Początki - destylator do oceny

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
Amfey
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 4 paź 2011, 17:06

Post autor: Amfey »

Jak dołożę miedzianą rurkę, do niej wetknę pionowo deflegmator, zrobię zakręt i pionowo ustawie chłodnice - mam problem. Nie wiem jak przymocować chłodnice, do reszty kolumny żeby była stabilna. Są jakieś opaski z dystansem? Jakieś pomysły?
Dzięki

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: Szlumf »

Amfey pisze: Nie wiem jak przymocować chłodnice, do reszty kolumny żeby była stabilna. Są jakieś opaski z dystansem? Jakieś pomysły?
Dzięki
Wpisz w googlach "uchwyt podwójny do rur" i zrób coś podobnego lub kup gotowy jak znajdziesz pasujący.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: Pretender »

Nie uważam, że jest to dobry pomysł. Ten szklany element za mały ma wlot, będzie go zalewać. Poza tym wyżej masz drugie przewężenie. Wg mnie takie połączenie jest lepszym wyjściem. Tylo chłodnica w pion.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: aronia »

Jak już dokładasz miedzianą rurkę to z niej zrób deflegmator (im dłuższa tym lepiej) - odpowiednia średnica i wypełnienie np. zmywakami, a efekty będą lepsze niż na szklanym. I z takiego deflegmatora bezpośrednio na chłodnicę.

sluzopator
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2014, 07:57
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: sluzopator »

Witam jestem tu nowy, troche poczytałem i w paincie wyrysowałem sobie taką aparaturkę. Mam zamiar prawie wszystko zrobić w miedzi i wszystko byłoby skręcane. Proszę o ocenę i ewentualne poprawki. Zaznaczam, że moje pomieszczenie nie pozwala na dłuższą rurę. Dzięki za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: BartekBartek1 »

Zależy do jakiego zbiornika i jak mocno będziesz grzał. Rura o średnicy 28mm jest dość wąska i deflegmator może ulegać zalaniu. Dodatkowo nie wiem czy rurkę zwiniesz na "kiju od szczoty". Poza tym z tego co mi wiadomo to przez węgiel przepuszcza się mocno schłodzony i rozcieńczony destylat. Czy dobrze widzę, że chcesz zrobić reflux z chłodnicy? Mam coś podobnego na sprzedaż.
Pędzić, pić, zalegalizować.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: aronia »

Refluks z chłodnicy zawrócił bym możliwie jak najwyżej, bo w zawracaniu zaraz nad zbiornik nie widzę sensu: za krótki odcinek na ewentualną wymianę para-ciecz. Poza tym po chłodnicy będzie on zimny, a to znowu utrudni odparowanie. Mogą być też problemy z tym że opary pójdą nie tą drogą co chcesz. Lepszym rozwiązaniem już byłoby chłodzenie szczytu deflegmatora. Trójnik na szczycie możesz dać poziomo - dla szpilkowych termometrów jest to o wiele wygodniejsze. Z rurą(za mała średnica) i węglem(schłodzony i rozcieńczony) zgadzam się z przedmówcą.

sluzopator
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2014, 07:57
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: sluzopator »

Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź. Garnek miałby około 10 L pojemności i 22 cm wysokości , grzany gazem ziemnym . to wydaje mi się że 2 calowa lub 2 i 1/2 cala rurka będzie w sam raz na kolumne. czyli po przeróbce wygląda to tak , chłodnica z 3 metrowej rurki 8 mm wystarczy ?
destylator.jpg
dest 2.jpg
BartekBartek1 napisał(a): Czy dobrze widzę, że chcesz zrobić reflux z chłodnicy? Mam coś podobnego na sprzedaż.
Mógłbyś wysłać jakieś foto i jaki koszt ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: Pretender »

Zrknij tutaj
http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t7313.html
Rura do 10l kotła max 40, wg mnie. Sprzęt z linku prosty i dobry ;D
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Początki - destylator do oceny

Post autor: ta_moko »

Drugi projekt jest zły -w rurce będzie gromadzić się alkohol, który zamiast wypływać będzie wracać praktycznie w całości do deflegmatora. Ciecz do góry nie płynie. Będziesz miał spływającą do tyłu ciecz i napór gazów z drugiej strony; całość będzie bulgotać, parskać i nie pozwoli na odbiór czegokolwiek w sposób kontrolowany.
Pierwszy już coraz bardziej przypomina sprzęt z linku podanego przez Kolegę Pretendera. Tylko, czy powrót zimnego (mocno schłodzonego) destylatu na górną część deflegmatora nie zaburzy działania całej aparatury? - tego nie wiem, nie pracowałem z czymś takim. Najlepiej, gdy destylat wraca ciepły i znowu odparowuje, i tak w koło. Zlikwidowałbym więc rozwiązanie powrotu przez trójnik. W sprzęcie Kolegi radiusa (wersja po lifcie :D ) masz dwie chłodnice; taką jak Ty planujesz oraz drugą (pierwszą w kolejności kontaktu z parą) na szczycie deflegmatora. Rozwiązanie proste i doskonałe. Jak myślisz o takim sprzęcie, to rura w rozmiarze około 40mm lub nawet ciut mniej jest idealna. Ale nie będzie to bazą do kolumny rektyfikacyjnej. Poczytaj dokładnie link podrzucony przez Kolegę Pretendera. :ok:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”