Cydr - Wprowadzenie

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy

Post autor: Partyzant »

Jeszcze nic nie umieściłem- jak tylko to zrobię dam znać... ( Nie mam czasu nawet aby się odl.)
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Wprowadzenie

Post autor: franta »

Tak długo nie przetrzymuj , bo na twoje zdrowie szkodzi :!:
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Cydr - Wprowadzenie

Post autor: Partyzant »

A zwłaszcza na prostatę :D
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Wychuchol
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 13 sie 2012, 16:16
Re: Cydr - Wprowadzenie

Post autor: Wychuchol »

Zaczynając od początku.
Cydr to nie jest ani wino, ani piwo.
To coś sui generis - cydr, jednym słowem.
Z winem ma to wspólny sposób produkcji (fermentujemy sam sok owocowy licząc na drożdże mieszkające na jabłkach [w wersji ultra ortodoksyjnej]), a z piwa woltarz.
Dalej: rozróżnienie cydr, cider, hard cider idzie tak - w Europie mamy cydr czyli po angielsku cider, a w USA mamy cider (bez alkoholu sok z jabłek wyciskany) i hard cider, czyli to co w Europie zwiemy cydrem. i tyle. Z winem jabłkowym mieszać tego nie nada.
Co do soków z kartonów i nektarów, to tu jest małe nieporozumienie. soki i nektary mają tę samą zawartość cukru (można sprawdzić na rozpisce), w smaku się różnią, bo... bo cholera wie co.

To tyle ustalania terminologii!
:)

Rav22
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 15 cze 2010, 10:37
Re: Cydr - Wprowadzenie

Post autor: Rav22 »

Żeby nie zakładać nowego tematu podepnę się tu.
Czy ważny jest sposób pozyskania soku na cydr? Trzeba przez prasę, czy użyć sokownika? Z gniazdami nasiennymi, czy bez? Jabłka myć, czy takie prosto z drzewa (sam będę rwał w sadzie)?
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Cydr - Wprowadzenie

Post autor: manowar »

Odpowiadając n a ostatnie dwa posty:

@Wychuchul jeśli chodzi o soki i nektary z kartonu to różnica jest zasadnicza - soki generalnie powstają poprzez rozrzedzenie wodą soku z koncentratu nektary przez rozrzedzenie i dodanie cukru - to że ilość cukrów w 100 ml jest taka sama ma drugorzędne znaczenie - nektary się bardziej rozrzedza i dosładza.

@Rav22 sposób pozyskanie soku jest dowolny. Sokownik nie jest praktyczny przy jabłkach. Klasycznie jest tak że jabłka się rozbija na pulpę (opis sposobów np w temacie o maszynce do jabłek) a następnie tłoczy się pulpę. Oczywiście można łatwiej - przez sokowirówkę albo soki z kartoników.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”