Znikł smak i zapach.

Co można zrobić z gotowymi destylatami? Jak poprawić smak i zapach? Tutaj znajdziecie przepisy, poprawianie smaku, przechowywanie.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy

Post autor: rastro »

Obawiam się że zakres naszej wiedzy odnośnie wiodącego pytania został wyczerpany gdzieś na początku tematów dziwnych... i temat już nie posunie się do przodu... do tego tytuł tematu też taki średni do szukania wartościowych informacji. Jakoś tak wyszło...

Nowi to czasem są zniechęcani nieco brutalnym sprowadzeniem na simię gdy zadają nierozgarnięte pytania... ale to inna para kaloszy - akurat właśnie to mi się nie podoba czasem na tym zacnym forum.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: jakis1234 »

Pędzą, pędzą i dlatego czasami nie potrafią wyhamować i rąbią w jakąś pustynię.
A jak miną i trafią w słonie, to mamy trzęsienie Ziemi.
Naukowo udowodnione i wykazane.

Góral odpuść, dwie pierwsze strony są konkretne i trzymają się tematu, który, póki co, został wyczerpany.
Nikt nie musi przedzierać się przez nasze "komentarze" ;), może przeczytać początek i resztę sobie odpuścić.
Pobawimy się chwilę, Mod zareaguje i wyczyści temat.
Teraz już i tak za późno.
Jestem przeciwnikiem zaśmiecania, ale bez przesady, skoro sam autor podtrzymuje te wygłupy, to chyba chwila uśmiechu nam się przyda.
A Ciebie nie podejrzewam o brak poczucia humoru, sam Twój nick to udowadnia.
Edit.
O, rastro mnie uprzedził.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 sie 2021, 23:01 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Totitotiti
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 25 lis 2020, 15:32
Krótko o sobie: Lubie piwo. Robie wino ;-)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: Totitotiti »

https://edasova.ru/pl/kak-prognat-samog ... i-pravila/
Tutaj link do ciekawego artykułu o węglu do destylacji.
Docelowego z którego zaczerpnalem wcześniejsze info narazie nie znalazłem.
A może to właśnie sprawka,,obcych'' ze zniknięciem aromatów z beczki u mnie hahaha Tylko jak oni namierzyli moją piwniczke? Może jakiś czyta to forum...
Myślę globalnie , działam lokalnie.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: Skir »

Podsumowując
Niezbadane są zachowania smaków i aromatów destylowanych. A że różnej maści produkty do beczki kładziem, nie zawsze precyzji gatunku się trzymając, różnorakie efekty naszym udziałem się stają. Jeden ledwo uchowa swój aromat, inny po lata długie nim chlubić się będzie.
Już co aniołowie przy dębinach działają, ziemskim wymyka się umysłom.
Więc, jako że tygodniowi dni brakować zaczyna, staropolskim zwyczajem: wychlejmy co majem :)
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: nemeto »

Skir pisze:Podsumowując
Niezbadane są zachowania smaków i aromatów destylowanych. A że różnej maści produkty do beczki kładziem, nie zawsze precyzji gatunku się trzymając, różnorakie efekty naszym udziałem się stają. Jeden ledwo uchowa swój aromat, inny po lata długie nim chlubić się będzie.
Już co aniołowie przy dębinach działają, ziemskim wymyka się umysłom.
Więc, jako że tygodniowi dni brakować zaczyna, staropolskim zwyczajem: wychlejmy co majem :)
Jakomżem po dwóch napitkach z kukurydzy jednakowoż Waszmości powiadam: u make my day :respect:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Totitotiti
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 25 lis 2020, 15:32
Krótko o sobie: Lubie piwo. Robie wino ;-)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: Totitotiti »

Więc nawet nie chcąc, ale wracam do tego tematu.
Próbowałem ostatnio towaresu z tej beczki i jestem coraz bardziej zawiedziony. Co prawda znikł dziwny posmak towarzyszący destylatowi zbożowemu, taki jakby zakurzone zboże albo jak by się chciało przypalić. Przypomnę ze znikł tez zapach i smak jabłka którego było więcej niż zboża. Ostry ten destylat sie zrobił i jak narazie nic na większy + się nie zmienił.
Napiłem sie czystego 62% , później rozcienczalem szukając smaku i zapachu i mi nie podchodzi.
Teraz pytanie do doswiadczonych w tej kwestii kolegów: czy dalsze trzymanie w beczce (np. za 2 lata) może te ostrość zmniejszyć? I druga opcja do której bym sie skłanial to dolanie soku do beki żeby postało do przedryzienia i w zime puścić na podbitym procencie na smakowy spiryt?
Takie jak w tym momencie jest to pijalne tylko nie rozcienczone ale to moc nie dla każdego.
Beczka była wymoczona przeze mnie i niczego podejrzanego przed użyciem nie zauważyłem. Pachniało z niej dobrze, dębem i burbonem.
Jakieś pomysły ???
Myślę globalnie , działam lokalnie.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Znikł smak i zapach.

Post autor: Góral bagienny »

Robiłem swego czasu takie wynalazki że do cukrówki do 2 destylacji dodawałem sok z jabłek :)
Efekt nie powiem nawet zadawalający, wszystkim smakowało.
Z tym że to była destylacja na zwykłym pot-stillu żeby jak najwięcej aromatu było.
Do takiego eksperymentu polecam sok z antonówki ponieważ ma najwięcej aromatu :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowe Destylaty”