Zawory różniaste

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
jacekpolak111

Post autor: jacekpolak111 »

Stałem się szczęśliwym posiadaczem załączonych na zdjęciach zaworów. Pochodzą one z demontażu chłodni sklepowej i niestety długo "pompowały" mało apetyczny płyn chłodzący. Jednak po wygotowaniu w płynie do mycia naczyń nierenomowanej firmy nie dają oznak smrodku, więc uznałem, że można by je wykorzystać. Zastanawia mnie, czy można zmusić do jakiejś przydatnej funkcji ten zawór termostatyczny? Co prawda ma on niepożądany zakres temperaturowy pracy (-40 do -5), ale jest tam też śruba, jak myślę, regulacyjna. Zakładając, że zawór zechciałby pracować w odpowiedniej tolerancji, może nadałby się na przykład do odcinania wody na zimnych palcach? Proszę o inne propozycje.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zawory różniaste

Post autor: ozzy88 »

W ZP musisz mieć stały przepływ wody, jak byś otwierał i zamykał jej dopływ to raczej nigdy byś jej nie ustabilizował :)

raczej nic mi nie wpada do głowy :)

zen42
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 12 lip 2009, 14:00
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zawory różniaste

Post autor: zen42 »

Witam ten pierwszy zawór nadaje się jak najbardziej do sterowania odbiorem w kolumnie . Jaka jest średnica wejścia i wyjścia ?
Awatar użytkownika

lech14
50
Posty: 66
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 21:06
Krótko o sobie: Lubie podejmować wyzwania ;)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zawory różniaste

Post autor: lech14 »

Raczej wątpię, żeby koledze w czymś to pomogło. Chociaż, może ktoś widzi w tym jakieś zastosowanie ;) Np. do schładzania wódki, (żart). :D

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Zawory różniaste

Post autor: jacekpolak111 »

Do zaworku wchodziła i wychodziła rurka 8mm, z wyoblonymi końcówkami. Wywaliłem ja, bo wykonam takie wyoblenia na nowej rurce. Zawór jest beznapięciowo zamknięty, więc nadaje się do sterowania w systemie LM/VM. Bardziej myślałem nad ewentualnym wykorzystaniem tego termostatu, ale widzę, że raczej nie będzie to możliwe. Bardzo dziękuję za cenne wskazówki.
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zawory różniaste

Post autor: radius »

Zawór nie nadaje się do systemy LM, gdyż tam potrzebna jest precyzyjna regulacja odbioru destylatu (stabilizacja kolumny).
Nie nadaje się też do systemu VM, w tym wypadku za mała jest jego średnica, a w ogóle to on chyba działa tylko "otwórz - zamknij", więc nie można regulować nim żadnego przepływu.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawory różniaste

Post autor: Kucyk »

Na dolnym zdjęciu widać termostatyczny zawór rozprężny do instalacji chłodniczej. Nie nadaje się on do naszego hobby, przynajmniej do sterowania procesem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”