Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy

Post autor: rastro »

Nieee.... nie w przerwaniu absolutnie nic nie czytaj i nie zlecaj, przerwanie musi wykonać się szybko. Tam ew. flaga że to już i obsługa w głównej pętli, ale tak to arduino już sobie liczy te milisekundy przy pomocy timera0 i można z tego korzystać tak jak kolega Crobe.

Drugie pytanie w sumie nie do mnie, ale odpowiem. Czujniki nie powinny zamieniać się miejscami, zapewnia to algorytm wyszukiwania zaszyty w czujnikach.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
alembiki

Cressi
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2009, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky,
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: Cressi »

Tak, tak. Przerwanie ustawia mi tylko flage. Jesli w main wykryje ze jest ustawiona rozpoczynam odczyty,
Troche uproscilem opis.
A chce użyć przerwań z prozaicznej przyczyny - żeby sie ich po prostu nauczyć.

crobe
50
Posty: 68
Rejestracja: niedziela, 21 lut 2016, 19:55
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: crobe »

A może skoro 18b20 powoduje lagi sterowanie grupowe zrobić na dodatkowym attiny i wartość zadawać przez rs232...

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: rastro »

Oj tam DS18B20 nie powoduje lagów tylko jak jest programista jest :dupa: to wstawia tam delay żeby poczekać na zakończenie konwersji. ;) :mrgreen: Regulator można spokojnie wyprodukować na przerwaniach od timera jakiegoś tylko trzeba się upewnić że nie zabijemy konwersji. Na jak dasz detektor zera sieci to można się obejść bez timera w przypadku regulatora grupowego nawet jak w pętli głównej wstawimy chamskie opóźnienie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

norbert-17
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 19:35
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: norbert-17 »

Witam, trafiłem na ten wątek gdyż szukałem rozwiązania zastosowania silnika krokowego do regulacji odbioru destylatu. Widzę, że kilka osób chciało by mieć choć elektroniczny pomiar temperatury :). Mój projekt własnie na tym etapie spoczywa. W przyszłości mam zamiar (jeśli tylko znajdę trochę wolnego czasu) dołożenie owej regulacji odbioru przy pomocy silnika krokowego (mam już pomysł wraz z kalibracją) oraz sterowania pompką przepływu wody i chłodzenia (obieg zamknięty). Mogę udostępnić schemat wraz z wsadem do procka (.hex), który pozwala na pomiar temperatury w 4 punktach (u mnie to: Keg, 10-półka, OVM, góra) wraz z zobrazowniem tego na wyświetlaczu LCD 4x20.
Koszt kupując częsci w polsce tak na oko:
wyświetlacz - 30zł
procek-10zł
czujniki 4 szt -30zł
pcb, drobne elementy - 30zł
Jak nie patrzyć wyjdzie koło 100zł ;/
Obrazek

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: rastro »

Koniecznie jeszcze jakiś kondensator 100nF (ceramik będzie całkiem ok.) przy nogach AVCC i VCC. Inaczej jak odpalisz sterownik mocy mogą Cię czekać niespodzianki. Ja bym dał jeszcze jakiś elektrolit 1-4,7uF na całą grupę.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

norbert-17
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 19:35
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: norbert-17 »

Cenna uwaga trzeba koniecznie dać elektrolit bo obydwóch stronach stabilizatora. Dzięki Rastro umkneło mi to. Odnośnie AVcc nie będe wykorzystywał raczej wcale (choć może będzie potrzebny przy silniczku krokowym) i nie trzeba go dodatkowo stabilizować.
Gdy uporam się z tym wyzwaniem będę chciał stworzyć drugi projekt tylko tym razem z użyciem czujników PT100. Rozdzielczość wzrosła by do dwóch miejsc po przecinku lecz trzeba by na pewno użyć zewnętrznego ADC oraz stabilnego źródła prądowego.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: rastro »

Lepiej jednak dać tam ten kondensatorek, koszt żaden a poczucie że jest dobrze bezcenne :D

Do czujnika PT100 polecam ADS1247/8 lub ADS124S06/08, są w zasadzie stworzone specjalnie do obsługi tych czujników, mają wbudowane po dwa przetworniki DAC jako źródło prądowe do zasilania czujnika... tylko że dostępne wyłącznie w obudowach smd z rastrem 0,65 i 0,5 mm.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Cressi
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2009, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky,
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

Post autor: Cressi »

Kolejna wersja oprogramowania.(tym razem bez obsługi zaworu - TBD)
Obsługa za pomocą dwóch klawiszy.
Program startuje w trybie NO_CONTROL - tylko pomiar temperatury. Po ustabilizowaniu kolumny, odbiorze przedgonów etc. wciskam SET, program zapamiętuje średnia z ostatnich 3 pomiarów jako wartość referencyjną i przechodzi do trybu NORMAL.
W trybie normal program monitoruje wartość temperatury - jeśli średnia za 3 ostatnie pomiary jest wyższa o 0,1 od wartości referencyjnej włączamy buzzer.
Dźwięk buzzera można wyłączyć klawiszem RESET. Kiedy uznam ze temperatura wróciła na miejsce wciskam SET, znów pobierana jest wartość referenyjna i znów wchodzimy w tryb NORMAL
W trybie NORMAL:
SET - pobranie i zapamiętanie nowej temp. referencyjnej
RESET - wyjscie do trybu NO_CONTROL

Bedę wdzięczny za uwagi, sugestie czy wskazanie błędów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”