Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy

Post autor: Szlumf »

Bardzo ładny wynik jak na tak krótkie, miedziane wypełnienie. Z jaką prędkością odbierałeś? Chyba masz super sprężynki miedziane. Sam je robiłeś czy gdzieś kupiłeś?

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 261 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: boxer1981228 »

@Szlumf ja na SP miedzianych od Plipka na Mini CM-e fi 28 i 60 cm wypełnienia uzyskiwałem 94 %.

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: maniek86 »

Szlumf pisze:Bardzo ładny wynik jak na tak krótkie, miedziane wypełnienie. Z jaką prędkością odbierałeś? Chyba masz super sprężynki miedziane. Sam je robiłeś czy gdzieś kupiłeś?
Prędkość ciężko będzie mi określić ale nie kapało tylko leciała strużka.
Sprężynki kupiłem w sklepie "Destylandia", tam zaopatrzyłem się we wszystkie potrzebne produkty.Czy są super? Tego nie wiem, na ten temat mam jeszcze za małą wiedzę.
Pozdrawiam
Bimber forever !!!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7346
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: radius »

@maniek86 , a sprawdzałeś ten swój chiński alkoholomierz, czy ma prawidłowe wskazania?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: maniek86 »

Myślę że działa poprawnie, ale dla pewności kupię jeszcze inny porównam próbki. Ogólnie urobek pali w ustach-tak próbowałem czyściocha.
Bimber forever !!!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: Emiel Regis »

soltys pisze: - lekki nadrefluks (nie zaszkodzi a może pomóc - nie wiem czy ktoś to testował
Testował to Akas z bardzo pozytywnymi efektami (stare posty na białym forum).
soltys pisze:I tu prośba-pytanie: co jeszcze wg Was może zrobić opearator by uzyskać czystszy produkt na kolumnie typu LM
Zadbać o to, żeby kolumna LM miała opcję CM, co jest bardzo pomocne przy odbiorze przedgonów i zastanowić się nad choćby namiastką bufora, może to być np półka rzeczywista o powiększonej pojemności wpuszczana w zbiornik, co będzie dobrą pułapką na pogony w przynajmniej początkowej fazie ich pojawiania się, dzięki czemu za każdym razem odbierzemy więcej serca.

Wiem, wiem, odpisuję na stary post. Cóż poradzę że dopiero teraz go przeczytałem, zapóźniony jestem :( ;)
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: gr000by »

Lekki nadrefluks pomaga także w pracy na pełnowymiarowych kolumnach. Nie będę wspominał o kolumnach przemysłowych, gdzie normą jest praca wg RR 1:6. W końcu więcej orosienia pozwala na sprawniejszą wymianę etanolu w fazach gaz-ciecz, co znacząco poprawia jakość i mniej znacząco moc (ze względu na ograniczenie przez stężenie w azeotropie, 97,2% objętościowych alkoholu). Proponuję eksperyment podobny do tego http://alkohole-domowe.com/forum/post12 ... ml#p125514, warto poczuć różnicę na własnym języku...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: Szlumf »

Emiel Regis pisze: Zadbać o to, żeby kolumna LM miała opcję CM, co jest bardzo pomocne przy odbiorze przedgonów .....
Podpowiem, że można to zrobić podpinając do odpowietrzenia głowicy byle jaką chłodniczkę. Wystarczy w odpowietrzenie wcisnąć wężyk silikonowy odpowiedniej średnicy i połączyć go z chłodnicą. Jak ktoś chce spróbować tego sposobu pierwszy raz to nich pamięta o tym, że zmniejszanie przepływu wody przez głowicę skutkuje wzrostem jej temperatury. Może to doprowadzić n.p. do zsunięcia się wężyka odbioru wody z króćca jeżeli jest igielitowy (miałem taki przypadek).

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: exodus »

Zarówno na krótkiej (65cm) jak i dłuższej (110cm) kolumnie stosuję RR 1:6, czyli 1L/h w moim wypadku. Na krótkiej dobre efekty dawało mniejsze grzanie i wolniejszy odbiór.

Polecam też dobranie średnicy rury do pojemności zbiornika. Początkowo miałem zdecydowanie za mały zbiornik do kolumny 54, co skutkowało bardzo niestabilną pracą- ledwie sie ustabilizowała i odebrałem przedgon, a po chwili odbioru serca kończył się alkohol w garze, a zostawał tylko w kolumnie - czym to skutkowało to wiadomo.

Jeśli nie ma moźliwości mieć większego zbiornika niż garnek na kuchni, to nie przesadzajmy ze średnicą kolumny- nie tylko kwestia stabilności i dobrego towaru, ale też wygody :D

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Krótkie kolumny - z naciskiem na jakość rektyfikatu

Post autor: maniek86 »

radius pisze:@maniek86 , a sprawdzałeś ten swój chiński alkoholomierz, czy ma prawidłowe wskazania?
Wczoraj sprawdziłem, kupiłem angielski i wychodzi na to samo.
exodus pisze:Zarówno na krótkiej (65cm) jak i dłuższej (110cm) kolumnie stosuję RR 1:6, czyli 1L/h w moim wypadku. Na krótkiej dobre efekty dawało mniejsze grzanie i wolniejszy odbiór.

Polecam też dobranie średnicy rury do pojemności zbiornika. Początkowo miałem zdecydowanie za mały zbiornik do kolumny 54, co skutkowało bardzo niestabilną pracą- ledwie sie ustabilizowała i odebrałem przedgon, a po chwili odbioru serca kończył się alkohol w garze, a zostawał tylko w kolumnie - czym to skutkowało to wiadomo.

Jeśli nie ma moźliwości mieć większego zbiornika niż garnek na kuchni, to nie przesadzajmy ze średnicą kolumny- nie tylko kwestia stabilności i dobrego towaru, ale też wygody :D
Nie wiem czy masz na myśli moja kolumnę 76 mm do zbiornika 25 L. Ale jeśli tak to napisze ze odbiór jest znacznie szybszy niż 4 krople na sekunde. Przyznam że na początku miałem z tym trochę problem, ale poznałem kolumnę i teraz to jest coś pięknego. Nie zauważyłem natomiast problemu jak to określiłeś "niestabilną pracą". Może był to powód zbyt krótkiej stabilizacji
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bimber forever !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”