Strona 1 z 1

KOLUMNA DO OCENY

: środa, 5 lis 2014, 12:58
autor: baryl
Witam wszystkich, jestem tu nowy i zaczynam zabawę z psoceniem, do rzeczy.
Brat kiedyś pospawał kolumnę i tak sobie leżała, więc kupiłem keg 50L i ją uruchomiłem, trafiłem na to forum i widzę że moja kolumna chyba jest przestarzała, więc wydumałem że wprowadzę przeróbki, tylko nie wiem czy będzie to miało jakiś sens.
Kolumna - wys. 170cm, śr.40,
Wypełnienie - zmywaki 130cm
Chciałem odstojnik umieścić na na szczycie kolumny aby w nim się skraplało i skropliny leciały na wypełnienie.
Cel jest taki aby uzyskać wyższe stężenie %, ponieważ obecnie nie mogę przekroczyć 75% nawet po trzecim psoceniu,
psocenie nr.1 max 75%
psocenie nr.2 max 75%
psocenie nr.3 max 75%
Odstojnik ma średnicę 80 i wys. 25cm na dole zwężony w kształcie lejka do kranika.
Pozdrawiam

Re: KOLUMNA DO OCENY

: środa, 5 lis 2014, 19:35
autor: aronia
Pomysł z odstojnikiem porzuć: http://alkohole-domowe.com/forum/post79442.html , a pomyśl o jakimś refluksie: http://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm- ... t2945.html . Średnica kolumny nie powala - przy próbie rektyfikacji wydajność nie przekroczy 0,5-0,6 l/h, ale przy niższym % wydajność może być większa.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: środa, 5 lis 2014, 22:27
autor: baryl
Dzięki za podpowiedzi, dokładnie jak piszesz z tą wydajnością, z pełną beką muszę siedzieć ponad 7 godzin :(
Więc co byście proponowali, kombinować wspawać refleks, czy może zacząć budowę od nowa o większej średnicy np. 60. Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale jeżeli dodam refleks i zwiększę % to czas psocenia się wydłuży .

Re: KOLUMNA DO OCENY

: środa, 5 lis 2014, 22:43
autor: aronia
40-tka to nie jest materiał na kolumnę, więc modyfikacja jej nie ma sensu i lepiej rozglądnij się za większą. Posiedzisz na forum, poczytasz trochę i wtedy wszystko się wyjaśni odnośnie budowy i innych rzeczy z tym związanych.
P.S. Tu masz opis mojej starej kolumny o średnicy wew. 36 mm: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html i demon prędkości to nie był. Po przesiadce na Aabratka i "doinwestowaniu go" proces wygląda na przykład tak: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p111494

Re: KOLUMNA DO OCENY

: środa, 5 lis 2014, 23:16
autor: baryl
Więc chyba dobrze kombinowałem, odstojnik który mam przerobię, włożę do niego wężownice i wspawam go u szczytu kolumny.
Na razie pokombinuję z tą, którą mam dopóki nie uzbieram materiału na inną.

Ps. Mogę tam zrobić wężownicę z miedzi? Nie bardzo mam skąd wyczarować na jutro białą, a nastaw się na jutro klaruje. Jak długa wężownica będzie odpowiednia 30-40-50cm?

Re: KOLUMNA DO OCENY

: czwartek, 6 lis 2014, 07:30
autor: radius
O kurna... :o
Ale panzerfaust :D
panzer.jpeg

Re: KOLUMNA DO OCENY

: czwartek, 6 lis 2014, 07:56
autor: drgranatt
@radius, ale czy ten ze zdjęcia wie jak to obsługiwać :D

Re: KOLUMNA DO OCENY

: czwartek, 6 lis 2014, 08:36
autor: Lootzek
No chyba wie.. Za cieńszy trzyma a grubszym będzie napierniczał wroga! :D

Re: KOLUMNA DO OCENY

: czwartek, 6 lis 2014, 18:56
autor: baryl
radius pisze:O kurna... :o
Ale panzerfaust :D
Teraz wspawany na kolumnie wygląda identycznie :mrgreen: , któregoś dnia spróbuje przestraszyć sąsiada.
Dzięki kolego aronia za cenne wskazówki i linki :poklon; , właśnie jestem w trakcie psocenia i :o pierwszy litr 90%+ i zaczęło spadać, jutro jeszcze przerobię troszkę tą wyrzutnie przed drugim psoceniem, wydaje mi się że nie wpada na sam szczyt pełny żar, włożyłem i pospawałem odstojnik z tym całym lejem, i jutro chcę go obciąć aby nie było takiej zwężki, może wtedy łagodniej będzie szło do góry na wężownicę.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 8 lis 2014, 09:14
autor: baryl
Zauważyłem teraz problem z odbiorem poniżej 80%. Nie chce lecieć, może być winny zbyt nisko umieszczony odbiór z kolumny? Kolumnie doszło ponad 20cm a odbiór na chłodnicę pozostał na starym miejscu, poniżej wężownicy na szczycie (wyrzutni).

Re: KOLUMNA DO OCENY

: wtorek, 11 lis 2014, 21:17
autor: baryl
Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie, zrobiłem odbiór na chłodnicę na samym szczycie kolumny i niestety nic się nie zmieniło :bezradny: (no może troszkę) :cry2: , a winnym okazało się wypełnienie (zmywaki) zbyt mocno ubite, wyjąłem i włożyłem ponownie, oczywiście nie ubijałem tak mocno i zaczęło lecieć normalnym tempem aż do 30%

Re: KOLUMNA DO OCENY

: środa, 19 lis 2014, 11:12
autor: baryl
Witam ponownie, gdzieś już pisałem że nie będę przerabiał więcej kolumny, tylko pozostaje budowa nowej, jednak przerobiłem a nową w najbliższym wolnym czasie poskładam, (plan na puszkową) a tą zwrócę bratu.
Obecnie wypełnienie, sprężynki pryzmatyczne miedz 0,25L +1L sprężynek nierdzewnych +zmywaki= 160cm wypełnienia, prawdopodobnie jutro test co z tego wyniknie.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 11:25
autor: baryl
Dziś próba kolumny przerobionej dzięki waszej pomocy :poklon;
Pierwsze psocenie cukrówki i od razu taka niespodzianka :o ponad 96%,
jak na razie nie śmierdzi.
Pozdrawiam

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 13:21
autor: gr000by
Próbka była ciepła lub zawierała przedgony :D. W innym przypadku - walnięty alkoholomierz. 97,2% to stężenie alkoholu w azeotropie, a w warunkach domowych uzyskuje się 96-96,5% na średnich kolumnach, na wyższych można dobić wyżej.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 14:37
autor: baryl
Była ciepła, ale uleciało już 4L i w słoiku pokazuje 96%+ słoik chłodny (zimny), nie mam drugiego termometru aby teraz zmierzyć, a z kolumny nie będę na razie wyciągał. jak skończę psocenie to pobadam ale na razie jest super, przed przeróbkami leciało max 75%.
Pozdrawiam

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 16:35
autor: aronia
A gdzie masz główny termometr do prowadzenia procesu? Bo jeżeli masz go w dole kolumny i temperatura jest na nim stabilna to procent się będzie zgadzał :D.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 19:07
autor: baryl
Temperaturę miałem 78,2*C, stabilizacja około 40min i temperatura poniżej nie zeszła, pod koniec napełniania słoika 4L zaczęła się podnosić na 78,4*C i zaczęło lecieć coraz słabiej 3L 90%, proces nadal trwa leci teraz 35% + -
Termometr mam 40cm od góry i 160cm od kega, zaznaczyłem na port na zdjęciu.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 23:14
autor: HomoChemicus
Powinno być raczej 40cm od kega.

Re: KOLUMNA DO OCENY

: sobota, 22 lis 2014, 23:41
autor: baryl
HomoChemicus pisze:Powinno być raczej 40cm od kega.
Więc czeka mnie następna przeróbka, jak mogę określić w którym miejscu wspawać port? termometr będzie jeden no i drugi jest w kegu.
Jeżeli termometr ma być niżej, to temperaturę chyba też wyższą będzie wskazywał, wyższą od 76*C ?

ps. Dopiero zaczynam przygodę z psoceniem, a nawet nigdy na oczy nie widziałem jak to się robi, no parę lat temu z kolegom psociliśmy w garnku z talerzem w środku i odwrócona pokrywką, no i chyba tyle mojego doświadczenia :bezradny:

Re: KOLUMNA DO OCENY

: niedziela, 23 lis 2014, 07:38
autor: lesgo58
Jeśli masz sprężynki to spokojnie możesz wspawać nawet na 30cm od kega. Ile będzie pokazywał termometr to tym się zbytnio nie przejmuj. W czasie procesu i po dobrze przeprowadzonej stabilizacji ma "stać w miejscu". Wszelkie jego ruchy w górę są sygnałem, że należy przeprowadzić korekcję odbioru w dół. I tak aż do "wyssania" całego alkoholu ze zbiornika. Albo do momentu gdy utrzymanie temperatury będzie "niemożliwe".
Oczywiście im bliżej końca destylacji tym będzie leciało wolniej. ale tak musi być żeby temperatura w dole kolumny "stała w miejscu".
Polecam dodatkowo lekturę linku podanego poniżej. Może to Ci troche lepiej rozjaśni zawiłości dobrej destylacji:
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861