Rozmieszczenie sprężynek - Cu/KO

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
dlugas_
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 3 cze 2012, 21:11

Post autor: dlugas_ »

Szanowni Koledzy!
Jestem na ukończeniu nowego AAbratka. Rura 60,3 120 cm dzielone na odcinki 20 i 100 cm + wziernik własnej produkcji i głowica. Zakupiłem u kolegi @plipek1 0,5 litra sprężynek Cu i 2,5 litra KO. I mam zagwozdkę jak je rozmieścić. Z Waszych doświadczeń wynika jasno, że miedź idzie na spód, i do góry KO. Jednak czytając forum znalazłem doświadczenia kolegi @Akas na kolumnie z obniżonym odbiorem, gdzie sprężynki miedziane daje on tuż pod pierwszym wylotem par. Stąd mój dylemat, bo zastanawiając się nad tym, to główkuję, że zatrzymane tuż przed głowicą smrody nie będą wracać z flegmą na wypełnienie i mieszać się z tym co idzie do góry. Drugi aspekt to przewiewność sprężynek miedzianych. Procesem będzie sterował termometr umieszczony na 40 cm nad kegiem i boję się, że jeśli umieszczę katalizator na spodzie, to właściwego wypełnienia z KO będzie wtedy tylko 20 cm. Czy to Waszym zdaniem wystarczy do zapewnienia wystarczającej ilości półek i odpowiedniej stabilizacji kolumny od dołu? Z góry dzięki za zainteresowanie się tematem :-)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Rozmieszczenie sprężynek - Cu/KO

Post autor: lesgo58 »

Spokojnie umieść na dole. W/g mądrych książek w tamtym miejscu spełnią najlepiej swoją rolę.
Półek na dole będziesz miał ok. 13-14. A to wystarczy do prowadzenia procesu na tym termometrze.
A jeszcze lepiej zrób tak - jeśli oczywiście masz możliwość - dorób dodatkowo jeden kawałek rury. Wypełnij sprężynkami KO i używaj zamiennie z tym kawałkiem wypełnionym Cu. Cu będziesz używał tylko do 1 gotowania, a w następnych gotowaniach możesz zrezygnować z miedzi a wstawiając KO zyskujesz dodatkowe półki.
Ja tak robię...
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 kwie 2013, 22:19 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
dlugas_
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 3 cze 2012, 21:11
Re: Rozmieszczenie sprężynek - Cu/KO

Post autor: dlugas_ »

W takim razie daję miedź na spód. Dzięki @lesgo58.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”