Zwiększenie wydajności kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Kyneczek
30
Podziękował: 20 razy

Post autor: Kyneczek »

Witam,
Panowie, chcę zmodyfikować kolumnę, a dokładnie zwiększyć jej wydajność. W tym celu chce wymienić kolumnę z 63.5 mm na 76mm.
Cała specyfikacja:

Zbiornik max 60l
Grzalki 2.3kw + 2.7kw
Bufor 3l ( WAŻNE: rura wewnatrz 70mm )
kolumna 63.5mm
Modul olm 76mm
Skraplacz nixon 200ml
Całość łączone na triclamp 63.5mm

Moja zagwozdka.
Rura w buforze ma 70mm i jest zasypana miedzią pełniąc role katalizatora. Zmieniając kolumne na 76 mm, bufor bedzie wąskim gardłem. Pytanie brzmi co zrobić żeby ten odcinek był bardziej "przewiewny" i wydalał za kolumną.

Druga zagwozdka:
Całość mam na tri clamp 63.5mm co oznacza że, kolumna 76 mm bedzie musiała miec wspawane takie złączę. Wypełnienie będzie musiało być umiejscowione tylko w rurze 76mm najlepiej 1cm od złącza triclamp.
W tedy złączę nie bedzie powodowało zalewania kolumny.
Czy dobrze myślę?

Czy dobrze kombinuje i to nie spowoduje innych problemów o których nie pomyślałem?

Pozdrawiam.

https://zapodaj.net/plik-irENTzn6JH
alembiki
Awatar użytkownika

zask
200
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Zwiększenie wydajności kolumny

Post autor: zask »

Rozgrzewanie, stabilizacja i odbiór przedgonu będzie trwał bardzo podobnie dla obu średnic przy tej konfiguracji. Wydajność osiągniesz jedynie przy odbiorze pytanie ile tylko tego czasu zaoszczędzisz... godzinę? Rozważ czy warto bo średnica 63 dla tego zbiornika jes optymalna a modyfikując średnicę powinieneś dobrać też wysokość a nie wiem czy bierzesz na to poprawkę. Jak jesteś zadowolony z jakości to moim zdaniem modyfikacja tego sprzętu to tylko koszty, można bo kto bogatemu zabroni :)

Szlumf
2000
Podziękował: 640 razy
Otrzymał podziękowanie: 592 razy

Post autor: Szlumf »

Mam kolumnę 80/75mm i bardzo dobrze współpracuje z kotłem 66l. Leję do kotła 55l a jest w nim jeszcze podwieszony podwójny bufor 4l. Wystarczy dobrać prędkość odbioru - u mnie w granicach 10ml/1000W.
Problem pierwszy rozwiążesz dając przewiewne wypełnienie do wewnętrznej rury bufora np. pociętą rurkę lub zmywaki. Ale wcześniej sprawdź to co masz bo może jest wystarczająco przewiewne.
Problem drugi - jeżeli dasz ten 1cm odstępu o którym piszesz to nic się nie powinno dziać.
Spróbuj dostosować jeziorko do zalewania kolumny. Te 200ml w zupełności wystarczy.
Skraplacz Nixon/Stone aż się prosi o odbiór przedgonów z odpowietrzenia topic26861.html. Naprawdę warto.
Nic nie napisałeś o wysokościach elementów.

prolog1975
450
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 86 razy

Post autor: prolog1975 »

Przy tej średnicy rury 76 i tej pojemności zbiornika zamiast robić kombinacje alpejskie usuną bym bufor. Zyskujesz dłuższą kolumnę. Bufor teraz jest dobrany do kolumny i grubsza rura pewnie go szybciej wygotuje co i tak będzie skutkowało redukcjami na koniec procesu. Ze złączem w kolumnie ok
Jeśli bufor jest cały zaspawany wyciął bym dół z rurą fi 70 i wspawał tam kopie tego tylko z rurą 76 lub 85 na wywijce która od dołu zasłoni wyciętą całość. Będziesz miał lepiej dogrzany bufor o mniejszej pojemności.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lip 2024, 22:33 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”