w niedługim czasie zamawiały często drugą. Sam kupiłem jedną 30 litrów i myślę zamówić kolejną. Naprawdę polecam sprawdzić.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 16 paź 2014, 21:46
autor: jakub2001
olo 69 pisze:Na sąsiednim białym forum magas37 załatwia bardzo dobre beczki z dębu francuskiego.
Kupiłem i napełniłem już 3. Polskie mam 3 różne. Jeśli dokupię to tylko tych od Magas37.
Róznica jak między "małym Fiatem" a Mercedesem. Ale oba jeżdżą!!!

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 01:01
autor: novak
Dzięki panowie,
Mogłem się tego z góry domyśleć.. przekonaliście mnie bardzo szybko do francuskiej beczki.

@ER: ta firma nie odpowiada na pytania jak dotychczas.
Mam beczke po Bushmills'ie, miałem znikomy kontakt z beczką z polskiej dębiny, ale o francuzkach krążą legendy :)
Niestety pojemność beczki po Buszmilsie przerasta moje możliwości czasowe.

@olo69: kolega Magas37 (czy bednarz raczej) na razie chce mieć święty spokój z tego co przeczytałem w wątku o beczkach , ale mam okazje wyrwać jedną francuską 30l z inkszego źródła na już. I to na razie za całe święto musi starczyć.

@ jakub2001: czy to nie beczki z tzw recyclingu beczek po francuskim winie? rozbierane, heblowane i zbijane w mniejsze? btw są piękne!
Z nostalgią oglądam małe Fiaty ale wolę jeździć Mercedesem ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 11:14
autor: olo 69
Beczki mogą być nawet z najlepszego dębu francuskiego. Jednak bardzo dużo zależy od odpowiedniej umiejętności wypalenia beczek w środku. Trzeba się na tym naprawdę dobrze znać.
I właśnie ten bednarz od którego magas37 załatwia beczki, wie jak to robić. Dodatkowo są po recyklingu po jakiś beczkach po winie. Dlatego te beczki oddają zupełnie inny smak. Niesamowicie piękny smak.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 15:28
autor: novak
Co zrobić żeby zaklepać sobie beczkę w następnym rzucie, z kim się kontaktować?
Znasz może przybliżony koszt i miejsce odbioru?
Zaczynam wyczuwać jakiś element mistyczny w tych beczkach od Magasa37, umiesz reklamować produkt! :)
Na teraz mam zamiar kupić tu:

http://starebeczki.pl/nowe-beczki-debow ... 00-litrow/

Nie chce tu nikogo zbytnio reklamować, ale w końcu to wątek o producentach beczek.
Jak już kupię to dam znać jak to z bliska wyglada.. no chyba, że grono kolegów zweryfikuje sprzedawcę i produkt na jego niekorzyść :(

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 16:47
autor: jakub2001
novak pisze:Zaczynam wyczuwać jakiś element mistyczny w tych beczkach od Magasa37, umiesz reklamować produkt! :)
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Też już tak miałem. :D

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 16:48
autor: olo 69
Przejrzałem stronę którą podałeś, ale tam nic nie pisze o powtórnym wypaleniu beczek, a skoro zdejmują warstwę wewnętrzną, powtórne wypalenie powinno się odbyć. Bez wypalenia beczka nie za wiele będzie oddawać do trunku. Ewentualnie dopytaj o ten szczegół.
Chyba, że chcesz beczkę do śliwowicy czy calvadosu? Wtedy używana już beczka a niewypalona będzie ok.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 18:57
autor: novak
Przez 'złożenie ponowne' w opisie rozumiałem, że jest składana zgodnie ze sztuką bednarską - tzn również wypalana.
Facet w mailu twierdzi, że beczki są przygotowane pod leżakowanie trunków, średnio wypalane:

"obawiam się że jeśli chodzi o wypalenie to delikatnie.
Mocno tastowane są na zamówienie, ale pojedynczych sztuk
nikt nam się nie będzie bawił żeby robić w ten sposób, z resztą
takie mocno wypalone są do określonych trunków a nie uniwersalne.
Mogę spróbować zrobić to dla Pana dla takiej jednostkowej akcji
a potem się zobaczy...".

Nie do końca rozumiem..

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 19:55
autor: olo 69
Zależy do czego chcesz beczkę. Jak do zrobienia koniaku, whisky, rumu czy nawet do bimbru, bierz mocno wypaloną. Jak do śliwowicy czy calvadosu może być mniej wypalona.
Pamiętaj aby beczkę przed zalaniem alkoholem zalać chociaż z 3 dni wodą, codziennie ją zmieniając. Uszczelnisz w ten sposób beczkę oraz lekko ją wypłuczesz.

I jak trunek trochę poleżakuje w beczce to podziel się z nami informacjami, czy zakup okazał się trafny według Ciebie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 21:47
autor: novak
Olo, podziel się z nami sekretem jak zamówić bekę od Mangasa37 i ceną, please.
Mam zamiar zalać tę bekę vinho do porto na pierwszych x miesięcy.
Następnie myślałem o whiskey ponieważ słodu Ci u mnie dostatek.
Po whiskey Russian Imperial Stout lub Barley Wine.
Potem jakiś destylat zbożowy - to zabawy na jakieś 5 lat :crazy:
Sok z jabłek na calvados to dla mnie drogi szpas, poza tym już tegoroczny sok na cydr mam zamówiony w ilości skromne 50l.
Śliwki - abstrakcja, dostęp zerowy.
Wynika z tego, że idealna byłaby mocno wypalana.
A co gdybym zalał ją cydrem a za rok o tej porze destylatem jabłkowym?
I tak ją wezmę.. później zdam relację.

Wniosek: trudno dzisiaj o dobre dziecko, ale jeszcze trudniej o dobrą beczkę :shock:

PS Jakub2001, co leżakujesz w swoich beczkach?

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 paź 2014, 21:56
autor: olo 69
magas37 to ten gościu http://www.bimber.info/forum/profile.ph ... ile&u=3694
Znajdziesz go na forum http://www.bimber.info/forum/index.php.
Pytaj jego na pw o cenę i na kiedy by mogla być beczka.

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 18 paź 2014, 02:22
autor: jakub2001
novak pisze: PS Jakub2001, co leżakujesz w swoich beczkach?
Średnio palone whisky ze słodu jęczmiennego, druga whisky ze słodu wędzonego.
Mocno palona rum z czystej melasy trzcinowej.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 16 gru 2014, 23:36
autor: bonzi
Ktoś dobrze powiedział, trzymanie alkoholu w polskiej beczce to jak trzymanie go w szufladzie ... :)

Są też importerzy beczek z południa (tam gdzie sie robi dużo wina) naprzykład Węgier. Znajomi Winiarze używają tylko właśnie węgierskich, bo perfekcyjne wykonanie i dobre cenowo.

Ja zamówiłem właśnie na allegro lekko wypalone, z dobrym rabatem przy kilku sztukach :)

http://img03.allegroimg.pl/photos/orygi ... 4907037299

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 5 lut 2015, 15:55
autor: janik
W ofercie są beczki dębowe o poj.225l. sprowadzone z Włoch po winie Chianti.
Cena za beczkę - 600zł. W trakcie rozmowy o cenie wynikło,że jest możliwość upustu przy zakupie kilku beczek. Beczki wyglądają solidnie,wykonane są z dębu francuskiego.
http://olx.pl/oferta/beczka-debowa-225l ... f78a969669

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 10:29
autor: Bzyk
Kupiłem beczkę z pawłowianki i niestety wygląda jak polakierowana. Czy po przeszlifowaniu będzie się nadawała czy lepiej oddać?

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 11:32
autor: olo 69
Polakierowana się nadaje jedynie na dekorację. Nie kombinuj, oddaj i zamów nową bez lakierowania, bo wiem, że takie mają w ofercie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 13:20
autor: janik
Trochę to dziwne,że kupujący i producent nie wymienili uwag na temat przeznaczenia beczki.
Chyba,że @Bzyk kupił beczkę na aukcji i wybrał właśnie taką wersje.

Rozmawiałem kilka dni temu z właścicielem tej firmy na temat przeróbki beczek z podanego linku w poprzednim moim poście. Z jego wypowiedzi wynikało,że jest to raczej nieopłacalne,koszt przeróbki
nie będzie znacznie mniejszy jak cena gotowej beczki o podobnej pojemności.
Zaznaczył,że on również może zrobić dowolnej pojemności beczkę z dębu francuskiego ponieważ wykonuje takie beczki na zamówienia dla odbiorców z zachodu. :idea:

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 16:44
autor: euphorbia1
Kupiłem beczki francuskie po czerwonym winie. Zostały wyczyszczone i ponownie wypalone pod konkretne destylaty/ faktycznie jak widać przez szpunt stopień wypalenia jest różny i zapach też/ Natomiast to co bierzesz za lakier jest to mieszanina tłuszczów roślinnych i łoju wołowego

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 17:29
autor: JanOkowita
@euphorbia1 - jesteś pewien tego, że to tylko tłuszcz i łój wołowy na beczkach Pawłowianki ?
Ja kupiłem u nich beczułkę 3 litrową 4 lata temu. Była barwiona śmierdzącą bejcą, której chemiczny syf przenikał do środka. Po kilku płukaniach stoi jako element wystroju w pokoju. Pożytek użytkowy żaden. A już broń mnie Boże przed wypiciem czegokolwiek z takiego produktu. Oczywiście można zamówić beczkę bez impregnacji tylko trzeba to specjalnie zaznaczyć w zamówieniu do "wytwórcy".

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 18:34
autor: euphorbia1
Janie - to moje pierwsze beczki. Po Twoim poście pobiegłem do nich . Część jest jeszcze zapakowana. Zapachu "obcego" nie wyczuwam. Na dno położyłem bibułę namoczoną w przedgonie miejsce to zaraz zrobiło się miękkie więc nie lakier ?! Mam świeżo wykonane meble dębowe i pokryte są olejem i jest to podobne do powierzchni beczek. Jutro dzwonię do Pawłowianki bo zaczynam zalewanie i nie chcę popsuć.
Co 3-6 miesięcy kazał przecierać olejem roślinnym

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 19:44
autor: janik
@euphorbia1, doprecyzuj swoją wypowiedz,czy wiadoma firma zrobiła tylko renowacje powierzonych beczek nie zmieniając ich pojemności? Jeśli możesz to podaj koszty tych zabiegów ponieważ są to dla nas istotne dane. :idea:

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 20:21
autor: euphorbia1
Beczki wyglądają znakomicie. Sprowadzała je firma : czyszczenie wypalanie pod konkretny trunek Pojemności nie zmieniano / a 60 litrów/ Cena 500 pln plus 18 wysyłka

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 9 lut 2015, 21:57
autor: radius
Wrzuć no jakieś zdjęcia takiej beczki po renowacji :)

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 10 lut 2015, 10:39
autor: euphorbia1
Foto beczek po odzysku i dodatkowo kegi FRANKE / 10 l /

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 10 lut 2015, 16:16
autor: ziemba12345
Podaj namiar na tą firme. Bo dzwoniłem do jednej firmy która też ma beczki 60l za 500zł przerabiane z beczek po francuskim winie. Ale z tego co sie dowiedziałem to oni te beczki już przerobione sprowadzają a nie sami je robią. I te beczki nie są wypalane w środku po takiej przerobce. Ewentualnie wypalają je węglem drzewnym. Także jak dla mnie to kicha a nie beczki. I ciekawy jestem czy to ten sam sprzedający.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 1 sty 2016, 19:14
autor: W_TG
Witam kolegów w nowym roku.
Próbowałem dowiedzieć się czegoś o producencie węgierskim BOROS, http://www.wegierskiebeczki.pl/
Niestety nic na naszym forum nie znalazłem, gdzie indziej też nic. A chciałem nabyć u nich beczkę - 30 litrów.
Dla czego u nich. A to z tego względu że można zamówić beczkę z wiśniowego drewna.
Pewnie zastanowicie się czemu z wiśniowego. Ano dla tego że moje niektóre destylaty zadawałem dębem, ale też szczapkami ze śliwy i wiśni. Otóż z wiśni i śliwy smakowały mi bardziej.
Co w ogóle sadzicie o tym producencie i o beczce wiśniowej.
Mam plan z wiosny zrobić trochę żytniej wódki i ją zabeczkować na jakiś czas.
Do tego czasu w beczce poleżakowało by 3 letnie mocne półsłodkie wino jabłkowo wiśniowe.
W 3 kroku, ale to już chyba w kolejnym roku, beczkę użyć do śliwowicy.
Takie to moje dalekosiężne plany i chciał bym poznać Waszą opinię.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 1 sty 2016, 21:13
autor: janik
Mam również zamiar zakupu beczki u tego producenta ponieważ wyglądają solidnie i jest dostęp do różnych typów wypalenia beczek i jak kol. zauważył możliwość zamówienia beczki z innego typu drewna niż dąb.Jednak przed decyzją zakupu pewno pofatyguję się do miejsca składu tych beczek w Rzeszowie i zobaczę jak wyglądają w realu pod względem gęstości materiału i ułożenia klepek.

Producent jednak nic nie pisze na temat technologi wytwarzania klepek oprócz stwierdzenia,że są wyginane nad ogniem. Czyli nie są robione z poprzez rozczepianie wzdłuż włókien.
Dąb europejski w przeciwieństwie do dębu amerykańskiego ze względów różnic cech odmianowych powinien być tak obrabiany w produkcji beczek aby spełnił wysoki standard pod względem niskiej przesiąkliwości cieczy. Większość beczek na rynku jest robiona technologią cięcia a nie łupania co ma związek z wydajnością materiału i konkurencyjnością ceny końcowego produktu.

Beczki wykonane lub przerobione z dębu francuskiego o którym pisał wcześnie kol@ziemba są wykonane z dębu francuskiego bezszypułkowego o dużej gęstości słojów i wykonane metodą rozczepiania,ale importer oferuje jedynie w wersji opalania tzw. "midium" jeśli coś nie pomyliłem czyli lekko opalone.
Jest to więc pewne ograniczenie dla kupującego,chociaż testuję podobną beczkę i efekty już przerastają moje oczekiwania.

Pozdrawiam :)

Beczka po whisky, gdzie zdobyc?

: czwartek, 7 sty 2016, 11:49
autor: letsmakesomebeer
Witam,
Czy ktos orientuje sie, gdzie mozna zdobyc niewielka, debowa beczke, w ktorej lezakowala whisky?

Pozdrawiam

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 7 sty 2016, 14:00
autor: meleństwo
Ja kupiłem tu: http://www.eurowin.pl/pl/c/Beczki-debowe/2
Zgodnie ze sztuką bednarską nie są wykonane (zły układ słojów w deskach) - ale stwierdziłem, że lepiej cokolwiek mieć niż czytać o ideałach. Założyłem też, że przy moich dwóch beczkach 5 litrowych i jednej 20 litrowej naprężenia wewnętrzne nie są, aż tak duże.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 7 sty 2016, 14:17
autor: Kamal
Najmniejsze beczki jakie używają producenci whisky to chyba beczki 30L. O taką Ci chodzi?
K.

Re: Beczka po whisky, gdzie zdobyc?

: czwartek, 7 sty 2016, 15:34
autor: premorepa
letsmakesomebeer pisze:Witam,
Czy ktos orientuje sie, gdzie mozna zdobyc niewielka, debowa beczke, w ktorej lezakowala whisky?

Pozdrawiam

Mailowałem z kimś od strony www.starebeczki.pl
Niby ma :
"Mam 30 tkę mocno wypaloną po własnym burbonie.

Beczka była używana rok, jest jak nowa, sam wypalałem.

Mogę sprzedać - 450 zł."

Jak coś to pisz do nich w tej sprawie...

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 18 sty 2016, 09:31
autor: letsmakesomebeer
Super, skontaktuje się z nimi. Dzięki za informację ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 18 sty 2016, 11:03
autor: letsmakesomebeer
Kamal pisze:Najmniejsze beczki jakie używają producenci whisky to chyba beczki 30L. O taką Ci chodzi?
K.
Tak, o taką pojemność mi chodzi

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 29 maja 2016, 11:52
autor: Szary151
Witajcie koledzy, parę postów wyżej pisaliście o zamiarze kupna beczek w firmie BOROS. Czy udało się dokonać zakupu i wykorzystać beczkę, jeśli tak to jakie są wasze opinie?

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 29 maja 2016, 16:08
autor: W_TG
Zamówiłem beczkę wiśniową. Bo taka była również w ofercie.
Beczka doszła, fajna z 6 obręczami, pękata. Byłem ucieszony i zachwycony tym pękatym kształtem.
Beczka z zewnątrz pięknie wykończona. Klepki idealnie przylegające. Obręcze ukosowane pod właściwym kątem, tak ze leżały idealnie całą powierzchnią na klepkach. Słoje drewna ułożone właściwie. Ogólnie bardzo pozytywne rękodzieło.
Czar prysł jak wsadziłem nosa do środka. Beczka waliła usmażoną parafiną. Po wsadzeniu palca w otwór wydłubałem plastelinowatą maź.
Po oświetleniu wnętrza i zajrzeniu ile się dało okazało się że środek jest w większości uwalony tym czymś.
Wtedy też przyszła refleksja że drewno jest zbyt jasne jak na wiśnie.
Była to już sobota wieczór, mimo to wylałem swoje żale mailem do polskiego dostawcy.
W poniedziałek dostałem telefon.
Ze owszem beczka nie była s wiśni, bo nie mają surowca, a z czereśni ! Rzekomo to to samo !!???
A uszczelnianie parafiną to standardowy zabieg.
W każdym razie zwróciłem ją bez problemów na ich koszt..
Tyle mojego doświadczenia z beczką "wiśniową"
Jak robią beczki dębowe nie wiem. W każdym razie polecam domówić szczegóły.
Chociaż by kwestię parafiny do uszczelniania.
Innej beczki nie kupiłem do tej pory, ani tam, ani gdzie indziej.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 29 maja 2016, 16:34
autor: Szary151
Dzięki wielkie za odpowiedź, dobrze że nie miałeś problemu ze zwrotem. W takim wypadku zapytam mailowo o szczegóły lub alternatywnie zamówię w Pawłowiance lub u Okruty.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 29 maja 2016, 17:31
autor: risto77
A ja kupiłem sobie beczkę z firmy:

http://allegro.pl/beczka-debowa-30-l-gw ... 36917.html

Dodatkowo poświęciłem 3 miesiące aby sobie przygotować ją pod własny trunek i tak służy mi do dziś ( tj. 4 lata )
Polecam. Dodatkowo służą fachową radą i odpowiadają na każde najbardziej męczące pytania.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 12 wrz 2016, 08:20
autor: porrimo
Czy miał ktoś może do czynienia z firmą STARA BEDNARNIA "Manufaktura Rodzinna" Marian Rzepecki? Pytam, ponieważ kupiłem od nich tę beczkę: http://sklep.starabednarnia.pl/beczka-d ... p-167.html z zastrzeżeniem, że zamawiam beczkę nieimpregnowaną, a przysłali mi taką, która świeci się jak psu jajka. Zadzwoniłem do nich i jakaś pani poinformowała mnie, że oni beczki impregnują olejami. W zestawie była podstawa, która faktycznie nosiła znamiona olejowania, była matowa, natomiast sama beczka jak wspomniałem aż się świeci. Olejowane drewno tak nie wygląda i nie tworzy na powierzchni skorupy. Co o tym sądzicie?

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 12 wrz 2016, 18:04
autor: risto77
Post wyżej jest moja, tez od nich. Zalewaj i nie szukaj kwadratowych jaj.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 12 wrz 2016, 20:44
autor: michal278
Może być położony wosk pszczeli. Ja od Okruty poprosiłem bez niczego i taką dostałem. Wosku alkohol nie bierze, ciekawe jak parafine.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 13 wrz 2016, 11:47
autor: porrimo
Dziękuję risto77, w takim razie dam sobie spokój i zaleję.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 13 wrz 2016, 16:15
autor: euphorbia1
To ich olej z tłuszczem prawdopodobnie wołowym, receptura rodzinna. Mam beczkę od nich i na pewno nie jest to impregnat

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 13 wrz 2016, 17:36
autor: michal278
Pytanie jaki olej, jeśli lniany to może być ciekawie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 13 wrz 2016, 20:29
autor: radius
Zadzwoń do nich i się dowiedz 8-)

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 14 wrz 2016, 19:31
autor: pawelluton1
Zygmunt pisze:Wiesz, zakopać możesz niekoniecznie u siebie, tylko np. w jakimś lasku nieopodal :)
Beczka powinna! Byc wystawiona na skoki temperatury bo zmienia sie cisnienie w srodku i jak cieplo to destylat wnika w pory drewna jak zimno to wysysa go z powrotem z aromatem ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 8 kwie 2017, 21:31
autor: robert.michal
Koledzy
Prośba o namierzenie producenta tej beczki. (24 cm średnicy, 32 cm wysokości, - pewnie z 7 litrów,kranik dębowy. - wypalony znak -lustrzane litery B, )
beka.jpg
Z 10 lat temu albo jeszcze wcześniej. Sprezentowałem Teściowi beczkę widoczną na zdjęciu. Do tej pory stoi niewykorzystana, mimo iż wytwarzane przez niego nalewki przechowywane początkowo w piwniczce , przez lata zaanektowały koleje pomieszczenia i dotarły na strych. (Szwagier totalny abstynent :cry2: , Teść tylko wino)
Pomyślałem, że mógłbym w tej beczce poprawić smak jarzębiaku.
Ale gdzieś zaginęła instrukcja pierwszego zalania tej beczki (kojarzę, że chyba była też na stronie www - lub mógłbym napisać do producenta,-tylko kto to jest ? Coś pamiętam, że beczkę trzeba zalać wodą, jakiegoś siarczanego zapalonego knota włożyć do środka na ileś sekund. zalać winem, i inne bardzo ważne szczegóły.
Chciałbym instrukcję, nie chcę spieprzyć zacnego trunku.

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 8 kwie 2017, 22:00
autor: Kamal
Wodą dla uszczelnienia zalewasz na kilka dni. Ale codziennie ją zmieniaj.
Później wino na kilka tygodni. A dopiero destylat.
Knot siarkowy dla odkażenia jest.
K.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 9 kwie 2017, 15:01
autor: risto77
Zalać wrzątkiem. Dla pewności na 2 dzień jeszcze x .. Jeśli nadal będzie ciekła bez remontu się nie obejdzie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 9 kwie 2017, 20:15
autor: arbaletnik
Przy mojej beczce w instrukcji wykonawca podaje, że jeżeli będzie przeciekać powyżej 3 dni zalewania wodą , to zalewać dalej, można też spryskać lekko wodą z zewnątrz. Na dzień dzisiejszy beczka jest tak sucha, że przy skrajnych obręczach między klepkami widać gdzieniegdzie szczeliny takie do 0,5 mm. a wewnętrzne obręcze są bardzo luźne. Mam nadzieję, że się uszczelni. 20 litrów ,producent z Rzeszowa.

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 9 kwie 2017, 21:44
autor: Pretender
Pytanie poza konkursem, jakiej grubości są klepki w beczce?

Re: Beczki dębowe - producenci

: niedziela, 9 kwie 2017, 22:14
autor: arbaletnik
U mnie 2,5 cm. Dobrze czy źle? :scratch:

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 03:28
autor: Pretender
Hehe, nie wiem
A czy grubość klepek zależy od pojemności beczki?

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 06:12
autor: arbaletnik
Myślę, że tak. Im mniejsza beczka tym cieńsze i węższe klepki, ponieważ przy małej beczce i krótkich klepkach było by ciężko nagiąć grube klepki na dystalne obręcze. Niektórzy przy bardzo małych beczkach zostawiają jedynie grubsze końca klepek na odcinku kilku centymetrów żeby tam wyfrezować wpust na dekiel. Przyznam nieśmiało, że " rozkminiam" budowę beczki. ;) Buduję swoją DIY ok. 10 litrów. Mam już wycięte klepki, zostaje zrobić formę pod frez 4x2 cm w środku, 3x2 cm po końcach i 9 % kątem krawędzi. 20 klepek długości 35 cm.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 07:44
autor: Doody
Widziałem kiedyś w telewizji jak goście robili beczki nie w kształcie "beczki" czyli dół i góra węższe, ale w kształcie wycinka stożka rozszerzające się do góry (jak doniczka)
Proces produkcji takiej beczki byłby zdecydowanie łatwiejszy. Odpada gięcie klepek. Kąt rozszerzania się beczki był niewielki (ściany boczne prawie pionowe) ale na tyle wystarczający aby zaklinować na beczce obręcze wkładając je od dołu i pobijając w kierunku góry. Kto ma dostęp do materiału drewnianego i frezarki mógłby taką beczką zrobić bez problemu. Ciekawe czy kształt beczki wpływa w jakiś sposób na leżakowanie trunku, bo w takiej beczce trunek stoi jak w wiadrze ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 10:55
autor: arbaletnik
Tak. Ewentualnie najprostsza beczka małej pojemności jaką widziałem na YOU TUBE DIY to proste klepki , ostatecznie krztałt w formie walca, dekle drewniane , wszystko spięte obręczą zaciskową. Teoretycznie dekle mogły by być z blachy nierdzewnej gr. 1,5 mm wpuszczonej w frez lub nacięcie o tej samej szerokości.
Dody myślę że krztałt ma mniejsze znaczenie do przechowywania. Ostatecznie takie wiadro można też położyc na podstawce ;)
Zdecydowanie dla bednarza lub majsterkowicza z frezarką najłatwiejsza do wykonanie będzie forma tradycyjna.
Tutaj link z You tube z produkcji beczki
https://www.youtube.com/watch?v=bu5KgQn7Cwg
Przyjrzyjcie się na 1:40 filmu jak w banalny sposób gość robi idealny skos klepki.
Więc dalej do roboty majsterkowicze z frezarką :D :ok:
Jestem na tym etapie:
20170330_143429.jpg
20170330_174011.jpg
20170407_130837.jpg
Trzymajcie kciuki :D

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 17:35
autor: Optoelektron
Trzymam kciuki, przecieraj szlak - posiadam ręczną frezarkę :D , a na własną beczuszkę się czaję od dłuższego czasu. Powodzonka w realizacji założonego projektu.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 10 kwie 2017, 18:10
autor: Doody
Również życzę powodzenia :ok:
Taki swój trunek w swojej beczce to musi być coś :punk: ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 12 kwie 2017, 14:23
autor: robert.michal
Naprawdę nikt nie wie co to za bednarz, który znaczył swoje beczki lustrzanymi Literami B ?
Czytam tu o beczkach francuskich, węgierskich, amerykańskich.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie......"
Wypalił gmerk, czyli nie wstydził się swojego wyrobu.
Z dziesięć, albo więcej lat przeleżała na regale, wczoraj wieczorem, zalałem ją gorącą wodą i tylko jedna klepka przez ok godzinę pociła się wodą. Teraz jest idealnie szczelna :) .
wyciek.jpg
Natomiast początkowo kapało z samego szpuntu, który jest chyba częściowo pęknięty i raczej dorobię inny.
korek.jpg
.
W beczkę wchodzi 10 litrów, wypukałem trochę wiórów, woda lekko żółtawa, nie pamiętam jak ją kazałem wypalić , ale pewnie tak jak dla początkujących. Zalałem wodą drugi raz. Wieczorem wlewam wino.
Pytanie - wystarczy 5 litrów wina i np, przetaczać o 180 stopni co jakiś czas, czy nie patrzeć na koszty i zalać do pełna.
Czy wzmocnić wino spirytusem i po co?
Jak potem wleję tam jarzębiak - jak długo go trzymać abym się nie zdziwił?
gmerk.jpg
Czy np. po sześciu tygodniach odciągnąć ze 3 litry i uzupełnić świeżym jarzębiakiem - czynność powtarzać cyklicznie co X tygodni -czy to dobry pomysł ?

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 12 kwie 2017, 16:11
autor: Doody
A ja już myślałem, że to Brigitte Bardot :D

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 12 kwie 2017, 17:10
autor: wawaldek11
BB to raczej tak:
BB.png
:mrgreen:

Nie pamiętam gdzie, ale zastanawiano się nad zmianą tego znaku na inny, bo kojarzył się kierowcom z leżącą na plecach BB i w tych rejonach częściej dochodziło do wypadków ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 12 kwie 2017, 22:17
autor: 70-MAREK
Moja wariacja na temat BB ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 13 kwie 2017, 07:24
autor: redhot
Myślałem, że to Boros ale oni w logo mają zupełnie inne B. Czy ta beczka nie jest z zewnątrz lakierowana? Się tak jakoś błyszczy na fotkach.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 13 kwie 2017, 12:37
autor: robert.michal
Spokojnie, to była wtedy najlepsza, najbardziej konkretna oferta na rynku. Nie jest lakierowana, tylko woskowana, to po prostu flesz z bliska,
Zalałem do pełna mieszanką wina wytrawnego i półsłodkiego, Po nocy smak już się zmienił (na plus), wino nabrało głębi, zostaje lekka ostrość w ustach. Może jednak tylko dwa płukania wodą i 24 h moczenia to za mało i za chwilę wino może nie być zdatne do picia :( - będę trzymał rękę na pulsie - beczka stoi przy moim fotelu.

Pamiętam jeszcze, że w instrukcji było napisane, że beczka po kilku - kilkunastu zalaniach traci swoje początkowe właściwości, a tu ludzie jarają się jakimś beczkowym szrotem ściąganym z zagranicy - czy faktycznie dąb z polskiego lasu to ubogi krewny dębów z innych regionów Europy.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 13 kwie 2017, 15:19
autor: Zygmunt
Dąb polski jest akurat bardzo dobry do budowy beczek, tylko nasi bednarze są do kitu, albo im się nie chce. Beczka przy fotelu to słaby pomysł- wystaw ją raczej tam, gdzie wahania temperatury są większe. No i musisz trzymać w niej coś dłużej niż dwa dni:)

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 13 kwie 2017, 16:05
autor: arbaletnik
robert.michal pisze: Pamiętam jeszcze, że w instrukcji było napisane, że beczka po kilku - kilkunastu zalaniach traci swoje początkowe właściwości
Tym bym się nie przejmował , bo ja z kolei słyszałem , że jak beczka straci swoje właściwości , to można do środka wrzucić stosowną ilość płatków dębowych. Beczka oddycha i tak dla trunku będzie lepiej niż w szklanym balonie z płatkami. Chyba że się mylę, to mnie proszę poprawcie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 14 kwie 2017, 08:22
autor: meleństwo
Wchodzę żeby przeczytać o nowych producentach, względnie uwagi do starych, a tu pipcenie okołobeczkowe i offtopic.
Ale jak ktoś napisze małymi literami zdanie to moderacja poprawi w 3 sekundy.
:lol: :lol: :lol:

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 14 kwie 2017, 13:52
autor: Doody
Pisz poprawnie a nikt Ci niczego nie zarzuci...

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 14 kwie 2017, 21:51
autor: sargas
Ktoś coś napisze, o wspomnianym wcześniej producencie węgierskich beczek? Zastanawiam się nad zakupem od nich beczki, może ktoś już kupował u nich?

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 8 maja 2017, 01:52
autor: robert.michal
Znalazłem w archiwach internetu producenta mojej beczki i mocno się zdziwiłem. Gość chyba nie robił tych beczek własnoręcznie, bo strona przestała istnieć, a jego kolejne przedsięwzięcia to eko corrida, leśny ogród, leczenie naturalne....
Kiedyś to działało pod nazwą beczkibeskidzkie.pl - na stronie nawet podany jest skład procentowy ligniny, celulozy, garbników itp. - podobno by to badane, . Jest też wskazówka jak usunąć kamień po winie z beczki, bez rozbierania jej - za pomocą środka jaki używa się do odkamieniania np. ekspresów do kawy. Co o tym sądzić?
Błędem chyba było nie namoczenie dębowego kranika w wodzie, bo zauważyłem na nim pęknięcie, na razie nie cieknie, ale chyba ścisnę drutem, Ogólnie kranik to zdradliwy patent - beczka stoi w pokoju, ciągle się o nią potykam, i po niecałym miesiącu muszę dokupić parę flaszek wina i znowu uzupełnić, a przecież tylko testujemy . O dziwo słabe wino z Biedronki, a wszystkim smakuje wybornie.... ot magia beczki.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 8 maja 2017, 07:24
autor: arbaletnik
Z kranikiem dębowym jest tak , że dobrym patentem jest korkowe gniazdo, które uszczelnia i rekompensuje naprężenia pęczniejącego drewna.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 8 maja 2017, 23:52
autor: janik
sargas pisze:Ktoś coś napisze, o wspomnianym wcześniej producencie węgierskich beczek? Zastanawiam się nad zakupem od nich beczki, może ktoś już kupował u nich?
Beczki tego producenta wyglądają dobrze,jednak z relacji kolegów którzy zakupili ten produkt to nie zawsze zamówienie zostało zrealizowane według kryteriów ustalonych a czas realizacji też odbiegał od zasad umowy. :czytaj:
Pewno lepiej aby wypowiedzieli się koledzy którzy dokonali zakupu tego typu beczki. :read:

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 9 maja 2017, 00:07
autor: sargas
Ja mogę poczekać dłużej, interesuje mnie jakość, a konkretniej destylat jaki uzyskam z ich beczek. Jeżeli chodzi o bednarstwo.eu to generalnie jestem zadowolony z produktu, chociaż jeżeli chodzi o obręcze to się nie popisali. Są niechlujnie zrobione ale to drugoplanowa sprawa.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 9 maja 2017, 08:51
autor: W_TG
Sargas - mój wcześniejszy wpis - ocena beczki
Strona 4 wpis 8 od dołu

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 9 maja 2017, 18:01
autor: sargas
Wiem wiem widziałem ale ja chce kupić dębową. Termin się zbliża i chciałem zasięgnąć języka. Na pewno od nich kupie beczkę do kiszenia bo maja fajny system docisku co do trunku cały czas się waham tym bardziej po twoim wpisie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 9 maja 2017, 18:18
autor: redhot
Ja mam, fotki masz w moim temacie. Jest ok, kranik metalowy trochę podcieka, ale zasadniczo w środku i fajnie wypalona i się sprawdza. Mogę polecić.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 9 maja 2017, 18:48
autor: sargas
Jaką dużą masz tą beczkę ? Podeślij mi linka proszę do tych fotek na priv jak możesz. A beczkę z bednarstwo.eu może kupowałeś też dla porównania ? Cenowo na korzyść bednarstwo.eu

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 18 sie 2017, 13:30
autor: radius
Wszystkim kupującym beczki dębowe "na żywo", polecam do obejrzenia. Zwłaszcza od 0:30 do 1:00. Pięknie pokazane jak i dlaczego mają być ułożone słoje w klepkach :ok:
https://www.youtube.com/watch?v=3LBGPKgQ2ac

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 21 wrz 2017, 17:22
autor: michal278
Też warto obejrzeć bo jest podany adres bednarza.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 15 lip 2019, 19:49
autor: roi3i3ie
Dlaczego w 2017 roku nie zakupiłem beczek 10l z bednarstwo.eu:

Moje zapytanie do firmy:
1. Czy istnieje możliwość zakupu takiej beczki nielakierowanej z zewnątrz?
2. Czy jest możliwy dobór rodzaju wypalania beczki ze średniego na mocny (do leżakowania whisky)?

Pozdrawiam,
L.B.
Odpowiedź z bednartstwo.eu:
WITAM,
BECZKI NIE IMPREGNOWANE NIE PODLEGAJĄ GWARANCJI. WYPALAMY POD KONKRETNY RODZAJ TRUNKU.
POZDRAWIAM
PATRYCJA

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 16 lip 2019, 16:09
autor: ludwinkb
Też nosiłem się z zamiarem kupna u nich, ale ostatecznie wybrałem węgierską i nie żałuje. Miałem małe perypetie, ale polecam węgierską. Wino w niej po 2 miesiącach zmieniło się na duży plus.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 16 lip 2019, 17:55
autor: sargas
Następną beczkę bede kupował właśnie węgierską dla porównania. Posiadam już z bednarstwo.eu i od P. Klimy.

Re: Beczki dębowe - producenci

: wtorek, 16 lip 2019, 20:05
autor: roi3i3ie
W sumie mam kilka beczek 10l, które wszystkie jednakowo przygotowywałem wg instrukcji przed zalaniem:
- 3 beczki Okruty (minus jaki zauważyłem to chyboczący się (niestabilny) stojak, natomiast jakość wykonania i wypalenia samej beczki jest w porządku, smak trunku OK),
- 2 beczki bednarstwo.eu (super jakość wykonania, beczki lakierowane z zewnątrz, można zamówić bez lakierowania ale nie dostajemy wtedy gwarancji na beczkę),
- 2 beczki noname z allegro (syf, czarne, ostre, pikantne coś wyleciało mi po miesiącu leżakowania destylatu, czemu? nie wiem).

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 17 lip 2019, 22:06
autor: ludwinkb
Lakierowanie ? Tam są dwa zakłady, ponad rok temu rozmawiałem z właścicielem i ni nie mówił o lakierowaniu, woskowaniu tak. Udzielił parę fachowych rad co do wielkości i to mi wystarczyło aby czytać i szukać dalej. Wybrałem "węgierską" 50l bez kranu i nie żałuje. Wykonanie bardzo dobre, słoje ułożone prawidłowo, wyszlifowana, stojak delikatny ale mała modyfikacja i jest :ok: . Następną też kupie u nich, chociaż pierwszą reklamowałem, i czas oczekiwania się wydłużył - brak otworu na kranik.

Re: Beczki dębowe - producenci

: środa, 17 lip 2019, 22:09
autor: Doody
Beczki lakierowane to raczej ozdoba niż naczynie do dojrzewania trunku.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 15:14
autor: roi3i3ie
Zgadzam się, być może lakierują tylko te o małej pojemności bo są z przeznaczeniem na wiejski stół lub jako ozdoba w domu.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 16:16
autor: Góral bagienny
Koledzy impregnacja a lakierowanie to mogą być dwie różne rzeczy ;)

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 17:16
autor: szadok34
I tu jest sedno sprawy...impregnują pszczelim woskiem i tyle w temacie.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 17:53
autor: radius
No, nie do końca to prawda, bo kilka lat temu zamawiałem u nich beczkę 10 litrową dla kolegi na prezent a że nie miała służyć do starzenia trunku lecz jako "urządzenie do serwowania" gotowego napitku, nie stawiałem żadnych wymagań co do niej i beczka przyszła delikatnie, bo delikatnie, ale lakierowana :scratch:

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 20:43
autor: szadok34
Cóż...w takim wypadku producent takich beczek powinien być zdyskwalifikowany. Lakierowanie beczek powinno być w gestii kupującego,chcę śliczne błyszczące cudeńko to sam sobie pędzlem o maziam. Ktoś kto beczki do starzenia trunków wykonuje nie powinien tego robić.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 21:09
autor: roi3i3ie
LAKIEROWANA bo taką też otrzymałem 10l beczkę z bednarstwo.eu w 2017 roku, na prośbę by kolejne przysłali nielakierowane odpowiedziano mi że zrobią ale nie dadzą mi gwarancji na te beczki!

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 18 lip 2019, 22:00
autor: ludwinkb
Jeżeli chcemy w beczce starzeć to nie powinna być nawet woskowana, chyba że wkład nie musi oddychać.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 4 cze 2020, 17:11
autor: patrzal
Zacząłem od szukania beczek do kiszenia na stronie Castoramy, zabłądziłem w internecie i trafiłem tu: https://vinterio.pl/kategoria-produktu/ ... koracyjne/
Może komuś się przyda.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 4 cze 2020, 18:20
autor: bociann2
W sumie to nawet fajne meble

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 11 sty 2021, 19:17
autor: ck2221
Dzień dobry,
mam pytanie do kolegów czy ktoś ma wiedzę ile razy można zalać beczkę 10 litrową pierwszy zalew zrobiłem winem czerwonym owocowym drugi destylatem na 6 miesięcy wyszedł b dobry trunek i teraz trzeci nalew destylatem ma już 12 mc i też jest przedni w smaku, zastanawiam się czy jeszcze beczka coś odda z kolejnym zalaniem i ile jeszcze razy ?
pozdrawiam
Sławomir

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 14 sty 2021, 14:44
autor: MASaKrA_Domingo
Przy tak małej beczce spokojnie 4x da radę, a nawet 5x.
Tylko każdy kolejny wsad będzie musiał być coraz dłużej plus nie będzie to już to, co ma być.
Generalnie beczki, nawet zużytej, nie pozbywałbym się. Każda beczka lepsza niż dama. Chyba, że nie chcesz mieć posmaków beczki - to co innego.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 14 sty 2021, 17:40
autor: kiwitom23
ck2221 pisze:zastanawiam się czy jeszcze beczka coś odda z kolejnym zalaniem i ile jeszcze razy ?
Sławek, spokojnie 5, 6 razy, tylko tak jak kolega pisał musisz coraz dłużej trzymać trunki w beczce, albo coraz wyższy procent. Najlepiej po prostu po jakimś czasie próbować. Beczki nie wyrzucaj, bo można z niej niewielkim kosztem zrobić nową u bednarza. Heblują ją delikatnie i ponownie wypalają, ponoć taka jest jeszcze lepsza niż nowa, bo część smaczków w dębie mimo wszystko pozostaje.

A tak przy okazji wpisu, trochę wiedzy o beczkach:

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 12:14
autor: kiwitom23
Witam, czy ktoś z szacownego grona ma informacje na temat starzenia bourbonów w beczkach dębowych. Szkocką starzeje się +/- 3 lata, ale w używanych beczkach. Na początku były to przeważnie beczki po sherry, później jak konsumpcja szkockiej rosła, zaczęło brakować tych beczek, więc wykorzystywano te po Porto z Portugalii, czy wręcz po winie. Ale to wszystko było mało, więc zaczęto sprowadzać beczki po bourbonach z Ameryki, tych jest dostatek. Wynika z tego, że bourbon pakują do świeżych, nowych beczek, czyli że nie mają problemu z przedębieniem trunku. Pytanie, jak długo ten bourbon jest starzony w tych nowych beczkach.

Pytam dlatego, że mam 2 nowiutkie beczki, wypalone oczywiście i chciałbym je zalać szkocką. Mam co prawda wino z czeronych winogron w wystarczającej ilości, żeby je zalać. Problem w tym, że wino już starzyłem płatkami, a nawet jakbym tego nie zrobił, to może ono siedzieć w beczce maksymalnie 3 miesiące, a to za krótko. Tak więc musiałbym drugi raz zalać je innym winem na następne 3 miechy, żeby beczki nadawały się na szkocką. Tak, więc pomyślałem sobie, czy nie łatwiej byłoby zestarzyć je bourbonem, tylko jak długo go trzymać w tych bekach i czy jedno takie leżakowanie bourbona wystarczy? Za ewentualne odpowiedzi z góry muchas gracias....

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 13:54
autor: Doody
Burbon zwykle leżakuje 2 lata w nowych beczkach z dębu amerykańskiego (później wykorzystywanych do starzenia szkockiej). Oczywiście są burbony 12 letnie i starsze ale zwykle leżakuje on 2 lata. Piłem niedawno właśnie 12 letniego burbona i muszę powiedzieć, że choć wolę szkocki trunek, ten był zacny.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 13:54
autor: michal278
Burbony starzy się w świeżych beczkach, na YouTube jest film z destylarni Jack Daniels.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 13:57
autor: Doody
Jack Daniels akurat nie jest typowym burbonem tylko tzw. tennessee whiskey. Oczywiście jest również kukurydziany.

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 14:55
autor: michal278
Tak masz rację. Można też znaleźć filmy z Jim Beam distiller. Wystarczy poszukac.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 14:55
autor: kiwitom23
Dzięki Panowie za podpowiedź, w takim razie szkocka będzie musiała zaczekać 2 lata :cry:

Tennessee whiskey z tego co wiem zalicza się do bourbonów, nie jest to gatunek sam w sobie... chyba?

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 22:11
autor: michal278
Tak. To burbon tylko ulepszony przez filtrację w węglu z klonu cukrowego.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 22:14
autor: krkkonrad89
Przy małej beczce 2 lata to za długo na pierwszy raz. Przedębisz. W destylarniach używają beczek ok 200l w których masz dużo mniejszy stosunek ilości alkoholu do powierzchni drewna. Nową beczkę proponuję zalać na max 1 rok i sprawdzać co jakiś czas.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 15 sty 2021, 23:10
autor: kiwitom23
Tak też uczynię. Przynajmniej rozwiążę sobie problem maceracji beczki do szkockiej. Tylko będę musiał kupić z tonę kukurydzy, żeby móc dębić szkocką. Dzięki koledzy!!!! Zresztą załatwię dwa problemy za jednym zamachem, gdyż ja na pierwszym miejscu stawiam irlandzkie whiskey, na drugim szkocką whisky, a moja żona lubi bourbony. to przynajmniej przekonam ją, że zakup sprzętu nie był na darmo :D Tylko ten czas..... :scratch:

Re: Beczki dębowe - producenci

: sobota, 16 sty 2021, 12:50
autor: kwik44
Jest temat o starzeniu w beczkach... Strategia będzie różna w zależności od wielkości beczki. Inaczej trzeba podchodzić do małej, powiedzmy 10l, a inaczej do 60l i większej.

Re: Beczki dębowe - producenci

: poniedziałek, 18 sty 2021, 23:07
autor: MASaKrA_Domingo
10l beczka to jak ziemniak dla byka :)

Dębienie debieniem, ale oprócz tego alkohol musi też mieć czas się ułożyć.

Re: Beczki dębowe - producenci

: czwartek, 16 cze 2022, 16:46
autor: MarianoItaliano
Witam kolegów, czy mógł by mi ktoś doradzić w sprawie beczki dębowej. Jeszcze nigdy nie miałem styczności z tym produktem a chciałbym zakupić 2 beczki 50 litrowe do starzenia destylatów. Dokładnie chodzi mi o polecenie dobrego producenta lub może któryś z kolegów wykonuje i sprzedaje beczki. Jedna beczkę chce zalać na miesiąc burakiem następnie 3 miesiące winem wiśniowy a na dłuższy czas około roku destylatem. Druga miesiąc burak a następnie burbon. I tu pytanie czy czy polski dąb bo widzę ze dużo beczek jest z tego materiału będzie odpowiedni ?

Re: Beczki dębowe - producenci

: piątek, 17 cze 2022, 00:09
autor: Doody
Masz kilka opcji. Albo kupić beczkę przerobioną z beczki po winie/whisky, do takiej możesz lać bezpośrednio destylat, albo kupić beczkę nową. Osobiście kupiłem ostatnio nową beczkę od pana Okruty i muszę powiedzieć że wygląda ok. Beczka szczelna i solidna. Jednak taką beczkę trzeba wstępnie zalać, tak z resztą napisałeś w swoim poście. Beczkę przerobioną możesz kupić od Kowala albo ob magasa na białym forum.