PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: Partyzant »

Spokojnie panowie, nie jesteśmy po to aby się kłócić tylko uczyć jeden od drugiego.

Jeśli na tym sprzęcie wychodzi czysty spirytus, to według mnie jest dobry. Czy ma więcej lub mniej gadżetów to już jest nie ważne.
Mi się wydaje że kol.Cezary brnie do maksymalnej automatyki, po prostu wrzucasz parę danych w pc. I wszystko robi się samo.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Jednak tak jak się spodziewałem – nie należysz do grona wynalazców – jesteś jedynie powielającym rozwiązania. Nic strasznego – ja nie umiem wielu rzeczy – ale do myślenia niekonwencyjnego trochę mam smykałkę.
Przedstawione zdjęcie i rozwiązanie jest dobre – ale do odkręcania i zakręcania wody i na takim rozwiązaniu bazuję w projektowaniu dodatkowych elementów (właśnie wcześniej wspomnianego regulowania dopływu wody, tak aby nie był 0/1 jak jest obecnie).
Dlaczego nie te rozwiązanie:
a) Zastosowany silnik na zdjęciu jest z serii 39BYGH i dla takiego sterowania ma za małą moc,
b) Połączenie sztywne z silnikiem powoduje niemożliwość pracy zaworu, ponieważ sam zawór w standardowej wersji iglicowej ma ruch posuwisty w pionie (nieznaczny, zależny od skoku gwintu prowadzącego iglicę – ale ma – mówimy tutaj o wartościach rzędu 1 – 2 mm)
c) Zastosowanie połączenia ruchomego powoduje niedokładność i dodatkowe opory w czasie pracy,
d) Brak możliwości zastosowania prostego i nieskomplikowanego pomiaru / sygnału o stanie położenia zaworu (silniki tego typu jednak gubią kroki i w rezultacie procesor nie wie w jakim położeniu jest zawór)
e) Jest jeszcze kilka przeszkód ale to już wymaga o wile więcej pisania.
Żeby Ci uprościć podsunę Ci kilka pomysłów – jeżeli umiesz myśleć przestrzennie powinieneś dojść do zaskakujących wyników:
a) Zawór – wykorzystać możliwość (która i tak jest) ruchu pionowego iglicy w celu zoptymalizowania dla własnych potrzeb regulacji przepustowości (kierunek – kształt gniazda wejścia iglicy i sam kształt iglicy, wraz z skokiem gwintu prowadzącego iglicę)
b) Same umiejscowienie gwintu prowadzącego iglicę – pamiętając że czym większy obwód – tym dokładniejsza regulacja
c) Zastosowanie przekładni między iglicą a silnikiem i uzyskanie większej dokładności oraz mocy silnika
d) Uzyskanie możliwości pomiaru / sygnału o stanie zaworu (rezystancja / optoelektronika????)
e) Uzyskanie możliwości regulacji / dopasowania nie zawsze idealnie pasujących lub wykonanych elementów.
Ja tutaj naświetliłem ci kilka dróg do rozwiązania problemów które miałem około 8 miesięcy temu kiedy to faktycznie miałem podobne rozwiązanie jak to na zdjęciu – mi to zajęło od zera dużo czasu – ale działa.
Widzisz – ja działam w ten sposób że o pomysłach raczej nie piszę – a pomysłów mam setki – ja piszę o działających rozwiązaniach. Piszesz że to pomyłka – nie widziałeś nie wiesz – czyli Twój umysł nie może tego ogarnąć i dlatego nie jest to możliwe. Ale niestety materia nie chce się poddać Twoim wnioskom i DZIAŁA. Tak jak napisałem podłączam napięcie, wodę, wlewam wsad, wybieram program i DZIAŁA bez jakichkolwiek ingerencji. I jeszcze jedno – BEZ ZADNYCH POGONÓW, ponieważ stabilizacji i odbiór destylatu następuje prawie do całkowitego braku alkoholu w wsadzie (do temp. Wejścia 98 – 99 stopni w zależności jaką ustawimy). My możemy tylko stać z boku i patrzeć jak chcemy.

Zaś co do tych elektrozaworów do których się przyczepiłeś, nie będę Ci udostępniał technicznych rysunków, ale powtórzę jeszcze raz – bez nich w AUTOMACIE nie dało by się zrealizować kilku podprocesów.
a) Przegon,
b) Wybór wyjście z filtrem węglowym, bez filtra węglowego
c) Różnice temperatur wejścia / wyjścia destylatu, co za tym idzie pozbycie się efektu „komina” (zaciąganie „lewego” zimnego powietrza do kolumny).
d) automatycznego otwierania / zamykania układu chłodzenia
d) Pełnej automatyki

Zaś co do ceny – dla Ciebie we wszelkiej ilości mogę sprzedać takie zawory za 290 zł brutto od sztuki (a co tam – 25% marży mi wystarczy), a jak weźmiesz ze 20 to jeszcze z 10% upustu dorzucę. Dostawa w 7 – 14 dni. Znaj moje dobre serce – sprzedaż za 800 zł i zobacz jaki będziesz miał zysk.

Cezary

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Brzydal »

:D Zaczynam cie lubić mimo wszystko bo mnie wprowadzasz w dobry nastrój z samego rana. Wstaje i widzę, że
-prowadzisz przedgon w automatyce tylko jakoś zapomniałeś o panu Janku(pozdrawiam wszystkich Janków) co ma sprawdzać organoleptycznie stan przedgonu co to za automatyka
- wybór wyjścia z filtrem. Doskonale by się w tym spisał ten sam pan Janek wystarczy by na znak poparcia dla końca pogonów ręka mu na zawór kulowy opadła. W końcu i tak on decyduje o końcu.
c) Różnice temperatur wejścia / wyjścia destylatu, co za tym idzie pozbycie się efektu „komina” (zaciąganie „lewego” zimnego powietrza do kolumny).
Tego nie podejmuje się komentować bo musiał bym o wypowiadającym użyć słów nie cenzuralnych. Powiem tylko że mylisz kolego odbiór LM z odbiorem VM a to mówiąc miedzy nami są
podstawy rektyfikacji To za co krytykowałem E ARC w VM tu nie występuje żaden efekt kominowy bo przepływ dławiony jest zaworem iglicowym i jak go zamkniesz to nic nie poleci, a jak nie zamkniesz to i tak syf poleci do filtra węglowego z którym ten nie da sobie rady. Poza tym sama chłodnica ma inne zadanie jak w VM
O pełnej automatyce to można marzyć jak się coś wie na dany temat, a jak się zostaje na etapie odstojnika to takie są efekty jak nam zaprezentowałeś.
Dla mnie to zwykłe hochsztaplerstwo, bo
Tak jak napisałem podłączam napięcie, wodę, wlewam wsad, wybieram program i DZIAŁA bez jakichkolwiek ingerencji. I jeszcze jedno – BEZ ZADNYCH POGONÓW, ponieważ stabilizacji i odbiór destylatu następuje prawie do całkowitego braku alkoholu w wsadzie (do temp. Wejścia 98 – 99 stopni w zależności jaką ustawimy). My możemy tylko stać z boku i patrzeć jak chcemy.
Jakoś umknęło Twojej uwagi ze jeszcze niezbędny jest pan Janek do przedgonu. A skoro się pojawi to ustawi i zwykły zwór na stały refluks i odbierzesz do 97,5 też bez dotykania. Skoro dalej nie obierasz to znowu wystarczy zwykły regulator który wszystko wyłączy i nie wierzysz w pana Janka. Dlatego cały ten twój automat jest wart funka kłaków.
Nie wszystko złoto co się świeci. Poprawne pospawanie, to trzeba przyznać wykonanie jest wzorowe, nie świadczy od razu że sprzęt będzie działał jak należy bo wiedzę jaką tu zaprezentowałeś nie najlepiej o tobie świadczy.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: cafekot »

Czytam i czytam, nie wszystko rozumiem ale podziwiam wiedzę kolegów i myślę sobie, że dobrze mieć własny spirytus dobrej jakości. Czy do takiego szczęścia potrzebna mi jest wiedza o całym procesie rektyfikacji i umiejętność obsługi kolumny – czy moje nalewki będą przez to gorsze i czy mam się czuć głupszy od reszty ?
Przemawia do mnie koncepcja Cezarego i chciałbym mieć taki sprzęt w domu.
P.S
Dwóch panów - jeden siedzi w kanale i grzebie przy zepsutym aucie, drugi oddaje auto do warsztatu, pomijając aspekt ekonomiczny obydwaj mogą być równie dobrymi kierowcami.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: drgranatt »

Łojojoj,
Właśnie jeden z kolegów uzmysłowił mi, że to co najprostsze to jest najmniej awaryjne i nie daje pewnym ludzikom za dużo myśleć aby ich głowa za bardzo nie rozbolała od tego.
Pełna automatyka moim zdaniem jest dobra ale w zakładzie spirytusowym gdzie dzienny przerób jest na poziomie dziesiąt tysięcy litrów.
Ja wychodzę z takiego założenia: ułatwiajmy sobie pracę ale po linii prostej a nie po zakrętach.
Pozdrawiam wszystkich.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

walkman86
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: walkman86 »

Witam

Mam właściwie jedno pytanie. Jakiej firmy jest stosowany elektrozawór i jaki model?
Pytam z czystej ciekawości, a i może kolegom ta informacja się przyda.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam – piszę z telefonu a więc przepraszam za ewentualne literówki.

Dziękuję kolego Cafekot – krótko, zwięźle i na temat.

A co do posta kolegi Brzydal – zostawiam bez komentarza bo widzę że i tak cokolwiek napiszę – będzie zanegowane z następną wiązką opisu stanu mojej wiedzy i poziomu intelektualnego moich klientów, a to nie tędy droga.

Do kolegi Walkman86 – zawory są z chin, dlatego trochę trudno będzie indywidualnie ściągać indywidualnie. Ja mam układ z pewną firmą w Niemczech która pośredniczy w imporcie z Chin i ma przesyłki z tej fabryki 1-2 razy na miesiąc, oraz co ważniejsze umowę i odpowiednie ceny nawet dla tak małych zamówień jak 20 – 40 sztuk. Po prostu podpinam się do zamówień.

Cezary

raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: raptor »

Witam

Kolego Cezary, niestety i ja nie mogę pochlebnie wyrazić się o twoim nowym destylatorze. Kiedyś już pisałem ci co wypadałoby zmienić, aby kolumna pracowała prawidłowo, a ty dalej idziesz swoją drogą znacznie podrażając koszty (zbyteczny elektrozawór przy zbytecznym filtrze węglowym). Najpierw należy dobrze zbudować destylator, a póżniej rozwijać automatykę rektyfikacji. Jak taki budowniczy-wynalazca, człowiek, który we własnym mniemaniu zna sie na destylacji może prowadzić proces w oparciu o temperaturę na głowicy, do tego z tolerancją +-0,2. Czy wiesz co się dzieje w kolumnie, gdy masz wahnięcie temperatury o 0,1 stopnia? A dla ciekawości powiem ci, że nawet utrzymanie "temperatury dnia" bez jakichkolwiek zmian nie gwarantuje otrzymania dobrego destylatu. Chyba wiesz o co mi chodzi?
Wydajesz krocie na sterowanie zaworu iglicowego, który ma zmniejszać odbiór pod koniec destylacji, a wystarczyłoby zastosować sprawdzony system stałego refluksu i odbiór sam by malał (w funcji zmniejszenia procentowości wsadu) do całkowitego zaniku.
Masz jeszcze trochę pracy u podstaw, a później już pójdzie z górki.
Nawiązując do modnej tu motoryzacji, "Mercedesy" też są tuningowane, ale na miejscu konstruktora wolałbym to robić sam.
Pisałeś, że posiadasz zdolności abstrakcyjnego myślenia w budowie swoich produktów, to jak wytłumaczysz zastosowanie zaworu 1/2 cala do spustu w zbiorniku dwupłaszczowym? Może nie przewidziałeś możliwości gotowania gęstych zacierów?
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam.

W ferworze pracy wygospodarowałem trochę czasu i przedstawiam filmik z całego procesu na DE170 Automat.

Z góry uprzedzam iż pewne rozwiązania i wartości w tym procesie zastosowane są ZAMIERZONE. W celu podniesienia wydajności – parametry ustawione są na mniejszą wartość, jednakowo każdy z parametrów tutaj napisanych i kilka innych można zmieniać (łącznie 16 parametrów). Między innymi:
a) Koniec przegonu przy temp. Na szczycie kolumny 80 stopni,
b) Czas stabilizacji 15 minut,
c) Dokładność stabilizacji +0,3 stopnia,
d) Koniec procesu przy 98,5 stopnia na wejściu,
To co mi na bieżąco przychodzi do głowy. Dodatkowo na poziomie menu można ustawić (zmienić z wartości domyślnych) prawie wszystkie warunki, zaczynając od grzania, wody, wielkości ruchów zaworu i wszystkich temperatur.

Na wyświetlaczu jako::
T_we: - temperatura wejścia
T_sz: - temperatura szczytu
T_st: - bierząca temperatura stabilizacji
T_dn: - temperatura stabilizacji kolumny dla danego procesu

Wsadu było 40 litrów, trochę słabego i w ogóle nie sklarowanego.
Miłego seansu.


Cezary

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zL3K2DGv ... nqisxGVnef[/youtube]
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: radius »

:klaszcze: :poklon; No i okazuje się, że ręka pana Janka. do niczego nie jest potrzebna :lol: :!:
Cezary, piękna sprawa :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Kula »

Nie trzeba być fanem Cezarego.
Nie trzeba Go lubić.
Można wybrzydzać, że coś zrobiłoby się inaczej.
Można mieć wątpliwości co do poprawności ustawień parametrów oraz można wymyślać nie wiadomo jeszcze jakie inne głupoty.

Jedno trzeba przyznać, że Cezaremu się chce coś zrobić. Uszanujmy to, że ma Gość chęć testować ciekawe rozwiązania.
BRAWO!!!!!

PS. Sam kilka rzeczy zmieniłbym w sposobie pracy automatu oraz budowie kolumny.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Brzydal »

radius pisze::klaszcze: :poklon; No i okazuje się, że ręka pana Janka. do niczego nie jest potrzebna :lol: :!:
Cezary, piękna sprawa :)
Jasne jasne tyle że pan Janek działa z dokładnością do 0,1 w połowie wypełnienia, a nie do 0,3 na głowicy. przez co uzyskuje 96,5%, a nie 95%. Nie sztuka wydać pieniądze sztuka wydać je z głową ;) :D
PS
Życzę Wesołych Świąt.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: we125 »

15.10 minuta. Ja widzę 95% a nie 96,5%.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam.

Po kolei – dzięki kolegom za pozytywne słowo. Może na bazie moich projektów coś komuś się przyda do swoich kolumn.

Co do uwagi kolegi Brzydala – na bazie wcześniejszych wypowiedzi myślałem że worek z krytyką bardziej się rozsypie – a tu nic – uwaga co do dokładności – Tak – masz racje ustalona tolerancja 0,3 stopnia była zamierzona – w menu można ustawić dokładność 0,1 stopnia i system działa – tylko o około 30% (ponad 1 godzinę ) jest dłuższy proces – mi brakowało czasu – ponieważ takie eksperymenty robię tylko w zasadzie w nocy bo za dnia mam inną pracę to dla tego szkoda mi czasu.

Dzięki zastosowaniu pewnych czujników temperaturowych które są w kolumnie mam możliwość czytać temperaturę z dokładnością 0,05 stopnia – tylko po co???
Z obserwacji i doświadczeń wiem że ustawiając z dokładnością 0,1 stopnia mimo zastosowania otuliny z pianki kauczukowej o grubości 13 mm wszelkie zmiany temp zewnętrznej (nawet przysłowiowy przeciąg w pomieszczeniu) zakłóca stabilizację – dodatkowo pomiar temperatury odniesienia (ja nazwałem to TEMP. DNIA) jest zazwyczaj przekłamany – ponieważ w czasie stabilizacji zwłaszcza w im dłuższym czasie i im bardziej bogaty (mocny) jest opar tym bardziej występuje ryzyko powstawania (i zazwyczaj występuje) MINIMALNEGO przekłamania ciśnienia w kolumnie (mówimy tu u zmianach powstałych poprzez całkowity zwrot skroplonej cieczy do kolumny) który nieznacznie ale FAKTYCZNIE zmienia temp. stabilizacji (przekłamanie może wynosić nawet 0,2 – 0,3 stopnia celciusza).
Jako przykład poniżej stosunek temp do ciśnienia przy parowaniu wody (nasz opar jest dodatkowo zmienny w stosunku do ilości destylatu w oparze)
Mamy tam zaznaczone dwa punkty parowania WODY przy różnych ciśnieniach, wiedząc że:
1 Tr = 1 mmHg = 1/760 atm = 133,3224 Pa
Mamy zmianę temp. Parowania o 0,1 stopień przy 253,39 Pa czyli przy 2,53 hPa
Dla przykładu zmiana ciśnień z ostatnich dni wynosiła około 21,66 hPa – czyli różnica parowania o 0,851 stopnia Celciusza !!!!!!
I tu mówimy o ciśnieniu atmosferycznym, wyobraźcie sobie jakie ciśnienia występują mimo wszystko w kolumnie!!!!!

Reasumując – w naszych urządzeniach (ze względu na ułomności konstrukcyjne) nie możemy doprowadzić do tak dokładnych wartości constans (mowa o ciśnieniu wewnątrz kolumny, temperaturze zewnętrznej, jakości i czasie odczytów termometrów, mocy grzania, składu procentowego oparów, itp.) aby stwierdzać że możemy prowadzić cały proces z idealną temperaturą z dokładnością do 0,1 stopnia – to jest raczej hipokryzja (moim zdaniem). Zastrzegam że od biedy uzyskamy taką dokładność ale raczej będzie ona bazowała na niedokładności pomiarów niż na faktycznie uzyskanej równowagi kolumny.

Cezary
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam – dodatkowo do pytania kolegi We125.
Ja się nie upieram przy wskazaniu aerometru 96 i coś tam – jeżeli idziemy w kierunku „aptekarskiej” dokładności to musimy zachować „aptekarskie” warunki, oraz sprzęt pomiarowy.

Na posiadanych areometrach dokładność wskazania będzie uzależniona:
a) Od temperatury mierzonej cieczy (ja w tym przypadku mierzyłem około 12 stopni) – zaniżenie wskazania,
b) Samej dokładności areometru (nie chce mi się robić zdjęć) ale kiedyś zrobiłem z klientem doświadczenie i w tej samej cieczy umieściłem pięć obok siebie areometrów – tylko dwa z nich wskazywały podobnie, a rozstrzał wynosił prawie 3 procent.
c) „klejenie się” do ścianek – najlepiej mierzy się w dużym pojemniku – nie następują tam napięcia powierzchniowe.
d) Temperatura zewnętrzna – im bliżej 20 stopni tym lepiej. (temp otoczenia też była około 15 stopni).
e) Pozostałości innych, wcześniejszych cieczy w menzurce, lub woda po np. płukaniu,
f) Klasa pomiarowa tych aerometrów - my w zasadzie korzystamy z klasy III – naj mniej dokładnej.
To tak z grubsza – ja w zasadzie opieram się na temperaturze stabilizacji – jeżeli mam dną stabilizację i ją utrzymuję – to w zasadzie lepszego stężenia nie uzyskam.

Zróbcie jeszcze jedno doświadczenie – mierzcie kupny spirytus (np. małpka w sklepie) – można się zdziwić.
Cezary

raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: raptor »

33cezary pisze:To tak z grubsza – ja w zasadzie opieram się na temperaturze stabilizacji – jeżeli mam dną stabilizację i ją utrzymuję – to w zasadzie lepszego stężenia nie uzyskam.
Kolego twoje braki w podstawach destylacji są rażące, a cytat powyżej to dobry tego przykład. Azeotrop alkoholu uzyskujesz około 15 półki, a z tego co pamiętam stosujesz sprężynki pryzmatyczne, dla których HEPT przyjęto ok 20 mm pracyjąc w odpowiednich warunkach. Przymując nawet 30mm twoja kolumna powinna pracować z rozdzielczością ok 40 półek teoretycznych. Inaczej może to trafi do ciebie jak powiem, że te 95+ można uzyskać na zasypie 400mm. W skrajnych warunkach twoja cała kolumna będzie pracować na 15 półkach, a twój termometr nie zmieni się nawet o 0,1 stopnia.
Co do stabilności kolumny, uzyskuje się ją bez najmniejszego problemu i to na termometrach o rozdzielczości znacznie przekraczającej 0,1. Duża podatność na destabilizację jest powodem nieodpowiednio prowadzonego procesu lub złej konstrukcji kolumny. I nie podpieraj się tak dokłacnościa termometrów, bo nie jest ona tak istotna. Dużo ważniejsza jest ich rozdzielczość jeśli wiesz o co chodzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam – jednak chyba na forum nic się nie zmienia – ludzie, a może kolego Raptor – nie wiem po co te osobiste wycieczki na temat mojej wiedzy – nigdy nie twierdziłem że mam wykształcenie chemiczne, nigdy nie udowadniałem komuś że jestem wszechwiedzący itp. To po co te osobiste wycieczki?? Czy na płaszczyźnie normalnej rozmowy nie możemy od siebie czegoś się nauczyć wymieniając swoje spostrzeżenia???
Cała moja wiedza opiera się w największym stopniu na faktycznie przeprowadzonych procesach i wnioski z niej płynące opieram na faktycznych zachowaniach sprzętów które budowałem, a zbudowałem naprawdę (jeżeli mówimy o różnych systemach) kilkanaście odmian, i w każdym starałem się dojść dlaczego tak – a nie inaczej się dzieje i wtedy szukałem wiedzy teoretycznej aby zrozumieć interesujące mnie zagadnienia.
Nie wiem co chciałeś tym wpisem wnieść do dyskusji?
Z doświadczenia wiem że na proces odpowiedniej stabilizacji kolumny ma wpływ szereg czynników, takich jak:
a) Dokładność termometrów i ich rozdzielczość (np. czujniki rezystancyjne bardzo popularna odmiana Pt100 w sprzedawanych wszelkiej maści sterowników – mierzy z dokładnością 0,1 stopnia – ale na zmianę tych 0,1 stopnia ma wpływ zmiana rezystancji w wysokości około 0,04 ohma (CZTERY SETNE OHMA). Większe rezystancje generuje różna temperatura przewodu tego czujnika).
b) Temperatura otoczenia i jej zmiana. Jak myślisz jeżeli cały proces jest tak prosty jak piszesz to dlaczego w prawdziwych kolumnach stosuje się nie izolację, ale wręcz oddzielne sterowane komputerowo grzanie ścian kolumn.
c) Wspomniane ciśnienie wewnątrz kolumny – jeżeli zachodzi jakikolwiek proces zmiany stanu skupienia tam również zachodzi zmiana ciśnień, żeby dać prosty przykład np. pogoda – a ona ma bardzo duży wpływ na temperaturę.
d) I jeszcze kilka czynników mających wpływ na stabilizację.
Teoretycznie pisząc można tak samo napisać:
Trzeba wziąć silnik spalinowy, doczepić do tego koła i mamy samochód. Proste, ale jak zaczniemy fizycznie to konstruować – niestety nie jest to takie proste.
Dlatego nie upieram się że stworzyłem perpetuum mobile – zawsze może być lepiej – ale na obecną chwilę stworzyłem coś co według mnie działa świetnie co staram się ulepszać i UPRASZCZAĆ, pozostawiając optymalną prostotę obsługi. Moim celem nie jest zbudowanie np. studia nagraniowego dla rozgłośni radiowej, ja chcę zbudować dobry dyktafon (cyfrowy) dla Kowalskiego.

Cezary
Ostatnio zmieniony sobota, 24 gru 2011, 23:24 przez 33cezary, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Calyx »

Przepraszam Koledzy,
Niestety wciąż odbieram Wasze wypociny jako prezentację
wyższości własnego napletka nad napletkiem drugiego. :(

Jestem w stanie zrozumieć inne punkty widzenia ale nie jestem w stanie zayorgać
wylewania testosteronu. Forum powinno być miejscem wymiany doświadczeń
a nie miejscem udowadniania, że "ja" wiem lepiej.
Dlaczego zamiast zjednoczyć wiedzę, to jeden drugiemu wtykacie szpile????
Na kapelusz Wam, wali? Jeden z Kolegów zaproponował stworzenie
konstrukcji a reszta udowadnia, że nie ma do tego prawa????
O co tu q....a chodzi???? Każdy z Was dysponuje wiedzą.
Każdy z Was wie, jak i po co konstruować aby efekt był NAJ!!!
Czemu tracicie czas na "sranie w banie" zamiast na "konstruktywizm"?
Proponowałem na forum pomoc w rysowaniu i tworzeniu "ideal" intrumentu.
Może zamiast tracić czas na testosteronowe przepychanki
zróbmy projekt i plany super instrumentu?
Wiem, że można. Przykładem współpraca przy "Nasze wspólne szkiełko".
Takie działanie coś wniesie, reszta to tylko Wasze "ego"

Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Wiem Calyx że tłumaczą się winni – w jakimś stopniu jestem winny tych słownych przepychanek bo zamiast machnąć ręką zawsze daje się wciągnąć w dyskutę która nie prowadzi do niczego.


Poprawię się - Moje Świąteczne Postanowienie – będę powściągliwy.

Chciałem napisać – Kocham Was Wszystkich – ale to już chyba małe przegięcie – jeszczektoś by się obraził.


Wesołych Świąt !!!!

Cezary
Ostatnio zmieniony środa, 4 paź 2023, 09:12 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

mlew124
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 18:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wyborowa
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: mlew124 »

Jak czytam posty niektórych osób to chciałbym być przy procesie destylacji na ich kolumnach i chciałbym zobaczyć czy te kolumny są tak idealne, że termometr nawet się nie wachnie pokazać od początku do końca temp. stabilizacji i czy faktycznie cały proces przebiega tak wzorcowo. Budując swoją kolumnę starałem się zbudować jak najlepiej według swoich możliwości oraz dostosować się do wymagań jakie obowiązują przy budowie kolumny i muszę powiedzieć, że teoria, a praktyka to dwie różne sprawy. Wymądrzanie się, że moja kolumna wyciągnie 96,5, a twoja tylko 96 jest bez sensu. Jeden na wskaźniku odczuta swoje 96,5, a drugi powie, że to i tak jest 96.
A teraz mam pytanie mało doświadczonego psotnika.
Wytłumaczy mi ktoś dlaczego przykładowo temp stabilizacji na mojej kolumnie (LM/VM) osiągnie np 77.8 C i czy stabilizuje ją przez godzine czy przez 20 minut to i tak wacha się o 0,2 podczas stabilizacji. Odbierając przedgon przez LM jest nadal to samo. Gdy puszczam opary na VM temp. potrafi spaść nawet o 0.4C a potem powrócić do odpowiedniej temp stabilizacji lub podnieść się o 0.3C. Kolumna jest ocieplona. Czujniki temp nie mają bezpośrednio styku z parą ale są odizolowane od warunków zewnętrznych czyli do kolumny mam dolutowane rurki w które wchodzi czujnik. No i nie wiem jakim cudem skoro temperatura nie jest tak stabilna po zmierzeniu destylatu jest 96%, a nawet ciut więcej. Nie mam zielonego pojęcia czemu tak jest. Troszkę to utrudnia cały proces destylacji i jest wkurzające jednak co do alkoholu nie mam zastrzeżeń. Czujniki będąc poza kolumną pokazują stałą temp czyli wydaje mi się, że nie ma z nimi problemu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Cześć Mlew124
Jeżeli pomiar temp. Stabilizacji masz w połowie , albo 3/4 wypełnienia wtedy według mojego zdania właśnie dzięki pełnemu powrotowi na stos wypełnienia w czasie stabilizacji następuje zachwianie ciśnienia w kolumnie i „oszukanie” temp. stabilizacji. Według mnie można wykonać dwie rzeczy:
a) Wysypać, lub wyjąć wypełnienie (nie wiem co masz w kolumnie) bo jest za bardzo „nabite” i minimalnie zalewa wypełnienie powodując zmianę ciśnienia. Umieścić je z powrotem ale mniej „ubite”, lub jeżeli to nie pomoże,
b) Minimalnie zmniejszyć grzanie, bo w trybie stabilizacji (bez żadnego odbioru) właśnie pracuje na skraju zalewania przekłamując ciśnienia.
Cezary
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli to kilkusekundowe zmiany o dziesiąte części stopnia to wypada to olać, to niedoskonałości termometru.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

mlew124
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 18:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wyborowa
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: mlew124 »

Na kolumnie mam dwa czujniki termometrów. Jeden 8 cm od górnego wypełnienia, a drugi 30 cm od górnego wypełnienia. Jeżeli chodzi o wypełnienie to są to sprężynki pryzmatyczne. Nie mam pojęcia dlaczego termometry temp. pokojową pokazują dobrze i stabilnie, a w trakcie stabilizacji temp. waha się o 0,2 w górę i w dół i po stabilizacji czyli w trakcie odbioru temperatura waha się o 0,4 w górę i w dół. Jest to trochę upierdliwe bo nie wiadomo jak to kontrolować. Muszę zrobić próbę z innym termometrem ale na razie nie mam innych. eżeli chodzi o termometr to jest razem z regulatorem http://www.pamel.biz/sklep4/product_inf ... ucts_id=32 .
A kolumna jaką zrobiłem jest bardzo podobna do kolumny kolegi gobo.
Jak myślicie co może być nie tak?
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: szabix »

Mam ten regulator i wskazania temperatur działają stabilnie. Może pokaż fotę zamocowania czujników?

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Brzydal »

33cezary pisze: Co do uwagi kolegi Brzydala – na bazie wcześniejszych wypowiedzi myślałem że worek z krytyką bardziej się rozsypie – a tu nic – uwaga co do dokładności – Tak – masz racje ustalona tolerancja 0,3 stopnia była zamierzona – w menu można ustawić dokładność 0,1 stopnia i system działa – tylko o około 30% (ponad 1 godzinę ) jest dłuższy proces – mi brakowało czasu – ponieważ takie eksperymenty robię tylko w zasadzie w nocy bo za dnia mam inną pracę to dla tego szkoda mi czasu.


Reasumując – w naszych urządzeniach (ze względu na ułomności konstrukcyjne) nie możemy doprowadzić do tak dokładnych wartości constans (mowa o ciśnieniu wewnątrz kolumny, temperaturze zewnętrznej, jakości i czasie odczytów termometrów, mocy grzania, składu procentowego oparów, itp.) aby stwierdzać że możemy prowadzić cały proces z idealną temperaturą z dokładnością do 0,1 stopnia – to jest raczej hipokryzja (moim zdaniem). Zastrzegam że od biedy uzyskamy taką dokładność ale raczej będzie ona bazowała na niedokładności pomiarów niż na faktycznie uzyskanej równowagi kolumny.
Mnie też zadziwia, brak krytyki ze strony kolegów, co do wiedzy których nie mam żadnych zastrzeżeń. Nie zależy mi jak już wielokrotnie powtarzałem by dołożyć Cezaremu, a jedynie by teorie przezeń głoszone nie były teoriami jedynie słusznymi, jeśli nie mają pokrycia w teorii i praktyce, ale do rzeczy. Kolego Cezary ustawienie tolerancji 0,3 stopnia na głowicy, kolumny 1-1,4m jest nieporozumieniem, dlatego, że na własne życzenie skracamy sobie sami ilość pólek w kolumnie.Jeden obraz jest wart tysiąca słów dlatego pozwoliłem sobie zamieścić ten rysunek
Obrazek

Widać na nim jak na dłoni co się dzieje jeśli przyjmiemy taką tolerancje na głowicy. Tracimy mianowicie półki, czyli w najmniej korzystnej sytuacji 1,5m kolumna będzie produkowała destylat wykorzystując tylko 5-6 półek. Jaki jest sens zasypywania wtedy kolumny sprężynkami. Nie wystarczy nieocieplona kolumna i parę zmywaków na dole. Idąc dalej to jeśli zderzymy te 6 półek z jakością produkowanego przezeń alkoholu poniżej 90% to ciśnie samo się pytanie czy nie lepiej korzystać że starego poczciwego pos- tila ( dla ciekawskich ciekawy kalkulator który znowu wiele wyjaśnia http://chomikuj.pl/Yaromir ). . Rożnica w smrodzie będzie podobna. Posiadając zaś kolumnę z dobrym wypełnieniem wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu termometry i uzyskujemy taką jakość, że nie potrzebna, ani chemia, ani węgiel.
Teraz co do hipokryzji kolego gwarantuje Ci że 0,1stopnia C dokładność nie jest czymś nieosiągalnym w naszych warunkach 0,01 jest bardzo ciężkie do osiągnięcia ale nie 0,1. Dlatego też ze wzgledu na ta dokładność nasi bracia moskale stosują metodę, że im mniej dokładny termometr tym niżej należny go stosować ( rzecz jasna powyżej 8- 10 półki). Wiedząc , o problemach z temperaturą wykorzystują też pomiar ciśnienia, w kolumnie. I tu z kolej im wyżej tym lepiej, ale w granicach rozsądku. W każdym hobby wskazana jest cierpliwość u nas także, dlatego stawianie czasu jako przeszkody w prowadzeniu doświadczenia jest niepoważnym tłumaczeniem. Wartość constans mają zazwyczaj wzorce i należy dążyć do nich, a nie tylko tłumaczyć, że są nieosiągalne, dlatego nie ma co zawracać sobie nimi głowy.
Napiszę tylko tyle, że jeden z naszych kolegów osiągnął już 97% mierzonej na urządzeniu do gęstości płynów, czyli wykluczający rożne tam naprężenia powierzchniowe i inne tam klasy areometrów.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Ok kolego Brzydal – przyjmuję twoje wyjaśnienia – ale mam inne zdanie które wyśniłem powyżej. Moje prawo.
Według mnie w każdej dziedzinie trzeba znaleźć złoty środek, maksimum jakości co do założonych celów. Jednak każdy z nas może mieć inne cele i priorytety, dla jednego jest to czas, czy wydajność, drugiego bezobsługowość, dalej inny będzie walczył o dziesiąte czy setne procenta, dalej może być cena – i tak by można w nieskończoność. W zasadzie każdy wie czego oczekuje i chyba do tego dąży. Nie ma co na siłę uszczęśliwiać wszystkich.
Powinniśmy jednak na początku ustalić – co chcemy – bo później może się okazać że każdy z nas „gra w piłkę” tylko sądzi że gdzie indziej jest bramka.
Każdy z kolegów czytających może wybrać i drążyć dany temat który go interesuje i w ten sposób wniesiemy coś do forum.
Cezary

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Brzydal »

33cezary pisze:Ok kolego Brzydal – przyjmuję twoje wyjaśnienia – ale mam inne zdanie które wyśniłem powyżej. Moje prawo..
Widzisz Cezary nie przedstawiałem wyjaśnień, byś się z nimi zgadzał czy nie. Po prostu przedstawiłem fakty gdzie się mylisz, a podparłem się teorią by inni mogli też coś z tego zabrać ze sobą, lepiej zrozumieć i stosować i co ważniejsze nie popełniać tych samych błędów.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

iw91
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 8 sty 2015, 22:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: iw91 »

Witam,
Gratuluję koledze 33cezary. Ja sam psocę jakiś czas na abratku i opierając się o paroletnie doświadczenie też napisałem program sterujący (do arduino). Mam dwa termometry, oddzielnie sterowane dwie grzałki (bo i tak faza główna leci cały czas na jednej i jest OK), trzy oddzielne zawory (na trzy fazy) no i sterowanie silnikiem krokowym do zaworu. Wszystko nierdzewka.

Nie należy się przejmować kolegami, którzy tak namiętnie krytykują - za 200 w częściach można sobie zrobić automat - a to zagraża biznesowi bo automaty są za 2000 PLN+ , więc jasne, że będą krytykować, odradzać itp.

Po długich testach dzisiaj udało mi się dopieścić logikę. I tutaj niestety natrafiam na problem który trochę koledzy wskazują - tj. na zawór precyzyjny. Mianowicie pomimo bardzo dużej rozdzielczości silnika krokowego (ja mam 180 pozycji na obrót) tak naprawdę przydaje się 20 pierwszych tj. do ok. 36 stopni). Powyżej tego za mocno leci i kolumna się destabilizuje.

Analizowałem samochodowe sterowniki do paliwa - są gotowe moduły: zawór + sterownik za ok. 100PLN, które utrzymują ilość paliwa tak aby było odpowiednie RPM - to byłoby idealne gdyby nie z aluminium :(
Ale niedawno trafiłem na opis laborków z Politechniki gdzie w opisie zadania jest coś a'la: "z uwagi na brak odpowiednich zaworów (lub ich cenę?) sterowanie przepływem ma być/jest wykonane za pomocą zwykłych zaworów tylko często się otwierających na bardzo krótko". Myślę że zweryfikuję ten temat - teraz mam jeden zawór precyzyjny i rozdzielam to co uzyskuję za pośrednictwem trzech elektrozaworów na odpowiednie fazy. A mając taką listwę do LPG trzyzaworową, nie dość że mniej miejsca zajmie to i precyzja wzrośnie. Jak przetestuję, dam znać.

A dla wszystkich forumowiczów: nie wiem czy już ktoś to opublikował, ale jak szukałem, to nie znalazłem na tym forum. Wzór na temperaturę wrzenia psoty. Jest na Wikipedii, na zdjęciu, w opisie wykresu. Mam czujnik ciśnienia więc wyliczam sobie tą temperaturę. W czasie jednej sesji potrafi się wahnąć nawet 0.5 stopnia :)
Dla zainteresowanych wzór:
A1 - mmHg

ciśnienie w hPa: B1 =0,75006375541921 * A1
temperatura: = (-1554,3 / (LOG10(B1) - 8,04494)) - 222,65

lub kod w C++
return ((-1554.3 / (log10(0.75006375541921 * (Pa)) - 8.04494)) - 222.65) ;
gdzie Pa to h_paskale (które podaje mi czujnik)

Teraz pewnie pojawią się kolumny droższe o 300PLN, ale z 'unikalną, aktywną funkcją pomiaru ciśnienia :))

No i disclaimer: tak tak wiem, na PEWNO coś źle robię. Ale ja potrzebuję po prostu zautomatyzować to co robię manualnie. Odpalić i wrócić jak już będzie stygło (i tak teraz jest). Potem i tak to idzie na węgiel więc nie musi być ideał. A swoją drogą automat, który trzyma punkt pomiaru (górny) przy wyliczonej temperaturze oszczędza mi czas i kasę bo na początku idzie szybciej i też jest OK!


Pozdrawiam forumowiczów i w szczególności 33cezary!
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Kula »

Zrobiłeś pełen automat którego koszt wynosi 200zł?? Dobrze zrozumiałem??
Nie jest to proste. Gratuluję.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Szlumf »

iw91 pisze:Witam,


Po długich testach dzisiaj udało mi się dopieścić logikę. I tutaj niestety natrafiam na problem który trochę koledzy wskazują - tj. na zawór precyzyjny. Mianowicie pomimo bardzo dużej rozdzielczości silnika krokowego (ja mam 180 pozycji na obrót) tak naprawdę przydaje się 20 pierwszych tj. do ok. 36 stopni). Powyżej tego za mocno leci i kolumna się destabilizuje.
Może precyzyjniejsza by była "winda" opisana przez Cemika 1 na białym forum http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... ght=#89919.
Stosuję w wersji manualnej i jest bardzo precyzyjna.
lifts.jpg
igła winda .jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: lesgo58 »

iw91 pisze:... Ja sam psocę jakiś czas na abratku i opierając się o paroletnie doświadczenie też napisałem program sterujący (do arduino). Mam dwa termometry, oddzielnie sterowane dwie grzałki (bo i tak faza główna leci cały czas na jednej i jest OK), trzy oddzielne zawory (na trzy fazy) no i sterowanie silnikiem krokowym do zaworu. Wszystko nierdzewka.

...tak tak wiem, na PEWNO coś źle robię. Ale ja potrzebuję po prostu zautomatyzować to co robię manualnie. Odpalić i wrócić jak już będzie stygło (i tak teraz jest). Potem i tak to idzie na węgiel więc nie musi być ideał. A swoją drogą automat, który trzyma punkt pomiaru (górny) przy wyliczonej temperaturze oszczędza mi czas i kasę bo na początku idzie szybciej i też jest OK!


...
Powiem Ci szczerze - jesteś odważny. Zostawiać sprzęt na pastwę losu. :shock:

Przede wszystkim mam pytanie jak rozwiązałeś sprawę dzielenia frakcji? Bo dokładne oddzielenie przedgonów na Aabratku używając do przedgonów i serca tego samego ujścia w głowicy jest zadaniem dosyć trudnym nawet dla operatora, który stoi przy kolumnie. A co dopiero dla automatu. Na czym się opierasz zadając zadania sterownikowi?
Z opisu wnioskuję, że robisz to jednak zgrubnie - bo skoro w końcu musisz i tak wszystko puszczać przez węgiel... ;)

Przy okazji przyszedł mi do głowy taki pomysł na automat. Nie jestem elektronikiem więc nie wiem czy mój pomysł nie będzie zbyt skomplikowanym dla informatyka. Ale w dzisiejszych czasach i możliwościach programowych... To będzie tylko kwestią ceny. I to - myślę - nie małej.
Podstawowym założeniem mojego pomysłu jest - mimo wszystko - końcowa najwyższa jakość spirytusu. Stąd takie założenia.

Potrzebne będzie:
1. głowica z jeziorkiem o pojemności min. 100ml
2. kolumna z OLM/OVM
3. bufor stabilizujący
4. termometr umiejscowiony 15-20cm powyżej buforu
5. termometry w kegu, buforze, i na ujściu wody z chłodnicy.
6, precyzyjny silnik krokowy sterujący otwarciem zaworku na OLM/OVM
7. dwa zaworki precyzyjne,
8. 3 elektrozawory
9. dobrze napisany program kontrolujący całość.

Założenia programu:
1. przełączenie mocy grzania z pełnej na roboczą - w momencie ruszenia wskazań termometru na 10 półce
2. włączenie elektrozaworem wody chłodzącej,
3. utrzymanie kolumny przez 60 minut dając jej czas na "dojście" do pełnej stabilizacji. Ten czas można określić samemu w/g swoich preferencji,
4. otwarcie elektrozaworu z wstępnie ustawionym otwarciem zaworka na ujściu LM w głowicy. Np. na 5ml/min. Tę wielkość też ustalamy uwzględniając nasze preferencje. Przy 5ml zadajemy sterownikowi aby zamknął zawór po np 30 minutach. Myślę, że takie wstępne "spuszczenie" przedgonów w ilości 150ml powinno wystarczyć do rozpoczęcia odbioru już czystego serca.
5. sterownik powinien otworzyć zawór na odbiorze serca. Prędkość ustalamy doświadczalnie. Przy kolumnie tak skonfigurowanej jak wyżej opisałem wystarczy ustawić 30ml/min ( przy przeciętnym nastawie o mocy 13%. przy mocniejszym nastawie ta prędkość może być nawet większa) i przez większą część procesu nic nie powinno zakłócać pracy kolumny.
6. sterownik powinien kontrolować zachowanie się termometru na 10 półce. I powinien reagować na każdą zmianę. Wielkość tej zmiany ustalamy doświadczalnie. Ale myślę, że nawet zmiana o 0,5*C nie powinna mieć wpływu na jakość urobku. Po wzroście temp. sterownik powinien zamknąć odbiór i poczekać do ponownej stabilizacji kolumny. Jednocześnie powinien uruchomić silnik krokowy w celu zmniejszenia odbioru. Np. do 20ml/min. Co pozwoli kolumnie na ponowną względnie długą i nieprzerwaną pracę.
Myślę, że do końca pracy powinna wystarczyć tylko jeszcze jedna korekcja odbioru.
6. Sterownik powinien zakończyć pracę sprzętu po osiągnięciu 100*C w kegu albo nie możności ustabilizowania kolumny po wzroście temp. na 10 półce. Ten element można jeszcze przemyśleć, bo do wyłączenia procesu możemy zaprzęgnąć alternatywnie termometr w buforze.
7. Sterownik powinien awaryjnie zareagować zatrzymaniem procesu z pełnym wyłączeniem - gdy temp. wody na wylocie z chłodnicy przekroczy górną graniczną dozwoloną temp. Prawdopodobnie można wyznaczyć jakieś inne punkty bezpieczeństwa.
Myślę, że przy tak ustawionym automacie otrzymamy spokojnie spirytus najczystszej próby bez konieczności jego obróbki węglem.

To jest taka moja wizja/szkic automatu. Zdaję sobie sprawę, że jest trochę skomplikowany. Ale dzięki temu zachowamy pełną jakość produktu, a jednocześnie będziemy mogli opuścić laboratorium nawet na cały dzień.
Jednocześnie tak skonfigurowana kolumna i dobre skonfigurowanie poszczególnych etapów procesu pozwoli na zaoszczędzenie czasu samego procesu, a co za tym idzie dużej oszczędności energii i wody.
Co powinno mieć wpływ na szybki zwrot poniesionych początkowych kosztów.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam – dawno nie pisałem ale pozwolę sobie odpowiedzieć na post powyżej, zwłaszcza że rozmawiamy tutaj również o moim produkcie.

Co do „zarysu programu” – mój produkt w zasadzie tak działa, wręcz jest jeszcze bardziej rozbudowane sterowanie.
Uruchomiając proces sterownik pyta się o kilka założeń które mają być zrealizowane w czasie procesu.
Przedstawię tutaj założenia najbardziej rygorystyczne które można wybrać uruchomiając aparat
-> Start
-> EKRAN 1 - wybór procesu z stabilizacją odbioru (możliwość ustawienia dokładności 0d 0,1 st do 1,0 st. Fabrycznie 0,3st)
-> EKRAN 2 – wybór „przedgonów” – precyzyjny. Wykona dłuższą stabilizację i dłuższy kropelkowy odbiór „przedgonów” – czas stabilizacji, czas odbioru przedgonów i temperatury brzegowe w pełni do modyfikowania, zmian
-> EKRAN 3 – wybór wyjścia – ja z „przekąsem” wybieram przez filtr węglowy (można i bez filtra). Zawsze powtarzam że puszczenie destylatu przez filtr węglowy nigdy NIE ZASZKODZI produktowi, a ewentualnie może pomóc. To jest jak z polisą ubezpieczeniową – nie musimy ale jeżeli nas stać kupujemy chociaż w zasadzie nie korzystamy
-> EKRAN 4 – wybór „pogonów”. Tutaj zaznaczamy że chcemy. Ograniczamy odbiór „serca” do ściśle określonej temperatury, lub ilości alkoholu we wsadzie. Pełna możliwość regulacji np. ustawiamy do 95,7 – czyli do 5% alkoholu w wsadzie.

Oczywiście można wybrać inne wartości i znacznie uprościć proces (skrócić) ale wybór podejmuje klient ze względu na swoje upodobania.

RUSZA MASZYNA – WSZYSTKIE NASTĘPNE PROCESY DOKONUJĄ SIĘ AUTOMATYCZNIE.

Grzanie – 100%. Po osiągnięciu 50% wypełnienia, automat woda. Po osiągnięciu 90% wypełnienia REDUKCJA GRZANIA do wartości „praca”. Z racji ZAWSZE TYCH SAMYCH WARTOŚCI DOPASOWANYCH DO SIEBIE (zbiornik, pole powierzchni cieczy, średnica kolumny, wypełnienie, wysokość, pełna izolacja od warunków zewnętrznych) możemy używać STAŁYCH WARTOŚCI GRZEWCZYCH zapisanych w oprogramowaniu.
Odbiór „przedgonu” – SZYBKI – zawór iglicowy otwiera się do wartości MAX i do oddzielnego naczynia „wychodzą” ciecze które mają NIŻSZĄ TEMPERATURĘ niż alkohol etylowy. W nastawach bardzo „czystych” są to znikome wartości. Zakończenie po przejściu temperatury wrzenia alkoholu etylowego na szczycie wypełnienia. Temperatura w pełni regulowana. Przy zbiornikach 50 litrów są to wartości znikome. Bardzo dobrze to widać np. przy naszych destylatorach z zbiornikiem 1500 litrów czy 2000 litrów. Tam proces odbioru zaczyna się już przy temperaturze około 65 st. Już przy tej temp kapie do naczynia przedgonu.
Po szybkim odbiorze kolumna zamyka iglicę, zawory i następuje praca „góra – dół” – stabilizacja czas regulowany np. 30 min. (do 120 minut).
Następnie otwiera się zawór iglicowy z odbiorem kropelkowych 2-3 krople na sekundę do naczynia na „przedgony” w określonym czasie np. 15 minut (do 60 min). Jest również możliwość określenia szybkości przepływu zwiększenie lub zmniejszenie i zapamiętanie tego ustawienia do następnych procesów).
Znowu stabilizacja np. 30 minut (regulowana do 120) – czyli praca „góra – dół”.
Ustalenie temperatury wrzenia – za pomocą pomiaru ciśnienia następuje ustalenie z DNIA DZISIEJSZEGO temperatury wrzenia – temperatury wzorcowej. Ta temperatura w czasie procesu jest korygowana o ewentualne wahnięcia się ciśnienia (np. przechodzące różne fronty ciśnień). Oczywiście korygowane są wszystkie nastawiane temperatury. Np. ustaliliśmy koniec procesu na 99,5 stopnia. Ta temperatura jest automatycznie skorygowana na TEN KONKRETNY PROCES. Bo będąc w Zakopanym realnie proces się zakończy przy temp. 96,5 stopnia – bo tam to odpowiada wrzeniu wody.
Zaczyna się odbiór zasadniczy. Z ustaloną dokładnością ZAWSZE wychodzi nam destylat o maksymalnym stężeniu. Jeżeli tolerancja czytana na 50% kolumny przeskoczy nam więcej niż założenie – iglica się zamyka – kolumna stabilizuje i otwiera się ponownie z mniejszą nastawą. W czasie procesu za pomocą temperatur i ciśnienia oparów program również „zwiększa” odbiór. Ważne to jest szczególnie na początku odbioru – bo zawsze wlewamy różny procentowo „wsad” i konieczne jest ustawienie automatyczne stabilizacji z jak największą wydajnością.
Wybraliśmy wcześniej opcję „pogony” – czyli proces z pełną stabilizacją „jedzie” do 5% wsadu(wartość ustalana na początku) i automatycznie po przekroczeniu tej wartości kończy produkcję przez filtr „serca”. Otwiera zawór na MAX, podnosi grzanie i bez stabilizacji „wyciska” z wsadu cały alkohol do innego naczynia. Proces się kończy automatycznie po przekroczeniu 1 – 0,5 % alkoholu w wsadzie. Można nawet „jechać” do 0% - ale to już w zasadzie tylko strata energii.
Zamyka wszystkie zawory, wyłącza wodę, informuje że KONIEC.

Zabezpieczenia – zawsze wyświetli się komunikat i zostaje przerwany proces jeżeli:
- brak wody, brak (uszkodzenie) elementów pomiarowych, zalanie kolumny, wzrost ciśnienia, zacięcie zaworu iglicowego, za długi okres wykonywania jakiejś czynności, operacji i oczywiście brak napięcia. Automat NIGDY nie włączy się sam. Zawsze musi to zrobić operator.

Same fizyczne zbudowanie aparatu – to sprawa dosyć prosta jeżeli ma się raczej znaczne fundusze. Jeżeli ktoś myśli że za niewielkie pieniądze, zwłaszcza pojedynczy egzemplarz wykona – muszę go rozczarować.
Drugą stroną jest napisanie DO KONKRETNYCH ELEMENTÓW POMIAROWYCH I WYKONAWCZYCH oprogramowania. Tutaj same określenie co program ma zrobić przy minimalnej ilości danych (siedem wartości wejściowych – pomiarowych) daje DOSŁOWNIE DZIESIĄTKI MILIONÓW KOMBINACJI. I trzeba z góry wszystkie możliwe kombinacie określić. Następnie określić CO PROGRAM MA ZROBIĆ otrzymując taką kombinacie danych wejściowych – pomiarowych. I ostatnie zadanie sterować konkretnym elementem wykonawczym.
Same zbieranie informacji i tworzenie pierwszego programu trwało około jednego roku, pracowało przy tym dosłownie kilkanaście osób (głownie dane wejściowe – baza pomiarowa). Wyłożyłem na to grube, naprawdę grube środki. Dalej w ciągu sprzedaży około pierwszych dwóch lat było 128 poprawek. (po oznaczeniach programu – teraz jest wersja 5.02). Okres wieku „dorastania” już dawno ma za sobą. Można wstawiać teraz „bajery” ekran dotykowy, grafika 3d, wifi itp.

Co do „kradzieży” czy kopiowania programu. Jestem spokojny. Ponieważ ten program dział TYLKO DOKŁADNIE Z MOJĄ KOLUMNĄ. Abstrahując od zabezpieczeń typu numery seryjne elementów pomiarowych, czy wykonawczych, kodowanie itp. tą sytuację można porównać np. do:
„mamy komputer sterujący silnikiem konkretnego forda, chociaż inne samochody też mają koła, silnik itd. Ten komputer NIGDZIE NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ niż w TYM KONKRETNYM FORDZIE”. Dlatego jeżeli ktoś dokładnie będzie chciał zbudować moją kolumnę aby nie wiem jak, ale zadziałał skopiowany komputer – to jego koszty wystarczą przynajmniej na zakup dwóch nowych zestawów u mnie.

Mam nadzieję że przedstawiłem tutaj w zarysie zasady działania "automatu", może komuś się przyda.

Pozdrawiam - Cezary
Awatar użytkownika

Autor tematu
33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: 33cezary »

Witam.
Aby uciąć niedopowiedzenia i snucie domniemań:
- w pełni "płatny" etat przy tworzeniu oprogramowaniu miały / mają trzy osoby. Reszta - grupa badawcza - w zasadzie łącznie 27 osób to inna bajka.
- tak poniosłem znaczne nakłady ale na szczęście nie takie tak wysokie jak "domniemuje" kolega,
- cały projekt jest moim autorskim pomysłem. Idea projektu, metodologia danych, obróbka wyników, założenia programowe i funkcjonalność. Oczywiście sam wszystkiego nie zrobiłem fizycznie, są specjaliści od każdej z dziedzin. Sztuką jest dograć zespół aby stworzył coś funkcjonalnego.
- tekst powyższy napisałem chcąc osiągnąć kilka celów.
a) oczywiście w jakiejś formie reklama,
b) pokazanie na przestrzeni czasu że konsekwencja, samodoskonalenie, odpowiednie korzystanie z wiedzy innych i zasobów internetu może przekształcić się w sukces. Proszę zobaczcie pierwsze wpisy na tym wątku z 2011 roku. Jestem dumny że konsekwentnie pracując przez kilka lat doszedłem do tego etapu co jestem dzisiaj.
c) pokazanie w przybliżeniu dla kolegów realne kroki i koszty związane z projektem "automatyka". Z doświadczenia wiem (ale i czytam też na forum) że wywody teoretyczne które świetnie bilansują się na papierze w praktyce są nieprzydatne, a koszty z budżetu papierowego - to realnie ułamek faktycznych kosztów.

Nie było moim zamiarem zniechęcanie kogokolwiek do budowania, projektowania i eksperymentowania. Nie chcę wciągać się w "wojenki" słowne, jedynie wnieść coś nowego na forum.

Cezary
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: radius »

Posty nie związane merytorycznie z tematem przeniesiono tutaj - http://alkohole-domowe.com/forum/rozmowki-t4937.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

iw91
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 8 sty 2015, 22:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: iw91 »

Witam,
Od razu przeproszę kolegów z pytaniami, na które nie odpowiedziałem - w zasadzie nie korzystam z forum a i obowiązki nie pozwalają na długie pobyty w Internecie.
Po kolei:
- nie napisałem poprzednio: kolumna generalnie mała, trochę miedzi + zmywaki + grzałki 1600W + 1700W
- tak jak wspominałem przeszedłem na sterowanie zaworem - takim od gaźnika gazowego - mają wytrzymałość na tysiące km a w ramach 1km jest multum cykli - czyli odporne
- anodowane aluminium: w wanience ultradźwiękowej nie reagowało z psotą (bez osadu, bąbelków itp) po weryfikacji w necie (że generalnie słabo reaguje czyste aluminium) dopuściłem materiał do pracy

- koszty: precyzyjniej z dostawą:
-- kontroler arduino uno ok. $6
-- 2 termometry ok. $4
-- ciśnieniomierz ok. $3
-- 4 przekaźniki mechaniczne (blok) ok. $2
-- wyświetlacz ok. $6
-- keypad ok. $1
-- dwa sterowniki dwukanałowe do motorów (!!!ważny trik: cewki zaworów tak szarpią napięciem, że kładą system, nie pomaga dioda zaporowo wstawiona itp - ale podpięte zamiast silnika na jednym pinie - rewelacja) ok. $7 (jeden kanał się nudzi :D)
-- blok do gaźnika gazowego z zaworami ok. 100PLN
-- rurki silikonowe ok. 30PLN
-- zawór na chłodzenie ok. $12
-- kształtka (wyjście z kolumny i przejście na rurkę): ok. 10PLN
-- zasilacz to stary zasilacz PC (ma potrzebne 5 i 12 V)

Kaski zeszło więcej (nawet sporo więcej) bo dopiero kolejna iteracja sprzętowa poszła jak trzeba. Ale nie szkodzi będą i kolejne projekty to się zużyje :)

Co do logiki: program ma następujące fazy
- init : czyli pootwieranie i zamykanie zaworów, żeby przy odpaleniu sprawdzić czy wszystko działa
- grzanie
- grzanie + chłodzenie wł.
- faza wstępna już na jednej grzałce, trochę odbioru i trochę stabilizacji (w sumie ok. 20 min.) - idzie do oddzielnego
- potem faza główna - też oddzielny odbiór, dalej jedna grzałka, odpala się logika sterująca - trzymająca temperaturę w wyliczonej okolicy
-- tu poszło (poza elektroniką) najwięcej pracy: na zaworze 'silnikowym' była totalna sinusoida - przypominam założeniem jest na początku szybszy odbiór a to daje ryzyko przesterowania, system wylatywał szybko na out albo za wolno szło, bo było sztucznie przycięte
-- na cewkach duuuuuużo lepsza precyzja + lepsza logika w oprogramowaniu, trochę wolniej idzie do góry (tempo odbioru) ale jest stabilnie - generalnie długo wisi -1C poniżej wyliczonej temperatury
-- wygląda na to, że trzeba docieplić górę kolumny, bo traci 1C przed termometrem
- po przejechaniu przez wyliczoną temperaturę, faza końcowa, na oddzielny odbiór (te odbiory to kolejne zawory od gaźnika :D :D :D, każdy z własna rurką), trochę więcej luzu na sterowaniu (bo i tak pójdzie to jeszcze raz) więc szybciej
- po przejechaniu przez kolejną temperaturę (np. 90) faza chłodzenia, obie/druga grzałka wyłączona, chłodzenie idzie
- po schłodzeniu góry do 80 system wyłącza chłodzenie i się 'zawiesza' tj. wchodzi w stan bez wyjścia i grzecznie czeka aż się go wyłączy

Co do obawy o zostawianie sprzętu:
- dodam do niego jeszcze jakiś alarm, ale są już teraz ‘zawory’ bezpieczeństwa wstawione w program
- ale generalnie elektrycznie jest tak zrobiony że awaria zasilania kładzie wszystko i system po prostu stygnie, po włączeniu nie dzieje się nic
- co do sterowania fazami, przecież na tym forum już tyle było na ten temat - sam się tu uczyłem - generalnie pierwsze 50-100 out, potem trzymać temperaturę koło ideału a potem reszta na powtórkę
-- nie chcę psuć romantyzmu, ale dla mnie najciekawsze to to, co potem czyli co tym się zaleje itp. - a tu jak krowie na rowie, zresztą w fabryce też są od tego automaty, przecież nikt nie steruje ręcznie

@lesgo58: nie znam się za bardzo na budowie innych kolumn, nie mogę się ustosunkować do projektu, ja mam taki 'po prostu' otwór na termometr (musiałem go trochę rozwiercić) na samej górze abratka, ale mierzę sobie to co wychodzi i wychodzi max (tak uwzględniam temperaturę), mam takie chłopskie, proste podejście: ma działać dobrze, bardzo dobrze ale nie idealnie. Zresztą puszczenie przez węgiel to 3 min. przygotowania, potem jakiś odcinek serialu i 3 min. na zakończenie.
@33cezary: przejrzałem zarys programu i generalnie uwaga taka że puszczenie odbioru na max powodowało (zawsze powoduje :D ) skok temperatury no i w moim programie skok do ostatniej fazy a czasami wygaszenie układu. Być może u Ciebie inaczej, ale to była jedna z pierwszych korekt – no i właśnie niemożliwość precyzyjnego wysterowania mechanicznego kładła mi temat jak odbierać pierwszą fazę powoli ale po trochu – za każdym razem to było +- 100% (no coś w tym stylu) – piszę tu o powolnym odbiorze przy stabilizacji gdzie małe drgnięcie to na początku duża różnica.

@szlumf: dzięki za podpowiedź, poszło w innym kierunku :D
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: PEŁEN AUTOMAT DE170 (Kolumna w pełni automatyczna)

Post autor: Kula »

Kolego, czy jesteś teraz / byłeś wcześniej zarejestrowany na tym Forum pod innym nickiem??
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”