Jakich korków do wina używacie ?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Post autor: Emiel Regis »

Z ciekawostek dodam że nawet najlepsze butelki z najlepszymi korkami muszą być przekorkowywane co ok. 20 lat.
Wina 'korkowe' (które przejęły smak i zapach korka) się zdarzają ale często jest to spowodowane złymi warunkami przechowywania.

@pokrec piszesz o Twoim 'zapomnianym' winie, zgoda, mogę dać Ci inny przykład; brat zrobił wino ze śliwek, zostawił je w kotłowni i zapomniał. Woda w rurce wyparowała, wino stało tam ponad 2 lata w cieple.
Spróbowaliśmy go wreszcie myśląc że będzie ocet, a okazało się że jest mu czego zazdrościć, rzadko piłem tak dobre domowe wino.
Takie i inne przykłady można mnożyć ale na zasadzie wyjątku,

Jeśli chcesz uzyskać powtarzalność to bierz przykład z dobrych producentów.
Są oczywiście wina w plastikach, zamykane różnymi wyrobami z masy korkowej, plastiku itp ale to są wina do spożycia natychmiast albo do dwóch lat.
Naprawdę dobre wina są zamykane wysokiej jakości korkiem i przechowywane w pozycji leżącej (w stojącej będzie ich ubywać i mam na to przykłady w swojej piwniczce)
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
alembiki

AdamiakSeweryn
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwie 2016, 16:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: AdamiakSeweryn »

Witam, czy ktoś może mi podpowiedzieć jak zrobić wino podobne do ARZUAGA ROSAE - różowe, tylko żeby było wytrawne ale jednak z dodatkiem słodyczy ale nie za bardzo - pozdrawiam
Polecam http://www.dekanter.pl
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: siwy1121 »

Proponuję poszukać w temacie o winie ryżowym.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: siwy1121 »

Odradzam korki biowin/browin aglomerowane. Kupiłem 50szt. Fakt, były tanie, ale są tak twarde, że nawet pomimo maczania ich we wrzątku ciężko je wcisnąć w butelkę, po wciśnięciu zaś po kilku dniach ciężko je wyjąć.
Awatar użytkownika

Ciemiernik
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 6 sie 2015, 09:59
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: Ciemiernik »

A jeśli chodzi o metalowe nakrętki i butelki po wódce to okres przydatności wina jest niezmiennie 2 lata nawet jak stoi pionowo?

BTW jak zdecyduje się kiedyś na korkowanie prawdziwymi kółkami to butelki gwintowane bez problemu pasują?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: Wald »

Dobra, szczelna zakrętka zamyka hermetycznie naczynie. Wino może, stać dłużej, ale nie będzie dojrzewać, starzeć się.
Tak, korki pasują do większości butelek zakręcanych, ale te szyjki nie są tak wytrzymałe.
Są cieńsze i jest ryzyko pęknięcia podczas korkowania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: Anubis »

Z korkiem na stojąco nie polecam, zbieram butelki po wypitym winie i co butelka to trochę inna średnica, miałem super winko z aronii, jabłek i jarzębiny, przy zlewaniu do butelek było ok, zero w smaku infekcji, po zabutelkowaniu z lenistwa butelki stały pionowo przez kilka miesięcy w sezonie letnim (3?), butelki i korki siarkowane, samo wino było w baniaku 25L zapełnionym w 70%, tylko 3 zlania.
Jedna z butelek po otwarciu, wino utlenione, orzechowy posmak, reszta w miarę ok, nie utlenione ale dziwny posmak niby ok ale delikatnie czuć jak w winie co złapało kożuch ;\ chodź wino mocarz 15-17% .
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Jakich korków do wina używacie ?

Post autor: ramzol »

Czy korki z korka potrzebują jakiegoś specjalnego przygotowania??
Kupiłem na alledrogo korki od dość znanego sprzedawcy na D..., biowinowskie :cry: . Do tej pory stosowałem aglomerowane i nie było problemu. Po pokazaniu się tego tematu postanowiłem spróbować z korkiem naturalnym, prawdziwym. Zabutelkowałem kilka flaszek (30) i okazuje się, że wino które leży 3 dni ciągnie z korka syf. Po postawieniu butelki widać bardzo mocne zmętnienie mieszające się w szyjce z klarownym winem :bardzo_zly:
Postąpiłem tak jak zawsze gorąca woda, korki zalane, wyciągnięte na ręcznik i butelkowanie. Kilka butelek zabutelkowałem korkiem suchym. Sprawa wygląda tak samo. Dlatego pytam, czy to normalne :shock: Nie po to się 2 lata starałem i chuchałem żeby mi teraz wino od korka w butelce zmętniało.
Pomijam fakt o którym wspomniał siwy, korki twarde jak cholera.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”