Strona 1 z 1

Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 8 wrz 2009, 13:05
autor: Calyx
Witam wszystkich Psotnikow :)

W tym roku udalo mi sie nastawic pare litrow roznych naleweczek
na wlasnorecznie wypsoconym spirytusie.
Co roku czesc owocow po nalewkach podlegala spozyciu,
czesc natomiast ladowala w dole kompostowym.
W tym roku, jako ze jestem czlekiem oszczednym i lubiacym eksperymenty
postapilem calkiem inaczej.
Wszystkie resztki po zlaniu nalewek wrzucilem do baniaka,
dolalem wody i puscilem przez "trabke".
Niezle zdziwko mnie ogarnelo, bo odzyskalem 3,5L aromatycznej psoty.
Moze zbyt mocno dominowal na poczatku posmak i zapach
czarnej porzeczki ale po przepuszczeniu przez wegiel uzyskalem
naprawde fajna, smakowa psote :D
Wieksza czesc zostala zniszczona po schlodzeniu jako wodka psotna smakowa
ale 1L z kilkoma platkami debowymi uklada sie do sierpnia przyslego roku.
Wytrzymam :)

Moge smialo polecic ten sposob recyclingu, kompost mozna robic z lisci :D

Pozdrawiam
Calyx

Re: Recycling

: wtorek, 8 wrz 2009, 13:28
autor: rybal
Podobnie jak Calyx, już od kilku lat wszelkie owoce – czy to z wina lub nalewki- przepuszczam przez rurki. Najczęściej za pierwszym razem uzyskuje bardzo mocno aromatyczne gony. W zależności od owoców, przedgon bywał był tak bogaty w olejki, że podczas chłodzenia nabierał białej barwy i dziwnego chemicznego zapachu. Tak miałem w przypadku owoców świdośliwy, nieco mniejszym stopniu przy czarnych porzeczkach i aronii. Destylaty te, jak pisze Calyx, wymagają dużo pracy aby je uszlachetnić: 3-kronta destylacja apotem długie starzenie z lub w drewienku. Warto jednak w to się bawic, gdyż efekty eksperymentów bywają bardzo zaskakujące i inspirujące. Stąd już bliska droga do własnego, oryginalnego, rewelacyjnego, niepowtarzalnego wyrobu:D
Tomek

Re: Recycling

: czwartek, 10 wrz 2009, 10:34
autor: superfuryanimal
Panowie!!! Kto kompost robi z wytłoków po nalewkach? Gdybym miał co roku wywalić kilka wiader nasiąkniętych owoców to byłbym w plecy na około 10 litrów czystego spirolu!! A co do smaku - owszem - przypomina aromat do ciasta ale świetnie się nadaje do kupażowania nalewek :D

Tak więc nie oddawajcie alkoholu dżdżownicom bo one mogą bez niego żyć!!! :D

Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: poniedziałek, 27 wrz 2010, 21:02
autor: lupus1978
Witam,

Po zrobieniu kilku ładnych litrów nalewek, koledze zostało trochę owoców (z tych nalewek oczywiście :) ).
Było ich tyle, że niewypełniły do końca butelki 5 litrowej po wodzie.
Owoce te, były zalewane spirytusem 95% oraz 70%.

Wiedzeni cikawością, wszystkie owoce umieściliśmy w kotle (mojej maszynki) i uzupełniliśmy wodą
w ilości 5 litrów.
Po upływie 2 godzin, uzyskaliśmy około 1,7 litra bardzo wonnego i aromatycznego płynu
o mocy 60%.

Aromat jest wręcz nie do opisania :o

Podsumowując - recykling owoców ponalewkowych jest jak najbardziej opłacalny :idea:

C.D.N.

l1978

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 11:32
autor: amon
Nic nowego nie odkryłeś.
Postąpiłes z surowcem właściwie i zgodnie z jego przeznaczeniem.
Odciągnąłeś resztę alkocholu i wydobyłeś skondensowane olejki eteryczne,
jest to baza (esencja) do produkcji alkocholi smakowozapachowych w przemyśle.
Jeżeli z umiarem dodasz produkt do nalewek( zależnie od upodobań smakowych)i odpowiednio długo odleżakuje , to uzyskasz doskonały produkt.

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 14:58
autor: Lothar von Luene
Myślałem o tym, żeby zrobić owocową nalewkę na sirytusie ( bez cukru), a następnie dolać wody i przedestylować ja na potstillu. Podobnie jak się robi z Absyntem. Czy ktoś z Was już coś takiego robił ?

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 18:40
autor: amon
Kol. Lothar oczywiście że jest to możliwe i w ten sposób robi się niektóre alkohole.
Ja robiłem to w dość podobny sposób, ale dodałem wodę, cukier i drożdże.
Przeprowadziłem fermentację i wyszło bardzo dobre wino. Po destylacji prostej jeszcze lepsze.

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 19:28
autor: Lothar von Luene
Chyba się nie zrozumieliśmy do konca. Do spirytusu dodajesz wodę, cukier i drożdże ?!
Mi chodzi o coś takiego:
Przykładowo- wrzucam do 2 litrów dobrej jakości spirytusu (95%) bio-cytrynę ze skórkami.
Po tygodniu dolewam 6 litrów wody i destyluję to na jakieś 60%.
Czy wyjdzie mi w ten sposób Cytropsynt, tzn. mocna, czysta i gorzka wódeczka o zapachu cytryny ?

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 20:02
autor: amon
Wyjdzie czysta wytrawna z lekka nutką zapachu cytryny, tylko nalew destyluj razem ze wsadem cytrynowym ( skórki i cytryny).

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: sobota, 13 lis 2010, 21:40
autor: Zygmunt
Może własnie taka wódka smakowa, powstała na bazie cytryn byłaby idealną bazą do zalania pomarańczy Curacao? Czyżby pojawił się pomysł na forumowy Triple-sec?

Re: Owoce z nalewek. Destylacja - reaktywacja.

: niedziela, 14 lis 2010, 00:14
autor: Lothar von Luene
Nigdy nie piłem Curacao, bo obawiam się zabarwienia. :)
Taka wódka smakowa na cytrusach byłaby z pewnscią dobrą bazą do zalania wielu rzeczy, np. gardła. :) Chyba poexperymentuję w tym kierunku. :)
Pozdrawian

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: niedziela, 6 lut 2011, 17:34
autor: lupus1978
Witaj kol. Lothar von Luene,

Polecam książke "Gorzałka czyli historia i zasady wypalania monych trunków"
Przepisy są tam może nie na nalewki ale na wódki smakowe.
Maceruje się owoce i potym destyluje.
Ja zrobiłem takie coś Likier kawowy
"trzy funty kawy (1,35kg) w ziarnkach drobnych,
palonych na jasno-brunatny kolor umleć. Nalać cztery i pół kwarty (3,5 litra)
spirytusu i trzy kwarty wody ( 3 litry) wody. Moczyć przez 8 dni w słońcu
lub w zimie w cieple przy piecu. Płyn przedestylować.
Dodać syropu cukrowego z dwóch funtów (0,90kg) cukru
rozprowadzonego w niewielkiej ilości letniej wody. Dokładnie wymieszać."

Efekt dobry :)

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 10 mar 2011, 10:10
autor: Darek1
Robiąc nalewkę z cytrusów to ja obieram bardzo cienko skórkę, z całego środka wyciskam sok i to wszystko wrzucam do psoty. Po czasie wyrzucam skórki, one praktycznie nie są w stanie "wypić" dużo alkoholu, resztę wrzucam na sitko i czekam aż sobie wykapie to co zostało. Ostatnio wpadłem na pomysł i do ręcznej praski (takiej do wyciskania ziemniaków) włożyłem szmatkę lnianą, między jej warstwy resztki owoców i wycisnąłem. Tak też można odzyskać trochę alkoholu, myślę że chyba nawet więcej niż zalewając je wodą. ;) Pozdrawiam

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: niedziela, 28 sie 2011, 21:49
autor: liyo78
A czy mogę takie owoce dodać do kolejnego nastawu (cukrówki) aby go wzbogacić smakowo?
Mój kociołek nie bardzo się nadaje do gotowania owoców więc przyszło mi do głowy, że to będzie najlepszy sposób aby odzyskać z nich to co tam jeszcze zostało!

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: niedziela, 28 sie 2011, 22:25
autor: Wald
Nie wiem czy robiąc w ten sposób wyczujesz jakiś smak owocowy. Ucieknie razem z posmakiem bimbru. Pozbywając się tego niechcianego, usuwasz też ten właściwy. Zbieraj owoce, potem wymocz je w czystej wodzie (ilość do pojemności kotła) przez dwa tygodnie. Wodę destyluj (można z owocami lub bez). Kapie super mocno owocowy alkohol. W smaku i zapachu. Żadnych smrodów. Lepsze od nastawów owocowych.
Wsad do kotła będzie czysty, więc wystarcza jedna destylacja. Jeśli wyjdzie zbyt esencjonalny (a nie ma tego wiele) można rozcieńczać.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: niedziela, 28 sie 2011, 23:37
autor: bliher
Robiłem nalewki z brzoskwiń,wiśni i innych owoców,było tego dużo.Ale jakoś nic mi nie zostawało do destylacji :D Owoce użyte do wyrobu zostały skonsumowane :shock: Czy to coś nienormalnego?

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 wrz 2011, 21:59
autor: Wald
bliher pisze: Czy to coś nienormalnego?
Wręcz przeciwnie. To ja nienormalnie kombinuję, bo owoce z nalewek (przez alkohol) po prosu mi nie smakują. A wyrzucać szkoda.

Owoce po nalewce

: niedziela, 23 paź 2011, 13:40
autor: michu1978
Witam
Pozosatło mi trochę śliwek po zrobionej nalewce. Czy te śliwki można wykorzystywać do zrobienia zacieru razem ze starymi kompotami czy nadają się już do wyrzucenia
proszę o podpowiedź
Pozdrawiam

Re: Owoce po nalewce

: niedziela, 23 paź 2011, 14:13
autor: bogdan
Nadają się, lecz lepiej zalać je wodą i przedestylować na pot-stilu. Otrzymasz ekstrakt, który potem dodasz do nowej nalewki.

Re: Owoce po nalewce

: niedziela, 23 paź 2011, 14:16
autor: macius
Ewentualnie możesz je zalać wódką i takie coś destylować ;)

Re: Owoce po nalewce

: niedziela, 23 paź 2011, 15:19
autor: Kula
Ja w tym roku zbieram wszelkie owoce z nalewek. Planuję na koniec sezonu wrzucić wszystko do gorącej wody i zamknąć w beczce. Po kilku dniach woda z procentami na rurkę. Ciekawe co z tego wyjdzie, ile alkoholu się odzyska??

Re: Owoce po nalewce

: niedziela, 23 paź 2011, 15:53
autor: JanOkowita
Przed zadaniem nastawu drożdżami koniecznie sprawdź jego balling, aby nie okazało się, że drożdżaki nie mają co jeść :cry:

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 25 paź 2011, 10:10
autor: Brzydal
Do recyklingu owoców po nalewkowych wystarczy taki sprzęt Obrazek
Przepis prosty wlać wodę na dno owoce ułożyć na sicie i do dzieła.
Tak na marginesie to chyba najlepsze przeznaczenie dlatego sprzętu :D

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 17 sty 2012, 11:35
autor: klodek4
Mam jeszcze pytanie a propo recyklingu owoców po nalewkach,
moje owoce przechowuje w słojach 5 litrowych i jak są pełne wtedy dolewam tyle samo wody i do gara, pytanie brzmi czy lepiej te owoce zmiksować czy poddawać obróbce w całości, jak Wy to robicie :?: :?: :?:

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 17 sty 2012, 12:20
autor: pokrec
Ja mam taki pomysł (jesli chodzi o wiśnie).
1. Wydrylowac jak są świeże
2. Wiśnie wydrylowane zalać spirytusem, pestki w osobnym słoiku też porcją spirytu.
3. Po 2 tygodniach zlać spiryt z wiśni i z pestek, wiśnie zasypać cukrem, żeby się cukier rozpuścił (kilka miesięcy), pestki wyrzucić. Mozna względnie pestki zalać wodą, którą w punkcie 5-tym dodamy do nalewki.
4. Po rozpuszczeniu cukru odcedzić wiśnie (takie skurczone skórki) od syropu, wsadzić je do słoika.
5. Połaczyć nalewy spirytusowe znad wiśni i pestek, syrop i nieco wody.
6. Zalać wiśnie odrobiną powstałej nalewki.
7. Schować wiśnie do piwnicy - będą do ciasta jak znalazł (chyba, że zostana wyżarte wczesniej)
Mozna mieć obiekcje z tymi pestkami, czy przypadkiem amigdaliną się nie potrujemy, ale ja zawsze robiłem nalewke wiśniową z pestkami i działało - znaczy, żyję dalej i mam sie dobrze. A bardzo lubię ten migdałowy posmak w nalewce.
A drylowanie świeżych wiśni - upierdliwe, ale o niebo łatwiejsze niż ich drylowanie po maceracji.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 17 sty 2012, 16:23
autor: Brzydal
Gdzieś czytałem, że w tych pestkach poza tym wrednym kwasem pruskim są jeszcze inne pozytywne dla zdrowia elementy także z grupy witamin. By zatruć się amigdaliną pewnie parę litrów naraz wypadło by wypić. Nawet ŚP Kuroń zalecał wiśnie z pestkami
Dla chcących pogłębiać wiedzę polecam http://www.eioba.pl/a/1zy7/witamina-b17 ... wo-na-raka

Kol.klodek4 nie wiem czy jest sens wlewanie tyle wody. Zasada ogólna jest taka by nie przypalało się . Dlatego wykorzystuje do tego składane sitko nierdzewne
Obrazek
Następna sprawa to rozdrobnienie owocu im mocniej tym ma mniejsze szczeliny i ciężko by para krążyła, a w przypadku np truskawek to może zrobić się korek. Niektórzy do odzyskiwania alkoholu stosują także z powodzeniem szybkowary. W dawnym Polmosie w Żyrardowie tym co produkuje Belwedere ustawiono ostatnio miedziany alembik do odzyskiwania spirytusu z owoców po nalewkowych.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 17 sty 2012, 22:06
autor: klodek4
Kol.klodek4 nie wiem czy jest sens wlewanie tyle wody
Czyli radzisz nie dodawanie w ogóle wody czy mniejszą ilość :!: :?: :!: :?:
To sitko to fajna sprawka! tylko jak ja to do kega włożę :mrgreen:

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: środa, 18 sty 2012, 06:34
autor: Brzydal
Nie, nie w ogóle wody, to niewiele pomoże. Musi coś wyprzeć ten alkohol. Sitko jest gotowe i było dane jako przykład. Jeśli robisz to w kegu to i wody pewnie dość, ważne by się nie przypalało.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 19 sty 2012, 02:15
autor: klodek4
Wrzuciłem /przemielonych/około 4-5 litrów owoców po nalewkach + nalewka korzenna która wyszła dobra niemniej zbyt intensywna i przeszkadzała przy strzemiennym, do tego z jakieś 2-3 litry źródlanki i reedestylacja w kegu + 2 deflegmatory szklane + chłodniczka, bardzo wolniutko /start o 21.30 a jeszcze trwa a już 2 w nocy :bardzo_zly: :bardzo_zly: ale za ten wysiłek warta jest ta skórka, po pierwsze na tym prostym sprzęciku leci mi od 90% do 80% /w co sam nie wierzyłem próbując dwukrotnie dwóch alkoholomierzów, jeden b.dobry, drugi klasyka/, a jednak przy bardzo wolnej destylacji zachodzi reakcja jak w wątku http://alkohole-domowe.com/forum/the-sp ... al%20still, jest to możliwe kwestią bardzo długiego czasu, a druga rzecz o smaku /zapachu/, zaje...ta / częściowo to kwestia przypadku ale zestaw był mocno ziołowo-owocowy, totalnie bez kontroli, ale ten kto nie próbuje ten nie wie i nie pije.
Generalnie jestem zaskoczony i smakiem i mocą, bardzo na tak, POZDRAWIAM

Owoce po nalewkach

: czwartek, 6 lis 2014, 13:31
autor: Piotlek
Przeczytałem o recyclingu owoców i zastanawiam sie czy umieszczenie ich w szybkowarze i zagotowanie to dobry sposób na odzyskanie cennego surowca i dodanie go do samej nalewki.

Wyciskanie owoców powoduje że odzyskany towar jest dosyć mętny i trzeba go mocno klarować.

Ogólnie zauważyłem, że pozbycie sie wszelkich zawiesin przez różnego rodzaju filltry to dosyć żmudna robota.

Będę wdzięczny za sugestie i pozdrawiam

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 6 lis 2014, 14:57
autor: klodek4
Tak się głośno zastanawiam!!!
Zostało mi trochę /będzie parę litrów/ osadów po "calvadosie", a także owoców typu jabłka, pigwa, po nalewkach, poddam to redestylacji, myśl, a może by tak dodać do tego pokrojonych jabłek, parę kilo, czy uda mi się wzbogacić smak tymi jabluszkami czy raczej nie???
Co o tym myślicie:?::?::?:

Re: Owoce po nalewkach

: piątek, 7 lis 2014, 04:05
autor: lesgo58
@ Piotlek, klodek4, możesz z tym robić co chcesz. Destylat raczej nadaje się do picia w takiej postaci jak jest. Dodając do nalewki tylko ją niepotrzebnie wzmocnisz.
Ekstrakt możesz też użyć jako bazę do zrobienia nowej nalewki.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: poniedziałek, 17 lis 2014, 23:58
autor: klodek4
Puściłem wczoraj derenia, osady i same owoce , dodałem trochę wody
Obrazek
na prostym sprzęcie, garnek, deflegmator /wypełniony sprężynkami z miedzi/ i chłodnicy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I na tapetę poszły pigwowce wraz z małą ilością nalewki na kandyzowanym kokosie (bleeee)
Obrazek
Z derenia odzyskalem ponad 750 ml 75% alkoholu o zapachu derenia, który dolalem do odfiltrowanej nalewki dereniowej gdyż była w/g za słaba.
Z pigwowca odzyskałem 1 l około 80% wódeczki o mocnym posmaku pigwowca i zostawiłem do rozcieńczenia jako 40-45% wódeczki smakowej.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 18 lis 2014, 10:02
autor: ramzol
klodek4 Czy ty masz sitko z postów wyżej pod tymi owocami czy gotujesz na "kozaka" bez sitka??
Ja owoce po nalewkowe ładuje we wiadro z winogronem deserowym z biedry, plus jakieś rodzynki, banany i różne takie i robię nastaw owocowy. Chyba się skuszę na odzysk w waszym stylu ;)

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 18 lis 2014, 10:12
autor: klodek4
@Ramzol
Nie, nie mam żadnego sitka, na szczęście ten szybkowar jest "przedpotopowy" i ma grube dno, nie zdarzyło mi się jeszcze przypalenia go, zresztą zawsze jadę na małym ogniu.
Spróbuj, naprawdę fajne smaki z tego się odzyskuje, dla przykładu, na dniach będę odzyskiwał nalew z orzechów laskowych plus jakiś owoc do tego.
Powódzenia.:D:D:D

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 11 gru 2014, 02:17
autor: Wald
klodek4 pisze:będę odzyskiwał nalew z orzechów laskowych plus jakiś owoc do tego.
Nie mieszam orzechów z owocami. Ani laskowych, ani włoskich. Destylaty są ciekawe na tyle, że zostawiam każdy z osobna. O ile leszczynówkę da się rozpoznać, tak tą po orzechach włoskich już nie. Każdy zna smak, wie że już gdzieś to miał na języku, ale dopiero po podpowiedzi mówi "no tak, byłem blisko". Nie są lepsze od samych nalewek, ale jako ciekawostka mają miejsce w barku. Czasem gość sam poprosi kolejną dolewkę bo zasmakował. Znasz to, gusta są różne.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 11 gru 2014, 08:04
autor: klodek4
W tym tygodniu odzyskiwałem orzechy laskowe plus pigwowca "zdziczałego”,
nie wiem co mnie podkusiło ale dodałem parę, no więcej niż parę, nasion kardamonu do samej redestylacji, efekt taki że kardamon przejął wszystkie smaki i zapachy, jednym słowem uzyskałem mocną kardamonówkę.
Nie wiem czy będzie to pijalne, po próbnym kielichu, rano, odbijało mi się kardamonem.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 11 gru 2014, 17:45
autor: wawaldek11
Przekonałem się, że lepiej jest redestylować ponalewkowe owoce oddzielnie. Później można dowolnie zestawiać destylaty.
Najlepszy jaki mi wyszedł, to malinowy - esencja smaku i aromatu. Po dodaniu odrobiny do herbaty miód, malina w gębie ;)
Destylowałem w aluminiowym szybkowarze i nie było problemów z przypalaniem - owoce ponalewkowe są twarde, ścięte i nie tworzą dużo mułu i zawiesiny. Nawet ze zmiksowaną żurawiną nie było kłopotu, ale aromaty niespecjalne.

Co zrobić z owoców po ratafi?

: wtorek, 18 sie 2015, 19:59
autor: Kamiek269
Cześć wszystkim. Zostały mi owoce z nalewki. Są mocno nasączone spirytusem i szkoda mi ich wyrzucić. Czereśnie, maliny i truskawki - leżakowały w spirytusie i cukrze 14 miesięcy. Zastanawiam się czy mogę zrobić z nich jakiś nastaw żeby uzyskać trochę dobrego bimberku? Proszę o wszelkie sugestie i porady ponieważ będzie to moje drugie pędzenie. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N910C

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: wtorek, 18 sie 2015, 21:31
autor: gr000by
Zasadniczo wyjdzie z tego tylko i wyłącznie bimberek z posmakiem owocowym. Dodaj 1kg cukru na 4-5kg owoców, wody daj 5-6l na 5kg owoców i jakieś mocne drożdże, np. Bayanus G995 i przynajmniej podstawową pożywkę dla drożdży.

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: wtorek, 18 sie 2015, 22:13
autor: Kamiek269
Dziękuję bardzo .

Wysłane z mojego SM-N910C

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: środa, 19 sie 2015, 10:45
autor: Gitis
Zrób z tego ciasto. Dodaj do drożdżówki, murzynka czy podobnego wypieku.

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: środa, 19 sie 2015, 13:44
autor: wawaldek11
Sądzę, że ratafia to też nalewka. A z owocami ponalewkowymi postępuję tak: miękkie i smaczne - truskawki, czereśnie, część wiśni i śliwek - pożeramy na surowo, a inne - pigwowiec, śliwki, dzika róża, dereń, głóg, nawet włoskie orzechy zbieram do pojemnika i gdy jest ze 20l dolewam wody i destyluję na prostym sprzęcie. Można dolać dobrego spirytusu - będzie więcej aromatycznego destylatu.
Czasem produkt jest tak aromatyczny, że używam go do kupażowania innych nalewek lub po sporym rozcieńczeniu.

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: środa, 19 sie 2015, 14:00
autor: eldier
Zrobiłem bardzo podobnie ze swoimi owocami ponalewkowymi, tyle że wsadziłem je do koszyczka do gotowania na parze i do bańki ;) Zalałem winem porzeczkowym i na rurki ;) Destylat wyszedł bardzo aromatyczny i w zależności z którego etapu było czuć oddzielnie, śliwki, maliny, porzeczki, wiśnie i inne owoce ;) Teraz czeka cały słój owoców do przerobienia w ten sam sposób ;)

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 00:13
autor: kokornik
Odgrzewając stary temat, myślę sobie tak: pozostałości po nalewkach zawierają nie tylko alkohol, ale też cukier więc może je rozdrobnić, uzupełnić wodą z małym dodatkiem cukru, drożdży i przefermentować w celu uzyskania czegoś na kształt destylatu owocowego?
Potem odcisnąć/odfiltrować i na pot stilla?

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 05:17
autor: lesgo58
Tak. Jak najbardziej.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 10:38
autor: kokornik
A jakie drożdżaki dajecie do takiego nastawu z resztek owoców? Winiarskie, gorzelnicze, czy turbo?

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 10:47
autor: klodek4
No wiesz!
Jeśli masz smaki z tego wyciągnąć to tylko winiarskie!

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 11:32
autor: wawaldek11
Ja nie robię fermentacji owoców ponalewkowych. Z reguły nie zasypuję owoców cukrem, a jeżeli już, to po pierwszym zlaniu zalewam powtórnie czystą 40% i ponownie maceruję. Alko wyciąga resztę aromatów i cukier. Drugi nalew łączę z pierwszym i bywa niezłe ;) Czasem - przy bardzo aromatycznych owocach np. pigwowiec, dereń - zalewam trzeci raz. Mam wódeczkę o lekkim smaku surowca, albo wrzucam wszystko do kotła i destyluję.
Moje owoce ponalewkowe są praktycznie suche i do destylacji dolewam wody i dobrego spirytusu. Ile? Wody ile uznam za stosowne, a spirytusu ile mam :mrgreen: Destylat wychodzi mocno esencjonalny i do spożywania trzeba rozcieńczyć wodą lub nawet wódą.
Fermentacja wg mnie jest bardziej skomplikowana. Drożdże mają trudniej ze względu na alko w owocach. Odzysk cukru z owców chyba śladowy. Trzeba dodać cukru, aby coś nakapało, a to zmieni charakter trunku.
Ale chętnie wymienię się na produkt z fermentacji.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 12:44
autor: pidi
Ja swoje resztki ponalewkowe destylowałem, a później owoce poddałem fermentacji wraz z owocami posokowymi.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 14:02
autor: wawaldek11
I jaki destylat wyszedł?

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 14:29
autor: Kula
Ja zalewam owoce czystą gorącą wodą. Stawiam w ciepłym miejscu i po minimum kilku dniach odsączam wodę i ją destyluję bez refluksu.Przechodzą aromaty owocowe. Jak dla mnie fajny towar.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 1 paź 2015, 15:06
autor: pidi
Jestem po pierwszej destylacji, na razie nawet go nie oceniałem, ale dziś postaram się ocenić próbki

Próbowałem, szału nie ma ale jak na odpad to nie jest źle. Dam znać jak się będzie zapowiadał po drugiej destylacji.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: piątek, 8 sty 2016, 23:30
autor: Jakub_Dreptak
Odświeże trochę temat...
Chciałbym przepędzic owoce tarniny które zostały mi po nalewce. Zalałem to co zostało destylatem 2 kategorii, pomacerowało się to 2 tygodnie i teraz chcę to puścic na rurki. Jedyną opcją jest puszczenie tego w całości czyli razem z pestkami. I tu mam wątpliwości co do tego co w tych pestkach siedzi (kwas pruski).
Robiliście coś podobnego? Jeśli tak to czy macie jakieś przeciwskazania?

Pozdro,
Jakub

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: sobota, 9 sty 2016, 00:27
autor: Szlumf

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: sobota, 9 sty 2016, 10:50
autor: Jakub_Dreptak
Dzięki, o to mi właśnie chodziło.
J

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: poniedziałek, 11 kwie 2016, 11:32
autor: Szym
Witajcie, mam jedno pytanko odnośnie ratafii. Jako że zrobiłem ta nalewkę w zeszłym roku i o niej zapomniałem to chciałbym ją teraz zlać, jednak nie bardzo mam ci zrobić z owocami i chciałbym je przetrzymać przez jakiś czas w słoju. Kiedyś kumple wpadną to skonsumujemy :) jednak czy one mogę sobie tak same leżeć? oczywiście nasączone 70% - nie zalane. Czy się nie popsuja?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: poniedziałek, 11 kwie 2016, 11:37
autor: lesgo58
Nic im się nie stanie.

Re: Co zrobić z owoców po ratafi?

: poniedziałek, 11 kwie 2016, 13:15
autor: Roger
Sugeruję raz jeszcze zasypać je cukrem i wyciągnąć jeszcze trochę alkoholu, po rozpuszczeniu zlać ten słodki nalew będzie słabsza wersja dla Pań ... ;)
Konsumowanie takich bezpośrednio z kumplami skończy się pod stołem i to szybciej niż myślisz ;)

Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: wtorek, 12 kwie 2016, 16:42
autor: Kamal
Ja już konsumowałem wiśnie po nalewce, i po pół dużej szklanki już robi się wesoło. :-) A skubane długo trzymają na żołądku. ;-)
K.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: czwartek, 28 kwie 2016, 16:55
autor: richb
Witam

Dziś zrobiłem mały eksperyment a mianowicie razem z nastawem cukrowym do gara wrzuciłem liście ponalewkowe z tzw listkówki.
Stwierdziłem, że skoro w nalewce nie szkodzą i oddają aromaty to psocie również powinny. Sprzęt jakiego używałem to zwykły pot-still zbudowany na szybkowarze.
Efektem eksperymentu byłem miło zaskoczony ponieważ w destylacie aromat był wyczuwalnie mocniejszy od np psoty robionej z soków z czarnej porzeczki (2l soku w 10l nastawu).
A Tu raptem było tyle liści co połowę 1l słoika zajmowało a efekt całkiem niezły. Liście się nie rozgotowały i nie przypaliły a oddały wszystkie swoje aromaty. Powiem więcej nawet pogon do ostatnich swoich chwil jakoś tak przyjemniej pachniał niż zwykle.

Teraz już mam następne pomysły po prostu wrzucę garść świeżych liści z czarnej porzeczki do gara i zobaczę co wyjdzie. Z liśćmi wiśni zapewne też można taki manewr zrobić bo przecież do nalewek ich się też dodaje.

Pozdrawiam
Rys

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: piątek, 21 paź 2016, 23:07
autor: tomektz
Witam
A ja mam taki pomysł i tu proszę o opinie co o tym myślicie.
Otóż posiadam kolumnę aabratek, keg zasilany prądem i chcę na niej odzyskać aromaty z owoców po nalewkowych, i pomysł polega na tym aby owoce w kegu sie nie przypalały to wyjąć wypełnienie z kolumny ( i tu nie wiem czy aby nie zostawić miedzi) i w te miejsce włożyć wiśnie z nalewki wlać tak 2-3 litry spirytusu dodać wody aby zalało grzałki i przepędzić na otwartym refluksie.
Co o tym myślicie ?

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: sobota, 22 paź 2016, 16:25
autor: k.kolumb
myślę że Ci to nieźle pierdyknie.

Re: Recycling - odzysk alkoholu z owoców po nalewkach

: niedziela, 23 paź 2016, 22:42
autor: tomektz
Ale że co ? że owoce zakleją przepływ ?