Wznowienie destylacji

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
DUSIOK
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 13:29

Post autor: DUSIOK »

Witam! Mam szybkie pytanie, czy można wznowić proces destylacji, wczoraj wyłączyłem grzanie jak kapało 55 %, czy jest w ogóle sens to robić? Mój sprzęt to keg 30 l na nim rurka fi 50 wypchana zmywakami długa na 60 cm i chłodnica miedziana 300 cm. Proszę o szybką odpowiedź.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2012, 12:10 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, wielkie litery
alembiki
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: pokrec »

Oczywiście, że możesz. Po prostu wrócisz z procesem tam, gdzie go przerwałeś.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
DUSIOK
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 13:29
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: DUSIOK »

A czy muszę odbierać przedgon?
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2012, 12:09 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, wielkie litery
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: pokrec »

Myślę, że jak już odebrałeś przedgon poprzednim razem, to go nie wlałeś z powrotem do kotła, prawda? Więc go w kotle już nie ma. Wracasz dokładnie tam, gdzie skończyłeś, Od momentu początku kapania kontynuuj tak, jakbyś nigdy nie przerywał. Dokończ serce i tnij pogony.
Od razu mówię, że gdzie na pot - stillu z deflegmatorem pogony się zaczynają - nie wiem. To zależy od smaku i wyczucia degustatora.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
DUSIOK
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 13:29
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: DUSIOK »

Dzięki za informację. Tak zrobię. Pewnie że nie wlałem przedgonu z powrotem do kotła, nie po to go odbierałem (będzie podpałka pod grilla). :lol:
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2012, 12:08 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, wielkie litery

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: Drupi »

W trakcie destylacji na zimnych palcach ( 27 L. nastawu 1500 V ) w 3/4 procesu temperatura na dole kolumny w normie, a po tym czasie zaczyna rosnąć nawet jak zmniejsze odbiór. Nie mam regulatora grzałki. Zatrzymuje proces i dokańczam następnego dnia i wtedy znów pomimo 1/3 zawartości procentów w nastawie, moge kontynuować z temperaturą taką jaka była na początku serca (poprzedniego dnia ) i łatwo jest niedopuścić pogonów do spirytusu. A co Wy koledzy o tym sądzicie?
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: Lootzek »

Myślę że aby cokolwiek powiedzieć, przydałyby się bardziej odczyty z termometrów, ze zbiornika i wartości z tego na dole, oraz dane o prędkości odbioru na poszczególnych etapach. Bo próby określenia czegokolwiek na podstawie enigmatycznego 3/4 procesu to wróżenie z fusów po kawie. Rozpuszczalnej.

Aha, jednostką mocy jest wat (W) a nie wolt (V) ;)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: rozrywek »

Lootzek pisze: 3/4 procesu to wróżenie z fusów po kawie. Rozpuszczalnej.)
Normalnie mnie maestra ironii Lootzek wziął i przebił :respect:
Destylację można przerwać i rozpocząć od nowa zawsze. Wznawianie jest zwyczajnie niepraktyczne, ponieważ trzeba wszystko od nowa rozgrzewać, stabilizować itp...
Warto jednak tak sobie zarezerwować czas aby zacząć i skończyć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: lesgo58 »

Drupi pisze:w 3/4 procesu temperatura na dole kolumny w normie, a po tym czasie zaczyna rosnąć nawet jak zmniejsze odbiór.
,
Za mało zredukowałeś odbiór. Następna sprawa - po zmniejszeniu odbioru trzeba chwilę odczekać. W ekstremalnym przypadku wystarczyło zatrzymać odbiór np, na 15 minut i okazałoby się, że kolumna stałaby się od nowa stabilna.
Wniosek - trochę więcej cierpliwości. Skoro następnego dnia byłeś w stanie podjąć od nowa destylację i to bez problemu...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: aronia »

Drupi pisze:W trakcie destylacji na zimnych palcach ( 27 L. nastawu 1500 V ) w 3/4 procesu temperatura na dole kolumny w normie, a po tym czasie zaczyna rosnąć nawet jak zmniejsze odbiór. Nie mam regulatora grzałki. Zatrzymuje proces i dokańczam następnego dnia i wtedy znów pomimo 1/3 zawartości procentów w nastawie, moge kontynuować z temperaturą taką jaka była na początku serca (poprzedniego dnia ) i łatwo jest niedopuścić pogonów do spirytusu. A co Wy koledzy o tym sądzicie?
Pytanie 1: w jaki sposób zmniejszasz ten odbiór - czym go regulujesz?
O resztę czyli wskazania termometrów zapytali już inni, a radę w postaci większej ilości cierpliwości też już dostałeś.
Przerywanie procesu na kilka godzin - poświęcanie energii i czasu na ponowne rozgrzanie, stabilizacje itd bo nie potrafi się zapanować nad własnym aparatem po przeprowadzeniu już kilku destylacji i uzyskaniu podstawowych wskazówek i porad w założonym przez siebie temacie - sorry, ale chyba są jakieś zakłócenia "na linii" i pewne informacje do Ciebie nie docierają. Przy prawidłowo prowadzonym procesie i dobrym poznaniu zasad obsługi danego aparatu nie dopuszczenie do zanieczyszczenia spirytusu pogonami nie jest wcale trudne, a w przypadku kolumn o prostszej obsłudze niż ZP nawet osoba nie posiadająca doświadczenia, ale z najprostszą instrukcją w ręce potrafi otrzymać super jakość.
Ale skoro "uparłeś" się na te ZP to próbuj dalej.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Wznowienie destylacji

Post autor: olo 69 »

Drupi pisze:W trakcie destylacji na zimnych palcach ( 27 L. nastawu 1500 V ) w 3/4 procesu temperatura na dole kolumny w normie, a po tym czasie zaczyna rosnąć nawet jak zmniejsze odbiór.
Jaka średnica rury i czym wypełniona?
Pozdrawiam,olo 69
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”