Refluks zewnętrzny vs refluks wewnętrzny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy

Post autor: Calyx »

Mieszanie refluksów mija się trochę z celem.
Zdecyduj się na wewnętrzny lub zewnętrzny ale na jeden.
Piszesz najpierw "chłodnica szklana" a później pytasz
"jakiej długości spirale zamieścić w chłodnicy"?
Cierpisz na jakieś rozdwojenie :D
Kup szklaną chłodnicę i o nią dbaj. Odwdzięczy Ci się
odpowiednim przerobem. Jeśli jednak uprzesz się
żeby samemu skręcić spiralę, to zrób ją z 2 - 2,5m rurki fi8.
Taka chłodnica będzie miała dobrą wydajność
przy mocniejszym grzaniu. Spokojnie uzyskasz te 60%
używając takiej "aparatury kolumnowej" jako prostego destylatora.
Gdybyś jednak chciał uzyskać większą moc, np. 95 - 96%
to po prostu najpierw poczytasz a później przerektyfikujesz :)
ZP oczywiście umieścisz w górnej części kolumny i będzie ich 6szt.
Warto żeby ich fi było "spore" np 15mm. Wypełnienie najlepiej ze zmywaków.
Kolumna to na tyle uniwersalny instrument, że możesz na nim zagrać
każdą symfonię, zarówno owocową jak i tę na cześć Tannenberga.
Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.
Teraz bierz się do roboty (budowy instrumentu).
Wszystkie potrzebne informacje, rysunki itp. są w poszczególnych tematach.

Powodzenia
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Maciej_K »

Hej!
Zdecyduj się na wewnętrzny lub zewnętrzny ale na jeden.
Zapytam całkiem poważnie, bo nie moment na żarty ;).
Czy uważasz, że wszyscy, co zrobili podwójny system refluksu pobłądzili? Wiele się naoglądałem takich kolumn z podwójnymi systemami. Jak posiadanie tylko jednego rodzaju refluksu wpływa na wydajność, stabilność procesu?
Pytam, bo chcę wiedzieć, żeby nie było wtopy z moją kolumną. Poza tym, jeśli refluks zewnętrzny oferuje taką jakość i wydajność, jak wewnętrzny, to jest lepszy, bo o wiele prostszy w wykonaniu (i tańszy).
Ja przepraszam, że tak pytam dziecinnie, ale ostatnio to chyba naprawdę nie wiem, czego chcę:). I tak się miotam od spiralnego pot-stilla po kolumnę z podwójnym systemem refluksu.

Calyx, ja wiem, że Ty obstajesz za refluksem wewnętrznym:).
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Kucyk »

Maciej_K pisze:Jak posiadanie tylko jednego rodzaju refluksu wpływa na wydajność, stabilność procesu?
W jakimkolwiek układzie im mniej jest parametrów wpływających na jego pracę, tym bardziej stabilny jest proces i łatwiejsza regulacja.

To już nie przeszkadzam...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Calyx »

Maciej_K pisze:...wiem, że Ty obstajesz za refluksem wewnętrznym:)...
Nie foruję wewnętrznego.
Każdy rodzaj refluksu ma swoje "zady i walety"
Tworząc napływ z zewnątrz, zabierasz cenne centymetry wypełnienia
z kolumny. Cały odcinek wysokości chłodnicy jest niewykorzystany.
Oczywiście można zaprojektować tak rurę, że chłodnica będzie
ponad i powrót nastąpi na samym początku kolumny.
W takiej wersji jest potrzebne "zasyfonowanie" układu,
żeby pary nie umykały najkrótsza drogą, czyli przez wprowadzenie powrotu.
Tu przy najprostszym zaworze, bez odpowietrzenia, przy wstępnym
zwilżaniu wypełnienia, tworzy się układ zamknięty, zasyfonowanie
i utworzenie dodatkowego powiązania z atmosferą dopiero likwiduje ten problem.
Gdybym miał polecić jaki układ najlepiej zbudować, to zdecydowanie
polecam tworzenie instrumentu opartego na głowicy NS.
Taki sprzęt jest po ustabilizowaniu właściwie "bezobsługowy"
Oczywiście nikt nie podejmie decyzji za Ciebie ale jak już zdecydujesz się,
w którą stronę chcesz iść, to Koledzy Psotnicy zawsze pomogą.
Może na początek pooglądaj schematy i klepnij w klawkę,
jak już podejmiesz decyzję który chcesz realizować.

Pozdrawiam serdecznie
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Juliusz »

Podwójny refluks...

Powiem, że trochę jestem zaskoczony tą ideą i nie widzialem na sieci takich urządzeń... ale może mało szukałem... chyba że kolega Maciej_K jest bardzo, bardzo skrupulatny bo wtedy okaże się że są systemy - jakoś - z podwójnym refluksem.

Głowice refluksowe podzielę na trzy główne systemy (plus mieszanka):

1. Regulowanie ciepła; (bez zaworów)
2. Regulowanie płynu; (z zaworami, zewnętrzny/wewnętrzny)
3. Regulowanie par; (z zaworami, zewnętrzny)

ad 1. Regulowanie ciepła to typowy system z zimnymi palcami (czy one są poziomo czy pionowo). Poprzez regulację ogrzewania zacieru i regulację temperatury wody w zimnych palcach otrzymujemy to co chcemy. Nie mamy możliwości regulacji/obserwacji bezpośrednio ilości płynu, tylko pośrednio poprzez mierzenie końcowego destylatu.


ad 2. Regulowanie płynu to regulowanie skroplonego destylatu - czyli stosunku: ile skroplin powraca do kolumny a ile spływa do chłodnicy. Można po doświadczeniach mieć wyskalowany zaworek.

ad 3. Regulowanie oparów - regulacja stosunku oparów skierowanych do chłodnicy końcowej i do głównej kolumny. Te systemy nie są popularne, są trudne do zrealizowania ale dają wyjątkowe wyniki.

Systemy mieszane nie powinny być uważane za systemy z podwójnym refluksem a raczej za systemy gdzie konstrukcja, bezwiednie używa częściowo dwóch różnych metod kontroli (a nawet i trzech).

Budując system refluksowy sugeruję mocno wybór jednego, może ze wskazaniem na taki system, ktory pozwoli na bezpośrednią regulację stosunku refluksu - czyli regulację płynu.

Kwestia czy jest to system zewnętrzny czy wewnętrzny hm... zależy od konstrukcji.

To moja sugestia.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Maciej_K »

Hej!
Koledzy, nie chcę być ani upierdliwy, ani złośliwy, ani nic z tych rzeczy:).
Może ja źle nazywam po prostu.
Powiedzcie mi, co widać na załączonych zdjęciach, żeby raz na zawsze wyprowadzić mnie z błędnego przekonania o istnieniu podwójnych systemów refluksowych.

Do tego jeszcze plany z tej strony
http://alkohole-domowe.com/bimber/desty ... eflux.html

Czy właśnie to Kol. Juliusz nazywa systemem mieszanym? Bo jeśli tak, to poróżniły nas kwestie nazewnictwa (tylko - chciałoby się powiedzieć). Pytanie drugie - jaki sens w ich zastosowaniu widzieli konstruktorzy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 25 lis 2009, 16:57 przez Maciej_K, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Kucyk »

Widać dziwne wariacje na temat połączonych refluksów, gdzie RZ leje nie wiedzieć czemu w połowę wysokości wypełnienia kolumny...
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Maciej_K »

Akurat to zauważyłem - domyślam się, że autorzy aparatów nie byli nigdy na tym forum:) i za bardzo chcieli:)
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Juliusz »

Nie, nie jesteś upierdliwy. Bardzo dobrze że pytasz bo widać,że są amatorzy, którzy myślą że rozumieją refluks i starają się uczyć innych a aktualnie gówno wiedzą.

Załączone zdjęcia autentycznie pokazują systemy z podwójnym refluksem i dla mnie nie mają sesnu - szczególnie to ostatnie (zielonkawe) zdjęcie jest jakimś (być może się mylę) bzdurnym urządzeniem, trudnym do wykonania i ze zbyt wieloma zaworami (zawór poziomy jest zupełnie zbędny - coś jak druga kierownica w samochodzie).

Wszystkie zdjęcia pokazują urządzenia niebezpieczne! Zauważ co się dzieje gdy wszystkie zawory są zamknięte i jest za dużo ciepła lub nagle braknie wody do chłodzenia - masz klasyczny wybuch systemu.

Link do szkicu. Szkic jest błędny. Może ilość słów jaką 'autor' napisał ma jakąś siłę ale nie dla mnie. Powrót refluksu z chłodnicy szklanej jest w złym miejscu. Gorące opary 'nie wiedzą' gdzie mają płynąć (dlaczego mają płynąć do góry skoro mogą w prawo?, zawory to nabożne myślenie); zawory i wysokość połączeń nic tu nie znaczą. Znów, system może być zamknięty (uszczelniony, choćby przez pomyłkę) i całość może być rozerwana (ciśnienie będzie rosło tak długo jak długo jest płyn do parowania i ciepło).

Pomijając błedy konstrukcyjne, zauważ że ten naszkicowany system to system z jednym, zewnętrznym refluksem (zaworek poziomy jest zbędny). Może ktoś coś pomylił? Trudno mi powiedzieć. Takich podwójnych systemów nikt rozsądny nie buduje bo nic nie dają.

Juliusz

... z ostatniej chwili!

Oczywiście można zbudować system z czterema a nawet sześcioma, podwójnymi (lub nawet potrójnymi) refluksami... można destylować 10 razy zamiast 2 i używać pięć razy węgiel aktywowany... i już po 3 miesiącach z 6kg cukru mieć 1.75L bardzo czystego spirytusu...

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Maciej_K »

Czyli wszystko jasne.
Mówicie, że syfonik przy rurce powrotu w 100% załatwia sprawę właściwego przepływu par, tak? Chyba skłaniam się coraz bardziej ku refluksowi zewnętrznemu. Jak dla mnie - prostszy w wykonaniu (mniej spawów), nie zabiera miejsca wypełnieniu kolumny, a samą kolumnę można będzie w przyszłości przeprojektować i zastosować kolumnę Nixona-Stone'a, jakoś dokręcaną.

Wiem, że dopóki będę teoretyzował, to niczego się nie dowiem. Jednak budowa kolumny to dla mnie spore wyzwanie (finansowe), więc jak najwięcej pomysłów chcę poddać dyskusji, żeby wyszło mi jak najlepiej.
To zapewne nie koniec moich przemyśleń - w wolnej chwili narysuję jakiś projekcik i go zaprezentuję. Jeśli jego strona techniczna zyska akceptację Kolegów (w sensie poprawności), to polecę z nim do spawacza i zacznie się praktyka.

Jeszcze chciałem tylko zapytać o odpowietrzenie układu - skrótowo - co i jak?

Dziękuję za pomoc.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: bogdan »

Jakoś nikomu nie udało się odwieźć Ciebie od RZ, mi pewno też się to nie uda. :D
Też tak zaczynałem, szkic ze strony i wio. Zeby oszczędzić długości kolumny (wypełnienie) zrobiłem dużą faję w górę, by chłodnica znalazla się wyżej wypełnienia. NIE DZIAŁAŁO POPRAWNIE, następował wzrost ciśnienia w kegu, syfon nie rozwiązywał problemu!. Przerobiłem kolumnę, wywaliłem RZ i mam to czego oczekiwałem. Ewolucję mojej kolumny możesz zobaczyć w "galerii Bogdana"

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: absolutnie początkujący prosi o pomoc w budowie sprzętu

Post autor: Maciej_K »

Czołem.
Ustabilizowałem się emocjonalnie. Podjąłem kroki, które skierowały moje myślenie na refluks wewnętrzny. Zbudowałem sobie modelik układu do refluksu zewnętrznego i... nic dobrego z tego nie wyszło.

Po kolejnym przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw" doszedłem do zamiaru budowy kolumny z refluksem wewnętrznym.

Myślę (jestem o krok od zamówienia) nad spiralą miedzianą zamiast zimnych palców.
Oto dlaczego:
1) Większa powierzchnia=większa wydajność=mniejsze zużycie wody=szybsza destylacja
2) Mniej wiercenia i spawania

Wszystkie rurki (wylot par, mocowanie termometru, wyprowadzenie spirali) chcę zamontować w talerzyku, który od góry, poprzez uszczelnienie, będzie zamykał kolumnę.
Tym samym główna rura będzie nienaruszona (kto wie, w jakim kierunku będą ewoluować moje pomysły?).

Zastanawiam się tylko, jaką średnicę i jaką długość rurki zastosować na spiralę. W grę wchodzą fi 6 (~ 1/4"), fi 8, 3/4" (~10mm). Przy większych chłodniczka miałaby jeden zwój, przy sześciu milimetrach (a może i ośmiu?) mogłaby mieć dwa - średnica mojej głównej rury to 50mm. Czy ktoś potrafi (mniej więcej, z doświadczenia) powiedzieć, jakie są ograniczenia minimalnego promienia zwoju zależnie od średnicy rurki?
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

dreiko
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2009, 17:43
Krótko o sobie: Lepsze wrogiem dobrego
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Refluks zewnętrzny vs refluks wewnętrzny

Post autor: dreiko »

Maciej_K może to już trochę za późno ale napiszę. Zadałeś trudne pytanie. Ja mam podkowę wykonaną z rurki fi 8mm o długości około 12cm, czyli razem jest tego około 25 cm długości. Średnica kolumny jest 54mm. Wszystko działa nieźle, (widzę bo jest szklana :) ) Chodź tym razem pewnie wykonałbym ją z rurki fi 10mm a nawet pokusiłbym się o jej skręcenie w spiralę nie za gęstą coś na kształt powolnego ślimaka. Na wyczucie dałbym około 40 cm długości. Należy pamiętać aby dać jakąś przestrzeń na wylot par z kolumny oraz aby nie przesadzić ze spiralką aby nie działała ona jak chłodnica zwrotna.
W chwili obecnej kombinuję nowe wypełnienie i chyba jestem na dobrej drodze.

Z uwagi na to że mineło już parę dni od Twojego pytania, ciekaw jestem na co się zdecydowałeś i jaki system zastosowałeś. Jakiej rurki użyłeś i jakiej długości. Czy skręciłeś ją w spiralę. Z Góry dzięki za odpowiedź.
Lepsze wrogiem dobrego!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”