Pierwszy sprzęt

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: wujo »

Na wstępie witam wszystkich i proszę o opinie czy takie coś zda egzamin.
Krótki opis:
Zbiornik o pojemności 17l (czyli użytkowe będzie 13l) wykonany ze stali KO.
Poczytałem trochę tu na forum odnośnie deflegmatorów i postanowiłem wykonać takowy z 1m rury miedzianej fi 35mm, jego wypełnienie będzie dwu składnikowe czyli druciak z lidla i sprężynki miedziane.
Chłodnica będzie wykonana z miedzianej rurki fi 10mm zamkniętej w rurze z pcv o średnicy 110mm
Jest on wykonany już w 70% jeszcze brakuje trochę ale nie ma co się śpieszyć.

Mam pytanie odnośnie tych sprężynek, gdzieś tu wyczytałem, że są one lakierowane,
czym je potraktować aby nadawały się do użycia?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 maja 2012, 18:05 przez wujo, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wiking »

Kolego, nie wiem gdzie to wyczytałeś, ale nikt na forum nie robi sprężynek lakierowanych :hahaha:. Sorry za śmiech, ale ktoś taki zostałby przeklęty na zawsze. Jeżeli zakupisz sprężynki z miedzi to pierwsze je wygotuj w wodzie z płynem do mycia naczyń , następnie wypłucz, wygotuj jeszcze raz w roztworze kwasku cytrynowego, (można dodać perhydrolu ale z tym ostrożnie) jeszcze jedno porządne płukanie i do rury. :ok:

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

Fakt pytanie troszkę nie precyzyjnie sformułowane. Chodzi o to, że wyczytałem, że druty miedziane które są stosowane do kabli są lakierowane i czym je potraktować aby tego lakieru się pozbyć?
Teraz chyba zrozumiale :D

sliwowica
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 16 mar 2012, 18:25
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: sliwowica »

Witaj wujo, masz rację nie ma sie co spieszyć przy budowie aparatu, jeśli rura miedziana 35mm ma być jako deflegmator to nie wiem czy potrzebujesz ją wypełniać bo widać że aparat będzie działał jako pot still więc pewnie i tak będziesz gonił na dwa razy, ponadto wyjście z kotła to na oko 10mm średnicy wewnętrznej więc mocno zawężone. Moim zdaniem należałoby zmienić to wyjście bo to zwężenie plus wypełnienie spowoduje że jedno gonienie może trochę trwać(wiem bo kiedyś miałem coś podobnego z rury 28mm ale bez żadnych zwężeń do samej chłodnicy) a i tak efekt moim zdaniem nie będzie tak zadowalający jak puszczenie dwa razy ale bez tego zwężenia i wypełnienia.
O sprężynkach już wiesz ale ja nie wiem po co jest ten trójnik za wyjściem z kotła, nie mogę się doczytać na schemacie, ale nie myślę żeby to był jakiś zawór. Życzę zadowolenia po złożeniu i jak najmniej (a najlepiej wcale) przeróbek.

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

W tym trójniku docelowo ma być termometr.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: mtx »

Faktycznie wyjście par powinno być większe najlepiej takie jak średnica deflegmatora,
dodatkowo chłodnicę możesz zamknąć w mniejszej rurze pcv np 75mm - w zupełności
wystarczy.
wujo pisze:Chodzi o to, że wyczytałem, że druty miedziane które są stosowane do kabli są lakierowane
O jakie druty od jakich kabli Ci chodzi? Bo przyznam szczerze, że pierwszy raz słyszę
o tym żeby druty w przewodach były lakierowane, lakieruję się drut nawojowy podczas
nawijania go na stojan, wirnik, cewkę etc. a nigdy do przewodów. Najlepiej podpal kawałek
takiego drutu i zobacz czy zacznie się dymić na czarno, jeśli nie to drut jest czysty,
wygotuj tak jak napisał wiking i ładuj do rury.
sliwowica pisze:jeśli rura miedziana 35mm ma być jako deflegmator to nie wiem czy potrzebujesz ją wypełniać bo widać że aparat będzie działał jako pot still więc pewnie i tak będziesz gonił na dwa razy...
A widziałeś gdzieś kolego pusty deflegmator? Jak odradzasz wypełnienie rury to po co wogóle
tą rurę montować? Proszę nie wprowadzaj kolegi w błąd. Dflegmator trzeba wypełnić :!:
Poprawia to jakość, smak i moc :!: Odnośnienie gonienia na dwa razy - kolego poczytaj
trochę i wtedy pisz :arrow: Nawet przy destylacji na kolumnie "pędzi się" na dwa razy
a na pot-stillu to jest totalne minimum :!:
sliwowica pisze:bo to zwężenie plus wypełnienie spowoduje że jedno gonienie może trochę trwać
A śpieszy Ci się gdzieś :?: Im wolniej destylujesz tym lepsze dostajesz efekty...
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Freitag »

Cześć
Witam, w związku że troszkę „pokręciłem” się przy temacie sprężynek :D . To mam pytanie dotyczące twoich: zauważyłem że są okrągłe jak z długopisu a wszyscy dążą do kształtu pryzmatycznego. Co prawda u Ciebie będą pełniły rolę tylko "desmrodyzacyjną" więc ich kształt nie ma chyba większego znaczenia ale szkoda było czasu na kręcenie bo było już parę razy opisane na forum że po parokrotnym wyczyszczeniu ich ze dwa trzy razy… stracą kształt. Więc na twoim miejscu zakupił bym na allegro rurkę miedzianą do hamulców i pociął bym na takie pierścienie i powinieneś być z nich bardziej zadowolony. Jeśli chodzi odejście z zbiornika to również powiększył bym otwór bo 10 mm bardzo łatwo może się zatkać, a bezpieczeństwo przede wszystkim.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: pith »

Witam
Ja kiedyś pytanie dotyczące lakierowanych przewodów zadałem na forum.
Wyczytałem to gdzieś, kiedyś na elektrodzie.

Chodziłojednak o druty miedziane z transformatorów. One rzeczywiście są lakierowane. Te z kabli nie powinny być niczym pociągnięte.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wiking »

@Freitag, mógłbyś powiedzieć coś bliżej o tym odkształcaniu sprężynek miedzianych, bo moje po przerobie setek litrów spirytusu i nie wiem ilu czyszczeniach są idealne.
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: Freitag »

Cześć.
Kolego Wiking, wielokrotnie czytałem o tym, że miedzi po każdorazowym czyszczeniu troszeczkę ubywa. Jestem w pracy, więc na szybko znalazłem jeden link: http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... i&start=20
Jutro postaram się poszukać więcej wypowiedzi kolegów z forum. Jeżeli u Ciebie miedzi się nic nie dzieje, to super fajnie. Ja niestety jestem jeszcze teoretykiem, ale już jakiś czas studiuje nasze forum. Od niedawna nawet sąsiednie, choć na początku zraziłem się do niego. Przekazuje wiadomości, które wyczytałem wcześniej, nie wiedziałem, że to „przestępstwo”
Pozdrawiam Irek.
P.S. :oops: Dopiero teraz zobaczyłem, że w tych tematach są również twoje posty. Widocznie musiałem wcześniej to czytać i dla tego ich nie widziałem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 cze 2012, 16:59 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja!

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

mtx1985 pisze:dodatkowo chłodnicę możesz zamknąć w mniejszej rurze pcv np 75mm - w zupełnościwystarczy.
A czy jest jakiś sposób na policzenie długości tej rury i spirali w środku czy robić to na wyczucie np. długość rury 50cm a spiralę ukręcić z 2,5m rurki miedzianej fi 10?
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: mtx »

Możesz te 2,5m rurki zwinąć dość ściśle na trzonku od łopaty (tylko rurkę, najpierw
zasyp drobnym piaskiem (i zaślep końce) ,żeby jej nie połamać podczas zwijania) i
możesz spokojnie wpakować w rurę pcv o długości 30cm (ja taką miałem i działała
idealnie). Tutaj widać jak to kiedyś u mnie wyglądało:
http://alkohole-domowe.com/forum/moj-po ... t5406.html

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

Witam wszystkich po wakacyjnej przerwie. Trochę mnie nie było ale to nie znaczy, że nic się nie działo w temacie ;)
Więc kompletowanie wszystkiego szło powoli ale do przodu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: klodek4 »

@Wujo
Mam do Ciebie pytanie, na jednym ze zdjęć, /tego ze zwieńczeniem deflegmatora/, masz zamontowane /o ile się nie mylę/ dwa korki do balonów, jedno na termometr, drugi na wyjście rurki na chłodnicę, powiedz mi czy w psocie coś wyczułeś nie tak, pytam bo mam zamiar sam zastosować taką "redukcję" a okazało się że ten materiał /korki/ nie są sylikonowe, pozdrawiam :punk: :piwo: :ok:
ps. Kilku forumowiczów też stosowało ten rodzaj korka i jak pisali nie wyczuwali obcych smaków, jeśli mi potwierdzisz że nic się nie dzieję to też zastosuję ten typ.
Fotki zajebiste :mrgreen:

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

Klodek4, absolutnie nic nie czuć w destylacie :lol: ,
a zdjęcia powinno się oglądać od dołu do góry, bo dodałem na odwrót ;P
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 wrz 2012, 19:59 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

Autor tematu
wujo
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 20 kwie 2012, 14:11
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wałbrzych
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy sprzęt

Post autor: wujo »

A więc nadszedł czas aby pożegnać się z tą aparaturką. Kana po wielu bojach się odmeldowała. Nowa aparatura jest w trakcie budowy (już ok 40% ukończone), niebawem założę nowy temat :)
Wzoruję się na pracach kolegi Radiusa :respect: :poklon; :klaszcze:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”