Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.

Autor tematu
heniu1980
100
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Zasypanie destylatu węglem aktywnym

Postautor: heniu1980 » niedziela, 10 mar 2013, 14:22

Mam takie pytanie czy nie można by zamiast budować różne filtry, poprostu nasypać do destylatu węgla aktywnego, poczekać dzień lub dwa a następnie go odfiltrować???

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Zbyszek T
100
Załączniki
Re: Zasypanie destylatu węglem aktywnym

Postautor: Zbyszek T » niedziela, 10 mar 2013, 14:43

Można. Nie trzeba później filtrować - ładnie opada na dno.

Autor tematu
heniu1980
100
Załączniki

Postautor: heniu1980 » niedziela, 10 mar 2013, 16:13

Zbyszek T pisze:Można. Nie trzeba później filtrować - ładnie opada na dno.

Czyli sprawa rozwiązana. Nie ma ci inwestować w filtr. A tak mniej więcej na 5 litrów 45% psoty ile tego dać i jak długo trzymać :?:

Awatar użytkownika

pawel-bob
20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Homemade ;)
Załączniki

Postautor: pawel-bob » niedziela, 10 mar 2013, 16:51

Ze względu na brak filtra, także zasypuje destylat węglem.
Destylat 45% z węglem umieszczam na tydzień w lodówce, staram się raz dziennie "ruszyć" zawartością.
Woda 60% - nowy napój dietetyczny! Woda 60% jest zalecana dla ludzi z nadmiarem wody w organizmie. Łatwa w spożyciu, poprawia apetyt i dobry nastrój. Rozluźnia świadomość. Skład: 60% wody, środek konserwujący (alkohol etylowy) - 40%...

silvio2007
300
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Załączniki

Postautor: silvio2007 » niedziela, 10 mar 2013, 17:04

Pawel-bob dlaczego trzymasz w lodówce?
Z doświadczenia wiem, że u mnie lepiej wódeczce się dzieje w temperaturze pokojowej ale ja nie zsypuję węglem, mam filtr

Awatar użytkownika

TeDy
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: TeDy » niedziela, 10 mar 2013, 19:01

Ponieważ zalecana jest jak najniższa temperatura pracy węgla aktywnego. Ja oryginalnego filtra też nie mam. Z połączenia pojemnika fermentacyjnego do piwa, zaworku, wężyka, i węgla w siateczce do odsączania i pociętej butelki do soku do wody udało mi się zrobić coś na wzór rury :) Cóż... potrzeba matką wynalazku... :) A wydaje mi się, że lepiej oś takiego zrobić niż tylko moczyć...
Bo w życiu wszystkiego trzeba spróbować! :)

macko2570
10
Załączniki

Postautor: macko2570 » wtorek, 12 mar 2013, 15:44

A ile sypiecie tego węgla (załóżmy na 5 l destylatu po pierwszym psoceniu o mocy ~40%) ?

baltic80
100
Załączniki

Postautor: baltic80 » wtorek, 9 kwie 2013, 11:49

na forum doczytałem, że 50g na litr, inni mówili o 100ml na 2 litry.

Moje pytanie jest natomiast takie:
Czy po dodaniu 50g węgla na litr 50 psoty, zlaniu psoty z węgla a następnym przepłukaniu węgla wodą można go wykorzystać ponownie czy trzeba tą porcję wyrzucić i dać nową?

Autor tematu
heniu1980
100
Załączniki

Postautor: heniu1980 » niedziela, 13 paź 2013, 20:27

Smak destylatu po zasypaniu węglem stosowac-filtr-z-weglem-czy-wsypywac-wegiel-do-bimbru-t2165-10.html#p83900 a jakie są wasze odczucia?

Awatar użytkownika

cafekot
200
Krótko o sobie: Piwo, wino, psota, ser, chlebek - a przede wszystkim las.
Załączniki

Postautor: cafekot » poniedziałek, 14 paź 2013, 22:35

Na 5 litrów destylatu wsypałem jedno standardowe opakowanie węgla o ziarnistości 0,4-0.85 mm, węgiel zalałem kilkakrotnie wrzątkiem i płukałem do czasu kiedy woda była bez czarnego zabarwienia.
Trzymałem to w destylacie różnie - czasem miesiąc, lub więcej - rekord to chyba z 5 miesięcy, w piwnicy o temp. 14-18 stopni, potrząsane strasznie nieregularnie .
Destylat łagodniał z upływem czasu, można powiedzieć, że się zaokrąglał - z czasem łapał lekko słodkawą nutę.
Nigdy nie zauważyłem negatywnego wplywu długoterminowego trzymania cukrówki na węglu - czynność powtarzałem około 8-10 razy.

Awatar użytkownika

Chlniencie
50
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Załączniki

Postautor: Chlniencie » środa, 22 mar 2017, 17:44

silvio2007 pisze:Pawel-bob dlaczego trzymasz w lodówce?
Z doświadczenia wiem, że u mnie lepiej wódeczce się dzieje w temperaturze pokojowej ale ja nie zsypuję węglem, mam filtr

W niższych temperaturach węgiel aktywny lepiej adsorbuje zanieczyszczenia, bo molekuły są mniej ruchliwe i nie mają wystarczającej energii, żeby pokonać przyciąganie do jego powierzchni (oczywiście mówimy o oddziaływaniach międzyatomowych - nie grawitacyjnych, które przy takich masach i odległościach nie mają znaczenia). Dowiedziałem się niedawno, że w aparaturach próżniowych stosuje się pompy kriogeniczne, zbudowane z węgla aktywnego chłodzonego ciekłym helem (daje jeszcze niższe temperatury, niż ciekły azot). W tak niskiej temperaturze węgiel aktywny wiąże atomy, których nie dały rady odpompować ani związać pozostałe pompy próżniowe.
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!

Brylant87
1
Załączniki

Postautor: Brylant87 » wtorek, 16 sty 2018, 22:27

Wsypałem do psoty rozcienczonej do mocy 50% węgiel w ilości 50g na litr roztworu. Pozostawiam na balkonie na mrozie na tydzień. Smak wyszedł absolutnie rewelacyjny, ale kolor bimberku zrobil się szaro czarny. Przefiltrowałem przez gazę i dalej ma paskudny kolor. Co robic?
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sty 2018, 22:43 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne były poprawki. Dużo poprawek! W przyszłości tak pisane posty będą usuwane.

Awatar użytkownika

Dwaid
30
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Załączniki

Postautor: Dwaid » poniedziałek, 9 kwie 2018, 21:36

Na sitku lub durszlaku ułóż listek ręcznika papierowego (polecam jakiegoś o dobrej jakości). Przelej to przez taki "filtr", resztki węgla zostaną na papierze :)
Testowałem to jak niezbyt dokładnie wypłukałem węgiel przed wsypaniem do kolumny i zadziałało.

talent
1
Załączniki

Postautor: talent » sobota, 7 wrz 2019, 15:40

Można umieścić w lejku na raz dwa różne papierowe filtry do kawy. Spełnią dużo lepiej zadanie usunięcia węgla aktywnego niż ręcznik papierowy (choć oczywiście nie odfiltrują najdrobniejszego pyłu węglowego). W temperaturach pokojowych profesjonalnie stosuje się chemicznie czystą sproszkowaną celulozę. Celuloza chemicznie czysta ma taką własność, że absorbuje prawie wszystko poza etanolem i wodą.

Wróć do „Węgiel aktywny”