Konsultacja pierwszego nastawu

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
budman9
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 8 paź 2017, 00:06

Post autor: budman9 »

Witam,
Jest to mój pierwszy nastaw a oto jego historia:
04.10 zbiór winogron czerwonych 9kg
06.10 zrobiłem miazgę za pomocą tłuczka do ziemniaków i z 9kg winogron wyszło 9L miazgi. Dodałem do niej 1g piro sodu. Po 5h sprawdziłem BLG i wyszło 17.5 z czego odjąłem 4 na niecukry więc mam 13.5. Wszystko przelałem do 23L balona, zasypałem 5g drożdży Gervin GV4 High Alcohol up to 21% (na opakowaniu było tylko wsypać, nic nie pisali o namnażaniu w wodzie), zatkałem rurką. Stwierdziłem jednak, że jest trochę mało miazgi więc:
07.10 zbiór winogron czerwonych 6kg
07.10 zrobiłem miazgę za pomocą tłuczka do ziemniaków i z 6kg winogron wyszło 6L miazgi. Dodałem 0.6g piro sodu. Po 5h sprawdziłem BLG i wyszło 18 z czego odjąłem 4 na niecukry więc mam 14. Wszystko przelałem do tego samego balona.

Z obliczeń wychodzi, że mam 15L miazgi z uśrednionym BLG 13.7. Chciałbym aby moje winko miało 18% i było półsłodkie. Zamierzam dodać 4L wody i cukru wg obliczeń. Teraz kilka pytań:

1. Ile cukru ma być na 1L aby otrzymać 18%?

2. Chciałbym zacząć dokładne obliczenia cukru po fermentacji w miazdze. Będę wiedział wtedy ile otrzymałem moszczu (spodziewam się około 12L) i jakie BLG. Czy dobrze kombinuję?

3. Fermentuje w miazdze około 7 dni?

4. Obecnie są tylko drożdże (suche, wsypane), czy dodawać jeszcze pożywki lub cukru lub wody? Jeśli tak to w jakiej ilości?

5. Myślałem o tym aby dodać na początku trochę cukru + woda ale czy potem wywalając wytłoki nie wywalił bym z nimi ileś % cukru?

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Konsultacja pierwszego nastawu

Post autor: eldier »

AD 1 i 2. Jest prosty wzór na to: % docelowego wina x ilość nastawu x 17= ilość cukru w gramach, żeby otrzymać zamierzony procent.
Od tej wartości musisz odjąć cukier zawarty w owocach, przykładowo dla 12l 18% wina będzie:
-potrzeba 12x18x17=3672
- z owoców 12x142=1704, 142 g/l to blg 13,5 ale dla uproszczenia możesz przyjąć 135g/l
A więc musisz dodać około 2kg cukru, ale to podniesie Ci ilość nastawu o 1,2l - 1kg cukru po rozpuszczeniu zajmuje 0,6l. Jak chcesz dokładnie to musisz przeliczyć jeszcze raz, wrzuć obliczenia to sprawdzę czy jest dobrze.
AD 3. OK.
AD 4. Teraz to już zostaw jak jest, jak pracuje to nie ruszaj.
AD 5. Cukier plus ewentualna woda po odciśnięciu. Nie przesadź z wodą, bo wyjdzie rozwodnione i nijakie.
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Konsultacja pierwszego nastawu

Post autor: orzeszek87 »

Do win dodajemy pirosiarczyn potasu nie sodu. Ten co dodałeś to jest do dezynfekcji sprzętu.
https://www.alkoholeforum.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”