Znaleziono 18 wyników

autor: Zolw2305
sobota, 10 mar 2018, 10:04
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: StillDragon made in Imbir
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 18573

Re: StillDragon made in Imbir

Od dłuższego czasu myślę o szklanej kolumnie półkowej i powiem Wam że największy problem mam ze znalezieniem szklanej tuby. Zakładam że powinna ona być ze szkła boro-krzemowego ze względu na wytrzymałość na wysokie temperatury. Znalazłem tylko jednego producenta sprzętu laboratoryjnego który odpowie...
autor: Zolw2305
środa, 16 lis 2016, 14:53
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Gorzki, piekący smak destylatu
Odpowiedzi: 132
Odsłony: 62280

Re: Gorzki, piekący smak destylatu

lesgo58 pisze:Tak z ciekawości pytam, czy ten posmak to przy smakowaniu destylatu przed czy po rozcieńczeniu?
Przed rozcieńczeniem.
autor: Zolw2305
środa, 16 lis 2016, 08:22
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Gorzki, piekący smak destylatu
Odpowiedzi: 132
Odsłony: 62280

Re: Gorzki, piekący smak destylatu

Moze źle się wyraziłem, albo źle mnie zrozumiałeś... Serce odbierałem cały czas o mocy 80% dzięki modułowi CM (20 cm shotgun). Temperatura na głowicy w przedziale 82-85 st. Celcjusza. Po odebraniu ok 2l smak i zapach przeszedł juz w pogony, procent zaczął spadać, a temperatura na głowicy rosnąć, był...
autor: Zolw2305
wtorek, 15 lis 2016, 22:06
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Gorzki, piekący smak destylatu
Odpowiedzi: 132
Odsłony: 62280

Re: Gorzki, piekący smak destylatu

OK, dzięki za radę. A jak z rozcieńczaniem? Lepiej przed dojrzewaniem czy po?
autor: Zolw2305
wtorek, 15 lis 2016, 20:02
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Gorzki, piekący smak destylatu
Odpowiedzi: 132
Odsłony: 62280

Re: Gorzki, piekący smak destylatu

Witam, Wczoraj mój własno-zrobiony sprzęt do smakówek odbył dziewiczy rejs ;) Keg 30l grzany elektrycznie przez regulator, kolumna CM. Długość deflegmatora 80cm, z czego 20cm sprężynki miedziane, a do reszty upchane luźno 6 zmywaków nierdzewnych. Wszystko wykonane z miedzi, średnica 54mm. Wsad śliwk...
autor: Zolw2305
poniedziałek, 7 lis 2016, 20:15
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Brąz jako wypełnianie?
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6055

Re: Brąz jako wypełnianie?

Z tym nieużywaniem brązu do budowy aparatury to bym nie przesadzał, skład i właściwości bardzo podobne do mosiądzu, więc króćce do podłączenia wody mogą chyba być z brązu (nawet czasem w sklepach instalacyjnych na półkach są z brązu a nie z mosiądzu). Ale chętnie zapoznam się z Waszą opinią na ten t...
autor: Zolw2305
poniedziałek, 7 lis 2016, 19:45
Forum: Problemy i pytania
Temat: Kolumna CM
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5152

Re: Kolumna CM

Zaworki mam przed chłodnicą/deflegmatorem. Obwód wygląda tak: zbiornik -> zaworek -> chłodnica(deflegmator) -> pompka -> zbiornik. Chodzi mi o to czy gdy np zaworek od deflegmatora będzie otwarty w połowie a ten od chłodnicy w całości, to czy z racji większego przepływu z obwodu chłodnicy, na trójni...
autor: Zolw2305
niedziela, 6 lis 2016, 19:14
Forum: Materiały
Temat: Ocieplenie kega z pomiarami
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 28877

Re: Ocieplenie kega z pomiarami

Producenci często celowo zacieśniają widełki żeby uniknąć nieporozumień, że coś się zepsuło/nie działało w skrajnych wartościach, więc bez obaw - myślę że taka pianka wytrzyma z 50% więcej niż w podanych widełkach.
autor: Zolw2305
niedziela, 6 lis 2016, 14:27
Forum: Problemy i pytania
Temat: Kolumna CM
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5152

Re: Kolumna CM

Podłączę się do pytania ponieważ mam podobną sytuację. Z tym że zaimplementowałem w swojej kolumnie obieg zamknięty. Dopływ wody jest rozdzielony, osobno na chłodnicę i osobno na deflegmator (zarówno zaworki precyzyjne jak i pompki - każdy dopływ jest niezależny). Zastanawiam się tylko czy odpływy ł...
autor: Zolw2305
wtorek, 1 lis 2016, 16:47
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Testy sprężynek pryzmatycznych.
Odpowiedzi: 171
Odsłony: 111404

Re: Testy sprężynek pryzmatycznych.

Termometr poglądowy mam umieszczony w głowicy (powyżej deflegmatora). A co by w tym przypadku dał termometr poniżej deflegmatora? Regulator mocy już zrobiłem. Ogólnie sprzęt pod smakówki wg wiedzy zdobytej z czytania forum powinien być idealny, doświadczeniem niestety nie mogę tego poprzeć. Ale wkró...
autor: Zolw2305
wtorek, 1 lis 2016, 10:44
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Testy sprężynek pryzmatycznych.
Odpowiedzi: 171
Odsłony: 111404

Re: Testy sprężynek pryzmatycznych.

Robię w tej chwili pot-stilla do smakówek, wysokość 80cm, d=54mm. Jednak w trakcie prac z pozostałych rurek i dokupieniu kawałka blachy udało się wykombinować dodatkową chłodnicę (przystawkę refluksową). Jak skończę prace to wstawię na forum małą foto-relację. Więc stwierdziłem że czemu by nie kupić...
autor: Zolw2305
poniedziałek, 31 paź 2016, 14:37
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Testy sprężynek pryzmatycznych.
Odpowiedzi: 171
Odsłony: 111404

Re: Testy sprężynek pryzmatycznych.

lesgo58 pisze:Umieść termometr 25cm nad katalizatorem. Będzie OK.
Z tym że póki co jedynie katalizator mam ze sprężynek. Reszta wypełnienia - zmywaki nierdzewne. Z tego co czytałem HETP dla zmywaków to ok 5,5cm, więc czy te 25cm nad katalizatorem to nie będzie za nisko?
autor: Zolw2305
niedziela, 30 paź 2016, 23:00
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Testy sprężynek pryzmatycznych.
Odpowiedzi: 171
Odsłony: 111404

Re: Testy sprężynek pryzmatycznych.

Czy ktoś może wyliczał HETP dla sprężynek miedzianych plipka? Planuje umieszczenie termometru na 10-tej półce i nie wiem ile półek przyjąć dla ok 20cm miedzianego wypełnienia na dole kolumny.
autor: Zolw2305
niedziela, 30 paź 2016, 06:37
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Cukier waniliowy vs laski wanilii
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 17841

Re: Cukier waniliowy vs laski wanilii

Kiedyś pan Wojciech Cejrowski w jednym ze swoich programów poświęcił uwagę hodowli wanilii, wspomniał przy tym że cukier wanilinowy nie zawiera ani grama wanilii (co już koledzy wcześniej napisali), ale robi się go uwaga - z krowiego łajna...
autor: Zolw2305
niedziela, 2 paź 2016, 12:28
Forum: Problemy i pytania
Temat: Spaprana robota - czy da się to uratować?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3519

Re: Spaprana robota - czy da się to uratować?

Naprawione - dzięki za rady
autor: Zolw2305
środa, 28 wrz 2016, 19:26
Forum: Problemy i pytania
Temat: Spaprana robota - czy da się to uratować?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3519

Spaprana robota - czy da się to uratować?

Witam wszystkich, Po skompletowaniu materiałów wziąłem się za budowę swojego pierwszego miedzianego pot-stilla. Niestety z braku porządnego topnika użyłem zwykłej kalafonii rozpuszczonej w denaturacie. Efekt taki jak na zdjęciach - brzydkie, nieszczelne połączenia, do tego cyna naciekła do środka zł...
autor: Zolw2305
niedziela, 14 sie 2016, 13:34
Forum: Łączenie
Temat: Średnice kształtek miedzianych
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 18675

Re: Średnice kształtek miedzianych

Faktycznie, z tym podpiłowaniem wewnętrznej strony to dobry pomysł. Jeśli grubość ścianki na to pozwala to problem z głowy.
autor: Zolw2305
sobota, 13 sie 2016, 23:23
Forum: Łączenie
Temat: Średnice kształtek miedzianych
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 18675

Średnice kształtek miedzianych

Witam, To mój pierwszy post tutaj, chociaż forum staram się śledzić już od jakiegoś roku czasu z przerwami. Po jako takiej wprawie z nalewkami, winami i pierwszymi destylacjami na przedwojennej aparaturze u wujka postanowiłem zbudować swój własny miedziany destylator. Mam problem z dobraniem odpowie...

Wyszukiwanie zaawansowane