Strona 1 z 1

Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 15:00
autor: rocca
Witam.

Ponieważ ostatnio miałem nieprzyjemną sytuację jak awaria sieci wodnej i brak wody chłodzącej w czasie w rektyfikacji to postanowiłem zagłębić się w temat zabezpieczeń na taką okazję.
Moja krótka nieobecność w tej sytuacji przyczyniła się do ulotnienia ponad litra etanolu w pomieszczeniu :( ... Na szczęście skończyło się bez dodatkowych efektów pirotechnicznych.... Sam proces poza domem, ale szkoda byłoby każdej cegły.

Uprzedzając posty co niektórych członków tego forum piszę od razu, że nie mam możliwości ciągłego siedzenia przy maszynie, a nie trzeba tutaj długiej nieobecności. Na głowie zwykle sporo spraw i czasem w czasie psocenia muszę opuścić miejsce nawet na godzinę... Mimo to nie mam zamiaru zrezygnować z tej przyjemności tworzenia czegoś smacznego ;)

Z góry uświadamiam że są to tylko moje pomysły bez jakiejkolwiek gwarancji satysfakcji i zwrotu pieniędzy ;)

JEDEN
Pomysł pierwszy to zamiana regulatora mocy na posiadający port do czujnika poziomu cieczy. Można by to wykorzystać przykładowo ze zbiorniczkiem wodnym na końcu obiegu chłodzenia:

Obrazek
(Obrazek przykładowy, bez jakichkolwiek sensowych proporcji, długości i szerokości...)
Jeśli woda z chłodnicy przestała by płynąć w odpowiedniej ilości to poziom w zbiorniczku obniżyłby się a czujnik dałby sygnał regulatorowi, aby wyłączyć grzałki.

DWA Wykorzystanie zabezpieczenia przed suchobiegiem pomp. Nie wiem czy by się sprawdziło u nas, ale mi tam wygląda że tak.

Na przykład http://www.hydromario.pl/hydrostop-zabe ... p-104.html

Podłączamy do sieci wodnej, a później do grzałki. W razie spadku ciśnienia wody urządzenie przerwie pracę grzałki.
Ponieważ system brałby pod uwagę ciśnienie w instalacji wodnej to reakcja na jej zbyt niski poziom byłby dużo szybszy. Niestety do pracy 2 grzałek potrzebne są 2 urządzenia.

Raczej wybiorę pierwszą opcję bo i tak zabieram się do zmiany regulatora mocy na lepszy, a same czujniki poziomu cieczy można kupić dość tanio.
Chętnie też wysłucham waszych opinii, szczególnie tych krytycznych co do mojego pomysłu.
Może też znacie coś lepszego, tańszego i pewniejszego.

Sprzęt aabratek 2 x 2kW. Jedna grzałka bezpośrednio do sieci, a druga przez regulator mocy Pamela z dwiema sondami.
Pozdrawiam.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 16:47
autor: wawaldek11
Też nosiłem się z zamiarem wykonania takiego zabezpieczenia, ale aparatura na razie wisi na kołku :(
Rocca - jaki masz sprzęt? Bo od tego zależy sposób zabezpieczenia.
Na końcu skośnego skraplacza (jeśli masz aabratka) montujesz mechanicznie wyłącznik termiczny na 60 czy 70*C np. http://www.allegromat.pl/aukcja172638 I ten wyłącznik steruje przekaźnik zasilający grzałki. Za mały przepływ wody-> wzrasta temperatura rury -> termik przerywa obwód zasilania przekaźnika -> przekaźnik wyłącza zasilanie grzania. Ponowne włączenie tylko ręczne przez operatora.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 18:05
autor: andrea
Mam PRD3 od Pamela i jedną z sond zamontowałem w górnej części, ona odpowiada za kontrolę temperatury chłodnicy. Jak jest za dużo wyłącza wszystko.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 18:31
autor: wawaldek11
Włącza się sam po ostygnięciu czy trzeba nacisnąć magiczny guziczek?
Sterowniki, to inna liga ;)

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 18:49
autor: rocca
Sprzęt to aabratek na 2 x 2kW. Jedna grzałka bezpośrednio do sieci. Druga przez regulator z dwiema sondami na 10%.
Ciekawe i tanie rozwiązanie. Tylko ciekawe jak długo po zatrzymaniu chłodzenia nagrzałby się ten wyłącznik i ile par zdążyłoby się ulotnić. Druga sprawa do dodatkowe kable na kolumnie. Wezmę pod uwagę.

@andrea

Też sposób, ale i tak muszę poczekać do kupna nowego sterownika. Minus że jest to jedna sonda mniej na kolumnie.


Jak już się dorobię sterownika to będzie trzeba przetestować szybkość reakcji na brak chłodzenia dostępnym wynalazków :)

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 22:02
autor: andrea
Mam ich 5 starcza na wszystko.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 14 kwie 2015, 22:14
autor: Kula
Najlepsze rozwiązanie to sterownik z funkcją odłączenia grzania na stałe (zakończenie procesu) po przekroczeniu temperatury na wybranej sondzie.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: środa, 15 kwie 2015, 00:07
autor: rozrywek
Jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, sterownik, regulator, czujnik, ma opóźniony czas reakcji, weź to proszę pod uwagę. Napisałeś że nie chcesz postów typu " sprzętu się nie zostawia" niestety nie możesz się od tego typu stwierdzeń uchronić. SPRZĘTU SIĘ ZWYCZAJNIE NIE ZOSTAWIA. Jeśli ty tak czynisz, twoja sprawa, nie życzę ci absolutnie tego aby spotkała cie przykra sprawa typu brak wody w sieci. Sugeruję jedynie bardziej odpowiedzialne podejście do tematu i nie zawierzaniu elektronice we wszystkim. Pozdrawiam serdecznie.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: środa, 15 kwie 2015, 08:31
autor: grzewo1
Ja mam dwa zabezpieczenia. Pierwsze elektroniczne na bazie termostatu z ds-em przyklejonym do chłodnicy w połowie jej długości i drugie to
przewód pneumatyczny podłączony do portu w chłodnicy i wyprowadzony na zewnątrz budynku. Myślę ,że to wystarczy aby spać spokojnie.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: czwartek, 16 kwie 2015, 13:46
autor: rocca
@Rozrywek
Oczywiście każdy ma prawo do swojej opinii i wiem, że takie stanowisko ma sporo osób z tego forum. Ale też jestem pewien, że większość psotników opuszcza nie raz swoje małe laboratorium na czas dłuższy niż 10min. No chyba, że ktoś ma maszynę w swoim mieszkaniu, gdzie każdy pokój jest oddalony o 5 kroków i tu na oddalenie się nie ma szans :)
Osobiście mam takie życie że gdybym chciał non stop siedzieć bez stresów przy maszynie to miałbym na to tylko niedziele. A te wolę spędzić z moją dziewczyną. Mam sporo dni kiedy mogę pozwolić sobie na gotowanie, ale jednak czasem muszę wyskoczyć na te 15min, 30min, a czasem nawet na godzinę. Uważam, że technika pozwala nam na zabezpieczenie się przed pechowymi sytuacjami w czasie nieobecności i z premedytacją jej użyję. W końcu po to jest.
Jestem jeszcze młodym praktykiem, ale już coś tam wiem. Samego niebezpieczeństwa byłem świadom od początku, bo nie trzeba tutaj wielkiej wyobraźni. Dlatego też jeśli opuszczałem maszynę to na możliwie najkrótszy czas. Cały dostęp do elektryki zaizolowałem taśmą. Innego miejsca zapalnego brak. Ale dla mnie to za mało.

Przeczytałem Wasze posty, przemyślałem i stwierdziłem, że zabezpieczenie się czujnikiem poziomu wody à la pierwszy post, czujnikiem temp. w chłodnicy i wyjściem par nieschłodzonych na zewnątrz budynku. I tak w promieniu 20-30m od okna nie ma żywej duszy. Myślę, że pozwoli to na pewien spokój.
Oczywiście zrobię wcześniej testy kontrolowane. Póki co muszę znaleźć odpowiedni sterownik i go kupić. Może za miesiąc. Dam znać jak wyszło :)

Pozdrawiam.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: piątek, 17 kwie 2015, 14:18
autor: grzesiekpioro
Dodatkowy sterownik to dość duże koszty, no chyba, że akurat jest potrzebny. Najtaniej to zaizolować końcówkę głowicy (najlepiej na jakiś gwint, żeby było dojście do chłodnicy, albo po prostu zaspawać), zrobić odpowietrznik, podłączyć odpowiednio długi wężyk i wsadzić go do wiadra z wodą, tak żeby końcówka węża była zanurzona w cieczy. Jak opary nie będą już się schładzać w wężyku to powinny się rozpuścić w wodzie. W tym wypadku nie mamy strat alkoholu bo tę wodę (bardziej wódkę) możemy ponownie wlać do zbiornika.
Jeżeli źle myślę, lub opary by w jakiś sposób się wydostawały to piszcie bo nie chcę być odpowiedzialny za pożar ;) .

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: piątek, 17 kwie 2015, 22:01
autor: rocca
I tak chcę wymienić, bo uważam że mój jest jednak zbyt mocno ograniczony. Wolę wydać trochę więcej, a mieć dużo więcej komfortu.
Z wiadrem próbować nie będę. Wylot za okno, bo i tak dużo nie wyleci jeśli czujnik złapie brak wody. Z resztą taka sytuacja powinna zdarzać się bardzo rzadko, więc nie ma co liczyć strat.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: piątek, 17 kwie 2015, 23:43
autor: drgranatt
Znając złośliwość rzeczy martwych to w trakcie naszej obecności przy sprzęcie przez rok nic nie zdarzy się a gdy po tym czasie odejdziemy na chwilę (krótszą lub dłuższą) nagle ni z tego ni z owego nie mamy wody i nieszczęście gotowe.
Jest to rzeczywiście problem i to bardzo duży.
Moim zdaniem jednym z rozwiązań (jest ich wiele) może być wyłączanie grzania wraz z alarmem przy wykorzystaniu termostatu z dowolną nastawą histerezy. Ja bynajmniej stosuję takie rozwiązanie.

Stosowanie wyłączników termicznych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na ich mała dokładność, gradację temperatury co 5 stopni oraz zbyt dużą histerezę temperatury zadziałania.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 08:51
autor: k.kolumb
@drgranatt Histereza nie ma tu nic do rzeczy. Urządzenie ma się wyłączyć i NIE załączyć ponownie. No bo jest awaria przecie..

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 10:34
autor: drgranatt
k.kolumb pisze:@drgranatt Histereza nie ma tu nic do rzeczy. Urządzenie ma się wyłączyć i NIE załączyć ponownie. No bo jest awaria przecie..
No no no..................... takim stwierdzeniem kolego to Kolumbem nie będziesz :czytaj:

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 14:48
autor: andrea
@drgrantt wytłumacz po co w tym przypadku histereza, bo ja też twierdzę, że nie jest potrzebna. Nieładnie kpić z pytającego.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 18:57
autor: drgranatt
@andrea,
Po pierwsze, to nie kpię z pytającego bo nie wiem czy zauważyłeś ale kolega @k.kolumb nie pytał tylko stwierdzał
Po drugie, skoro obaj twierdzicie, że histereza nie jest potrzebna to bez względu na to jakie jest wasze zdanie i czy wam to podoba się czy nie, wyłącznik termiczny jest zwykłym termostatem bimetalicznym i to dość niedokładnym. Jak każdy termostat ma swoją histerezę na którą nie masz wpływu. Może ona wynosić ±1°C, ±2°C czy ±5°C.
Stosując więc wyłącznik termiczny musisz liczyć się z jego podstawowymi parametrami takimi jak temperatura zadziałania i histereza. Wyłączniki termiczne stosujemy wszędzie tam gdzie nie jest potrzebna duża dokładność.
Dlatego też podtrzymuję moje stwierdzenia dotyczące wyłączników termicznych zawarte w poście powyżej.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 19:14
autor: andrea
Termostat nie jest idealny, ale odpowiednio dobrany i zamontowany będzie spełniał swoje zadanie. Nie będzie to łatwe, ale nie niemożliwe.
Pax między chrześcijany :-) .

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: niedziela, 19 kwie 2015, 19:44
autor: drgranatt
@andrea, toż o tym pisałem.
drgranatt pisze:Stosowanie wyłączników termicznych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na ich mała dokładność, gradację temperatury co 5 stopni oraz zbyt dużą histerezę temperatury zadziałania.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczeniaj n

: niedziela, 19 kwie 2015, 20:09
autor: andrea
Ale chodzi o tę histerezę. Jeśli dobrze rozumiem to w przypadku termostatu jest to różnica między temperaturą wyłączania, a temperaturą włączania. To jaki ma to wpływ przy awaryjnym wyłączaniu i nie nastąpi ponowne włączenie.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczeniaj n

: niedziela, 19 kwie 2015, 21:45
autor: drgranatt
wawaldek11 pisze:...Na końcu skośnego skraplacza (jeśli masz aabratka) montujesz mechanicznie wyłącznik termiczny na 60 czy 70*C ... I ten wyłącznik steruje przekaźnik zasilający grzałki. Za mały przepływ wody-> wzrasta temperatura rury -> termik przerywa obwód zasilania przekaźnika -> przekaźnik wyłącza zasilanie grzania. Ponowne włączenie tylko ręczne przez operatora.
Podejrzewam, że u podstaw tych dywagacji legła powyższa propozycja bo bynajmniej ja do niej odnosiłem swoją opinię. Samo rozwiązanie z przekaźnikiem czy stycznikiem idzie w dobrym kierunku tylko zastosowanie wyłącznika termicznego jako elementu przekazującego impuls już nie z powodów, o których pisałem.

@andrea, dobrze rozumiesz jeśli chodzi o zasadę działania termostatu ale zanim odpowiem na pytanie powiedz mi czy kiedykolwiek mierzyłeś temperaturę wody na wylocie układu chłodzenia na początku i na końcu procesu rektyfikacji :?: Jeśli tak to napisz jakie były odczyty.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: poniedziałek, 27 kwie 2015, 19:07
autor: pete67
A może pojemnik na urobek po prostu miałby silikonowy wężyk odpowietrzający na zewnątrz mieszkania
zamknięty z dwiema rurkami - wlot i wylot?
Czyli jak się napełnia to i tak powietrze wypychane jest na zewnątrz butelki - a tak to przez wężyk za np okno.
Gdy zabraknie chłodzenia to po prostu etanol w formie gazu wędrował by out...?
Bluźnierstwo.... ale proste do zrobienia, choć nieekonomiczne.

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

: wtorek, 28 kwie 2015, 22:18
autor: drgranatt
@pete67, nie o to chodzi. Zdecydowana większość ma kolumny typu otwartego więc w przypadku braku wody pary wydostają się na zewnątrz ze skraplacza. Musiałbyś w tamtym miejscu wyprowadzić wężyk za okno.