Pierwszy cydr

Złomowisko, w którym będą skasowane posty.
Regulamin forum
Pełna zawartość tego działu widoczna tylko dla moderatorów i administratorów.

Pakulek
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2012, 17:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Pakulek »

Witam.

Zmierza do mnie 100kg pięknych jabłuszek. Wczoraj załatwiłem sokowirówkę marki PREDOM z lat 70. Sprzęt mega kozacki. Testując maszynkę w 4 minuty z 2.4 kg jabłek uzyskałem 1.4litra soku.
Teraz mam pytanie. Całość wlałem do wysokiego przezroczystego naczynia. Na górze utworzyła się 5 cm gęsta warstwa - kożuch. Poniżej jest rudawy sok w miarę przezroczysty. Ta " pulpa" u góry jest słodka.

Czy cydr robić z całości czy też z samego soku? Licząc wyszło mi, że z 1.4 litra soku po odstaniu się zostało mi 900ml 100% soku i prawie 500ml tej "pulpy". Gdy całość zamieszam smakuje bardzo dobrze. Ale nie wiem, czy dodawać to do beczki.

Pozdr.
Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą.
Arthur Schopenhauer
promocja
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: Emiel Regis »

Francuzi zbierają tę ''brunatną czapę'' po 48 godz. od wyciskania, a dokładniej to zlewają z pod niej sok.
Pewnie Twoja sokowirówka przepuszcza więcej gęstego niż prasa, zebrałbym po prostu to, co na górze i zostawił na noc na cedzaku do makaronu, na spód daj szmatkę. Rano powinieneś mieć ładnie oddzielone jedno od drugiego.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: chadie »

Witam, ja wczoraj popełniłem cydr z soku z kartonika, wg przepisu Manowar'a
Ale bardziej podoba mi się pomysł dodania glukozy albo miodu do baniaka przed rozlaniem do butelek, jak pisze kolega Maciejgackowski :
maciejgackowski pisze:
sheev pisze: jeśli mamy pewność że Blg spadło o min 75% ( czyli np z 12 na 3 ) to wystarczy 80g glukozy/10 litrów i mamy nasycenie CO2 małe do średniego czyli idealne do Cydrów. I tak doradzam. Dwie płaskie łyżeczki cukru na 0,5 l cydru to moim zdaniem za dużo, a poza tym cukier buraczany nada cydrowi aromat gotowanych w pomyjach ziemniaków w skrócie bimber ;-) stąd zalecam glukozę ( do nabycia np. w aptekach )
Też mi się wydaje że dwie łyżeczki na butelkę to można granatów narobić. I tu pytanie czy jak zastąpię glukozę miodem w stosunku 80g/10l to wystarczy?
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Pierwszy cydr

Post autor: manowar »

Starczy - 80g miodu to jakieś 60-65g cukrów fermentowalnych 3g na butelkę będzie ok.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: chadie »

Ok, czy w takim razie mogę miód wymieszać z cydrem po jego zlaniu i dopiero butelkować, czy muszę rozlać cydr do butelek i dodawać miód przed kapslowaniem?
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

ZdroweDomowe
50
Posty: 87
Rejestracja: sobota, 26 sty 2013, 18:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy cydr

Post autor: ZdroweDomowe »

Możesz użyć zarówno jednej jak i drugiej techniki. Moim zdaniem przewagę ma dodawanie bezpośrednio do rozlanych butelek, a to dlatego, że na pewno wiadomo ile cukru jest w każdej z nich.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: Wald »

Przy 10 litrach, masz do dokładnego odmierzenia 20 dawek (30 jeśli użyjesz butelek 0,33). O błąd nie trudno i każda butelka może być różna. Gęsty miód nie dzieli się tak łatwo i w zasadzie trzeba każdorazowo umyć naczynie pomiarowe w porcji cydru do danej butelki. Łatwiej będzie odmierzyć dodatek miodu albo cukru w całości. Pomyłka o gram, czy dwa, nie stanowi żadnego problemu. Łatwiej rozpuścić w dużym naczyniu, niż w każdej butelce z osobna.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: chadie »

A ja coś z cydrem szczęścia nie mam. poszło 80g glukozy na 10l i po dziesięciu dniach otwieram a tu gazu zero :( chyba pootwieram wszystkie butelki i dosypię jeszcze po dwie łyżeczki
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza
Awatar użytkownika

chadie
20
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 08:55
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: chadie »

Do admina - proszę o scalenie.

"Cierpliwość jest cechą ludzi wielkich" - mówi przysłowie - nie bez powodu. Cydr trochę jeszcze postał, myślę pootwieram, dosypię cukru, zakapsluję a tu miłe zaskoczenie, pół butelki na dywanie. Otwieram teraz bardzo ostrożnie, bo mocno nagazowany jest. Wczoraj nową partię nastawiłem, na soku tłoczonym z vitasoku, zobaczymy jakie będą efekty.

Pytanie jeszcze mam:
Jakiego używacie słodzika, żeby nie było mocno czuć że to słodzik?
Dodałem takiego bez aspartamu ale i tak wyczuwalny jest. Myślę teraz nad Stewią, jest to ponoć słodzik naturalny, może nie będzie go tak czuć
„Prawo pędzenia bimbru jest prawem człowieka”

Kroniki Jakuba Wędrowycza

tvardy_t
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 lip 2013, 13:39
Podziękował: 2 razy
Re: Pierwszy cydr

Post autor: tvardy_t »

Mój pierwszy cydr nie wyszedł zbyt dobrze... ale został przepuszczony przez rurki i powstała wspaniała jabłkówka :D.
Zablokowany

Wróć do „Śmietnik”