Znaleziono 235 wyników

autor: Zbyszek T
wtorek, 26 mar 2024, 09:01
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - Jakich producentów polecacie?
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 783

Re: Beczka dębowa - Jakich producentów polecacie?

Ja miałem/mam wszystkie średnio palone. Z Borosa obecnie jedną 30 l mam zalaną destylatem owocowym; oraz jedną 50 l destylatem jęczmień(słód)-żyto-kuku od 2020 r - i co roku odlewam 10 l na spożycie i dolewam 10 l świeżego. (+/-). Trunek wspaniały i świetnie oceniony przez osoby, które pijają whisky...
autor: Zbyszek T
wtorek, 26 mar 2024, 08:31
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - Jakich producentów polecacie?
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 783

Re: Beczka dębowa - Jakich producentów polecacie?

Witam. Planuje zakup drugiej beczki (pierwsza od boros 30l średnio opalana ), i teraz się zastanawiam czy dalej iść w beczki od boros czy coś od krajowego kupić. Porównywał ktoś trunki z beczki boros oraz krajowej ? Jakich producentów polecacie ? Jako użytkownik 3 beczek od Pawłowianki oraz chyba j...
autor: Zbyszek T
środa, 31 sty 2024, 18:56
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Kolumna do legalnej produkcji
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 9156

Re: Kolumna do legalnej produkcji

Zrób biznes plan. Np. Produkujesz 5 tyś butelek 0,7 na rok. Sprzedajesz po 50 pln. To jest 250 tyś przychodu. Odejmujsze koszty: ładna butelka - 3 pln etykieta+kontretykieta - 2 pln 5 x 5 tyś = 25 tyś prąd 12 tyś? 30 tyś? woda, ścieki, podatek od nieruchomości pozwolenie na sprzedaż alkoholu projekt...
autor: Zbyszek T
wtorek, 23 sty 2024, 12:27
Forum: Problemy zacierowe
Temat: klarowanie zacieru jęczmiennego klarem
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 438

Re: klarowanie zacieru jęczmiennego klarem

Do żbóż ogólnie sprawdza się żelatyna.

Ale, co do zacierów, jęczmień (lekko sklarowany grawitacyjnie) gotowałem wiele razy na grzałkach i się nie przypalał.
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 8 sty 2024, 13:16
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Z czego zrobić 1 swoje wino zimą
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 1582

Re: Z czego zrobić 1 swoje wino zimą

Wszytko zależy jakie wino się chce i lubi :piwo: Ale te dobre już były wymienione: Cydr z kartonu - biały, wytrawny, kwaśny, gazowany - butelowany w butelki po piwie. Wino z ryżu - mocny, słodki, biały wermouth. Wino z hibiskusa - czerwone, wytrawne, można zrobić mniej % np. 12% alco. Wino z rodzyne...
autor: Zbyszek T
środa, 20 gru 2023, 15:32
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna produkcja - warto?
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 12326

Re: Legalna produkcja - warto?

Z legalną sprzedażą miodu jest tak jak z winem. Można, ale trzeba spełnić wszystkie wymagania - tj. posiadać właśną winnicę/pasiekę, zarejestrować się we wszystkich urzędach, zrobić wszystkie odbiory, odkumentacje (np. trzeba mieć listę metod pomiarowych, instrukcję postępowania z wyrobem niezgodnym...
autor: Zbyszek T
środa, 20 gru 2023, 08:06
Forum: Wina Owocowe
Temat: wino z malin, pomiary, pomoc o poprowadzenie
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 2243

Re: wino z malin, pomiary, pomoc o poprowadzenie

W tym roku zrobiłem wino z malin. Co najważniejsze, to kwasowość, którą maliny mają około 20. Także, żeby z tego wino wyszło, to trzeba rozcieńczyć 1:2 albo i 1:3. Fermentować najlepiej od razu docelową objętość. PS. Wiele jest informacji, że maliny to kiepski owoc na wino. I w tym roku ja to też po...
autor: Zbyszek T
wtorek, 19 gru 2023, 08:03
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Akcja słód
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 3691

Re: Akcja słód

Niestety ceny słódu poszły mocno w górę, a ceny zboża jak z przed podwyżek. Dokładnie. Pszenica była latami po +/-800-1000 pln. Słód był tani, 3 pln/kg. Później była "bańka" covidowa, pszenica była po 2000 pln. Słód +100%, mąka, chleb +200%. Teraz pszenica jest po 800 pln - ale ceny wysok...
autor: Zbyszek T
wtorek, 12 gru 2023, 08:47
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3329

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

- Otulinę kauczukową na kolumnę i odstojniki MUSISZ usunąć te odstojniki. Znajdź jakiegoś spawacza w okolicy (olx?) dogadaj się, żeby to wyciął i zespawał. Bez tego nie ma sensu dalsze próbowanie. PS. Moim zdaniem izolacja kolumny jest niepotrzebna. Nieizolowana kolumna zapewnie większe chłodzenie ...
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 11 gru 2023, 10:24
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3329

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Moim zdaniem, to zawsze najpierw trzeba na prostym sprzęcie popracować. Pot-stil albo ZP. Bo trzeba się nauczyć, jak zrobić dobry nastaw, jak pachnie przedgon, a jak pogon. Jak dbać o wypełnienie. Jak zadbać o bezpieczeństwo. I wtedy może się okazać, że ZP są zupełnie wystarczające, a destylat z owo...
autor: Zbyszek T
piątek, 8 gru 2023, 13:02
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3329

Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Jako zadowolony użytkownik bardzo zbliżonego sprzętu (tylko ja mam wewnętrzną spiralę do refluxu tam gdzie Ty ZP – używam go już 10+ lat) Napiszę co musisz zrobić: Wyeliminować odstojniki – to na pewno. Rozdzielić zasilanie zimnej wody na chłodzenie i ZP (osobno) oraz zamontować 2 osobne zawory do r...
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 20 lis 2023, 11:37
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Nalot na winie w beczce
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 572

Re: Nalot na winie w beczce

Dostałem beczkę - Pawłowianka 28l. Przez poprzedniego właściciela była zalana przez wiele miesięcy słodkim winem owocowym (mix z przewagą porzeczki). Niestety ów właściciel nie dbał o to, aby beczka była pełna pod korek. Ulewał, upijał, aż wypił prawie wszystko. Gdy przywiozłem tę beczkę do siebie,...
autor: Zbyszek T
piątek, 3 lis 2023, 15:08
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1441

Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Tylko że, (to mówię jako winiarz z legalną winnicą) - od alkoholu płaci się Akcyzę, Podatek Dochodowy i VAT. Dla wina, to wychodzi, że 50% się oddaje dla Rządu. Akcyza na napoje spirytusowe to 7248 PLN za 100l. Do tego VAt, podatek dochodowy... To tak na lekko, jakby Rząd zalegalizował i opodatkował...
autor: Zbyszek T
piątek, 3 lis 2023, 13:41
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1441

Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Akcyza to obecnie około 14 PLN za 1 flaszkę "pół litra 40%".

I od razu, można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zalegalizują :D :D :D
autor: Zbyszek T
środa, 9 sie 2023, 09:55
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

OK, tak zrobię. Dzięki Koledzy! :-)
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 7 sie 2023, 13:13
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Mam taki dylemat Mam 30 l beczkę zalaną 60% whisky jęczmień-kukurydza-żyto Oraz 10 l destylatu 60% j.w. przygotowanego na dolewki Ale teraz muszę tą beczkę oddać na inny cel i trunki mogę przelać do beczki 50l. Więc mam 40 l destylatu 60% a beczka 50l. Nie mam teraz zbytnio możliwości ani czasu doro...
autor: Zbyszek T
środa, 8 mar 2023, 12:12
Forum: Destylacja i rektyfikacja metodą pot still
Temat: Ciśnienie w szybkowarze
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2643

Re: Ciśnienie w szybkowarze

Też myślę, że coś się przytkało.
Zdecydowanie nie można tego lekcewarzyć. "Kula ognia" to tylko jeden kroczek od poważnego wypadku.

Musisz to sprawdzić i to najlepiej nie przy destylacji, ale na wodzie.
autor: Zbyszek T
sobota, 28 sty 2023, 20:03
Forum: Materiały
Temat: Aerożel.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3295

Re: Aerożel.

To na pewno. W fabrykach liczy się najbardziej ekonomia i koszty użytkowania. Amatorsko, dla mnie, liczy się żeby sprzęt był bezpieczny, w miarę poręczny i żebym mógł go unieść i schować do szafy. A płaszcz wodny jest z założenia niebezpieczny (wiadomo, przy poprawnym użytkowaniu i bezawaryjnym sprz...
autor: Zbyszek T
sobota, 28 sty 2023, 18:23
Forum: Materiały
Temat: Aerożel.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3295

Re: Aerożel.

To co ja od siebie bym dodał, to że te maty się dobrze zawijają (tj łatwo można owinąć np. kega), ale niezbyt dobrze dopasowują do kształtu. Chodzi mi o duże nierówności, te 11mm grzałki to trochę jednak jest.... Jak się za mocno je ściska, odkształca, to zaczynają się kruszyć. Pyli się to mocno. Co...
autor: Zbyszek T
czwartek, 26 sty 2023, 21:09
Forum: Materiały
Temat: Aerożel.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3295

Re: Aerożel.

To ja bym chętnie się dołączył do tego projektu.. Taką matę bym mógł pobrać i przeznaczyć do celów Research & Development ;-) Tylko nie z aerogelem, bo akurat to jest konkurencja, ale inny typ maty do izolacji wysokotemperaturowych. Jakiś projekt masz rozrysowany? Te grzałki to jako kable grzewc...
autor: Zbyszek T
czwartek, 26 sty 2023, 07:21
Forum: Materiały
Temat: Aerożel.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3295

Re: Aerożel.

Chcę owinąć z zewnątrz kega grzałkami ULWD i je zaizolować czymś dobrym. Cześć Kolega, Ja akurat się zajmuję zawodowo izolacjami terminczymi w automotivie. Izolacje filtrów DPF, katalizatorów, baterii. To są izolacje, które nie tyle muszę mieć dobre "lambda" jak styropian, ale muszą wytrz...
autor: Zbyszek T
wtorek, 20 gru 2022, 11:10
Forum: Cydr
Temat: Cydr 2.0
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2396

Re: Cydr 2.0

Dodatek pektoenzymu + pirosiarczynu to dobra droga. Zlanie znad osadu po sedymentacji powinno być (napisałeś że pominąłeś). Jak się nie zlewa to jest więcej zapachów redukcyjnych (właśnie gnilno-jajcowych). Pożywka ok, powinno się dodać. Najlepiej 1-2 dni po rozpoczęciu fermentacji. Zlewanie po 4 dn...
autor: Zbyszek T
czwartek, 8 gru 2022, 13:56
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Ceny surowców i alkoholu
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2160

Re: Ceny surowców i alkoholu

Nie wiem w jaką stronę ma iść ten temat - czy na pewno to miał być dział "zaciery i nastawy"? Może w złym dziale umieściłem - proszę o przeniesienie... Co do strony w jaką ma iść dyskusja - nie wiem, tak chciałem podyskutować - bo wszystko drożeje o 50-100% - a wódka dalej w cenie z przed...
autor: Zbyszek T
czwartek, 8 gru 2022, 12:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Ceny surowców i alkoholu
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2160

Ceny surowców i alkoholu

Tak się zastanawiam... Może jakąś Stareczkę bym umieszał? Ale patrzę na ceny, a tutaj wszystko +50% w górę przez ostatni rok.. Na znanym portalu kukurydza śrutowana 60 pln za 25 kg... Słód 150 pln za 25 kg... Drożdże do whisky M-1 50 g 27,5 pln... Ceny straszne. O ile kiedyś praca ze zbożem był trud...
autor: Zbyszek T
niedziela, 13 lis 2022, 11:26
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 563429

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

DR ma to do siebie, że z małej ilości owoców robisz dużo wina. W praktyce, to jest wino z cukru. Destylowałem kiedyś. Produkt ma dużo aromatu różanego, ale brak ciała. Aromat ładny, ale do starzenia i do dębu nie bardzo pasuje. Na brendy się nie nadaje moim zdaniem. Na jakieś nalewki, owocowe czy zi...
autor: Zbyszek T
środa, 24 sie 2022, 08:19
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Witam Panowie, odgrzebałem 50L węgierską beczkę z whisky które wlałem 5 lat temu, no i mam problem.. Whisky się strasznie przedębiło, ma smak palonej deski. Beczka była średnio palona i wyługowana wcześniej winem przez 5 mies, wlany destylat miał 60% Teraz pytanie: puścić na rurki czy może przez wę...
autor: Zbyszek T
wtorek, 26 lip 2022, 15:38
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino z wiśni pytanie odnośnie przepisu.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3806

Re: Wino z wiśni pytanie odnośnie przepisu.

Witam. Planuje zrobić nastaw wina z wiśni na około 50l. Z tego przepisu co mam wychodzi, że powinno iść na to: 32,5 kg wiśni 17,5l wody 14kg cukru Przepis wziąłem stąd - https://wino.org.pl/old/frames/index2.htm . Chcę celować w wino około 18% słodkie. Mam zamiar wiśnie rozgnieść i fermentować z pe...
autor: Zbyszek T
środa, 2 mar 2022, 17:24
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Wina z biedronki to nie jest najlepszy trunek ługujący. Wina które leżakują w beczkach to zwykle wina takie jak Porto czy Sherry. Wina wytrawne są zwykle finiszowane w beczkach. Zwykle destylarnie profesjonalne wykorzystują beczki po winach które wymieniłem lub po destylatach takich jak burbon. Moi...
autor: Zbyszek T
czwartek, 3 lut 2022, 13:43
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw cukrowy śmierdzi
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 9665

Re: Nastaw cukrowy śmierdzi

Jeśli to zgniłe jaja, to powodem jest siarkowodór.
Na te aromaty, dobrze działa miedź.
Najlepiej już na etapie fermentacji - miedziana rurka zanużona w nastawie likwiduje smród.
autor: Zbyszek T
wtorek, 25 sty 2022, 16:01
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Ja opisałem swoje doświadczenia.
U mnie trunek po beczce, po czerwonym winie - miał inny kolor. Nie ściśle czerwony - ale tak jak napisałem - dostaje czerwonego zabarwienia. I ten kolor wizualnie jest inny niż z beczki lekko wyługowanej.
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 24 sty 2022, 09:44
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1432
Odsłony: 522356

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Nie wiem, jak to wygląda w beczce po winie południowym, 225 l i przy dłuższym przechowywaniu... Ale jak się używa beczek 30-50 l (duży stosunek powierzchni do wsadu), do tego w miarę krótko się leżakuje (kilka mcy) i do tego to było polskie wino czerwone, a nie "południowe" (typowe Regenty...
autor: Zbyszek T
niedziela, 28 lis 2021, 12:32
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Cukrówka na pot stillu z refluksem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3317

Re: Cukrówka na pot stillu z refluksem

[quote="kamilasta"]Dzień dobry wszystkim. Jako, że przerobiłam wszystkie nastawy owocowe, jakie znalazłam w domu, chodzi mi po głowie zrobienie spirytusu z cukrówki. Nowe hobby wciąga :) Posiadany przeze mnie sprzęt to pot still prosty (miedziany, wypełnienie zmywaki nierdzewne) + przystaw...
autor: Zbyszek T
czwartek, 11 lis 2021, 10:58
Forum: Śmietnik
Temat: [S] Beczka 50 l Boros Oak węgierska
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 3393

Re: [S] Beczka 50 l Boros Oak węgierska

Nieaktualne.
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 8 lis 2021, 16:27
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Whisky single malt zacierana na zimno.
Odpowiedzi: 44
Odsłony: 12169

Re: Whisky single malt zacierana na zimno.

Ciekawe jaka będzie wydajność takiego procesu...

A to jest proces już wypraktykowany, czy Twój pomysł?
autor: Zbyszek T
czwartek, 28 paź 2021, 18:50
Forum: Śmietnik
Temat: [S] Beczka 50 l Boros Oak węgierska
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 3393

[S] Beczka 50 l Boros Oak węgierska

Cześć Sprzedam beczkę węgierską Boros Oak. 50 l. Średnio palona. Bez kranika. Dokładnie taka https://www.destiller.pl/pozostale/beczki-debowe-akacjowe-morwowe/beczka-debowa-50-litrow-na-wino-whisky-destylat-owocowy-kranik-drewniany,p1771954757 Beczka użyta 2 razy. Wino czerwone Regent/Roesler 3 mce....
autor: Zbyszek T
niedziela, 24 paź 2021, 10:14
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Akcja melasa
Odpowiedzi: 485
Odsłony: 91305

Re: Akcja melasa

1. Masakra_Domingo - 5 szt. Kraków 2. przegab - 4 szt / Katowice ale może być też Żywiec 3. jakis1234 - 2 szt. Opole 4. Pepex - 2 szt. Toruń 5. kiwitom23 - 2 szt. Trzebinia, ale może być Kraków lub Katowice 6. Carl - 2 szt. Kraków 7. Rewa - 1 szt. Gliwice 8. aakk - 2 szt. Łódź 9. wlonski- 1 szt. Lub...
autor: Zbyszek T
poniedziałek, 18 paź 2021, 09:52
Forum: Ogrodnictwo
Temat: Sadzonki Antonówki oraz Węgierki
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2800

Re: Sadzonki Antonówki oraz Węgierki

Ja zakupiłem kilka jabłoni. Ale "stety" przez pomyłkę jedna przyszła całkiem inna, niż zamówiona. Odmiana NN. Natomiast jest to wspaniała jabłoń, daje co roku piekne, żółte jabłka. Słodkie i soczyste. I późne. Wiszą na drzewie do końca listopada, nie opadają wcale. Można całą jesień podcho...
autor: Zbyszek T
piątek, 17 wrz 2021, 12:56
Forum: Po Godzinach
Temat: Zarobki a oczekiwania
Odpowiedzi: 136
Odsłony: 18355

Re: Zarobki a oczekiwania

Co do młodych: Z takimi mam ponad 20 lat doświadczenia. Z jednej strony są mądrzejsi od nas bo nie kierują się wartościami, tylko jak najwięcej zarobić, przy jak najmniejszym nakładzie ze strony własnej (wygoda pracy, grafiku itp). Jak grunt zacznie się palić (czytaj: pierwsze problemy) pójdę do in...
autor: Zbyszek T
wtorek, 31 sie 2021, 11:46
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 722707

Re: Śliwowica 2009 - 2021

Ja w tym roku próbuję takie śliwki - takie jakby ciemne mirabelki (ałycze) - w smaku bardziej słodkie, bardziej kwaśne i bardziej cierpkie od ałyczy... Taka tarnino-mirabelka.

Jest urodzaj, aż gałęzie się do ziemi uginają:
autor: Zbyszek T
czwartek, 26 sie 2021, 10:06
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3883

Re: Śliwowica - surowiec - wczesna węgierka

Problem ze wszystkimi kupnymi owocami jest taki, że są pryskane dużo. I np. Śliwki - poza opryskami "na robaki" - są też mocno pryskane fungicydami, na pleśnie, zgnilizny, rdze... A fungicyny mają to do siebie, że hamują życie grzybów - w tym drożdży. Stąd też - np. w uprawie winogron - są...

Wyszukiwanie zaawansowane