engine2 - pierwsze kroki

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
engine2
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 kwie 2017, 21:03
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: nad Wielkimi Jeziorami
Podziękował: 10 razy

Post autor: engine2 »

Spróbuję odpowiedzieć wszystkim po kolei:
robert4you pisze:Te wielkie jeziora to na jakim kontynencie ?
Z Wielkiej Litery, to na pierwsiejsym, hamrykańskym.
wawaldek11 pisze: (...)zobaczysz czy zmywaki nadają się do hobby. (...)
Ale widzisz, ja do soboty po południu i tak nie mam co robić...
wawaldek11 pisze: (...) jak flegma będzie miala pod górkę, to będziesz miał niestabilną pracę, prychanie (...)
No ale ja CHCĘ, coby ona miała pod górkę, inaczej będzie mi lecieć do chłodnicy, tak jak (jak myślę) ostatnim razem. Przy czym tak; jak będzie miała za bardzo pod górkę, to zacznie prychać (pompować wg. mnie), co też niedobrze. Dlatego próbuję podeprzeć się czyimś doświadczeniem co do zakresu dopuszczalnych wartości wzniosu. Zdjęcia które na razie udało mi się znaleźć nie są, z takich czy innych względów, bardzo pomocne.
wawaldek11 pisze: Aby zachować równe odstępy zrobiłem w trzech listewkach (...)
No to tak jak ja, tylko ja w równych odstępach (przesuniętych o ⅓ skoku) biłem gwoździe, a rurkę przyczepiałem do nich miękkim drutem. A trzy nogi nigdy nie będą się gibać.
Zygmunt pisze: (...) to sobie rozsuniesz, żaden problem
Rozsunięcie nie jest problemem; jest nim znalezienie cieśli który w tri miga dach podniesie, jak bedzie trza... ;) Nie te lata!

Ponieważ sobota już niedługo, muszę zacząć wybierać - i doceniam przy tym że mnie wszyscy uspokajacie, że wszystko będzie OK. Oto decyzje przedstawione do oceny:
1. Moc grzania musi być ledwie wystarczająca by dopchnąć opary do góry deflegmatora. Poprzednio myślałem, że tak zrobiłem, ale nie
2. Potrzebny jest termometr w pokrywce od gara, do badania temperatury par wpadających do deflegmatora i oceny zawartości gara
3. Dalej będę zaczynał z ODłączonym deflegmatorem, żeby ten najgorszy syf do niego nie wpadał; tym razem nie zaciągnę zacisku gdy smród przejdzie
4. 2 krople/s to o wiele za szybko; tylko jak leci >90% to znaczy, że jest odpowiednio wolno
5. Zbudować/kupić regulator mocy, taki od naprawdę mało%
6. Trzeci nastaw jest już w połowie (górnej) sklarowany, jutro syfonem go do gara i gar silikonem uszczelnić - tak jak wtedy
7. lepsze ściski do pokrywki... nie mają prawa puścić!

Owocnego dnia, ja "idem spatki".
Pozdrawiam, Tomek
koncentraty wina
online

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: engine2 - pierwsze kroki

Post autor: Szlumf »

Kup ścisk do ramek kanałów wentylacyjnych. U mnie dobrze się sprawuje.
Zrób porządną, wielorazową uszczelkę do gara.
Jedna warstwa foli strech na rant gara. Na pokrywkę silikon. Najlepiej z atestem do spożywki. Na silikon dookoła wężyk silikonowy raz albo dwa w zależności od rantu gara. Wężyk dla sprężystości. I uszczelnij (zalep) końce. Pod wpływem ciepła powietrze w wężyku zwiększy objętość i doszczelni układ. Na wężyk znowu silikon. Pokrywa na gar i lekko docisnąć ale z wyczuciem. Silikon nie klei się do strecha więc po zastygnięciu spokojnie zdejmiesz pokrywę. Jak chcesz by silikon lepiej trzymał do pokrywy to zastosuj podkład. Ja używam http://sklep.smary.elub.pl/produkt/DC-1 ... 00ml-clear.

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: engine2 - pierwsze kroki

Post autor: wawaldek11 »

engine2 - może te fotki - o ile ich nie widziałeś - coś pomogą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
engine2
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 kwie 2017, 21:03
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: nad Wielkimi Jeziorami
Podziękował: 10 razy
Re: engine2 - pierwsze kroki

Post autor: engine2 »

Szlumf pisze:Kup ścisk do ramek kanałów wentylacyjnych.
Każde słowo rozumiem, ale wszystkie na raz - ni cholery. O czym kolega mówi? To nie jest krytycyzm, to stwierdzenie kompletnego niezrozumienia! :( :scratch:
Szlumf pisze:Zrób porządną, wielorazową uszczelkę do gara.
:krzycze: Tak! O, tak! Tak, tak, tak! :D Zanim zaczniemy: może szkic tego, co jest uszczelniane?
pokrywka+gar1.PNG
(Pszem sie nie czepiać wymiarowania!)
Szlumf pisze:Jedna warstwa foli strech na rant gara. Na pokrywkę silikon. Najlepiej z atestem do spożywki.
Do tej pory wszystko jasne, acz zamiast folii użyłem po prostu oliwy, i tak do zmycia po zaschnięciu silikonu. To teraz mamy tak:
pokrywka+gar2.png
I tu się zaczynają schody:
Szlumf pisze:Na silikon dookoła
znaczy: "na ten silikon, który już tam jest", czy "teraz silikonem przyklej" (do czego?)
Szlumf pisze:wężyk silikonowy raz albo dwa w zależności od rantu gara.
Raz albo dwa przykleić, czy raz albo dwa wężyki? W obu przypadkach nie widzę zależności od rantu gara. Tzn ma być tak:
pokrywka+gar3a.png
, tak:
pokrywka+gar3b.png
, czy tak:
pokrywka+gar3c.png
Szlumf pisze:Wężyk dla sprężystości. I uszczelnij (zalep) końce. Pod wpływem ciepła powietrze w wężyku zwiększy objętość i doszczelni układ.
Doskonały pomysł! Tylko o co ten wężyk ma się zaprzeć? To nie jest ironiczne pytanie; ja tak chcę!
Szlumf pisze:Na wężyk znowu silikon.
O, rany!... Ja chyba wymiękam. Ale dobra, gdzie ten silikon i w jakim celu? Rysunków już nie dam, za wiele możliwości. Tak, wiem że "w jakim celu" decyduje o "gdzie" (i odwrotnie), ale mi w tej chwili brakuje obu tych przesłanek.
Szlumf pisze:Pokrywa na gar i lekko docisnąć ale z wyczuciem. Silikon nie klei się do strecha więc po zastygnięciu spokojnie zdejmiesz pokrywę. Jak chcesz by silikon lepiej trzymał do pokrywy to zastosuj podkład. Ja używam http://sklep.smary.elub.pl/produkt/DC-1 ... 00ml-clear.
A, ja po prostu szmerglowałem, ale to jest szybciej. :poklon;

Super sposób, tylko ja z tym wężykiem coś nie czuję. Instynktownie wiem, że to musi działać, choć nie wiem, jak. ;(
Spróbowałem (na sucho) tak:
pokrywka+gar4.png
,
ale cienki był za mało sprężysty, zaś gruby za bardzo się "bołdził" po wewnętrznej stronie garnka

wawaldek11 pisze:
engine2 - może te fotki - o ile ich nie widziałeś - coś pomogą.

Pomogły gdy na nie wczoraj patrzyłem, bo wznios masz mniejszy nawet niż ja - co daje mi nadzieję. Domyślnie: "wersja II" jest późniejsza? Frapuje mnie, że stoi to wszystko na odizolowanej kolumnie, jest takie króciutkie a koledze jednak nie zalewa. A mi tak! :scratch:
Pozdrawiam, Tomek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”