Strona 1 z 1

grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 14:11
autor: piotrus
Witam wszystkich. Zamierzam kupić KEG 100l na kocioł i potrzebuję pomocy w doborze odpowiednich grzałek. Chodzi mi o optymalną moc i najlepiej konkretny/sprawdzony model. Dodam że zbiornik będzie izolowany. Jeśli zadaję pytanie na które gdzieś na forum padła odpowiedź to musiała gdzieś mi umknąć a nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto.

Potrzebuję rozgrzać zawartość w dosyć krótkim czasie (1h wystarczy) a później tylko do podtrzymania temperatury potrzebnej do podtrzymania procesu. Tak żeby to było wydajne a zarazem ekonomiczne. Piotrus

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 14:19
autor: Zygmunt
Ja wrzucałem tam 8kW, ale było to ograniczone dostępnym przyłączem. Rozgrzewało pełny zbiornik w około godzinę.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 14:54
autor: gr000by
Ja bym założył 3x2kW, fakt, że chwilę będzie to rozgrzewać, ale spokojnie obsłuży kolumnę o średnicy do 76mm.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 15:35
autor: Kula
Jak chcesz szybko to dwie grzałki po 4KW lub 6KW, jak taniej to jedna grzałka 6KW.
Zacznij od sprawdzenia przyłącza elektrycznego.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 16:43
autor: piotrus
Nie wiem co jest istotne ale wg. umowy:
Moc przyłączeniowa:18kW
Moc umowna:18kW
wartość zabezpieczenia przedlicznikowego: 32A
Jest to nowa, porządnie wykonana instalacja:)

Nie chodzi mi koniecznie o koszt grzałek raczej o koszt późniejszej eksploatacji. Opisze jak ja to rozumiem i jeśli się mylę to proszę wyprowadźcie mnie z błędu.
Widzę to np. tak: 1x 2kW do podtrzymania procesu + 1x6kW na rozkręcenie. Kolega gr000by napisał że 3x2kW wystarczy do kolumny o średnicy do 76mm i taka też będzie. Dodam że budowę rozpocznę na podstawie projektu Jarosłąwa LM/VM:
http://alkohole-domowe.com/forum/search ... wa&x=0&y=0
Może to coś ułatwi.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 17:13
autor: Emiel Regis
piotrus pisze: Nie chodzi mi koniecznie o koszt grzałek raczej o koszt późniejszej eksploatacji
W tym pomoże Ci dobre ocieplenie układu.
piotrus pisze:budowę rozpocznę na podstawie projektu Jarosłąwa
Pomyśl o buforze i obniżonym odbiorze, a jeśli nie chcesz/nie możesz zastosować od razu tych rozwiązań, to choć zostaw sobie taką możliwość.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 19:27
autor: drgranatt
piotrus pisze:Nie wiem co jest istotne ale wg. umowy:
Moc przyłączeniowa:18kW
Moc umowna:18kW
wartość zabezpieczenia przedlicznikowego: 32A
Jest to nowa, porządnie wykonana instalacja:)
Rozumiem, że masz instalację 3-f więc jak najbardziej dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch grzałek 3x1,5kW lub 3x2kW. W pierwszym przypadku masz do dyspozycji 9kW i 3kW na fazę a w drugim 12kW i 4kW na fazę.
Będzie to najlepsze rozwiązanie do pojemności zbiornika 100l i rury 76mm. Czas rozgrzewania będzie niższy niż 60min.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 19:30
autor: piotrus
W tym pomoże Ci dobre ocieplenie układu.
W obecnym zbiorniku mam zrobioną izolację z płyt izolacyjnych do kominków i zużycie gazu spadło o ponad 1/3, więć w tym napewno też będzie.
Pomyśl o buforze i obniżonym odbiorze, a jeśli nie chcesz/nie możesz zastosować od razu tych rozwiązań, to choć zostaw sobie taką możliwość.
Masz na myśli obniżenie odbioru VM i przez to obniżenie zyskujemy bufor. tak?

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 19:44
autor: Emiel Regis
piotrus pisze:Masz na myśli obniżenie odbioru VM i przez to obniżenie zyskujemy bufor. tak?
Bardziej skłaniałbym się do obniżonego LM i powiększonego jeziorka w głowicy (pułapka na przedgony), a bufor to coś zupełnie innego, służy jako 'pułapka' na pogony.

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 19:47
autor: piotrus

Re: grzałki do zbiornika KEG 100l

: niedziela, 13 lip 2014, 20:24
autor: Emiel Regis
Jes, is gud.