Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
mat.82
20
Załączniki
Zielony nalot po filtracji destylatu

Postautor: mat.82 » sobota, 2 lut 2019, 15:59

Dzień dobry wszystkim. Gotowy destylat filtruję przez płatek kosmetyczny wetknięty w lejek. Ostatnio po przefiltrowaniu paru litrów na płatku pojawił się zielony kolor... Mam kociołek z ko 15l, na nim rurkę miedzianą fi28mm, 90cm długości, w niej ok 100ml sprężynek miedzianych, miedzianą chłodnicę i miedzianą papugę. Po procesie płuczę wszystko wodą a sprężynki przed każdym użyciem wytrawiam w roztworze kwasu cytrynowego. Czy do destylatu mógł dostać się grynszpan? Skąd taki kolor? Z góry dziękuję za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 lut 2019, 12:59 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Zielony nalot po filtracji

Postautor: wawaldek11 » sobota, 2 lut 2019, 17:13

Czy to jest grynszpan - tego :bezradny:
Ale miałem taką przygodę z zielonymi paprochami z miedzianej chłodnicy powietrznej w spiralstillu, które zauważyłem w szklanej papudze.
Sądzę, że pozostawiona woda po destylacji czy płukaniu sprzyja powstawaniu zielonych związków miedzi. A te przy kolejnym procesie są wypłukiwane. Może wystarczy osuszyć wnętrze rurek, aby zielone nie pojawiło się? Nie zauważyłeś tego kolorku w destylacie?
Po takim doświadczeniu z rezerwą podchodzę do stosowania miedzi w układach, w których spływa do odbioru gotowy destylat.
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

masterpaw2
1450
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » sobota, 2 lut 2019, 18:16

Kolego mat.82, raz na jakiś czas wytraw też wnętrze rurki i chłodnicę od środka. Po prostu zaślep jeden koniec i zalej gorącą wodą z kwaskiem, problem zniknie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
mat.82
20
Załączniki

Postautor: mat.82 » niedziela, 3 lut 2019, 11:37

Zrobię, jak koledzy radzicie i zobaczę efekty. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

MecenasAlkoś
50
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Kocham wędkarstwo i piłkę nożną, lubię czytać, nie lubię idiotów a bardzo nie lubię kłamliwych ludzi i zazdrośników. Jestem typem człowieka, który ceni sobie prywatność, rodzinę i nie lubię kiedy ktoś próbuje poprzestawiać " moje klocki". Tyle!;)
Ulubiony Alkohol: Czysta, bimberek, whiskey, koniak (najlepiej gruziński). Oczywiście piwkiem nie pogardzę aczkolwiek unikam win.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: MecenasAlkoś » środa, 13 lut 2019, 21:02

Są to ślady utleniania się miedzi, wystarczy "wyparzyć" sprzęt i będzie git.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."

Awatar użytkownika

Wald
2500
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Wald » poniedziałek, 18 lut 2019, 19:26

Z oparami z kolumny i sprężynek nic Ci nie pójdzie, ale chłodnicę i papugę musisz mieć czystą. Kwasek czyści, ale po wylaniu go błyskawicznie pokrywa miedź nowym zielonym nalotem. Płucz bez dostępu powietrza, czyli zalej kwasem, potem dołu podaj dużo, dużo czystej wody do płukania. Woda ma wyprzeć brudy z kwaskiem zanim miedź złapie kontakt z powietrzem. Albo czyść mechanicznie, chłodnicę np. elastycznym wyciorem do broni myśliwskiej.
https://sklep.fort-mil.com/wycior-sznurowy-do-broni-gladkolufowej-kal-9-mm.html
http://www.arms.com.pl/1172,wycior-sznurowy-do-broni-kal-22-5-6-mm.html
Działa.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 lut 2019, 19:27 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
mat.82
20
Załączniki
Re: Zielony nalot po filtracji destylatu

Postautor: mat.82 » sobota, 23 mar 2019, 18:53

Dziękuję za radę, kolego Wald.

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”